\erschoore Scheidsrechter dubbele beenbreuk getrapt erpleging blokkeert mei knooppunten Stakingsactie studenten Universiteit van Peking Ruding ontraadt extraatje voor de minima VN-bemoeienis met crisis in Libanon ixxon vraagt hulp Russen UUR FOTOSERVICE I VERZET SMIT-KROES Irandbommen (Shellstation Leger maakt eind aan betoging in Moskou Drie procent groei in West-Duitsland [je jaargang no. 90 landag 24 april 1989 GOES - VUSSINGEN-ZIERJKZEE-HULST Schadeclaim Ucties I Binnen enkele weken zullen, zo livrdt verwacht, de Neder- landse akkerbouwers opnieuiv I Mechelen \Hoek Jontact extremisten lister en diplomaat Juidafrika RATIONALE BLOKKADEDAG MASSALE DEMONSTRATIE IN CHINESE HOOFDSTAD Miljoen Vakbeweging AKKOORD VEILIGHEIDSRAAD Arafat KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! ïlogelijk natte sneeuw I ,jjH Vandaag perioden met regen, fj mogelijk wat natte sneeuw. De jLlclce wind is veranderlijk, later ILjoost. De middagtemperatuur Mreeks S graden. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN |er/alaska De oliemaat- j Exxon heeft de ingeroepen van |scv,jetschip dat spe- j is uitgerust met jratiiur voor het op- i[fii van olievlek- [Zaterdag kwam het p in de Prince Wil li Baai in Alaska aan om plaatselijke vissers te helpen met het oprui men van de olievervui ling, aldus de Ameri kaanse kustwacht. Voor de huur van het schip betaalt Exxon da gelijks een bedrag van 30.000 gulden. De olie maatschappij heeft ook de .hulp ingeroepen van vissers die voor elke liter olie die zij inleveren twee gulden ontvangen. Met hun emmers hebben de vissers tot dusverre meer succes dan het Sovjetschip, het groot ste olie-opruimings- schip ter wereld, aldus een woordvoerder van de kustwacht. BRESKENS - De 42-jarige Zeeuwse scheidsrechter Jan Maranus is tij dens de voetbalwedstrijd tussen Breskens en Axel zondagmiddag zo ernstig getrapt, dat hij met een dub bele beenbreuk in het ziekenhuis moest worden opgenomen. In de slotminuten werd hij het slachtof fer van een regelrechte aanslag. Toen Maranus een strafschop had toegekend aan Breskens werd hij plotseling bestormd door proteste rende spelers van Axel en kreeg hij Scheidsrechter Jan Maranus. een keiharde trap. Midden in een kluwen van spelers stortte de scheidsrechter krimpend van de pijn op de grond. Gisteravond bleek in het ziekenhuis in Vlissingen dat hij een dubbele beenbreuk had opgelo pen. De getroffen scheidsrechter werd eerst op een brancard naar de be stuurskamer van Breskens gebracht en later vervoerd naar Vlissingen. Daar onderging hij gisteravond om acht uur in het Bethesda-ziekenhuis een operatie. Zijn vrouw vertelde la ter: „Bij de foto's is gebleken, dat zijn scheenbeen en zijn kuitbeen waren gebroken." Jan Maranus, die een voortreffelijke wedstrijd floot, heeft tegenover zijn vrouw al verzekerd dat hij tijdens het incident voor het doel van Axel abso luut zeker is getrapt door een speler. Zijn vrouw, die getuige was van het incident, verklaarde: „Het leek wel alsof hij door een schot uit een ge weer werd getroffen. Ik zag hem na die trap ineens tegen de grond stor ten." Het was echter tot gisteravond laat nog steeds niet duidelijk wie van de spelers de fatale trap heeft gegeven. Willy van Gremberghe, de voorzitter van Axel en zelf een erkend top- scheidsrechter in het amateurvoet bal, heeft direct na de wedstrijd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Vele beschuldigende vingers wezen on middellijk na afloop al naar Eric Rij- kaerd. die echter pertinent ontkent. De tuchtcommissie van de KNVB (voetbalbond) zal de zaak in behan deling krijgen en namens Jan Mara nus is bovendien aangifte van mis handeling gedaan bij