items 'pendelen' tussen Hompelvoet 'n Markenje bewustwording leden [oog in vaandel van lattelands vrouwen De bezieling van Hans Verhagen provincie IEK EN SERIEUS Pleidooi voor nieuw overleg VRIJDAG 14 APRIL 1989 (OLONIE GREVELINGEN GRILLIG Beheersmaatregelen 'VERGADERING IN GOES Demonstratie EXPOSITIE IN PZEM-GALERIE Extra plaatsen voor geestelijk gehandicaptenzorg Europarlementariër spreekt voor CDA afdeling Valkenisse cties verpleging .onder wanklank DELBURG/TERNEUZEN - Ludieke en serieuze actie donderdag aan het verplegingsfront teeland. In het Terneuzense ziekenhuis De Honte weigerden verpleegkundigen enkele me- ■he verrichtingen, zonder dat daarover problemen ontstonden. In Middelburg trok 'de ge- Mheidszorg' door een deel van de binnenstad om zich bij het arbeidsbureau voor 'een beter Kalde baan' aan te melden. Jeerste serieuze actiedag in het fkziekenhuis De Honte in Temeu- Hjs zonder wanklanken verlopen. |fan én tot zes uur 's middags weiger- len de verpleegkundigen het toepas- Btan enkele medische handelingen. jier dat daarover conflicten ont- _Jfien hebben artsen dit werk, zoals iet e inbrengen van infusen en waak- Iden, overgenomen. In de operatie- Ier hebben de assistenten van de Ithesisten bepaalde werkzaamhe den geweigerd. De goede en tijdige be- lleling van patiënten heeft geen Kent gevaar gelopen, zo deelde na lp zowel de directie als het actieco- Jmee. Verpleegkundigen en het andere lekt ihuis- en verpleeghuispersoneel leuwsch-Vlaanderen kregen giste ren de steun van de 328 leerlingen van Infra Scaldem in Terneuzen, de school voor de gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen, 's Middags leg den de leerlingen uit solidariteit met het ziekenhuispersoneel de pennen neer en maakten met spandoeken en pamfletten hun bedoelingen duidelijk. De leerlingen sluiten niet uit dat ze volgende week donderdag weer acties zullen voeren Volgens directeur O. Rienties van In fra Scaldem verliep de staking op zijn school ordelijk. „Ik vind dat de leerlin gen op zich wel gelijk hebben. Er ligt een hele zware druk op de mensen in de gezondheidszorg. Dat heeft ook een negatieve invloed op de werving van nieuwe mensen voor dit beroep." IIERIKZEE - De grote sterns in |ft Grevelingengebied zijn grillig i de keuze van hun nestplaats. Zo ierhuisde in 1985 het overgrote ■eel van de kolonie van de Hompel- loet naar het - overigens nabijge- Igen - Markenje. En in 1986 en 87 hielden de grote sterns Hom- Jelvoet zelfs helemaal voor gezien, lie jaren nestelden ze uitsluitend lp Markenje. forig jaar echter vestigde zich tóch leer tweederde deel van de kolonie i Hompelvoet, terwijl de overige hote sterns in het Grevelingenge- Éed verkozen andermaal op Mar- lenje te nestelen. Beide kolonies jonden overigens ongestoord broe ien. En ze brachten, zowel op Hom poet als Markenje, flink wat jon- bn groot. |taatsbosbeheer signaleert dit in e beheersverslagen over afgelopen Iren, waarin het in het noordwes ten kolonie grote sterns ten van de Grevelingen gelegen Hompelvoet wordt aangemerkt als een belangrijk natuurgebied. „Hompelvoet is vooral van belang als broedplaats van kustvogels, met name de grote stern." Tevens wordt het belang van voortzetting van de in het verleden genomen be heersmaatregelen onderkend ten einde Hompelvoet als broedgebied geschikt te houden. De neiging van de grote stern zich van het ene naar het andere vogelei land in de Grevelingen te verplaat sen wordt in de hand gewerkt door de aanwezigheid van roofdieren, blijkt uit de beheersverslagen. Op Markenje veroorzaakten twee zil vermeeuwen, die op eieren en door de sterns meegebrachte visjes uit waren, vorig jaar nogal wat onrust onder de vogels. Uit het beheersver- slag: „Al lopend drongen de zilver meeuwen door tot middenin de dichte baltsgroep van duizenden sterns. Daardoor gingen deze groe pen steeds massaal de lucht in. Eer der is op Hompelvoet gebleken dat een aantal sterns dan naar elders vertrekt." Vorig jaar verschenen eind april op Hompelvoet