diek en serieus jekenhuisdirectie roeit zich tussen lamer en aambeeld ewustwording leden >og in vaandel van lattelandsvrouwen ft 0É 3ÉU(jft3 Hulster Ambacht acht zich niet schuldig aan milieuvervuiling PTT- kantoor Dullaert sluit Z©NDÊ(V n Pleidooi voor nieuw overleg provincie .19 VRficW? /S cno%w Avondvierdaagse in Uzendijke Wijf TOEKO.ro' a Regionaal talent op podium Den Dullaert Manifestatie van korem in Triniteitskerk Extra plaatsen voor geestelijk gehandicaptenzorg VRIJDAG 14 APRIL 1989 tEEN TEGENPARTIJ VAN PERSONEEL Werkdruk ifl'VERGADERING GOES Demonstratie mm :c cties verpleging onder wanklank DELBURG/TERNEUZEN - Ludieke en serieuze actie donderdag aan het verplegingsfront eeiand. In het Terneuzense ziekenhuis De Honte weigerden verpleegkundigen enkele me- he verrichtingen, zonder dat daarover problemen ontstonden. In Middelburg trok 'de ge- 'heidszorg' door een deel van de binnenstad om zich bij het arbeidsbureau voor 'een beter aide baan' aan te melden. erste serieuze actiedag in het Ziekenhuis De Honte in Terneu 's zonder wanklanken verlopen. 'en tot zes uur 's middags weiger de verpleegkundigen het toepas- ian enkele medische handelingen, er dat daarover conflicten ont- en hebben artsen dit werk, zoals Aanbrengen van infusen en waak ten. overgenomen. In de operatie- ,r hebben de assistenten van de anesthesisten bepaalde werkzaamhe den geweigerd. De goede en tijdige be handeling van patiënten heeft geen moment gevaar gelopen, zo deelde na afloop zowel de directie als het actieco mité mee. De verpleegkundigen en het andere ziekenhuis- en verpleeghuispersoneel in Zeeuwsch-Vlaanderen kregen giste ren de steun van de 328 leerlingen van Infra Scaldem in Terneuzen, de school te te. RNEUZEN - In de directieka- |rs van het streekziekenhuis De te werd de PZC van donderdag jt enige wrevel gelezen. Er stond ezen dat de directie het de actie- orders steeds moeilijker maak- „Het actiecomité mag alleen iten werkuren vergaderen en de pleegsters en de andere perso- sleden mogen niet meer in het ;enhuisuniform op straat de- mstreren", verklaarde actie- rdinatrice mevrouw N. Florus- iDirecteur Patiëntenzorg B. R. R. Qi Oudenniel, tevens de officiële Hectiewoordvoerder, voelt zich Ht dit verwijt geplet tussen ha pte; en aambeeld. durft van die beschuldiging, dat de actievoerders dwars zou zit- nog niets te zeggen ook. „Ik wil nwelles-nietesspelletje. We stre- i samen, het personeel en de di- tie, het zelfde doel na. En dan inze nu zulke dingen zeggen", is i reactie die hij in eerste instantie ft. Hij wil de opgelegde verboden estigen noch ontkennen, ïraag bij anderen leert dat de oden er wel liggen. Ze zijn al- lleen niet zo hard gesteld als wellicht Hde woorden van het actiecomité Rrepen kan worden. Want de di- ■stie wil geen werkuren verloren n gaan, vandaar het eerste ver- En het tweede verbod vloeit rt uit de persoonlijke verant- irdelijkheid die ieder perso- lslid heeft voor zijn uniform, nneer dat op straat beschadigd raken zou niemand weten wie irvoor aansprakelijk gesteld it worden. Het actiecomité in ie- geval niet, want dat is geen itspersoon. Zeeuwse-Vlaamse ziekenhuisdirec tie de 5-procentseis tegenover Den Haag, overnemen en niet langer meer op 2,85 procent blijven zitten. Mevrouw Florusse: „Pas als het zover is gaan we samen met de di rectie actie voeren." „Het is nog steeds onduidelijk is hoe wij erover denken", aldus ver klaart Van Oudenniel het opprik ken gisteravond van een officiële di