Het oude ziekenhuis wordt niet vergeten Wist je dat. VOOR DE KOFFIE qEpLukr, NiET DE Landbouw V.O.W.: werkelijk overbodig! oeververbinding? milieu De Wereldwinkel JAZZ ?Lukk£Rs. Apartheid in Zuid-Afrm Enquete huiswerk, werk, VAN DE Ve REU>W/NKEL Z>N ALLEEN DE ©OMEN Provinciale Zeeuwse Courant Kinderkunstuitleen Bellemam PAGINA'S VAN SCHOLEN VRIJDAG 14 APRIL 1989 PETRUS HONDIUS COLLEGE, TERNEUZEN Wat doet de Wereldwinkel? Het doel van de wereldwinkel De produkten Natilieu De ozonlaag Geschiedenis van Apartheid De bevolking msÊstm Het oude ziekenhuis wordt niet verge ten. In het nieuwe ziekenhuis 'De Hon- te' is men druk in de weer. Verschil lende kamers moeten afgebouwd worden en de zieken stromen binnen om het ziekenhuis eens van de andere kant te bekijken dan alleen maar van buiten. Algemeen bekend is dat het oude zie kenhuis volgende week wordt afgebro ken, maar in het nieuwe ziekenhuis 'De Honte' is men nog druk in de weer. Waarom wordt het oude ziekenhuis ei genlijk afgebroken? Wat voor nadelen had dit oude gebouw? Er is veel te zeg gen over de nadelen ervan. Eén dokter zei bijvoorbeeld: „Drukke wegen in de stad, dat vormde een nadeel. Het na deel is dat het ziekenhuis moeilijk te bereiken was met de ziekenwagen. Een voordeel van een ziekenwagen is weer, dat het een zwaailicht heeft". Maar er zijn alleen maar 6 ziekenwa gens dus zo'n probleem was het nou ook weer niet. In het nieuwe zieken huis is er ook een nadeel: „Er zijn vele zieken en maar 6 operatiekamers. Voor de patiënten is dit niet zo'n groot nadeel, want die blijven liever weg van zulke kamers. Personeel is er in ieder geval genoeg, minimaal 750 personen. Een gedeelte van die 750 personen telt voor het plaatselijke restaurant, dat voldoende plaats bevat voor de patiënten. Bij dit restaurant is zelfs een terras aanwezig! Over de veiligheid is heel wat te zeg gen. „Dit ziekenhuis is volkomen vei lig", aldus een bepaalde zuster. Ze voegt eraan toe: „De patiënten krijgen plezier in het ziekenhuis". Dat is ook zo, want je kan je erg vermaken in dit ziekenhuis. Er is bijvoorbeeld een kin dercrèche. een klein winkeltje en het maximaal patiënten per kamer is 4. Heel gezellig dus. Hoe gezellig het ook kan zijn de meeste mensen liggen lie ver niet in een ziekenhuis. Eén patiënt zei: „Het kan een heel modem zieken huis zijn, ik ben liever thuis". Over modern gesproken, de mensen werken met plezier in 'De Honte', maar het oude ziekenhuis blijft altijd een stukje geschiedenis, we mogen het ou de ziekenhuis nooit vergeten. Maar we moeten wel verder kijken dan onze neus lang is. Denk eens aan de compu ter, of aan de nieuwste apparatuur die gebruikt wordt voor operaties. Wij in deze tijd moeten denken aan moderni sering en tal van andere veranderin gen. Hoe dan ook het oude ziekenhuis zal voor veel oudere mensen een stukje Terneuzen blijven. Verslagje van: Peter v. d. Maden, Maik de Ridder en Dennis de Caluwé ...Het pontje van Sluiskil misschien weggaat? Het is wegens de bezuinigingen. De regering denkt natuurlijk niet aan de scholieren, de werkl mers van de Sluiskilse fabrieken en de inwoners van Sluisl Die moeten dan 5 km omrijden over de brug. Als ze dan per ongeluk voor de brug komen te staan, komerj te laat op school of hun werk. De mensen die met de pont meegaan hebben handtekeninl verzameld. Of dit nut gehad heeft blijft nog een groot vraal ken. Het pontje vaart 19V2 uur met 2x 10 minuten pauze. De mening van de pontwachter: „Ik vind het een hele slee zaak dat het pontje wegmoet en daarbij ben ik dan ook n baan kwijt". De keus is nu