bij Shell-blokkade SOFTWARE MET TOEKOMST Ruding en Lubbers zijn er nog niet uit Harde confrontaties COVRA-procedure KOSTUUM? Pistool en polonaise OORSCHOT VOOR VERPLEGING ZEVENTIEN GEWONDEN vrijdagkrant OEHKAAH OMZE jUBlltUW- Vijftig meter ACCESSOIRES- SUPERMARKT Jpklaringen 2e jaargang no. 88 ijdag 21 april 1989 Een blokkade kan niet ludiek zijn DEN HAAG (GPD) De AbvaKabo, de grootste bond in het cao-overleg, houdt niet langer onverkort vast aan de looneis van 5 procent voor alle beroepsgroepen in de gezondheidszorg. De bond wil voorlopig genoegen nemen met 'een voorschot' van 2,5 procent, als 'een bewijs van goede wil aan het kabinet'. Politie Suriname schort acties op Benzine zaterdag drie cent duurder Werkdruk Uitleg rtsen Boete Kanaal Gullit AMSTERDAM (GPD) - Waterkanon nen, traangas en harde charges van 200 ME-ers waren gisteren nodig om de achteruitgang van het Shell-labo- ratorium in Amsterdam vrij te hou den. Ondanks een uitdrukkelijk ver bod van burgemeester Van Thijn had den demonstranten toch een kordon rond de achterpoort gelegd. Toen een vrachtwagen rond het middaguur een doorgang wilde forceren door op de menigte in te rijden, escaleerde de Advertentie Waarom geen twee vliegen in één klap: Een stijlvol kostuum van Steutel en een jubileumgeschenk op de koop toe? 11 STEUTEL HERENMODE Lange Kerkstraat 41Goes, 01100-16415 zaak. Netto-resultaat: zeventien ge wonden (waaronder twee agenten) en vier arrestaties, waarvan twee we gens verboden wapenbezit. Tot dat moment had de politie de blokkade oogluikend toegelaten. Im mers, het Shell-personeel was al bin nen, voordat de 'levende muur' werd opgebouwd. Burgemeester van Thijn zei de ge weldsexplosie te betreuren. Hij wijt het aan een kleine groep demonstran ten, die weigerde gevolg te geven aan de oproep van de politie de achter poort van Shell vrij te houden. De Voedingsbond FNV heeft in een brief aan Van Thijn hun afschuw uitge sproken over „het agressieve en pro vocerende optreden van de Mobiele Eenheid bij de achterpoort van Shell". De bond zegt uit eigen waarne ming geconstateerd te hebben dat de ME zonder enige aanleiding geweld gebruikte tegen de demonstranten. Het hardst werd opgetreden op het ogenblik dat het Shell-laboratorium weer bereikbaar was, aldus de Voe dingsbond. Er zijn twee mogelijkheden, zo schrijft voorzitter Greetje Lubbi in de brief. „Of u heeft uw mensen slecht in de hand, of u hebt opdracht gegeven het geweld tot escalatie te laten komen. Om een herhaling van „een dergelijke onverantwoord optreden van de poli tie te voorkomen", dringt de Voedings bond er bij Van Thijn op aan bij de blokkade-actie van vandaag „lijfelijk aanwezig te zijn". Het comité 'Shell uit Zuid-Afrika' wil tijdens de blokkade van vandaag een nieuwe confrontatie met de politie zo veel mogelijk voorkomen. Daarom zal minstens vijftig meter afstand worden bewaard tussen demonstran ten en ME. Verder hopen zij met meer muziek en toespraken een escalatie, zoals gisteren, te voorkomen. Advertentie Standaard software voor zakelijke toepassingen onder DOS, netwerken, OS/2 en UNIX 06-0226522/015-624323 De plannen voor de bouw van het nationale complex voor opslag en verwerking van radioactief afval in het Sloegebied zijn van meet af aan zeer omstreden geweest. Daarom is het des te vreemder dat de procedure rondom de aanvraag voor een vergunning, die de toekomstige exploitant COVRA heeft ingediend, nu weer zo nodig aller lei nieuwe irritaties moet oproepen. De Commissie MER (milieu effect rappor tage) - een club van deskundigen, inge schakeld om de bewuste aanvraag me de te beoordelen - en de dorpsraden van de gemeente Borsele hebben na melijk vastgesteld dat er opnieuw niet al te elegant is omgesprongen met de gevoelens die onder de bevolking le ven als het over het COVRA-complex gaat. Er is wèl meer voorlichting aan de inwoners verstrekt over de toekom stige activiteiten van COVRA en de voorwaarden waaraan die zijn gebon den. Maar naar een methode om de be volking nauwer te betrekken bij de nu lopende procedure, - daarvan is om on duidelijke redenen afgezien. De Com missie MER had daarover concrete voorstellen gedaan. Die zijn terzijde gelegd. Er kwam geen