Kort geding Shell tegen steunen van advertentie Kamer komt niet tegemoet aan looneisen van verpleegkundigen SOFTWARE MET TOEKOMST Vanaf 1990 inzameling alle oude koelkasten lading noemt bezoekers concert rank Sinatra „kaviaar-eters" leer geld voor Mine-energie Vp GW AARD MENGDE CHEMISCH AFVAL het adres voor uw tuin kas sen Europese munt is er nog niet koud jaargang no. 86 nsdag 19 april 1989 temmem Betere verbranding Tmkels Opleiding Nederlaag Publieke functies V erpleegkundigen gaan massaal naar Den Haag (Slot zie pagina 3 kolom 3) ilend bewolkt en kans op een bui. ml in de ochtend kans op zon. De ^westelijke wind is zwak tot ma- ne middagtemperatuur omstreeks lien. 01134-1255 //A. PLESMANWEG 1, GOES 01100-32288 HAAG (GPD) H#t afvaltransportbedrijf Zegwaard jarenlang systematisch chemisch afval verwerkt in ge- bedrijfsafval. Daardoor zijn giftige stoffen zoals pcb's en een-ethyleen bij te lage temperaturen verbrand en in den lucht terecht gekomen. Steeds meer verklaringen be- gen de vermoedens van justitie dat Zegwaard de hoofd- achte is in waarschijnlijk het grootste milieuschandaal is land. Vorige week nam justitie bij een inval op het hoofdkantoor van Zegwaard in Delft alle bedrijfs-administratie in be slag. Het bedrijf ontkent alle aantijgin gen. Zegwaard heeft jarenlang forse bedragen berekend voor het verzame len van chemisch afval en zou dit, vol gens de verklaringen, vervolgens als gewoon huisvuil hebben afgevoerd. Het bedrijf heeft alleen een vergun ning voor de verwerking van onscha delijk bedrijfsafval en huisvuil. Om dat probleem te omzeilen werd in een van de loodsen van Zegwaard in Delft chemisch afval vermengd met huisvuil. De wetgeving biedt genoeg mogelijkheden hiertoe, aangezien de definitie van (onschadelijk) huis- en bedrijfsafval erg ruim is. Het gecamoufleerde chemisch afval werd daarop bij huisvuilverbrandings- ovens in Rotterdam en Den Haag ver brand. De lage bedrijfstemperaturen, die daar worden gebruikt, zijn echter onvoldoende om de chemische stoffen te verbranden. Controle op het aangevoerde afval is ondoenlijk omdat het om te grote hoe veelheden gaat. Ook toezicht op de efracties van CDA en VVD in Eerste Kamer staan pal ihter minister Ruding in zijn rijd om zijn ministers tot uit- wediscipline te dwingen. PAGINA 3 ij ie op 15 juni te houden Eu- ipese verkiezingen zullen eer dan duizend stemmachi- s worden gebruikt. PAGINA 5 uitstoot biedt geen oplossing, omdat dit een uiterst kostbaar proces is en het resultaat 'uiterst onzeker' is, zo verklaart een woordvoerder van de verbrandingsoven in Rotterdam. Ne derland telt 12 verbrandingsovens, waarvan één voor chemisch afval in Rotterdam. Justitie hoopt nu de bewijzen te vin den in de bedrijfsadministratie van de vuiltransporteur. Ook stortplaatsen en voormalige vuilnisbelten worden betrokken bij het onderzoek. Justitie vermoedt namelijk dat Zegwaard vuil transporteur Kemp in Alphen aan de Rijn jarenlang opdrachten heeft gege ven chemisch afval te storten. Minister Nijpels (milieu) kondigde gisteren op een symposium over ge scheiden afvalinzameling in Apel doorn aan de schadelijke uitstoot van afvalverbrandingsinstallaties verder aan banden te willen leggen, overeen komstig de nieuwe normen die nu in Duitsland ontwikkeld worden. Dat betekent dat alle oude verbrandings ovens vóór 1995 vernieuwde rookgas reinigingsfilters moeten aanbrengen in hun schoorsteenpijpen. Nijpels hoopt dat alle provincies