rectie-mededeling op de borden van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen. Er moet meer geld komen voor de verpleging, maar de directie wil zich niet mengen in de onderhandelin gen tussen de werkgevers, werkne mers en WVC. En op eigen houtje iets, wat dan ook, voor het perso neel doen kan de directie niet, voegt Van Oudenniel aan de mededeling toe. „Met de huidige budgetsyste- matiek kunnen we heel simpelweg of veel mensen weinig betalen of weinig mensen veel betalen." Oudenniel blijft voorzichtig: ij willen geen tegenpartij van personeel zijn. Wij hebben sa- een boodschap aan de minis- ln de grote lijnen willen wij coalitiepartner zijn. Niet via Jsrant, maar in het gewone over- moeten we praten over de gren- van het actievoeren." Oudenniel: „Ik bevind mij in heel bijzondere positie. Ener- |s ben ik volgens de wet een ge- werkgever. Maar als werkge- in de non-profitsector heb ik minder mogelijkheden om te eren op een arbeidsconflict dan lere werkgevers". jteren heeft het actiecomité op- liw een gesprek met de directie lad. De sfeer was beter dan een 1 tevoren, zei mevrouw Florusse pfloop. De partijen lijken dichter Jlkaar te komen en de stekelig- p zijn verminderd. Maar een- pht kan er volgens mevrouw Flo- R pas zijn als de NZR, met de Aan de toegenomen werkdruk, be halve het lage salaris is de werk druk de andere klacht van de werkers in de ziekenzorg, kan de Zeeuws-Vlaamse directie op eigen houtje evenmin iets doen. Er zijn volgens Van Oudenniel twee soor ten werkdruk: te gecompliceerd werk en te veel werk. „Als iemand een taak heeft die steeds gecompli ceerder wordt leidt dat in zijn alge meenheid er toe dat zo iemand ho ger wordt ingeschaald. Dat bete kent meer salaris. Maar daar staat tegenover dat de andere factor, de hoeveelheid werk toeneemt. Want we kunnen dan minder mensen in dienst houden omdat de uitkomst van de optelsom altijd de zelfde moet zijn." Uit andere potjes extra geld halen is volgens de ziekenhuisdirecteur niet mogelijk. „Wij zijn na zoveel jaar van inkrimpingen helemaal uitbe- zuinigd." Van Oudenniel ziet geen andere mogelijkheid dan méér geld. De politici die er anders over den ken vergissen zich schromelijk, vindt Van Oudenniel. Ze vergeten naar de toekomst te kijken. Nu al wordt de gezondheidszorg gecon fronteerd met twee grote, geldop- slokkende problemen die alleen maar zullen groeien: de vergrijzing van de bevolking en de ontwikke ling van de medische wetenschap. Dat wil zeggen: meer patiënten en meer dure behandelingen. „Op lan gere termijn bestaat het gevaar dat de gezondheidszorg minder aan trekkingskracht heeft op jonge mensen omdat het gewone bedrijfs leven meer betaalt. Dat is ook een heel gevaarlijke factor." „En de minister zegt tegen ons: zoek de oplossing voor alle proble men maar in je eigen budgetten." I - De afdeling Zeeland van de Jhndse Bond van Plattelands ten hield donderdag haar jaar- Fering, Vanuit de hele provincie [en zo'n 350 vrouwen naar de Hvan Oranje in Goes. Presidente l1™ M. Elema-Meinardi stel- ®aar openingsrede de vraag aan Be oe het nu verder gaat met het Ir l' Sezien de milieupro- r'ek, de economische zelfstan- J van vrouwen in 1990 en de ■innengrenzen van de Europese jJischap in 1992. Ook noemde zij rwging van het voortbestaan ■na 6 scholen °P het platte- 0e ernstige economische pro- 1 van de agrariërs. ■fh r een gro^e nadruk op de i S en de bewustwording 'wen in de vorm van vele cur- werkgroepen. Presidente J Memardi