Moreel voelt Ajax zich al kampioen Zo'n ramp kan bij ons niet gebeuren Gewonden en arrestaties Ajax wil nu Beenhakker én Michels URNALISTE WAS OOGGETUIGE: FANTASTISCH SLOT TEGEN FEYENOORD: 4-1 Verdiende loon Doelmatig POLITIE GRIJPT IN BIJ TOPPER VEILIGHEIDSMAN ROB DE BAKKER ÏRTVERSCHEURENDE TAFERELEN IN STADION Gekkenhuis MAANDAG 17 APRIL 1989 sport AMSTERDAM (GPD) - Tot dan toe was Ajax - Feyenoord niet meer dan een wegwerp wedstrijd. Toeschou wers én spelers verveelden zich ma teloos. Twee goals en verder niets. Een paar vechtpartijen, hier en daar een als aanmoediging bedoel de kreet. Maar acht minuten verder was Ajax - Feyenoord het duel van de eeuw, een schitterend schouw spel, een fantastische wedstrijd. Drie magnifieke goals - en dus een klinkende 4-1-overwinning van Ajax - maakten het verschil van dag en nacht. Het verschil tussen Ajax als de hondstrouwe volger van PSV én in de rol van de nieuwe kampioen van Nederland. „We hebben", mocht trainer Spitz Kohn zich trots laten ontvallen, „nu twee keer van PSV en twee keer van Feyenoord ge wonnen. Wij zouden kampioen moe ten worden". Zo simpel ligt het ech ter niet. jax voelt zich al de - morele - kam pioen. „Ik weet ook wel dat het lang zo ver nog niet is", bracht Kohn zijn jubel weer terug tot realiteit. „Alles is nog open. Maar we zullen ons echt vastbijten in PSV. We zijn niet van plan om ook nog maar één puntje in te leveren." Arm Feyenoord, arme Joop Hiele en och, die arme Sjaak Troost. De Rot terdammers hadden zich in het hol van de leeuw toch zo standvastig ge toond. Eén-één mocht het worden, maar Ajax zou geen streep verder komen. Daar zorgden de gedegen achterhoede en de uitmuntend kee pende Joop Hiele voor. De doelman zal met een schuin oog naar het tribuneplaatsje van bonds coach Thijs Libregts hebben ge zocht. Hij wist het, de invitatie voor Nederland - Westduitsland was on derweg. Maar ook Joop Hiele werd later ontgoocheld naar de zijlijn be geleid. Natuurlijk was de doelman volstrekt kansloos tegen de formi dabele knallen van Bryan Roy, Rob Witschge en Frank de Boer in die ve nijnige acht minuten. Maar de te leurstelling was er niet minder om. Sjaak Troost moet hebben geweten wat er in die slotfase komen ging. De Rotterdamse verdediger wenste in elk geval geen deel te nemen aan de naderende afgang te hebben. 'Sjakie' plukte plotseling een ver dwaalde bal met de handen uit de lucht en mocht vertrekken. Daar mee kreeg hij ook zijn verdiende loon, omdat hij in de eerste helft meer dan geel had moeten krijgen voor zijn verschrikkelijke schop te gen de doorgebroken Wim Jonk. Ajax controleerde de 101e uitvoe ring van de topper van het eerste tot het laatste moment. Maar echt ef fectief was het niet. De piepjonge linkerkant van de Amsterdammers - Frank de Boer, Richard Witschge en Bryan Roy - heeft voetbalschoenen als toverdozen. Heerlijk om naar te kijken, maar de nuchtere winst was er niet. Sterker, de grappen en grollen van het drietal brachten Feyenoord zelfs op voorsprong. Frank de Boer liet zich na een kwartier simpel weg drukken door de achttienjarige Jim my Simons. De tiener scoorde. „Vanaf dat moment liepen we ach ter de feiten aan", memoreerde Kohn. En dat terwijl de uitslag van PSV (zaterdagavond) en de afstand tot de koploper in alle Amsterdamse geheugens stond gegrift. Toch twij felde geen Ajacied aan de goede af loop. Het blééf