PZC Juiste tijd mag geld kosten^.. Expositie over het platteland geopend in St. Philipsland Open dag Neeltje Jans trekt ruim vierduizend bezoekers Vernieuwde jeugdsoos geopend Vlijt en Volharding huldigde jubilarissen Staande ovatie bij concert jubilerend kerkkoor Renesse Streek MAANDAG 17 APRIL 1989 B EN W BROUWERSHAVEN RIJKSWATERSTAAT DOET BOEKJE OPEN JAARLIJKS STUIVERCONCERT SOUBURG Informatie over gevaren in de bouw voor jongeren Groot aantal ruiten ingegooid van Goese school B URGH-HAAM STEDE ZIERIKZEE Koninginnedag in Nieuwerkerk Inleiding van inspectrice van onderwijs Lewedorps team werd kampioen y\ bejaardenbiljart Commissie sportbelangen Bestelbus met crossmotor in Souburg gestolen J. van Doorn nieuwe voorzitteil EHBO-Middelbij I BROUWERSHAVEN - Brouwersha ven is niet meer bij de tijd. Het tore nuurwerk van het stadhuis is met de regelmaat van de klok ontregeld. Ook het Westminsterspeelwerk slaat al lesbehalve nauwkeurig. Slijtage en speling zijn de boosdoeners. Het uur werk en het carillon laten zich steeds moeilijker opnieuw afstellen. Een computerklok in de historische stad huistoren is de beste oplossing om Brouwershaven op de hoogte te stel len van de precieze tijd, vinden burge meester en wethouders. De reparatiekosten van de meer dan twintig jaar oude speelwerkappara- tuur lopen aardig op. omdat de ouder domsgebreken hand over hand toene men. Bovendien keert het schoonma ken van de moederklok steeds vaker terug. Oplappen, melden b en w de raad, is economisch niet meer verant woord. Een onderzoek van de leveran cier toont dat aan. Het advies van de Astense klokkengie terij en torenuurwerken-fabriek luidt: de oude installatie vervangen door een zogeheten clockcomputer, die bestaat uit een moeder- en een schakelklok. De computer, die het uurwerk en het carillon rechtstreeks bestuurt, geeft „honderd procent de juiste tijd aan." De Westminstermelodieën zijn dan weer elk kwartier te horen, afgewisseld door slagen op het hele of halve uur. De computer schakelt ook vernuftig over van zomer- op wintertijd en vice versa. Met een investering van bijna 13 mille, weet Brouwershaven voortaan weer hoe laat het is. De gemeenteraad neemt maandag 24 april een beslissing tijdens een verga dering die om 19.30 uur in het stadhuis begint. Het carillon en de ontregelde klok op het Brouwse stadhuis zijn aan vernieuwings- en opknapbeurt toe. SINT-ANNALAND - Burgemeester T. A. Vogel van Sint-Philipsland heeft zaterdag de expositie 'Boerderij en platteland' in het streekmuseum de Meestoof in Sint-Annaland geopend. Hij stelde hiertoe een miniatuur-dors machine in werking. De tentoonstel ling biedt volgens Vogel een schat aan gegevens over de historie van de boer derijen op Tholen en Sint-Philips- land. De expositie biedt een uitgebreid beeld van het leven vroeger op het platteland en sluit prima aan bij de permanent tentoongestelde voorwer pen. Het overgrote deel van de seizoen tentoonstelling is ingebracht door de vereniging Huis en Heem. Fotocolla ges van boerderijen aan de wand be lichten onderwerpen als namen en hun betekenis, in de loop der tijd aange brachte veranderingen en de historie op het gebied van bouwstijlen. Verder staat er onder meer een aantal minia turen van landbouwwerktuigen en boerderijen opgesteld. Voorzitter ir M. Geuze liet zaterdag weten dat er keihard is gewerkt om de expositie voor het museumweekeinde gereed te krijgen. „Er zijn nog wel en kele schoonheidsfoutjes maar we heb ben nog tot 13 mei (opening Van| museum voor het publiek) om jL weg te werken". Voor die tijd zal oo: I tweede stijlkamer op de verdiet van de Meestoof ingericht moeten! den. Volgens de voorzitter van streekmuseum voor Tholen en1 Philipsland zal het resultaat hiei de bezoekers verrassen. NEELTJE JANS - De zoele zon is za terdag gratis op Neeltje Jans, evenals de open dag van rijkswaterstaat. Een zonnebad gaat in één moeite door met een leerzaam bezoek aan de storm vloedkering, het Topshuis en de ha