zei dat door het inzet- ïstL Z0Senaamde eva-kaderleid- noS gerichter aanbod aan de ogelijk is. Eva-kaderleidsters wen die zowel landelijk als voor de gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen, 's Middags leg den de leerlingen uit solidariteit met het ziekenhuispersoneel de pennen neer en maakten met spandoeken en pamfletten hun bedoelingen duidelijk. De leerlingen sluiten niet uit dat ze volgende week donderdag weer acties zullen voeren. Volgens directeur G. Rienties van In fra Scaldem verliep de staking op zijn school ordelijk. „Ik vind dat de leerlin gen op zich wel gelijk hebben. Er ligt een hele zware druk op de mensen in de gezondheidszorg. Dat heeft ook een negatieve invloed op de werving van nieuwe mensen voor dit beroep." De directie van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan De Honte een onderdeel vormt, heeft zich gisteren min of meer 'sympathisant' van de actievoerende personeelsleden verklaard. In een officiële mededeling die gisteravond op de prikborden van de drie klinieken verscheen zegt de di rectie dat de achterstand in salarië ring de looneis rechtvaardigt. „We hebben dan ook alle begrip voor acties van het personeel ter ondersteuning- van de eis, zolang deze patiëntvriende lijk blijven. Wij hopen echter dat geen acties zullen worden gevoerd waar door de rust in de ziekenhuizen wordt verstoord en het normale functioneren in het gedrang komt." Bijna 200 personeelsleden uit de ge- zondheids-, zwakzinnigen- en bejaar denzorg op Walcheren hebben don derdagmiddag met een demonstratie ve tocht door de Middelburgse bin nenstad en een gezamenlijke aanmel ding bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau 'voor een beter betaalde baan' aandacht gevraagd voor hun looneis van 5 procent. „Wij zijn nu over de rooie, wij zijn nu erg kwaad. Nu Dees ons ons geld niet wil geven, gaan wij dus nu op de straat", klonk het in de overvolle Lan ge Delft, waar de actievoerders pam fletten en snoepjes uitdeelden om het publiek attent te maken op hun onvre de. De demonstratie zou wel eens één van de laatste speelse acties in de gezond heids- en zwakzinnigenzorg kunnen zijn, waarschuwde actieleider Cor van de Elshout, die de demonstranten voor hun vertrek toesprak op het Middel burgse station. „De acties zullen scherper worden. Er komen werkon derbrekingen en stiptheidsacties". Donderdag 20 april vertrekt een grote delegatie uit Zeeland naar de landelij ke manifestatie in Den Haag. De span doeken spraken donderdag duidelijke taal: „Motte ons Zeeuwe nog zuniger worrè?", „Haagse heren niet reanime ren" en „Met de botte naald erin". Eindpunt van de optocht was het ar beidsbureau, waar een verraste direc teur J. Swinkels 200 inschrijfformulie ren in ontvangst nam plus het verzoek om een gesprek. „Fijn dat u ons hebt weten te vinden", reageerde hij via de megafoon. Of de 'beter betaalde baan', waar de actievoerders om vroegen, er ook inzit liet hij in het midden. Een be ker koffie was er wél. IJZENDIJKE - De IJzendijkse wan delsportvereniging Jeugdbelang houdt van maandag 8 tot en met don derdag 11 mei een avondwandelvier daagse. Er is keuze uit twee afstan den: vijf en tien kilometer. De wande laars vertrekken vanaf café La Porte d'Or aan de Markt. De starttijden: maandag tot en met woensdag 18.30 uur; donderdag tien kilometer 18.00 uur en vijf kilometer 18.30 uur. Het inschrijfadres is Land- bouwstraat 7, IJzendijke. Wie zich voor woensdag 3 mei inschrijft, krijgt reductie op het inschrijfgeld. De IJzen dijkse avondwandelvierdaagse wordt donderdagavond afgesloten met een bloemendefilé. e0«fEt!