rrzzziilf VERWACHT CABARET 'DE KUIL' hobby met perfectie PZC vrijdagkrant kamerkoor puppet theatre zeeuws orkest videomime gekkengalerij thuis koning ubu ballet bedkwartet de piek cabaret concert seperation beethoven salto vitale koffieconcert oberon trio pianorecital parabel sim bolus de meeuw finkers De agenda J VRIJDAG 14 APRIL 1989 ambitie Het Nederlands Kamerkoor geeft vandaag, vrijdag, een optreden in de Concertzaal in Middelburg (20.00 uur). Als soliste treedt op de Franse pianiste en sopraan Mady Mesple. Mady Mesplé staat bekend als een buitengewone hoge sopraan. Het programma ziet er als volgt uit: Cantique de Jean Raciné, Madrigal opus 35 en Chant funèbre van G. Fauré, Calme des Nuits opus 68, Les FleUrs et les Arbres opus 68, Des pas dans l'allée, madrigal opus 141, Trinquons, Chanson a boire opus 141 en La nuit opus 114 van C. Saint Saëns, A la Musique. l'llle heureuse. Ballade des gros dindons, Chanson pour Jeanne, Villanelle des petits canards van E. Chabrier, Chante Paysans derde serie van J. Canteloube en Marcia Funebre Sulla Morte d'un Pappagallo van Ch. V. Alkan. Het Stuffed Puppet Theater speelt vandaag, vrijdag, de voorstel ling Kamer Vijf in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.30 uur). Kamer Vijf is de nieuwste voorstelling van het Stuffed Puppet Thea tre van de Australiër Neville Tranter. De voorstelling speelt zich af in een psychiatrisch ziekenhuis, waar de directie één van haar patiën ten middels een rollenspel de gelegenheid geeft vat te krijgen op zijn of haar ziekte. Dit gebeurt door de patient te confronteren met een publiek bestaande uit familie, vrienden en geïnteresseerden. Een controversiële therapie met risico's voor ale betrokkenen. Het Zeeuws Orkest concerteert vandaag, vrijdag, met de Ameri kaanse pianist Malcolm Frager in het Scheldekwartier in Vlissin- gen (20.00 uur). Dirigent is Lex Veelo. Het concert in het Scheldekwartier is het derde in een reeks van drie. Het programma ziet er als volgt uit: Ouverture Carnaval Romain van Berlioz, Minuetto Serio van Zoltan Kodaly, Ricercare van Hen drik Andriessen, en Pianoconcert nr. 2 B grote terts opus 38 van Jo hannes Brahms. Paula Vanes toont vandaag, vrijdag, Videomime in de Stads schouwburg in Middelburg (14.00 en 16.00 uur). Videomime bestaat uit een aantal bewegingsstudies van lichaams delen en voorwerpen gecombineerd tot een drama, The dark lady. Het cabaretduo Waardenberg De Jong brengt vandaag, vrijdag, De Gekkengalerij in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20.00 uur). De Gekkengalerij bestaat uit een sliert van idiote scènes zonder on derlinge samenhang. De enige begeleiding is een contrabas. Martin van Waardenberg en Wilfried de Jong spotten met de Jaanse vecht sport, zingen een lied over een zoekgeraakt broekie, kwelen een smartlap over een aan lager wal geraakte duif Het Mechels Theater speelt vandaag, vrijdag, Thuis van Hugo Claus in Den Dullaert in Hulst (20.00 uur). Het Mechels theater is één van de grootste Vlaamse theatergezel schappen. Thuis is het verhaal van het echtpaar Vandaele dat de zorg op zich heeft genomen van de zieke, seniele eigenares van het grote herenhuis waarin het paar woont. Het drietal kan het slecht net elkaar vinden. De zaak wordt alleen maar complexer als zoon Rik thuiskomt met vriendin Sonja, een vrijgevochten, complexloos meisje dat als verpleegster heeft gewerkt. ZATERDAG Milan Sladek brengt morgen, zaterdag, het bewegingsspektakel Koning Ubu in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). Koning Ubu is een mime-farce, een bewerking van Alfed Jarry's ab surd-komische klassieker 'Ubu Roi'. In het stuk komen Macbeth, Falstaff, Hamlet en King Lear