50 fcö 60 ,tt\o9 ijnbachbv Rotterdamse justitie stuit op een enorme goudsmokkel Ruding en Lubbers sluiten compromis IN HET NIEUW Beet van besmette teek kan invaliditeit veroorzaken ACTIE RUSTIG BEËINDIGD «eek-uit «eek-in organisatie henhuizen &D bijgesteld Kernwapens 'bij de tijd' houden BEZWAREN BIJ MINISTERS fris 2e jaargang no. 89 terdag 22 april 1989 rein Snelheid Carpooling Natuur Jllllit denk ivkn onze jub1leum- MKIE Sacharov lid Sovjetparlement melend bewolkt en droog. Tegen de and veel bewolking, gevolgd door ae,i. Matige, later vrij krachtige -Oordelijke ivind. Middagtempera- w omstreeks 9 graden. Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vrijdagavond koopavond ox^U (01(01' °ö)rn](oii o o r ZATERDAG 22 APRIL a.s. PROVINCIAL Voetje voor voetje be weegt het NAVO-bond- genootschap zich in de rich ting van een besluit tot mo dernisering (ofwel: vernieu wing) van de kernwapens voor de kor te afstand. Juist omdat de kwestie zo gevoelig ligt, wordt er heel omzichtig en langs omwegen geopereerd. De tweedaagse bijeenkomst van de Nu cleaire Planning Groep van de NAVO, deze week in Brussel, was weer een goed voorbeeld van deze beproefde tactiek in de besluitvorming. In de club van ministers van defensie en de militaire topfiguren van de NAVO be staat over de noodzaak van moderni sering nogal wat verdeeldheid. Maar naar buiten toe slaagde het gezelschap er redelijk in om de omvang van de me ningsverschillen te camoufleren. En zo konden de deelnemers van de zestien lidstaten naar huis met een communi qué op zak waarin ze elk hun eigen ge lijk konden aantonen. Echte beslissin gen hoefden op dit niveau niet te wor den genomen. Daar wordt eind mei een begin mee gemaakt, wanneer de regeringsleiders in hetzelfde Brussel hun topconferentie hebben ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van de NAVO. Verwacht wordt dat ze dan in grove trekken zullen vaststellen over welke defensiebehoefte het bond genootschap tenminste wil blijven be schikken, wanneer er met het War schaupact over wapenbeheersing ver der wordt onderhandeld. Trouwens, vorig jaar is eigenlijk al de principe-afspraak gemaakt dat de bewuste kernwapens voor de korte afstand waar nodig 'bij de tijd' ('up to date', in het internationale jargon) worden gehouden. En dat klinkt nu eenmaal niet zoveel wezenlijk anders dan 'moderniseren'. De Amerikanen en de Britten laten er in ieder geval geen twijfel over bestaan: ze vinden dat de kernwapens met het korte be reik (waarover het nu vooral gaat) zo snel mogelijk moeten worden aange past. Met verouderde wapens sta je niet sterk in onderhandelingen met het Warschaupact over wapenvermin dering, is de redenering. En ze wijzen dan graag naar de politiek van de plaatsing van (nieuwe) kruisraketten, die uiteindelijk heeft geleid tot een verdrag met de Sovjetunie over weder zijdse afschaffing van een volledige ca tegorie kernwapens (voor de middel lange afstand). Sommige NAVO-bond- genoten zijn aan dat standpunt - nog lang - niet toe. Ze willen eigenlijk niet meer eerst de bewapening opvoeren om vervolgens aan de onderhande lingstafel over vermindering te gaan praten. Vooral de Belgen waren er dit maal in Brussel erg openhartig in: ze hebben modernisering van de Lance- raket afgewezen. De Duitse Bondsre publiek heeft het allemaal keurig in het midden gelaten. Bondskanselier Kohl verkeert in grote politieke pro blemen. Zijn regeringscoalitie is er