vens, waar de loopplank van verschil lende schepen tot een inspectie noodt. De voordelige toeristische combina tie trekt ruim vierduizend bezoekers. Maar nergens is het dringen. Als door een onzichtbare dirigent geleid, ver spreidt het leergierig volk zich over de publiekspresentaties. De overdekte binnenplaats van het Topshuis fungeert als centraal ont- vangstpunt. De patio herbergt 26 stands, de meeste van de bedrijven die in opdracht van rijkswaterstaat be trokken zijn bij het beheer en onder houd van de Oosterscheldekering. Het binnenschuifelend publiek ontvangt een plattegrond van het gebied rond om het Topshuis, waar alle attracties te vinden zijn. Een wandeling langs de expositie is leerzaam. Van beschermende kleding gaat het via verkeersboeien naar een onbemand onderzeebootje, dat wordt ingezet als inspectievaartuig. Een an tiek, zwaar ogend duikharnas staat er als curiositeit naast. De aannemers ne men hun taak serieus. In bijna elke GOES - De jongerenorganisatie van de Hout- en Bouwbond CNV houdt donderdag een informatie-avond in De Prins van Oranje in Goes over arbeidsomstandigheden in de bouw. Doel van deze avond, die om 20.00 uur begint, is jongens meer bewust te ma ken van de gevaren die het werken in de bouw met zich meebrengt en hoe men zich daar tegen kan beschermen. Voor de informatie-avond wordt ge bruik gemaakt van films en voorlich tingsmateriaal van de stichting Ar- bouw, die speciaal voor het verbeteren van de arbeidsomstandigheden in de bouw is opgericht. Over de verant woordelijkheid die werkgevers en op drachtgevers hebben, wordt ook uitleg gegeven. De leiding van de avond is in handen van Erik Nobel, vakbondsjon gerenwerker, en Tjitze van Rijssel, dis trictsbestuurder in Zeeland. GOES - In de nacht van vrijdag op za terdag zijn achttien ruiten ingegooid van de Jan Ligthartschool aan de Bergweg in Goes. Zowel grotere als kleinere ruiten bleken gesneuveld te zijn. De schade is onbekend. Kledingactie - De kledingactie voor Mensen in Nood heeft in Burgh- "Haamstede 1000 kg opgebracht. Op geheel Schouwen-Duiveland bedroeg de opbrengst 9400 kg. Toneelstuk - Toneelvereniging WIK uit Kerkwerve voert zaterdag 29 april de klucht 'De Sukkel' op in het christelijk cultureel centrum De Burght in Burght-Haamstede. De zes spelers zorgen onder regie van K. Ber- revoets drie bedrijven lang voor komi sche verwikkelingen. De voorstelling begint om 20 uur. 't Kroot je De vereniging voor na- tuurvoeding 't Krootje houdt vrijdag 21 april de jaarvergadering in de Drie hoek in Zierikzee. Mevrouw Beekes, een medewerkster van de vereniging BAS, die zich bezig houdt met de nade lige gevolgen van chemische toevoe gingen aan het voedsel, zal over haar ervaringen vertellen. Zij is moeder van een zogenaamd BAS-kind, dat door de chemische toevoegingen gedrags stoornissen vertoonde. De vergade ring begint om 19.30 uur en de lezing, die ook toegankelijk is voor niet-leden, om 20.45 uur. stand verduidelijken videofilmpjes en computerprogramma's hun zeer ge specialiseerde werk. Een heus stukje duin in de hoek van de binnenplaats is wel tastbaar, maar niet bedoeld om even te verpozen. Rijkswaterstaat is vertegenwoordigd door de werktuig en elektrotechnische dienst en de meetdienst, die het scheepje 't Schrijvertje voor deze gele genheid uit het water heeft gehaald. Het in luchtige kleding gestoken pu bliek mag verder ruimten betreden, die normaal voor anderen dan perso neel van rijkswaterstaat gesloten NIEUWERKERK - De traditionele aubade door leerlingen van de basis scholen luidt zaterdag 29 april in Nieuwerkerk koninginnedag in. Voor het gemeentehuis aan de Ring hijsen enkele padvinders de Nederlandse driekleur. Om 9.30 uur beginnen de kinderspe len. De jeugd van drie tot en met negen jaar doet spelletjes aan de Ring. Kin deren van tien tot en met vijftien jaar mogen deelnemen aan een fietspuzzel- tocht, die begint bij Ons Dorpshuis. Het verenigingsgebouw fungeert om 12.30 uur tevens als