\erschoore Ruding haalt fors uit naar collega-ministers Middenstand vroeg in weekeinde voor 200 miljoen subsidie daag UUR FOTOSERVICE Onvoorstelbare voetbalramp^ 2e jaargang no. 84 andag 17 april 1989 EFFIELD (Reuter/AFP) - De Engelse voetbal- lid (FA) en de politie worden als hoofdschuldigen gewezen van de ramp die zich zaterdagmiddag [iet voetbalstadion van Sheffield voltrok. het begin van de voetbal- fstrijd tussen Nottingham 1st en Liverpool kwamen pensen om het leven en vie- |er ongeveer 200 gewonden. (Britse premier Thatcher It een grootscheeps rege- sonderzoek gelast naar de tracht van de ramp. hgeluk Iraker kampioen \m Kelly hpersnel Kinderen Verantwoordelijk NOG GEEN AKKOORD OVER MILIEUPLAN KLEINSCHALIGHEIDSTOESLAG Milieuheffingen Zuid-Holland zit omhoog met bijna 100.000 ton afval Man onder trein KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! 'anmiddag zon ,rst mogelijk wat regen. In de loop (ie ochtend droog en opklaringen. ,n vrij krachtige, op zee krachtige 'lordoosten wind. GOES-VUSSINGEN-ZIERiKZEE-HULST Voetbalbond en politie [rijgen schuld ramp De Engelse premier Margaret Thatcher bezocht zondag in een ziekenhuis in Sheffield gewonde supporters. achtoffers van de ramp in Shef- werden doodgedrukt in het sup- irsvak van Liverpool. De politie it weekeinde toe, vlak voor het t van de wedstrijd één van de toe shekken buiten het stadion te en geopend. Er dreigden op dat ent mensen platgedrukt te wor- nderde druk van duizenden sup- irs die zich, veelal zonder toe- sbewijs, nog buiten het stadion nden. Commissaris Peter Wright de politie in South-Yorkshire: jioort werd geopend omdat bui- Jet stadion levens in gevaar kwa len om de druk op de afrastering «•lichten." de binnenkomst van die groep brters ontstond er op de bewuste ne een opeenhoping van mensen, poor er paniek uitbrak. Tiental- zc Jen fataal ongeluk overscha- cat de Ferrari-rally. PAGINA 5 klassieker tussen Ajax en fyenoord groeide zondag uit t een voetbalkraker. De Am- frdammers wonnen met 4-1 Mc zij schitterende treffers ie slotfase. Maar ook rond fee wedstrijd waren weer fPPortersrellen te betreuren. PAGINA 9 |e voetbalclub Goes bekroon- e het seizoen in de derde klas |ef het kampioenschap. PAGINA 11 r me Profrenner Sean Kel- 1 ,maa^e zijn voorseizoen I n°g goed. Hij won de klas- t e wedstrijd Luik - Bastena- P-Luik. PAGINA 15 fc* Densimo, de wereld- Tordhouder 'n was opnieuw uPersnelle winnaar van tonrh1rathon in Rotterdam. Krrf i beerde met zijn Le Pjoats een voortreffelij- f ^statie. PAGINA 15 Nio, tv en kunst: 2 Rhen- en buitenland: 3 fov<ncie: 5 en 7 k jJt: 9,10,11,12,13,14,15 len probeerden weg te vluchten. Ze klommen naar boven, een zittribune op, anderen zochten wanhopig een uit weg richting speelveld. In het midden werden honderden mensen samenge perst. Velen van hen werden doodge drukt en vertrapt. Tegen het hek, dat het speelveld omzoomde, lagen de do den op elkaar. Politie en hulpverleners stroomden massaal toe om de gewon den weg te brengen naar het zieken huis van Sheffield. Scheidsrechter Ray Lewis had op last van de politie de wedstrijd in de zesde minuut gestaakt. Supporters die zich hadden weten te bevrijden, gebruikten reclameborden als draagbaar voor de vele slachtoffers in de grootste ramp uit de Britse voet balgeschiedenis. Colin Moynihan, de minister van sport, arriveerde nog dezelfde avond per helicopter om zich ter plekke op de hoogte te stellen. Hij bezocht onder meer de sporthal waar de lichamen van de overledenen lagen opgebaard. Zondagmorgen bracht ook premier Thatcher een bezoek aan de plaats van de ramp. Ze betuigde haar mede leven aan de nabestaanden van de slachtoffers en bezocht enkelen van de ongeveer 200 gewonden. Van de slachtoffers die de ramp overleefden kampten er 16 met ernstige ademha- lingsmoeilijkhedeng. Van de doden waren er 24 geïdentificeerd onder wie vijf kinderen in de leeftijd van tien tot vijftien jaar. Thatcher had zich via de televisie een beeld gevormd van de gebeurtenissen en in een eerste instantie een onmid dellijke rapportage geëist. „Een ramp van een geweldige omvang, die nog eens komt bovenop andere rampen. Het is klaarblijkelijk nog niet genoeg geweest", zei ze diep