PZC GJV Middelburg vierde eeuwl||l| samen met jubileum clubgebouw Koning Ubu: voer voor zwarte zijde van de ziel kunst Knotwilgen gepoot bij Koedijk in Nieuw- en Sint Joosland Vlijt en Volharding huldigde jubilarissen Valkenisse wil twee woningen asielzoekers streek KOZIJN ROT? BOUWBEDRIJF FLIPSE BV JAARLIJKS STUIVERCONCERT SOUBURG MAANDAG 17 APRIL 1989 Bestelbus met crossmotor in Souburg gestolen AAGTEKERKE Commissie sportbelangen Vijf automobilisten kregen rijverbod bij alcoholcontrole Nieuw wegdek voor Middelburgsestraat in Oost-Souburg Intercultureel project op school De Sandenburch ARNEMUIDEN OOSTKAPELLE RITTHEM SEROOSKERKE (W) VEERE ONDA Ritthem betrekt eigen onderkomen J. van Doorn nieuwe voorzitter EHBO-Middelburg w MIDDELBURG, STADSSCHOUWBURG 'Koning Ubu', een mimofarce naar het gelijknamige werk van Alfred Jarry. Be werking door Milan Sladek. Belangrijk ste spelers: Milan Sladek, Isidoro Fer nandez, Frank Meyer. Regie: Milan Sla dek. Muziek van Matthias Buch. Door de literatuur loopt een lijn van bedenkelijke oproerkraai ers. Moeilijk te plaatsen 'lefgozers' als Reinaert de vos, Francois Vil lon, Falstaff, Tijl Uilenspiegel en Peer Gynt (opmerkelijk: geen enke le vrouw) hebben met hun blaaska kerij en komieke oproer altijd al de mensen in hun ban gekregen. In hun eigen dagen, en nu nog steeds. En in die rij hoort ook 'Koning Ubu' thuis. Het oorspronkelijke werk van Al fred Jarry is ontstaan in zijn school dagen. Met medescholieren speelde hij poppenspelen, die geïnspireerd waren op met name één, kennelijk vreselijke, leraar. Men kan zich de wellust voorstellen, waarmee die jongelui hun natuurlijke vijand de meest gruwelijke eigenschappen aansmeerden. Uit dit vermaak groeit dan op 20-jarige leeftijd een avantgardistisch toneelstuk, dat bij de eerste opvoering in 1896 (en dat al bij het eerste woord!) algeme- ne afkeuring oproept. 'Koning Ubu' vertelt over de wellus tige, brutale, egoïstische, intoleran te, laffe Ubu die het van eenvoudige hoofdman door list en bedrog, door oproer, weet te brengen tot koning (van Polen). De zoon van de ver moorde koning vindt toevlucht bij de tsaar. Later weet die Ubu te ver drijven. Ubu echter ontkomt zonder al te veel schrammen, gaat scheep naar Frankrijk (Jarry's vaderland) en neemt al gauw weer het roer in handen. Zijn vrouw, die zeker als boze genius-a-la-Lady-Macbeth ge zien kan worden, reist aan zijn zijde. In de pantomime-bewerking van Milan Sladek zijn de belangrijkste trekken van 'Koning Ubu' zonder meer en overduidelijk terug te vin den. Vanaf het allereerste moment (in plaats van een vloek een luid ruchtige wind) weten we dat die Dikbuikige, maar ook de veel pien terder Grote Borsten, weinig goeds in zich heeft. Na een kostelijke, want mislukte, parings-scène ligt heel hun wezen al voor ons open. Door het pantomimische j wordt de lijn van het verhaal gl duidelijk, maar om die lijn gaatf natuurlijk niet echt. De lijn wo| ontdekt en onthouden door denken, en datzelfde denken I veel afkeurenswaardig vinden het verhaal. De charme van c roerstukken wordt eerder gez| door het gemoed, waar altijd! een slechte wens of een boos verll gen huist. En het gemoed houdtï indrukken, van het moment. Ent is door Milan Sladek uitstekj aangevoeld. Hij brengt ons een serie beeldl soms bijna surrealistisch, waarjj kunt opgaan. Ik noem de slotscèj maar denk vooral aan de trol waar Ubu tenslotte op en in I landt. Van vorm lijkend op eenl gantische vagina, van zacht, wej tig trillend materiaal, vol dels. De achterzijde ervan is I reusachtig gezicht, dat mensen j slindt en vervolgens onbehoul boert. Later wordt dit bouwsel| een wagen gezet, en wordt het- een lange, rode slangetong -alsl fantastisch strijdsymbool me| voerd. Deze beelden ondersteunt Sladek met kleursymboliek inl belichting en in de personages:! (weeé, valse) groen voor Ubu, I (gemene) rood voor zijn vrouv-T voor alle 'niemanden' (want<1 Ubu telt niemand). De hele vl stelling is gebed in muziek, diej