Bewonerscomité stelt eisen aan plan Vrijburg Briljanten huwelijk in Yerseke Walcheren herdenkt slachtoffers van de tweede wereldoorlog Brandweer demonstreert schuimblussen bij sluizen Kunst per post in Zeemanschool streek Briljanten bruidspaar Moeleker-Goud in Kapelle Nieuwdorp viet bevrijdingsdag Gratis zwemmen in zwembad Stelleplas Middelburgs Kindertheater nieuw behuisd Buitenland Gereformeerde kerk Oostburg 100 jaar Tentoonstelling van klederdrachtmutsen in Zierikzee geopend Benutten Sloedam MAIL-ART IN ZIERIKZEE Eerste lustrum val feestmarkt Yerselt Terneuzen moet stichting toch subsidiëren Jaarvergadering FNV-VIissingen Honden en pakwerker INDUSTRIETERREIN KOMT ER TOCH doen examen in Burgh- Haamstede DINSDAG 2 MEI 1989 Vooral de Schouwen-Duivelandse streekdracht is nagenoeg verdwenen. Mensen lopen er niet meer in. Slechts bij een enkele particulier bevinden zich nog orginele kledingstukken. Om daar nog eens extra de aandacht voor te vragen, was mevrouw Asselbergs zelf gekleed in Schouwen-Duivelandse dracht die ze had geleend van me vrouw Pannekoek uit Zierikzee. In die dracht was de burgemeestersvrouw ook al te zien bij de landelijke intocht van Sinterklaas in het monumenten stadje. De inrichtster van de tentoonsteling is mevrouw E. de Kam-de Feiter die al sinds haar achttiende dergelijke mut sen verzamelt. Vooral Axelse doop- mutsen heeft ze veel in de collectie. De tentoonstelling is te bezichtigen tij dens de openingstijden van het mu seum. De mutsen bevinden zich in het Zierikzeese Stadhuismuseum tot 1 ok tober. HEINKENSZAND - Het zwembad Stelleplas in Heinkenszand opent het nieuwe zwemseizoen zaterdag met een open dag, van 9.00 tot 16.00 uur. Iedereen mag gratis zwemmen in een van de verwarmde openluchtbaden. De medewerkers beantwoorden vra gen over tarieven, zwemlessen, zwem-je-fitprogramma's, overle- vingszwemmen en openingstijden. Kinderen vanaf zes jaar kunnen zwem les krijgen met de garantie dat in één seizoen een diploma wordt behaald. Zwemlessen voor de diploma's A. B en Zwemvaardigheid 1 zijn er voor kleu ters vanaf vijf jaar, kinderen vanaf zes jaar en volwassenen. Ook zwemvereni ging Stelleduikers zal voor informatie aanwezig zijn. Verder is op de ope ningsdag een springkussen aanwezig. MIDDELBURG - Het Middelburgs Kindertheateratelier speelt in het nieuwe winterseizoen, dat begint in september, in het gebouw van de Stichting Kultureel Werk aan de Na- ssaulaan in Middelburg. Het Atelier zocht al vanaf' begin vorig jaar naar een geschikte ruimte maar bij scho len, buurthuizen en andere zaaltjes kreeg het tot voor kort nul op zijn re quest. In het atelier kunnen maximaal vijf tien kinderen eens in de veertien da gen op zaterdag een soort 'fast-food'- theaterproduktie maken. Om half tien 's ochtends worden de rollen verdeeld, pas daarna schrijven de kinderen zelf een script. Als het verhaal klaar is, kan er één keer geoefend worden. Niet te uitgebreid, want om half een 's mid dags staan ouders en kennissen voor de deur om te komen kijken. ..Het is zeker geen theatrale vorming," zegt begeleidster Judith Staver. „Er zijn maar weinig plaatsen waar een kind zijn spontaniteit kan uiten, zonder dat het geremd wordt door volwassenen. Een kind zit vast in een schoolbank, hier kan het spelen in zijn eigen we reld". ZIERIKZEE - In rijksscholenge meenschap Professor Zeeman in Zie rikzee wordt tot de zomervakantie een expositie van zogenaamde mail- art gehouden. Mail-art, ofwel 'post- kunst' - kunst per post - is volgens ini tiatiefnemer Johan Everaers, docent frans, een oud verschijnsel in de kust- wereld. „Sinds de uitvinding van