be sluiten tot een verhoging van de stort en verbrandingstarieven, zoals som mige provincies al hebben gedaan. Uit onderzoek blijkt, volgens de bewinds man, dat dit leidt tot meer hergebruik van afval. Een van de clubs die besloot de hekken weg te halen is het Londense Tottenham Hotspurs. Daar werd dinsdag meteen werk van gemaakt. Metiers kunnen in de toe- rnst een keuze maken uit inchillende openingstijden. PAGINA 7 LONDEN (AP) - Liverpool en drie andere Engelse clubs gaan de hekken tussen tribunes en speelveld in hun stadions weghalen. Liverpool-directeur Peter Robinson zei er naar te stre ven de hekken voor de eerstvolgende thuiswedstrijd van zijn club verwijderd te hebben. Het aantal doden als gevog van de ramp is inmiddels gestegen naar 95. Het merendeel van de 95 mensen, die door de ramp in het Hillsborough-stadion zijn omgekomen, werd doodge drukt tegen het hek dat de tribune scheidt van het veld. et Rammekensschor bij Rit- lem moet de bestemming na- iurgebied krijgen, de gemeen- Vlissingen is fel tegen de lannen van het havenschap n het vol te storten met ver tild slib uit het Sloegebied. - PAGINA 9 V korte termijn moet aan de 'ogere Zeevaartscholen een peciale opleiding tot loods be nnen. PAGINA 11 'etoee 125 meter hoge schoor tenen van de PZEM in Vlissin- engaan tegen de vlakte. PAGINA 13 tet Zeeuwse voetbalelftal Waardig overeind tegen de 'tllprofs van Lokeren. PAGINA 17 'adio, tv en kunst: 2 'innen- en buitenland: 3, 5 n7 'pinie en achtergrond: 4 'eurs en financiën: 6 'rovincie: 9,11,13,14 en 15 Port: 16 en 17 'RDWIJKERHOUT (ANP) - Minis- e Korte van economische zaken 'n het kader van het Nationaal Mi- e'eidsplan 150 miljoen gulden har extra uittrekken voor ener- iesParing en de ontwikkeling van rzame energiebronnen. ®elde de bewindsman dinsdag °P de tweede nationale zonne- Wconferentie in Noordwijker- dij zei bereid te zijn meer midde- w beschikking te stellen voor de keling van zonne-energie. ®ee zal de komende j aren een be- 25 miljoen gulden gemoeid Iemand meldt op een spandoek dat Shell uit Zuidafrika weg moet en dat de gestolen fiets terug moet komen. AMSTERDAM (ANP) - Shell Re search BV heeft een aantal onderte kenaars van een advertentie in de Volkskrant en het Parool, waarin wordt opgeroepen tot deelname aan de blokkade bij het Shell-labo- ratorium in Amsterdam, in kort ge ding voor de rechter gedaagd. Shell eist van de de ondertekenaars dat zij de oproep tot de blokkade pu bliekelijk rectificeren op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden. Shell heeft in totaal 14 personen die de advertentie ondertekenden, ge daagd. Onder hen bevinden zich het Amsterdamse gemeenteraadslid R. van Duyn en de Haagse wethouder Verduyn-Lunel. Volgens Shell is het ondertekenen van een advertentie waarin wordt opgeroepen tot een blokkade een onrechtmatige daad. De Haagse wethouder Verduyn-Lu nel reageerde verbaasd op het kort geding dat Shell heeft aangespan nen. ,,Ik heb de dagvaarding nog niet binnen, maar het zou me verba zen als de rechter Shell in het gelijk zou stellen. Misschien moet ik maar een tegeneis indienen bij de rechter waarbij Shell wordt gevraagd zich uit Zuidafrika terug te trekken". De woordvoerder van Shell, E. Ste- neker, verklaarde dinsdagavond dat de maatschappij mensen heeft gedagvaard die publieke functies bekleden. „Het gaat om mensen met publieke functies die oproepen tot burgerlijke ongehoorzaamheid die strafrechtelijk aantastbaar