PZC fietsframe uit een kubieke meter zeewater D7f ■DJ1 ■MI van kolenfornuis tot servetten vouwen koolsoep en kabeljauw van een ver eiland Jk/e»« km fietsslot kookboekje barbecue waterkoker \l ritit f lis vrijdagkrant 12 PZEM ACTIE ZUINIG STOKEN VRIJDAG 14 APRIL 1989 kolenfornuis lEir Een fietsframe, gefabriceerd uit een kubieke meter zeewater, rara hoe kan dat? Het idee is ontwikkeld door de Britse ingenieur Frank Kirk, opmerkelijk genoeg niet eens een groot liefhebber van fietsen. Zijn frame bestaat uit het lichtmetaal magnesium en is uit één stuk gegoten. Magnesium komt in grote hoeveelheden in de natuur voor. Zo bevat een kubieke meter zeewater 1300 gram magnesium, precies genoeg voor het maken van een frame. Magnesium is het lichtste metaal dat bestaat en wordt gebruikt in de ruimtevaart en auto-industrie om componenten te vervaardigen die zowel licht als sterk moeten zijn. Magnesium is er in overvloed, maar dat leidt niet automatisch tot een goedkoop produkt. Het Kirk Precision- frame is nu nog niet onder de duizend gulden verkrijgbaar, maar bij massaproduktie kan de prijs omlaag. De bewerking van het metaal is kostbaar, het frame wordt gefabriceerd met persgietmachines. Zo'n pers wordt gesloten met een kracht van 1000 ton en het duurt precies een minuut voor het De tabel Zuinig Stoken in de PZC van dinsdag 10 april is niet volledig weergegeven. Hier volgt de complete lijst: Normaal verbruik op jaarbasis Streefverbruik week van 3-4 t/m 9-4-'89 Totaal streef verbruik vanaf 10-10-'88 t/m 9-4-'89 800 m3 18 m3 534 m3 1000 m3 23 668 1200 m3 27 803 1400 m3 32 936 1600 m3 36 1067 1800 m3 41 1203 2000 m3 45 1336 2200 m3 50 1469 2400 m3 55 1603 2600 m3 59 1737 2800 m3 64 1873 3000 m3 68 2002 3300 m3 75 2205 3600 m3 82 2407 3900 m3 89 2608 4200 m3 95 2809 4500 m3 102 3007 5000 m3 114 3343 5500 m3 125 3678 6000 m3 136 4011 X-, "Vïv; - ;.u X Frame, gefrabriceerd uit één stuk magnesium. frame gereed is. Het gebruikte materiaal is een legering van voornamelijk magnesium, aangevuld met zes procent aluminium en drie procent zink. Het frame heeft stalen inzetten op zwaar belaste plaatsen zoals het balhoofd, de bracket en de zadelpen. Kirk besloot zijn frame een heel andere vorm te geven dan het traditionele buizenframe. De boven- en onderbuis staan veel dichter bij elkaar, volgens Kirk is zijn frame daardoor anderhalf keer stijver dan andere. Hij wilde ook geen systeem waarbij buizen met lug-verbindingen aaneen worden gesoldeerd, vanwege traagheid bij de produktie. Kirk vindt het solderen bovendien onnauwkeurig, maar die uitspraak zullen de ervaren framebouwers hem niet in dank afnemen. Het magnesiumframe wordt met behulp van een computer op maat gemaakt. De fiets claimt exacte uitlijning van de wielen en daardoor optimale rijkwaliteit rechtdoor en in bochten. Om de stevigheid van het frame te demonstreren heeft Kirk er eens een paar keer met een auto overheen gereden. De onderdelen overleven een dergelijke marteling natuurlijk niet, maar volgens Kirk bleef zijn frame onvervormd en onbeschadigd. De fiets is ook getest in een soort rij machine met een gewicht van 125 kilo op elke trapper. Na 1,3 miljoen kilometer werd de machine maar stopgezet. Het frame was correct in vorm gebleven. Kirk experimenteert nu met de fabricage van onderdelen uit magnesium. Hij denkt daarbij aan trappers, sturen, crankstellen en tandwielen. Importeur van het Kirk Precision-frame is Multicycle in Ulft. De prijs van een complete fiets met onderdelen van hoge kwaliteit bedraagt f 2485. THEO VAN DER KAAIJ Madeira, Portugals parel in de Atlantische Oce aan, is eigenlijk niets anders dan een berg in een onmetelij ke zee. De bodem is vulka nisch en vruchtbaar, maar doordat de hellingen er zo steil zijn, is het niet mogelijk er grootschalige land- en tuinbouw uit te oefenen. De bewoners hebben er met uit sluitend handgereedschap, voornamelijk bestaande uit een soort hak en een sikkel, kleine terrasjes ontgonnen waarop ze wijndruiven, ba nanen en groenten verbou wen. Vooral kool Is populair. De Madeirese keuken kent zes soorten kool en daarvan wor den vooral heerlijke soepen gemaakt. Van zo'n groene koolsoep geef ik hier het re cept. Daarnaast ligt het voor de hand dat er op Madeira veel vis wordt gegeten. Tonijn is er in overvloed en dan vers en niet uit blik. Barracuda, zeebrasem, inktvis, bonito en vliegende vis prijken er alle maal op het menu. Maar het meest gegeten is wel de