de posterijen hebben vele kunstenaars de post ge bruikt om elkaar hun werk te sturen. Pas in de jaren zestig vond iemand het nodig er een speciale naam voor te be denken: mail-art", legt Everaers uit. Hij wijst erop dat op de rijksscholenge meenschap in Zierikzee veel belang wordt gehecht aan de creatieve vak ken muziek, handvaardigheid en teke nen. De creatieve vakken kunnen wor den gekozen als examenvak en zijn dan gelijkwaardig aan elk ander vak. Dit gegeven leverde Johan Everaers het thema voor de mail-art expositie onder de titel 'Professor Zeeman goes Crea'. In de werkstukken van de twin tig deelnemers uit allerlei landen staat met name Pieter Zeeman, beroemd oud-leerling van de school, in het mid delpunt van de belangstelling. Rector Rolf Soesman merkt de tentoonstel ling aan als 'bijzonder door haar een voud in vorm en werking'. Internatio nale, eenmalige kunst in onze eigen ga lerie, zegt de heer Soesman. meer afkomstig uit Guatemala, Ja pan, de DDR, België, Italië, Finland, Brazilië, Frankrijk, USA, Zweden en Nederland. Tot de deelnemers beho ren Ko de Jonge uit Middelburg en de Belgische kunstenaars Johan van Ge- luwe (Waregem) en Sjoerd Paridaen, (Gent). Belangstellenden dienen voor een be zichtiging van de tentoongestelde werken telefonisch contact met de school op te nemen, of gebruik te ma ken van de mogelijkheid tot bezich- ting op maandag, van 15 tot 16 uur. De expositie vormt verder onderdeel van het programma voor de reünie voor oud-leerlingen en oud-leraren van de voormalige RHBS en het Pro- Sr„Zoe^!"lyCeUm 16 Zierikzee' za~ Het akkerbouwgebied bij West Souburg, dat moet worden omgetoverd tot het industrieterrein Vrijburgrechtsonder de Niemve Vlissingseweg iluchtfoto Ruben Oreel). terdag 27 mei. De twintig kunstenaars die op uitno diging van Johan Everaers een op pro fessor Zeeman geïnspireerde uiting van mail-art inzonden, zijn onder BURGH-HAAMSTEDE - De werk hondenvereniging Schouwen-Duive- land houdt zondag de jaarlijkse exa mens voor honden. Er is ook een exa men voor een pakwerker, de heer Ico Meys. Op het terrein van de oude vei ling aan de Hogezoom in Burgh- Haamstede wordt een zogenaamd in ternationaal programma afgewerkt, voor de afdelingen A, B en C. Om 11 uur is er appèl, vanaf 13 uur be gint het pakwerk. Omstreeks 15 uur reikt de burgemeester van Wester- schouwen, mevrouw J. L. Niemants- verdriet-Leenheer de prijzen uit. VLISSINGEN - Het tussen Klein Abeele en West-Souburg geplande in dustrieterrein Vrijburg mag geen plaats gaan bieden aan bedrijven die brandbare of gevaarlijke stoffen ver werken of opslaan. Deze eis heeft het bewonerscomité Vrijburg op tafel ge legd bij de gemeente Vlissingen. De YERSEKE - Het was druk, maandag in de recreatiezaal van het Yersekse bejaardenhuis Vredelust. Samen met een kleine tachtig bewoners vierde het echtpaar Beneden-Van Hekke het briljanten huwelijk. De in Yerseke ge boren en getogen echtelieden kregen flink wat bloemen en cadeautjes. Lo gisch, als je zoveel dorpelingen kent. Het feest rond het 65-jarig jubileum speelde zich de hele dag af. 