Schelde Jazz Festival handhaaft succesformule De Belgian Blues Night haalt klinkende namen naar Brugge Onze muziek is direct, dat moet wel overkomen kunst en cultuur woensdag3mem989 1 1 PUZZELEN THE PIXIES OP PINKPOP j EN TORHOUT/WERCHTER PANDA EN DE RIDDERS VAN FLUT TOONDER VEEL EN GEVARIEERD Programma Brian Basset Streetparade STUDIO'S Adam® ~~V M&NS&R FAN PA r- UJK.T AUJ ANPeKS >- fysiex. niet Zu GE SCHIKT OM IN JZg-RgN KU&PJ RONPT& V. POPEN De groep Avalanche - op de foto in de studio van Betty Pauwels in Zelzate - treedt vrijdag als eerste groep op tijdens de Belgian Blues Night in Brugge. Voor de derde keer wordt vrij dag in zaal De Varens in Brugge de Belgian Blues Night gehouden (aanvang 16.00 uur). Het program ma dat organisator 'De Zwoele Kik ker' vzw heeft samengesteld biedt meer dan de aanduiding 'blues night' doet vermoeden. Behalve on vervalste blues komen muziekstij len als cajun en zydeco aan bod en staat de eenarmige gitarist Steve Samuels geprogrammeerd, die in zijn repertoire uitstapjes maakt naar country en boogie. Uitsmijter van de Belgia Blues Night is de Amerikaanse bluesartiest Walter 'Wolfman' Washington. Traditiegetrouw wordt het spits af gebeten door een Belgische forma tie. Dat is in dit geval Avalanche, dat optreedt in een nieuwe bezet ting met zangeres Hilde de Paepe. Avalanche bestaat verder uit Wil lem de Vos, Rinus de Lijser, Egbert Spuessens en John Geerlings. Chris Thomas en zijn band zijn de eerste buitenlanders die het podium bevolken. De Amerikanen waren twee jaar geleden al te zien tijdens het festival in Peer en gooiden daar hoge ogen. Thomas cs spelen eigen tijdse op blues geënte muziek, waar in invloeden doorklinken van groot heden als Jimi Hendrix, Muddy Wa ters en Prince. De derde band, The Tail Gaitors, is afkomstig uit Austin Texas en com bineert rock roll met elementen uit de cajun en zydeco-muziek. Het trio verkreeg zijn muzikale ervaring bij groepen als Leroi Brothers, The Fabulous Thunderbirds en bij Ste- vie Ray Vaughan. Steve Samuels is zonder meer een fenomeen te noemen. Geboren zon der linker-onderarm wist hij zich toch de kunst van het gitaarspel ei gen te maken en is inmiddels een veelgevraagd begeleider. Zo toerde hij met onder anderen John Lee Hooker en Muddy Waters. Behalve blues speelt hij country van onder anderen Hank Williams en super snelle boogie. Samuels wordt in Brugge bijgestaan door Dennis Bra dy (gitaar, piano, zang), Freebo (bas) en Lawrence Vann (drums). De Belgian Blues Night wordt beslo ten met een optreden van Walter 'Wolfman' Washington. Hij was vas te leadgitarist bij Lee Dorsey, Irma Thomas en Johnny Adams. Was hington wordt in Brugge begeleid door The Roadmasters, bestaande uit Wilbert Arnold (drums), John Cruzz (bas), David Ellington (piano, keyboards) en Tom Fitzpatrick (sax). Pixies-zanger Black Francis: Een artiest is echt niet interessant omdat hij zich tegen oorlog uitspreekt" Away verweven. 'I break the walls and kill us all with holy fingers'. „Natuurlijk zijn het religieuze referen ties, maar ik zie het toch in de eerste plaats als beroemde verhalen," meent de Pixies-zanger „Het zijn verhalen die mensen op hun eigen leven betrekken. Samson and Delilah is natuurlijk een klassieke 'boy meets girl story', zoals Romeo en Julia". Maar het feit dat hij expliciet voor de Bijbel kiest en niet voor bijvoorbeeld Shakespeare, Goethe of welke andere klassieke schrijver ook, moet toch wel iets te maken hebben met Francis pro testantse opvoeding in de traditie van de Pinkstergemeente. „Natuurlijk, die verhalen zitten in mijn hoofd. Goeie, dramatische verha len, met veel sex en veel geweld, haha. Dat zijn de verhalen die ik altijd het liefste las. Zoals dat verhaal van Lot, de