nog niet uit. Bovendien: als die gemoderni seerde kernraketten er komen, moe ten ze natuurlijk wel in Duitsland wor den opgesteld... Zo zijn er binnen de NAVO nog ver schillende andere benaderingen van de vraag waar het allemaal om draait: hoe moet het westers bondge nootschapreageren op de jongste voorstellen van de Sovjetpresident en -partijleider Gorbatsjov over verder gaande wapenvermindering? Het zal er voorlopig wel op neerkomen dat de NAVO zich van uitstel in de wezenlijke besluitvorming bedient. In de princi pe-afspraak heeft iedereen zich.al een beetje vastgelegd. Beantwoording van de vraag op welke manier, waar en wanneer verouderde kernwapens 'bij de tijd' gehouden moeten worden, kan best wat later. Want een NAVO die niet eensgezind optreedt is een ver zwakking voor zichzelf. Vandaar dat er deze week alles aan gedaan is om be zweringsformules te bedenken die konden voorkomen dat tegengestelde standpunten nodeloos worden aange scherpt. Vandaar ook dat er al minis ters waren - zoals de Nederlander Bol- kestein - met ingewikkelde compro misvoorstellen om iedereen bij dit pro bleem binnen boord te houden. Het vorige kernwapenakkoord met de Russen heeft de NAVO, achteraf ge zien, eigenlijk wat overvallen. Daarom is het duidelijk: een volgend akkoord met de Russen vergt tijd en vraagt be sluiten die slechts voetje voor voetje kunnen worden genomen. Al was het alleen maar om daarover echte ruzie in eigen kring te vermijden. vdM Advertentie KANTOORINSTALLATIES VLISSINGEN Industrieweg 1-3 Tel. 01184-10740 Fax 01184-13307 Volledige inrichtingsadvie- zen. De beste buro's en bu- rostoelen. Kasten gr. en kl. Smaakvol èn efficiënt 'n Bezoek aan onze showroom meer dan waard Advertentie DE NOBEL4ER in domburg heeft het specifieke van de nieuwe mode in de kollektie gecreëerd De supersnelle Franse trein TGV komt in 1993 naar Neder land. PAGINA 7 De politie heeft minister Kort- Altes van justitie geadvi seerd op autosnelivegen vaker ten maximum snelheid van kilometer per uur toe tes- laan. PAGINA 5 Het vuilverwerking sbedrijj Zegwaard heeft beginjaren '80 afval gestort op de gemeente lijkestortplaats van Hulst. PAGINA 9 Carpooling kan een fikse be sparing opleveren voor de au tomobilist. PAGINA 11 Blokkade is voor Shell reclame AMSTERDAM (GPD) Met het verwijderen van het door Shell-personeel geplaatste spandoek 'vrije geesten blokkeer je niet', beëindigden gistermiddag vier actievoerders de roeri ge actie-week tegen de aanwezigheid van de multinationaal in Zuidafrika. De directie van Shell zei na afloop de blokkade alleen maar als extra reclame te beschouwen. In een hoog tem po werd de blokkade van het Shell-laboratorium in Amster dam-Noord opgeheven en trok een grote stoet naar de binnen stad om zich daar te verspreiden. „Eind goed, al goed", sprak burge- ten slotte een uiterst minzame Shell- meester Van Thijn, maar ook vrijdag directie ('we hebben nog nooit zo'n werd, zij het voor korte tijd, de grimmi- naamsbekendheid gehad). Dat is de De natuur in en om de Ooster- schelde moet dringend ivorden versterkt. PAGINA 13 Deknieblessure van Ruud Gul- betekent een fikse streep door de rekening van Thijs Li- iregts. PAGINA 39 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Provincie: 9,11,13,15,16 en 17 Sport: 38 en 39 Adriaen Pietersz. van de tome, getuige van Zeelands Gouden Eeuw Verrassende 'oman van Nelleke Noorder- i'kt Rauwe wanhoop van ttanan-dichter Nikos