'ZC Invoeren van ilarmnummer lijdensweg' !NV verwijt werkgevers iternalistische houding Britse tanker morste stookolie Filterpers geplaatst bij zuiveringsstation Weer brandbrief 44 burgemeesters over de politiesterkte Vier Zeeuwse clubs kregen surpriseprijs bij Grote Clubactie Beheersing produktie graan nodig voor behoud akkerbouw Ontzegging na ongeluk onder invloed provincie 21 1 N T E R E U R °nnemaire COMMISSARIS DR Sterkte verdeling Klassiek Modern j MET PROMILLAGE 2.30 VAN DE WEG VRIJDAG 14 APRIL 1989 mmCTSBESTUURDER JORRITSMA: Hulstenaar beboet voor mishandeling laroenlêër GTöës b.v. SPECIALIST IN MACHINES VOOR TUIN - TERREIN EN PARK LANDBOUWORGANISATIES BEGINNEN ONDERZOEK I Het Engelse stijlmeubel, jpnieuw in de belangstelling I I door het distinktieve en I verfijnde karakter! Laat |th moeiteloos kombineren j met modem of klassiek. Paauwe heeft 't! 5DELBURG - 'Een lijdensgeschiedenis'. Zo noemde com- fcsaris van de koningin dr C. Boertien donderdag de pogin- I een centraal alarmnummer in het leven te roepen. Hij in- lleerde in het provinciehuis te Middelburg een begelei- (gscommissie, die ervoor moet zorgen dat in Zeeland vanaf Iptember 06-11 als enig alarmnummer van kracht wordt, trtien wees erop dat nu iedere hulpverlenende instantie t eigen alarmnummer heeft. Dat is bepaald niet bevorder- voor een snel inhaken op hulpvragen. irenlang drongen de commissaris- Ban de koningin bij het rijk aan op innationaal alarmnummer. Dr Boer en: „Eindelijk kwam er een experi- Rt 'in de regio Breda, met het num- ier 0011. Wij waren daar erg mee inge- Ten. Maar er waarde een bezuini- Ègeest door Den Haag en het pro- ió|\verd afgeblazen. Toen hebben we op provinciaal niveau gepro- i iets van de grond te krijgen, het was niet mogelijk de num- van de twee hulpcentra apart te irmeren. Ik ben best gelukkig dat .eindelijk toch geld komt voor in- ngvan één centraal nummer." ;emeester ing H. A. van Maldegem Westkapelle (volgens Boertien |§van de weinige burgemeesters die isch onderlegd is) vond centrale nering vanzelfsprekend. „We le- J in een wereld van communicatie ■formatie. Je komt overal compu- tegen, allerlei mensen lopen met rs op zak." Hij stelde dat zonder Eenduidig systeem er geen effectie- ie communicatie mogelijk is. „Die jiidigheid gaat er met het num- 06-11 komen." Van Maldegem be toonde dat in noodsituaties voor lok snelheid geboden is. „Dan is het Tselang een gemakkelijk in het ge heugen liggend nummer te hebben." Westkapelles burgemeester herinner de eraan dat in Zeeland redelijk voor zien is in het opvangen van noodsitua ties: er zijn heel wat alarmcentra. Toch was er geen discussie over de plaats waar het nieuwe 06-11 nummer wordt ondergebracht: bij de rijkspolitie in Middelburg. Van Maldegem: „We heb ben elkaar geen vliegen meer afgevan gen. We kunnen nu effectief aan het werk." Hij verzekerde dat de techni sche en operationele deskundigheid in ruime mate voorhanden is om de in voering van 06-11 per 1 september te kunnen halen. Mr G. E. Lagerwaard, landelijk pro jectmanager Uniform Alarmnummer, zette uiteen waarom er een centraal nummer wordt ingevoerd. Medio 1990 zal het nummer overal in Nederland van kracht zijn. Er komen in totaal 21 alarmcentrales, die zorgen voor snelle doorverbinding naar politie, brand weer, ambulance en andere hulpverle nende instanties. Hij beklemtoonde dat 06-11 gebruikt moet worden voor spoedeisende zaken, als elke seconde telt. Voor minder urgente aangelegen heden blijven de gewone lokale num mers van de verschillende instanties gelden. - Werkgevers zijn hard bezig de |lok terug te draaien als het gaat om ■dsvoorw aarden voor werkne- j. Zij worden weer de bazen van ter die denken te weten wat goed lor de arbeiders. Allerlei verwor gden willen zij in snel tempo te- fraaien. Hoewel door de vakbon- jen redelijke voorstellen zijn inge- nemen de werkgevers die niet ictsbestuurder