)lieprijs stijgt na explosie Patiënten klagen over acties in ziekenhuizen 47 doden op slagschip Schagen noodt Ruding voor soep met kluif Lubbers stelt heffing op aardgasprijs voor vandaag IEES VOOR MACHTSOVERNAME OV-kaart voor studenten op lange baan Brussel legt wapenverkoop aan banden BRIEF PLATFORM AAN BONDEN Gokspel via 06-nummer gestaakt v. uiig e jaargang no. 87 iderdag 20 april 1989 HAARDEN-KEUKENS-PARKET Intimiteiten Water Gif Watertorens Boeren Provincie: 13,15,17,18 Dreigement T7" 1l Kniebl essure Gul lit ernstig Toekomst Zeeland blijft te vaag Brand Opvolger Onderwijs ■If tot zwaar bewolkt en af en toe een L. of hagelbui. Matige tot zwakke 'li uit noordwestelijke richtingen, dagtemperatuur omstreeks 9 gra- Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182 - 2950 ©EEN (RTR) - De olieprijzen zijn woensdag na een isie dinsdagnacht op het Noordzee-olieplatform Cor- nt Alpha van de oliemaatschappij Shell gestegen. ;ploffing is ontstaan door een gaslek op het platform, n knooppunt is van pijpleidingen van negen olievel den in de Noordzee. Per dag gaan er via dit punt 470.000 vaten (van 159 liter) olie naar de terminal te Sullom Voe op de Shetland Eilanden. Shell heeft verklaard het pompen te hebben stopgezet, zodat de Britse olie-aanvoer met 26 pro cent is verminderd. ,eger in Suriname ireekt met politie (Van onze correspondent) PARAMARIBO - In Suriname is gisteravond de spanning tus sen leger en politie sterk toegenomen. Gevreesd wordt voor een nieuwe machtsovername door het leger. Op bevel van le gerleider Bouterse bevrijdden militairen dinsdag een collega uit een politiebureau in Paramaribo. Daarop braken bij de po litie stiptheidsacties uit. Tijdens een grote bijeenkomst woensdag in de Memre Boekoe-kazerne verklaarde Bouterse dat het leger niet langer met de politie kan samenwerken. meerd de militair vrij te laten. Bouter se: „Ik heb gezegd: ik moet die man om tien uur hebben. De president zei toen: mag het ook om half elf? Toen er niets gebeurde, is de militaire operatie be gonnen. Binnen enkele seconden was de zaak afgewikkeld". PZC pe acties tegen de aanwezig- heid van Shell in Zuid-Afrika ingen vrij rustig van start. PAGINA 3 Klachten bij de vier vertrou- mnsinspecteurs in het onder- rijs over ongewenste intimitei- hebben in 1988 geleid tot kt ontslag van 24 personen wornamelijk leerkrachten. PAGINA 5 Komende jaren geen verho ging van de watertarieven, wel verbetering van de drinkwa ter-kwaliteit, aldus ir P. Stoter, imcteur van de WMZ. PAGINA 13 Het is nog niet duidelijk of jus titie een onderzoek instelt naar mogelijke milieuvervuiling in ie Dekkerspolder bij Sas van Gent. PAGINA 15 De NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) Él komende jaren de waterto ren in Zeeland afstoten. PAGINA 15 tweederde van de Zeeuwse landbouwbedrijven balan ced. op de rand van mogelijk heden om te kunnen blijven be staan. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Kunst, cultuur en pop: 9 en 19 Sport: 21 en 23 Het conflict tussen het nationale leger en de burgerpolitie ontstond toen de militaire politie een soldaat die be trokken was bij een schietpartij in het bosnegerdorp Moi Wana in 1986 be vrijdde uit een politiecel. Hierover wa ren volgens de legerleiding afspraken gemaakt met de leiding van het poli tiekorps. De man zou worden overge dragen aan het leger. Toen die af spraak niet werd nagekomen, heeft Bouterse president Shankar gesom- DEN HAAG (ANP) - De invoering van de verplichte openbaar-vervoerkaart voor studenten is woensdag voor on bepaalde tijd uitgesteld. De Tweede Kamer besloot op aandringen van de VVD de eindstemming over de voor stellen van minister Deetman tot be zuiniging op de studiefinanciering voorlopig van de politieke agenda af te voeren. VVD-woordvoerder Korthals wil eerst