onder de indruk. Ze kondigde aan dat er een groot scheeps onderzoek zal komen. „Wat voor maatregelen we ook moeten ne men, we zullen ze nemen. We kunnen hier eenvoudig niet mee doorgaan." De komende week zal het Britse La gerhuis zich bezig houden met het dra ma. Dan zullen onder anderen de mi nisters van binnenlandse zaken en sportzaken, Douglas Hurd en Colin Moynihan ter verantwoording worden geroepen. De Britse voetbalbond buigt, zich morgen (dinsdag) over de toedracht van de tragedie in Sheffield. Een woordvoerder van de wereldvoet balbond (FIFA) verklaarde in Zurich dat de Engelse voetbalbond verant woordelijk wordt gesteld voor de ge beurtenissen in Sheffield „Deze ramp is een interne zaak voor de Engelse bond, omdat het een nationaal beker toernooi betreft," stelde de zegsman. De politie was uiteraard de tweede be schuldigde partij. Buiten het stadion had de politie van Sheffield om de gro te toeloop in goede banen te leiden slechts veertig agenten te voet en veer tien te paard ingezet. In de Britse pers krijgen de kregen de falende autoriteiten dit weekeinde ge peperde kritiek te verwerken. „Het schokkende van alles is nog, dat het niet als een verrassing is gekomen", schreef de Sunday Telegraph. „De au toriteiten hebben totaal verzaakt. Die hebben er geen idee van wat er speelt. Na elke ramp zijn er onderzoeken ge weest, nieuwe voorschriften zijn afge kondigd. Niets heeft kennelijk gehol pen". Toeschouwers die de ramp hadden overleefd beschuldigden de leiding van het stadion ervan de niet-betalen- den supporters geen strobreed in de weg te hebben gelegd. „Het was bela chelijk, ze deden gewoon het hek open en wuifden hen naar binnen", zei een van de Liverpoolsupporters. Voorzitter Roger Taylor van de Britse voetbalbond zei dat supporters die geen kaartje hadden ongehinderd bij de draaihekken hadden kunnen ko men. „Als dat gebeurt bij wedstrijden als deze, waar de belangstelling veel groter is dan het beschikbare aantal kaartjes, krijg je een geweldige druk op de draaihekken. Maar het schijnt dat de toegangshekken niet zijn gefor ceerd, maar opengezet. Waarom dat gebeurd is en wie of wat daar verant woordelijk voor is geweest is nog niet duidelijk". In Italië werd de ramp in Sheffield vooral vergeleken met die van vier jaar geleden in het Heizel-stadion van Brussel. Daarbij werd nauwelijks een onderscheid gemaakt tussen de toen malige rellen en de oorzaak van de ramp in het stadion van Sheffield. Het bestuur van de voetbalclub Li verpool besloot een dag na de ramp hun elftallen voorlopig niet in actie te laten komen. De FA Cup wordt voor dit seizoen opgegeven. Toeschouwers werden door de opdringende massa achter hen platgedrukt tegen de omrastering DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) heeft keihard uitgehaald naar zijn collega's in het kabinet. Vol gens hem zijn zij te soepel bij het in de hand houden van de uitgaven. Ruding schrijft dit toe aan de verkiezingen van 1990 en het feit dat de economie beter draait dan voorzien. „Men ver geet echter dat het slecht gaat met de rijksoverheid. Ik heb het geld niet", aldus de bewindsman gisteravond voor de VARA-tv. De minister van financiën noemde de situatie rond de overheidsuitgaven ernstiger dan in de laatste jaren. Hij speculeerde openlijk op een herhaling van het geval-Andriessen: zijn voor ganger die in 1980 aftrad omdat het ka binet de in zijn ogen noodzakelijke be zuinigingen niet wilde doorvoeren. Te vens zei Ruding te verwachten dat als hij af zou treden, iets wat de minister zelf als een „hypothetisch geval" om schreef, het hele kabinet-Lubhers valt. Bij Andriessens aftreden bleef het ka binet-Van Agt gewoon zitten. Een woordvoerder van minister Ru ding wees er gisteravond op dat zijn minister allerminst de aftocht heeft HILVERSUM (ANP) - De middenstand heeft afgelopen weekeinde voor zeker 200 miljoen gulden geprofiteerd van de kleinschaligheidstoeslag (KST). Voorzitter S. Veninga vam het Nederlands Christelijk Onderne mers Verbond (NCOV) heeft dit zondag voor de NCRV-radio gezegd. Het NCOV had zijn leden in het midden- en kleinbedrijf vrijdag geadvi seerd zo snel mogelijk investeringen te plegen waarop de kleinschalig heidstoeslag