S. Jorritsma van jljidustrie- en Voedingsbond CNV iet de werkgevers donderdag tij- Bde jaarvergadering van de afde- ^ixel in de Ink in Axel een paterna- he houding. De leden van de nd moeten strijden om de ver- n rechten vast te houden, werkgevers hinken volgens Jorrits- I op twee gedachten. Hoewel het js beter gaat in het bedrijfsleven, fn de werkgevers dat de rende- :n nog steeds onvoldoende zijn. m willen zij bijvoorbeeld geen 'ging van het loon. „Wat wel vol- e is wordt niet gezegd." |akbond wil in ieder geval blijven |n niet de 'bazen', maar dan wel op van redelijkheid. „Het mogen «ndictaten zijn, waar alleen maar ja Hzegd moet worden. We willen pra- Over flexibele werktijden. We wil- gaten om een deel van de arbeids- erkorting om te zetten in tijd |scholing en opleiding." De bond "ter niet bereid te praten over een tag van lonen, waar volgens Jor- van werkgeverszijde op wordt IAdvertentie MIDDELBURG - De 27-jarige P. F. J. L. uit Hulst stond donderdag voor de politierechter in Middelburg terecht voor mishandeling. L. was vorig jaar augustus in woede ontstoken toen zijn auto door een tiental mannen van de rijbaan op de stoep werd getild. Daarbij zou de ophanging van zijn uit laat zijn beschadigd. Dat gebeurde op zaterdagmorgen rond half elf in zijn woonplaats toen de voetbalclub met een vrachtwagen oud papier ophaalde. L.'s wagen stond in de weg en een verzoek om deze weg te zetten had geen resultaat. Toen de pa pierophalers het karwei op eigen kracht klaarden kwam L. naar buiten en tuigde hij één van de mannen af. L. verklaarde dat niemand hem ge vraagd had de auto te verzetten, maar volgens getuigen was dat wel gebeurd. Officier van justitie mr C. van Ginkel vond dat er sprake was van zinloos ge weld en dat een gevangenisstraf op zijn plaats zou zijn, maar hij beperkte zijn eis tot een boete van 750 gulden. Politierechter mr G. H. Nomes vonnis te conform de eis van de officier. Burgemeester J. van Rest schept een troffel beton als bijdrage tot het verankeren van de herplaatste grenspaal, terwijl burgemeester W. de Vliegher rechts achter haar) van Wachtebeke (B) toekijkt. SAS VAN GENT - Een grenspaal herplaatsen blijkt moeilijker te zijn dan men verwacht, zeker als je hem niet kunt vinden. Dat ondervonden burgemeester ing J. van Rest en secretaris W. Zwartelé van Sas van Gent donderdag. Aan het eind van de Molenstraat te West- dorpe zou om 11.00 uur grenspaal 304 herplaatst wor den. De ceremonie werd een kwartier uitgesteld omdat Van Rest en Zwartelé de weg naar de paal niet konden vinden, net als trouwens andere genodigden. Wel op tijd waren burgemeester W. de Vliegher uit het Belgi sche Wachtebeke en een Belgische vertegenwoordiger van het kadaster. De paal werd nadat de burgemeester en de secretaris van Sas van Gent waren aangekomen, alsnog in de grond gezet. Het op ceremoniële manier herplaatsen, bleek nodig omdat de markering enkele maanden gele den door een auto omver was gereden. Gelukkig kon hij nog van de ondergang worden gered door hem een op knap- en een schilderbeurt te geven. Op verzoek van de permanente grenscommissie, waarin zowel Belgische als Nederlandse leden zitting hebben, verleenden verte genwoordigers van Sas van Gent en Wachtebeke assis tentie bij die herplaatsing. Dat alles onder het motto: Beter laat dan nooit. VLISSINGEN - De kust langs de Wes- terschelde is in de nacht van dinsdag op woensdag aan een olieramp ont- stapt. Bij het overpompen van zware stookolie aan boord van de Britse tan ker Maersk Nautilus (36.376 brurore- gisterton) liep een tank over, waarna een paar duizend liter olie op het dek stroomde. Slechts 200 tot 300 liter stookolie kwam daadwerkelijk in het water terecht. De rijkspolitie te water in Vlissingen heeft proces-verbaal op gemaakt tegen de kapitein. De Maersk Nautilus lag voor anker in de Everingen, ter hoogte van Borssele. Het 247 meter