&w scK'yr De demonstratie van de leerlingen van Infra Scaldem Terneuzen WÊ - - Middelburg: actie in het arbeidsbureau HULST - Het dagelijks bestuur van het waterschap Hulster Ambacht acht zich, door medewerking te verle nen aan de stort van slib door het Axelse groenvoorzieningsbedrijf Den Doelder bv in de Amaliapolder bij Westdorpe, niet schuldig aan milieu vervuiling. Dit antwoordt het be stuur op een brief van de Sasse PvdA- fractie. De socialisten hekelden veer tien dagen geleden de rol van het Hul ster Ambacht in de slibstortaffaire. Volgens het bestuur is de beslissing om voor de afvoer van het slib uit de zuiveringsinstallatie van het schap in Hulst een overeenkomst aan te gaan met de firma Sanderse uit Axel (die nauw samenwerkt met het eerderge noemde groenvoorzieningsbedrijf) pas genomen na een uitgebreid onderzoek naar de op dit moment uit milieuhy giënisch oogpunt verantwoorde afeet- mogelijkheden. Het schap benadrukt in de brief aan de raadsfractie dat de 25 ton slib die op het perceel bij Westdorpe gestort is, voldoet aan alle normen zoals die mo menteel zijn opgenomen in de con cept-algemene maatregelen van be stuur (amvb's). „Het slib mag dan bij in werking treden van de amvb's zowel binnen het gebied van ons waterschap als elders op landbouwgronden en bos percelen worden gebracht", aldus het dagelijks bestuur. Het Hulster Ambacht gaat met deze opmerkingen echter voorbij aan wat de Sasse PvdA-fractie tot handelen bracht. In de brief van de socialisten werd gewag gemaakt van de beper kende maatregelen die het ministerie van landbouw en visserij in de maak heeft en die het soort stortingen als bij Westdorpe aan banden moet leggen. Ook de Sasse milieuwethouder L. E. M. Marquinie opperde enige tijd gele den dat het Hulster Ambacht met het oog op de nieuwe regelgeving beter had moeten weten. Een bijkomstigheid is dat momenteel wel duidelijk is vastgesteld welk slib HULST In het gemeenschapscen trum Den Dullaert in Hulst wordt zondag voor de tweede keer onder de titel 'Een podium voor u' een muzika le manifestatie gehouden waarbij jonge musici uit eigen streek de gele genheid krijgen voor het voetlicht te treden in een professioneel kader. De organisatie, een samenwerking tus sen Den Dullaert en de Zeeuwse mu ziekschool, meent op deze wijze jonge mensen die bezig zijn aan een conser vatoriumstudie een extra stimulans te geven. Ook dit jaar is er weer voldoende aan bod om tot e^n gevarieerd programma te komen. De optredende musici zijn (Advertentie) provinciaal geschoold worden voor een bepaald thema. De opgedane ken nis kunnen zij daarna overdragen aan de locale groepen. Enkele thema's zijn: '50+ vrouw als manager van vrou- wenzorg' en 'meeleven - meebeslui ten'. De provinciale vergadering koos me vrouw L. Broek als opvolgster voor be stuurslid mevrouw C. Mandemaker- Penning voor de kring Schouwen-Dui- veland. Mevrouw H. Polderman-Mar tin trad af als bestuurslid voor de kring Tholen-Sint Philipsland. Er is nog geen opvolgster. Zij wordt nu hoofdbe stuurslid bij de landelijke jaarvergade ring. Mevrouw A. Dees-de Looft heeft dit werk de afgelopen zes jaar verricht. In het kader van het project 'Platte landsvrouwen en de Derde Wereld' wordt een nieuwe werkgroep opge richt. De film 'Het Sterke Geslacht' en de door op aansluitende tentoonstel ling komen in 1991 naar