sluitend met het menselijk lichl is gemaakt (naast klappen en stf pen meest ritmisch op woord! Veelal leverde dat boeiende el ten, hoewel ik het soms ook well eentonig vond. Er waren in de aankleding tall interessante vondsten. Zo ware! le spelers ('aangekleed naakt'il zien van zeer opzichtige gelach! len, waarmee niet alleen tal vanl tische toespelingen werden maakt, maar die ook heel sterk! bepaalden. Buitengewoon boel was het gebruik van (schuimirol ren poppen, waarmee prachtig! fecten werden bereikt. Bijvoorbr in de scène, waarin Ubu met I strooit, en de anderen daar op| ken als roofdieren. Poppen zijn! sneller en gulziger dan mensen? Alles bijeen vormde deze vooi ling een direct te ondergaan el reet inwerkend spektakel, «1 de zwarte zijde van de ziel tal genoegens kon herkennen, die| tevens - door hun overdrijving een ironisch licht werden Een waardige afsluiting (voor land) van het mime-festival I 9 Willem It'll Middelburgsestraat 60 B 4371 ET Koudekerke Telefoon 01185-2110* Wij vernieuwen snel en vakkundig Vraag vrijblijvend offerte Vrijwilligers van de werkgroep Landschapsverzorging bezig met het poten van wat eens knotwilgen moeten wor den. MIDDELBURG - Nu nog staan ze onooglijk in het pol derlandschap, de pakweg veertig wïlgentakken die vrijwilligers van de werkgroep Landschapsverzorging Walcheren zaterdagochtend pootten onder aan de Koe dijk bij Nieuw en Sint Joosland. Maar over een kleine tien jaar zal men er heuse knotwilgen in kunnen her kennen. Onverdroten gaat de werkgroep voort met het stofferen van schraalgeworden stukjes Walchers landschap. Twee keer in de maand trekken zo'n tien vrijwillligers erop uit om hier wat wilgen te knotten, daar een eiken laantje te restaureren, een stukje natuur van de Ameri kaanse vogelkers te bevrijden of om levensruimte te ge ven aan een bosje essenhout. En dat alles zonder dat het ons wat kost. De wilgenpo- ten die zaterdagochtend langs de Koedijk de grond in gingen, zijn door de werkgroep opgekweekt uit takken die eerder bij het wilgenknotten werden afgeknipt. VLISSINGEN - In de nacht van vrij dag op zaterdag zijn in Vlissingen drie auto's gestolen. Eén van de auto's werd zondag in Middelburg terugge vonden. Bij motorhandel O. in Oost-Souburg werd een witte Mercedes-bestelbus ge stolen met daarin een dure crossmotor en een agregaat. Het kenteken is BF- 16-PK. In de wijk Papagaaienburg werd een personenenauto Mercedes- 190 gestolen. De zwarte auto, eigen dom van Van de H., heeft het kenteken SP-64-LY. De teruggevonden auto werd gestolen in de Wilgenstraat in Oost-Souburg. speldje in petto. Het bestuur van Vlijt en Volharding wilde zijn 55-jarig jubi leum toch niet onopgemerkt voorbij laten gaan. „Wij weten", zei voorzit- VLISSINGEN De commissie sport belangen Vlissingen buigt zich woensdag 26 april over een sportuit- wisseling tussen Vlissingen en het Duitse Neunkirchen dit jaar. Nieuwe jonge enthousiaste mensen zijn, volgens het verslag van de com missie, bezig met de sportuitwisseling en dat heeft geleid tot nieuwe aanvra gen om mee te mogen doen. De com missie, die vanwege de voetbalwed strijd Nederland - West-Duitsland al om 18.30 uur begint, houdt zich woens dag 26 april ook bezig met veldenver- deling én accommodaties en de daar aan verbonden financiële vertaling. De bijeenkomst vindt plaats in het ge meentehuis van Vlissingen. ter Prevoo, „dat hij niet graag in het voetlicht treedt, maar het moet deze keer dan toch maar gebeuren". Willeboordse kreeg als aandenken voor zijn erelidmaatschap een oorkon de op perkament. Hij was geruime tijd bibliothecaris van Vlijt en Volharding. Bij gebrek aan kopieermachines schreef de Souburger alle bladmuziek in veelvoud over. Willeboordse diri geert Plus, een groep oudere leerlingen van Vlijt en Volharding die op latere leeftijd bij de vereniging zijn gekomen, en hij speelt ook in het Zeeuws Senio ren Orkest. Dirigent Ger Blom pakte na de huldi ging zijn stokje weer op. Three Mo tions van