politiek beraad met het CDA over fi nanciële dekking van een gat van ten minste 20 miljoen gulden dat CDA'er Lansink wil slaan in de onderwijsbe groting. Lansink wil uitwonende stu denten in het middelbaar beroepson derwijs tegemoet komen door hen te vrijwaren van Deetmans maatregel een thuiswonendenbeurs toe te ken nen als zij binnen een straal van 60 ki lometer van de ouderlijke woning on derwijs kunnen volgen. BRUSSEL (ANP) - Het kopen van wa pens in België wordt aanzienlijk min der gemakkelijk. Minister van justi tie Melchior Wathelet gaat de minis terraad een wetsontwerp voorleggen dat een grondige wijziging betekent van de huidige, uit 1933 daterende, Belgische wapenwet. Het ministerie van justitie in Brussel heeft dat woensdag meegedeeld. Vooruitlopend op de wetswijziging heeft de minister een aantal maatrege len genomen die al op 1 mei ingaan. Zo gaat hij een centraal register instellen waarin alle vuur-, oorlogs-, jacht- en sportwapens die in Belgie voorhanden zijn worden opgenomen. Iedereen die een wapen koopt zal voor taan zijn identiteitskaart moeten to nen. Wapenleveranciers moeten zowel aan het centrale wapenregister als aan de plaatselijke politie melden aan wie ze een wapen verkopen. Intussen heeft het junglecommando gedreigd politieposten en regerings gebouwen in Paramaribo op te blazen wanneer niet vier arrestanten wor den vrijgelaten. Deze arrestanten, Co- lombianen en Dominicanen worden verdacht van cocaïnesmokkel. Zij werden op 1 april gepakt nadat zij il legaal waren geland met een vlieg tuigje. Het junglecommando waar mee zij contact hebben, vreest dat zij in handen zullen vallen van de mili taire politie nu de burgerpolitie staakt. De legerleiding wil dat de leiding van het politiekorps wordt vervangen. Het is de eerste keer na de verkiezingen dat de legerleiding zich zo hard opstelt. Commandant Chas Mijnals: „We gaan een escalatie niet meer uit de weg". Volgens de militairen is de politietop „bewust chaos aan het creëren". Bouterse kondigde aan dat militairen de politieposten zullen overnemen als het politiekorps in staking gaat. „Fort Zeelandia staat 24 uur per dag open voor de problemen van de burgers", al dus Bouterse. Terwijl het in Paramaribo gonst van de geruchten over een nieuwe macht sovername door het leger, speelden ver in het Surinaamse binnenland vergelijkbare conflicten. Daar ver scheen Ronnie Brunswijk maandag met 40 bewapende commando's on aangekondigd tijdens de begrafenis van het stamhoofd Aboikoni in het dorp Asidonopo aan de bovenloop van de Surinamerivier. Brunswijk nam zijn intrek in hetzelfde gebouw waarin ook minister Vreed zaam van regionale ontwikkeling lo geerde. Brunswijk liet een persconferentie or ganiseren door de voorlichter van de minister, die 'de bevelhebber' beleefd inleidde. Ruud Gullit wordt weggevoerd na het verdraaien van zijn knie. MILAAN (ANP) - Het was de enige domper op een heer lijk voetbalavondje in Milaan. In de halve finale van de Europabeker voor landskampioenen speelde AC Milan gisteravond de koninklijke Real Madrid naar een verpletterende 5-0 nederlaag, vooral onder aan voering van 'gastarbeiders' Van Basten, Gullit en Rij kaard, die allen een doelpunt voor hun rekening na men. Toch zal de aanwezige bondscoach Thijs Libregts met gemengde gevoelens terugdenken aan het duel. De knieblessure, die de als herboren spelende Gullit in de tweede helft van het duel opliep lijkt dermate ernstig dat het meespelen van Gullit in de komende interland tegen West- Duitsland vrijwel zeker van de baan is. De aanvoerder van het Nederlands elftal zal zich vanoch tend in Rome door een erkende specialist laten onder zoeken. Gevreesd wordt dat een operatie aan de menis cus noodzakelijk is. De speler verdraaide vlak na de rust zijn knie. Bondscoach Thijs Libregts verklaarde