Feyenoord voortdu rend bestoken. Alleen voltrok zich dat in een tempo, dat zowaar van Johnny Metgod een opmerkelijke uitblinker kon maken. De Ajacied die doelmatigheid ver kiest boven acties gaf het voor beeld. Wim Jonk nam de bal uit de hoekschop van Roy voor de veran dering eens gewoon op de pantoffel: 1-1. De afloop van de wedstrijd stond toen al vast. Ajax wist im mers vanaf dat moment hoe dit Feyenoord moest worden geklopt. Joop Hiele stribbelde lang tegen. Hield de kopbal van Van 't Schip - door de liesblessure van Bergkamp terug in de basis - en de knal van Jonk nog uit zijn heiligdom. Maar tegen de treffer van Bryan Roy was ook Hiele niet opgewassen. Waar de buitenspeler daarvoor zijn tegen stander het liefst drie maal opzocht en uitspeelde, besloot Roy in die 38e minuut tot een zakelijke aanpak. De beweging - dreigen naar binnen en buitenom passeren - was er niet min der mooi om en het resultaat beant woordde aan het doel van het voet balspel: 2-1. De domme handsbal van Troost be tekende voor Feyenoord niet alleen een man minder in de toch al onge lijke strijd, het was ook de gena deklap. De vrije trap van Roy werd via Pettersson bij invaller Rob Witschge gebracht. Hij maakte een treffende doorslag van de goal van Roy. In de race om het mooiste doel punt deed ook de tweede invaller, Ronald de Boer, op de valreep nog een gooi naar de prijzen. Ajax - Feyenoord 4-1 (0-1). 18. Simons 0-1, 57. Jonk 1-1, 82. Roy 2-1, 87. Rob Witschge 3-1, 90. Ronald de Boer 4-1. Scheidsrech ter: Houben, toeschouwers: 52.000. Gele kaart: Roth Feyenoordrode kaart (twee keer geel): Troost Feyenoord Ajax: Memo; Blind, Scholten, Verkuyl en Frank de Boer; Winter, Jonk en Richard Witschge (Rob Witschge); Van 't Schip (Ronald de Boer), Pettersson en Roy. Feyenoord: Hiele; Van der Plas (Roth), Troost, Metgod en Nortan; Lokhoff, Brands (Hofman), Van Geel en Barend- se; Simons en Tebbenhof. AMSTERDAM (ANP)- De Amster damse politie heeft zondag voor en na de wedstrijd Ajax-Feyenoord 24 supporters aangehouden in ver band met openlijke geweldpleging en vernielingen. Bij ongeregeldhe den raakten 27 fans gewond, van wie er tien moesten worden overge bracht naar een ziekenhuis. Ook drie agenten raakten tijdens de schermutselingen gewond, „hoe wel geen van hen ernstig", aldus een politiewoordvoerder na afloop van de wedstrijd. De problemen begonnen voor de po litie al om elf uur 's ochtends toen een groep van 250 Feyenoord-sup- porters de trein via de noodrem dwong te stoppen in Amsterdam Zuid-Oost. De groep trok vervol gens door het stadsdeel waarbij on der meer ruiten van gebouwen en Rob Witschge haalt uit voor het derde Ajax-doelpunt. Rechts Toni Roth. auto's het moesten ontgelden. Door deze incidenten, voorafgaande aan de wedstrijd, moest de scheidsrech ter ruim twintig minuten later dan de bedoeling was het startsein voor de match geven omdat niet alle Feyenoord-supporters in een vak zaten. Vlak na aanvang van de wedstrijd wisten Feyenoord-supporters een hek voor hun vak af te breken. De Mobiele Eenheid moest vervolgens het daardoor ontstane gat geduren de de hele wedstrijd afzetten om te voorkomen dat opgewonden sup porters via dat gat op een meters la ger gelegen ander supportersvak zouden belanden. Nadat Feyenoord door Ajax op ach terstand was gezet, bekogelden bo ze Rotterdammers het publiek met grote stukken hout, waardoor de ME ook