lange schip kon de Sloe- haven niet in om stookolie te laden. De overslag moest met olielichters gebeu ren. Vanwege het slechte weer waren die werkzaamheden dinsdag gestaakt. De Maersk Nautilus had al olie aan boord genomen op de Thames bij Lon- aangedrongen. Omdat de prijscom- r pensatie verdwenen is, moeten de lo nen omhoog. „We vragen 2 procent en we sturen daarmee niet op een loon- golf aan." De CNV-voorman legde ook een vinger bij de tijdelijke dienstverbanden, waarmee veel arbeiders worden gecon fronteerd. Volgens hem een voorbeeld van een verslechtering van de arbeids voorwaarden. „Men moet dan komen opdraven als de werkgever werk aan biedt." Ook schort het volgens Jorrits ma aan de invulling van de 24-uurs- diensten. De mensen op de werkvloer krijgen daarmee te maken, zonder dat er sprake is van ploegendienst. De werknemers van Philips Terneuzen, zo gaf hij als voorbeeld, draaien een keer per twee weken een nachtdienst van 42,5 uur per week, terwijl men de week daarna vrij heeft. Bovendien worden de arbeidskrachten van een uitzend bureau gehuurd. „Ik zeg: Biedt deze werknemers een contract voor een be paalde diensttijd bij Philips en werf via het arbeidsbureau", aldus de CNV'er. TERNEUZEN - De bouw van de grote waterzuiveringsinstallatie voor de Kanaalzone, pal ten noor den van de kanaalbrug bij Sluiskil, vordert gestaag. Donderdagoch tend werd met behulp van een grote kraan een van de belangrijkste en grootste onderdelen van de instal latie op z'n plaats getakeld: het fra me van de kamerfilterpers, die straks voor de slibontwatering moet zorgen. In het Kanaalzone- zuiveringsstation wordt in de toe komst het zuiveringsslib van alle installaties in Zeeuwsch-Vlaande- ren bewerkt. De kamerfilterpers is in opdracht van de firma Bosman uit Piershil ge bouwd bij Vonroll in Zwitserland. Het gevaarte van tientallen tonnen werd per as aangevoerd door de fir ma Van Seumeren. De zuiveringsinstallatie moet in het voorjaar van 1990 operationeel zijn. Met de bouw is in totaal een bedrag van ongeveer 3,5 miljoen gulden ge moeid. In juni '88 werd met de bouw begonnen. Inmiddels is ook een be gin gemaakt met de aanleg van persleidingen, die het water naar de installatie aan het Kanaal Gent- Terneuzen moeten transporteren. Met een grote kraan werd het frame van de kamerfilterpers in de waterzuiveringsinstallatie getakeld. NIJMEGEN - Namens 44 burgemees ters heeft burgemeester Dales van Nijmegen woensdag opnieuw een brandbrief gestuurd aan de politiemi nisters Van Dijk (gemeentepolitie) en Korthals Altes (rijkspolitie). De 44 (onder wie de Vlissingse burgemees ter J. C. Th. van der Doef) doen als be heerders van hun politiekorpsen een dringend beroep op de ministers om zich te houden aan hun begin februari ingenomen voorlopige standpunt over de herverdeling van de polities terkte. Voor Vlissingen gaat het om een uitbreiding van 30 procent. Volgens de PvdA is er tussen beide be windslieden deze week een conflict ontstaan. Minister Van Dijk zei maan dag in Schiedam dat invoering van de nieuwe sterkteverdeling geen uitstel duldt gelet op de „zorgwekkende" si tuatie in vele korpsen. PvdA-Kamer- lid Stoffelen heeft daarop dinsdag een spoeddebat aangevraagd. Volgens Stoffelen ziet minister Korthals Altes de sterkteverdeling juist graag uitge steld omdat hij grote financiële pro blemen heeft bij de rijkspolitie. Dit was aanleiding voor de 44 burge meesters de ministers te vragen zich te houden aan hun eerder ingenomen voorlopige standpunt. De bewindslie den kwamen toen in beginsel overeen de komende driejaar 1.425 functies bij de politie te verschuiven: 825 door na tuurlijk verloop en 600 door over dracht van rijks- naar gemeentepoli tie. AI in november vorig jaar vroegen de burgemeesters van gemeenten waar een tekort van meer dan 10 procent op de sterkte werd geconstateerd, onder wie Van der Doef, om uitvoering van