PZC Financiën bepalen realiteit dorpsplannen Middenschouwen Bewoners Nieuwerkerk in het geweer tegen veranderd bouwplan Bezoekerscentrum op de Punt Grevelingen nadert voltooiïng Landgoed Zeelandia wordt wellicht hotel-restaurant Corneliastichting biedt zorg op maat Auto belandde op mysterieuze| wijze in Westerschouwen streek Parallelweg N59 gestremd E.n.&.o. DISCUSSIE OVER ZIN PRIORITEITEN AANSLAG OP PRIVACY COMBINATIE RESTAURANT EN INFORMATIECENTRUM BIJ NOORDWELLE Horeca-stop Faciliteiten Schakel Samen VRIJSPRAAK VOOR OUDDORPENAAR Naief DAG EN NACHT BEREIKBAAR VRIJDAG 14 APRIL 1989 VIDEOBAND GEEFT BEELD DAG-BEHANDELING Ds W. E. Heijboeij (77) overleden Dief kettingzaag werd snel gepakt Begrafenis- en crematieverzorging Regenboogstraat 1, 4301 BR Zierikzee Tel. 01110-14553 SCHARENDIJKE - Het heeft geen en kele zin een prioriteitenlijst op te ne men in de dorpsplannen van Scharen- dijke en Kerkwerve, want uiteinde lijk bepalen de beschikbare financiën toch wat er wel of niet zal gebeuren. Die conclusie trok het Midden- schouwse raadslid mevrouw P. W. Berrevoets-Ringelberg (cda) donder dagavond in een vergadering van de commissie algemene en bestuurlijke zaken. De commissie, die dezelfde sa menstelling als de gemeenteraad heeft, discussieerde over de ontwerp- dorpsplannen voor Kerkwerve en Scharendijke. In die plannen staan in een bepaalde volgorde knelpunten en wensen voor NIEUWERKERK - De ligging van drie rijtjes te bouwen huizen aan de Plataanstraat en de Muijeweg in Nieuwerkerk bevalt zes bewoners van de Erling Steenstraat in Nieuwer kerk bijzonder slecht. De huizen ko men haaks op de hunne te staan. De bewoners vrezen waardeverminde ring van hun huis en beperking van hun vrijheid. Ze hebben bij de ge meente bezwaar aangetekend tegen het plan, formeel het voorbereidings- besluit Kom Nieuwerkerk. Oorspronkelijk zouden de nieuwe wo ningen niet haaks op, maar parallel aan de Erling Steenstraat worden ge bouwd. De gemeenteraad nam on langs een voorbereidingsbesluit voor een herziening van het bestemmings plan. Daarin is de ligging van de hui zen als het ware een kwart gedraaid. Dat is gedaan omdat er op die manier meer huizen op het stukje passen en bovendien zijn de stedebouwkundige inzichten sinds het maken van het be stemmingsplan gewijzigd. Inmiddels heeft de christelijke wo ningbouwvereniging Schouwen-Dui- veland in Bruinisse een plan ingediend voor de bouw van zes bejaardenge- schikte woningen aan de Plataan straat. En op de secretarie is net een plan binnen voor vijf premie-A wonin gen in het betreffende gebied. Er blijft dan ruimte over voor nog een rijtje hui zen. De zes bewoners aan de Erling Steen straat hadden met de oorspronkelijke plannen geen enkele moeite. Nu de ligging van de huizen is veranderd, is dat wel even anders geworden. Ze hebben bewaar aangetekend bij de gemeente. Allen afzonderlijk, maar de strekking is gelijk. De bewoners constateren dat de afstand tussen de nieuwe bebouwing en hun huizen aanzienlijk wordt verkleind. Dat heeft naar hun oordeel tot gevolg dat de waarde van hun huis daalt. Daar naast vrezen ze onoverkomelijke aan tasting van hun privacy. Planologisch gezien vindt het zestal de herziening niet fraai en het plan houdt volgens hen geen rekening met de ei sen van de tijd. Deze mening wordt hen ingegeven doordat de huizen dicht op elkaar staan, parkeermogelijkhe- den in een gedeelte ontbreken en de achtertuin geen zon zal hebben. De be woners maken niet alleen bezwaar te gen het door de raad genomen voorbe reidingsbesluit, maar ook tegen de ar tikel 19 procedure die het college van burgemeester en wethouders volgen wil. De bezwaarden vragen het college de normale