Zeeland. De film vergelijkt de levens van drie vrou wen - uit Nederland, Nepal en Burkina Faso - met elkaar. TERNEUZEN - In de Triniteitskerk in Terneuzen wordt zondag een ko renmanifestatie gehouden, georgani seerd door het jeugdkoor Trinitas. Zo als ieder jaar wordt de opbrengst van deze manifestatie besteed aan een goed doel. Dit keer gaat het geld naar organisaties die asielzoekers in ons land heipen. Het thema van de koren middag sluit daarop aan: 'Overal heen... nergens thuis?' Kinderen van diverse scholen hebben op dit thema tekeningen gemaakt die achter in de kerk zijn opgehangen. De deelnemende koren zijn: het jeugd koor Barachoe Adonaj, het Hulster jongerenkoor, het jeugdkoor De Kerk- rakkers, het jeugdkoor Trinitas, het in terkerkelijk kinderkoor Chaverim. The White Group en het interkerkelijk jeugdkoor Sjaloom. Het begint om 15.00 uur. (Advertentie) BERGEN OP ZOOM - Werknemers en werkgevers in de gezondheidszorg moeten zo snel mogelijk samen met de overheid om de tafel gaan zitten om de patstelling, dié ontstaan is in het cao-conflict, te doorbreken. Die op roep deed voorzitter J. Geerdink van de Stichting Instelling Gezondheids zorg westelijk Noord-Brabant (StIG) donderdag in Bergen op Zoom. De StIG is een samenwerkingsverband van het ziekenhuis Lievensberg en het verpleeghuis ABG in Bergen op Zoom en het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren. De StIG heeft de oproep verstuurd aan de Nationale Ziekenhuisraad (werkgevers), de vak bonden en de betrokken ministers. Volgens Geerdink is het noodzakelijk dat er zo spoedig mogelijk een voor al le partijen aanvaardbare oplossing komt. Gebeurt dat niet dan zullen de acties van de verpleegkundigen, die vijf procent meer loon willen, verscher pen en daar zullen de patiënten uitein delijk de dupe van worden. De StIG acht dat ontoelaatbaar. Geerdink zei verder begrip te hebben voor de verpleegkundigen omdat die in vergelijking met andere beroeps groepen een achterstand hebben in sa lariëring. „Maar of de lonen met vijf procent omhoog moeten, dat is iets an ders. Ik kan me voorstellen dat de re gering bang is voor een loongolf. Toch zal het kabinet met een of ander voor stel moeten komen. De werkgevers hebben namelijk niets te bieden. In hun budgetten zit geen ruimte om ho gere lonen uit te betalen," deelde Geerdink mee. gestort mag worden op percelen grond die voor akkerbouwactiviteiten be stemd zijn. Slib met te hoge concentra ties aan fosfaten, zware metalen en or ganische stoffen mag op die gronden niet als bemestingsmateriaal gebruikt worden. Voor bosbouwpercelen gel den momenteel nog geen bindende richtlijnen. Zolang de nieuwe regels nog niet rechtsgeldig zijn, blijven de Axelse fir ma's hun werkzaamheden uitvoeren. Deze week nog werd zuiveringsslib ge stort in een jong bos in de Karnemelk- sepolder bij Koewacht. achtereenvolgens de fluitiste Liesbeth Niesten uit Hulst, accordeoniste Irene van Oostenbrugge uit Breskens, klari- nettiste Dominique Zwartelé uit Sas van Gent en trombonist Patrick van den Hoven uit Hulst. Alle vier stude ren zij thans aan één der Nederlandse conservatoria, zij het niet allen in het zelfde studiejaar. De vier solisten bren gen elk een programma van een twin tigtal minuten ten gehore. Het concert wordt onderbroken voor een korte kof fiepauze. Voor de pianobegeleiding te kent in twee onderdelen Wim Voogd. De trombonist wordt begeleid door een ander veelbelovend (orgel)talent, Pieter de Nijs uit