'De mensen kiezen vaak een show- of modehond' in beeld ...dat doet zeerzo'n Duitse auto op de begraafplaats... KMS voelt niets voor samenwerking van marinewerven P. de Kok zeventig jaar vakbondslid Veilingen moeten met Alar behandeld fruit apart houden HERDENKEN provincie TER ONTLASTING KEMPEN Glasexpositie in het Zeeuws Museum I Individueel Herinnering Begraafplaats WOENSDAG 3 MEI 1989 Schelde STUDIE BIJ MINISTERIE Fregatten Buitenland RISKANT BESTRIJDINGSMIDDEL Controle Het Kloetingse echtpaar Hans en Riek Bilius: „Een goede relatie tussen mens en dier staat bij ons voorop." KLOETINGE - Bent u van nature een goede lobbes, dan kan uw eerste huisdier beter geen bouvier of rott weiler zijn. Deze twee eigengereide honden nemen direct de leiding in huis over, als de baas niet voldoen de domineert. Gevolg: de aanvan kelijk toch zo leuke viervoeter is niet meer te handhaven. Een peper dure rashond blijkt soms de mis koop van de maand. Het jonge, niet commerciële Dierenadviesburo Keep Going van het Kloetingse echtpaar Hans en Riek Bilius helpt daarom bij vragen over de aan schaf, verzorging en opvoeding van huisdieren. „Mensen kiezen vaak een show- of modehond. Dikwijls pakt dat verkeerd uit.'" Natuurlijk, geeft Riek Bilius toe, vaste richtlijnen zijn er niet. Maar het oudere echtpaar dat een krappe bejaardenwoning' bewoont, is duide lijk beter af met een volwassen, rus tig, niet al te fors hondje. ,,Een pup moet je tenslotte opvoeden." De fa milie Bilius trekt zich het lot van de dieren aan. Het begon eigenlijk tien jaar geleden met het hondje van schoonpa en -mama. Het beestje was nauwelijks in de hand te hou den. Later bleek, na raadplegingen met de Kynologenclub Zeeland, dat het hondje geplaagd werd door een tumor. Het dierengedrag, dat intri geert het Kloetingse echtpaar. In middels hebben Hans en Riek zo veel ervaring met honden opge daan, dat besloten werd wat meer te doen met die kennis. In het bos van adviesinstellingen, platforms, hulp groepen, ondersteunende organisa ties en informatiecentrales was nog een open plek: de huisdierkeuzebe- geleiding. Keep Going wil de gevestigde kyno- logenclubs absoluut niet in de wie len rijden. Bilius en Bilius beper ken zich tot individuele adviezen en trainingen. „Het bureau heeft vooral een adviserende taak. Ge vallen die op het terrein van de die renarts, het asiel, de rasvereniging of de trimsalon liggen verwijzen we zonodig door." Volgens Riek, overdag de vraag baak, vormen de oefeningen voor wedstrijden in behendigheid en ge drag en gehoorzaamheid nog een witte vlek in Zeeland. In Hansweert beschikt het echtpaar over een flink trainingsveld. „Honden die bijles nodig hebben, kunnen we daar een paar keer onder handen nemen. Dat kan ook een voorproefje op nieuwe cursussen zijn. Een hond moet voortdurend begeleid worden. Ge beurt dat niet, dan kunnen ook ge hoorzame dieren langzaam weer brutaal worden." Waar Hans excelleert in behendig heidstraining, schittert Riek in het specialisme gedrag en gehoorzaam heid. Ze heeft ruime ervaring. Ze volgde cursussen voor instructrice, gaf les bij de Kynologenclub Zee land en is nu bezig met een cursus dierengedrag bij de Leidse Onder wijs Instellingen. Dus zit thuis de wind eronder. De zwarte Flatcoated Retriever weet dat hij zijn hok pas mag verlaten als de baas arriveert. Hij houdt zich koest. Ernaast snurkt een bouvier, terwijl een exotische mix van Tervurense/Mechelse her der en bouvier nurks grommend - „daar bedoelt-ie niks mee" - maar op gepaste afstand het gesprek volgt. „Ach", verwoordt Riek het initia tief, „het is puur hobby. Voor ons staat een goede relatie tussen mens en dier voorop. Het moet geen 'busi ness' worden. Bovendien is in deze branche toch geen goud te verdie nen." Angstbijters, verwende schoothondjes of weglopers: het dierenadviesbureau weet beslist raad. Riek verwacht via Keep Going een hoop honden voor het asiel te behoeden. Zeker, het advies zal ook wel eens negatief uitpak ken. „Ik ken mensen die een Golden Retriever hadden. Dat is toch een makkelijke lieve hond. Maar ze werkten allebei en het