begeleidings commissie voor de bevolking en er kwam geen enquête in Borsele. Dus bleef het bij éénrichtingsverkeer; bleef het bij formele protesten (ruim 3600 in getal). De vergunningsaanvraag van COVRA wordt getoetst door een groot aantal instanties. De overheid heeft zich juist bij de beoordeling van de bouw en exploitatie van dit complex zwaar opgetuigd. Was het nu echt zo moeilijk om binnen dat geheel ook een klankbord voor de bevolking te creë ren? Wettelijk was deze handreiking naar de bevolking niet voorgeschre ven. Maar in gevoelige kwesties als de ze is het verstandiger om juist een stapje verder te gaan dan waartoe het papier verplicht. Nu is de overheid te veel op afstand gebleven waar ze dich terbij had moeten komen. Een bewust gemiste kans. vdM. Optimaal uitgerust van A tot Z voor een zorgeloze wegvakantie. T.v.-antenne en versterker van 125,- nu 89,- Hoek Rijksweg-Ringbaan West DEN HAAG (GPD) - Eén enkel inci dent verstoorde gisteren de rustige maar massale demonstratie van ziekenhuispersoneel in Den Haag. Op het Binnenhof trok een politie man zijn pistool te midden van een opgewekte menigte, die vrolijk de polonaise liep. Het incident deed zich voor toen een man de politie belette een stapel brandende spandoeken te blussen. Er ontstond een vechtpartijtje waarbij een agente dicht bij het het vuur op de grond werd gegooid. Haar collega voelde zich bedreigd en trok zijn pistool. Geschoten werd er echter niet, ook de haastig opge trommelde mobiele eenheid hoefde nauwelijks in actie te komen. De problemen zijn veroorzaakt door „een groepje dat er duidelijk niet bij hoorde", aldus de Haagse politie. Het stel dat volgens de politie ook nog probeerde de agent zijn pistool afhandig te maken, wist te ontko men. Een poging van een groepje demon stranten de hal van de Tweede Ka mer te bezetten, werd in de kiem ge smoord. Een querulant die zich met een ijzeren pijp in de menigte op hield, werd door omstanders ontwa pend. Volgens de organisatoren waren er 60.000 mensen op de been, de politie hield het op ruim 50.000. De demon stratie verliep rustig en in een onge dwongen sfeer. De bonden hadden gerekend op 40.000 mensen. De de monstratie was de grootste sinds de betogingen tegen de kruisraketten, in het begin van de jaren tachtig. Isselend bewolkt en af en toe een bui. idiae, boven zee vrij krachtige wind a noordelijke richtingen. Middag- ,mperatuur omstreeks 9 graden. Verder zou een onafhankelijke com missie onderzoek moeten doen naar functiewaardering, die uiteindelijk zou moeten leiden tot een gefaseerde loonsverhoging van 10 procent. Dit voorstel deed C. Vrins, vice-voorzitter van de AbvaKabo, gisteren bij de mas sale demonstratie van verpleegkundi gen in Den Haag. Dat voorschot van 2,5 procent bestaat uit een reële loonsverhoging van 1,5 procent alsmede 1 procent extra voor leerlingen en onregelmatigheidstoe- (Van onze correspondent PARAMARIBO - De Surinaamse poli tie heeft haar acties opgeschort. Dat gebeurde direct nadat de regering in een verklaring liet weten het zeer te betreuren dat het leger een militair uit een politieel haalde. In de verkla ring staat ook dat de verdachte mili tair 'onmiddellijk aan het Openbaar Ministerie ter beschikking moet wor den gesteld'. De verklaring van de regering is geen compromis met het leger. Landmacht commandant Sital uitte onmiddellijk zijn ernstige verontwaardiging over de verklaring en vond deze 'niet in over eenstemming met de afspraken die in de laatste dagen zijn gemaakt'. Hij kondigde aan dat de legertop nieuwe gesprekken met de regering zal voe ren. Sital wilde niet antwoorden op de vraag of de bevrijde militair uitgele verd zal worden aan het Openbaar Mi nisterie. ROTTERDAM (ANP) - De prijzen voor benzine gaan zaterdag met drie cent omhoog. Een liter super gaat dan 180 cent en een liter eurosuper gaat 174 cent kosten. Dat werd donderdag in Rotterdam door de oliehandelaren en maatschappijen meegedeeld. De stijging van de prijs van benzines is een gevolg van de gestegen produkt- noteringen. In drie maanden tijd zijn de prijzen per ton gestegen van 173 dollar naar 290 dollar. slagen. Het aanbod van de AbvaKabo, dat overigens alom tot verwarring