inschrijf- en ver trekpunt van een grote optocht. Daar na (vanaf 14.45 uur) is er een zeskamp aan de Ring. Een Oranjebal met een demonstratie ballroomdancing vormt vanaf 20 uur in het dorpshuis het ge bruikelijke slotstuk van Koninginne dag. Het Brimario-trio uit Rockanje zorgt voor de begeleidende muziek. blijven. De vrije toegang tot de bedie ningsruimte is een primeur. „Ja", zegt ing H. Verheij, hoofd dienstkring Del- takust, „daar hebben we nog even over getwijfeld. Toch vinden we dat mensen de knop moeten kunnen zien, waarmee de schuiven van de kering naar beneden gaan." De deuren van de dieselhal, de eigen energiecentrale, staan eveneens open. Een legertje vrijwilligers geeft binnen en buiten tekst en uitleg. Ook gratis. De knip hoeft slechts open voor de Del- ta-expo en een trip met de rondvaart boot. De presentaties in de open lucht be vinden zich op loopafstand van het Topshuis. Dagjesmensen, behangen met verrekijkers, fototoestellen en vi deocamera's van broekzakformaat, drentelen twee kanten op. Een deel gaat naar de binnenhaven en stapt op de 90 meter hoge drijvende bok, die al op grote afstand een baken voor de aanrijdende bezoeker vormt. Even verderop puft een afgeladen red dingsboot naar de kering. Sommigen bezichtigen de eerste pijler ten noor den van het Topshuis. Een kluitje mos- terdgeel verraadt in de buitenhaven de meet- en inspectieschepen van rijkswaterstaat. Iets afgezonderd lig gen een steenstorter, een reddings boot en een duikbegeleidingsschip. Aan dek is het druk. Op de kade biedt een hooglader een groepje gillers een ongekend panorama. Het duin van Westenschouwen markeert grillig wa ter en land. De getande lijn van de pij- lerdam tekent zich scherp af tegen het hemelblauw: natuur en techniek in volstrekte harmonie. Na een informatieve ronde, nestelen heel wat bezoekers zich in de dijen van Neeltje Jans. Zonnebril op, korte broek aan. Het is smullen van twee walletjes zaterdag. Voor niemendal luieren en leren tegelijk. Zo'n kans doet zich niet snel weer voor. Ds De Graaf opent met het ontsluiten van de deur de vernieuwde jeugdsoos aan het Beddeweegje in Zierikzee. ZIERIKZEE - Door simpelweg de sleutel om te draaien, heeft de Zierikzeese predikant ds B. de Graaf zaterdag de grondig verbouwde christelijk gereformeerde jeugd soos aan het Beddeweegje officieel geopend. Een flinke schare gemeenteleden nam meteen een kijkje in de soos, waarvan de begane grond dienst gaat doen als verga derruimte. Vooraf zette voorzitter P. van Beveren van de commis sie van beheer nog eens de noodzaak van de verbou wing uiteen. „We hadden hierin de kerk soms ruimtege brek. Verder was het soosgebouw niet echt veilig meer. Op het gebied van de nutsvoorzieningen en de brand veiligheid waren verbeteringen beslist niet overbodig. De verbouwing van de soos, die al twaalf jaar jaar te vinden is op de eerste verdieping van het pand aan het Beddeweegje, heeft anderhalve ton gekost. De gemeen te Zierikzee deed 15 mille in het zakje. De commissie van beheer mag daarmee de handen dichtknijpen, want wethouder P. de Rijke van jeugdzaken deelde mee dat de Jeugdnota eigenlijk geen recht op subsidie gaf. Vol gens de nota moeten wij alleen subsidies voor activitei ten honoreren. In dit geval was daar geen sprake van. Maar ik heb graag voor de christelijk gereformeerde jeugdsoos een uitzondering gemaakt en ben blij dat een raadsmeerderheid dat ook heeft gedaan." De wethou der schonk de soos een prent van het llde-eeuwse Zie rikzee. Een flink deel van het karwei, zoals de inrichting en het schilderwerk, is met zelfwerkzaamheid geklaard. Kleu ren zijn aangepast, de vloerbedekking is vernieuwd en er zijn zithoekjes gemaakt. De soos is zaterdagavond open. Niet alleen kerkleden zijn welkom. Soms staat film of een gospelgroep op het programma. De soos- avonden sluiten om 23.00 uur met het lezen van een bij beltekst en een korte toelichting daarop. THOLEN - Mevrouw drs A. A. Kol onderwijsinspectrice voor het 