beest was de hele dag alleen. In zo'n geval kies ik voor een goudvis in een kommetje." RENESSE - Donderdag 4 mei. Ne derland herdenkt de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Een dag die vooral via de televisie in de vorm van speelfilms en documentai res zijn schaduw vooruit werpt. Op het moment dat de gruweldaden van de nazi's worden herdacht, bevinden zich traditiegetrouw veel Duitse toeristen in ons land. Zeker in Re- nesse, een badplaats met een voor Duitsers grote aantrekkingskracht. In datzelfde Renesse werden 10 de cember 1944 tien mannen vermoord, nadat ze waren gepakt bij een poging- naar het al bevrijde Noord-Beveland te vluchten. Na hun arrestatie op 7 december werden ze in een huifkar af gevoerd en drie dagen later opgehan gen. I-Iet is al weer 45 jaar geleden en tij den veranderen. Het gros van de Duitse toeristen in Renesse en ande re vakantieoorden is jonger dan 45 jaar en mag niet verantwoordelijk worden gesteld voor wat in de oorlog gebeurde. Daar komt bij dat het aan tal nabestaanden van de oorlogs slachtoffers afneemt. Dat leidt weer tot het plaatsen van vraagtekens bij de zin van herdenkingen. Voor de ouderen die de oorlogsjaren aan den lijve hebben meegemaakt bestaan die vraagtekens niet. Zij zijn van mening dat de oorlogsmisdaden niet vergeten mogen worden, al was het alleen maar als een waarschu wing voor de toekomst. Ontwikke ling rond het neo-nazisme, met name ook weer vanuit Duitsland, en allerlei vormen van discriminatie in de hui dige maatschappij sterken hen in die gedachte. Mevrouw L. W. de Oude-Padmos uit Renesse denkt er ook zo over. Ze heeft daar reden toe; haar broer was één van de tien mannen die op 10 de cember 1944 werden opgehangen. „Het slijt inderdaad wel in de loop van de jaren, maar vergeten doe je het nooit", legt ze uit. Voor haar zijn het niet alleen televisiebeelden die haar naar het verleden terugvoeren. Op onverwachte momenten wordt ze in het dagelijks leven op een vaak pijnlijke wijze aan haar broer herin nerd. Bijvoorbeeld als ze huifkar ren, tegenwoordig een toeristische attractie in Renesse, door het dorp ziet rijden. „Dat kun je die mensen niet kwalijk nemen. Het hoort er nu eenmaal bij in een vakantiedorp en het is leuk voor de kinderen. Maar op zulke momen ten zie ik dat beeld van 45 jaar gele den weer voor me." Mevrouw De Oude is zich bewust van het feit dat de Duitse vakantiegan gers van nu andere zijn dan de bezet ters van toen. Toch kost haar dat moeite. Toen ze nog een zomerhuisje verhuurde, weigerde ze Duitse klan ten. Ook al stonden die wel eens bij haar op de stoep en wilden ze er des tijds goed voor betalen. „Vroeger was het erger. Dan stond je in de winkel en werd je door zo'n Duitse bierbuik opzij geduwd. Op zulke momenten had ik het wel eens te kwaad en dacht ik: jullie hebben mijn broer ver moord. Natuurlijk kun je ze niet alle maal over één kam scheren, maar je bespeurt bij veel Duitsers toch een zekere mentaliteit die niet altijd even goed overkomt. Als je alleen al de toon hoort waarop ze praten. Ze vra gen iets niet vriendelijk, ze eisen het" Vanuit haar keuken kan mevrouw De Oude op de begraafplaats van Re nesse kijken. Ze ziet in de winter door de kale bossen heen zelfs het graf van haar broer. „Ook dat kan tot pijnlijke momenten leiden. Zoals de auto van een Duitse toerist die op de weg voor de begraafplaats wilde ke ren. Het lukte de chauffeur niet goed en hij opende het hek van het kerk hof om er een stukje achteruit te kunnen steken. Zo'n Duitse auto op de begraafplaats, dat doet zeer. „Toen jaren geleden de eerste Duitse toeristen hier kwamen moest ik er niets van hebben. Als ze de weg naar het strand vroegen, gaf ik geen ant woord. Dat slijt. Maar er zijn ook Duitsers, die hebben zo'n dikke huid. Dan kun je je niet voorstellen." En ze vertelt van dat Duitse echtpaar dat enkele jaren na de oorlog in een van de Renesser hotels logeerde. De Duit ser liet aan iedereen die het horen wil de, weten dat hij tijdens de oorlog in de omgeving gelegerd was. En als toppunt van onbeschaamdheid maakte hij tal van foto's op het