Kava- Mary Gaitskill ontstijgt tó Dirty Realism Acteur lohn Malkovich ziet in de film Dangerous Liaisons het ideale huwelijk van drie culturen. PAGINA 21, 22, 23 en 25. Prinses Juliana wordt 80 Maxiumsnelheid? - Welke ma- timsnelheid? Zee-aas in de markt Zetten de VS de rem °Pabortus? Een nieuwe plei- ifr m de zaak homeopathie lorrie-afdracht ramp voor tportioereld 9 Wie ivas Liver- M-supporter 'Ronnie' Whe- ta?, PAGINA 29, 31, 33, 35 en 37. ge sfeer van donderdag herhaald. Een half uur na het begin van de blokkade voerde de ME opnieuw enkele forse charges uit, waarbij een demonstrant gewond raakte. De rust was na een hall uur hersteld. Een opgeluchte Van Thijn, woedende demonstranten 'waarom dit provoca tieve en geweldaddige politie-optre- den'), maar een tevreden actiecomité (de opkomst stemt ons tevreden) en eindbalans van een drietal protestda- gen tegen de aanwezigheid van de En gels/Nederlandse multinationaal in Zuidafrika. De woordvoerder van Shell verslikt zich haast als hij zegt dat er nog nooit zoveel gratis reclame voor zijn bedrijf is gemaakt, als juist de afgelopen da- (Slot zie pagina 3 kolom 7) SHEFFIELD (AP) - De meisjes op de voorgrond op deze over de gehele wereld verspreide foto hebben de voet balramp in Sheffield overleefd. Het gaat om Debbie Routledge (links) en Lisa Riding (rechts). De Liver pool-supporters, allebei 19, zeiden gisteren dat ze er- vast van overtuigd waren dat hun laatste uur had ge slagen. Zij werden echter in veiligheid gebracht. Een hoofdinspecteur uit Sheffield heeft intussen per soonlijk de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de taktiek die zijn korps volgde bij het stadion waar vo rige week 95 mensen om het leven kwamen. Chief Constable Peter Wright zei vrijdag tijdens een speciale vergadering van de poltiietop: „De agenten wa ren door mij aangesteld om de beslissingen te nemen en daaruit volgt dat ik de volledige verantwoordelijkheid op mij neem voor het politie-optreden in verband met deze zaak." Er is kritiek geleverd op de politie, die een afgesloten hek opende, waardoor een groot aantal mensen zonder kaartjes de staantribune opstroomde. Daar brak pa niek uit en tientallen mensen werden onder de voet ge lopen en doodgedrukt. Amsterdam - Vier actievoerders haalden het spandoek van het Shell-personeel neer in Amsterdam-noord ten einde ivas. waarmee de blokkade van Shell HAAG (GPD) De vakbonden !'tn betrokken bij de reorganisa- wnen de V&D-warenhuisgroep, bezorgd over de werkgelegen- vo°r ongeveer 20.000 werkne- Weliswaar gaan de plannen om 'aide producten (onder meer rei- 1 dectrische apparaten) binnen Jarenhuizen uit te besteden aan "aamde 'concessionaires' niet Maar de verliescijfers over 1988 weer groter dan het jaar daar- latt)onden hadden woensdag een onderhoud met de nieuwe van Vroom Dreesmann. J. *ls' Tijdens het overleg bleek on to dat niet de hele afdeling elec- 't aKpparaten aan 'huurders' van ,e binnen de warenhuizen, zal en uitbesteed. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is het vrijdag niet eens geworden over een gezamenlijk voorstel van premier Lubbers en minister Ruding (Finan ciën) om in 1990 2,3 miljard gulden te bezuinigen. Het "gesloten pakket" van Lubbprs en Ruding stuit op grote bezwaren bij onder andere minister Deetman (onderwijs), Smit-Kroes (Verkeer) en Bolkestein (Defensie). Het kabinet zal volgende week vrij dag definitieve knopen doorhakken over de bezuinigingen en de financie ring van het milieubeleid. Lubbers weigerde vrijdagnacht na af loop van de onderhandelingen met de ministers details te verstrekken over het akkoord dat hij heeft gesloten met Ruding. De twee bewindslieden ston- dende afgelopen week nog lijnrecht te genover elkaar. Hun compromis kan rekenen op steun van VVD-vice-pre- mier De Korte. Het voorstel van de twee bewindslie den voorziet volgens kringen rond het kabinet voor 1990 in 2,3 miljard gulden aan bezuinigingen, ongeveer de helft van Rudings oorspronkelijke inzet. Door middel van speciale heffingen moeten burgers en bedrijven het grootste deel van het milieubeleid be talen. Verder willen Ruding en Lub bers vooral flink bezuinigen op onder wijs (200 miljoen in 1989 oplopend tot 750 miljoen) en op defensie (niets in 1990, bijna een half miljard in 1994). Lubbers heeft de andere ministers vrijdagnacht duidelijk gemaakt dat kleine wijzigingen in de plannen nog mogelijk zijn, maar dat hij niet met nieuwe voorstellen zal komen wan neer de ministers zich falikant tegen het pakket keren. „Ik acht de kans zeer groot dat de ministerraad dit pakket overneemt, en de kans betrek kelijk klein dat een enkeling zich er niet in kan vinden". Tijdens de onder handelingen heeft volgens Lubbers vrijdagnacht geen enkele minister met aftreden gedreigd. Lubbers en Ruding hebben vrijdag- vrijwel de gehele dag en avond aan hun compromis gesleuteld. De andere leden van het kabinet werden afwisse lend door de twee CDA-bewindslieden ontboden in het Torentje, de werkka mer van de minister-president. Het ak koord van Lubbers en Ruding werd even voor middernacht aan het voltal lige kabinet gepresenteerd. Gezien het late tijdstip en de grote bezwaren van verschillende kanten heeft Lubbers de besluitvorming daarna niet willen for ceren. De VVD blokkeerde vrijdag voorstel len de fiscale aftrekbaarheid van reis kosten te verlagen en het huurwaarde forfait (de belasting voor huiseigerena- ren) te verhogen. VVD-leider Voorhoe ve had voor die lastenverzwaringen grote politieke ruzies binnen de coali tie over. Probleem bij de discussie over het Na tionaal Milieubeleidsplan is ook dat minister Smit-kroes (Verkeer en wa terstaat) veel meer geld eist voor sti mulering van het openbaar vervoer. De bewindsvrouwe krijgt echter slechts 150 miljoen extra toebedeeld. Minister Smit-Kroes besloot in ver band met de ontwikkelingen vandaag niet naar Cuba te reizen. In haar plaats vertrekt oud-premier Biesheu vel. ROTTERDAM (GPD)-Justitie in Rot terdam en de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) zijn bezig de grootste goudsmokkelaffaire in de Nederlandse geschiedenis te ontrafe len. In het nu al zes maanden durende onderzoek zijn volgens de Rotterdam se officier van justitie mevrouw mr. H. W. Samson-Geerlings al enkele tientallen verdachten, onder wie drie medewerkers van een bank, aange houden. Justitie denkt aan een goed georgani seerde bende. Die heeft de afgelopen twee jaar enkele honderden kilo's goud vanuit België en Luxemburg naar Nederland gesmokkeld. In ons land werd het goud tegen de geldende prijzen verkocht. Hierbij lieten de ko pers via tussenfacturen de teruggevor derde btw 'verdwijnen'. Het smokkelgoud vertegenwoordigt een waarde van ruim vierhonderd mil joen gulden. De verdwenen omzetbe lasting wordt geschat op 24 miljoen gulden (vijftienhonderd gulden per verhandelde kilogram goud). De aan gehouden