bestemmingsplanproce dure te volgen en geen versnelde. De bezwaarschriften worden maandag behandeld in een vergadering van de commissie algemene zaken, die in dit geval optreedt als beroep- en bezwaar schriftencommissie. De bijeenkomst in het gemeentehuis in Nieuwerkerk begint om 20.00 uur. de beide dorpen opgesomd. Mevrouw Berrevoets had daar wat moeite mee: ,,Het kiezen van prioriteiten lijkt me een moeilijke zaak. Ik zou zeggen: ga eerst onderhandelen over een bepaald punt en kijk dan of je het kan uitvoe ren". Wethouder W. G. Renden (pvda) was dat niet met haar eens. Hij maakte duidelijk dat het college van b en w graag een zekere volgorde wil, om be paalde zaken eerst aan te kunnen pa- ken. Mochten die zaken niet haalbaar zijn, dan kan naar volgende punten overgegaan worden. Het SGP/RPF-raadslid J. L. F. Bolle- man trok uit de prioriteitenlijst de conclusie dat tot 1997 alleen maar za ken in Kerkwerve en Scharendijke uit gevoerd worden en niets in Ellemeet of andere plaatsen in Middenschouwen. Hij bleek het bij het verkeerde eind te hebben, zo viel uit het antwoord van onder anderen wethouder Renden op te maken. Als er plotseling geld be schikbaar komt dan kan altijd nog een dorpsplan voor Ellemeet gemaakt worden, suggereerde hii. Overigens is het maar de vraag of dat geld er komt, want er is al zo weinig beschikbaar om de zaken uit te voeren die in de twee al bestaande dorpsplan nen genoemd staan. Dat is trouwens ook een van de redenen voor het ma ken van die twee plannen. Burgemees ter W. den Boer: ,,Wil je ergens subsidie of je belangen verdedigen, dan wordt altijd gevraagd naar een goed onder bouwd verhaal. Dat hebben we nu met de twee dorpsplannen". En gemeente secretaris F. Kuijper voegde daar aan toe: „Er was nog geen enkel beleids stuk waarin stond wat de gemeente wil. We hebben nu een programma". Maar hij kon ook niet ontkennen dat er 'duidelijk een beetje irrealiteit in zit'. Na een vraag van het PvdA-raadslid G. A. M. Cobussen kwam nog eens naar voren dat de gemeente niet veel meer kan doen dan enigszins richting geven aan gewenste ontwikkelingen. Zo wilde hij weten wat het college zich voorstelt van het bevorderen van de werkgelegenheid en steun aan de buurtwinkel. Het antwoord van burge meester Den Boer kwam hem wat vaag voor. Den Boer: „Inderdaad, we kunnen niet veel meer doen dan rand voorwaarden scheppen". NOORDWELLE - De eigenaar van het restaurant De Waag in Serooskerke (Sch), C. Simmers, heeft plannen van het landgoed Zeelandia in Noordwel- le een exclusief hotel-restaurant te maken. De plannen zijn gebaseerd op het huidige aanzien van het landgoed. Althans vanaf de weg zou dat hetzelf de blijven. Een verzoek om wijziging van het bestemmingsplan komt dins dag aan de orde in een vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning. Het plan is volgens Simmers nog in de 'onderzoeksfase'. Marktonderzoek moet bijvoorbeeld uitwijzen of hij op voldoende klandizie kan rekenen en de aankoop is nog niet rond. Pas als de definitieve besluiten zijn genomen, wenst Simmers toelichting te geven op de plannen. In het hoofdgebouw is een restaurant Aan het bezoekerscentrum de Punt bij het Grevelingenmeer wordt nog druk gebouwd om op de openingsdag3 mei, gereed te kunnen zijn. Het landgoed Zeelandia in Noordwelle voorzien en een beperkt aantal hotel kamers. In een tweede fase zou volgens het hoofd ruimtelijke ordening S. Meerhof de schuur kunnen worden verbouwd tot hotel-accommodatie. Enkele jaren geleden heeft het ge meentebestuur een zogenoemde 'ho- reca-stop' afgekondigd, die inhoudt dat verdere uitbreiding van de horeca niet gewenst is. Met de stop beoogde het gemeentebestuur vooral het aan tal discotheken