na afloop Gullit al min of meer te hebben afgeschreven voor het kwalifi catieduel voor het toernooi om het wereldkampioen schap tegen de Bondsrepubliek, woensdag in Rotter dam. Gullit miste ook de eerste wedstrijd tegen de Westduitsers, een halfjaar geleden in Mtinchen. De blessure van Gullit was de enige smet op de overwin ning van de Noorditaliaanse miljoenenformatie. Het ge renommeerde Real Madrid van Leo Beenhakker werd gedurende één uur vernederd en sneuvelde net als vorig jaar tegen PSV, in de halve finale. De ploeg van Gullit, Van Basten en Rijkaard speelt de finale tegen het Roe meense Steau Boekarest. Zie ook pagina 21 UTRECHT (ANP) - Het Landelijk Pa tiënten/Consumenten Platform (LPCP) heeft in een brief aan de bon den in de gezondheidszorg en de actie groep VVIO aangedrongen op stopzet ting van de harde vormen van actie in het ziekenhuiswezen. Volgens W. Rijksen, jurist van het LPCP, is het aantal klachten van patiënten deze week aanzienlijk toegenomen. De meeste klachten betreffen het af zeggen van operaties en andere vor men van behandeling. Voortzetting van de huidige acties of verscherping daarvan is voor het LPCP onaan vaardbaar. De organisatie vraagt de bonden binnen drie dagen te reageren. Over eventuele juridische stappen wil de Rijksen zich woensdag nog niet uit laten. Bij monde van CFO-bestuurder D. Eerland-Van Vliet zeiden de bonden „met verbazing" van de brief van het LPCP kennis te hebben genomen. Eer- land benadrukte dat er steeds overleg is gevoerd met het platform. Harde vormen van actie zijn steeds ruim van tevoren aangekondigd, aldus Eerland. Dat afspraken voor operaties en ande re behandelingsvormen wel eens te laat worden afgezegd, ligt volgens haar aan het management in de zie kenhuizen. De bonden hebben het LPCP uitgenodigd vrijdag de proble men te bespreken. Namens de vakbonden reageerde Eer- land positief op de brief die de Natio nale Ziekenhuis Raad (NZR) dinsdag heeft geschreven aan het Kabinet en de Tweede Kamer. Daarin stelde de NZR voor de loonsverhoging in de ge zondheidszorg te betalen uit een stij ging van de premies voor de ziektekos tenverzekeringen. Zie ook pagina 13: Zeeuwse verpleeg kundigen massaal naar Den Haag. jjCHAGEN (GPD) Minister Ru- mS van financiën kan niet meer stuk bij de stichting Bevordering estfriese Folklore Schagen. Pro- f'ammaleider Schouten heeft de windsman uitgenodigd op 29 ju- 1 ®en Westfriese maaltijd te ge kken op de eerste Westfriese ierdag van het seizoen, vanwe- j>er n kritische uitspraken over het Peperdure galadiner in Rotterdam 9 het concert van Frank Sinatra. J darnen kennis van uw opwin- °ver het deelnemen van enkele wer collega's aan de dis bij de gele- genheid van het 'ultimate event'. e gevoerde terminologie zoals ka- aar"eters en dergelijke is ons uit het hart gegrepen", schrijft Schou ten in de uitnodiging. „Al bijna 35 jaar openen wij het Westfriese folkloreseizoen met een eenvoudige, smakelijke doch voed zame Westfriese maaltijd. Deze zo genoemde 'boerenmaaltijd' heeft de volgende gangen: soep met kluif, grauwe erwten met rozijnen, rijst met krenten en griesmeelpudding met bessensap toe. Wij nodigen u gaarne uit aan deze maaltijd deel te nemen". Het schrijven eindigt met de zins nede dat de minister zich niet be zwaard hoeft te voelen door de kos ten die de stichting als organisator moet dragen. Het gaat om ca. 7,50. WASHINGTON (RTR/ UPI) - Zeker 47 zeelieden van het Amerikaanse slagschip Iowa kwamen woensdag om toen een geschutstoren ontplof te, zo deelde een mari ne-woordvoerder mee. Het ongeluk gebeurde tijdens een schietoefe ning op de Atlantische Oceaan, rond 500 kilo meter ten noorden van Puerto Rico, waar schijnlijk bij het laden van een van de drie 40 centimeter kanonnen, het zwaarste geschut van de VS-marine. SCHAGEN (GPD) - Het op Master mind gebaseerde gokspel dat via een 06-lijn kon worden gespeeld, is voor lopig gestopt. Dat heeft de exploitant, het bedrijf Holland Plant Internatio nal uit Schagen bekend gemaakt. Aanleiding is het door de Alkmaarse officier van justitie G. Botman inge stelde onderzoek naar een eventuele overtreding van de wet op de kansspe len door het bedrijf. De exploitant van het 06-computerspel, die anoniem wenst te blijven: „We hebben de zaak door een jurist laten onderzoeken. Die concludeerde dat het een prestatie- spel is, gebaseerd op Mastermind, en niets met gokken te maken heeft. Maar dat neemt niet weg dat de rech ter daar anders over kan denken". Er bestaat in Zeeland gro te behoefte aan een hel der politiek concept voor de toekomstige sociaal-econo mische en ruimtelijke ont wikkeling van deze provincie. Houvast op dit stuk van zaken ontbreekt. En dat is een slechte zaak, want Zeeland zal - ook naar buiten toe - heel duide lijk moeten aangeven welke richting het nu eigenlijk op wil. Na zes sympo sia van de PZC in de afgelopen maan den over een breed palet van vraag stukken, die hier aan de orde van de dag zijn, staat de conclusie overeind dat een eigen visie op de verdere in richting van Zeeland meer dan ooit no dig is. Lezers van deze krant is uitge breid gelegenheid geboden om te dis cussiëren over wat ze vinden dat er moet gebeuren om deze provincie zö te houden dat het er goed werken, wonen en leven is. Ze gingen daarover in de bat met een reeks deskundigen op al lerlei terrein (natuur en milieu, ge zondheidszorg, media, onderwijs, be stuurlijke verhoudingen, economie). Van die hoeken werd de bezoekers op de bijeenkomsten voorgehouden, waar voor Zeeland de perspectieven, de gevaren, de mogelijkheden en de zorgelijke situaties zitten. Dat leverde soms brede visioenen op, maar op an dere momenten ook ware schrikbeel den. Vaak bleven de symposia-bezoe kers daarna zitten met reeksen nieuwe vragen. Want in de meeste gevallen bleek het advies: Zeeland zal het zélf moeten doen... Gisteren was de economische posi tie van Zeeland aan snee. De posi tie binnen Nederland en binnen het Europa van na 1992. Het ging dus voor al over bedrijvigheid en werkgelegen heid op dit moment en over kansen voor de toekomst in sectoren als in dustrie, midden- en kleinbedrijf, in de agrarische sector en in recreatie en toerisme. Wat in dit laatste sympo sium opviel was ongemeen zonnige vooruitzichten, die het ministerie van economische zaken de provincie Zee land toedicht. En dat volgens de rede nering: het gaat goed met de economi sche groei in Nederland, de ontwikke lingen in Zeeland hangen nauw samen met die in de rest van Nederland, mo menteel heeft Zeeland een werkloos heidspercentage (gemiddeld 9,9%), dat beduidend beneden het landelijke cijfer ligt, daarom is de uitgangsposi tie voor de toekomst beter dan menig een beseft. Op zichzelf is de moment opname van een bevredigende econo mische gang van zaken een reden tot voldoening. Maar om vervolgens in vlakke algemene termen vast te stel len dat Zeeland op basis daarvan min of meer automatisch deze positie zal kunnen handhaven en uitbouwen, - dat klinkt toch wat al te gemakkelijk. Het optimistische geluid van 'eco nomische zaken' is ontleend aan de resultaten in de industriële secto ren chemie en metaal en die in het transportwezen. Maar dat komt door op een andere golflengte dan de gelui den uit de land- en tuinbouw en uit die van recreatie en toerisme. Daar liggen de zaken veel gevoeliger, is sprake van soms grote problemen, van veel onze kerder vooruitzichten. Het tot nu toe in deze provincie ontwikkelde so ciaal-economisch en ruimtelijk beleid gaat uit van een subtiel evenwicht tus sen havenbedrijvigheid, industrie, landbouw, recreatie en toerisme, na tuur en landschap, water