fee useumweekeinde trok inverwacht veel publiek Symposium diabeten in Terneuzen belicht nieuwste ontwikkelingen Opera La Traviata komt in Terneuzen Uitgebreid programma Koninginnedag Sluiskil streek estdorpe chrikt van Juitelende liegenier tstrumfeest korenfestival it-Jansteen zeer geslaagd Buitenlandse studenten zagen Zeeland Vissersbond MAANDAG 17 APRIL 1989 \lM 6000 BEZOEKERS Expositie in nieuw gemeentekantoor in Kloosterzande m Grote steden Kindergedichten gebundeld in Sas van Gent Van Rie (D66) claimt gelijk in zwembad-affaire Aardenburg V riendschapsdag Nederland en Amerika in teken van eenheid RUIM 400 BEZOEKERS Polikliniek PROGRAMMA ZUIDLANDTHEA TER Westdorpe nam afscheid van Francescanessen WESTDORPE SAMENWERKING DERTIEN VERENIGINGEN Jonge musici in Hulst voor het voetlicht College Oostburg wil interieur overdekt zwembad aanpakken DELBURG - Het Nationaal Mu- fweekeinde heeft de deelnemen- ■euvvse musea onverwacht veel aanloop opgeleverd. De vijftien a die zaterdag en voor een deel i'ondag gratis toegankelijk wa- I rokken in totaal 6135 bezoekers, n al het Zeeuws Museum in Mid- iK kreeg er 2000 te verwerken, trassend grote belangstelling iok een schaduwkant. Het was de ■ling om, afhankelijk van de e van het museum, elke 25ste, 100ste of 500ste bezoeker een museaal-recreatief informatie- STDORPE - De dienst lucht- art van de rijkspolitie is op ik naar de stuntvlieger die za- dagavond boven Westdorpe erlei capriolen uithaalde, n de hand van het registratie- mmer is vast komen te staan 1 het om een Belg gaat, ver- ledelijk een inwoner van de Irthem. De rijkspolitie is van In om deze piloot, na opspo- Igdoor de Belgische autoritei- i, aan de tand te voelen. ongeveer 19.15 uur ver leen de Belg met een eenmoto- sportvliegtuigje boven West- rpe. Hij voerde, volgens een litiewoordvoerder, vier tot vijf ile duikvluchten uit en trok arbij steeds vlak boven de hui- i weer op om na zwenkingen er terug te keren voor nieuwe itelingen. Toen de rijkspolitie dden-Zeeuwsch-Vlaanderen it een herkenbaar politievoer- g ten tonele verscheen ver een de vliegenier achter de ho on. Inmiddels had hij wel veel istdorpenaren naar buiten ge it die zijn verrichtingen met 'usogen volgden. pakket mee naar huis te geven. De honderd beschikbare pakketten ble ken niet toereikend. Een aantal musea moest daarom deze speciale actie vroegtijdig afblazen. De provinciaal museumconsulent drs W. H. P. Scholten, die de actie organi seerde, treurt daar niet om. Het was, vindt hij, erger geweest indien er pak ketten waren overgebleven. De toe loop werd in een aantal gevallen in de hand gewerkt door speciale activitei ten in de musea. Zo bestond in het Zeeuws Museum in Middelburg grote belangstelling voor de diverse tech nieken die werden getoond om schil derijen te restaureren. De Delta Expo op Neeltje Jans (een rijksdaalder korting op de entreeprijs) kreeg in totaal 2400 mensen te verwer ken. Dit mede dankzij de open dag die Rijkswaterstaat op het voormalige werkeiland hield. Het Stedelijk Museum te Vlissingen ontving 450 bezoekers, het dubbele van wat was verwacht. Hier fungeerde een 'tussen kunst en kitsch'-attractie als publiekstrekker. Het Zeeuws Bio logisch Museum te Oostkapelle mocht KLOOSTERZANDE - Ter gelegen heid van de opening van het nieuwe gemeentekantoor in Kloosterzande wordt daar tot en met 5 mei een expo sitie gehouden van de Belgische kunstschilder Cyriel d'Huijvetter. Deze kunstenaar