en andere mogelijke lawaaimakers binnen de perken te houden, met name in Renesse. Vol gens ambtenaar Meerhof is de ten dens binnen de gemeente wel wat ver anderd en vindt niet iedereen het noodzakelijk meer dat de maatrege len voor Renesse hun beperkende in vloed hebben op wat er in de rest van de gemeente gebeurt. Voor de vestiging van een hotel-res taurant is een wijziging van het be stemmingsplan nodig, in die zin dat de agrarische een horeca-bestemming wordt. De leden van de commissie ruimtelijke orde adviseren dinsdag over het verzoek om wijziging. De ver gadering in het gemeentehuis begint om 19.30 uur. Op de agenda staan ver der twee verzoeken van particulieren de bestemmingsplannen Hogeweg en Haamstede Kom te wijzigen. OUDDORP - Woensdag 3 mei is het zover. Dan kan het natuur-recreatie- schap de Grevelingen daadwerkelijk invulling gaan geven aan de actieve voorlichting en informatie over het Grevelingenmeer en het gebied daar omheen. Die dag wordt namelijk het bezoekerscentrum op de Punt aan de oever van de Grevelingen, nabij Oud dorp, officieel geopend. In dit bezoe kerscentrum houdt onder anderen de voorlichter van het schap - die nog of ficieel moet worden benoemd - kan toor. Tevens is er een permanente ex positie ingericht over het gebied. Het centrum is gekoppeld aan een restau rant dat al op de lokatie was geves tigd. Centraal in de expositieruimte van het bezoekerscentrum komt een grote ma quette van het Grevelingenmeer. De ruimte wordt verder ingericht met fo to's van wat er zoal in het natuurge bied is te zien. Ook is er een riante film zaal beschikbaar. Tussen het restau rant en de expositieruimte ligt een ruimte die geen vaste bestemming heeft. De exploitant van het restau rant, T. Musters, kan er partijen ont vangen, maar er kunnen ook wissel tentoonstellingen worden gehouden door het natuur- en recreatieschap. De directeur van dat schap, R. Riet veld, sluit niet uit dat ook het bedrijfs leven zich eens in die ruimte presen teert. Het moet een multi-functionele ruimte worden, die afwisselend door het restaurant en het natuur- en re creatieschap wordt gebruikt, of aan anderen wordt uitgeleend. Voor deze gemeenschappelijke ruimte komt een groot terras van 200 vierkante meter te liggen. Eigenaar van het horecage deelte is de firma Patrisan exploitatie maatschappij uit Renesse, met als di recteur R. van de Waarsenburg. Rietveld over het bezoekerscentrum: „Het wordt bijvoorbeeld mogelijk dat een klas scholieren het centrum bezoekt in het kader van een studie project. Aan zo'n project kan in het centrum gewerkt worden. Daar zijn faciliteiten voor. De studenten heb ben dan alles bij de hand. Aan de ene kant de informatie in het centrum en aan aan de andere kant het gebied zelf, waar ze zich middenin bevinden. Verder zijn er bijvoorbeeld mogelijk heden voor reisgezelschappen die een rondrit maken en besluiten bij het be zoekerscentrum te pauzeren." Een trots van zowel Rietveld als Van de Waarsenburg is de steiger die voor het bezoekerscentrum de Punt is ge realiseerd. Daardoor worden water sporters in de gelegenheid gesteld bij het centrum af te meren en kennis te ZIERIKZEE - Verpleeghuis Corne liastichting Zierikzee heeft de be schikking gekregen over een video band welke een beeld geeft van de ongeveer een jaar geleden op Schou- wen-Duiveland in gang gezette zoge naamde dag-behandeling. De band toont met name het behande lend karakter aan van deze vorm van opvang door middel van professionele begeleiding en de diverse therapiemo gelijkheden in de Corneliastichting. Produktie, dia's en teksten zijn van de hand van Rob Vaillant, coördinator van de dagbehandeling. Hoofd verple gingsdienst