Kloosterzande. De uitvoering begint om 11.00 uur. Zoekt ti iets moois, dan kunnen wij een leuke geste doen. Bij een set van de Parker Vector vulpen en ballpen, geven we tijdelijk het Vector vulpotlood cadeau. Dit trio. uitgevoerd in hoogglanzend kunststof, is leverbaar in zwart, wit of blauw. Een fraaie geschenk doos maakt het cadeau compleet. En als er geen jarigen zijn, waar schrijft u zelf eigenlijk mee...? PARKER HULST - Het hulppostkantoor in het Hulster gemeenschapscentrum Den Dullaert gaat met ingang van 1 juli dicht. De PTT besloot daartoe gezien het beperkt aantal handelingen dat via het kantoor wordt verricht. Deze beslissing is niet in goede aarde ge vallen bij de bewoners van de wijk Den Dullaert, die van het kantoortje afhankelijk zijn. Ook het bestuur van de buurtvereni ging Den Dullaert is weinig gelukkig met de bezuinigingsmaatregel. Vice- voorzitter A. de Deckere liet donder dag weten dat het de bedoeling is dat het bestuur op zeer korte termijn in het geweer komt. Een onderhoud met de PTT-directie in Hulst ligt volgens De Deckere in de lijn der verwachtin gen. Directeur H. E. M. de Gucht van het Hulster gemeenschapscentrum be treurt de beslissing eveneens. „Des tijds werd het postkantoor binnenge haald om de drempel voor het centrum te verlagen. Het was een unicum in Ne derland dat een postagentschap in een gemeenschapscentrum gevestigd werd. Dat is nu voorbij en dat is zonde, omdat het toch een beetje afbreuk doet aan de veelzijdigheid van dit cen trum", aldus De Gucht. Niettemin is er van zijn kant ook be grip. „Elk PTT-kantoor heeft pas be staansrecht als er een x-aantal hande lingen verricht wordt. Hier bleef dat zeer beperkt en dan gaat de kostenfac tor een rol spelen", verduidelijkte hij. Het vertrek van het postagentschap uit Den Dullaert heeft ook budgettaire gevolgen voor het centrum zelf. De PTT huurde namelijk een ruimte te gen een bedrag van 5100 gulden per jaar. „Dat is niet erg veel, maar daar voor zullen we toch een financiële op lossing moeten zoeken". De directeuren van de PTT-kantoren in Terneuzen en Hulst waren donder dag niet bereikbaar voor commentaar. UTRECHT - Gedeputeerde staten zullen nog vóór de zomer advies vra gen aan het Provinciaal Overlegor gaan Zwakzinnigenzorg (POZ) over eventuele knelpunten in de regio op het gebied van dag- en woonvoorzie ningen voor geestelijk gehandicap ten. Het college wil daarmee inspelen op het akkoord dat staatssecretaris J. Dees (volksgezondheid) woensdag be reikte met de FIAD, de vereniging voor geesteijk gehandicapten, over 900 extra plaatsen in het hele land. Voor deze uitbreiding van de capaci teit, waardoor de wachtlijsten voor dagverblijven met ruim 500 en die voor gezinsvervangende tehuizen met 400 plaatsen worden 'bekort', heeft Dees 13 miljoen gulden uitgetrokken. De 900 plaatsen komen boven op de uitbreiding die al op grond van de re guliere planning was voorzien en waar voor een bedrag van 50 miljoen gul den beschikbaar is. De kosten zijn gedrukt doordat de dagverblijven en tehuizen zoveel mo gelijk binnen de bestaande voorzienin gen naar oplossingen hebben gezocht. Daarvoor worden extra huisvestings kosten vermeden. Voordat met de uitvoering van het plan kan worden begonnen vraagt Dees advies aan de provincies en zal hij de individuele projecten toetsen op financiële haalbaarheid. Maar WVC en de FIAD verwachten dat veel van de 900 plaatsen er al dit jaar bij komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 35