Meindert Boekei, het stuk voor het laatste nationaal concours in Arnhem, klonk door de met ongeveer driehonderd mensen gevulde zaal. Zij hadden eerder op de avond voor de en treeprijs van een stuiver kunnen luis teren naar de drumband en het jeugd- korps van Vlijt en Volharding en het Nederlands Accordeonorkest met pro fessionele klarinetsolist Edwin Kü- pers. Het ministerie wil dat alle gemeenten tenminste één - en in de toekomst twee - asielzoekers per duizend inwo ners onderdak verlenen. Dit is nodig om de groeiende stroom asielzoekers op te vangen. In de overeenkomst met het ministerie verplicht een gemeente zich tot het beschikbaar stellen van huisvesting, het afsluiten van verzeke ringen tegen ziektekosten en WA, be taling van buitengewone kosten en het verstrekken van een toelage voor de kosten van levensonderhoud. De kos ten hiervoor worden vergoed door de overheid. VLISSINGEN - Voor het eerst sinds een jaar heeft in de gemeente Vlissin gen in de nacht van vrijdag op zater dag weer een alcoholcontrole plaats gevonden. Vijf van de honderd gecon troleerde automobilisten bleken een slok te veel op te hebben en kregen een rijverbod opgelegd. Mevrouw L. S. M. H. (31uit Vlissingen is haar rijbewijs afgenomen, omdat zij niet reageerde op het stopteken van een politie-agent en meer dan 0,5 pro mille alcohol in het bloed had. De gemeentepolitie Vlissingen heeft geruime tijd geen alcoholcontroles meer gehouden bij gebrek aan perso neel en geld. Een woordvoerder van de politie noemde het aantal mensen dat onder invloed rondreed, relatief groot. „Eén op de twintig heeft te diep in het glaasje gekeken, ik noem dat veel", zei hij. De controle is op verschillende plaatsen in de stad Vlissingen gehou den. OOST-SOUBURG - De Middelburg sestraat in Oost-Souburg krijgt de ko mende maanden een nieuw wegdek. De aannemer begint vandaag met de bestratingswerkzaamheden aan de kant van de Burgemeester Stemer- dinglaan. De stratenmakers hebben anderhalve maand nodig om het gedeelte van de Middelburgsestraat tot de Molenweg van een nieuwe bestrating te voorzien. Het stuk tot de Dongestraat komt daarna aan de beurt. De bewoners van de Middelburgsestraat, die al geruime tijd een opknapbeurt nodig heeft, kun nen gedurende de werkzaamheden slechts enkele dagen hun woning niet bereiken. Dat zal het geval zijn wan neer de stratenmakers ter hoogte van hun huis bezig zijn. Het doorgaand verkeer kan vanaf vandaag - maandag - geen gebruik meer maken van de Middelburgsestraat. De straat wordt in eerste instantie afgesloten van de Burgemeester Stemerdinglaan tot de Molenweg. Aan de inrichting van de straat verandert niets. .MIDDELBURG De leerlingen van de openbare basisschool De Sanden burch in Middelburg sluiten vrijdag 21 april een intercultureel project af met als thema 'Allemaal Samen'. Alle groepen besteedden aandacht aan muziek, dans, maskers, spelletjes, verhalen en sprookjes uit de Moluk- ken, Nederland, Turkije, Marokko en Suriname. Zo deden leerlingen van de onder- bouwgroepen onder leiding van enkele Molukse ouders spelletjes uit de Mo- lukken. De middengroepen oefenden hard aan volksdansjes uit Turkije, een Molukse stokkendans en aan een hoorspel over Anansi, de slimme spin uit Suriname. De leerlingen van de bo venbouw repeteerden voor een Mo luks/Nederlands toneelstuk, waarvoor zij ook het decor maakten. De resulta ten van dit alles zijn vrijdagmiddag te zien tijdens een kinderfeest dat om 13.30 uur begint. Tussen de bedrijven door is er gelegenheid een tentoonstel ling van Molukse gebruiksvoorwer pen, maskers èn door de kinderen ge maakte werkstukken te bekijken. Bo vendien zullen enkele Molukse ouders voor lekkere hapjes zorgen. Het pro gramma in De Sandenburch aan de Baarsjesstraat duurt tot 16.00 uur. Vlnr) De muzikanten Kees van Sorge, Ben van de Kreke, Cor Willeboordse, Hendrik de Böck, Jan van Sorge en Gerrit Schuijt werden zaterdagavond in de bloemetjes gezet. NCVB De afdeling Aagte) van de NCVB houdt