ikke Van Dale op compact disc IN HETNlEUW B Geen steun Kamer voor PvdA-plan kiesdrempel SOFTWARE MET TOEKOMST act Lech Walesa mogelijk kandidaat voor het Poolse presidentschap ie PZC vandaag Exi IROPARLEMENTSLID DANKERT: MILJARDENZAAK pta gnes Teruggestuurd Georgië: opgaaf voor Gorbatsjov Op wiens hoofd zit EG-boter? Ajax verkiest Eeo Beenhakker boven Michels Inber weer }e jaargang no. 82 jdag 14 april 1989 het adres voor uw tuinkassen /motdrenrevisie7 Ltv Doolhof Heelal Premies \Seinpaal HOTEL ludi 80 19 Bijna nieuwe Sierra's met voordeel tot 7.000,- Ford Sierra 2300 CL diesel stationcar Ford Sierra 1800 CL stationcar Ford Sierra 2000 CL 5-deurs Ford Sierra 1600 CL 3-deurs autn adria mlkt met af en toe regen of motre- Maximum temperatuur rond 10 tden. Wind noordwest enige tijd vrij ichtig, kust krachtig. MACHINEFABfflEK TLHNMACHNES /JWFRISOSTR 31. KRAB8EN0IJKE 01134-1255 /7/ A. PLESMANWEG 1. GOES 01100-32288 WEGEIN GPD- De uitgever van de 'dikke Van Da- leeft een electronisch woordenboek op de markt ge- 'Het is verkrijgbaar op compact disc. De schijf moet •en afgespeeld met een speciale cd-speler, die in ver- \ng staat met een personal computer. Een bijbehorend hngsprogramma zorgt ervoor dat de informatie snel porden opgeroepen. iet nieuwe produkt, dat de naam 'Lexitron' heeft ge kregen, mikt de uitgeverij op de professionele gebruikers van tekstverwerkers. Wanneer zij twijfelen over de spelling van een woord, kunnen zij met behulp van het elekronisch woordenboek in enkele seconden de juiste schrijfwijze vin den. Ook is het mogelijk snel achter de betekenis van woor den te komen en informatie over gramatica te krijgen. De compact disc bevat bovendien een schat aan encyclopedi sche gegevens. Jraks weerspreekt iraude EG-boter Y HAAG (GPD/ANP) - Minister Braks (Landbouw) heeft „verbaasd" gereageerd op aantij gen van Europarlementariër Dankert (PvdA) dat zijn ministerie betrokken zou zijn bij een otscheepse boterfraude, begaan door Nederlandse zuivelbedrijven. Volgens de bewinds- n zijn er helemaal geen aanwijzingen voor een dergelijke fraude. Volgens Dankert zouden de bedrijven woordelijkheid van de toenmalige 'NV-voorzitter Stekelenburg ist verdergaande atv. PAGINA 3 Ken slachtoffer van een mis-' mrijf raakt verzeild in een juri dische doolhof. PAGINA 4 Amerikaanse wetenschappers nelden een mijlpaal in het on- ierzoek naar het ontstaan van iet heelal. PAGINA 5 De premies aan negen Zeeuw se gemeenten voor een veiliger verkeer zijn gehalveerd. PAGINA 17 De Nederlandse Spoorwegen stellen een onderzoek in naar een gevoelige seinpaal bij Ril- land-Bath. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Vrijdagbijlage: 11, 12, 13, 14 en 15 Provincie: 17,19, 21en 23 Sport: 24 en 25 (Advertentie) Waarom geen twee vliegen in één klap: Actuele zomermode van Steutel en een lubiieumgeschenk op de koop toe? Gratis overnachtingen voor 2 oersonen in heel Europa en daarbuiten bij iedere besteding van meer dan ft. 5Wt- 1 STEUTEL HERENMODE (Advertentie) lotor ouwjaar m, stand leur xtra's :at.prijs lu 1900 cc injectie, 113 pk mei 1988 21.000 donkerblauwmetallic getint glas 47.250,- 36.500,- eugeot 405 1900 GR "uwjaar m.stand leur xtra's at.prijs u jan. 1988 12.700 wit getint glas centrale vergrendeling, elektrische ramen, achterspoiler 36.900,- 29.750,- official Peugeot Dealer westhavendijk 148 goes 01100 20620 de EG tussen 1982 en 1987 voor