van toepassing is. Jaarlijks is 700 miljoen gulden beschik baar voor deze toeslag. Volgens een steeds hardnekkiger geruchten stroom zou het kabinet in het afgelopen de KTS afschaffen om het geld vrij te krijgen voor het Nationaal Milieubeleidsplan. Terugkijkend op een weekeinde waar de KST springlevend uit tevoor schijn is gekomen zei Veninga dat „op het moment dat het gerucht werd verspreid hebben veel ondernemers eieren voor hun geld gekozen. Zoals eerder gebeurde bij de afschaffing van de basispremie voor de WIR heb ben zij gekozen voor 'onmiddelijk bestellen'. Overijld misschien maar wel begrijpelijk tegen de achtergrond van het rumoer over de dreiging van de afschaffing", aldus Veninga. Wat hem vooral heeft geërgerd was de relatie die werd gelegd tussen het milieubeleidsplan en de kleinschaligheidstoeslag. Die noemde hij onbe grijpelijk, niet zindelijk en oneigenlijk". (Zze ook pagina 5) willen voorbereiden met zijn stevige woorden. Ruding wil de kabinetspe riode wel degelijk uitzitten. De be windsman wil slechts voorkomen dat het vele goede werk van de laatste ja ren op het terrein van de overheidsfi nanciën nu teniet wordt gedaan. Ruding's uitval kwam daags nadat het kabinet er niet in slaagde overeen stemming te bereiken over de hoofd lijnen van het Nationaal Milieube- leids Plan (NMP). Dat beraad werd za terdag gehouden nadat de minister raad de hele vrijdag vruchteloos over de opzet van de begroting 1990 praat te. Vrijdag nam het kabinet talrijke voor stellen voor bezuinigingen in 1990 cij fermatig door. Politieke conclusies werden niet getrokken. Ruding wil volgend jaar 3,5 miljard gulden bezui nigingen. De bewindsman vindt dat overschrijdingen op de verschillende begrotingen moeten worden gecom penseerd door nieuwe bezuinigingen. Vooral voor minister Deetman (onder wijs) is dat een vrijwel onmogelijke taak. Op zijn begroting zou opnieuw circa 1,5 miljard gulden bezuinigd moeten worden. Premier Lubbers neemt in de discus sies binnen het kabinet een tussenpo sitie in. Hij meent dat volgend j aar vol staan kan worden met bezuinigingen tussen 1,5 en 2 miljard gulden. Verder denkt hij gelden vrij te krijgen door uit te gaan van een wat hogere econo misch groei en door rekening te hou den met meer gasbaten. De reserves in de sociale fondsen zouden een andere uitweg voor de financiële problemen kunnen vormen evenals een andere berekening van het totaal aan belas tingen en premies. De minister-president heeft het Cen traal planbureau (CPB) gevraagd een aantal van zijn ideeën door te rekenen. Daarbij moet ook gekeken worden naar alternatieven voor de door Ru ding aangedragen bezuinigingsvoor stellen en naar mogelijkheden om de staatsinkomsten te verhogen, bij voor beeld door de verkoop van meer staatsaandelen. De Britten zijn in de afge lopen tijd weinig ram pen bespaard gebleven: ca tastrofes met vliegtuigen en treinen, waarbij honderden doden vielen. Maar de voetbalramp van afgelopen zaterdag in het Hilsbo- rough-stadion van Sheffield vervult een mens met een gevoel dat het mid den houdt tussen huiver en onbegrip. Hoe kon zoiets afschuwelijks gebeu ren? Vrijwel iedere beschrijving van wat er zich in die mensenmassa aan het begin van de bekerwedstrijd tus sen Liverpool en Nottingham Forest heeft afgespeeld, schiet tekort. Elke poging om een beeld te krijgen van het complex van oorzaak en gevolg bij dit drama, strandt in vraagtekens. Het diepgaand onderzoek dat premier Margaret Thatcher heeft gelast naar de gang van zaken bij de ingang en op de tribunes van het ongeluksstadion, moet er natuurlijk komen. Maar het brengt de ongeveer honderd doden niet terug, zal de vele soms zwaar ge wonden niet veel helpen en haalt de geestelijke littekens niet weg bij de duizenden anderen die in deze voet balhei hebben gezeten. Sheffield is een tragedie die in de Britse voetbalhisto rie haar weerga niet kent. En ze zal op de toekomst van dat voetbal een bloedrood stempel blijven drukken. In ieder geval lijkt het erop dat uit een oogpunt van veiligheid rondom deze wedstrijd alles mis is gegaan wat maar kon misgaan. De accommodatie van veel Britse voetbalstadions is ui terst gebrekkig. Dat bleek bijvoor beeld vier jaar