en irritatie heeft geleid, betekent overi gens geenszins dat de bond afziet van een uiteindelijke loonsverhoging van 5 procent voor 1990. De diepe impasse in het cao-overleg kan volgens de AbvaKabo alleen wor den doorbroken door het instellen van een commissie van wijze mannen, die de arbeidsdruk en de salaris-ach terstand van de diverse bevolkings groepen in de gezondheidszorg moet onderzoeken. Op grond hiervan zou de commissie het kabinet moeten ad viseren over de rechtvaardigheid van de looneis van de verscheidene groe pen. De CFO, de christelijke vakbond, staat achter het voorstel van de Abva Kabo. De Ziekenhuisraad sprak van een 'opening in het vastgelopen over leg'. De NMV (Nederlandse Maat schappij voor Verpleegkunde) en de actiegroep WIO (Verplegers en Ver zorgenden In Opstand) wijzen het voorstel van de AbvaKabo af. Het kabinet houdt met steun van de regeringspartijen VVD en CDA, vast aan een maximale loonruimte van 0,75 procent. Minister De Koning (So ciale Zaken) is wel bereid op korte termijn met beide cao-partijen te pra ten over de werkdruk en uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen. Dit bleek tijdens het gister gehouden ka merdebat over het vastgelopen cao- overleg voor het ziekenhuiswezen. Ondanks het succes van de demon stratie, donderdag in Den Haag, was de sfeer tussen de diverse bonden om te snijden. AbvaKabo, CFO, GOB (ge specialiseerde medische beroepen) en FHZ (hoger personeel) staan met hun opstelling lijnrecht tegenover NMV en actiegroep WIO. De NMV (13.000 le den) en de WIO zijn bang dat het voorstel van de AbvaKabo er toe zal leiden dat de looneis van 5 procent voor verpleegkundigen en verzorgen den zo niet gerealiseerd kan worden. DEN HAAG (GPD) - Intensief politiek overleg tussen premier Lubbers en minister Ruding (Financiën) heeft gisteravond geen oplossing opgele verd voor de problemen rond de be zuinigingen voor 1990. Maar de me ningsverschillen tussen de bewinds lieden zijn tijdens een zakelijk ge sprek in het Catshuis wel iets kleiner geworden. Lubbers en Ruding spraken bijna vier uur lang met elkaar, in een poging een politieke crisis af te wenden. Ruding heeft gedreigd af te treden wanneer hij onvoldoende steun krijgt voor zijn eis dat er volgend jaar 3,5 miljard gulden moet worden bezuinigd. Voor die eis vond Ruding bij de andere ministers geen enkel gehoor. Vooral onderwijs minister Deetman verzet zich tegen nieuwe aanslagen op zijn begroting. Lubbers ziet na de vele gesprekken die hij deze week voerde, mogelijkheden een compromisvoorstel uit te werken om de ministers op een lijn te krijgen. Het is echter nog onzeker of het kabi net vandaag al de beraadslagingen af rondt over de begroting voor 1990 en de financiering van het milieubeleid. WD-fractievoorzitter Voorhoeve toonde zich gisteravond niet somber over de kansen op een oplossing van het conflict. Ook de liberale vice-pre mier De Korte zei redelijk optimis tisch de nieuwe vergadering van de mi nisterraad tegemoet te zien. In krin gen rond het kabinet wordt er vanuit gegaan dat Lubbers en Ruding elkaar moeten kunnen vinden op een bezuini gingspakket van circa twee miljard gulden. Lubbers vindt de eis van Rudding om 3,5 miljard te bezuinigen overdreven. Politiek van belang is met name dat hij onderwijsminister Deetman wil ontzien. Die heeft aangekondigd niets meer te willen bezuinigen op zijn be groting, die de afgelopen jaren al fors is aangeslagen. HAAG (GPD) - Leo Beenhakker, trainer van Real rid, heeft donderdagavond berichten van Spaanse ra tions over zijn ontslagaanvrage naar het rijk der en verwezen. Ondanks felle kritiek in de Spaanse ja over de zware nederlaag (5-0) tegen AC Milan ikt hij het seizoen bij de Spaanse landskampioen ge in af. isgeen sprake van dat ik mijn ontslag heb aangeboden, o'nnederlaag als tegen AC Milan wordt in Spanje altijd gespeculeerd over de positie van de trainer. Eén van jradiostations zal best hebben gemeld dat ik mijn ont slag heb aangeboden. Als er nieuws is willen ze het allemaal als eerste brengen. Maar ik kan alleen maar zeggen dat dit bericht niet klopt. Het is echt grote waanzin." Real leed tegen Milan één van de grootste nederlagen uit haar