is", aldus Steneker. Hij bevestigde dat in totaal 14 on dertekenaars zijn gedagvaard. Het Komitee Zuidelijk Afrika en de Anti-Apartheidsbeweging Neder land hebben dinsdagavond veront waardigd gereageerd op de aankon diging van het kort geding. Medewerkers van de beide organisa ties die ook tot deze blokkade heb ben opgeroepen, zijn niet gedag vaard. Het kort geding dient van daag om 14.00 uur bij de Amster damse rechtbank. Met het oog op de protestacties, die vandaag in Den Haag beginnen en morgen hun speerpunt vinden in een blokkade van het Shell-labora- torium in Amsterdam, zijn door de oliemaatschappij extra veiligheids maatregelen getroffen zoals het aan brengen van draaiende stalen pin nen op de hekken. DEN HAAG (GPD) - De looneis van vijf procent van de verpleegkundigen kan niet rekenen op een meerderheid in de Kamer. PvdA en CDA zijn tegen. Woordvoerders van beide fracties, de kamerleden Buurmeijer (PvdA) en Gerritse (CDA), zullen dit standpunt donderdag in een kamerdebat over het cao-conflict in de ziekenzorg inne men. Ook bij de VVD is de animo tot steun aan de verpleegkundigen ui terst gering. Formeel hebben de libe ralen nog geen standpunt ingenomen. De PvdA zal het kabinet wel vragen vakbonden en de Nationale Zieken huisraad de ruimte te geven om vrij te onderhandelen over de arbeidsvoor waarden. De uitkomst van dat beraad zal dan later door het kabinet beoor deeld moeten worden. Met dit plan zou het kabinet een eerder standpunt dat een loonsverhoging voor verpleegkun digen maar 0,32 procent mag zijn (in clusief ruimte voor lagere pensioen premies 0,75 procent), moeten verla ten. Op zich streeft de PvdA er naar om de lonen van verpleegkundigen met eenzelfde percentage te laten stijgen als de lonen in de bedrijven. Voor dit Advertentie Standaard software voor zakelijke toepassingen onder DOS, netwerken, OS/2 en UNIX 06-0226522/015-624323 jaar komt dat neer op een loonstijging van 1 tot 1,5 procent. Naast de formele loonstijging wil de PvdA dat er ook iets gedaan wordt aan de werkdruk voor verpleegkundigen. Ook hiervoor kunnen nog extra mid delen worden uitgetrokken. Het CDA steunt het kabinet in haar standpunt dat de lonen voor verpleeg kundigen dit jaar niet meer dan 0,75 procent kunnen stijgen. De fractie verwijst daarvoor naar eerdere af spraken met het kabinet over bevrie zing van de lonen in de door de over heid gefinancierde sectoren, waar ook de verpleegkundigen onder val len. DEN HAAG (GPD) - De bin nenstad van Den Haag zal morgen, donderdag, worden overspoeld door tienduizen den verpleegkundigen en an der personeel uit ziekenhui zen in het hele land. Vanuit al le richtingen koersen morgen ochtend ten minste 450 auto bussen met demonstranten naar Den Haag voor de massa le protestbetoging die haar hoogtepunt moet krijgen als de Tweede Kamer een debat aan het cao-conflict in het zie kenhuiswezen wijdt. De Nationale Ziekenhuisraad, de overkoepelende organisatie van ziekenhuisbesturen, heeft de ontevreden verpleegkundi gen gisteren nog eens een hart onder de riem gestoken in een noodkreet aan kabinet en Tweede Kamer. De zieken huisdirecties vragen „drin gend" om meer geld ter lenigen van de nood in het ziekenhuis wezen. Maar meer concentratie van econo mische en monetaire macht in de hoofdstad van het verenigd Europa is nu juist wat volgens het comité moet gebeuren, wil de vrije EG-binnen- markt straks slagvaardig kunnen werken. Schommelingen tussen