'rem ies voor eilig verkeer ui gehalveerd Op kraambezoek bij vierduizendste Domburger NS stellen een onderzoek in naar gevoelig spoorsein bij Rilland Walcheren prijst bij Duitsers zeewater aan rans voor superkoe Open dag op Neeltje Jans en pijlerdam Vlissingen thuishaven voor grootste hektrawler Europa 17 )ÜR 9 GEMEENTEN 160. VRIJDAG 14 APRIL 1989 iDELBURG - Negen gemeenten in Zeeland krijgen geza- lijk 160.000 gulden van minister drs N. Smit-Kroes van leer en waterstaat, als premie in de actie 25 procent min- verkeersslachtoffers. Dat bedrag is aanzienlijk minder in voorgaande jaren: in 1987 werd in Zeeland een bedrag .000 gulden verdeeld; over de periode 1984-1986 was dat gulden. Jertigste reünie ïaialjon Zeeland TjKLBURG - Het reünie-comité liet voormalig Oorlogsvrijwillers- |jon 2-14 Regiment Infanterie, het ljon Zeeland', houdt zaterdag 15 I de veertigste reünie. De bijeen- |t vindt vanaf 14.00 uur plaats in generaal Majoor Berghuys Kazer- I Middelburg. Het comité hoopt |°k oudstrijders komen die in de der jaren hebben afgehaakt door prbeeld een verhuizing. WEUWSE Samenwerking Lichtgewonde bij aanrijding in Goes zeeland V - v.'-.- - A m i laat om de zes Schouwse gemeen- Irouwershaven, Bruinisse, Duive- 1 Middensehouwen, Westerschou- Jalsmede Vlissingen, Axel en Sas jent. De zes Schouwse gemeen- Junnen 70.000 gulden verdelen. Op (oormalige eiland werden in 1988 1120 verkeersslachtoffers geregi- jrd (doden en gewonden), tegen gemiddelde van 134 in de jaren ten met 1986. Bemeente Vlissingen krijgt 55.000 In. Het aantal verkeersslachtof- ln de Scheldestad bedroeg vorig 195, tegen het peilgemiddelde van |De gemeenten Axel en Sas van ontvangen gezamenlijk 35.000 fen. Er werden 44 verkeersslachtof- Éeregistreerd bij het peilgemiddel- Jn 60. Deze twee gemeenten ont- Hen als enigen in Zeeland in twee rereenvolgende jaren een premie. oorlogsvrijwilligers namen deel fe politionele acties in Indonesië, i meldden zich aan na de bevrij- jvan Zuid-Nederland, om tegen de Iers te gaan vechten. Terwijl ze Ipleiding volgden in Frankrijk, ca- Terden de Duitse bezetters. Het (jon Zeeland heeft onder meer ge iten op Malakka en Java. l!e r,lan in Terneuzen is ijdel. |oen hij van de week vaststel dat zijn wenkbrauwen te OTstelig werden, haalde hij de I'ndeuse van zijn scheerappa- patereens langs. Te ruw. Zijn |"/cenvenkbrauw was geheel Wdwenen. |2> kantoor aangekomen, wil- Ie hij wel eens weten hoe erg Ir °Wiel. Hij nam de bril af en yosff de telefoniste: „Wat is er F met mijn hoofd?" re rode uitslag," stelde ze f^dogenioos vast. "ee," zei hij, het is iets an- /ers." ik zie het, je hebt heel kleine i ®es,corrigeerde ze. |e rest van de dag heeft hij Fomeioos rondgelopen. is namelijk zo ijdel. Bij de toekenning van het bedrag voor 1988 is met de premie uit het voorgaan de jaar rekening gehouden. Terneuzen, dat in 1987 een premie kreeg uitgekeerd, zag zich vorig jaar geconfronteerd met een toename van het aantal verkeersslachtoffers tot 127. Het peilgemiddelde voor Terneu zen is 115. Ook in Middelburg werden aanzienlijk meer verkeersslachtoffers geregistreerd: 114 tegen een peilge middelde van 101. In Zeeland werden in 1988 totaal 1122 verkeersslachtof fers geregistreerd. Het peilgemiddelde voor de hele provincie is, volgens de gegevens van het ministerie van ver keer en waterstaat, 1111. De meeste Zeeuwse gemeenten werken in het kader van de actie '25 procent minder verkeersslachtoffers' samen. Voorwaarde voor deelname aan de actie is namelijk dat een ge meente tenminste 20.000 inwoners moet hebben. Het betekent dat in Zeeland als zelf standige gemeenten meedoen Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen. Alle