Coalitie terughoudend over uithaal Ruding Britse regering wil drastische maatregelen Rechtbank in Polen erkent Solidariteit ANDIJVIE EN GEHAKT 99 Auto-Lease Walcheren [ilaan-Real Madrid rechtreeks op tv RAPPORT VAN TAFEL GEVEEGD aag Dijkzigt ontslaat drie specialisten BUSH BELOOFT MEER HULP Crisisdreiging rondom kabinet? vrwegend droog Je jaargang no. 85 fsdag 18 april 1989 Hét lease bedrijf met concurrerende prijzen én 24 uur service! Gildeweg 22 - Vlissingen - telefoon 01184-19610 i onflict arpoolen drinkwater Windmolens (uiperspoort idafrika herziet doodvonnissen ist keert in Ëorgië terug Andijvie, 500 gram Gehakt half-om-half, 500 g §^54.25 "T/IQ kilo 2 si® 1 r^/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. i Vi lst zon. later wolkenvelden. Maxi- Iim temperatuur rond 10 graden, md noordwest-west, zwak tot matig. Bel voor informatie: ERSUM (GPD) - De NOS brengt woensdagavond, op land 3, een rechtstreeks verslag van de tweede wed- in de halve finales van de Europacup I tussen AC nen Real Madrid. Daardoor komt de geplande Duit- ■visiefilm 'De regendruppels' te vervallen. Het com- aar bij de voetbalwedstrijd wordt geleverd door Reitsma en de uitzending begint om 20.27 uur. Na het journaal, dat begint om 22.30 uur, en Den Haag Van daag (22.40 uur) brengt de NOS om 22.55 uur een samenvat ting van de wedstrijd tussen Galatasarai en Steau Boeka rest. Het Turkse commentaar wordt in het Nederlands on dertiteld. De televisie-avond op Nederland 3 wordt om 23.10 uur besloten met het nieuws voor doven en slecht horenden. ritten voelen niets oor monetaire unie (Van onze correspondent EMBURG - De Britse regering voelt er niets voor om van Geen volwaardige economische en monetaire unie te ma- Minister van Financiën Nigel Lawson veegde maandag in imburg een rapport waarin voor zo'n unie wordt gepleit, a tafel. federlandse minister Ruding ntegen juicht de aanbevelingen it rapport van het zogenoemde Delors toe. Hij sprak van een ructief rapport dat bevorderlijk ierken bij de voortgang van de iese integratie. luk is gemaakt door een comité, li naast de voorzitter van de Eu- e Commissie, Jacques Delors, iG-commissaris mr. Andriessen i presidenten van de nationale :n van de EG-lidstaten zaten. Daaronder was dr. W. P. Duisenberg van de Nederlandsche bank. Het comité wil dat uiterlijk 1 juli vol gendjaar de eerste stappen worden ge zet in de richting van een economische en monetaire unie. Daarin zullen de lidstaten in grote mate hun zelfstan digheid op economisch en monetair terrein verliezen. De Europese Gemeenschap zal het economische en monetaire beleid van de lidstaten bepalen. Schommelingen tussen de munten verdwijnen. Er moet een Europese munt komen en een soort centrale EG-bank die het munt- beleid uitvoert. zc iet conflict tussen de kleine ■ond van verpleegkundigen BOT (13.000 ledenen,de overi- e bonden in het ziekenhuiswe- p duurt voort. PAGINA 3 lei aantal carpoolpunten in Jederland is in vijf jaar tijd Beer dan verdubbeld, van 44 |oar J05. PAGINA 5 e prijs van drinkwater in ons 'nd zal op korte termijn met 'Mig tot dertig procent wor- '.n verhoogd. PAGINA 9 itbreiding van een houthan- in het Sloe staat of valt met bouw van zes tot vijftien \-ndmolens. PAGINA 10 Middelburgse raad was Jpnpleet verrast bij het voor- |e! om een krediet van bijna p miljoen gulden te verlenen for het plan Kuiperspoort. PAGINA 11 ladio, tv en kunst: 2 finnen- en buitenland: 3 Pinie en achtergrond: 4 hirs en financiën: 7 rovincie: 9,10,11,12 en 13 Pwt: 14 en 15 Minister Ruding Lawson uitte maandag scherpe kritiek op het rapport van het Comité Delors. Er kan volgens hem geen sprake van zijn dat Groot-Brittannië afstand doet van de soevereiniteit