drie miljard gulden hebben opgelicht. Daarbij zou men ook nog 400 miljoen gulden winst hebben geboekt. Volgens Dankert verkochten de ondernemin gen boter gemaakt van zoete room (NI- ZO-boter) aan de EG, terwijl de regels voorschreven dat de boter van zure room gemaakt moest zijn. Bovendien wisten de ondernemingen nog subsi die te krijgen voor de verwerking van uit het procédé vrijkomende onder- melk als melkpoeder in veevoeder. Dankert meent dat het ministerie dat moet hebben gemerkt. Hij wil dat de betrokkenheid van minister Braks wordt uitgezocht, evenals de verant- STRAATSBURG - Europarlementslid Dankert tijdens zijn persconferentie in Straatsburg waarin hij melding maakte van een miljardenfraude met boter. van EG-landbouw commissaris Frans An- driessen. Volgens Dankert werd het NlZO-procédé ook toegepast in Bel gië, Frankrijk en de Bondsrepubliek Duitsland en heeft ook daar illegale in terventie plaatsgevonden. In een reactie liet Braks weten dat het door Dankert aangesneden probleem op zijn ministerie bekend is. Braks: „Ik heb zelfs boter aan de fabrikanten teruggestuurd". De affaire leidde wel tot intensief overleg tussen ambtena ren van Braks en de EG om de regels voor het maken van interventie-boter aan te passen. In 1987 stemde de EG daar mee in. Braks: „Ik heb geen enkele aanwijzing dat er tot 1986 NlZO-boter geprodu ceerd is ten behoeve van de interven tie". Daarmee is er volgens de be windsman ook geen enkele aanwijzing voor fraude of ten onrechte gemaakte winsten. Overigens zei de bewindsman bereid te zijn alle hem beschikbare ge- vevens op tafel te leggen. EG-commissaris Peter Schmidthuber (begroting) zei donderdag dat er geen enkel concreet bewijs is van de be weerde onregelmatigheden. De com missie zal nog wel een nader onder zoek instellen. Bij de Koninklijke Nederlandse zui- velbond FNZ, koepelorganisatie van (Slot zie pagina 3 kolom 7) EDE (ANP) - Vanavond om half zeven vertrekken 33 Ne derlandse marechaussees vanaf Schiphol naar Nami bië. Zij zullen daar deel uitmaken van de United Na tions Transition Assistance Groupe (UNTAG), die toe zicht moet houden op het onafhankelijkheidsproces van dit Zuidafrikaanse land. De marechaussees, allen vrijiuillgers, presenteerden zich donderdag aan de toegestroomde pers in de Simon Stevinkazerne in Ede, waar zij voor hun taak zijn opge leid. Vijf dagen na aankomst in Nambia begint het detache ment zijn werk. De drie officieren en dertig onderofficie ren worden verdeeld over zes plaatsen in verschillende delen van het land. Met name in het noorden van Nami bia, waar het eerder tot gevechten kwam, zullen de Ne derlanders actief zijn. De Nederlanders krijgen een civiele en geen militaire taak en worden niet ingezet in gebieden waar gevechts handelingen te vrezen zijn, zoals aan de grens met An gola. Ze zijn waarnemers die rapporteren over het ge drag van de Namïbische politiemacht. De marechaussees moesten aan een aantal voorwaar den voldoen: zes jaar ervaring in politiedienst, ervaring bij een andere VN-vredesmacht en tenminste de rang van onderofficier. Dat laatste leverde voor een aantal marechaussees een voordeeltje op. Omdat ze te laag in rang waren, zijn ze donderdag tijdelijk bevorderd. Het plan om Swapostrijders uit Namibië te repatriëren naar hun bases in Angola, dreigt op een fiasco uit te lopen. Donderdag hadden maar vijf Swapo-strijders, onder wie twee