samen in een gruwelijk-komische slachtpartij, waarbij de bezittende klasse de armen meedogenloos plundert. Het Ballet van de Ivoorkust geeft morgen, zaterdag, een voorstel ling in De Prins van Oranje in Goes (20.00 uur). Dit zang-, dans- en muziekensemble reist dit seizoen voor de tweede maal door Europa. Belangrijkbij het optreden is het uitgebreid in strumentarium: fluit, balafon, cora, tamtam, flendouenou en krinpli. De groep laat verschillende volkse tradities zien van etnische groe pen van de Ivoorkust. Het Middelburgs Theater speelt morgen, zaterdag, een voorstelling in de reeks opvoeringen van Bedkwartet van Alan Ayckbourn in het Middelburgs Minitheater (20.30 uur). Bedkwartet is een toneelstuk over mannen en vrouwen, liefde en misverstanden en ruzies die opflakkeren en gesust worden. Het is stuk is zowel komisch als tragisch De Amerikaanse mime-speler Roy Lavitt speelt morgen, zaterdag, de voorstelling De man in het blauw in jongerencentrum De Piek in Vlissingen (22.00 uur). Roy Lavit woont al enkele jaren in Nederland. Hij volgde in New York een drie-jarige circusopleiding. Hijis gespecialiseerd in acroba tiek, koorddansen, vuurvreten, en jongleren. De man in het blauw is het verhaal van een piccolo, aan de ene kant vol hmor, aan de andere kant duidelijk de sleur weergevend waarin een piccolo verkeert. De Goese cabaretgroep De Kuil brengt morgenavond, zaterij première van haar nieuwe programma 'Vijf onder één kan' in1 reel gebouw De Villa in Goes (20.00 uur). 1 Vanavond, vrijdag, (21.00 uur) wordt een try-out van de voorstJ gegeven in cultureel centrum De Hemel in Bergen op Zoom Pim Jacobs en Louis van Dijk concerteren morgen, zaterdae i Zuidlandtheater in Terneuzen (20.00 uur). Het duo speelt een programma getiteld 'Van Bach tot Beatles der dit motto bewegen ze zich met 'hinkstap-sprongen' door ie! ziekgeschiedenis. Zo Spelen ze populaire stukken van Fats fl'i Duke Ellington en Michel Legrand. Linda van Dijk en Kees Brusse spelen morgen, zaterdag, de h0 rollen in het stuk Separation van Tom Kempinski in De Stoelt in Bergen op Zoom (20.15 uur). Seperation gaat over een liefde, die aanvanklijk op afstandonfej tussen een Engelse schrijver en en Amerikaanse actrice. Beidei ben te kampen met zowel geestelijke als lichamelijke onzekerhe Ze gaan hun eigen en eikaars problemen te lijf met veel humor it en onvermogen. ZONDAG In de Lutherse kerk in Middelburg staat zondag een concert oi programma met kamermuziek. (16.00 uur). Medewerking verlenen Leen de Broekert (fortepiano) en John! der Beemt (barokcello). Het tweetal brengt een Beethovenpro°i ma. Het clownsduo Salto Vitale uit de DDR brengt zondag de voor ling Clowns non stop in het Zuidlandtheater in Terneuzeni] uur). Salto Vitale is een uit vijf man bestaande pantomime-clownsgro de DDR. De groep brengt een voorstelling bestaande uit een r korte nummers, waarin op clowneske wijze de draak wordt gestr met diverse onderwerpen. In Den Dullaert in Hulst geven jonge solisten uit Hulst en omge zondagochtend een koffieconcert onder de noemer Een poi voor U (11.00 uur). Aan dit koffieconcert nemen deel Liesbeth Niesten (fluit), Irene Oostenbrugge (accordeon), Dominique Zwartelé (klarinet) en trick van den Hoven (trombone). Het programma vermeldt we van onder andere Poulenc, Mozart, Alexander Cholminov, Scarl Brahms, Ernst Sachse en Lasz Eric Larsson. Het Oberon Trio geeft zondag een concert in de Hofzaal vai Markiezenhof in Bergen op Zoom (12.00 uur). Het trio bestaat uit fluitist Raymond Delnoye, cellist GyuriSc! en pianist Carlos Moerdijk. Het programma vermeldt werken onder andere Weber, Pierné en Martinu. DINSDAG Marianne Boer geeft dinsdag 18 april een pianorecital