Peter van der Wel leverde eveneens een groot aandeel aan de tot standkoming. Tijdens een perspresentatie van de do cumentaire, donderdag in het ver pleeghuis, kenschetste directeur A. C. M. Schouw de dagbehandeling als een zeer belangrijk gebleken voorziening op Schouwen-Duiveland. Momenteel zijn er acht behandelings plaatsen in de Cornelia aanwezig. Sinds de start, in april vorig jaar, heb ben 52 cliënten/patiënten van de ver schillende behandelmogelijkheden gebruik gemaakt. Dus een vrij aan zienlijk groep mensen, aldus directeur Schouw. Verder legde hij uit dat het aantal dagbehandelingspatiënten we kelijks 26 bedraagt. De cijfers van het Zierikzeese verpleeghuis komen er op neer dat het afgelopen jaar in totaal 1.678 behandeldagen telde. De directeur noemde het vervoer met professionele chauffeurs en twee aan gepaste rolstoeltaxi's als een sterke schakel tussen thuis en de dagbehan deling. Tijdens de rit wordt de pa tiënt deskundig begeleid door vaste vrijwilligsters. Ook verheelde hij niet erg tevreden te zijn over de manier waarop de dagbe handeling op Schouwen-Duiveland sinds een jaar draait. De aanpak van het Zierikzeese verpleeghuis heeft bo vendien model gestaan voor het opzet ten van een dagbehandelingssysteem in het verpleeghuis in 's Graveland. En we zijn er dan ook best een beetje trots op hoe het hier in elkaar zit," al dus de heer Schouw. De makers zien de video-band in de eerste plaats als een goed hulpmiddel om alle betrokkenen, gebruikers, thuisfront en verwijzers (de huis artsen, onder anderen) te informeren over de dagbehandeling zoals die in de Cornelia gestalte krijgt. In de op de band ingesproken tekst van coördinator Vaillant komt onder meer naar voren dat Schouwen-Duive land de laatste jaren de nodige voor zieningen heeft om mensen in hun thuissituatie te ondersteunen. Op ver pleeghuishulp kan men vooral aange wezen zijn als men met lichamelijke of geestelijke problemen te maken krijgt. Maar, zo geeft de videoband aan, lang niet iedereen hoeft te worden opgeno men. „Vaak zelfs kan opname in het verpleeghuis worden bekort, uitge steld of voorkomen worden door dag behandeling." Vaillant schetst de situatie van dagbe handeling in het verpleeghuis uitein delijk als ideaal voor de patiënt.„Bin- nen het verpleeghuis zijn alle moge lijkheden, voorzieningen en fascilitei- ten die thuis meestal niet bereikbaar zijn." Volgens de coördinator is overi gens mede een gemotiveerd en goed geïnstrueerd thuisfront nodig om de dagbehandeling optimaal te laten sla gen. Zeker is echter dat de dagbehan deling in de Corneliastichting 'zorg op maat' weet te bieden, en na één jaar al duidelijk in een behoefte voorziet, al dus coördinator Vaillant. nemen van de informatie in het cen trum. Rietveld vindt het van belang dat zowel het centrum als het restau rant zomer èn winter geopend zijn, zo dat belangstellenden het hele jaar te recht kunnen. Een onderdeel van de verbouwing van het restaurant vormde de bouw van een woning op de eerste verdieping. Dat is gedaan om 's avonds en 's nachts toezicht te hebben op het com plex. Hiertoe is ook een geavanceerd beveiligingssysteem ingebouwd. Mo menteel wordt nog druk gewerkt aan het centrum, maar het moet en zal op 3 mei gereed zijn, verzekert Rietveld. Dan is het geheel beschikbaar voor de drukte van het Pinksterweekeinde. In de toekomst zullen nog meer voor zieningen aan het centrum worden ge koppeld. Er wordt bijvoorbeeld al ge werkt aan een zogenaamd natuurpad vanaf het centrum. Dat pad voert naar een vogelobservatie-hut en kan wor den gebruikt voor excursies. Het pad zal zo snel mogelijk na de officiële ope ning worden afgewerkt. Volgend jaar komt er ook de aanleg van