gewonden, zich gemeld bij een van de negen VN-verzamelpunten. Algemeen wordt aangeno men dat de guerrilla's deze plaatsen mijden omdat ze ook bemand worden door waarnemers van de Zuidafri- kaanse veiligheidstroepen. DEN HAAG (ANP) - Bij de voortzet ting van het debat in de Tweede Ka mer over een aantal wijzigingen van de Kieswet is duidelijk geworden dat het omstreden PvdA- voorstel tot in voering van een kiesdrempel bij BERN (AP) - De politie van Bern vuurde gisteravond met traangasgranaten en rubber kogels op een groep beto gers die sympathiseren met in de Bondsrepubliek gevangen zittende leden van de terroristische Rote Armee Fraktion (RAF). De betogers in de Zwitserse hoofstad bestookten de politie op hun beurt met vuurwerk. De rellen vonden plaats enkele uren voor de aankomst de Westduitse Bondskanselier Helmut Kohl, die een tweedaags bezoek brengt aan Zwitserland. Eerder op de dag had Kohl een ingrijpende wijziging van zijn kabinet bekend gemaakt. (Zie ook pagina 5) raads- en provinciale verkiezingen niet op steun in de Kamer kan reke nen. Nadat eerder deze week vooral de klei nere partijen in de Kamer zich tegen het voorstel hadden verzet, hebben donderdag ook de fracties van CDA en WD zich daarvan gedistancieerd. De animo om met een zo opererende PvdA-fractie mee te denken is bedui dend verminderd, aldus VVD-woord- voerder Wiebenga. Van CDA-zijde werd te verstaan gegeven dat het PvdA-voorstel „onze instemming vol strekt niet kan hebben". Het omstreden voorstel werd door ini tiatiefnemer Van Otterloo (PvdA) zo danig gewijzigd dat de verkregen rest zetels zouden kunnen worden ver deeld op basis van de grootste gemid delden. Het behalen van de volle kies deler, waarvan in eerste instantie nog werd uitgegaan, liet hij vallen. Van Ot terloo herhaalde dat het voorstel niets te maken heeft met het „koppensnel len" van kleinere partijen, noch met het buiten de politiek plaatsen van die partijen. In de verdediging van zijn voorstel hekelde Van Otterloo de kri- (Advertentie) tiek daarop en de aanvallen „boven en onder de gordel, binnen en buiten de Kamer". Het debat wordt volgende week voort gezet. Vanuit de Kamer werd in enkele moties een aantal verlangens op tafel gelegd. Zo wil D66 een regeringsonder- zoek naar de mogelijkheid om de raadsverkiezingen niet alle op dezelf de datum maai- zo nodig gespreid te la ten plaatsvinden, wil de PvdA dat geld wordt uitgetrokken voor het gebruik van stemmachines bij verkiezingen en wil de WD de toezending aan Neder landers in het buitenland van de regi stratieformulieren bij de eerstvolgen de verkiezingen. Ook over die verlan gens zal de Kamer zich volgende week uitspreken. (Advertentie) -.i -I Standaard software voor zakelijke toepassingen onder DOS, netwerken, OS/2 en UNIX 06-0226522/015-624323 f S 0 F SOFTWARE Kleur Bouwjaar Km Nieuwprijs Kilometeraf trek Prijs blauwmetallic mei '88 25.000 ƒ40.000,- 7.150,- ƒ32.850,- Kleur Bouwjaar Km Nieuwprijs Kilometeraf trek Prijs wit oktober '88 25.000 37.000,- 7.150,- 29.850,- TT et drama van de bloedig JTl neergeslagen demon straties in de Sovjetrepu bliek Georgië is een ernstige tegenslag voor Gorbatsjovs hervormings- en democratiseringspo- litiek. De Russische president heeft zijn minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze - zelf uit Georgië afkom stig en vroeger partijleider ter plekke - naar de hoofdstad Tbilisi gestuurd. Hij