geleden ook bij een brand op de houten tribunes van het stadion in Bradford, waarbij 56 doden vielen. Kaartverkoop en controle bij de toegang tot het stadion van Shef field waren in een chaos ontaard. De politie probeerde het probleem van een opdringende massa buiten het sta dion op te lossen via een volledig on derschatte maatregel: het verplaatste zich naar een plek waar het fatale ge volgen kreeg. Het publiek, opeenge pakt achter afrasteringen - op hun beurt bedoeld om het voetbalvanda lisme te bestrijden - bleek gevangen in een kooi. Nooduitgangen waren of niet aanwezig, of volstrekt ontoereikend. Complete ontreddering blijft dan al leen nog over. Een onderzoek naar de gebeurtenissen kan niet anders uitwij zen dan dat er verschrikkelijk veel mankeert aan het vermogen om het Britse voetbal met alles er omheen in geordende banen te leiden. Toch zal ook de voetbalwereld op het continent er niet omheen kunnen, de oorzaken van deze ramp van Sheffield nauwkeu rig te analyseren en er lessen uit te trekken. Want een massa bij dit soort sportevenementen heeft altijd en over al iets onberekenbaars, iets griezeligs,, iets ongrijpbaars. vdM. Met zijn opstelling neemt de eerste mi nister afstand van zijn minister van fi nanciën. Dat bleek ook al verleden week donderdag toen Lubbers, nog voor het kabinetsberaad van vrijdag aL een eigen voorstel op tafel legde voor de begroting 1990. Dit leidde tot een knetterende ruzie met minister Ru ding, die eiste dat het voorstel-Lub- bers van tafel verdween, wilde hij nog verder praten. Lubbers gaf uiteinde lijk gehoor aan dat verlangen. Ruding wil in het kabinet geen beslui ten nemen over het Nationaal Milieu beleidsplan (NMP) voordat de hoofd lijnen van de begroting 1990 vastlig gen. „We kunnen het milieu niet bui ten alle afspraken houden", aldus de minister bij de VARA, waarbij hij op nieuw verwees naar de noodzaak om de overheidsuitgaven in de hand te houden. De minister van financiën heeft vooral veel bezwaren tegen de talrijke milieu heffingen voor burgers en bedrijfsle ven. Zij omvatten tesamen 1,5 miljard gulden. Ruding vreest de negatieve koopkrachteffecten daarvan enkele honderden guldens per jaar voor de minima) en de eventuele noodzaak die te compenseren. ROTTERDAM (GPD) - In Zuid-Holland weten de afval verwerkers niet waarheen ze moeten met 72.000 tot 100.000 ton huishoudelijk en bedrijfsaf val. De Afval Verwerking Rijn mond (AVR) weet geen raad meer met het vuil en kan - net als de vuilverbrandingen in Den Haag, Leiden, Rotterdam en Dordrecht - de afvalverwerking niet langer aan. De AVR heeft daarom bedrijven in Utrecht per brief gevraagd om geen ton afval meer te leveren dan in hun contract met de AVR staat. Het overschot wordt daarom tijde lijk gestort op gewone vuilstort plaatsen. Mogelijk volgt binnenkort een zelfde brief van de AVR aan be drijven in Zuid-Holland. „Want we staan met de rug tegen de muur," zegt woordvoerder L.A. Chevalier van de AVR. „We moe ten waarschijnlijk zo veel moge lijk afvalstromen gaan inperken om het werk nog aan te kunnen". Milieubewegingen hebben overi gens geprotesteerd tegen de noodoplossing die de provincies Zuidholland en Utrecht hebben bedacht. De gewone vuilstort plaatsen voldoen namelijk niet aan de eisen om bedrijfsafval te bewaren. De provincies waar nog genoeg ruimte op gekwalificeer de stortplaatsen is, weigeren echter hun grenzen open te stel len voor het afval uit andere de len van het land. Chevalier stelt dat de halstarrige houding van Drenthe en Flevo land de AVR dwingt om het afval naar het buitenland, de DDR en Polen, te transporteren. De woordvoerder wijst erop dat afvalverwerking in het buiten land wel gevolgen heeft voor de kosten. „Wanneer we naar het buitenland moeten, dan zal de burger dat zeker merken in zijn beurs. AMERSFOORT (ANP)- Op het NS- station in Amersfoort is zondagavond een man onder de trein gekomen en aan zijn verwondingen overleden. Vol gens een NS-woordvoerster reed de in tercity-trein net weg toen de man op de treeplank sprong en daar vermoe delijk van afviel en onder de trein te recht kwam. De identiteit van het slachtoffer was gisteravond nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1