mun ten van de twaalf EG-lidstaten moeten tot het verleden gaan behoren. Om te beginnen zouden alle landen moeten toetreden tot het Europese Monetair Systeem (EMS), waarin tot nu toe de onderlinge muntverhoudingen wor den geregeld. Op economisch gebied zouden de EG-deelnemers veel nau wer moeten gaan samenwerken. Uit eindelijk zou Brussel een centraal eco nomisch beleid voor de gehele ge meenschap moeten gaan bepalen met bijvoorbeeld regelgeving op het ge bied van rentestanden en de hoogte van de begrotingstekorten. In plaats van de afzonderlijke nationale banken (zoals de Nederlandsche Bank onder zelfstandige leiding van Duisenberg) moet in een volgende fase een Europe se Centrale Bank worden opgericht. En dat zou dan het begin moeten zijn van de invoering van een heuse Euro pese munt, de ecu - nu nog alleen maar als rekeneenheid gehanteerd. Kortom, een Europese economische en mone taire unie is - het advies onderstreept dat nog eens - het logische vervolg op de samenwerking tot nu toe. Uiteraard vraagt die stap grote politieke inschik kelijkheid. Maar die is nog niet overal in de aanbieding in Europa. Door erva ring wijs geworden heeft het Comité Delors geen tijdschema opgenomen in het advies. Dat zou namelijk een dank baar aanknopingspunt zijn om princi piële verschillen van mening tussen de lidstaten achter te verbergen. Waar het om gaat is dat eerst en vooral blijkt of er voldoende politieke wil binnen het Europa-van-vandaag bestaat om het Europa-van-morgen meer diep gang en centrale bestuurskracht te ge ven. Eenheid over de overdracht van economische en monetaire bevoegd heden aan 'Brussel' bestaat er nog lang niet. Op de komende top van Ma drid in juni zal de onenigheid over dit vraagstuk dan ook'wel weer luidruch tig worden voortgezet. Want het gaat hier immers om het wezen van de Eu ropese samenwerking op weg naar de volgende eeuw. De besluitvorming over veel van wat de lidstaten nu nog tot him eigen winkel rekenen, moet worden overgeheveld naar de 'hoofd stad van Europa'. En dat blijkt een ui terst moeizaam politiek proces. Een proces, dat vooral veel tijd en veel ge duld zal vergen. Iedere poging om daarin snelheid te forceren leidt tot on gelukken. Dat heeft 30 jaar voorlopige Europese samenwerking aangetoond. Daarom zal de Europese munt ecu voorlopig nog niet de Nederlandse gul den - en zeker niet het Britse pond - vervangen. vdM. MOSKOU (AFP) - De Sovjetunie wil de komende twee jaar 14 miljard roe bel (ongeveer 43 miljard gulden) be zuinigen op de defensie-uitgaven. Dit heeft minister van buitenlandse za ken Edoeard Sjevardnadze vorige week gezegd op een bijeenkomst van de Academie van Wetenschappen in de Georgische hoofdstad Tbilisi. De film over zijn gesprek met de Georgi sche wetenschappers werd dinsdag in Moskou vertoond voor buitenlandse journalisten. Het is voor het eerst dat een hoge rege ringsfunctionaris een bedrag noemt over de omvang van de militaire bezui nigingen. Tot nu toe was slechts mee gedeeld dat de Sovjetunie haar defen siebegroting zou verminderen met 14,2 procent en de produktie van wapens zou beperken met 19,5 procent. uilen we ons passage pasje voor 'rekening rij den' op de Nederlandse au tosnelwegen in 1995 met vier ecu's? Of betalen we bij het tolhuisje van de Westerschelde-oever- verbinding dan nog 'gewoon' met een briefje van tien gulden? De Europese munt, de centrale Europese bank en de economische en monetaire unie van de 'Verenigde