's Morgens kwamen bewoners en de kinderen van het echtpaar Beneden bijeen. Burge meester A. Verbree van Reimerswaal kwam persoonlijk de felicitaties over brengen. Het jubilerende paar gaf 's middags een receptie voor vrienden en kennissen. Daarna volgde een maal tijd samen met familie. De 91-jarige G. Beneden heeft bijna al tijd in de oesters gewerkt. Hij voer op de YE60 van De Meulemeester Co. Behalve in de oorlogsjaren, toen hij zijn brood verdiende bij de firma Mie ras. De schelpdierkweek was in die tijd zwaar handwerk. Echtgenote C. J. Be neden-Van Hekke (87), nog steeds in klederdracht, deed aanvankelijk de huishouding bij haar grootmoeder. Naast haar eigen gezin verzorgde zij 25 jaar lang een zieke tante. Het echtpaar woonde lang op de Dam. Later ver huisde het gezin Beneden meer naar de dorpskern. Dertien jaar geleden werd de overstap gemaakt naar een bejaardenwoning. Na een tijdje koos het echtpaar voor Vredelust. Beide echtelieden zijn redelijk gezond. De heer Beneden is wat moeilijk ter been, maar rookt zijn sigaartje nog met zichtbaar genot. Zijn vrouw breit en handwerkt graag. Dat gaat haar sinds een succesvolle oogoperatie zeer goed af. Het echtpaar heeft vijf kinde ren, zeven kleinkinderen en zes ach terkleinkinderen. Afgezien van familie hebben beiden genoeg aanspraak in Vredelust, waarvan ze nagenoeg alle bewoners kennen. Van vroeger. Het briljanten paar Beneden-V an Hekke. vestiging van dergelijke ondernemin gen is uit den boze, vindt het comité, omdat het nieuwe bedrijventerrein slechts één ontsluitingsweg krijgt. Het bewonerscomité Vrijburg heeft zich van meet af aan verzet tegen de aanleg van een industriegebied achter de woningen aan de Nieuwe Vlissings eweg. De bedoeling was in eerste in stantie het hele plan tegen te houden. Het comité heeft inmiddels het idee la ten varen dat dit nog mogelijk is. „De provincie heeft het terrein al opgeno men in haar streekplan", legt voorzit ter mevrouw C. Castel-Smeets uit. „Aan verzet alleen valt naar ons in zicht weinig eer meer te behalen". Het bewonerscomité is de procedurele weg ingeslagen en heeft dat gedaan door een aantal wensen kenbaar te maken. De realisatie van het bedrijventerrein Vrijburg is, volgens de gemeente Vlis singen, nodig, omdat Baskensburg - aan weerszijden van de President Roo- seveltlaan bij de Nieuwe Vlissingse weg - vrijwel vol is. Vlissingen heeft el ders grond nodig om bedrijven in de dienstverlenende, ambachtelijke sfeer een plekje te geven. Vrijburg moet uit eindelijk tien hectare groot worden, maar de komende vijf tot tien jaar blijft het aantal hectaren beperkt tot vijf a zes. Het agrarisch gebied ten oos ten van West-Souburg is, aldus het Vlissings gemeentebestuur, zeer ge schikt als uitbreidingsgebied, omdat het precies tussen Vlissingen en Mid delburg in ligt. De bewoners van de Nieuwe Vlissings eweg denken daar anders over. Zij vre zen vooral waardedaling van hun hui zen. „Zelfs de mooiste geluidswal is geen vergelijking met het uitzicht dat wij nu hebben tot aan de duinen", schrijft het bewonerscomité. Ondanks die negatieve kanttekening pleit die vertegenwoordiging voor een snelle aanleg van de geluidswal, tegelijker tijd met het bouwrijp maken van het bedrijventerrein. Dat is naar haar me ning nodig om de privacy te waarbor gen en een nog ergere horizonvervui ling dan een geluidswal te voorkomen. Een gelijktijdige aanleg van het ge bied en de wal kan bovendien kosten besparend werken. Achter de woningen komt een fiets pad, vanaf de Vrijburgstraat naar het begin van de ontsluitingsweg die ter hoogte van de afslag van de Nieuwe Vlissingseweg, net voor Klein Abeele, is geprojecteerd. De geluidswal moet ook dat fietspad uit het zicht doen verdwijnen, vindt het bewonerscomi té, zeker omdat 'een reële kans be staat dat dat pad een oefenracebaan wordt voor bromfietsers'. Het fietspad zou bovendien verboden moet worden voor bromfietsers. „Als de gemeente Vlissingen niet op deze punten ingaat", geeft mevrouw Castel-Smeets te kennen, „zullen we die als bezwaren tegen het ontwerp- bestemmingsplan indienen". De ge meente Vlissingen heeft op zich haast met de uitvoering van het