1 onderwijs in Zeeland, houdt w dagavond een inleiding over het ma 'Knelpunten in het Basisoi wijs' in het gebouw van de CNSD genboog in Tholen. De lezing, waarbij iedere belang lende welkom is, begint om onge 21.00 uur. Voorafgaand vindt in schoolgebouw vanaf acht uur de mene ledenvergadering plaats va Vereniging tot Stichting en Inst houding van Scholen met de B voor Tholen en omstreken. GOES - Het team Lewedorp is pioen geworden in de competitii de Bevelandse Biljart Combii Bejaarden (BBCB). Aan de compi 1988/1989 hebben zestien Zuid! landse teams - met een recordai van 200 biljarters - deelgenomen, De prijzen worden woensdag 26| uitgereikt in de Erasmusflat in (j De burgemeesters van de vierZu velandse gemeenten zullen omsti 15.00 uur gezamenlijk de uitre: van de erebekers voor hun refe nemen. Eerst wordt - vanaf 13.30 uur m eind wedstrijd om het persoi kampioenschap tussen de kam nen van de A- en B-poule afgewe; De volledige competitie-uitslag lf 1 Lewedorp, plus 1311 carambo| Hansweert, plus 1166 caramb.;3 zande, plus 606 caramb.; 4 Eras plus 425 caramb.; 5 Krabben plus 283 caramb.; 6 Goes 2,plus 1 ramb.; 7 Heinkenszand, plus 1' ramb.; 8 Kapelle 2, plus 135 carai Yerseke, plus 52 caramb.; 10 Kap plus 13 caramb.; 11 Rilland, min ramb.; 12 GPM, min 86 caram Kruiningen, min 112 caramb; 14 3, min 120 caramb.; 15 Wemeli min 288 caramb.; 16 Goes 1, mi caramb. Rilland en Goes 1 hebbe wedstrijd minder gespeeld. VLISSINGEN De commissie! belangen Vlissingen buigt f woensdag 26 april over een spol wisseling tussen Vlissingen e| Duitse Neunkirchen dit jaar. Nieuwe jonge enthousiaste zijn, volgens het verslag van del missie, bezig met de sportuitwisj en dat heeft geleid tot nieuwe a gen om mee te mogen doen. De missie, die vanwege de voetbi strijd Nederland - West-Duitsli om 18.30 uur begint, houdt zichv dag 26 april ook bezig met veld deling én accommodaties en de aan verbonden financiële ver De bijeenkomst vindt plaats in lf meentehuis van Vlissingen. Het jubilerende Hervormd Kerkkoor tijdens het concert in de afgeladen Renesser kerk. RENESSE - Stampvol zat de Renesser kerk zaterdag. Het zilveren jubileumconcert van het Hervormd Kerk koor trok bijna vierhonderd muziekliefhebbers. Een aantal waarop het godshuis nauwelijks was berekend. Samen met het Smalstads Mannenkoor uit Sint-Maar tensdijk zorgde het jarige koor voor een hoogstaand concert, dat na de laatste noot met een staande ovatie werd beloond. De achthonderd oren kregen een selectie te horen van oud en nieuw werk. Het Renesser koor deed met Kanta- te 105 een greep in de oude doos. Anderzijds beleefde het gehoor de première van de cantate Van Passie tot Pa sen, een stuk dat speciaal voor het jubileumconcert was geschreven. Oud-dirigent J. Schouls en J. Groenleer mogen respectievelijk voor de muziek en tekst van bei de stukken tekenen. De geoefende luisteraar kon duide lijk de ontwikkeling van de 20e-eeuwse koormuziek her kennen. Het koor bracht verder eerder uitgevoerde werken zoals Galilea en With the Sound of Trumpets. Kees Groenleer bespeelde het orgel en Jan Piet van de Hoek verzorgde de trompetbegeleiding. Het jubilerende koor vertolkte samen met heren uit Sint-Maartensdijk het stuk Pharisaer und Zollner van H. Schütz. Het Smalstads Mannenkoor nam het tweede deel van het concert voor zijn rekening met werken van onder meer Schubert en Schuman. Tijdens de muzikale avond werden ook vijf leden van het eerste uur gehul digd. Dat waren P. Verton, mevrouw M. Verton, J. Pri- mis, mevrouw J. Kooman en dirigente J. Lemson- Daane. VLISSINGEN - Onder het oog van vooral familieleden en bekenden zijn zaterdagavond tijdens het jaarlijkse Stuiverconcert van de Souburgse mu ziekvereniging Vlijt en Volharding zes jubilarissen gehuldigd. Vijf van hen kregen een aandenken opgespeld door C. Schout, voorzitter van de KNF-afdeling Zeeland. Cor Wille- boordse die 55 jaar trouw zijn partij meeblaast in de fanfare van Vlijt en Volharding, werd benoemd