andere gemeenten doen mee in enigerlei samenwerkingsverband. Er zijn afspraken gemaakt over de verde ling van premies. (Vlnr) Florence Ederveen, burgemeester Hietkamp met Nicole in zijn armen en Arthur Schrey met zoon Volkert. DOMBURG - De Domburgse burgemeester H. W. Hietkamp kwam donder dagmiddag op kraamvisite bij 4000ste inwoner van zijn Walcherse gemeen te. Met een bos bloemen en een spaarbankboekje feliciteerde hij Arthur Schrey en Florence Ederveen met de geboorte van hun dochter Nicole Ta mara Schrey. Nicole werd thuis, aan de Oostkapelse Lijdijkweg op 9 april om halfeen 's nachts geboren. Ze woog zes pond. Vervangend huisarts Oost hof bood daarbij een helpende hand. Nicole is een zusje van Louisa (6 jr), Arnold (5jr) en Volkert (2jr). NEELTJE JANS - Rijkswaterstaat houdt zaterdag open dag op Neeltje Jans en de Oosterscheldekering. Van 10 tot 17 uur zijn dan plaatsen te be zichtigen die anders voor het gewone publiek zijn gesloten, zoals de bedie ningsruimte van de stormvloedke ring en de dieselhal. Verder kunnen de bezoekers de kering bekijken en aan boord stappen van een aantal werkschepen in de buitenhaven Neel tje Jans. Het centrale ontvangpunt tijdens de open dag is de overdekte binnenplaats van het Topshuis op Neeltje Jans. Hier staan verscheidene diensten van rijks waterstaat en aannemers die bij het onderhoud van de kering zijn betrok ken met in totaal ruim twintig presen taties. Deskundigen zorgen voor uit leg. In het Topshuis zijn verder toegan kelijk de bedieningsruimte en één hal met generatoren voor de energievoor ziening van de pijlerdam. De bezoe kers ontvangen een routekaart die hen langs de kering, twee laagwerkers en de buitenhaven leidt. In die haven lig gen een grote drijvende bok, vier meet schepen, een steenstorter, een red dingsboot, een inspectievaartuig en een duik-begeleidingsschip. GOES Bij een verkeersongeluk op de kruising M. A. de Ruyterlaan met de Piet Heinstraat is donderdagmid dag de 15-jarige D. van D. uit Goes licht gewond geraakt. De jongen zat achterop een bromfiets, bestuurd door zijn één jaar oudere broer, die in botsing kwam met een personenauto. Na behandeling in het Oosterschelde- ziekenhuis kon Van D. naar huis. De botsing ontstond omstreeks 15.00 uur toen de 58-jarige Goese automobi list M. H. van der L. geen voorrang ver leende aan de 16-jarige bromfietser O. van D., die uit het centrum kwam aan rijden over het fietspad. De beide jon gens kwamen ten val. De jongste Van D. werd lichtgewond met een ambu lance overgebracht naar het zieken huis. Zijn broer en de automobilist kwamen met de schrik vrij. GOES - De Nederlandse Spoorwegen hebben in het baanvak bij Rilland- Bath onderzoek verricht naar een sein, dat regelmatig op hol slaat. Me tingen wijzen uit dat het sein bij de minste of geringste storing op geel of rood springt. Machinisten hebben daardoor het afgelopen halfjaar drie keer een noodstop moeten maken. Zo wel NS als de Vereniging Voor Machi nisten (WM) zien geen verband tus sen de kuren van het sein en het trein ongeluk bij Rilland-Bath, waarbij vo rig jaar drie doden en 29 gewonden vielen. Het gaat om hetzelfde baan vak en hetzelfde sein. De Vereniging Voor Machinisten (VVM) heeft de seinperikelen gemeld aan de Spoorwegongevallenraad, die in augustus een uitspraak doet het treinongeluk bij Rilland-Bath. WM-voorzitter M. Borghouts hoopt dat de drie meldingen worden betrok ken in het onderzoek naar de toe dracht van de treinramp. Eerder is vastgesteld dat de (omgekomen) ma chinist door rood licht is gereden. De NS wijten het ongeluk aan een mense lijke fout. Maar theoretisch is het mo