in de Mid burgse Concertzaal (20.00 uur). De pianiste werd in Vlissingen geboren en studeert aan het S linck Conservatorium in Amsterdam. Zij nam dit jaar deel aa Masterclass onder leiding van Eliane Rodrigues, waarin zij deS te KV 576 in D van Mozart met lovende kritiek voorspeelde. Tiji het concert in de Concertzaal speelt Marianne werken van Chc Debussy, Fauré, Grieg en Mozart. WOENSDAG Het poppentheater Parabel uit Koudekerke brengt woensdag) dag opnieuw een opvoering van De aap en de goheba in het Scb terschoftheater in Middelburg (15.00 uur. De aap en de gohba is een Middeleeuws volkssprookje. De voor ling wordt gespeeld met zowel stok- als handpoppen. Het Goese poppentheater Sim Bolus brengt woensdagmidda| poppenvoorstelling Ei, ei, dit ben jij in het Goese Ambachts trum (14.30 uur). In het poppenspel hebben de kippen in het kippenhok het kaar aan de stok over wie de mooiste is. Door het gekrakeel worj geen ei meer gelegd. Dit gaat haan Kukel te ver en hj probeer) dames te sussen. Als dat niet lukt bedenkt hij een plan. DONDERDAG De Blauwe Maandag Compagnie met onder andere Jan Dedei Chris Lomme, speelt donderdag de tragi-komedie De Meeuw' Tsjechov (20.00 uur). Het stuk speelt zich af op het landgoed van de actrice Arkadina. aantal mensen treft elkaar daar iedere zomer. Zij kletsen wat elkaar, filosoferen over het leven en vechten af en toe kleinburge ke familieruzies uit. De Twentse droogkomiek Herman Finkers brengt donderdag voorstelling Het meisje van de slijterij in De Stoelemat in Bei op Zoom (20.15 uur). De voorstelling is uitverkocht. Het meisje van de slijterij is het vijfde programma van Finkers. voorstelling zonder echte verhaallijn maar vol droge humor. Doris Baaten brengt vrijdag 21 april de voorstelling Made Blom kijkt niet meer om in het Terneuzense Zuidlandtheater)' uur). Het Zuidelijk Toneel brengt zaterdag 22 april het stuk Rouw Electra van Eugene O'Neill in de Middelburgse Stadssehouwu (20.00 uur). Het Middelburgs Theater speelt zaterdag 22 april Bedku van Alan Ayckbourn in het Middelburgs Minitheater (20,30 uur), Het jazz- en tapdancegezelschap Opus One danst zaten»: april de voorstelling Seagul in de Concertzaal in Zierikzee uur). Het Ballet van de Ivoorkust geeft zaterdag 22 april een vo ling in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20.00 uur). Het Nederlands danstheater 2, de 'junioren', danst zate™* april een voorstelling in De Stoelemat in Bergen op Zoom (20 b Het Middelburgs Theater speelt zondag 23 april de voors Bedkwartet van Alan Ayckbourn in het Middelburgs Minitn (15.00 uur). Het Scaldis Ensemble geeft zondag 23 april een koffieconce werken van Beethoven, Sjostakovitjs en Saint Saëns in het huis in Kortgene (11.00 uur). j Het Goese poppentheater Sim Bolus speelt woensdag 26ap^ voorstelling Ei, ei, dit ben jij in het Ambachtscentrum in Goes1 In het Zuidlandtheater in Terneuzen wordt woensdag 26 aPr kindervoorstelling Kootje Kola opgevoerd (15.00 uur). Het Orlando Kwartet concerteert donderdag 27 april m certzaal in Middelburg (20.00 uur). J Het Raphael Kwartet concerteert donderdag 27 april m neuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). Foyer Stadsschouwburg Middelburg 14.00-16.00 uur VIDEOMIME serie korte videotapes door mime-kunstenares Paula Vanes gratis toegang Concertzaal Middelburg 20.00 uur HET NEDERLANDS KAMERKOOR o.l.v. Mady Mesplé f 16,00; CJP/Pas 651 12,50 Stadsschouwburg Middelburg 20.30 uur THE STUFFED PUPPET THEATRE speelt "Kamer Vijf" f 15,00; CJP f 9,00 vooraf: videomime door Paula Vanes za. Foyer Stadsschouwburg Middelburg 14.00-16.00 uur 15 VIDEOMIME serie korte videotapes door mime-kunstenares Paula Vanes gratis toegang Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur KONING UBU bewegingsspektakel door Pantomimenen- theater Milan Slédek f 21,50; CJP/Pas 65 f 16,50 vooraf en in de pauze: videomime door Paula Vanes de Prins van Oranje Goes 20.00 uur HET BALLET VAN DE IVOORKUST Zeer beperkt aantal kaarten f 28,50; CJP/Pas 65 f 23,50 uitsluitend verkrijgbaar aan de zaal vanaf 19.15 uur di. Concertzaal Middelburg 20.00 uur 18 PIANORECITAL: MARIANNE BOER werken van Chopin, Debussy, Fauré, Grieg en Mozart f 16,00; CJP/Pas 65f 12,50 za. Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur 22 ROUW SIERT ELECTRA van Eugene O'Neill door het Zuidelijk Toneel regie: Ivo van Hove f 18,00; CJP/Pas 65 f 13,00 Concertzaal Zierikzee 20.00 uur OPUS ONE /jazz- en tapdancegezelschap brengt "Seagull" f 13,50; CJP/Pas 65 f 11,00 do. Concertzaal Middelburg 20.00 uur HET ORLANDO STRIJKKWARTET werken van Moza Brahms en Beethoven f 16,00; CJP/Pas 65 f 12,50 VOORVERKOOP BIJ DE VWS TER PLAATSE VANAF 8 DAGEN VOOR DE EVENEMENTEN Telefonisch reserveren Middelburg: 15256, Goes: 15154, Vlissingen: 12345, Zierikzee (van 19-20 uur): 12192 Theaterlljn (01180) 11511 dag en nacht aktuele Informatie De bijdrage van Nata- scha Emanuels is van groot belang geweest, anders hadden we het niet zo ver ge bracht. Om een cabaret-pro gramma te maken moet je heel kritisch zijn. Onze groep bestaat uit zes mensen, zon der een echte artistieke lei der. Dat geeft problemen als er knopen doorgehakt moe ten worden. En dat doet Natascha. Heel taktvol overigens, want zij laat ons er bijna zelf achter ko men dat een bepaalde tekst ei genlijk slecht is", stelt Ton van de Rijt, die in 1981 samen met pianist Jos Rampart aan de wieg stond van het Goese Cabaret 'De Kuil'. Zaterdag avond gaat het vijfde pro gramma 'Vijf onder één kap' in première in cultureel ge bouw De Villa in Goes. Ton en Jos traden vijftien jaar geleden als leraar in dienst van de Laboratoriumschool en meenden dat het schoolle ven veraangenaamd kon wor den door één keer per jaar iets aan theater te doen met de leerlingen. Op den duur liet die activiteit lichte frustraties achter bij de twee initiatiefne mers. „Je werkte een halfjaar hard aan een voorstelling die één keer werd gespeeld en dat was dan dat. Het leek ons leuk, los van de school, een vast groepje te vormen, zodat we wat vaker cabaret - die keus was snel gemaakt - kon den brengen. Mari Franse, le raar aan onze school, bleek er wel voor te porren en we herin nerden ons een oud-student, Lauran Casteleyn, die in de voorstellingen had uitgeblon ken". Daarmee was de kern van 'De Kuil' een feit. De groep werd aangevuld met twee dames, maar deze factor was minder constant. De vrouwelijke in breng komt momenteel op naam van Barbara Wijnen en Anita Vink. „Er waren nog wat bruikbare teksten van de schoolvoorstellingen en we schreven nieuwe", schetst Ton de verdere ontwikkeling, „Zo ontstond 'Wij spiegelen u iets voor', ons eerste program ma". Cabaret 'De Kuil', vlnr pianist Jos Rampart en de spelers Ton van de Rijt, Barbara Wijnen, Anita Vink, Mari Franse en Lauran Casteleyn. 'De Kuil' voegde aan het ei gen werk een extra dimensie toe. Jos Rampart legde een grote belangstelling aan de dag voor de cabarethistorie en opperde een soort educa tief voorprogramma samen te stellen. Het eerste behandelde het ontstaan van het cabaret in Parijs en het overwaaien daar van naar ons land. Rampart zorgde bovendien voor een be geleidende dia-serie. Latere voorprogramma's brachten teksten van Eduard Jacobs, Jean-Louis Pisuisse, Koos Speenhof, Louis Davids en Dirk Witte in de herinnering. De naam van het Goese gezel schapje is overigens ontleend aan Eduard Jacobs. Hij bracht als eerste echt