werd in 1935 in Wil rijk geboren en woont momenteel in Antwerpen. D'Huijvetter kreeg op de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten in Antwerpen les van onder andere de professoren De Roover, Dol fijn en Marsboom. Tegelijkertijd be kwaamde hij zich in de beeldhouw kunst bij professor Van Esbroeck. Aanvankelijk legde hij zich toe op de beeldhouwkunst en later op de schil derkunst. Het in het gemeentekantoor getoonde werk omvat onder meer een aantal bloem-stillevens. Belangstel lenden kunnen deze kleine doch boeiende tentoonstelling bezoeken in het gemeentekantoor aan het Hof ter Zandeplein tijdens kantooruren. '-JANSTEEN - De eerste lu- nviering van het korenfestival in Jansteen is in alle opzichten ge il. Negen koren traden zaterdag- ag en -avond voor het voetlicht t gemeenschapscentrum De Wa- De evenementencommissie iDe Warande, verantwoordelijk 1 de organisatie, was deze keer Izins afgeweken van het gebrui- p<e programma. ddags traden vijf ouderenkoren e spits werd afgebeten door het Irenkoor uit Sint-Jansteen, ge- door het Trefpuntkoor uit Axel. andezangers uit Kloosterzande iten vervolgens hun kwaliteiten horen aan de vele aanwezigen, inge organist Pieter de Nijs kwam aliteit van het ouderenkoor zeer |oede. Voorts was er een optreden angkoor De Veste uit Temeuzen. |niddagprogramma werd besloten een optreden van het ouderen- Juit Koewacht. Dit koor staat on- Jdingvan Pieter Apers. Het reper- van de ouderenkoren bestaat in baak uit oude volksliedjes. ^■lELBURG Molenwater, 9.30-17 ^«liniatuur Walcheren; iSINGEN Bellamypark, 14.30- it: Reptielenzoo Iguana. SEN OP ZOOM - Roxy I, 20.15 Lhns, al; '11,20 uur: Working girl, a.l.; aactueel 1,20 uur: De beer, a.l.; taetueel II, 20 uur: Rain man, hiactueel III, 20 uur: De onver- Shjke lichtheid van het bestaan; S - Grand, 20 uur: Twins; ST - De Koning van Engeland, Jb Twins, a.l.; 20 uur: Rainman, ■Huur: De beer, a.l.; 20 uur: Goril- de mist, al; ELBURG Electro, 20.30 uur: ptggirl; ittershof, 20.30 uur: A fish called la; NEUZEN - Luxor, 20 uur: Twins, ;»uur: Mississippi burning, 16 jr.; 'MNGEN - Alhambra I, 20 uur: Wan; Hbra II, 20 uur: The bear. toonstellingen SH-HAAMSTEDE - De Burght, 1 en 19-22 uur: Werken Wiert pas (t/m 30/4); Naerschole,' 13.30-16.30 uur: 75 Pnnstelijk onderwijs (t/m 29/4); - Galerie La Strada, 11-20 uur: ,n Eveiine van Duyl (t/m 27/4); nf Landbouwmuseum, 10-12 uur: Oude landbouwwerktui- NKENSZAND De Stenge, uur: Zwart/wit tekeningen Lnnartz (t/m 15/5); L Galerie 't Zwaluwenhof, 14-18 Feidhouwwerken Gerda Rutters E tafel Piet van Hageland; PJ1GEN Gemeentehuis, 9-17 Ken Roland van Beeck (t/m ju in totaal zo'n 400 bezoekers verwelko men. En de kleinere musea deden het ook goed. Zo noteerde het Streekmu seum Het Land van Axel 90 belang stellenden. „Voor zo'n kleinschalig museum een mooie opsteker", vindt Scholten, temeer omdat de organisa tor van het Nationale Museum week einde, de Stichting Museumjaarkaart, 'bepaald geen overdreven campagne heeft gevoerd'. In het hele land zijn circa 800.000 men sen op pad gegaan om een museum te bezoeken. Het waren vooral de musea in de provincie die het goed hebben gedaan. De grootsteedse musea trok ken niet veel meer bezoekers dan ge woonlijk. Vorig jaar was de belang stelling voor het museumweekeinde ongeveer even groot. Van het jaarlijkse evenement hebben ongeveer 400 musea meegedaan. Tijdens het avondprogramma was er een optreden van vier