gelijk dat het gewraakte sein pas na het passeren van de trein op rood is ge sprongen. Volgens Borghouts is dat nooit te bewijzen, „Het geheim zal wel nooit worden ontsluierd. In theorie kan het, maar ik wil die suggestie ab soluut niet wekken." Een woordvoerster van NS zegt dat een sein wel van groen op rood kan springen, maar uit zichzelf nooit vice versa: „Dat is echt onmogelijk. Wij zijn er zeker van dat het seinstelsel niet de oorzaak is geweest van het treinonge luk. Tenslotte bevond de grindtrein zich op dat traject, dus het sein moet op rood hebben gestaan." Het euvel is volgens NS een gevolg van de gevoelige apparatuur. Metin gen tonen aan dat het sein erg scherp staat afgesteld. Trillingen of bijvoor beeld een boer die het spoor over steekt en met zijn eg de rails raakt, kunnen het sein op rood zetten. De si tuatie is op zich niet onveilig, maar de WM vindt wel dat machinisten die Het 'gevoelige' sein bij Rilland. juist op die plaats een noodstop moe ten maken, psychisch zwaar worden belast. Borghouts: „De veiligheid is niet in het geding, daarin heeft de NS gelijk. Al leen de remmende machinist weet op zo'n moment niet of er werkelijk ge vaar dreigt. De machinisten op de Zeeuwse lijn passeren Rilland ook al tijd nog met het treinongeluk in het achterhoofd." De WM-voorzitter pleit daarom op nieuw voor een vertrek- of herhalings- ein bij het bewuste baanvak. Hij deed dat ook al in februari naar aanleiding van een zitting van de Spoorwegonge vallenraad. Borghouts vindt de NS op dit punt te laks. Hij verklaart dat de NS het kennelijk niet de moeite waard vindt nieuwe seinen aan te brengen, omdat de Zeeuwse lijn over twee jaar een Automatische Trein Beïnvloeding (ATB) krijgt. „Geld moet in dit geval geen belemmering zijn. De Zeeuwse machinisten willen extra zekerheid, zolang het ATB-systeem er nog niet is." Na de meldingen van de noodstops heeft de NS de machinisten op dit baanvak een 'lastgeving' uitgereikt met de order 'voorzichtig rijden'. Vol gens Borghouts houdt dit in dat de machinist zijn rijsnelheid aanpast naar de situatie vereist en zodoende op alles is voorbereid. Hij noemt de maat regel 'zeer onlogisch', omdat de NS te gelijkertijd zegt de situatie niet onvei lig te vinden De Franziska meerde deze week voor het eerst af in de Bijleveldhaven. VLISSINGEN - De grootste hektrawler van Europa krijgt Vlissingen als één van zijn thuishavens. De Scheveningen 54, roepnaam Franziska, deed deze week voor het eerst de Bijleveldhaven in Vlissingen-Oost aan. Bij Van Bon Koel- en Vriesveem is de eerste vangst van het vissersschip gelost. De Franziska kiest vandaag (vrijdag) weer het ruime sop. Het schip is begin maart in gebruik genomen door de Scheveningse rederij W. van der Zwan. De trawler heeft een lengte van bijna 120 meter, een breedte van 19 meter en een diepgang van 7,56 meter. De Franziska meet 7.153 gt en heeft een netto ruiminhoud van 3.021 ton. De gevangen vis wordt direct aan boord verpakt en ingevroren. Het schip kan daarom enkele weken op volle zee blijven om het ruim vol te vissen. De lading wordt onder meer gelost bij Van Bon, gespecialiseerd in op- en overslag van diepvriesprodukten. H. Buitelaar van het bedrijf: „De Fran ziska is te groot voor Scheveningen. Daarom wordt Vlissingen een soort thuishaven. Het schip zal drie a vier keer per jaar in de Bijleveldhaven lossen". Van Bon werkt al jaren samen met rederij Van der Zwan. MIDDELBURG - Burgemeesters en ondernemers uit een aantal Wal cherse kustgemeenten geven vandaag (vrijdag) in Aken een persconfe rentie om de Duitse media te overtuigen van de goede kwaliteit van het zeewater. Een tien man sterke