in economische en monetaire vraagstukken, zo ver klaarde hij. Volgens Lawson zal uitvoering van de voorstellen alleen maar leiden tot het politieke Europa, waarbij de dienst wordt uitgemaakt door Brussel en de regeringen van de lidstaten niets meer te vertellen hebben over wat in hun landen gebeurt. De Nederlandse regering heeft nog geen officieel standpunt over het rap port, maar Ruding zei geen moeite te hebben met de overdracht van econo mische en monetaire bevoegdheden naar de EG. De monetaire unie kan volgens Ruding alleen functioneren als de controlerende bevoegdheden van het Europees Parlement worden uitgebreid. Behalve Engeland heeft ook Denemarken daar de nodige moei te mee, zo zei Ruding. Hij sluit niet uit dat de andere EG-lan- den uiteindelijk besluiten zonder de Britten met de economische en mone taire unie door te gaan. Maar Neder land is daar niet voor. „Dat zou het Eu ropa van de twee snelheden beteke nen." Volgens Ruding barst de discussie over de voorstellen volgende maand in het Spaanse S'Agaro en in juni in Madrid in alle hevigheid los. Hij ver wacht in elk geval niet dat de Europe se economische en monetaire unie al in het 'magische jaar 1992' zijn beslag zal kunnen krijgen. DEN HAAG (ANP/GPD) - CDA en VVD hebben maandag terughoudend ge reageerd op het dreigement van mi nister Ruding van financiën af te tre den. VVD-leider Voorhoeve staat niet onvoorwaardelijk achter de minister wanneer het tot een kabinetscrisis komt over het milieubeleid en de overheidsbegroting. CDA-fractielei- der De Vries zei in Tokyo de proble men niet onoverkomelijk te achten. „De soep wordt in het algemeen niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend", aldus De Vries. De CDA-fractieleider maakt deel uit van een parlementaire delegatie die maandag in Tokyo aan kwam. De delegatie neemt deel aan een reeks plechtigheden ter herden king van het feit dat Nederland sinds 1609 als eerste en lange tijd als enig westerse land handel drijft met Japan. Of de WD Ruding blijft steunen hangt volgens een woordvoerder van Voor hoeve af van aard en ernst van de ge schilpunten. De VVD-fractievoorzitter "gaat er van uit dat het kabinet de ge schilpunten deze maand kan oplos sen". Een woordvoerder van Voorhoe ve deelde dat maandag mee. Ruding dreigde zondagavond met een kabinetscrisis wanneer het kabinet het niet eens wordt over bezuinigingen op de rijksbegroting en de financiering van het milieubeleid. Volgens kringen rond het kabinet wa ren er maandag geen specifieke be raadslagingen tussen premier Lub bers, Ruding en vice-premier De Korte met individuele bewindslieden over de financiële perikelen van hun departe menten. Noemenswaardige resultaten zijn ook niet geboekt. Lubbers zei zaterdag dat het kabinet vrijdag knopen door wil hakken over de Kaderbrief van Ruding over de be groting voor 1990. Ook wil de minis terraad dan de definitieve versie vaststellen van het milieubeleids plan. Voor de hekken van het stadion in Liverpool speelden zich gisteren dramatische taferelen af. Vele nabestaanden kwamen bloemen leggen om de slachtoffers te herdenken. LONDEN (GPD) Het bestuur van de Engelse voetbalbond heeft aan Liverpool gevraagd de bekerwed strijd tegen Nottingham Forest toch uit te spelen. De bond besloot gisteren het toernooi om de Engelse voetbalbeker normaal doorgang te laten vinden, ondanks de 94 doden die zaterdag in Sheffield te betreu ren waren. Volgens FA-secretaris Graham Kelly is het afwerken van het toernooi, en zeker de voor 20 mei geprogrammeerde finale op Wembley, een 'passend eerbetoon' aan de slachtoffers. Liverpool beslist vandaag. De En gelse bond heeft de halve finale tus sen de beide clubs voorlopig