koren uit Neder land en België. Het gemengd koor Sint Cecilia uit Nieuw-Namen, onder lei ding van Gé Pollet, opende het avond gedeelte. Samen met organiste Pau- lien Strooysnijder uit Goes bacht het koor een aantal geestelijke en profane liederen ten gehore. Ook bracht dit koor enkele liederen uit de bundel die is samengesteld door Rob Pollet, de voormalig koorleider uit Westdorpe die vorig jaar is overleden. Vervolgens trad het Sint Gregoriuskoor uit Sint Gillis-Waas (B) op. Onder leiding van dirigent Carlo Claes werden enkele ou de volksliederen uitgevoerd. De Her vormde Cantorij uit Temeuzen, onder leiding van Arie Karreman combineer de enkele cantates van Bach met di verse Engelse hymnes. Om de veelzij digheid van het repertoire te tonen werden ook enkele volksliederen uit gevoerd. Aan het orgel voor de begelei ding zat Ria Karreman. Het slotcon- cert werd uitgevoerd door het ge mengd Sint Theresiakoor uit Sint- Niklaas. Het vijfde korenconcert werd gepresenteerd door Nicole de Koek. MIDDELBURG Zeeuwse Biblio theek, 18-21 uur: De kulturele funktie van de Zeeuwse Bibliotheek (t/m 1/5); Zeeuws Museum, 13.30-17 uur: 'Een keuze uit de aanwinsten' (t/m 7/5); Z.D.C., 18-21 uur: Zeeuwse mesheften en ander snijwerk (t/m 25/5); Z.K.C., 18-21 uur: Werken Danielle Janssen en Marja Hooft (t/m 5/5); 'Je roen van Westen met kunstenaarsboe ken' (t/m 15/5); NEELTJE JANS - Topshuis, 10-17 uur: Delta expo; OOSTKAPELLE Zeeuws Biolo gisch Museum, 13.30-17 uur: Duime- lijntje (t/m 25/4); Molenweg 36, 10-12 uur: Fossielenmu seum; STELLENDAM Haringvlietsluizen, 10-17 uur: 'De kraan van Nederland'; TERNEUZEN - Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13.30-16 uur: Olieverven en schilde rijen Floris Brinkman (t/m 27/4); VLISSINGEN Gevangentoren, van af 17 uur: Werken Lydia Klop-Steen- dijk, div. technieken (t/m 5/5); IJZENDIJKE - Aurinhuis, 10-20 uur: Ann Willemsen-van Witsen (geschil derde poezen en Chinese papierknip sels); Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: 'Het voortgezet onderwijs in West- Zeeuwsch-Vlaanderen'. Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur - weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 01180-28800. Aids Infolijn: tel. 01180-38384. Ver. ter bescherming van het ongeboren kind, 01180-35736. SAS VAN GENT - De bibliotheek in Sas van Gent wil een dichtbundel sa menstellen met gedichten van kinde ren uit de gemeente Sas van Gent. In het kader van de grote Bibliotheek dag, zaterdag 22 april, kunnen kinde ren hun poëtische pennevruchten inle veren in één van de bibliotheken in de gemeente. Ook zwartwit-tekeningen zijn welkom om de bundel mee te illu streren. Na het drukken komt de 'Sas- se Kinderdichtbundel' in de bibliothe ken te staan om uitgeleend te worden. Tijdens de Bibliotheekdag zijn er in de Sasse bibliotheken, net als in biblio theken elders, extra evenementen. Zo worden de afgeschreven boeken ver kocht, er is koffie, er zijn stands van de politie en van Veilig Verkeer Neder land en voor de kinderen is er een ver rassing. Wie nog enkele boeken van de bibliotheek thuis heeft liggen kan ze op die dag inleveren zonder dat er een boete voor betaald hoeft te worden. AARDENBURG - Het Aardenburgse raadslid H. C. A. van Rie (d66) vindt dat hij in de zwembad-affaire van Aardenburg uiteindelijk het gelijk aan zijn zijde heeft gekregen. Hij claimt dat gelijk in een brief aan de burgemeester. Van Rie werd in februari nog door