delegatie wil proberen om de alarmerende berichten over dode zeehonden en zinkende giftankers - zoals de Neder landse Anna Broere - te weerspreken en te voorkomen dat het zomersei zoen letterlijk 'in het water' valt. Het initiatief voor de promotiecampagne is van de Domburgse Rabobank, die overigens ook het slechte en 'onvriendelijke' imago van de Nederlan ders wil ombuigen. In Aken worden ongeveer 40 journalisten verwacht. Zij krijgen ondermeer een uitnodiging om op 19 en 20 mei op kosten van de initiatiefgroep naar Walcheren te komen, om met eigen ogen te zien dat slogans als 'Nordsee-Mordsee' ongegrond zijn. Een medewerker van Rijks waterstaat zal de media op dat punt vandaag uitgebreid voorlichten. De hele campagne wordt betaald door de Domburgse bank. „Enige ongerustheid over het milieu is op z'n plaats, maar het beeld wordt sterk overtrokken", zegt de Domburgse loco-burgemeester L. Labruijère, die zelf overigens niet deelneemt aan de trip naar de Bondsrepubliek. Wél van de partij zijn burgemeester drs. H.W. Hietkamp van Domburg en zijn collega's H.A. van Maldegem van Westkapelle en mr.B.J. van Putten van Mariekerke, gemeentesecretaris J. Wattel van Veere en een afvaardiging van het bedrijfsleven. Aanwijzingen dat de Duitse vakantieganger Zeeland links laat liggen, zijn er overigens niet. Hietkamp: „Het gaat ons om promotie en objectie ve voorlichting op basis van cijfers en documentatiemateriaal". Burgemeester Van Putten bezweert dat er in Mariekerke vorig jaar wel degelijk sprake was van een terugloop van het aantal Oosterburen. Toch zegt ook hij: „Het kustgebied tussen Westkapelle en Schouwen is het schoonst van de kuststrook tussen Denemarken en Het Kanaal". ■)EKKRKE - 'Ora ^Tora' staat op de pa rt weerszijden van igang tot het melk- luderijbedrijf van Viiie Karelse tus- Ldekerke en Mid- |_]bu Bid en werk. ^ftwoners van deze ^[eri,j voelen zich ■wijfeld aange- |en door beide as- fn van deze vrome Joring. Maar dat er If worden gewerkt, -teft ook de koe Roosje H;h aangetrokken. |et dier heeft een totale ftroduktie van (.OOI! kilo op haar Reden om de Renjarige koe don- te huldigen. Ie ontving de buren Ie familie Karelse Vertegenwoordigers let Zeeuws Rund- Indicaat in haar ei- Idomein: de wei. Voorzitter G. Blankers van het het syndicaat hing haar een bordje met het opschrift '100.000 kg melk' en een bloemen krans om de nek. Roosje leek er niet echt blij mee te zijn, maar ze stapte vervolgens toch gewillig met eigenaar J. Karelse rond om zich van alle kanten te laten bewon deren. De genodigden - zonder uitzondering kenners - roemden haar bouw, het beste benenwerk en na tuurlijk de indrukwek kende uier. Dat Roosje ter hoogte van haar heu pen wat knokig begint te worden en dat het zwart van haar bonte tekening al aardig naar grijs ver kleurt, zijn volgens hen kleinigheden. Ondanks haar leeftijd - veertien jaar is al vrij oud voor een rund - is Roosje 7 nog steeds een prachtige koe. Nadat iedereen de ana tomie van Roosje goed in zich had opgenomen en de helft van het gezel schap zich met de su per-koe had laten foto graferen, zat het officiële gedeelte van de huldi ging erop. De gasten gingen naar de koffie en Roosje mocht zich, bevrijd van bordje en krans, nog wat te goed doen aan het malse gras in de wei. Daarbij toonde de koe dat ze behalve over een uitstekend functione rende uier en een fraai ui terlij k ook over een mooi karakter beschikt. Pas toen de laatste gast de wei had verlaten en het hek werd dichtge draaid, leegde ze opge lucht haar darmen. Het echtpaar Karelse en zijn kinderen samen op de foto met hun

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 17