op de tribunes een aantal charges moest uitvoeren. Na de wedstrijd had de politie haar han den vol om rivaliserende suppor- tersscharen uit elkaar te houden. Daarbij moesten diverse charges voor het Olympisch stadion worden uitgevoerd. Bloedend uit een hoofdwond krijgt een jonge Ajax-supporter na afloop van de wedstrijd op straat eerste hulp van een ME'er, nadat relschop pers stenen hadden geworpen naar toeschouwers die uit het stadion kwamen. AMSTERDAM (GPD) - Ajax praat morgenavond toch over het idee om zowel Rinus Michels als Leo Been hakker volgend seizoen naar De Meer te halen. Hoewel directeur Arie van Eijden deze combinatie eerst nog als onmogelijk bestem pelde, verklapte voorzitter Michael van Praag later dat dit plan tijdens de bestuursvergadering tóch te sprake zal komen. Michels - gistermiddag getuige van Ajax-Feyenoord - staat niet onwel willend tegenover een hereniging. Eerder vormde het duo de techni sche leiding van het Nederlands elf tal. Of Ajax - dat nog een naheffing en een boete te wachten staat voor de zwart geld-affaire - zich twee pe perdure trainers kan veroorloven, valt echter te bezien. Volgens Van Praag kosten de twee „meer dan de overkapping van een tribune". DEN HAAG (GPD) KNVB's veiligheidsfunctionaris Rob de Bakker keek met 'redelijke voldoening' terug op de topper tussen Ajax en Feyenoord. Rond de wedstrijd werden 24 supporters aangehouden voor geweldpleging. Op verzoek van De Bakker begon de wedstrijd een half uur later. „Toen er nog vele duizenden niet binnen de poorten waren, hebben we tot een dergelijke maatregel besloten. Zoiets kan rampen voorkomen zoals in Sheffield zaterdag", verze kerde De Bakker. Hij was een dag later nog duidelijk ont hutst over de voetbalramp die zich daar had afgespeeld. Na afloop van de Nederlandse topper opperde De Bakker: „Ik blijf erbij dat een ramp met een omvang zoals deze in Nederland onmogelijk is. Ik weet dat deze uitspraken ge vaarlijk zijn en iets uitsluiten in het leven is de goden ver zoeken. Maar toch weet ik dat de organisatie tussen KNVB, clubs en de politiekorpsen dermate indringend is dat het Sheffield-drama hier niet zou zijn gepasseerd". De Bakker: „Aangezien we in Nederland vooraf aan vele risico-wedstrijden intensief contact hebben met alle partij en en we ervan uitgaan dat voor bepaalde vakken geen kaarten worden verkocht en voor een aantal andere het aantal wordt teruggeschroefd, ben ik er zeker van dat der gelijke rampen zich hier niet kunnen voordoen". Hoewel ik geen officieel commentaar op de zaak in Enge land kan geven, vermoed ik dat de autoriteiten in Sheffield geen enkel inzicht hebben gehad in de enorme supporters- stroom vanuit Liverpool. En dat zonder geldig toegangsbe wijs. Dat je dan met een geringe politiemacht niet in staat bent om deze horde te stoppen zal iedereen duidelijk zijn". RPOOL (GPD) Nicolien van Doorn, verslaggeefster van het dagblad Trouw, was afgelo- terdag met eigen ogen getuige van de ramp die zich in het Hillsborough-stadion in Shef- oltrok. De journaliste was naar Engeland afgereisd om een reportage over de supporters iverpool te maken, en besloot om die reden de bekerwedstrijd tegen Nottingham Forest wonen. Het werd voor Van Doorn een reportage, die zij haar leven lang niet zal vergeten. de ervaringen die de mensen tribunes bij het Heizel-drama :r jaar geleden opdeden, drong lelijke ernst