plaat selijke kerkhof. René Schrier Smeerpijp in België weer ter discussie ANTWERPEN/HULST - De discussie rond het al dan niet in gebruik nemen van de afvalcollector Tessenderlo-Antwerpen is in België in alle hevigheid opnieuw losgebarsten. Er gaan stemmen op om de omstreden 'smeerpijp', waarmee afvalwa ter van Tessenderlo Chemie in de Belgische Kempen recht streeks op de Schelde kan worden geloosd, toch in gebruik te nemen. De afgelopen jaren werd tegen de mo- gelijke ingebruikneming van de i smeerpijp fel geprotesteerd door de milieubeweging Greenpeace, de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF), als mede de gemeente Hulst, Oostburg en Antwerpen. Twee jaar geleden kon de voorgenomen ingebruikneming van de smeerpijp via enkele rechtszaken worden voorkomen. Aanleiding tot de hernieuwde discus sie in België vormt recent onderzoek naar de vervuiling van de riviertjes de Laak en de Nete. Medewerkers van de universiteiten van Brussel en Gent hebben onomstotelijk vastgesteld dat de bodems en oevers van de beide ri vieren dusdanig verontreinigd zijn met zware metalen, arsenicum, fosfa ten en radio-actieve stoffen dat sane ring van de onderwaterbodems drin gend noodzakelijk is. Na sanering zou den de landerijen aan de oevers van de waterstromen voor tientallen jaren niet meer gebruikt mogen worden om gewassen op te verbouwen. De bevindingen van de Brusselse en Gentse onderzoekers kwamen aan de orde tijdens een studiedag in Laakdal over de vervuilingsproblematiek in de Belgische Kempen. De bron van alle kwaad is volgens de onderzoekers Tes senderlo Chemie, een conglomeraat van verschillende fabrieken in en nabij de gelijknamige plaats. Naar aanleiding van de onderzoeksre sultaten en politieke druk vanuit de Agalev-fractie heeft de Vlaamse deel- regering inmiddels een saneringspro gramma laten samenstellen. De be doeling is dat het meest verontreinig de slib van de minder vervuilde sedi menten wordt gescheiden en vervol gens geborgen. De milieugroep Zuiderkempen is fel gekant tegen dit plan, omdat het veel te duur is - 7,2 miljoen gulden - en de gemeenschap voor de helft voor de kosten moet op draaien. De andere helft wordt door Tessenderlo Chemie betaald. De milieugroep en Agalev vinden dat de Vlaamse deelregering een dringen de sanering bij de bron moet afkondi gen en dat de chemiegigant niet alleen de saneringskosten zelf moet ophoes ten, maar ook nog eens eventueel ge dupeerden van de vervuiling schade loos moet stellen. Voorts moet direct een onderzoek worden ingesteld naai de effecten van de ernstige verontrei niging van Laak op de grondwater stromen en de grasculturen in het ge hele gebied. Andere milieugroeperingen in de Kempen die de jarenlange verontrei niging van de riviertjes meer dan beu zijn, pleiten de laatste tijd steeds va ker voor het in gebruik nemen van de afvalcollector Tessenderlo-Antwer pen. De milieuverstoring in de Kem pen zou met de ingebruikname van de smeerpijp een halt worden toegeroe pen, omdat dan het afvalwater van de chemische fabrieken regelrecht kan worden afgevoerd naar de Schelde. Het Vlaamse milieuministerie koes tert momenteel weer plannen om de afvalwaterleiding toch in gebruik te nemen. Ondanks het feit dat de collec tor, die in de jaren '70 grotendeels op staatskosten werd gebouwd, in zeer slechte staat van onderhoud verkeert. Het laatste is gebleken uit een studie van de Universitaire Instellingen in Antwerpen, die in opdracht van het milieuministerie werd gemaakt en werd onthuld in het Belgische milieu maandblad 'De Groenen'. t VLISSINGEN - De Koninklijke Maat schappij De Schelde voelt niets voor samenwerking met de twee andere marinewerven in Nederland, de Rot terdamse Droogdok Maatschappij (RDM) en Van der Giessen-De Noord in Alblasserdam. Drs A. B. A. Smit, al gemeen directeur van De Schelde, meldde woensdag dat samenwerking in de politiek heeft gespeeld, maar dat wat betreft de KMS daarvan geen sprake is. Senior-beleidsmedewerker R. van der Graaf van de afdeling scheepsbouwbe- leid bij het ministerie van economi sche zaken was minder zeker. Hij gaf