tot erelid van de vereniging. Vlak voor het moeilijkste stuk van de avond, die werd gehouden in het Scheldekwartier in Vlissingen, stapte voorzitter Lambert Prevoo van Vlijt en Volharding achter de microfoon. Hij riep één voor één de jubilarissen naar voren. Hendrik de Bock, Kees van Sor- ge en Ben van de Kreke verlieten als eersten hun vertrouwde plek op het podium. De Böck en Van Sorge traden al op achtjarige leeftijd toe tot het jeugdkorps van de Souburgse muziek vereniging. Van de Kreke deed er wat langer over, hij was twaalf toen hij lid werd. De Böck speelt" solobugel, Van de Kreke bastrombone en Van Sorge is muziekslagwerker. Kees van Sorge trad bij Vlijt en Vol harding in het voetspoor van zijn va der Jan van Sorge die zaterdagavond ook 'in de prijzen' viel. Hij speelde eerst bij Ons Genoegen in Vlissingen en kwam na zijn verhuizing naar Oost-Souburg bij de enige muziekver eniging in dat dorp. Veertig jaar heeft Van Sorge er als muzikant opzitten, net zoveel als Gerrit C. Schuijt. Schuijt is, zolang hij in Oost-Souburg woonde, Vlijt en Volharding altijd trouw ge weest. Tussendoor woonde hij een twintig jaar in Hoek van Holland en speelde daar bij de muziekvereniging Rotterdam aan Zee. Schuijt was ook enige tijd voorzitter van de Souburgse organisatie. Voor Willeboordse had de KNF geen speldje in petto. Het bestuur van Vlijt en Volharding wilde zijn 55-jarig jubi leum toch niet onopgemerkt voorbij laten gaan. „Wij weten", zei voorzit ter Prevoo, „dat hij niet graag in het voetlicht treedt, maar het moet deze keer dan toch maar gebeuren", Willeboordse kreeg als aandenken voor zijn erelidmaatschap een oorkon de op perkament. Hij was geruime tijd bibliothecaris van Vlijt en Volharding. Bij gebrek aan kopieermachines schreef de Souburger alle bladmuziek in veelvoud over. Willeboordse diri geert Plus, een groep oudere leerlingen van Vlijt en Volharding die op latere leeftijd bij de vereniging zijn gekomen, en hij speelt ook in het Zeeuws Senio ren Orkest. Dirigent Ger Blom pakte na de huldi ging zijn stokje weer op. Three Mo tions van Meindert Boekei, het stuk voor het laatste nationaal concours in VLISSINGEN - In de nacht van vrij dag op zaterdag zijn in Vlissingen drie auto's gestolen. Eén van de auto's werd zondag in Middelburg terugge vonden. Bij motorhandel O. in Oost-Souburg werd een witte Mercedes-bestelbus ge stolen met daarin een dure crossmotor en een agregaat. Het kenteken is BF- 16-PK. In de wijk Papagaaienburg werd een personenenauto Mercedes- 190 gestolen. De zwarte auto, eigen dom van Van de H., heeft het kenteken SP-64-LY. De teruggevonden auto werd gestolen in de Wilgenstraat in Oost-Souburg. Arnhem, klonk door de met on driehonderd mensen gevulde a hadden eerder op de avond voor treeprijs van een stuiver kunne teren naar de drumband en het korps van Vlijt en Volharding Nederlands Accordeonorkest m fessionele klarinetsolist Edwif pers. MIDDELBURG - De afdeling V burg van de Koninklijke Neder vereniging EHBO heeft een i voorzitter. De heer J. van Doorr heen afdelingspenningmeestei de voorzittershamer overge van de heer M. van Iwaarden gezondsheidsredenen moest af De heren Van Iwaarden en J. die beiden niet meer in het best rugkeren, zijn voor hun vele v sten voor de EHBO in het algen de afdeling in het bijzonder, be tot erelid van de afdeling. De® en de huldiging vonden plaats de jaarvergadering van de af» de Concert- en Gehoorzaal in burS- J I De heren C. van de Ketterij en* Os zijn herkozen terwijl de dar van Leerzem-Hoenselaar en rink-de Palm en de heer J. Bad het bestuur zijn toegevoegd, werd er afscheid genomen van instructrice E. Barneveld. De* ring nam tevens een besluit - nodig - aan het eind van het jaarlijkse contributie met twe tjes te verhogen. De Middelburgse EHBO-atde staat in 1990 vijftig jaar. hj vergadering werd besloten leum niet zonder meer voorbij gaan. Een definitief program®' ter worden vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 22