het college en de andere raadsleden be rispt om zijn niet aflatende kritiek op het zwembad. Vorig jaar namelijk bleek het zwembad te lekken en de bo dem met chloorwater te vervuilen. „Nu is het duidelijk dat het herstel van het zwembad niet meevalt", aldus Van Rie in een mondelinge toelichting op de brief die hij donderdag stuurde aan burgemeester mr E. F. Jongmans. De reparatie van het bad kost waarschijn lijk 20.000 tot 25.000 gulden, zo werd vorige week duidelijk. In februari echter stuurden het college van b en w en de gemeenteraad hem een brief waarin ze Van Rie vroegen op te houden met negatieve kritiek op het Van Dongen-sportcomplex waarvan het zwembad deel uit maakt. Van Rie haalt nu zijn gram bij de bur gemeester. „Een constructieve discus sie op gang brengen, daartoe was u (de burgemeester) niet in staat. Uw nog korte ervaring in uw huidige functie zal hieraan wel debet zijn", aldus Van Rie in zijn brief. MIDDELBURG Europa 1992' qn 'Glasnost' mogen de Nederlands- Amerikaanse vriendschapsbanden niet overvleugelen. Die hartewens liep zaterdag ais een rode draad door de vele betogen tijdens de Neder lands-Amerikaanse vriendschaps dag, een jaarlijks gebeuren dat deze keer in Middelburg plaatsvond. In de burgerzaal van de Zeeuwse hoofdstad wisselden hoge vertegen woordigers uit Amerika en Neder land van gedachten over de betekenis van Europese eenwording en Russi sche toenaderingsgezindheid. De oud-ambassadeur van Amerika bij de Verenigde Naties, William J. van den Heuvel, onder meer sprekend als voorzitter van het Franklin en Eleanor Roosevelt Institute, toonde zich bij zonder optimistisch: het Grote Doel van de beide landen, de hele wereld één groot democratisch verbond, lijkt steeds dichterbij te komen. „Amerika heeft de eenwording van Europa altijd gewild". -»it i 2iiii8?i ....JU Strandwandelaars vergapen zich aan de aangespoelde witsnuitdolfijn. DOMBURG Op het strand bij Domburg is zaterdag avond een in doodsnood verkerende dolfijn aange spoeld. Strandwandelaars probeerden tevergeefs het kolossale dier terug in zee te sjorren. Toen de ijlings ge waarschuwde veldpolitie arriveerde was de dolfijn, een exemplaar van de witsnuitfamilie, al dood. Het dier werd omstreeks half zeven ontdekt door een groepje Duitse vakantiegangers. Het dreef ter hoogte van het golfterrein in de branding. Toen het niet lukte de dolfijn terug de zee in te laten zwemmen, rende één van de Duitse toeristen naar het één kilometer verder op gelegen strandpaviljoen Oase. Vandaandt werd de politie gealarmeerd. Later op de avond trok een tractor van de dienst Ge meentewerken de inmiddels gestorven dolfijn uit het water. Het kadaver werd overgebracht naar een vries- depot in Middelburg, waar het zondagmiddag werd op gehaald door medewerkers van het Natuurhistorisch Museum te Leiden. In Leiden hoopt men de doodsoorzaak vast te kunnen stellen. Volgens H. S. Zandstra van het Consulentschap Natuur-, Milieu- en Faunabeheer in Zeeland is de dolfijn waarschijnlijk bezweken aan een ziekte of gewoon door ouderdom gestorven. De aangespoelde witsnuitdolfijn woog een dikke 300 ki lo en was 2,70 meter lang, wat normaal is voor deze soort. Witsnuitdoljïjnen zwemmen in scholen van we1 meer dan honderd exemplaren in de Noordzee. TERNEUZEN - Tijdens het door ruim vierhonderd personen bezochte sym posium van de Diabetesvereniging Nederland afdeling Zeeuwsch-Vlaan deren, zaterdag in het Terneuzense