woensdag aan dat op één of andere vorm van samenwerking wordt gestu deerd. Naar zijn oordeel is het nog te vroeg daarover uitspraken te doen. Na het debacle rond het concern Rijn- Schelde-Verolme is tussen drie scheepswerven een politieke verdeling gemaakt van het werk voor de Ko ninklijke Marine. Het eerste kabinet- Lubbers besloot in 1984 dat de Vlis- singse KMS oppervlakteschepen mocht bouwen, de RDM onderzeebo ten en Van der Giessen-De Noord mij- nenjagers. Wilton-Feijenoord werd bij deze verdeling buiten spel gelaten. De eerste onderzeeër in de Walrus-klasse heeft ondertussen het dok van RDM verlaten voor een proefvaart. Die scheepswerf heeft nog tot 1991 werk aan twee andere gélijksoortige onder zeeboten. Van der Giessen-De Noord heeft de mijnenjagers afgeleverd en is bezig met bouw van landingsvaartui gen voor het Korps Mariniers. Die fa briek mag ook nog, samen met België, mijnenvegers maken. De Schelde staat er van de drie werven het beste voor dankzij de opdracht tot de bouw van acht M-fregatten waarvan de laat ste in 1995 in de vaart moet komen. Het materieel van de Koninklijke Ma rine is na de afronding van die projec ten de komende twintig jaar niet meer aan vernieuwing toe. W. F. R. van Leeuwen, medewerker marine voorlichtingsdienst in Den Haag, gaf te kennen dat alleen de geleide wa penfregatten binnenkort nog aan ver vanging toe zijn. De schepen zijn twintig jaar oud. Ook het bevoorra dingsschip Poolster moet uit de vaart worden genomen. Nederland werkt met Spanje aan de bouw van een nieuw bevoorradingsschip. Acht lan den die lid zijn van de NAVO, zijn voorts bezig met het project 'NAVO Fregat Jaren Negentig'. Van Leeuwen stelde vast dat samenwerking een zaak van de werven zelf is. Hij achtte het echter 'niet onverstandig' dat zij gaan nadenken over dat onderwerp. Voorlichter C. de Geus van de RDM toonde zich niet bij voorbaat tegen stander van samenwerking. „Gesprek ken hierover vinden met een zekere re gelmaat plaats, maar er valt echt niets concreets te melden. De drie scheeps werven beoefenen verschillende tak ken van sport. De vraag is of daartus sen logische verbanden kunnen wor den gelegd. We staan positief tegen over samenwerking als er mogelijkhe den zijn." De RDM-woordvoerder legt in tegenstelling tot marinevoorlichter Van Leeuwen het vraagstuk samen werking of niet bij de rijksoverheid. „Politici opperen zo nu en dan e^n bundeling van krachten, met oog op het wegvallen van grenzen in de Euro pese Gemeenschap eind 1992. Samen werking kan mogelijk op verkoopge- bied plaatsvinden, maar overheveling van voorzieningen voor de produktie kan zeer zeker niet." De Schelde en de RDM hebben na het RVS-debacle hun kaarten op meer dan één troef gezet. De helft van de 1500 werknemers bij de RDM werkt in de scheepsnieuwbouw. Sinds 1984 is ook 1500 man afgevloeid. Van de 3500 mensen die nog bij De Schelde hun brood verdienen, zitten er 1000 in de scheepsnieuwbouw. Van der Gradf van het ministerie van economische zaken onderkende dat de twee voor malige RSV-werven hun risico's heb ben gespreid. Hij stelde dat de sprei ding van activiteiten nog goed in beeld moet worden gebracht. „De marine werven in Nederland moeten een effi ciënt bouwprogramma aan kunneji, ook naar de buitenwereld toe". Zowel de RDM als de KMS azen op or ders in het buitenland. De Schelde is in voor een Australische-Nieuwzeé- landse order met een waarde van acht tot negen miljard gulden. Het werk moet wel, aldus een eis van Australië, voor zeventig procent in eigen land worden uitgevoerd. KMS-directeiir De Smit verwachtte dat de regering in Canberra in juni of juli beslist of zij een Duits of Nederlands fregat wil hebben. De RDM is op de markt mét het exportontwerp Morray van de Walrus-onderzeeër, maar heeft daar mee tot nu toe geen succes kunnen boeken. Het monument voor de oorlogsslachtoffers in Renesse. MIDDELBURG - In het Zeeuws Mu seum in Middelburg wordt van 13 mei tot 9 juli de expositie 'Vormen in glas' gehouden. De tentoonstelling is be doeld als overzicht van de hedendaag se Nederlandse glaskunst. In de expositie is