aan de regering of het pontje n blijven. Wij hopen het beste voor de pont en voor de mensen er dagelijks mee overgaan. Het pontje van Sluiskil Van ome correspondent Kristel van Tatenhom Nathalie de BM Mahon Koopman Hanneke de Brouwer Kunst is duur. Om zelf kunst te heb ben is veel geld nodig. Ook kinderen komen zelden of nooit aan bod wat kunst betreft. Daarom kwam Robbie Bellemans op het idee om een kinder kunstuitleen te beginnen. Kinderen kunnen tegen een redelijk bedrag kunst huren. Een soort kunstbieb dus. De reporters van 'Breenbee' gingen er kijken. We zijn er met een recorder naartoe gegaan en namen een inter view af. Hier enkele interessante vragen: op de vraag hoe bent u op het idee gekomen antwoordde hij: omdat de provincie het te duur vond om in Zeeuwsch- Vlaanderen met de uitleen te begin nen. Maar de heer Bellemans vond dat de mensen in Zeeuwsch-Vlaanderen net zo goed kunst moeten kunnen le nen als de mensen in Walcheren. Zelf vindt hij dat zijn werken redelijk goed verkocht worden. Wat voor mensen le nen er kunst bij u? Allerlei mensen met name kinderen lenen hier, sommige mensen vinden zichzelf al raar genoeg en sommige mensen lenen een boek bij de bibliotheek en komen er dan achter dat ze het helemaal niet zo leuk vin den. En dat is bij kunst ook zo. Al acht jaar heeft de heer Bellemans zijn kinderkunstuitleen, en dat zonder enige steun van de provincie. Maar nu heeft de provincie genoeg geld en willen ze er een naast die van Bellemans beginnen, (en deze heeft nooit subsidie gehad). Galerij Bellemans heeft echt hele mooie schilderijen en boeken, we kun nen u aanraden er eens te gaan kijken! In de Derde Wereld worden produkten verbouwd die wij hier gebruiken en verbruiken. Grote bedrijven kopen die produkten van de mensen daar. Ze geven vreselijk lage prijzen. Hiervan kunnen de mensen daar niet goed leven. Daardoor maken de bedrijven veel winst. Deze winkel koopt de produkten van de boeren in de derde wereld voor een goede prijs. Hierdoor kunnen de mensen normaal leven. De wereldwinkel verkoopt deze produkten zonder het in hun achterhoofd te houden dat ze winst moeten maken. Die maken ze dan ook niet. De mensen die in de winkel zitten zijn daarom vrijwilligers. Deze pagina is geschreven door jeug dige redacteuren uit het voortgezet onderwijs: het Delta College in Mid delburg, De Rijksscholengemeen schap Petrus Hondius in Terneuzen, en het Vormingsinstituut in Vlissin- gen. Petrus Hondius zette er 6 brugklassen voor aan het werk. Het Delta College pakte het eveneens groot aan. Zo'n 150 leerlingen van 3e klassen van LMO en LEAO pakten de reporterspet. Aan de pagina van het Vormingsinstituut kwamen slechts 14 leerlingen te pas. Ze regelden illustraties en kwamen naar de krant om bij de opmaak een inbreng te geven. Het resultaat ver schijnt deze week tussen de nieuwspa gina's van de PZC. Als extra accent op de krant in de klas-week (KIK), dit jaar van 10 tot 15 april. Het journalistieke werk van 14 Zeeuw se basisscholen kwam reeds als bijlage bij alle PZC-abonnee's in de bus. Scho len die voor de KIK-week van onze krantenservice gebruik maken krijgen het er automatisch bij. Evenals een setje werkvellen voor algemeen ge bruik van de krant in de klas. Alle dagbladen die zijn aangesloten bij de Nederlandse Dagbladpers nemen deel aan deze KIK-week. Het bureau van de Stichting Krant in de Klas ver wacht dat er alleen al deze week ruim 200.000 leerlingen met de krant in de klas bezig zullen zijn. Vanuit de PZC gaan er behalve het 'klassewerk' van de basisscholen per dag ook nog eens een