man die met zijn vrouw en twee dochters Sodom verliet. Zijn vrouw keek om en veranderde in een zoutpi laar. Toen besloten zijn twee dochters Lot dronken te voeren en met hem naar bed te gaan om zo zwanger te wor den en het geslacht voort te kunnen zetten (Genesis 19: 30-38, pb). Dat is toch een behoorlijk bizar verhaal, niet? Uit dat boek is genoeg inspiratie te putten, haha" Waar de songs van de Pixies ook over mogen gaan, het zijn in ieder geval geen waarschuwingen tegen het Aids- gevaar, geen sympathiebetuigingen voor Amnesty International en geen 'Born in the USA'-patriottismen. „God zij dank niet," lacht Francis. „Ie dereen is een individu. Daarom vind ik het jammer dat mensen zich zo op al gemeenheden richten. Een artiest is echt niet interessant omdat hij zich te gen oorlog uitspreekt, of zegt dat je moet uitkijken voor Aids. Dat is zo risi coloos en heeft zo weinig met rock'n 'roll te maken. Wat mensen interes sant maakt is hun individualiteit. Voor mij althans. Kijk naar Iggy Pop. Kijk naar Jimi Hendrix. Kijk voor mijn part naar Liberace. Die fascine ren gewoon omdat het boeiende per soonlijkheden zijn. Want er is een ding, dat de mensheid onderscheidt van alle andere schepselen die op deze aarbol rondlopen: Het feit dat de mensheid uit individuen bestaat". de jazz-liefhebbers geen tijd te laten verdoen met reizen. „Toch zit daar het nieuwe element in waar we dit jaar nog niet aan toe zijn gekomen", aldus stichtings voorzitter F. K. Wieland, „want het aantal artiesten en podia gaf ons al genoeg extra werk. Maar voor het volgende jaar willen we proberen ook het Zuidlandtheater en het Churchillhotel in ons Festival te be trekken". De Ruyter: „Maar ik weet zeker dat wanneer we iets in het Zuidlandtheater doen dat we dan daarvoor een heel ander publiek er bij krijgen. Dat is niet het publiek dat nu aan de Kroegentocht deel neemt". Op de komst van het publiek mag de Jazz Club Zeeuwsch-Vlaanderen al tijd rekenen. Iets anders is het met de musici. Het voorbereidend werk om de artiesten uit alle delen van de wereld te porren naar Zeeuwsch- Vlaanderen te komen, begon al in ok tober vorig jaar. Dat het ieder jaar weer lukt om het programma niet al leen kwalitatief en kwantitatief te 'vullen' heeft het Schelde Jazz Festi val te danken aan zijn naam. 'Tern- joezen' schept ieder jaar weer bij Amerikanen en Canadezen (en dich ter bij huis Britten, Belgen en Neder landers) de verwachting dat zij de goede broeders in het vak zullen ont moeten. Ze weten dat ze een paar da gen kunnen blijven om op hun vak gebied bij te tanken. „Omdat de kwaliteit van de andere bands zo hoog is, is er bij niemand sprake van een nummertje blazen en weer weg wezen", aldus M. Ververs, die samen met E. Bardoul de buitendpodia en de Kroegentocht van de juiste bands op de juiste plaats voorziet, „hier ontmoeten ze namelijk de musici die ze nog niet kennen èn de musici die ze juist goed kennen". Het Zeventiende Schelde Jazz Festi val verloopt als volgt: DONDERDAG 18 MEI Porgy Bess: 21.00 uur, officiële opening door de burgemeester van Terneuzen. Aansluitend Lew Tabac- kin, Hein van de Geyn en Steve Ar- guelles en tot slot Jos Moons Big Band en de trombonist Slide Hamp ton. VRIJDAG 19 MEI Porgy Bess: 21.00 uur, Bert van den Brink, Hein van de Geyn en Ste ve Arguelles, met aansluitend het Hugh Fraser Quintet en de salsa band Nueva Manteca. Ter Nose, De Graanbeurs, De Bas tion en The Dimple: 22.00 uur. Nacht van de Zeeuws-Vlaamse Jazz met Ronny Verbiest, David Paquette, Tom Baker, The Piotto's, Rose Room Swing Combo en de New Or leans Longfield Jazz Crackers. ZATERDAG 20 MEI Schuttershofweg: 11.00 uur, aan komst per boot van deelnemers aan de Streetparade met de N.O. Long- field