bankmedewerkers zouden werkzaam zijn bij het wisselkantoor van van de Nederlandse Midden stands Bank (NMB) in de Amsterdam se Bijlmermeer. Volgens officier van justitie Samson wil de aanhouding van de drie bankbe dienden niet zeggen dat de NMB ook wordt verdacht van smokkel. De NMB zegt het „in hoge mate te be treuren dat haar naam en haar mede werkers in negatieve zin in de publici- Advertentie Waarom geen twee vliegen in één klap: Actuele zomermode van Steutel en een jubileumgeschenk op de koop toe'' teit worden gebracht, terwijl nog in geen enkel opzicht strafbare feiten van medewerkers door de officier van Jus titie aannemelijk zijn gemaakt". Woordvoerder H. L. van Mierlo neemt het justitie vooral kwalijk dat de me dewerkers van hun bed zijn gelicht en als criminelen zijn behandeld, „terwijl men ook gewoon naar kantoor had kunnen komen om daar met onze men sen te praten". Van Mierlo vindt dat des te vreemder omdat de bank zelf justitie heeft inge licht over het onderzoek. Officier van Justitie mevrouw mr. Samson zegt niet op de hoogte te zijn van het on derzoek van de NMB. 1 STEUTEL HERENMODE Lange Kerkstraat 41Goes. 01100-16415 MOSKOU (RTR/UPI) - De be kende Sovjet-dissident en ac tivist voor de mensenrechten Andrej Sacharov is met een aantal andere hervormingsge- zinden gekozen tot lid van het nieuwe parlement in de Sov jetunie. Dat berichtte het Sov jetpersbureau TASS vrijdag. In een kort bericht zei het pers bureau dat Sacharov, die wordt beschouwd als de vader van de Russische waterstof bom erin was geslaagd de bu reaucratische oppositie te overwinnen binnen de Acade mie voor Wetenschappen die zijn kandidaatstelling aanvan kelijk tegenhield. Vorige week werd de kernge leerde. die jarenlang in balling schap heeft doorgebracht, als nog' genomineerd voor een ze tel in het parlement. SIGPDi- Een deel van de teken in Nederland is besmet ten bacterie borrelia burgdorferidie bij mensen de u-ziekte veroorzaakt. Deze ziekte kan tot invaliditeit tri. Het afgelopen jaar is bij meer dan honderd mensen .pue-ziekte geconstateerd. De verwachting is dat het 'tul besmette teken zich deze zomer verder uitbreidt, ithet zachte weer zijn veel besmette teke-eitjes de win ded doorgekomen. De besmette teek is actief in de hos tiën van de Veluwe. Drente. Limburg. Tilburg en het seWoudengebied K« die regelmatig in natuur- en bosgebieden komen pi het advies om in dichte vegetatie goed sluitende liiij en handschoenen en eventueel een pet te dragen je huid zo goed mogelijk te beschermen. De infecties Ien in de regel plaats in de zomermaanden. Vanuit Midden- en Noord Europa rukt bovendien een an dere besmette teeksoort op. Deze draagt het FSME-virus en is kwalijker dan de teek in Nederland. Vooral in vakantie- gebieden als de Vogezen, Duitsland en Midden-Frankrijk wordt het publiek hiervoor gewaarschuwd. Wanneer de infectie snel genoeg onderkend wordt kan met een antibiotica kuur worden voorkomen dat ernstiger klachten zich ontwikkelen. Enige maanden na de infectie kunnen er geivrichtsklachten optreden en uitstralende pijn in armen, benen en romp. Zonder goede behandeling onstaan hartklachten, aangezichtsverlamming of hersen vliesontstekingmet als gevolg blijvende invaliditeit. De ziekte dankt haar naam aan het plaatsje Lyme in de staat Connecticut (VS). Daar werd de ziekte in de zomer van 1975 voor het eerst gerapporteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1