Zeldenrustcollege, werd een opmer kelijke vooruitgang in de behande ling van diabeten geconstateerd. Het symposium, dat dit jaar is opgezet door de afdeling Zeeuwsch-Vlaande ren kende een aantal bijzondere sprekers die landelijke bekendheid op het gebied van diabetes genieten. Er waren 15 commerciële stands waar de bezoekers geïnformeerd konden worden over de medische ontwikke ling en modernisering en de grote vooruitgang in dieetprodukten. Voorts was er veel belangstelling voor een meter waarmee de diabeet zelf bin nen een halve minuut het bloedsuiker gehalte kan meten. Na het openingswoord van afdelings voorzitter Rudi Steel was het de Zaamslagse huisarts Fraanje, die de grootste groep van diabeten, namelijk diegenen die behandeld worden door middel van een dieet en/of tabletten, aan de orde stelde. Deze behandeling kan momenteel goed door de huisarts worden overgenomen, zodat een be zoek aan specialist en laboratorium overbodig wordt wat voor de patiënt (veel ouderen) een stuk eenvoudiger en minder tijdrovend is. Het betoog van de specialist op het ge bied van diabetes en sport, dokter R. Rottiers, voorzitter van de Belgische vereniging van suikerzieken en diabe- toloog van het Academische Zieken huis in Gent, vond vooral veel gehoor bij de jongere diabeten. Rottieers spoorde alle diabeten aan te gaan sporten, omdat dit een gezonde ma nier van vrijetijdsbesteding is. Voor de diabeet geldt echter wel dat het spor ten op een zeer verantwoorde en van tevoren met de arts doorgenomen wij ze zal moeten gebeuren. Als afsluiting van het eerste deel van het dagprogramma was het woord aan mevrouw M. Clarijs, diabetesver- pleegkundige van het Mariazieken- huis in Tilburg. Zij vertelde over de manier van werken in een diabetes polikliniek zoals in Tilburg, waar een arts, een diëtiste en een diabetisch verpleegkundige werkzaam zijn. De diabeet kan bij een bezoek aan een dergelijke polikliniek alle bezoeken in een keer afwerken, zodat meerdere be zoeken overbodig worden. Zo'n diabe- tische polikliniek is een langgekoes terde wens van de Zeeuws-Vlaamse af deling. De realisering van zo'n afde ling, waarbij de steun van Zeeuws- Vlaamse artsen verwacht kan worden, vraagt echter heel wat organisatie zo dat dit hier op korte termijn nog niet valt te verwachten. Na de lunch belichtte dr G. J. Brui- nings, kinderarts van het Sophiakin- derziekenhuis in Rotterdam, de stand van zaken van suikerziekte bij de jeugd. Thans is het mogelijk vast te stellen of men een diabeet kind zal krij gen. Alleen met de behandeling hier van is men nog niet zo ver. Tevens kan volgens Bruinings tegenwoordig ook bepaald worden hoe groot de kans is dat een diabeteskind een broer of zus krijgt dat ook diabeet zal worden. In de toekomst bestaat wellicht de moge lijkheid diabetes te voorkomen of dat de behandeling van diabeten zodanig zal worden dat zij helemaal zullen ge nezen van deze ziekte. Tot slot sprak dr H. F. Dankmeyer. Op een voor iedereen duidelijke wijze bracht hij de diabeten een boodschap die inhield dat alleen het heden telt. Voor iedereen telt dat stress-situaties moeten worden voorkomen. Het is een vaststaand feit dat bij stress het bloed suikergehalte stijgt, wat voor niemand bevorderlijk is. Om suikerziekte te voorkomen moet men rustig en ont spannen leven. Volgens afdelingsvoorzitter Steel heeft dit symposium op een belangrij ke manier bijgedragen aan de doelstel ling van de Diabetesvereniging, name lijk dat de diabeet zijn eigen dokter moet worden, uiteraard in overleg met de arts, zodat er in de toekomst minder complicaties zullen optreden. TERNEUZEN - De opera 'La Travia ta' van Verdi wordt volgend jaar fe bruari opgevoerd in het Zuidland- theater in Terneuzen. Dat blijkt uit het nieuwe (voorlopige) programma van het theater dat volgende week dinsdag wordt voorgelegd aan de Schouwburgcommissie Terneuzen. 