Crackers, de Flying Dixies, The Jugget Jazz Band, de N.O. Music Company en The Salt Lake Jazz Band. Binnenstad: 14.00 tot 18.00 uur: Grand Streetparades. Podium De Vriendschap: 14.00 uur, Anouman en 16.00 uur, Ambiance Blues Company. Podium Markt: 14.00 uur, De Boven toon en 16.00 uur, The New Orleans Train Jazz Band. Podium Herberg Tollenique: 14.00 uur, Belgo-Dutch Combination en 16.00 uur, David Paquette en Tom Baker. Podium La Bouteille: 14.00 uur, The Deep Creek Jazzuits en 16.00 uur, The Crew. Porgy Bess: 16.00 uur, Jam Ses sion met Hugh Fraser Combo (gratis), 21.00 urn-: WDR-Big Band met Deborah Brown en aansluitend Reeds Rythm met Tom Baker. Achttien horecabedrijven in de bin nenstad: 21.30 tot 2.00 uur, Kroegen tocht met onder anderen The Seat Cats, Baixim, Erwtjes Ouwe Leem Band, King Oliver Creole Conser venblik, Golden River City Jazz Band, The Joe van Enkhuyzen Trio, The Crew, Small Talk, Grand Cru en Rudi Balliu's Society Serenaders. ZONDAG 21 MEI Binnenstad: 14.00-17.00 uur, Street parades. Podium Markt: 14.00 uur, The New Orleans Music Company en 15.30 uur, The Scat Cats. Podium Tollenique: 14.00 uur, Willy Aelvoets New Orleans Swing Band en 15.30 uur, The David Livingstones Jazz Messengers. Porgy Bess: 17.00-20.00 uur: Ted dy Edwards Quintet met aanslui tend David Paquette, Tom Baker en Joep Peeters. Het zeventiende Schelde Jazz Festival in Terneuzen houdt dit jaar vast aan de oude succesfor mule. De stichting Jazz Club Zeeuwsch-Vlaanderen heeft voor het festival van dit jaar, te houden van donderdag 18 tot en met zondag 21 mei in de horeca en op de straten en pleinen van de Terneuzense bin nenstad, weer alles opgenomen wat ook in vroegere jaren het Neder landse en Belgische publiek naar Terneuzen trok: zeer veel (50 jazz bands met ongeveer 250 musici) en zeer gevarieerd. Van de aloude Di xieland op straat tot Jeffrey Garth (voorheen Gé Titulaer) in hotel l'Es- caut. Een rijzende ster vanwie de Amerikaanse jazzzanger Mark Mur phy al zei: „Voor mijn vermoeide oren is zijn stem gewoonweg schit terend, een van de beste die ik ooit gehoord heb". De organisatoren hebben met hem maar ook met het openingsconcert op donderdagavond (Lew Tabackin, Hein van de Geyn en Steve Arguel les) weer dat gedaan waaraan het Schelde Jazz Festival zijn kracht ontleend. Namelijk het contracteren van jonge, aankomende talenten op het moment dat ze nog betaalbaar zijn. Lew Tabackin bijvoorbeeld is weliswaar al 49, maar de geluiden uit zijn tenorsax en dwarsfluit dringen pas de laatste twee jaar door tot in Europa. „Ontluikende goden", zo kwalificeert F. de Ruyter (van de fi nanciële commissie) de trekkers van het Festival. Dat geldt wellicht voor veel uitvoerenden, zoals het Canade se Hugh Fraser Quintet, maar vol strekt niet voor de WDR-Big Band uit Keulen. Met de Nederlander Jer ry van Rooijen als dirigent en de zan geres Deborah Brown als soliste staat deze Big Band zaterdagavond in Porgy Bess. Vaste punten op het Festival-pro gramma zijn ook dit jaar weer de nacht van vrijdag op zaterdag onder de titel 'Nacht van de Zeeuws- Vlaamse Jazz', de Streetparade met vijf oudestijl-jazzformaties op de zaterdagmorgen (de oudste van Ne derland en al veel nageaapt), de Kroegentocht op de zaterdagavond, de Streetparade op zondagmiddag en het slotconcert op de vroege zon dagavond. Dat laatste vindt traditiegetrouw plaats in het jazz-café Porgy Bess, waar het Festival werd geboren. Daar staan het Teddy Edwards Quintet en de gelegenheidscombina tie David Paquette uit Hawaii, Tom Baker uit Australië en Joep Peeters uit Nederland. Nieuw is de opzet van de Kroegen tocht. Niet alleen omdat er zich vier nieuwe horeca-gelegenheden naast de veertien bekende voor hebben aangemeld De