project, om dat het eerste bedrijf zich er dit jaar al zou willen vestigen. OOSTBURG - De gereformeerde kerk van Oostburg bestaat dit jaar een eeuw. De gemeenteleden vieren dat zondag 21 mei met een dienst in het kerkgebouw aan de Molenberg om 10.00 uur. Voorgangers zijn ds J. Pak- sy, oud-predikant van de gemeente, en ds M. Lorier de huidige predikant. Na de dienst verplaatsen de feestelijk heden zich naar cultureel centrum Den Hoekzak. Tot vijf uur 's middags kunnen belangstellenden er onder meer een fototentoonstelling en een vi deofilm over het kerkelijk leven bekij ken. Het kerkgebouw is in de verf gezet en er is een nieuw liturgisch centrum ingericht. Ook heeft de gemeente een jubileumboekje uitgegeven dat kan worden gekocht. KAPELLE - De heer C. Moeleker (85) en mevrouw J. Moeleker-Goud (84) vierden gisteren, maandag, hun 65-ja- rig huwelijksfeest in Kapelle. Burge meester I. van Bommel bracht in de ochtend een bezoek aan het briljanten bruidspaar in hun vrije bejaardenwo ning aan de Bruelisstraat. Hier hield het echtpaar met familie en vrienden alvast een voorproefje op de feestelijke receptie, die gisteravond plaatsvond in de Vroone in Kapelle. De echtelieden zijn echte Zuid-Beve landers. De jubilaris is geboren in 's- Gravenpolder en de jubilaresse kwam in Biezelinge ter wereld. Naar verluidt ontmoetten zij elkaar voor het eerst als tieners op de Grote Markt in Goes tijdens een paasfeest. Niet veel later traden zij in het huwe lijk op respectievelijk twintig- en ne gentienjarige leeftijd. Het jonge paar woonde een tijd in bij de ouders van de bruid in Biezelinge, waar Moeleker werkte als landarbeider. Zij gingen in 's-Gravenpolder wonen waar hun eerste zoon werd geboren. Hun tweede kind, een dochter kwam De brandweer van Bruinisse demonstreerde het schuimbluisvoertuig van rijkswaterstaat bij de Krammer sluizen voor ongeveer veertig kaderleden van de brandweerkorpsen op Schouioen-Duiveland. BRUINISSE - Veertig kaderleden van de vrijwillige brandweerkorpsen uit Schouwen-Duiveland hebben maandagavond een demonstratie schuimblussen bijgewoond bij de Krammersluizen. De brandweer Bruinisse bediende het daar sinds ongeveer anderhalfjaar gestationeer de schuimbluisvoertuig van rijkswa terstaat. Dit korps is verantwoor- delijk voor de bestrijding van vooral scheepsbranden met de schuimblus- ser bij de Krammersluizen, op enige afstand van Bruinisse maar nog juist binnen de gemeentegrenzen. Afgelopen anderhalfjaar beproefde de Bruse brandweer de schuimbluswa- gen reeds enkele malen tot tevreden heid. vertelde commandant M. Jume- let. De demonstratie voor het brand weerkader van Schouwen-Duiveland verliep geheel naar wens en werd be langstellend gadegeslagen. Om de capaciteit van de twee beschik bare schuimbluskanonnen, z-o'n vijf duizend liter water per minuut, volle dig te kunnen benutten moeten twee brandweerwagens worden ingezet. Bij eventuele calamiteiten houdt dat in dat ook een beroep moet worden ge daan op de brandweer Duiveland. Voor de bluswagens die het benodig de water via speciaal aangebrachte vaste leidingen naar de schuimblus- kanons aanvoeren zijn bij de twee sluiskolken van het Krammercom plex twee speciale plateaus aange bracht. De aanvoerleidingen hebben een totale lengte van 1600 meter. VLISSINGEN - Samen met de rest van Nederland herdenkt Walcheren donderdag 4 mei de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. In Middel burg, Vlissingen, Veere en Arnemui- den worden bloemen gelegd bij monu menten en oorlogsgraven. De vier overige Waleherse gemeenten beste den geen bijzondere aandacht aan de herdenking van de