voor 7 mei op Old Trafford in Manchester op het programma gezet. „Wij zul len", aldus Graham Kelly, „in ieder geval elke beslissing van Liverpool respecteren". Kenny Dalglish, de manager van Li verpool die vier jaar geleden getuige was van de ramp in het Heizelsta- dion, verwoordde gisteren de twijfel van de club. „Ik kan op dit moment niet aan voetbal denken. De FA- Cup is geen doden waard. Laat staan bijna honderd.". De regering-Thatcher wil drastische wijzigingen in de organisatiestruc tuur van het Britse voetbal. Men is vastbesloten de omstreden pasjes regeling wettelijk verplicht te stel len. Ook wil het kabinet in de grote re stadions alle staanplaatsen ver vangen door zitplaatsen. Verdere maatregelen zijn mede af hankelijk van de uitkomsten van het onderzoek, dat een gisteren be noemde opperrechter zal verrichten naar de oorzaak van de catastrofe. Minister van binnenlandse zaken Hurd verklaarde, dat Lord Justice Taylor, die meteen aan het onder zoek is begonnen, zich vooral zal concentreren op de brandende vraag waarom een politiefunctiona ris opdracht gaf om in het al volge stroomde stadion van Hillsborough gesloten hekken te openen: de inlei ding tot het drama. Onverwachte steun voor de positie van de politie kwam uit het buiten land van de man, die enkele dagen geleden nog heeft bijgedragen tot een mogelijke terugkeer van de En gelse clubs in de Europese-beker- competitie: Jacques Georges, voor zitter van de UEFA. Hij verklaarde dat een aantal dron ken Liverpool-supporters zich als beesten heeft gedragen en koste wat het kost het stadion binnen wilde. Om die reden, aldus Georges, wankelt het eerder genomen be sluit van de UEFA om in overleg met de regering-Thatcher Engelse clubs weer toe te laten tot de Euro pa Cup-toernooien. De uitlatingen van de Fransman ontlokten een stroom van protest. Algemeen geldt in Engeland juist de opvatting dat wangedrag en voet balvandalisme ditmaal juist geen rol hebben gespeeld. Kroonprins Charles en lady Diana brachten gisteren een bezoek aan de overlevenden. Zeventien bevinden zich nog steeds op de intensive-ca- re-afdelingen. Vijf zijn er zeer ernstig aan toe. (Advertentie) HAAGMAN ADVOCATEN HOL II KRAM TELEFOON 010 4364688 TELEX Z6051 FAX 010-4365233 fORIA(AFP)-PresidentPieterBo- 'an Zuidafrika heeft maandag verleend aan elf terdoodver- ;e'den, maar zeven anderen wor- Wweek terechtgesteld. Meegedeeld door een woordvoer en de organisatie .Advocaten de rechten van de mens', Brian Hij sprak ven een stap, die t op vooruitgang in de richting "Chaffing van de doodstraf in fnka". K°l' (AFP/DPA) - Het uitgaans- 'n de Georgische hoofdstad 't dat acht dagen geleden werd e d, wordt vandaag opgeheven. 'Maandag gemeld door het Sov- ureau TASS. Het besluit tot t nS is genomen door het presi- J an de Opperste Sovjet (parle- lin°') a(*v'es van plaatselijke V van de communistische par- EDE (ANP) - Een van de uit het rijksmuseum Kröller-Müller gesto len Van Gogh-schilderijen is te recht. Het schilderij werd ander halve week geleden in een auto voor de woning "van de directeur van het museum gevonden. Dat heeft een woordvoerder van de po litie in Ede maandag meegedeeld. Op 13 maart kreeg museumdirec teur R. W. D. Oxenaar een telefoon tje van de vermoedelijke daders van de roof. In dat gesprek werd 5 mil joen gulden losgeld voor de schilde rijen gevraagd. Als dat niet zou wor den betaald, zouden de schilderijen worden vernietigd. In overleg met de politie werd besloten niet op de eis te reageren. De politie in Ede houdt vijf miljoen gulden losgeld beschikbaar voor de twee nog spoorloze schilderijen van Van Gogh. In eerste instantie eisten de kunstdieven vijf miljoen gulden voor drie gestolen