de politie. loaders, die zijn benadeeld I door de slordige en overhaaste I mrkwijze van De Bolderkar in I Gaardingen, overwegen een I schadeclaim in te dienen. PAGINA 3 in actie komen. PAGINA 5 Het vertrek van trainer Aad de J Hos naar Anderlecht mocht de I feestvreugde in Mechelen l mrlopig toch niet drukken. KV Mechelen behaalde onbe dreigd het kampioenschap van België. PAGINA 10 Verrassend heeft Hoek toch nog uitzicht gehouden op het kampdioenschap van de twee de klas en daarmee promotie naar de eerste klas. De Zeeuw- e ploeg eindigde gelijk met De I Zwerver en beide teams moe ten nu vermoedelijk reeds aanstaande zaterdag) een be slissingswedstrijd spelen om de titel. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10, 11,12, 13, 15 en 16 llRIJS (AFP/UPI) - In een Parijs ho- zijn zaterdag Britse inwoners van loordierland, allen lid van de protes- latse extremistische paramilitaire fcanisatie Ulster Defence Associa- en een Amerikaan gearresteerd, werd vernomen uit ingelichte ton. gebeurde op het moment waarop onderdelen van de Britse grond- Ithtraket Blowpipe wilden overhan gen aan een functionaris van de ■idafrikaanse ambassade. |et Zuidafrikaanse ministerie van Jiitmlandse zaken bevestigde dat de ■J tie zaak betrokken Zuidafrikaan op ambassade werkt en zei dat er een Ifezoek zal worden ingesteld naar |t gebeurde. Bolkestein blokkeert akkoord DEN HAAG (GPD) VVD-minister Bolkestein (defensie) heeft zich keihard gekeerd tegen het voorstel de groei van defensie begroting onder een volgend kabinet te beperken tot één pro cent per jaar. Het verzet van Bolkestein was vrijdagnacht voor premier Lubbers een van de aanleidingen om in het kabi net de besluitvorming over de bezuinigingen uit te stellen. Naast Bolkestein heeft ook VVD-minister Smit-Kroes (ver keer) grote moeite met het compromis-voorstel van Lubbers. Het kabinet zal vrijdag knopen doorhakken over de bezuini gingen en de financiering van het milieubeleid. wijsminister ontspringt daarmee de dans: Ruding had eerder een bezuini ging van 1,5 miljard op onderwijs geëist. Premier Lubbers en minister Ruding (financiën) werden het vrijdagnacht eens over een pakket bezuinigings maatregelen van 2,3 miljard gulden in 1990. Het uitstel van de besluitvorming kwam mede tot stand onder druk van defensie-minister Bolkestein, die vrijdagnacht zei de plannen af te zul len wijzen wanneer terstond knopen moesten worden doorgehakt. De posi tie van Bolkestein wordt door politie ke waarnemers overigens omschre ven als uiterst zwak: het idee de jaar lijkse groei van de defensiebegroting van twee procent te beperken tot één procent, is door Lubbers en Ruding ontleend aan het concept-verkie zingsprogramma van de VVD. De in greep levert in 1994 een half miljard op. De VVD reageerde vrijdag ontstemd op het voorstel. VVD-leider Voorhoeve pleegde tijdens het kabinetsberaad in tensief politiek overleg met partijvoor zitter Ginjaar. De liberalen wijzen erop dat hun verkiezingsprogramma nog slechts in concept beschikbaar is, en dat de premier daar niet naar believen uit kan putten. Etyvendien blijkt juist deze passage in de VVD-acht.erban tot de nodige discussies aanleiding te ge ven. Volgens staatssecretaris Van Houwe- lingen van defensie zal de maatregel leiden tot het afstoten van taken bij het leger. De top van het ministerie van defensie is bang dat het groeiper centage van één tijdens de kabinets formatie van 1990 verder zal worden verlaagd. Deetman is in het bezuinigingscom promis voor 1990 voor slechts 200 mil joen gulden aangeslagen. De onder- Minister Smit-kroes (verkeer) is ui terst ongelukkig met het voorstel van Ruding en Lubbers, dat een bezuini