cabaret in de Quellijnstraat in de Am sterdamse Pijp. Het theater tje dat hij bespeelde in een souterrain werd in de volks mond spoedig aangeduid als 'De Kuil'. Het voorprogram ma van de nieuwe voorstelling is geheel gewijd aan Annie M. G. Schmidt. Dat gedeelte, aangevuld met een compilatie van de andere voorprogram ma's, heeft 'De Kuil' nu ook beschikbaar als een speciale voorstelling voor bejaarden tehuizen. Bovendien wil men voor het onderwijs een educa tief programma samenstellen. De cabaretgroep maakte ach tereenvolgens de program ma's 'Dat mag wel in de krant', 'Zo gezond als een vis' en 'De Kuil vernormt', waarbij telkens werd uitgegaan van een thema. Aan de hand daar van werden de teksten ge schreven, hoofdzakelijk door Jos en Ton, met bijdragen van Lauran (die zich meer toelegt op melodieën) en Mari. Later kwamen er ook bijdragen van buiten de groep, van Ans Schilders en Will Heldt. Toen Ton van de Rijt (40) in Drenthe een cabaretwork shop van Natascha Emanuels volgde, trok hij de stoute schoenen aan en informeerde of de Amsterdamse cabaretiè re er iets voor voelde een ama teurgroepje in het Goese te re gisseren. Tot zijn niet geringe verbazing stemde zij onmid dellijk toe. Met ingang van het tweede programma werden Natascha de teksten ter beoordeling toegestuurd. „Daarna kwam zij een week end naar Goes. Dat was twee dagen keihard werken. Voor dien was het los zand, maar als ze wegging, hadden we een programma", zegt Ton niet zonder bewondering. Lauran Casteleyn (29) vult aan: „Uit de teksten die wij schrijven haalt zij de essentie, die dan weer ondersteund wordt door de manier van pre senteren. Ook zorgt Natascha voor een versterking van het visuele beeld met een bepaald lichteffect of zo. In ons cabaret nemen wij alledaagse voorval len onder de loep die toch een beetje verwrongen zijn. We doen dat op een ludieke, har de of cynische manier". Hoewel Ton van de Rijt uit persoonlijke ambitie wel meer zou willen, hebben de leden van de groep in onder ling overleg besloten zich te beperken tot optredens in Zeeland en Brabant. „We zien dit als een hobby die we zo perfect mogelijk op de plan ken willen zetten. Het moet steeds beter", ver klaart Lauran. „Daar zijn we het over eens", stemt Ton in, „Het schuifdeurenniveau zijn we ontgroeid". De totstandkoming van 'Vijf onder één kap' heeft heel wat voeten in de aarde gehad. „Ik denk dat dat komt doordat we weer iets meer wilden preste ren", veronderstelt Lauran, „Tot we op een dag bij elkaar zaten en besloten - wat er voordien aan had ontbroken - van begin af aan lijn in het programma te brengen. Zo ko zen we binnen het thema 'wo nen' voor een woongroep". „We hebben gesprekken ge maakt die in de loop van de voorstelling telkens herken baar terugkomen", geeft Ton aan. „In het eerste gesprek vertellen vijf individuen, die afkomen op een advertentie in de krant, hun eigen verhaal. In het tweede gesprek komen we tot een afspraak over waar we gaan wonen. Het derde ge sprek is in de woonsituatie, waar conflicten ontstaan...". „Niet te veel vertellen", inter rumpeert Lauran, „anders is het niet leuk meer". „Tijdens het vierde gesprek zijn de con flicten zo hoog opgelopen...". „Ook de clou niet prijsge ven!", waarschuwt Lauran. Ton knikt: „Dan moeten de mensen maar komen kijken". FRANS P. J. DOELEMAN ('De Kuil', 'Vijf onder één kap' vanavond - vrijdag - try-out in 'De Hemel' in Bergen op Zoom, za terdag première in De Villa in Goes) (Advertentie) Het ballet van de Ivoorkust (De Prins van Oranje, Goes) Roy Lavitt in De man in het Scène uit Thuis van Hugo Claus ZuidlandtheaterTerneuzen). Blauw (De Piek. Vlissingen). I:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 14