een spoor lijn tussen het centrum van het vakan tiedorp Port Zélande bij. Het centrum krijgt dan de beschikking over een per ron. Daarmee ontstaat bijvoorbeeld de mogelijkheid om met de stoomtram van de stichting Rijdend Tram Mu seum (RTM) naar Port Zélande te rij den en met een rondvaartboot weer te rug. De commissaris van de koningin in Zuid-Holland (in die provincie is het bezoekerscentrum officieel geves tigd), mr S. Pateijn verricht op woens dag 3 mei de officiële opening van het centrum. Het was de bedoeling dat hij dat samen met zijn Zeeuwse collega, dr C. Boertien, zou doen, maar die is verhinderd. Voor de opening worden onder meer twee originele traditionele zeilschepen van de zeilvloot de Zeeuwse Stromen ingezet, die de genodigden naar de nieuwe steiger zullen voeren. In het centrum wacht levende muziek en na de officiële opening volgen excursies naar onder meer Port Zélande of het tramweg museum. Verder staan een tocht over het Grevelingenmeer, dan- wel een zeiltocht op het programma. 15 en 16 april 1989 Alarmnummer: OII84-I4444 Huisartsen Zierikzee - Vr. 18.00-ma. 08.0u uurl W. van Geer, Zierikzee, tel. QjjF 12030. Spreekuur voor spoedgeval! 11.00-11.30 uur. 1 Westhoek en Brouwershaven -1 18.00-ma. 08.00 uur: J. Ph. P. stenJ Burghseweg 54, Haamstede, 01115-1861. Spreekuur voor spóedl vallen: 11.30-12.00 en 16.3O-17.00uJ Bruinisse, Oosterland en NieuJ kerk - Vr. 18.00-ma. 08.00 uur: a J restein, Dorpsweg 5, Bruinisse 01113-1280. Dierenarts Vanaf za. 09.00 uur: E. Wondersl Zonnemaire, tel. 01112-1880. Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, tel. 01115-1359. Spree| ren voor spoedgevallen: za 16.30-17.00 uur. Apotheek Apotheek 'Zierikzee', Dam 01110-12906. Geopend: za. 09,00lj en 16.30-17.30 uur; zo. 12.00-12 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Voor dringende hulpvragen dienstdoende wijkverpleegkundig! x 24 uur) te bereiken via tel 14444. OUWERKERK - Op de leeftijdl 77 jaar is vrijdag 7 april ds W. E.lT boer, hervormd emeritus predikai 's-Gravenmoer, overleden. Wi Eling Heijboer werd 20 juli 1911 ini delburg geboren. Hij bezocht hetg nasium in zijn geboorteplaats en deerde aan de Rijksuniversiteit te den. Op 24 februari 1935 werddsl boer te Ouwerkerk in het ambt lie tigd. Vervolgens verbond hij i 1942 aan Dwingeloo en in 1947 dee| intrede in Geldermalsen. In 1 trok hij naar Hollandscheveld enl 1963 tot aan zijn emeritaat ïr. diende hij de gemeente van 's-Gra| moer. Ds Heijboer was onder meer lidl het breed moderamen in de classis! Zierikzee, assessor in de classis if pel en praeses van de classis Heus] ZIERIKZEE - Op voor hem on verklaarbare wijze, was de auto van E. de L. uit Ouddorp vorig jaar zomer in de gemeente Westerschouwen te rechtgekomen en bekeurd omdat er geen geldig keuringsbewijs op zat. De L. kon donderdagmiddag tijdens de zitting van het kantongerecht in Zie rikzee absoluut niet zeggen wie met zijn oude Amerikaan had gereden. Kantonrechter mr D. van Emden vond het een vreemd verhaal, maar sprak de man vrij wegens gebrek aan bewijs. De L. werd naar eigen zeggen pas met het geval geconfonteerd toen hij een boete kreeg thuisgestuurd. Hij wist niet dat de auto in een zomerweekein de uit de garage was geweest. Zelf was hij in het betreffende weekeinde met een andere wagen naar Haamstede ge gaan om te zweefvliegen. Tegen de kantonrechter zei hij uat zijn Pontiac zeer eenvoudig opengebroken kan worden. De autosleutels lagen thuis. Navraag bij zijn broer en ouders leerde hem dat die de wagen niet hadden ge bruikt. En verder had hij ook geen ver moedens van mogelijke daders. Officier van justitie mr J. J. A. Groen vond het verhaal dermate ongeloof waardig dat hij