de eerste 'slaapgroe- pen', tegelijk met het begin van de vestiging op Markenje. „Wanneer er eenmaal ergens een groepje zit is het bij sterns net als bij schapen: als de eerste over de dam is volgen er meer." Aantallen grote stern in 1988: 2375 op Hompelvoet, 1275 op Markenje. In het verslag over 1988 wordt op gemerkt dat allerlei voor de sterns genomen beheersmaatregelen ook voor andere vogelsoorten gunstige gevolgen hebben. Tevens worden verstovingen van de rust op Hom pelvoet gesignaleerd in 1988, zoals een laagvliegende helicopter, het plaatsen van fuiken tegenover de grote sternkolonie, alsmede activi teiten van surfers, palingvissers, jachtjes, motor- en rondvaartbo ten. Erg rustig was het seizoen 1988 op Markenje. Toch werden enkele ke ren windsurfers bij het eilandje ge signaleerd: 'dichtbij de oever zodat de daar rustende vogels opvlogen.' Daarbij wordt aangetekend dat ge waakt moet worden tegen aantas ting van rust en stilte. „Want deze zijn van wezenlijk belang voor de grote aantallen vogels die binnen het Grevelingengebied verblijven en/of er tot broeden komen." H' afdeling Zeeland van de "erlandse Bond van Plattelands wen hield donderdag haar jaar- adering. Vanuit de hele provincie lmen zo'n 350 vrouwen naar de 's van Oranje in Goes. Presidente Brouw J. m. Elema-Meinardi stel- W naar openingsrede de vraag aan ■Jde hoe het nu verder gaat met het and. Dit gezien de milieupro- ■»tiek, de economische zelfstan- ern van vrouwen in 1990 en de 1 binnengrenzen van de Europese 'M'nschap in 1992. Ook noemde zij «dreiging van het voortbestaan e kleine scholen op het platte- en ernstige economische pro- van de agrariërs, ond legt een grote nadruk op de ^scholing en de bewustwording e 'eden in de vorm van vele cur- »fn werkgroepen. Presidente einardi zei dat door het inzet- an zogenaamde eva-kaderleid- en noS gerichter aanbod aan de mogelijk is. Eva-kaderleidsters I ouwen die zowel landelijk als De directie van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan De Honte een onderdeel vormt, heeft zich gisteren min of meer 'sympathisant' van de actievoerende personeelsleden verklaard. In een officiële mededeling die gisteravond op de prikborden van de drie klinieken verscheen zegt de di rectie dat de achterstand in salarië ring de looneis rechtvaardigt. „We hebben dan ook alle begrip voor acties van het personeel ter ondersteuning van de eis, zolang deze patiëntvriende lijk blijven. Wij hopen echter dat geen acties zullen worden gevoerd waar door de rust in de ziekenhuizen wordt verstoord en het normale functioneren in het gedrang komt." Bijna 200 personeelsleden uit de ge- zondheids-, zwakzinnigen- en bejaar denzorg op Walcheren hebben don derdagmiddag met een demonstratie ve tocht door de Middelburgse bin nenstad en een gezamenlijke aanmel ding bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau 'voor een beter betaalde baan' aandacht gevraagd voor hun looneis van 5 procent. „Wij zijn nu over de rooie, wij zijn nu erg kwaad. Nu Dees ons ons geld niet wil geven, gaan wij dus nu op de straat", klonk het in de overvolle Lan ge Delft, waar de actievoerders pam fletten en snoepjes uitdeelden om het publiek attent te maken op hun onvre de. De demonstratie zou wel eens één van de laatste speelse acties in de gezond heids- en zwakzinnigenzorg kunnen zijn, waarschuwde actieleider Cor van de Elshout, die de demonstranten voor hun vertrek toesprak op het Middel burgse station. „De acties zullen scherper worden. Er komen werkon derbrekingen en stiptheidsacties". Donderdag 20 april vertrekt een grote delegatie uit Zeeland naar de landelij ke manifestatie in Den Haag. De span doeken spraken donderdag duidelijke taal: „Motte ons Zeeuwe nog zuniger worrè?", „Haagse heren niet reanime ren" en „Met de botte naald erin". Eindpunt van de optocht was het ar beidsbureau, waar een verraste direc teur J. Swinkels 200 inschrijfformulie ren in ontvangst nam plus het verzoek om een gesprek. „Fijn dat u ons hebt weten te