schilderijen. Om aan te tonen dat ze de schilderijen inderdaad in hun bezit hebben en als teken van goede wil stuurden ze het schilderij Weefgetouw met we ver op 6 april terug. Volgens de politie is het geld op ver zoek van de schilderijenrovers van donderdag 13 tot en met zondag 16 april beschikbaar gehouden. Omdat de kunstdieven vorige week geen contact meer opnamen is het geld niet gebruikt. Of het geld afkomstig is van het ministerie van WVC wil een woordvoerster bevestigen noch ontkennen. De politie beschikt over geluidsban den met daarop de gesprekken tus sen een van de vermoedelijke schil derijenrovers en de directeur van het Rijksmuseum Kröller Müller. De politie overweegt die banden in een speciale uitzending van Opspo ring Verzocht uit te zenden. Het door de dieven teruggestuurde schilderij Weefgetouw met wever. WARSCHAU (RTR) - Een rechtbank in Warschau heeft maandag het vak verbond Solidariteit erkend. De Ame rikaanse president Bush zegde giste ren forse economisch steun toe na het bekend worden van het besluit in Warschau. Gejuich barstte los in de rechtszaal toen rechtbankpresident Widawska het besluit voorlas dat Solidariteit toe laat als een nationaal vakverbond met hoofdkantoor in Gdansk. Solidariteit werd opgericht in septem ber 1980 in Gdansk na een reeks sta kingen. Binnen een paar maanden had Solidariteit 10 miljoen leden. Na af kondiging van de staat van beleg op 13 december 1981 werden de activiteiten van het vakverbond opgeschort en de leiders geïnterneerd. Sedert oktober 1982 was Solidariteit verboden. ROTTERDAM (GPD) De directie en het bestuur van het academisch zie kenhuis Dijkzigt in Rotterdam heb ben drie specialisten van de afdeling anesthesie ontslagen. De betrokken anesthesisten werden vorige week vrijdag geschorst. Een woordvoerder van Dijkzigt beves tigde maandag dat er sprake is van een schorsing van drie medische specialis ten, maar wilde verder niet op de kwes tie ingaan. De afdeling vormt al jaren het middel punt van spanningen en onderlinge ru zies. Op deze afdeling, die voor de nar cose en pijnbestrijding zorgt, is sprake van twee kampen: het 'oostblok' en het 'westen'. De geschorste anesthe sisten zouden behoren tot het 'oost- blok' en zich kritisch opstellen tegen over hoogleraar prof. Erdman, het om streden hoofd van de afdeling. President Bush beloofde nieuwe Ame rikaanse economische hulp uit waar dering voor de voortschrijdende de mocratisering. Hij gaf geen details over de omvang, maar regeringsfunc tionarissen schatten dat het om een bedrag aan 1 miljard dollar kan gaan. Voor een deel moet de hulp van het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank komen. De Ameri kaanse regering zal bevorderen, dat de terugbetaling van de 700 miljoen dol lar schuld die Polen bij deze organisa ties heeft, wordt vergemakkelijkt. Bush zei dat hij het Congres toestem ming wil vragen voor een programma van door de Amerikaanse regering ge garandeerde leningen aan Polen. Die zouden in eerste instantie moeten worden verstrekt door particuliere investeerders. De president over weegt in juli naar Polen te gaan voor een officieel bezoek. Hoe moet de redding var het milieu in Nederland worden betaald? Daarover gaat het nu al weken in het kabinet. En daarover is afge lopen weekend een knetterende ruzie ontstaan tussen minister Ruding (fi nanciën) op zijn eentje en alle andere ministers tegenover hem. Dat valt ten minste af te leiden uit de manier waar op de schatkistbeheerder van de re- geerploeg de publiciteit heeft gezocht met een harde waarschuwing aan zijn collega's en een verhulde dreiging met een kabinetscrisis. Volgens Ruding springen de meeste ministers de laat ste tijd veel