een boete eiste van 180 gulden. Ook de kantonrechter had zo zijn twijfels, maar sprak de man vrij omdat hij het bewijsmateriaal te ma ger vond. Problematisch was ook de zaak van C. J. v.d. M. uit Scharendijke. V.d. M. had sterk de indruk dat er nog een auto met hetzelfde kenteken als het zijne rondrijdt. Hij meende dat 'de dubbel ganger' bekeurd was en niet zijn wa gen. Deze zaak wordt nader uitge zocht. T. W. W. uit Bruinisse kocht vorig jaar met zijn maat een auto, die op W.'s naam stond. Toen de vriend er een eindje in ging rijden, werd hij aange houden omdat de auto niet verzekerd was. Bovendien veroorzaakte de man een kleine aanrijding. De kosten daar van hadden de Bruënaars samen be taald. Gezien de gezamenlijke beta ling en het geringe inkomen - studiefi nanciering - van W., legde de kanton rechter hem een boete op van 400 gul den, in plaats van de geëiste 500. Wel raadde Van Emden W. aan de inmid dels niet meer zo goede vriend te vra- SEROOSKERKE - De rijkspolitie van Schouwen-Duiveland heeft woensdagmiddag in Serooskerke een man aangehouden op verdenking van diefstal van een motorkettingzaag eerder die dag. De beheerder van een camping aan de Hogeboomlaan in Re nesse meldde dat rond 15.00 uur de zaag was ontvreemd van het terrein. Hierbij gaf hij het signalement op van een auto, die in de buurt was gezien. Na onderzoek trof de politie de auto aan in Serooskerke. De dader bleek de 24-jarige W. K. uit Tilburg te zijn. De man moest mee naar het bureau voor verhoor. De motorkettingzaak werd aangetroffen in de caravan van K. op een andere camping op het eiland. Na proces verbaal is de dader weer op vrije voeten gesteld en de zaag terug gegeven aan de rechtmatige eigenaar. OOSTERLAND - De parallelweg van de rijksweg N59, ter hoogte van kruis punt De Blauwe Keet, is tot 7 juni in beide richtingen afgesloten voor het verkeer. Deze maatregel is nodig in verband met de reconstructie van het kruispunt. Het verkeer wordt omge leid via een met borden aangeduide route. gen de helft te betalen. De t niet alleen onverzekerd, maarcoi| gekeurd. Omdat er in de d werd gesproken over een niet ini nisse bestaande Wilhelminastaal hebben wel een Wilhelmmalaaiï)| W. daarvoor vrijgesproken. De Zierikzeeënaar J. C. B. vondh termate onrechtvaardig dat M boete had gekregen wegens fou keren, terwijl een ander ten oor zijn vrachtwagen voor B.'s garag gezet zodathij daar niet in kon. D cier eiste 60 gulden boete. De ka rechter vonniste de helft, omda hij het wel een zure zaak vond. Met het feit dat R. B. uit Ooste een ander een dienst bewees, wil kantonrechter bij de strafoplei wel rekening houden. B. reed een van een kennis naar een keurinj tion. De politie hield hem juist ti die rit aan omdat de auto niet gel was. De kantonrechter verklaar hulpverlenende man wel set maar legde geen straf op. De juristen vonden het naief v Middelburger A. J. dat hij niet dat bij een keuringsbewijs eensl hoort. J. had bij zijn garage get om een keuring en was zeer gel dat zijn negen jaar oude auto u werd bevonden. Een dag later hij in Westerschouwen een boet dat de wagen niet gekeurd was. Het bleek dat de auto een veiligj keuring had ondergaan en s keuring. Daarop liet J. de wage! een apk keuren. Onderwijzer!! zijn leerlingen erbij om duidel maken dat zijn vergrijp niet M was geweest. „Wanneer de kul rechtbank spelen, spreken zef mand vrij." Dat deed kantori Van Emden niet. Omdat deniaj zijn goede wil had getoond, h hij de eis. Het vonnis luidde z 90 gulden. Peter van der Wel, hoofd van de verplegingsdienst van de Corneliastichtingen coördinator Rob Vaillant (rechts) voor een zorgzame begeleiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 34