Staten van Europa' zijn deze week in Luxemburg als wenkend toekomstbeeld voor de EG-samenwer- king geëtaleerd. Maar of ze er ook werkelijk binnen redelijke termijn zul len komen is voorlopig nog zeer de vraag. Het Comité Delors (genoemd naar de voorzitter van de Europese Commissie) heeft een advies uitge bracht met de aanbeveling om uiter lijk 1 juli volgend jaar de eerste stap pen te zetten in de richting van zo'n vergaande unie. Daarmee heeft deze club van adviseurs het karwei afge rond, dat ze medio 1988 kreeg opgedra gen toen de Europese top in Hannover eindigde met een fikse ruzie over juist de problemen rond Europese munt en Europese centrale bank. Het verzet kwam vooral van de Britse premier Thatcher, die weigert om zoveel be voegdheden uit handen te geven, en niet nalaat daartegen te protesteren. Dat ze haar verzet nu zal opgeven is een illusie. De Europese vrije markt van '1992' mag dan steeds dichterbij komen, - voor de Britse regering bete kent dit nog niet dat ze soepeler wordt om grote porties van haar soevereine zeggenschap naar Brussel af te schui ven. DEN HAAG (GPD) - Minister Nij pels (milieu) wil dat vanaf 1990 alle afgedankte koelkasten worden in gezameld, zodat ze zonder schade voor het milieu verwerkt kunnen worden. In koelkasten zitten chloorfluorkoolwaterstoffen (cfk's) die de ozonlaag aantasten. Momenteel wordt in verschillende provincies geëxperimenteerd met technieken om deze cfk's af te tap pen. Om dit rendabel te maken, wil Nijpels dat tegelijkertijd andere on derdelen van de koelkasten ge schikt worden gemaakt voor herge bruik. Dat zei de bewindsman dins dag op een symposium in Apel doorn over het gescheiden inzame len van afval. Elk jaar worden in ons land circa 400.000 koelkasten en 150.000 vrie zers weggegooid. Het uit elkaar ha len van één koelkast kost 50 gulden, maar het geheel is kostendekkend als ook het metaal en aluminium worden teruggewonnen en ver kocht. Hoe de inzameling gefinan cierd moet worden, is nog niet be kend. Er wordt onder meer gedacht aan een extra reinigingsheffing van inorme omvang nilieuschandaal jaag (GPD) - CDA-minister Ruding (Financiën) «zoekers aan het recente concert van Frank Sina- iotterdam, waaraan ook een gala-maaltijd was ver- afgeschilderd als „die kaviaar-eters". ed dat gisteren in de Eerste Kamer. Rudings VVD- j'sDe Korte, Smit-Króes en Nijpels waren aanwe- de happening. iister van Financiën zei „geestelijk onwel" te zijn ge- ivan het gebeuren in Rotterdam. Hij gaf te kennen akel animo te hebben gehad het concert te bezoeken t animo zakte nog verder weg toen ik de toegangs- i hoorde. Ik had er geen cent voor over". Voor het tliepen de prijzen uiteen van enkele honderden gul dens tot 20.000 gulden voor een tafel met maaltijd. Ruding zei zelf niet uitgenodigd te zijn. De minister maakte zijn opmerkingen, daartoe uitgelokt door senator Zoon (PvdA), tijdens een debat over de voor- stellen-Oort. Daarbij wordt onder meer de aftrekbaarheid van kosten, die naast een privé ook een zakelijk element hebben, beperkt. Veel tafels bij Sinatra waren door ondernemers geboekt. Alhoewel Ruding de relatie tussen het concert van Sinatra en Oort als een „stom voorbeeld" afdeed, erkende hij wel dat er iets aan gedaan had kunnen worden als het concert een jaar later was gehouden. De wetsvoorstellen-Oort gaan op 1 januari 1990 in. (Zie ook pagina 3) Minister Ruding

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1