Europa Cup-historie. Niet alleen om de hoge cijfers, maar ook om de speelwijze van zijn team kreeg de trainer kritiek in de pers. Hij zou te laat begonnen zijn met verjon gen. Beenhakker had gisteren een gesprek met het bestuur. „Daarin is mijn ontslag absoluut niet aan de orde geweest", aldus Beenhakker, die in onderhandeling is met Ajax om daar volgend seizoen als trainer in dienst te treden. Advertentie AMSTERDAM (GPD) Nadat de Bundesbank in Frank furt donderdag verrassend het disconto met een 0,5 pro cent had verhoogd, volgde de Nederlandsche Bank on middellijk met eenzelfde rentestijging. Rood staan wordt hier dus duurder. Het wisseldisconto komt nu op 5,5 pro cent, de voorschotrente op 6,25 procent en het promesse disconto op 6,75 procent. Het laatste is het tarief, waarop de banken de rente voor hun klanten baseren. In West-Duitsland is de geldhoeveelheid volgens de Cen trale Bank veel te hard gegroeid. Dat betekent dat er een opwaartse druk op de prijzen ontstaat: inflatie. Het monetaire beleid van de Nederlandsche Bank is ge richt op het zo stabiel mogelijk houden van de gulden. Dat houdt in de praktijk in dat de gulden gekoppeld is aan de Duitse mark. Een verhoging van de rente in de Bondsrepu bliek, waardoor de mark aantrekkelijker wordt, moet dan wel haast per definitie gevolgd worden door een verhoging van de rente in Nederland. AbvaKabo zwakt ;is 5 procent af Het stond natuurlijk als een paal boven water dat er forse problemen zou den ontstaan bij de poorten van het Shell-laboratorium in Amsterdam-Noord. Want een blok kade van een bedrijf - zodat er gedu rende lange tijd niemand meer in of uit mag - kan nu eenmaal niet ludiek zijn. Gisteren is het al tot een tamelijk pitti ge confrontatie gekomen tussen de po litie en de demonstranten, die het Ko- mitee Shell uit Zuid-Afrika op de been had gebracht bij juist die ingang, waar blokkeren was verboden. Op wat er vandaag verder nog kan gebeuren is niemand meer zo erg gerust. Met dit soort van demonstratie-methoden lo pen actievoerders bewust over de grenzen heen die de wet stelt. Veel ver der gaan in het belang van hetzelfde anti-apartheid-doel de anonieme Ra Ra-activisten met hun duistere prak tijken. Bij pompstations en andere in stallaties van Shell snijden ze slangen door en stichten ze branden. Met mo rele en politieke druk op het beleid van een dergelijke multinational, die wei gert om zijn belangen in Zuid-Afrika af te stoten, heeft dit alles weinig meer te maken. Het gaat er veel meer om Shell te dwingen en - zo dat niet lukt - ernstig te beschadigen. Het achterliggende doel van de antiapartheidsbeweging in Nederland - een totale economische blokkade van Zuid-Afrika - lijkt met de nu gevolgde blokkade-methode nauwelijks gediend. Shell heeft meer dere malen duidelijk te verstaan gege ven dat het niet van plan is zich uit Zuid-Afrika terug te trekken. Het be drijf stelt zich op het standpunt dat het door zijn aanwezigheid de apart heid in dat land beter kan bestrijden dan door zijn vertrek. Protest tegen zo'n houding is legaal. Maar wanneer dat protest uitdraait op dwang of inti midatie, dan gaat er iets mis. Er kun nen dan grote vraagtekens gezet wor den bij de democratische gezindheid van de bewuste actievoerders. Ludiek is namelijk echt wat anders. AMSTERDAM - Een politieman te paard laat de wapenstok zwiepen tijdens het treffen tussen ME en demonstranten. titsen zijn verplicht hun pa- Men goed te informeren, zij meten toestemming vragen nor onderzoek of medische handelingen. PAGINA 3 Het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann is veroordeeld tot een boete van 900.000 gul- tal wegens overtreding van de nnkelsluitingswet. PAGINA 5 Minister N. Smit-Kroes van terkeer en waterstaat heeft in Hansweert het startsein gege ten voor de aanpassing van kt Kanaal door Zuid-Beve- kmd. PAGINA 17 Oner de ernst van die blessure tan Ruud Gullit bestaat nog onduidelijkheid, een kijkope ratie zal moeten uitwijzen of ten verdere medische ingreep noodzakelijk is. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Provincie); 15,17,18,19, 20 en 21 Sport: 23 en 25 PAGINA 7, 9,11,12 en 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1