'La Traviata' is een grote opera-pro- duktie uit Polen, één van de grootste voorstellingen die ooit Terneuzen heeft aangedaan. Volgens de toelich ting van theaterdirecteur H. Scholten is het programma voor het seizoen 1989/1990, met daarop niet minder dan 101 professionele voorstellingen, kwa litatief weer een stap verder dan dat van het huidige seizoen. Andere hoogtepunten in het nieuwe seizoen worden een groot gemonteer de produktie van het Ballet de Wallo nië, een kleine serie folk-concerten, twee concerten door het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaande ren, een recital van Elly Ameling en een Kerstconcert door het Nederlands Kamerkoor. Zoals ook in het huidige seizoen komt er in het volgende seizoen een groot aantal 'bekende namen' naar Terneu zen. John Lanting, Hans Liberg, Seth Gaaikema, Joke Bruijs, Amalia Rodri guez, Fons Jansen, Tineke Schouten, Bram Vermeulen, Mary Dresselhuys, Harrie Jekkers, Robert Paul, Jules Deelder, Berdien Stenberg, Martine Bijl, Karin Bloemen, Herman Finkers, Bavo Galama en Jasperina de Jong zullen allen te zien en te horen zijn. Zelfs Paul de Leeuw is in het nieuwe seizoen weer van de partij, niettegen staande zijn negatieve ervaringen met het (jeugdige) Terneuzense publiek. WESTDORPE - Tijdens een redelijk drukke liturgieviering heeft de paro chiegemeenschap van Westdorpe af scheid genomen van de zusters Fran cescanessen. Pastor Bert Thönissen uit Philippine, voorganger in de dienst, zei het te betreuren dat de zus ters per 1 mei uit Westdorpe vertrek ken. De zusters hadden zelf de dienst sa mengesteld. Zo waren verschillende liederen in de mis uit de Onze Lieve Vrouwe-visitatiemis van de overleden dirigent Rob Pollet. Namens het kerk bestuur bedankte Magda Hemelsoet zuster Beata, zuster Victoria, zuster Rainildis en zuster Ubalda voor al het werk dat zij in de parochie hebben ge daan. Het kerkbestuur waardeert het zeer dat de zusters zelf naar mensen hebben gezocht die de taken in de pa rochie over wilden nemen. Bejaardenbond - De afdeling Westdorpe van de Bejaardenbond houdt dinsdag 25 april de jaarvergade ring in zaal Concordia. Bij de bestuurs verkiezing zijn M. Geerinck-Kesbeke, C. Heyman-de Kever, A. de Moor en D. van Avermaete aftredend, maar her kiesbaar. Voorts worden de winnaars van de spel- en kaartcompetitie 1988- 1989 bekend gemaakt. Jachtopziener C. Riemslag zal aan de hand van dia's vertellen over de flora en fauna in de Braakman. De vergadering, die om 13.00 uur begint, wordt om 12.00 uur voorafgegaan door een koffietafel. SLUISKIL Dertien Sluiskilse ver enigingen en clubs hebben in nauwe samenwerking een uitgebreid pro gramma voor Koninginnedag (zater dag 29 april) samengesteld. Het pro gramma ziet er zo uit: 9.00 uur is het verzamelen bij het Gildehuis waarna het in optocht naar Groenoord gaat. Daar worden de vlaggen gehesen ter wijl de fanfare het Wilhelmus speelt. Aansluitend is er een rondgang door het dorp met versierde fietsen, voer tuigen en verklede kinderen. Dit