werk opgenomen van zestien kunstenaars. Daaronder zijn objecten van A. D. Copier die in 1987 onderscheiden is met de David Roëll- prijs. De expositie wordt vrijdag 12 mei om 14 uur geopend door de nieuwe directeur van het museum, mevrouw I. Spaanders. P. de Kok: altijd vakbondsman gele ven. LEWEDORP - Zeventig jaar lid van de vakbond. Daar zijn geen speldjes voor. P. de Kok in Lewedorp, sinds 1919 lid van een christelijke vakbond, kreeg daarom dinsdag van districts bestuurder T. van Rijssel van de Hout- en Bouwbond CNV een puzze lencyclopedie en een grote fruitmand. „Mensen als De Kok, die in de beginpe riode lid werden van de bond, moeten we het meest dankbaar zijn. Zij vor men de fundamenten van het vak bondswerk. We moeten niet vergeten dat het lidmaatschap in die tijd een uurloon kostte en dat werkgevers hele maal niet dol waren op vakbondsle den", memoreerde Van Rijssel in een kort toespraakje. van de de landarbeidersbond naar de Hout- en Bouwbond CNV. De Kok is altijd een vakbondsman ge bleven. Hij verhuisde van Nieuwdorp naar verzorgingstehuis De Kraaijert in Lewedorp, waar hij gisteren een recep tie hield. Velep, medebewoners en vak bondsmensen van de jongere garde, kwamen hem gelukwensen. De heer De Kok werd in 1919 lid van de Nederlandse Christelijke Landarbei dersbond. Hij werkte op het land in Nieuwdorp en was 21 jaar. In hetzelfde jaar werd de Arbeidswet ingevoerd, de eerste wet die een heel klein beetje ar beidsvoorwaarden regelde voor de slechtbetaalde arbeiders die tot dan toej^naar willekeur konden worden aangenomen, afgebeuld en weer ont slagen. De Kok werd lid toen de christelijke vakbond nog maar nauwe lijks tien jaar bestond en bleef dat tot 1960 In die tijd was de mechanisatie in de landbouw ver gevorderd en er bleef weinig werk over voor de landarbei- ders. Op zijn 62ste stapte De Kok over 1 naar de bouw. Hij ging vooral grond- werk doen in het Sloegebied, dat toen juist werd ontwikkeld tot industriege bied Vanzelfsprekend stapte hij over Vooral appelmoesfabrikanten maken zich ongerust, omdat resten van Alar bij verhitting worden omgezet in ver bindingen die mogelijk nog schadelij ker voor de gezondheid zijn. Deze ver werkende industrie koopt vanaf nu al leen nog gegarandeerd Alar-vrij fruit in, aldus de geplaatste brief van het Centraal Bureau. Het bestuur van het CVZ volgt het be sluit van het Centraal Bureau om met Alar behandeld en Alar-vrij fruit ge scheiden van elkaar te verkopen. Over enige tijd moeten alle telers opgaVe doen of het door hen geleverde fruit» al dan niet Alar-vrij is. Ter controle van de juistheid van deze opgave, neemt het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen steekproeven. Onjuis te opgave kan leiden tot zware boetes voor de betrokkene. Wanneer bij de af nemers sehade ontstaat door een valse opgave, dan zal deze schade worden doorgespeeld naar de betrokken teler. De brief vermeldt verder dat het mi nisterie van volksgezondheid nog geen aanleiding heeft gezien om het gebruik van Alar te verbieden. Ook bereidt het geen toepassingsverbod op het bestrijdingsmiddel voor. -» zondheid. Bij de proefmuizen trad verhoogde tumorvorming op na inna me van Alar. Het Centraal Bureau schrijft dit in een brief aan de fruitte lers. De Coöperatieve Tuinbouwvei ling Zeeland (CVZ) plaatste deze brief in het mei-nummer van haar bulletin CVZ Nieuws. De brief vermeldt dat het openbaren van dit onderzoeksresultaat zowel bij consumenten als bij de handel in de Verenigde Staten grote onrust heeft veroorzaakt ten aanzien van Alar-res- ten op fruit. In Engeland zijn enkele grootwinkelbedrijven gestopt met de verkoop van appelen. Een Nederlands grootwinkelbedrijf beraadt zich mo menteel over de situatie. KAPELLE - Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland heeft besloten de fruitveilingen voor te schrijven om met Alar behandeld fruit apart van het andere fruit te ver kopen. Volgens een onderzoek in de Verenigde Staten blijkt dat resten van dit bestrijdingsmiddel op fruit schadelijk kunnen zijn voor de ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 17