van de situatie pas ter tot de duizenden toeschou- r plekke door. „Dat heeft zeker geduurd", aldus Van Doorn, jen kreeg ik het alleen nog in de Jomdat er bij ons in de buurt ie- lat die een radio bij zich had. Hij ving als eerste het bericht op dat er vijf doden gevallen waren. Op dat moment beseften we pas dat het niet alleen om mensen ging die waren flauwgevallen, maar dat er zich echt een ramp aan het voltrekken was". „Het merendeel van het publiek heeft het helemaal niet in de gaten gehad", verbaast Van Doorn zich nog. „Ze zijn heel rustig blijven zitten, vijf kwartier lang. Toen werd er omgeroepen dat de wedstrijd afgelast was en dat iedereen heel kalm het stadion moest verlaten, omdat 'er een paar gewonden gevallen waren'. Op dat moment waren de am bulances al binnen. Echt, we vermoed den helemaal niets. We dachten dat er mensen in het nauw waren gekomen, omdat ze te dicht op elkaar stonden. Meer niet. Er lagen supporters op het veld, enkelen zaten overeind, we dach ten dat zij lagen bij te komen. Achteraf bleek dat de mensen waarvan ik al die tijd gedacht had dat ze nog leefden, dat die stuk voor stuk dood waren". Gisteren reisde Van Doorn af naar Li verpool en trof daar een stad in rouw aan. „Ik ben bij het stadion geweest, waar veel mensen teneergeslagen over het veld liepen, sommigen met bloe men bij zich. Bij het doel en bij de in gang hingen over een groot hek 'Liver- pool'-truien, dassen en T-shirts. Ik ben nog even een pub binnengelopen, de reacties lopen sterk uiteen. Men is of heel erg kwaad, of ontzettend treurig". [achtmerrie in Sheffield lIELD(GPD) 'God hebbe hun Jat op een kaartje bij een bosje 1 dat in het hekwerk is gesto lde achterzijde van het Hills- i-stadion in Sheffield is dit a medeleven het enige dat za- Ivond nog herinnert aan de |ie zich enkele uren tevoren (gespeeld. en papier waaien op en lege 'etjes rollen zacht heen en [er een grote blauwe deur die 's S ineens de poort naar de hel ier stonden, met en zonder kaarten, de bijna 3000 aan- van voetbalclub Liverpool op- in de hoop de belangrijke jd tegen Nottingham Forest paken. Het gedrang voor de lo- Tjffld zo hevig dat een plaatse- 'litieofficier opdracht gaf de "penen. Om ongelukken te len. 1 drukte zich joelend naar B® rende naar 'gangway 2', de Twijnde trap naar de reeds je tribune. Haast was geboden aftrap was al geweest. „Ineens T een vreemde beweging", zegt Ke Susan Alison die met haar jegen een degelijk stalen drang- Fgeleund. „Ik werd naar vo nkten viel voorover en daarna jdewusteloos". Susan ligt met •P "ver pijn in haar borst in het F Haar vriend Chris Burn zit dij streelt onafgebroken haar s is erg aangeslagen. Terwijl aaf buiten bewustzijn lag, zag iach de angst, de paniek, het ■!an mensen, ook kinderen en p zich machteloos, vooral om- 'n Beliefde niet kon helpen. Daar ze lag. Voor het poortje P d. Met wel vijf mensen op I eindelijk zijn mensen aan het I n sjorren gegaan. Het duurde I51 ®'uuten. Zo is ze eruit ge- I e nebben geluk gehad". Hij j meer hoe hij zichzelf uit de Tsered. „Ineens stond ik op het mensen slaagden er niet in nachtmerrie te geraken. Overlevenden zagen hartverscheu rende taferelen die ze nooit meer zul len vergeten. Allan, een veertiger: „Recht voor me zag ik een kind... Zijn longen moeten kapotgedrukt zijn. Het jochie werd blauw, zijn lippen paars. Hij zakte niet in elkaar maar hij bleef hangen