gevallenen. De dodenherdenking in Middelburg- begint om 19.30 uur, wanneer de christelijke brassband Onda een ko raal speelt op het Abdijplein. Mevrouw A. A. Scheltens-Koops zal enkele de clamaties verzorgen. Om 19.50 uur ge ven de luidende klokken het startsein voor een stille tocht naar het bevrij dingsmonument '40-44 op de Groen markt. Hier worden om 20 uur twee mi nuten stilte in acht genomen. Na het spelen van The Last Post kunnen kransen en bloemen worden gelegd. Een samenzang van het zesde couplet van het Wilhelmus besluit de plechtig heid. De herdenking in Vlissingen concen treert zich op de Noorderbegraaf plaats aan de President Roosevelt- laan. Bij het monument voor gevalle nen vallen om 20 uur de twee minuten stilte. Daarna is gelegenheid tot het leggen van kransen en een het maken van een rondgang over de begraaf plaats. Daarbij worden graftakken gelegd bij het monument van de geal lieerden en het gedenkteken van de omgekomen burgers. Verder legt bur gemeester J. C. Th. van der Doef bloe men bij graven van Vlissingers die tij dens de oorlogsjaren en de bevrij dingsdagen in november 194 in het verzet tegen de vijand zijn omgeko men. Het gemeentebestuur van Veere legt bloemen bij het monument op de oude begraafplaats aan de Veerse Zanddijk om 18.30 uur. Twintig minuten daarna op de begraafplaats van Gapinge aan de Schellachseweg en weer twintig mi nuten later op de begraafplaats aan de Zoekweg te Vrouwenpolder. Het bevrijdingsmonument van de Ne derlands hervormde kerk in Seroos- kerke krijgt om 19.40 uur een bloe- menkleed van het Veerse gemeentebe stuur. dat daara een stille tocht houdt naar de begraafplaats aan de Vrouwe- polderseweg in Serooskerke. Daar zal om 20 uur twee minuten stilte in acht genomen worden. Een trompettist sluit het eerbetoon aan de gevallenen af met The Last Post. In Arnemuiden legt het gemeentebe stuur kransen en bloemen bij de drie monumenten op de Sloedam en bij het gedenkteken op de algemene begraaf plaats aan de Nieuwlandseweg. Op de Sloedam zal het gemeentebestuur om 19.15 uur worden geholpen door leer lingen van de basisscholen, die een monument hebben geadopteerd. Ver tegenwoordigers van de Heemkundige Kring Walcheren leggen ook bloemen bij de drie monumenten. Om 19.40 uur begint een stille tocht van de Markt naar de algemene begraafplaats aan de Nieuwlandseweg. Om 19.50 uur speelt muziekvereniging Arne's Ge noegen koraalmuziek op de begraaf plaats. Na het trompetsignaal om 20 uur volgt twee minuten stilte. Na de stilte volgt The Last Post en de krans- legging. Nadat het Wilhelmus is ge speeld gaat de stoet naar de markt, waar hij wordt ontbonden en de plech tigheid afgesloten. De gemeenten Mariekerke, Domburg, Westkapelle en Valkenisse doen niet mee aan de officiële landelijke her denking. De plechtigheden in deze plattelandsgemeenten zijn geconcen treerd in begin november. Walcheren werd in november 1944 van het nazi- juk bevrijd. ZIERIKZEE - Mevrouw E. Assel- bergs-Bueno de Mesquita. de echtge note van de burgemeester van Zierik zee, opende maandagmiddag een ten toonstelling van Nederlandse kleder drachtmutsen in het Stadhuismu seum in Zierikzee. Daarbij sprak ze haar zorg uit over het verdwijnen van de Zeeuwse klederdracht. Ze wees er op dat steeds minder mensen op de traditionele wijze gekleed gaan en dat de oude kleding zelfs wordt weg- gooid. Het briljanten bruidspaar Moeleker-Goud uit Kapelle. na terugkeer in Biezelinge ter $ef In hun winkeltje in de Hoofdstraat kochten ze allerlei huishoudelijke landbouwartikelen. Moelekër 'gin? regeld met een kar vol koopwaji boer op. Op latere leeftijd deed