kleine 6000 extra kranten naar de scholen toe. Voor deze zesde KIK- week zijn dat er weer duizenden meer dan vorige jaren. Dat de grote bedrijven, die niet veel geld geven aan de boer en in de derde wereld, stop worden gezet. En dat de boeren in de derde wereld een redelijk bestaan leiden. De wereldwinkel verkoopt levensmiddelen, zoals thee, koffie, rietsuiker, honing, cacao, kruiden, snoep en nog veel meer. Ook verkopen ze daar gebruiksvoorwerpen en cadeautjes. Ze verlenen ook scriptie- en spreekbeurtmateriaal. Misschien is er een wereldwinkel bij jou in de buurt, kom gerust eens langs! Carmen Landa Marianne Nimmegeers Rebecca Thijssen Tegenwoordig letten ze bij de regering steeds meer op milieuverontreiniging. Op het vergif spuiten letten ze op het ammoniak in de sloten. Daarom moe ten sommige bestrijdingsmiddelen uit de produktie omdat die bestrijdings middelen te veel schade aanrichten. Als de boeren minder mogen spuiten zal voor sommige produkten de op brengst minder zijn en zal er van een bepaald produkt misschien wel inge voerd moeten worden. Als de boeren gif gespoten hebben dan moeten ze ook de tank schoon maken. Dan tanken ze schoon slootwater in de tank maar ze doen er geen vergif bij. En spuiten de tank dan leeg dit doen ze meestal dichtbij een sloot. Dan komt er dus ook gif in de sloot. De natuurlijke mest is ook schadelijk voor het milieu. De ammoniak die in de mest zit komt ook in het slootwater en in het grondwater terecht. Daar door wordt de natuur en het drinkwa ter bedreigd. Als de boeren mest opsla gen op het land mag het niet te dicht bij de sloot liggen anders komt er am moniak in de sloot. Als de mest toch dicht bij een sloot ligt moetje een boe te betalen. Dannis en Jos John Musters Dit stukje hebben we geschreven met behulp van Anouk, Marloes, Patrick en natuurlijk de heer Musters. Het gaat over de gezondheid van mens en dier in het milieu van nu. Het is niet goed voor de planten en bomen, de jeugd baalt omdat er geen sneeuw is om te spelen en geen ijs om op te schaatsen. De ouderen bekommeren zich daar niet zo om. De dieren krijgen al jongen die misschien gevaar lopen als het toch nog gaat vriezen. De ozonlaag is een laag die de ultra violette stralen filtert. De ozonlaag is langzamerhand aan het verdwijnen en de zure regen neemt hals over kop toe. We hebben de heer Musters, leraar op het Petrus Hondius te Terneuzen en bioloog, hierover geïnterviewd. Hier onder een paar vragen uit het inter view. „Brengt het zachte weer de gezond heid van mens en dier in gevaar"? De heer Musters antwoordde hierop: „Nee, ik denk dat het geen kwaad kan". „Wat is het gevolg van de af braak van de ozonlaag?" De bioloog: „Een gedeelte van de atmosfeer ver dwijnt door de gaten in de ozonlaag naar het heelal". „Wat voor gevolg heeft de stijging van de zeespiegel voor Nederland"? „Als het zo doorgaat ligt in een groot aantal jaren Nederland to taal onder de zeespiegel", was zijn ant woord daarop. „Zijn er ook voordelen aan dit zachte weer verbonden"? „De natuur wordt minder aangetast door dat er minder brandstoffen worden verbruikt", aldus de heer Musters. Schrijvers: Anouk, Marloes, Patrick Dit is geen artikel over de Vaste Oe ververbinding Westerschelde zoals men normaal in de krant leest. Dit ar tikel is gebaseerd op de meningen van de jeugd. Want hoe zijn nou eigenlijk de menin gen van de jeugd over de V.O.W.? Dat vroegen wij ons ook af en daarom zijn we daar een stukje over gaan schrij ven. De meningen van de jeugd zijn ook verdeeld, net als bij de volwasse nen. Kinderen die familie