vinden", reageerde hij via de megafoon. Of de 'beter betaalde baan', waar de actievoerders om vroegen, er ook inzit liet hij in het midden. Een be ker koffie was er wél. BERGEN OP ZOOM - Werknemers en werkgevers in de gezondheidszorg moeten zo snel mogelijk samen met de overheid om de tafel gaan zitten om de patstelling, die ontstaan is in het cao-conflict, te doorbreken. Die op roep deed voorzitter J. Geerdink van de Stichting Instelling Gezondheids zorg westelijk Noord-Brabant (StIG) donderdag in Bergen op Zoom. De StIG is een samenwerkingsverband van het ziekenhuis Lievensberg en het verpleeghuis ABG in Bergen op Zoom en het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren. De StIG heeft de oproep verstuurd aan de Nationale Ziekenhuisraad (werkgevers), de vak bonden en de betrokken ministers. Volgens Geerdink is het noodzakelijk dat er zo spoedig mogelijk een voor al le partijen aanvaardbare oplossing komt. Gebeurt dat niet dan zullen de acties van de verpleegkundigen, die vijf procent meer loon willen, verscher pen en daar zullen de patiënten uitein delijk de dupe van worden. De StIG acht dat ontoelaatbaar. Geerdink zei verder begrip te hebben voor de verpleegkundigen omdat die in vergelijking met andere beroeps groepen een achterstand hebben in sa lariëring. (Advertentie) Middelburg: actie in het arbeidsbureau UTRECHT - Gedeputeerde staten zullen nog vóór de zomer advies vra gen aan het Provinciaal Overlegor gaan Zwakzinnigenzorg (POZ) over eventuele knelpunten in de regio op het gebied van dag- en woonvoorzie ningen voor geestelijk gehandicap ten. Het college wil daarmee inspelen op het akkoord dat staatssecretaris J. Dees (volksgezondheid) woensdag be reikte met de FIAD, de vereniging voor geesteijk gehandicapten, over 900 extra plaatsen in het hele land. Voor deze uitbreiding van de capaci teit, waardoor de wachtlijsten voor dagverblijven met ruim 500 en die voor gezinsvervangende tehuizen met 400 plaatsen worden 'bekort', heeft Dees 13 miljoen gulden uitgetrokken. De 900 plaatsen komen boven op de uitbreiding die al op grond van de re guliere planning was voorzien en waar voor een bedrag van 50 miljoen gul den beschikbaar is. De kosten zijn gedrukt doordat de dagverblijven en tehuizen zoveel mo gelijk binnen de bestaande voorzienin gen naar oplossingen hebben gezocht. Daarvoor worden extra huisvestings kosten vermeden. Voordat met de uitvoering van het plan kan worden begonnen vraagt Dees advies aan de provincies en zal hij de individuele projecten toetsen op financiële haalbaarheid. Maar WVC en de FIAD verwachten dat veel van de 900 plaatsen er al dit jaar bij komen. MIDDELBURG Door zijn werk loopt een 'lijn naar God'. En zijn hori zon werd ooit bepaald door Zeeland. Maar wat dat nou te betekenen heeft? ,,'t Zou verdacht zijn als ik dat precies zou kunnen vertellen". Het is in ieder geval niet de God van de kerk, die de Amsterdamse kunstenaar Hans Verhagen (50) inspireert. Eerder de God die het onberekenbare orkest van de schepping dirigeert. En als zich in zijn werk een Zeeuwse horizon laat zien, dan gaat het niet om 'die nijvere en christelijke wereld van betutteling en schoolmeesters' waarvoor hij zich destijds zo 'prettig verborgen' wist in het atelier van de Vlissingse naaima chinereparateur en schilder W. A. Jurcka. Dat Zeeland bestond slechts in het hoofd van de jongeling Verha gen toen die nog louter in het dichter schap een 'alibi' zag om aan 'het ge reglementeerde en grauwe leven te ontsnappen'. Wat Verhagen heden ten dage te ver tellen heeft laat zich de komende we ken bekijken in het hoofdkantoor van de Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij te Middelburg. Daar opent vanmiddag - vrijdag - (15.30 uur) de co- Hans Verhagen exposeert in de PZEM-galerie. provinciaal geschoold worden voor een bepaald thema. De opgedane ken nis kunnen zij daarna overdragen aan de locale groepen. Enkele thema's zijn: '50+ vrouw als manager van vrou- wenzorg' en 'meeleven - meebeslui ten'. De