in de menigte. Maar hij was dood". Anderen zagen hoe toegestormde red dingswerkers op het veld, waar het spel inmiddels was afgeblazen, mond- op-mond-beademing toepasten. Hoe bijvoorbeeld een jongeman een wilde hartmassage kreeg die scheen te luk ken. Zijn vrienden juichten toen hij diep zuchtte. Een politieman woof hen weg. Al snel werd duidelijk dat die jon gen het toch niet zou halen. Een geëmotioneerde ambulanceman vertelt hoe hij een kleine jongen uit de menigte trok. „Hij kan niet meer dan vijf of zes jaar geweest zijn. Hij stikte, werd blauw en stierf in mijn armen". De kracht die door de mensenmassa is uitgeoefend moet enorm zijn geweest. Zware stalen dranghekken in de twee kleine vakken met staanplaatsen zijn als een prop papier verkreukeld en ver wrongen. Stalen pijpen van andere hekken zijn gebogen als bananen. Daar moeten mensen tegenaan gehan gen hebben. Politiecommissaris Peter Wright leidde vanaf zaterdagavond een eigen onderzoek, maar in de loop van de zondag werd besloten dat er van bui ten onderzoek zou worden gedaan naar de organisatie en coördinatie van het politieoptreden. Afgaande op ooggetuigen moet het rapport vernie tigend worden. Toen het gekkenhuis Een motoragent komt één van de slachtoffers te hulp, die er in geslaagd is over de hekken te klimmen. losbarstte was er niemand die de lei ding nam en enige lijn in de chaos bracht. „Individuele politie-agenten, maar ook officials en supporters, de den wat ze konden maar als kippen zonder kop", zo wordt gezegd. Clynn Phillips, een arts die als Liver pool-fan in het stadion was, en te hulp schoot: „Ik ging naar een knaap die klinisch dood was. Hij had geen hart slag meer. Met een andere man, een verpleger denk ik, hebben we tien mi nuten hartmassage toegepast. We wil den juist opgeven toen het hart weer begon te kloppen. Hij heeft het ge haald, maar ik vraag me af of hij er geen hersenbeschadiging aan over houdt". Niet alleen de voorzieningen staan ter discussie, maar ook de inrichting van het tachtig jaar oude stadion, dat met 54.000 plaatsen een van de grootste van Engeland is. Als gevolg van het voetbalvandalisme is het voetbalveld zo beveiligd dat paniek of massahyste rie geen uitweg kan vinden naar de open ruimte. De zwarte dag had ook niet voorko men kunnen worden als het pasjessys teem tegen voetbalvandalisme was ingevoerd. Want nu trokken de horde supporters zonder kaartjes of met een kaartje dat niet gecontroleerd was rechtstreeks naar de tribunes. Met de pas hadden wellicht alleen wat slachtoffers sneller kunnen worden geïdentificeerd. Sommige supporters weten echter van geen ophouden. Ze kijken nu al voor uit naar de voortzetting die er nooit zal komen, die van het afgebroken duel tussen Liverpool en Nottingham Fo rest. Susan Alison zegt in het zieken huis dat de competitie om de belang rijkste voetbalbeker niet afgebroken mag worden. „We kwamen allemaal, ook de doden, om Liverpool te zien winnen. Het mooiste wat ze nu kunnen doen is winnen en als ik kan ga ik kij ken". En als ze verliezen? „Dan is het erg triest, dat zeker". Haar vriend Chris staart voor zich uit. „Ik weet het niet. Maar kijken ga ik ze ker niet". Hij zwijgt en streelt haar hand. ouwers proberen zichzelf in veiligheid te brengen door naar een hoger gelegen tribune te vluchten. e hadden helemaal in de gaten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 9