ging van 160 miljoen in 1990 inhoudt. Bovendien vindt de bewindsvrouwe dat de uitgetrokken 150 miljoen gul den te weinig is om het openbaar ver voer te kunnen stimuleren. Minister van financiën Ruding liet za terdag weten met het compromis uit de voeten te kunnen, hoewel geenszins is voldaan aan zijn oorspronkelijke eis dat er volgend jaar 3,5 miljard gulden moet worden bezuinigd. „De proble men zijn gespreid, en liggen niet meer alleen bij mij", aldus Ruding. Hij zei geen zekerheid te hebben dat het kabi net vrijdag de onderhandelingen af rondt. [Zie ook pagina 3) OSAKA iANPi Prinses Margriet, die samen met een Nederlandse parle mentaire delegatie in Japan is. bezocht zaterdag het attractiepark Dag- land in Sakai. een voorstad van Osaka. De attractie staat in het teken van Nederland en Nederlandse produk- ten. De organisatoren hielden rekening met een half miljoen bezoekers in zo'n twee maanden tijd. Het park trok vorige week alleen al meer dan 400.000 mensen. PRECHT (ANP) - Het actiecomité fVlO is van plan op dinsdag 2 mei in P ochtendspits tien tot vijftien ver- ï'ersknooppunten in geheel Neder- |»nd te blokkeren. Met deze actie wil p WIO het publiek tonen dat het l'tht menens is, maar ook dat wij bin- Pnde instellingen zorvuldig te werk Pijven gaan", aldus een woordvoer- zaterdag. factiecomités zullen 2 mei proberen kwart voor acht tot kwart voor ne- |®'s ochtends een aantal belangrijke ffrkeersknooppunten te blokkeren, pgatieve reacties van weggebruikers RMEGEN (ANP) - Onbekenden heb- 'tn zondagochtend omstreeks 03.30 Rf vier molotovcocktails bij een l*ll-benzinestation aan de Hatertse- |',eg in Nijmegen naar binnen ge- fWid. De brandbommen kwamen te- Pcht in het verkoopkantoor, dat forse ■«hade opliep. |l® 23-jarige bewaker in het kantoor fiobeerde de brand te blussen, maal leest zich in veiligheid stellen. Door I®0' ingrijpen van de brandweer bleef I® brand beperkt tot de kantoorruim- I0 Van de daders ontbreekt elk spoor. neemt de WIO daarbij voor lief. „Het is een kortdurende actie, waar alleen gezonde mensen last van hebben." Volgens de woordvoerder zijn na het Kamerdebat en de démarche van de AbvaKabo zoveel boze telefoontjes van verplegenden en verzorgenden binnengekomen, dat een uitlaatklep nodig is. De AbvaKabo vindt het niet nodig om de WIO, de actiegroep van ontevre den verplegend personeel, schrifte lijk te garanderen dat ,de bond zich blijvend hard maakt voor een loons verhoging van 5 procent. Volgens de AbvaKabo is een dergelijke toezeg ging overbodig, omdat het beleid en de opstelling duidelijk is. De WIO twijfelt allang aan de hou ding van de AbvaKabo. De recente uit spraak van vice-voorzitter Vrins van de vakbond, dat het ook voldoende is om nu een loonsverhoging van 2,5 pro cent te accepteren en later nog eens eenzelfde stijging, heeft het vertrou wen niet vergroot. Voor de Vara-radio deed AbvaKabo- woordvoerder Wirtz de uitlatingen af als 'hardop denken'. Verder zou er vol gens hem geen enkele waarde aan moeten worden gehecht. „Vrins be paalt niet in zijn eentje ons beleid". Wirtz zei wel tegen de acties te zijn die de WIO de komende week gaat voe- PEKING - Ongeveer 200.000 mensen betoogden zaterdag op het Plein van de Hemelse Vrede. Van onze correspondent PEKING - Studenten in China hebben voor vandaag een landelijke staking aangekondigd om kracht bij te zetten aan hun eis voor meer democratie. De Universiteit van Peking bijt vanoch tend het spits af met een boycot van de colleges. Eén van de leiders zei zondag dat de studenten aan de Universiteit in Pe king de colleges tot 4 mei boycotten. Die datum is in China belangrijk. Stu denten en intellectuelen begonnen 4 