moet daar een uiterste poging doen om de gemoederen tot bedaren te brengen en verdere uitbarstingen van geweld te voorkomen. In heel de we reld heeft het brute optreden van Sov jet-veiligheidstroepen tegen de Geor gische nationalisten - waarbij 19 do den vielen - grote afschuw opgeroe pen. Eerder waren al rellen uitgebro ken in Armenië, in Azerbajdzjan en in de Baltische staten in het noorden, die Gorbatsjovs nieuwe aanpak op de proef stelden. Nu is de infectie van de onrust overgeslagen naar Georgië, een deelrepubliek waar ieder verzet van et nische minderheden tegen de onder drukking vanuit Moskou altijd hard de kop ingedrukt is. Nog maar enkele weken geleden boekte de Sovjetunie internationaal aanzien met de eerste democratische verkiezingen in zeven tig jaar. Burgers konden zonder reser ves via het stembiljet laten weten waar hun politieke voorkeur lag. Nu in een van de Aziatische republieken oude grieven naar boven komen en op straat worden uitgedragen, hakt het leger meteen op de betogers in. Voor het vertrouwen van de Sovjet burger in de tolerantiegrens van de nieuwe politiek is deze ontwikke ling niet erg bevorderlijk. Gorbatsjov raakt door de min of meer natuurlijke neveneffecten van zijn beleid-van-los- sere-teugel in een lastig parket. Wan neer hij de zachte lijn volgt, krijgt hij problemen met de kritische conserva tieve krachten in het Kremlin. Verde digt hij een optreden van het leger, zo als afgelopen week in Georgië's hoofd stad Tbilisi, dan loopt hij grote kans zijn eigen politieke geloofwaardigheid ernstig te ondermijnen. Begaanbaar voor de Sovjet-hervormer lijkt alleen een moeilijke middenweg. Een weg, die een grotere mate van zelfbestuur garandeert in de vele deelrepublieken met hun lang weggestopte, maar nog altijd levend gehouden nationalisti sche gevoelen. Een weg, die tegelijk de Sovjet-unie van zoveel verschillend geaarde volken bij elkaar houdt. Voor Gorbatsjov een opgaaf, waarvan zijn economisch herstelprogramma en zijn internationaal gezag nog wel eens sterk afhankelijk zouden kunnen wor den. Vanuit het Europese Parlement in Straatsburg gingen gisteren zwa re beschuldigingen in de richting van de Nederlandse zuivelindustrie over een omvangrijke fraude met EG-subsi- dies voor grote hoeveelheden uit de markt genomen boter. De aantijgin gen waren afkomstig van Piet Dan kert, Europarlementariër voor de PvdA en specialist in het opsporen van fraude met Europese middelen. Zoiets suggereert - na de visfraude - de sta pelloop van weer een nieuwe affaire rond ontduiking van en gesjoemel met EG-voorschriften. Vooral ook omdat de rapporteur van het onderzoek in één adem de naam van minister Braks (landbouw) noemde. De bewindsman zou persoonlijk op de hoogte zijn van de 'illegale praktijken', waarmee Ne derlandse zuivelcoöperaties zich in de jaren 1982-'86 hebben beziggehouden. Voor echte opwinding heeft de zaak gisteren in Den Haag (nog) niet ge zorgd. Braks zelf kwam meteen uitleg gen dat het hier ging om produktieme- thodes en bewegingen in de handel, waarover aanvankelijk veel verwar ring heeft bestaan, maar die uiteinde lijk door de Europese Commissie wa ren toegestaan. Wie er met EG-boter op het hoofd rondloopt, is in dit sta dium niet vast te stellen. De door Dan kert gemelde onregelmatigheden zijn daarvoor te vaag. Wel blijkt opnieuw dat er in het ingewikkelde stelsel van Europese subsidieregels en -voor- schriften veel mazen zitten, die allerlei praktijken op het randje toelaten. Bo vendien wordt opnieuw duidelijk dat mogelijkheden tot effectieve controle op wat er gebeurt in dit EG-subsidie- circuit soms erg beperkt zijn. En dat pleit in ieder geval voor meer greep op de gang van de enorme bedragen die voor het functioneren van de Europese landbouwmarkt worden rondge pompt. vdM. Kleur Bouwjaar Km Nieuwprijs Kilometeraf trek Prijs wit oktober '88 18.000 ƒ32.850,- 5.000,- ƒ27.850,- WARSCHAU (AFP/UPI/RTR/DPA) - De Poolse vak bondsleider Lech Walesa overweegt zich kandi daat te stellen voor de post van president in het nieuwe Poolse staatsbestel. De voorzitter van Soli dariteit zei donderdag dat hij van plan is pas over zes jaar een gooi naar de post te doen, maar dat hij „geen nee" zal zeggen als men hem zou dwingen in juni mee te doen aan de verkiezing voor het presi dentschap. Walesa zei gisteren op een persconferentie in Gdansk dat er van alle kanten druk op hem werd uitgeoefend om zich kandidaat te stellen en dat hij er steeds meer over „begint te denken". In het nieuwe staatsbestel, waaraan het Poolse par lement twee weken geleden zijn goedkeuring hecht te, komt in de plaats van de Staatsraad, het collec tieve presidium van Polen, een president met uitge breide bevoegdheden. Het staatshoofd wordt geko zen door een nieuw parlement dat uit twee kamers bestaat: een lagerhuis - waarin de communistische partij een gegarandeerde meerderheid krijgt en een democratisch gekozen senaat. Waarnemers gaan ervan uit dat generaal Wojciech Jaruzelski door het parlement zal worden aangewezen als de eerste Poolse president nieuwe stijl. De verkiezingen voor het parlement, waaraan ook Soldariteit zal meedoen, zullen op 4 en 18 juni wor den gehouden. De Poolse Verenigde Arbeiderspartij is bijvoorbaat verzekerd van 65 procent van de 460 zetels in de Sejm, het lagerhuis. Daarentegen zijn de verkiezingen voor de 100 zetels tellende Senaat vrij. De wijzigingen maken deel uit van de hervormingen waarover regering en Solidariteit het op 5 april eens werden bij de ronde-tafelbesprekingen. Het ak koord houdt verder in dat Solidariteit weer wordt toegelaten. Solidariteit diende donderdag een aanvraag bij de autoriteiten in om als officieel vakverbond te wor den geregistreerd. De registratie-aanvraag werd door drie vertegenwoordigers van het vakverbond gedeponeerd bij het provinciale gerechtshof in War schau. Het vakverbond werd na de afkondiging van de staat van beleg in 1981 buiten de wet gesteld. Walesa zei te verwachten dat Solidariteit maan dag zijn wettige status zal terugkrijgen. „Niemand is gebaat bij een vertraging, zodat wij ons werk pas later kunnen beginnen", zo zei hij. Kleur Bouwjaar Km Nieuwprijs Kilometeraf trek Prijs wit september '88 15.000 28.850,- 3.250,- 25.600,- Alle wagens met fabrieksgarantie. official Ford Dealer westhavendijk 150 goes 01100 20440 AMSTERDAM (GPD) - Ajax be schouwt Leo Beenhakker als de belangrijkste kandidaat om vol gend seizoen in de Watergraafs meer de technische leiding op zich te nemen. Het vertrek van Rinus Michels bij Bayer Lever- kusen heeft daar geen verande ring in gebracht. Gisteravond in de Spaanse hoofdstad Madrid voerden directeur Arie van Eij- den en bestuurslid financiële za ken Arie van Os namens Ajax een bespreking met Beenhak ker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1