op Walcheren hebben wonen of om een andere reden vaak naar de overkant moeten, vinden de V.O.W. over het algemeen een goed idee omdat het dan makkelijker is om daar naar toe te gaan. Over de andere kinderen zijn de me ningen vrijwel helemaal verdeeld: En kelen wisten niet waar de letters V.O.W. voor stonden en weer anderen interesseerden zich er niet of nauwe lijks voor. Een paar kinderen die dit artikel ge- schreven hebben, zijn naar de jonge ren gestapt. Wij vonden dat de jeugd ook hun eigen mening mocht geven. Er wordt niet zo vaak rekening gehouden met wat de jeugd er van vindt. We heb ben de jongeren daarom de volgende vragen gesteld: Ben je voor of tegen V.O.W.? En waar om? Opvallend veel kinderen waren er voor, namelijk 70%. 15% was tegen en 15% wist niet eens wat het was. Dat is wel heel erg weinig! We zullen u wat meningen laten lezen zodat u er een beter beeld van krijgt: Nee, te veel vervuiling en veel auto's. Goed, makkelijk naar de overkant. Goed, je kan nu makkelijker en sneller naar de overkant (ook fietsers enz.) Ja, zolang het niet nadelig is voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ja, je moet niet zo lang wachten. Ja, lekker handig, je hoeft niet om te rijden. Huh, wat is dat? Het is een traditie dat er een pontje vaart. Lullig dus. Ja, niet zo afgezonderd. Goeie instelling: geen vaste tijden, makkelijker en sneller aan de over kant en het wordt hier drukker. Zo, dat waren de meningen van het in terview. Nu volgen onze eigen menin gen: Melanie: „Ja, nu moetje bijvoorbeeld altijd op de boot staan wachten en je Jim Snidero saxofonist Wij hadden een intervieuw met de leider van de Jazzband 'Jim Snidero Tom KirkPatrick'. Hij heeft Jim Snidero, hij woont in New York en is rond de dertig. De band bestaat-uit vijf man; twee Amerikanen en drie Neder landers. Ze traden zaterdag 11 februari op in het Jazzcafé Porgy Bess waar wij ze intervieuwden. Waarom ben je Jazz gaan spelen? Ik hou van de energie die er in zit, de geest, het hart van de muziek. Waarom ben je dan geen pop gaan spelen, daar zit toch ook een hoop ener gie in. Nou, ik vind popmuziek wel leuk maar het is te oppervlakkig, er zit niet echt emotie in, geen sfeer. Heb je weieens een plaat gemaakt? Ja, ik heb twee platen gemaakt, de tweede in Nederland. Die heet Bad Mix. Schrijf je je muziek altijd zelf? Niet allemaal, ik speel ook veel songs van bekende Jazz-artiesten. Was het de bedoeling om in cafés te spelen, of wou je eigenlijk beroemd worden? Ik hou ervan om in cafés te spelen, omdat het voor mij belangrijker is dat mensen op een stoel en een drankje in hun hand genieten dan dat ze opeengeperst worden in een concertzaal. Wordt je veel gevraagd om in cafés te spelen? Ik wordt meer en meer gevraagd om te spelen en soms zelfs voor mid delbare scholen of universiteiten. Verder heb ik ook weieens aan Jazzfesti vals in Italië meegedaan. Kun je hier nou van leven, van dit nogal onregelmatige werk? Ja, dat kan ik zeker, ik verdien steeds beter. Ga je hier in de toekomst mee verder? Ja, zolang mogelijk. Wat wilde je als kind altijd worden? Een Jazzmuzikant of een boswachter, maar het liefst een Jazzmuzi kant. Wat vond je vroeger van school. Ik vond het heel leuk, vooral muziek (ik had een goede muziekleraar), maar ik begon zo rond mijn 13e ook al een beetje aan meisjes te denken. Wat voor soort Jazz speel je? —Het is moeilijk onder woorden te brengen, maar je zou het uit kunnen drukken als een soort bee bop. Renée Belaert Esther van Damme 1F moet op tijd gaan en komen omdat je anders niet mee kan". Martijn: „Ja, wantje moet minder lang wachten". Annemiek: Nee, want het brengt scha de aan natuur en milieu. Het kost nog geld ook. Er zijn ook voordelen: je hoeft niet zo lang te wachten". Marieken: „Ja, wel V.O.W., want dan gaat het veel sneller en je hoeft ook niet steeds op vaste tijden te rijden". Gwendolyn: „Nee, want nu is Zeeland nog vrij rustig, niet te veel snelwegen en fabrieken. Maar dan wordt het ver keer verplaatst naar Zeeland 2 veel auto's komen rijden". Anouk: „Ja, wel V.O.W., dan hoel niet meer te wachten op de bootaj hem mist". Bart: „Ik vind het goed, want nu! je niet meer op de veerboot te wach Maar als je naar Goes moet en de i loopt naar Vlissingen moetje wel rijden en dan wou ik toch de boot men en andersom". Dat waren dus onze meningen. We hopen nu dat u een beter 1 krijgt van de meningen van onzel| tijdsgenoten. Als wet is apartheid vandaag de dag alleen nog in Zuid-Afrika. De kleurlingen worden in alles onderdukt, ze krijgen van alles het slechste. Daarvan zijn voorbeelden. De slechte scholing, er is een bepaald systeem voor de scholen van de kleurlingen, die veel slechter is als dat van de blanken. Ze worden apart gezet in het woongebied. Ook worden ze apart gezet in het openbaar vervoer, zo zijn er nog meer onrechtvaardige dingen. Apartheid is ontstaan toen de Europeanen kolonies gingen stichten. Toen hadden de kleurlingen geen rechten, in Zuid-Afrika hebben ze dat nog steeds niet. Apartheid is dus discriminatie die in de wet verwerkt is. Discriminatie gebeurt nog in elk land, maar daar staat het niet in de wet. Eigenlijk doet iedereen mee aan de apartheid, want grote bedrijven I in Zuid-Afrika hun fabrieken hebbej investeren in apartheid. Dus een eerste stap om apartheid te verdrij| is om zo min mogelijk van de bedrijven te kopen. Hoewel de regering bestaat uit blanken zijn de kleurlingen in de meerderheid. De blanken vinden dl zij het land moeten behouden, orndl hun voorouders dit veroverd hebbej Zij vinden ook dat de kleurlingen onderontwikkeld zijn. Maar om het land toch te kunnen houden zorgei ervoor dat de kleurlingen zo blijver door ze slecht onderwijs te geven. Enz... Investerende bedrijven zijn: Philips Dow, Del Monte, Shell. C armen La\ Marianne NimïïKQ* Rebecca Thijs Elke dag word je er mee geplaagd. Om eens te zien hoeveel tijd er eigenlijk aan wordt besteed hebben wij een aan tal vragen gemaakt en die aan 85 kin deren gesteld. Maar er zitten ook enige vragen bij die er niets mee te maken hebben. Dit is het resultaat: Vraag 1: Hoeveel tijd besteed je aan je talen (per dag). Er werd gemiddeld geantwoord 52 min. Op de vraag hoelang er gepauzeerd werd tussendoor was het antwoord: 12 min. De top 5 van de leukste vakken is: 1 gym 2 tekenen 3 biologie 4 gesch. wis. 5 Hv+Fa+Ak Tot onze verbazing werd het vak Ne derlands geen een keer gekozen. Vraag 4: Wat doe je in je vrije tijd na je huiswerk. De absolute topper is sport. Op de voet gevolgd door tv kijken. Er werd gemid deld 26 min. besteed aan het huiswerk van wiskunde. De meeste kinderen maken hun huiswerk in hun eigen slaapkamer. 80 kinderen kozen voor vroeg begin nen en dus vroeg uit. Slechts 5 kozen er voor laat beginnen en laat uit. De laatste vraag die we stelden Hoe maak je je je huiswerk? T kozei voor eerst te leren en dan te mal' Het zelfde aantal koos voor omen Maar!!! de meerderheid koos tochv eerst maken en dan leren. Tot spijt vele leraren die ons bleven aanrai dat het beter was om eerst te lere: dan pas te maken. Marine, Shanti,Mai\ Vivienne en Re1 yo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 6