provinciale vergadering koos me vrouw L. Broek als opvolgster voor be stuurslid mevrouw C. Mandemaker- Penning voor de kring Schouwen-Dui- veland. Mevrouw H. Polderman-Mar tin trad af als bestuurslid voor de kring Tholen-Sint Philipsland. Er is nog geen opvolgster. Zij wordt nu hoofdbe stuurslid bij de landelijke jaarvergade ring. Mevrouw A. Dees-de Looff heeft dit werk de afgelopen zes jaar verricht. In het kader van het project 'Platte landsvrouwen en de Derde Wereld' wordt een nieuwe werkgroep opge richt. De film 'Het Sterke Geslacht' en de door op aansluitende tentoonstel ling komen in 1991 naar Zeeland. De film vergelijkt de levens van drie vrou wen - uit Nederland, Nepal en Burkina Faso - met elkaar. lumnist en voormalige topvoetbalier Jan Muller de expositie 'Panta Rei' (Alles Stroomt). Het is een verzameling kleurrijke schilderijen: zeegezichten, waarin de mens wordt overspoeld door het ge weld van de elementen; mensen gepor tretteerd met him ziel op het gelaat. „Fascinerend en vooral obsederend werk", melden de critici uit Amster dam, waar soortgelijk werk drie maan den geleden te zien was onder de noe mer 'Peintures Passionnelles'. "Wie bouwt aan zijn kunst, vernietigt zijn huis", luidde de eerste regel van een gedicht dat de schrijver Remco Campert bij die gelegenheid las. Ver hagen mag inmiddels zijn hele hebben en houden aan de kunst verkocht heb ben, zijn 'huis van de duizenden zons ondergangen', de woning aan de Vlis singse boulevard, die de eerste twintig jaar van zijn leven zijn thuis was, staat nog overeind. Van daaruit trokt Verhagen naar de Randstad waar hij, in de jaren zestig, als de Dichter van de Nieuwe Stijl werd ingehaald. Later (vooral in de ja ren zeventig) zou hij zich ontpoppen als filmer van spraakmakende televi sieprogramma's als 'Hoepla', 'Het Gat van Nederland' en poëtisch-realisti- sche televisieprodukties als 'Vastbera den, maar soepel en met mate', 'Ge schiedenis van een Plek' en 'Trap naar Zee', een zeer persoonlijk getinte sfee rimpressie van Vlissingen. Daarna werd het ongewoon stil rond de kunstenaar. Totdat hij eind vorig jaar in het hoofdstedelijke wereldje van de artistieke intelligentia opzien baarde met zijn 'Peintures Passionnel- les'-expositie. Verhagen: „Ik had dat televisiewerk op een gegeven moment wel gezien. Het was geen uitdaging meer. Dan schakel je over op de auto matische piloot. Mijn werk wordt daar slecht van. Schilderen is nooit een droom van me geweest. Maar op een gegeven moment ben ik ermee begon nen. Ik heb er zelf niet voor gekozen, het heeft als het ware mij gekozen. Het is me gaan obsederen". Een kwestie van bezieling, denkt Ver hagen, „Bezieling, gepassioneerdheid is ongetwijfeld het begrip dat het dichtst komt bij dat geheimzinnige moment, de mysterieuze factor waar de rationalisten en materialisten zo de pest aan hebben". „Dat schilderen, het is iets watje doet uit een soort rare drang, 't Is net of je iets invult wat er altijd al geweest is. Uiteindelijk worden het allemaal zelf portretten. Die schilderijen, ze waren er opeens. En opeens werden ze door anderen opgemerkt. Ik ben benieuwd of ook deftige mensen erover roemen". Zoekt u iets moois, dan kunnen wij een leuke geste doen. Bij een set van de Parker Vector vulpen en ballpen, geven we tijdelijk het Vector vulpotlood cadeau. Dit trio, uitgevoerd in hoogglanzend kunststof, is leverbaar in zwart, wit of blauw. Een fraaie geschenk doos maakt het cadeau compleet. En als er geen jarigen zijn, waar schrijft u zelf eigenlijk mee...? ^PARKER KOUDEKERKE Mevrouw Maij- Weggen, vice-voorzitter van de EVP in het Europese parlement, houdt dins dag 18 april op uitnodiging van de af deling Valkenisse van het CDA een spreekbeurt in Koudekerke. Op deze bijeenkomt, in de zaal achter de gere formeerde kerk, spreekt de Europarle mentariër over de Europese verkiezin gen en het belang daarvan 'voor Zee land, Walcheren en haar inwoners'. Aanvang 19.45 uur. Ji

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 19