te gemakkelijk om met de overheidsuitgaven. Natuurlijk, het gaat beter met de Nederlandse econo mie, er zijn Kamerverkiezingen in aan tocht en het milieu ligt politiek 'goed in de markt'. Maar Ruding ziet dat al lemaal net een beetje anders. Hij stelt simpelweg: „Vergeten wordt dat het slecht gaat met de overheid. Ik heb het geld niet". Als eerst verantwoordelijke daarvoor in het kabinet wil hij de over heidsfinanciën volgens plan gesa neerd zien: het in 1986 begonnen kar wei correct afmaken dus. Ruding vindt verder dat uitgaven en lasten ten bate van het milieu niet los kunnen worden gezien van de andere uitgaven. Bovendien heeft Ruding geen last van verkiezingskoorts; hij heeft al aange kondigd dat hij als minister niet meer zal terugkeren. De harde opstelling en de vierkante taal van de minister van financiën geven aan dat de problemen in het ka binet hoog liggen opgetast. Er zijn na melijk twee flinke kluiven van beleid tegelijk aan bod: de zogenaamde Ka derbrief van Ruding, waarin de grote lijnen worden getrokken voor het in 1990 te voeren financieel-economisch beleid èn de financiering van het Na tionaal Milieubeleids Plan (NMP), waar minister Nijpels nu eindelijk wel eens mee op tafel zou willen komen. Ui teraard hangen beide nauw met elkaar samen. In beide gevallen gaat het om uitgaven en bezuinigingen bij de over heid, om lasten voor de burger en het bedrijfsleven. Ruding stelt vast dat daarover in het regeerakkoord sluiten de politieke afspraken zijn gemaakt en hij wil daaraan vasthouden. Bij de rest van het kabinet is de neiging aanwezig om minder strak te bezuinigen, extra inspanningen (dus uitgaven) te doen in het belang van het milieu en voor dat laatste extra heffingen (belastin gen) op te leggen. Conflicten met de minister van financiën binnen het ka binet zijn niet vreemd. Ze horen bij het ritueel van politiek loven en bieden, van compromissen sluiten. Ruding heeft zo zijn eigen benadering in die dingen, maar nu hij vergelijkingen gaat trekken met het opstappen van zijn voorganger Andriessen in 1980 moeten de tegenstellingen wel erg diep zitten. Een weekend lang extra vergaderen van het kabinet heeft in ie der geval nog geen oplossing gebracht. Toch is politiek Den Haag nog niet erg onder de indruk van Rudings waarschuwingen en dreigementen. Met zijn nogal botte afwijzing van ex tra uitgaven in het belang van een breed opgezette actie om het milieu te saneren heeft hij de afgelopen tijd niet veel handen op elkaar gekregen. In werkelijkheid is er op het ogenblik een vrij breed - ook politiek - draagvlak voor milieumaatregelen. Het kabinet is er alles aan gelegen om het Natio naal Milieubeleids Plan financieel goed te funderen, werkgevers en vak beweging hebben een milieu-akkoord getekend, de PvdA heeft een eigen mi lieuplan uitgebracht dat op belangrij ke onderdelen het toekomstig beleid van het kabinet ondersteunt. Met an dere woorden: Ruding komt steeds meer alleen te staan met zijn onbuig zame houding. Hij kan sinds kort voor zijn strakke financiële benadering ook niet meer onvoorwaardelijk rekenen op de steun van de WD, zoals dat in het verleden steeds het geval was. Het blijkt dus dat zijn eisen niet meer spo ren met de politieke werkelijkheid van dit moment. Wil hij onbeschadigd uit deze worsteling in het kabinet tevoor schijn komen, dan zal de minister van financiën een flink stuk moeten inbin den. Aan de andere kant zal het kabi net Ruding ook een kans moeten ge ven om zijn gezicht te redden. De on enigheid is bepaald niet zonder risi co's. Maar noch het kabinet, noch Ru ding hebben belang bij een kabinets- of een ministerscrisis. vdM. Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1