alles onder leiding van carnavalsstichting De Zwartsnuvers en begeleid door de fanfare. Onderweg wordt even ge stopt voor de onthulling van een hek je om de Beatrixboom. Na afloop van de rondgang worden de peuters en kleuters tot ongeveer 4 jaar bij de speeltuin verwacht. Speeltuin vereniging De Miertjes zorgt er voor een speciale attractie. Kinderen van 4 tot 8 jaar gaan naar het Gildehuis, waar vanaf 10.30 uur een groot dorps- spel wordt gehouden. Na afloop wordt gratis limonade geschonken. Om 11.45 uur vindt er ook de prijsuitreiking van de 'versierde fietsen en verklede kinde- ren'-rondgang plaats. Om 13.30 uur begint in De Sterre een spelmiddag voor ouderen. Dit, in sa menwerking met de stichting Wel zijn. Op het programma staan onder meer kaarten, sjoelen, gaaibollen en biljarten. Als opening zingt het oude renkoor enkele vaderlandse liedjes. Scouting Sluiskil begeleidt tussen 13.30 en 17.00 uur op de voetbalvelden een sport- en spelmiddag voor alle leeftijden. Tussen de bedrijven door is er een voetbalwedstrijd tussen de Ondernemersvereniging, de brand weer, 'De Zwartsnuvers' en de stich ting Gildefeesten. De volleybalver eniging Sluiskil speelt een demon stratiewedstrijd (gemengd en ver kleed). De Ondernemersvereniging stelt dit jaar gratis lampions beschikbaar. Ze kunnen vanaf 18.45 uur worden afge haald in de brandweerkazerne. De lampionoptocht begint om 19.00 uur op het Minister Lelyplein. Voor de mu zikale begeleiding zorgt showband De Zwaluw. Na afloop is er gratis limona de bij Dallinga. Om 20.30 uur begint in restaurant Dal linga een groot Oranjebal met orkest en de Sluiskilse Boerenkapel. Tijdens het bal worden ook de prijzen uitge reikt van de voetbalwedstrijden. MIDDELBURG - Honderd in Neder land studerende buitenlanders, maakten het afgelopen weekeinde kennis met Zeeland. De studenten, af komstig uit veertig landen, verbleven zaterdag in Middelburg en bezichtig den zondag het resultaat van de Oos- terschelde-werken. De trip maakte onderdeel uit van een 'Maak kennis met Nederland'-pro- gramma, georganiseerd door de servi- cedienst Buitenlandse Studerenden in Nederland. Door het jaar heen worden nog zes andere Nederlandse provin cies aangedaan. Voor de trip naar Zee land bestond zoveel belangstelling dat een zestigtal studenten moest worden teleurgesteld. De buitenlanders, studerend aan een grote verscheidenheid aan Nederland se post-hbo opleidingen, dan wel stage lopend bij Nederlandse bedrijven, na men in Middelburg onder meer een kijkje in het Zeeuws museum. Zater dagavond vond een muzikaal onder onsje plaats in de Zeeuwse Biblio theek. Zondag maakten ze een boottocht op de Oosterschelde. Door een communi catiestoornis miste het gezelschap het vertrek van de eerste boot, wat een uurtje koukleumen met zich mee bracht. Op Neeltje Jans bezochten de studenten de Delta-expo. Daar werd hen ook een film over de Delta-werken vertoond. HULST - In gemeenschapscentrum Den Dulleart in Hulst traden zondag jonge musici uit de regio voor het voetlicht tijdens een muzikale mani festatie die onder de titel 'Een podium voor U' voor de tweede keer werd ge houden. De organisatie, Den Dullaert en de Zeeuwse Muziekschool, gaf op deze wijze jonge mensen die bezig zijn aan een eonservatoriumstsudie een extra stimulans om hun talenten aan de tal rijke toehoorders te tonen. Het gevarieerde programma vermeld de optredens van fluitiste Liesbeth Niesten uit Hulst, accordeoniste