en ruimte en een zo schoon mogelijk milieu. Zo'n beleid vereist voorzichtigheid, juist geen automatisch volgen van wat el ders gebeurt, het vergt een minutieuze afweging van al die even gewichtige belangen. In de Vierde Nota ruimtelij ke ordening van het kabinet is Zeeland aangemerkt als een gewest dat het vooral 'op eigen kracht' zal moeten doen. Maar dat zelf op te bouwen ver mogen is nog niet duidelijk omschre ven. Op het ogenblik roept het zelfs meer vragen op dan dat het zekerhe den en perspectieven biedt. De PZC- symposia hebben aangetoond dat Zee land het eigen voortouw niet te lang meer kan laten liggen. De samenleving vindt dat het tijd is voor keuzes. vdM Door de explosie brak brand uit, maar de be manning wist het vuur te doven. Het vliegdek- schip Coral Sea ging on middellijk op weg naar het getroffen vaartuig. De USS Iowa is 295 me ter lang, meet 58.000 ton en is uitgerust met drie reusachtige geschutsto rens, ieder met kanon nen van 405mm. Die kunnen granaten met een gewicht van meer dan een ton ruim 40 kilo meter wegschieten. Twee van de koepels be vinden zich aan de voor zijde van het schip de derde aan de achterzij de. DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën)' is bereid het door hem voor 1990 geëiste bezuinigingsbedrag van 3,5 miljard gulden met 20 procent (700 miljoen gulden) te verlagen. De minister zal daar echter alleen toe overgaan indien zijn collegae enige bereidheid tonen om te bezuinigen. Premier Lubbers stelt voor het tekort op de aardgasbaten te compenseren door een heffing op de aardgasprijs. Gisteren hebben diverse bewindslie den onder leiding van minister-presi dent Lubbers gezocht naar oplossin gen voor de impasse over de opstelling van de begroting 1990. Daarbij hoort ook de financiering van het Nationaal milieubeleidsplan (NMP) aan de orde. Premier Lubbers heeft zijn collegae voorgesteld om een tegenvaller bij de aardgasbaten van de overheid voor een bedrag van 900 miljoen gulden te compenseren door een heffing op de prijs van het aardgas, die evenveel op levert. Minister Ruding heeft zich ech ter tegen dit voorstel gekeerd. In politiek-Den Haag wordt er van uitgegaan dat het kabinet komende vrijdag geen besluiten zal nemen over de begroting 1990 en de financiering van het NMP. Dit zeker gezien het feit dat voor vrijdagavond noch zaterdag kabinets-vergaderingen zijn voor zien. De besluitvorming zou daarmee een week later vallen. Wat de crisisdreiging van minister Ru ding betreft werd er algemeen van uit gegaan dat de minister een waarschu wingssignaal heeft willen afgeven aan zijn collegae en premier Lubbers. De kans dat Ruding echt opstapt werd gisteren, ook door vertrouwelingen van de minister, uiterst twijfelachtig genoemd. Mocht hij toch heengaan, dan staat zijn opvolger al klaar: CDA-minister Brinkman (WVC). In diens plaats zou dan de secretaris-generaal op WVC, De Boer (ook CDA) minister worden. De Boer was al in 1981 en 1982 eerst staatssecretaris en later minister van CRM (de voorloper van WVC). Minister-president Lubbers heeft in middels ook een voorstel gedaan om uit de problemen rond de begroting van Onderwijs te komen. Zoals be kend moet Onderwijs in de ogen van Ruding 1,3 miljard gulden in 1990 in leveren. Algemeen wordt dit onmoge lijk geacht voor minister Deetman. In dat geval zou de tegenvaller over alle ministeries omgeslagen moeten wor den. Deetman zelf zou dan nog 400 mil joen gulden moeten bezuinigen. De premier heeft zelf een lijst van tien tallen maatregelen opgesteld die bij Onderwijs tot een bezuiniging van 500 miljoen gulden leiden. De collegae van Deetman hebben zich overigens in het kabinet nog niet bereid ver klaard om diens problemen door be zuinigingen op hun begrotingen op te vangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1