mei 1919 betogingen tegen de de repu blikeinse regering. De studenten hebben vanaf de dood van ex-partijleider Hu Yaobang be toogd op het Plein van de Hemelse Vrede, waaraan het hoofdkwartier van de communistische partij is gelegen. Ze eisen persvrijheid, eerherstel van Hu Yaobang. einde aan de corruptie, het aftreden van het politburo en een dialoog met premier Li Peng. De demonstratie bereikte zaterdag een hoogtepunt tijdens de begrafenis van Hu Yaobang. Een miljoen mensen stonden langs de route naar de be graafplaats om Hu de laatste eer te be wijzen. Het Politburo zette hem in 1987 af omdat hij kinderen van hoge partijfunctionarissen wilde vervol gen die zich op onrechtmatige wijze DEN HAAG (GPD) Minister Ruding (financiën) ziet niets in maatregelen ter verbetering van de koopkracht voor de minima in 1990. De bewinds man maakte dit afgelopen zaterdag duidelijk op het CDA-economencon- gres in Utrecht. De minister bepleitte nieuwe ingrepen in de sociale zeker heid. Ruding stelde dat maatregelen ter ver betering van koopkracht niet kunnen worden betaald als gekozen wordt voor hogere uitgaven ten behoeve van milieu, onderwijs, ontwikkelingssa menwerking en de bejaardenzorg (keuzen die het kabinet voor 1990 heeft gemaakt). „Geen en-en", zo stelde hij. De bewindsman wees er verder op dat in het regeerakkoord koopkrachtbe- houd voor de minima was gegaran deerd over de hele kabinetsperiode. De laatste paar jaren is dat echter al bereikt. „We doen al meer dan in het regeerakkoord staat", merkte Ruding op. Van koopkrachtgaranties wilde Ru ding niets horen. „Die geef ik niet. Dat pad leidt tot de budgettaire hel", aldus de minister. Ruding wees voorts op de koopkrachteffecten van de belasting verlaging' van 4,1 miljard gulden die in 1990 wordt doorgevoerd volgens de plannen-Oort. De opmerkingen van de minister wa ren opmerkelijk. De laatste tijd eist de vakbeweging een koopkrachtver betering in 1990 voor uitkeringstrek kers, ambtenaren en trendvolgers. Binnen het CDA, de partij van Ru ding, vindt men daarmee enige weerklank. Ruding sprak ook over nieuwe ingre pen in de sociale zekerheid. De hoogte van de uitkeringen moet echter niet omlaag. Als maatregelen in de sociale zekerheid noemde Ruding het beper ken van het aantal mensen dat voor een uitkering in aanmerking komt. Dat kan door hogere toelatingseisen, het beperken van de duur van de uit kering en meer controle. Hij vroeg voor al deze punten „nadere aandacht". Voor de jaren 1990-1994 noemde Ru ding het gewenst dat de staatsschuld niet meer stijgt en vanaf 1994 gaat da len. Dat kan als een volgend kabinet het financieringstekort,uitgaande van een economische groei van 2,5 pro cent (exclusief inflatie), over vier jaar met 3 procent omlaag brengt. De bewindman zei het streven naar een hogere economische groei onder een volgend kabinet weliswaar te on dersteunen, maar waarschuwde er voor een dergelijk optimisme al in de financiële ramingen van de overheid op te nemen. „Levensgevaarlijk", al dus Ruding. Ruding keerde zich tegen de stelling van CDA-fractieleider De Vries dat al leen door zeer pijnlijke bezuinigingen belastingen en premies nog verder omlaag kunnen. Volgens Ruding is dat ook mogelijk bij een goede be heersing van overheidsuitgaven en een redelijke economische groei. De door De Vries gevreesde bezuinigin gen zijn dan niet nodig. MOSKOU (REUTER/AFP) - Sovjet- russische troepen hebben zondag een einde gemaakt aan een verboden ma nifestatie in Moskou ter herdenking van de twintig doden die twee weken in de republiek Georgië vielen. Min stens 47 betogers werden aangehou den. Enkele duizenden demonstranten op het Pushkin riepen „schande" en „fas cisten" toen politie-eenheden van het ministerie van binnenlandse zaken de vermeende organisatoren van de de monstratie uit de massa haalden. Een aantal betogers zwaaide met Rus sische vlaggen van voor 1917 en de geelwitte tweekleur van de Oekraïne. De troepen bestormden daarop de be toging namen de vlaggen in beslag en namen de manifestanten in bussen mee. Het officiële persbureau Tass meldde dat de organisatoren tegen het einde van de middag waren opgepakt en voor een Volksrechtbank zouden moe ten verschijnen. zouden hebben verrijkt. Studenten zien hem als het symbool voor de gewenste hervormingen. In zijn grafrede loofde partijleider Zhao Ziyangde overleden Hu, maar hij repte niet over de reden voor diens ont slag. Buiten stonden de studenten oog in oog met de duizenden soldaten. Maar tijdens de begrafenis werden geen ongeregeldheden gemeld. Wel kwam het tot botsingen in Xian, waar duizenden mensen de politie en overheidsgebouwen aanvielen. In Changsha, de hoofdstad van de pro vincie Hunan, vielen de betogers de politie aan en plunderden winkels. Ook uit Sjanghai en Tianjin zijn beto gingen gemeld. PARIJS (AFP/REUTER) - De vijf per manente leden van de VN-Veilig- heidsraad hebben ingestemd met een Frans voorstel om de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, te betrekken bij de crisis in Libanon. Dit heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Ro land Dumas, zondag in Parijs ver klaard. „Wij moeten nu de tien niet-perma- nente leden van de Veiligheidsraad overhalen met het plan in te stem men", aldus Dumas. Frankrijk is actief betrokken geraakt bij de toestand in Libanon, na het oplaaien van het con flict medio-maart. Sinds het uitbreken van de zware ge vechten tussen het christelijke deel van het Libanese leger en Syrische troepen gesteund door moslimmilities zijn meer dan 230 mensen omgekomen en raakten meer dan 900 personen ge wond bij de intense beschietingen op Bayrut. De Franse premier Michel Rocard zei vorige week dat Parijs streeft naar in grijpen door de VN en gezamenlijk op treden van de Europese Gemeen schap. zonder afbreuk te doen aan de inspanningen van de Arabische Liga. Volgens waarnemers moet alleen gere kend worden op verzet van Algerije te gen het verzoek van Frankrijk, gezien het lidmaatschap van Algiers van de Arabische Liga. aantal joodse organisaties heeft al de monstraties aangekondigd. De Israë lische premier, Yitzhak Shamir, ver oordeelde zondag meteen het bezoek. „President Mitterrand doet zich voor als een vriend van Israël. Wat hij nu doet, staat haaks op alle vriendschap pelijke banden met Israël". PLO-leider Yasir Arafat zal op 2 mei een officieel bezoek brengen aan Frankrijk, zo is zondag uit welinge lichte bron in Parijs vernomen. Een iVan onze correspondent) BONN De Westduitse economie zal ook dit jaar fors groeien, maar de prij zen stijgen even snel. Dat staat in het voorjaarsrapport dat de zogenaamde 'Vijf Wijzen', de leidende economi sche onderzoeksbureaus in de Bonds republiek, maandag zullen voorstel len. De groei zal dit jaar nog drie pro cent bedragen en volgend jaar dalen tot 2,5 procent. De prijzen stijgen in 1989 en 1990 drie procent tegen vorig jaar 1,5 procent. De werkloosheid blijft ongeveer constant iets boven de twee miljoen. De onderzoekers waarschuwen voor de stijgende inflatie. Verder verzetten zij zich tegen de door de nieuwe minis ter van financien. Waigel, voorgeno men voorlopige intrekking of afschaf fing van de onlangs ingevoerde bron belasting op dividenden en rente. Deze omstreden belasting heeft de rege- ring-Kohl veel sympathie gekost. ,1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1