het oorspronkelijke advies over de sterkteverdeling. In dat advies, van de stuurgroep Kwantificering Poli tiewerk (PKP), was sprake van een groter aantal te verschuiven banen maar dat vonden de politieministers te ingrijpend. Vlissingen was een van de gemeenten waar volgens dat ad vies een tekort op de politiesterkte bestaat. De benodigde uitbreiding van het Vlissingse politiekorps zou neer moeten komen op 30 procent. De burgemeesters schrijven nu in hun tweede brief onder meer: „Het op nieuw uitstellen of nog verder tempori seren en matigen van de door de stuur groep PKP aanbevolen reallocatie van de politiesterkte, waardoor de grote onterechte verschillen in politiezorg blijven bestaan, is voor de knelpun ten-korpsen beslist onaanvaardbaar". (Advertentie) ^0 6® den, maar die was van een andere kwa liteit dan die uit de Sloehaven. De ka pitein wilde vermenging van de beide oliesoorten voorkomen en gaf aan zijn eerste en vierde stuurman opdracht olie over te pompen in een andere laad ruimte. De beide stuurmannen letten echter niet goed op, waardoor de tank overliep. Het Engelse schip is woens dag vertrokken met bestemming New York. VLISSINGEN - In het kader van de Grote Clubactie, de nationale een lo terij ten behoeve van het club- en ver enigingsleven, zijn in Zeeland in 1988 in totaal 304.400 loten verkocht. Elk verkocht lot brengt voor de vereni ging één gulden in kas, zodat 304.400- onder de deelnemende ver enigingen kon worden verdeeld. Daarnaast kregen vier Zeeuwse ver enigingen, gisteravond tijdens een bijeenkomst in het gebouw van de PZC in Vlissingen, een surpriseprijs. Deze bestaat uit een extra geldbe drag, dat overeenkomt met het aantal verkochte loten per vereniging. In el ke van de 32 deelnemende regio's wor den enkele van dergelijke surprise- prijzen uitgereikt. Het Kamerkoor Vocalitos uit Terneu zen werd verrast met 400,-; de mu ziekvereniging Concordia uit Krab- bendijke kreeg 600,-; de dierenver- eniging KPS Zeelandia uit Goes 1200,- en de voetbalvereniging Krui- ningen uit Kruiningen 1000. De prij zen werden uitgereikt door de regio voorzitter van de Grote Clubactie, J. C. Schout, en de regiosecretaris, A. D. Schout-Woltering. In 1988 deden in Zeeland ruim 300 ver enigingen aan de Grote Club Actie mee. Ze kopen loten in voor een kwar tje en verkopen ze voor vijf kwartjes, vandaar het motto van de actie: „Geef ze de volle vijf'. Ondernemers dragen grotendeels zorg voor het prijzengeld. Zij steunen op deze manier het vereni gingsleven, dat steeds vaker te maken krijgt met het dichtdraaien van subsi diekranen. (Advertentie) A. Plesmanweg 5/ind. terr. 'De Poel 1 Tel: 01100-12820. Zaterdagochtend geopend. GOES - De jonge boeren in Zeeland beginnen gehoor te vinden bij de drie Zeeuwse landbouworganisaties voor hun standpunt dat beheersing van de graanproduktie, gekoppeld aan een betere prijs voor dit gewas, noodzake lijk is om de akkerbouw er bovenop te helpen. Het Zeeuws Agrarische Jon geren Kontakt en de landbouworga nisaties hebben onlangs afgesproken samen te onderzoeken wat de moge lijkheden van produktiebeheersing zijn. Het door de Europese Gemeenschap puidweg 20a, Tel. 011 12-1318 MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft donderdag de 27-ja- rige C. J. C. uit Koewacht tot negen maanden rijontzegging, twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk en duizend gulden boete veroordeeld voor rijden onder invloed met een promillage van 2.30. C. raakte 7 sep tember om vier uur 's middags op de Hazelaerenstraat in zijn woonplaats van de weg af, waarbij zijn auto werd vernield. Hij verklaarde de nacht ervoor erg veel te hebben gedronken, maar officier van justitie mr C. van Ginkel ging er van uit dat hij dit promillage ook te danken had aan drank die hij diezelfde dag gebruikt had. Zijn eis was wat be treft de boete 200 gulden hoger dan het vonnis. De advocaat mr