dinsdag deit delijkse bijeenkomst in Amicitia taris Van de Wouw uit Middel houdt dan een lezing over notariè ken. De bijeenkomst beginton uur. NCVB De afdeling Arne® van de NCVB vergadert dinsdj april in De Ame te Arnemuidei van de Meer uit Zierikzee vertelt zangers en voorzangers in de vroeger en nu. De bijeenkomst om 20.00 uur. r NCVB - De NCVB-afdelingOo pelle houdt dinsdag 18 april de li vergadering. Politie-agent H. var Linden uit Oostkapelle spreekt over het voorkomen van kleine c naliteit. Dat gebeurt aan de hanc de film 'Een dag uit het leven var inbreker'. De bij eenkomst vindt p; in het Hervormd Centrum. Aan 19.30 uur. Vrouwenclub - De Christi Vrouwenclub in Ritthem fc woensdag haar jaarvergadering consistorie van de hervormde ker agenda vermeldt onder meer d spreking van de jaarlijkse fietstoc de bestuursverkiezing. Mevrou Kerkman is aftredend en niet hei baar. Na het huishoudelijk ged wordt er bingo gespeeld. De bi komst begint om 20.00 uur. NCVB - De NCVB-afdelingSi kerke houdt woensdag 19 april ei denvergadering. De heer H. M. Pi Vlissingen spreekt dan over 'Be sing op de Schelde en de Noordz] bijeenkomst vindt plaats in dora De Zandput. Aanvang 19.45 uur] NCVB De afdeling Veere v NCVB houdt woensdag 19 april] denvergadering in Het Compas iJ re. Dominee Van Mourik uit Aagl ke spreekt over het onderwerp k| Israël. De bijeenkomst begint om uur. VLISSINGEN - Onder het oog van vooral familieleden en bekenden zijn zaterdagavond tijdens het jaarlijkse Stuiverconcert van de Souburgse mu ziekvereniging Vlijt en Volharding zes jubilarissen gehuldigd. Vijf van hen kregen een aandenken opgespeld door C. Schout, voorzitter van de KNF-afdeling Zeeland. Cor Wille boordse die 55 jaar trouw zijn partij meeblaast in de fanfare van Vlijt en Volharding, werd benoemd tot erelid van de vereniging. Vlak voor het moeilijkste stuk van de avond, die werd gehouden in het Scheldekwartier in Vlissingen, stapte voorzitter Lambert Prevoo van Vlijt en Volharding achter de microfoon. Hij riep één voor één de jubilarissen naar voren. Hendrik de Böck, Kees van Sor ge en Ben van de Kreke verlieten als eersten hun vertrouwde plek op het podium. De Böck en Van Sorge traden al op achtjarige leeftijd toe tot het jeugdkorps van de Souburgse muziek vereniging. Van de Kreke deed er wat langer over, hij was twaalf toen hij lid werd. De Böck speelt solobugel. Van de Kreke bastrombone en Van Sorge is muziekslagwerker. Kees van Sorge trad bij Vlijt en Vol harding in het voetspoor van zijn va der Jan van Sorge die zaterdagavond ook 'in de prijzen' viel. Hij speelde eerst bij Ons Genoegen in Vlissingen en kwam na zijn verhuizing naar Oost-Souburg bij de enige muziekver eniging in dat dorp. Veertig jaar heeft Van Sorge er als muzikant opzitten, net zoveel als Gerrit C. Schuijt. Schuijt is, zolang hij in Oost-Souburg woonde, Vlijt en Volharding altijd trouw ge weest. Tussendoor woonde hij een twintig jaar in Hoek van Holland en speelde daar bij de muziekvereniging Rotterdam aan Zee. Schuijt was ook enige tijd voorzitter van de Souburgse organisatie. Voor Willeboordse had de KNF geen RITTHEM - De muziekvereniging ONDA betrekt zaterdag 22 april haar eigen verenigingsgebouw aan de Dorpsstraat in Ritthem. De openings handelingen worden om 10.30 uur ver richt door de 90-jarige heer W. Cevaal, de oudste inwoner van Ritthem, en N. Goozen, één van de jeugdleden van de brassband. Enkele maanden geleden kocht de muziekvereniging het voormalige ge meentehuis 'De Vijf Klavers' aan van de gemeente Vlissingen. Het gebouw, dat voor vele inwoners van Ritthem een historische betekenis heeft, is door de leden van ONDA geheel gereno veerd. Na de officiële opening is er tot 12.00 uur een receptie. Bovendien is er die middag van 14.30 tot 16.30 uur open huis. In die tijd worden er ook vi deobanden vertoond met optredens van de brassband. KOUDEKERKE De gemeente Val kenisse wil asielzoekers huisvesten in twee woningen. Burgemeester en wethouders