Tollebol aan de Kor te Kerkstraat, de Bastion aan de Nieuwstraat, Du Commerce aan de Markt en Valentino aan de Noord straat) maar ook omdat de genres ge varieerder zijn. L. de Baets, lid van de müziekcommissie: „We beperken ons niet meer tot de meest voor de hand liggende jazz, zoals de oude jazz of de dixieland. We gaan niet zover dat we in een café free-jazz pro grammeren maar we houden nu niet meer op bij de oorlog of bij Charlie Parker". Oude en nieuwe stijlen zijn nu gelijkmatig verdeeld over de achttien deelnemende etablisse menten, weliswaar uitsluitend in de binnenstad, waar ook de vier buiten podia staan. Het Festival is gewoon tegetrouw sterk geconcentreerd om Jerry van Rooijen dirigeert de WDR BIG Band uit Keulen. Magisch figuur In elk vakje dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1 uitwendig geneesmiddel: 2 de gezamenlijke kanunniken-, 3 uiterste grens (fig.): 4 geheime politieagent; 5 blaasje waarin het prikkende orgaan v.e. neteldier zit: 6 terstond. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1 bal; 4 don; 7 kous; 8 roos; 10 iel; 12 ion; 13 stagnatie; 16 te; 17 ets; 18 Tl; 19 dweil; 20 Zr.; 22 are; 23 ei; 25 wisseling; 28 aba: 29 dol; 30 kers; 32 nero; 33 sar; 34 rem. Verticaal: 1 boete; 2 aula; 3 L.S.; 4 Dr.; 5 ooit; 6 nooit; 7 kist; 9 snel; 11 enteren; 14 gewas; 15 asiel; 20 zwak; 21 ribes; 23 enorm; 24 iglo; 26 Sara; 27 idee; 31 Sr.; 3#>. (Door Peter Bruyn) Ik besef heel goed dat Gigantic dé hit van onze vorige plaat was," zegt Pixies-zanger Charles Thomp son, alias Black Francis. „En het mo ment zal ongetwijfeld komen, dat we nog zo'n nummer schrijven. Ik weet alleen niet hoe en ik weet niet wan neer. Ik ga ook niet proberen om Gi gantic te copiëren; zo maak je geen goede muziek. Als je zoiets goedkoops probeert, dan haal je niet alleen Gi gantic zelf omlaag, maar ook de nieu we songs". Ruim een jaar geleden had nog vrijwel geen mens van de Pixies gehoord. Maar de Nederlandse debuutconcer ten, in april 1988, sloegen in als een bom en hetzelfde gold voor Surfer Ro sa - na de mini-lp Come on Pilgrim het eerste officiële album van het kwartet uit het Amerikaanse Boston. De plaat werd door Nederlandse en Britse jour nalisten bij de beste albums van het afgelopen jaar gekozen en het gevolg van de hele 'hype' is ondermeer, dat de Pixies dit jaar zowel op Pinkpop als op het dubbelfestival Torhout/Werchter mogen aantreden. „Maar ik denk dat onze muziek zich daar wel voor leent," meent Francis overtuigd. „Het is simpel en direkt, dus dat moet wel overkomen". Afgelopen week is er ook een nieuw Pi- xies-album verschenen, Doolittle. Vijf tien rocksongs die over het algemeen minder excentriek klinken dan de - door gitaar-terrorist Steve Albini ge produceerde - doorbraakplaat van vo rig jaar. En opmerkelijk genoeg zingt bassiste Kim Deal, die verantwoor delijk was voor dé kraker Gigantic, op de nieuwe plaat alleen achtergrond koortjes. „Omdat ik nu eenmaal de leadzanger van de groep ben," reageert Charles. „Als Kim nu opeens veel zou zingen, zou het in feite een gimmick worden die we uitmelken. En verder geloof ik zeker dat een aantal excentrieke as pecten van dat vorige album gewoon per ongeluk tot stand kwamen. Het opnemen van die plaat was alsof je een auto total-loss reed. Terwijl het maken van Doolittle veel meer weg had van een operatie in het ziekenhuis". De Pixies, dat zijn zanger/songschrij ver Black Francis, gitarist Joey San tiago, bassiste Kim Deal en drummer David Lovering. En hun muziek mag dan 'simpel en direct' zijn, wat hen van veel andere rockbands onder scheidt, is de overrompelende harts tocht in hun optreden. Hartstocht in het soms bijna maniakale gekrijs van Francis. Hartstocht in het woeste gi taargeluid