A. I. Cambier voerde aan dat C. destijds met grote spanningen te kampen had als gevolg van tijdelijke werkloosheid. Sinds het ongeluk drinkt hij volgens zijn raads man niet meer. Mevrouw L. E. M. van H. (57) uit Gent (B) had op 13 juli op de Posthoorn straat in Philippine haar auto niet in bedwang en ramde daar een schutting en een gevel. Zij had in een plaatselijk restaurant gegeten en daar volgens ei gen zeggen één glas sherry en een hal ve fles champagne bij gedronken. Bij de bloedproef bleek ze 2.26 promille te hebben. Haar advocaat wees erop dat zij ge neesmiddelen waaronder Rohypnol gebruikte en die zouden volgens een door hem meegebrachte medische ver klaring tot een verhoging van het pro millage kunnen leiden, maar de offi cier wierp hem tegen dat geen enkel medicijn deze eigenschap heeft. Wel versterkt met name Rohypnol de wer king van alcohol wat betreft de rijvaar digheid, aldus mr Van Ginkel. Politie rechter mr G. H. Nomes veroordeelde mevrouw Van H. conform de eis tot ne gen maanden rijontzegging, twee we ken voorwaardelijk en 1500 gulden boete. Mevrouw B. P. (39) uit Zaamslag meldde zich 23 september op het poli tiebureau in Terneuzen met de mede deling dat een tegenligger haar bui tenspiegel eraf gereden zou hebben. Deze mededeling werd niet serieus ge nomen, maar wel de dranklucht die zij om zich heen verspreidde. Er werd haar een bloedproef afgenomen met 2.13 als resultaat, maar deze kon niet als bewijs dienen, daar de formalitei ten niet naar behoren afgewikkeld waren. Ondanks dat stond ze toch voor rijden onder invloed voor het hekje. De officier nam haar kwalijk dat ze in beschonken toestand ook nog met een kind in de auto had gereden. Zij werd veroordeeld tot 1200 gulden boete en zes maanden rijontzegging, drie maan den minder dan was geëist. E. R. J. W. (49) uit Hulst hoorde dui zend gulden boete en zes maanden ontzegging tegen zich eisen voor rijden met 1.43 promille. Hij werd om drie uur 's nachts bij een routinecontrole op de Absdaalseweg tussen Hulst en Hei kant aangehouden. Omdat hij nog niet eerder was veroor deeld en hij zijn rijbewijs niet kan mis sen voor zijn bedrijf vonniste de poli tierechter drie maanden voorwaarde lijke ontzegging, het volgen van de al- cohol-verkeerscursus en 1500 gulden boete. gepropageerde en door de landbouw organisaties zwak gesteunde streven naar een marktgericht prijsbeleid, heeft nooit de instemming van de jon ge boeren gehad. De nieuwe generatie agrariërs is van oordeel dat de in dat kader enkele jaren geleden ingezette daling van de graanprijs de oorzaak van de problemen in de akkerbouw is. Ze vrezen dat deze sector ten dode is opgeschreven als zich geen nieuwe, blijvende afzetmogelijkheden voor graan aandienen. Dit gewas heeft im mers een spilfunctie op het akker bouwbedrijf. Omdat er geen zicht is op nieuwe mogelijkheden graan af te zet ten, zal moeten worden gezocht naar een effectieve vorm van produktiebe heersing. Het ZAJK en de landbouw organisaties waren het erover eens dat de graanproduktie pas echt valt te be heersen indien een uitvoerbaar en con troleerbaar systeem wordt afgespro ken. Een verplichte braakregeling, waar over op EG-niveau wordt gesproken, dient volgens de Zeeuwse boeren (jong en ouder) niet gekoppeld te worden aan het akkerbouwareaal maar aan het graanareaal. Dat wil zeggen 65 pro cent van het EG-bouwplan en 30 pro cent van het Nederlandse. Gelijktijdig met de invoering ervan moet de graan prijs naar verhouding worden ver hoogd, want een verplichte braakrege ling moet ook financieel voldoende aantrekkelijk zijn voor de telers. De jonge boeren en de landbouworga nisaties willen de mogelijkheden van zo'n braakregeling nader onderzoe ken. Verder zal worden bekeken of in voering van een systeem met twee graanprijzen haalbaar is. Iets derge lijks geldt voor suiker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 33