stellen voor om 1 juni te beginnen met het huren van een wo ning voor vier asielzoekers. Het ge meentebestuur heeft een voorkeur voor een gezin, dat een eengezinswo ning krijgt. Dit najaar kan uitbrei ding met nog een woning plaats vin den. Het voorstel wordt donderdag door de gemeenteraad besproken. De Middelburgse makelaar Sinke-Ko- mejan, beheerder van een groot aantal woningen van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds, is bereid om maxi maal twee woningen in Koudekerke beschikbaar te stellen. Begin mei zal bekend zijn welke woningen per 1 juni beschikbaar zijn, zodat een keuze kan worden gemaakt. De gemeente huurt deze dan van de firma en ontvangt hiervoor een vergoeding van het mi nisterie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Wethouder M. Vinke overhangdigt de envelop met inhoud aan Reflex-bestuurder Robert Ritoe. MIDDELBURG - De Gereformeerde Jeugdwerk Vereniging (GJV) in Mid delburg vierde zaterdag het 100-jarig bestaan van het clubgebouw aan het Hofplein. Eigenlijk was het dubbel feest want het gereformeerde jeugd werk bestaat eveneens een eeuw. De feestelijkheden werden geopend door de Middelburgse wethouder van on der meer jeugdzaken, de heer M. Vin ke. Hij opende de toegangsdeur en scheurde de ervoor gehangen beletse len in tweeën. In een korte toespraak toonde de heer Vinke veel waardering voor het vele werk dat de groep vrijwilligers van GJV Middelburg al vele jaren ont plooit. Als blijk van zijn erkentelijk heid bood de wethouder namens het gemeentebestuur een geschenk onder couvert aan. De heer P. Verhulst, voorzitter van de plaatselijke GJV, gaf een korte terug blik over het gebouw dat voorheen ve le jaren dienst deed als bibliotheek van het belendende gebouw van het Zeeuws Genootschap (later ingebruik als museum en nu dienstdoend als no tariskantoor). De voormalige biblio theek werd aangekocht door de gere formeerde kerk en in 1975 overgedra gen aan de GJV. Thans is het gebouw in gebruik als clubgebouw. De jonge- rensoos Reflex heeft er de wekelijkse ontmoetingsavonden in, en ook de jeugdclubs bivakkeren regelmatig in de monumentale behuizing. Het GJV beschikt over ruim tachtig leidingge venden. De club telt 240 kinderen in de leeftijd van 8-12 jaar, 60 kinderen van 13-15 jaar en zo'n dertig jeugdleden van zestien jaar en ouder. De jeugd soos Reflex krijgt wekelijks tussen de 40 en 80 bezoekers. Het bestuur en de medewerkers van Reflex verzorgden het feestprogramma van de jubileum viering. Er waren onder meer een play-back-show, een dj-wedstrijd, een breakdancewedstrijd, wedstrijden in zaklopen, koekhappen en beschuit versieren en een discomarathon. Er was een goede belangstelling voor het eeuwfeest. MIDDELBURG - De afdeling Middel burg van de Koninklijke Nederlandse vereniging EHBO heeft een nieuwe voorzitter. De heer J. van Doorn, voor heen afdelingspenningmeester, heeft de voorzittershamer overgenomen van de heer M. van Iwaarden die om gezondsheidsredenen moest afhaken. De heren Van Iwaarden en J. Zwets, die beiden niet meer in het bestuur te rugkeren, zijn voor hun vele verdien sten voor de EHBO in het algemeen en de afdeling in het bijzonder, benoemd tot erelid van de afdeling. De mutaties en de huldiging vonden plaats tijdens de jaarvergadering van de afdeling in de Concert- en Gehoorzaal in Middel burg. De heren C. van de Ketterij en A. J. van Os zijn herkozen terwijl de dames E. van Leerzem-Hoenselaar en E. Beije- rink-de Palm en de heer J. Baden aan het bestuur zijn toegevoegd. Voorts werd er afscheid genomen van kader- instructrice E. Bameveld. De vergade ring nam tevens een besluit - indien nodig - aan het eind van het jaar de jaarlijkse contributie met twee kwar tjes te verhogen. De Middelburgse EHBO-afdeling be staat in 1990 vijftig jaar. Tijdens de vergadering werd besloten dit jubi leum niet zonder meer voorbij te laten gaan. Een definitief programma zal la ter worden vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 6