h| wat rustiger aan als tuinman bij plaatselijke fabriek. Een ruim jaar geleden verruildet Biezelinge voor een bejaardenwe: in Kapelle. Het bruidspaar verkéei relatief goede gezondheid en leèfti standig met af en toe wat hulp vat familie. Het echtpaar Moeleker h vier kinderen, tien kleinkinderen negentien achterkleinkinderen. YERSEKE - De jaarlijkse feestmi in Yerseke beleeft dit jaar het eei lustrum. Voor de vijfde maal wórdl markt gehouden op de vrijdag hal melvaartsdag. ,j| De feestmarkt wordt gekoppeld) de gewone weekmarkt die uitget: is met dertig kramen. Er is een loti De feestmarkt begint op bevrijd® dag om 9 uur en strekt zich uit ova Oude Torenstraat, Dreef en Ki plein. De trekking van de bonnen® 16 uur. NIEUWDORP - Elk jaar biedt Zeeuws Oudstrijderscomité mei die meegeholpen hebben aan di vrijding van Zeeland in de TO Wereldoorlog de mogelijkheiij nog eens naar het Zeeuwse te kot Dit jaar zijn de bezoekers 52 Sell oudstrijders. Op vrijdag 5 mei gaan de Schc' naar Nieuwdorp. Ter gelegenheid hun aanwezigheid heeft het Oraiii mité een aantal festiviteiten vooi ninginnedag bewaard voor te dingsdag. Vrijdag begint om 13.30 uur eert% kamp die tot 16.15 uur duurt. Vans' uur is heel Nieuwdorp voor alle; keer afgesloten tot 21 uur. Destroj; zijn vrij voor de optocht die om uur vanaf het terrein van Boot& teyn begint met muziek van een band en een majorettenkorps, vefsj de voertuigen, een piperband en v tig originele legervoertuigen v. club 'Keep 'm Rolling'. Op het punt, het Oranjeplein, geven dé bf muziekkorpsen nog een show. Drie dagen lang is in het gebouwW Hazer in Coudorp een tentoonstWs te zien van oorlogsmateriaal Uit de f riode '40-'45. Daartussen staan oiri meer 25 aangeklede poppen en eeiil'f non. De openingstijden zijn dond dag van 13 tot 19.30 uur en vrijdag zaterdag van 10 tot 22 uur. DEN HAAG/TERNEUZEN Üel meenteraad van Terneuzen hééft Stichting Vrouwen Gezondheid! trum Zeeuws-Vlaanderen volgen! Raad van State over 1987 ten onrpjl subsidie onthouden. Het ging oii subsidie uit de emancipatiepdt raad stelde dat de stichting niet n het opheffen van (vermeende) aëhl standssituaties bezig was, maar t het verbeteren van de gezdhdi® zorg in algemene zin. De Raad van State is het er niet? eens. De stichting streeft naar d|f! voogding van de vrouw op het -ges van de gezondheidszorg. Uitga® punt is het zelfhulp-principe. Vjpi activiteiten kan een verhoogde al baarheid het gevolg zijn. Dat oókfij nen binnen de gezondheidszorg rnoi lijk achterstanden hebben, maakt: niet anders. 'i VLISSINGEN - De FNV-afdelingt singen houdt donderdag 11 mèi tój bouw 't Anker aan de Bonedijkéstl in Vlissingen haar jaarvergjféfert Beleidsmedewerker J. van Dam* de gemeente Vlissingen en algég)' directeur J. J. Jacobs van de stient Vlissingen Promotie spréken op bijeenkomst respectievelijk oveil sociaal economisch beleid en het'' creatie- en toerismebeleid in Vlisj gen. Het ledental van de Federatie Nei landse Vakbeweging is het afgric jaar in Vlissingen iets gestegen centrale telde vorig jaar 5616 lede: dat aantal is toegenomen tot 6635 Industriebond FNV is met 21061® nog steeds de grootste vakbond i* Scheldestad, gevolgd door de a® narenbond ABVA/KABO met 1583 den, de Bouw- en Houtbond rpet 531 de Vervoersbond met 388. De kléin bond is de Kappersbond die in VI® gen 17 leden heeft. De FNV-Vlissïi) heeft zich het afgelopen jaar vooral tief getoond in richting van haar lei via de belastingservice. Alle vakoï nisaties die zijn aangesloten ïtlj vakcentrale kregen gezamenlijk belastingformulieren te verwerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 26