van Santiago. En harts tocht in de charmant sensuele zang partijen van Kim Deal. Maar even karakteristiek zijn inmid dels de ronduit cryptische teksten. Teksten die bol staan van verwijzin gen naar sex, geweld en religie. Tek sten ook, waarin regelmatig woorden opduiken die in het woordenboek niet terug te vinden zijn. „Er zit veel structuur in mijn schrij ven," zegt Francis. „Voordat ik de uit eindelijke inhoud van een tekst be paal, heb ik al een vorm en een ritme. En vanuit die vorm, een haiku of een bepaald rijmschema, schrijf ik dan de melodie. En op het allerlaatste mo ment maak ik dan de werkelijke tekst". Maar hoewel de nieuwe single This Monkey's gone to Heaven duidelijk over milieuverontreiniging gaat, is het- een raadsel wat die hemelse aap uit de titel daar nu precies mee te maken heeft. „Niets," lacht Francis. „Het was het zinnetje dat ik in m'n hoofd had toen ik de songs schreef. Het dragende zinnetje. En toen ik de rest, van de song- had, was ik ook van plan om dat zin netje te veranderen, omdat het ner gens op slaat. Maar het is er eenvoudig nooit van gekomen". De song Dead is volgens Francis geba seerd op hel bijbelboek Samuel-2, om precies te zijn hoofdstuk 11, waarin koning David overspel speelt met Betsabe, de vrouw van Urias. Vervol gens jaagt David Urias de dood in en trouwt met Betsabe. Op dezelfde wij ze is de bekende oud-testamentische geschiedenis van Samson en Delilah (Rechters 16) in het nummer Gouge MAAR PIT KEER ZAL HET ME ECHT LUKKEN1 ACH .JK PROBEER ER EEN PAAR KILO AF TE KR'J OEN EN ER ÖE6EURT HE LEMAAL NIET5! GEEN STROOPWAFELS MEER Bü PE KOFFIE,.. jazz, rock en klassieke muziek. De vol gende band die optreedt is de Miles Browning Band uit Vlissingen. Dit viertal staat borg voor drie kwartier bluesy funkrock. Vanaf omstreeks tien uur is het po dium voor Tröckener Kecks, de Am sterdamse groep die sinds 1980 aan de weg timmert. Het optreden in het Le- deltheater staat in het teken van de promotie van de nieuwste Kecks-lang- speler De Jacht. De Amsterdamse formatie L'Atten- tat - geformeerd rond ex- Claw Boys Clawdrummer Allard Jol les - treedt zaterdag op in de Piek in Vlissingen. Het optreden begint om 22.00 uur. L'Attentat, dat zich zeker na het verschijnen van de mini-langspe- ler Heartbreaking stories eind vorig jaar in een toenemende belangstelling mag verheugen, staat voor rhythm blues, country western, rock roll en boogie. Bar American in Middelburg doet zondag zijn naam eer aan door gast heer te zijn voor de Amerikaanse band Sacrilege BC. De band speelt een men geling van punk en metal. Sacrilege BC - de laatste twee letters staan voor Berkeley California, de plaats van her komst van de groep en aan de naam toegevoegd ter onderscheiding van de Britse band Sacrilege - bracht vorige week de tweede langspeler op de markt, getiteld Too Cool To Pray. De band bestaat uit Strephon Taylor (zang), Gary Wendt (gitaar), Tim Ho well (gitaar), Todd Newton (bas) en Matt Fillmore (drums). Het optreden in Bar American begint om 14.30 uur. WAT 5ER, APAM? JE BENT ZO 5TIL VAMAWN P,„ De rock roll-formatie Johnny and the Starshooters treedt donderdag op in cafe Evert aan de Boulevard Evert- sen in Vlissingen. Het optreden begint om 16.00 uur. Jongerencentrum Joe West in Oost burg houdt vrijdag een popfestival in het Ledeltheater in Oostburg. Hoofd act van de avond is de Nederlandstali ge rockformatie Tröckener Kecks. Het eerste optreden wordt verzorgd door de 'Belgisch-Zeeuwse rockabillyband Comer Cats en begint om 19.00 uur. Om 20.00 uur is het de beurt aan de Axel se band 7 on a date. Het repertoire van deze groep bestaat grotendeels uit eigen werk en is een mengeling van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 11