Irene van Oostenbrugge uit Breskens, klari- nettiste Dominique Zwartelé uit Sas van Gent en trombonist Patrick van den Hoven uit Hulst. Deze vier aanko mende musici studeren allen aan een der Nederlandse conservatoria. Zij brachten ieder een ruim twintig minu ten durend programma ten gehore. Pianist Wim Voogd tekende in twee onderdelen voor de begeleiding. Trom bonist Patrick van den Hoven werd be geleid door organist Pieter de Nijs uit Kloosterzande. OOSTBURG - De afscheidingswand tussen het zwembad en de kleedloka len in het overdekte bad 'De Veer- hoek' gaat weg. De zwemzaal wordt daardoor - visueel - groter en aan trekkelijker. Dit is het voorstel van het college van b en w aan de gemeen teraad van Oostburg, die donderdag bijeenkomt. Verder is het plan om de klapdeuren voor de tribune van de sporthal te ver zetten tot achter de aanwezige toilet deuren. Het voordeel hiervan is vol gens het college dat de tribune afsluit baar wordt gemaakt, terwijl de toilet ten voor de kantine gebruikt kunnen blijven. De voorgenomen plannen zijn een on derdeel van de noodzakelijke onder- houds- en vervangingswerkzaamhe den. Er is een bedrag mee gemoeid van 70.000 gulden. Het college wijst er ver der op dat, gezien de ouderdom van het gebouw (1971), het noodzakelijk is dat in de loop van het volgend jaar alle installaties in het complex, inclusief de warmtevoorziening, aan nader on derzoek worden onderworpen. Een zelfde bedrag wil het college be schikbaar stellen om de kwaliteit van de sportcomplexen in Breskens en Schoondijke te verbeteren. Voor Schoondijke betekent dat een verzak te hoek ophogen en de drainage ver nieuwen en in Breskens het hele hoofd- veld schutfresen en dressen en de helft van het hoofdveld voorzien van opper vlaktedrainage. Blijkt de oppervlakte drainage effectief, dan wordt in 1990 de andere helft van het hoofdveld er ook van voorzien. In 1991 komt dan het korfbalveld in Breskens aan de beurt. De raad mag zich verder uitspreken over de aanschaf van een vleugel (pia no), samen met de Zeeuwse Muziek school. Het gemeentelijk aandeel daarin bedraagt 15.500 gulden. (Slot van -pagina 5) bij de beroepsvissers. Zij brengen, al dus de vissersvoorman, doodleuk tien kisten kabeljauw per week aan wal on der het oog van beroepsvissers die slechts zes kisten aan mogen voeren. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het Ministerie van Landbouw en Visserij grijpt niet in, omdat de sport vissers niet onder de visvangstbeper- kende maatregelen vallen. Nooitge- dagt riep het ministerie en politiek Den Haag op hier iets tegen te doen. „De grenzen van de sport zijn bereikt, tenzij u onze ontduiking van quotare gelingen ook op een sportieve manier benadert". Nooitgedagt richtte zich niet alleen tot de politiek. Hij wreef de vissers ook on der de neus dat zij van de nood een deugd moeten maken en pleitte voor een opwaardering in Nederland van het produkt vis. De kwaliteit van vis is naar zijn idee belangrijker dan ooit, nu de hoeveelheid is geslonken. Nooitge dagt deelde mee dat hij in onderhan deling is met een fabrikant die vis van een keurmerk wil voorzien. Dat zal naar zijn stellige indruk op den duur invloed hebben op de prijsvorming. „We zullen nog meer propaganda moe ten maken voor vis als een zeer gezond artikel." Hij voegde daar een oproep aan toe: de vrijdag moet weer nationa le visdag worden. 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 27