espa da, een lange slanke vis die de vissers van Madeira met handlijnen ophalen van een diepte tot 2000 meter. Als ze aan boord komen vertonen de espadas alle kleuren van de regenboog. Maar eenmaal uit hun element slaan ze zwart uit. De espada heeft een ver vaarlijke bek met vlijmscher pe tanden en wie een hele vis koopt krijgt hem van de vis handelaar als een hoepel mee: de staart geklemd tussen de tanden. Voordat er plastic zakken bestonden, zag je op Madeira de bussen rijden met buiten de raampjes allemaal van die zwarte hoepels. Zo na men de vróuwen uit de dorpen de vis mee naar huis. Espada is in Nederland niet te krijgen, het heeft dan ook geen zin daarvoor een recept te geven. Wel kunnen we hier bacalhau krijgen, gezouten en gedroog de kabeljauw. Deze vis wordt verkocht in de toko's met Su rinaamse ingrediënten. An ders kan ook stokvis als ver vanger dienen in het volgende recept. De vis moet dan na het weken eerst gaar worden ge kookt. Met de echte Portuge se bacalhau hoeft dat niet. Die laten we 24 weken, waarbij het water regelmatig dient te wor den ververst. ren de room erdoor en laat de soep niet meer koken. BACALHAU UIT DE OVEN Ingrediënten: 500 gram bacal hau, 24 uur geweekt, 6 grote aardappelen, twee dikke plak ken gekookte ham, 2 hardge kookte eieren, Vier ontpelde tomaten, vier soeplepels olijf olie, 1 soeplepel gehakte bies look, zwarte peper, 1 eetlepel gehakte peterselie, 3 teentjes knoflook, 3 laurierbladeren, een snufje kerriepoeder. Be reiding: haal het vel van de KOOLSOEP (CALDO VER- DE) Ingrediënten: 1 savooiekool, 250 gram zout varkensvlees, 1 1/2 liter water, 300 gram aard appelen, 1 ui, 1 eetlepel olijfo lie, 2 teentjes knoflook, 1 dl room, peper. Bereiding: Schil de aardappelen en snij ze in schijfjes. Breng het water aan de kook en doe daarin het in dobbelsteentjes gesneden vlees met de aardappelschijf jes, de hele teentjes knoflook en de hele ui. Kook de aardap pel gaar, haal ze uit het water en pureer ze. Doe dan weer bij het vlees en voeg ook de fijn- geschaafde kool toe. Kook de kool gaar. Haal het vlees uit de soep en zet dit apart. Haal ook de ui en knoflook en ui er uit. We hebben die niet meer nodig. Doe de soep in een mi xer en laat die een minuut draaien. Wrijf de soep door een zeef en breng hem aan de kook, doe het vlees er weer bij en breng de soep op smaak met peper. Voeg de olijfolie toe. Roer vlak voor het serve- bacalhau en verwijder de gra ten. Verdeel de vis in kleine stukjes. Kook de aardappelen bijna gaar en snij ze in schijf jes. Ontvel de tomaten en snij ze in schijfjes, hak de ham in kleine stukjes, snij de eieren in schijfjes. Verwarm intussen de oven voor op 200 graden Celsius. Neem een glazen ovenschotel en schik de bacal hau op de bodem. Strooi er wat peper en kerriepoeder over en leg dan een laagje ham op de vis. Leg daarop de schijf jes ei en vervolgens de ham. Het volgende laagje bestaat uit de tomatenschijfjes en ten slotte bedekken we alles met de aardappelschijfjes. Strooi nog wat peper over de aardap pels en steek de knoflookjes en de laurierblaadjes opzij langs de wand van de pot. Giet tenslotte de olijfolie over de aardappelen en zet de scho tel zonder deksel een kwartier in de oven. Serveren met een gemengde salade. RIEN VAN RE EMS Om de fiets op slot te zetten zijn er ringsloten, beugelsloti kettingsloten. Alleen met de laatste twee typen kaneenl aan paal of hek geketend worden. Nadeel van zo'n beugel of ketting is de zwaarte en de or®< Een tussenoplossing is een smal beugelslot van de firma 4 Te smal voor bevestiging aan de verkeerspaaltjes, breed genoeg voor bevestiging aan een fietsenstandaarï zo'n slimme slothaak. De beugel is van gehard staal, het dat overigens meestal de zwakste plek is van het geheel messing. Gezien bij Halfords voor 19,50 gulden. Becel heeft een reeks receptenboekjes onder de naamKo naar Hartewens. Dezer dagen is het derde deeltje in dezer verschenen. Aardige dagmenu's met een gemiddelde dingswaarde van 1950 Kcalorieën per persoon. De receptenboekjes zijn gratis verkrijgbaar in de meestest markten. Ze zijn ook aan te vragen via een briefkaartje bij cel, Postbus 744, 4870 CB in Etten Leur. Barbecuen mag het grootste genot op het gebied van bui koken zijn, niet zelden komt het er op neer dat de I miezerig met een paraplu in de hand rond de grill scharrel de rest van het gezelschap binnen een droog heenkomen) gezocht. Wie denkt niet bestand te zijn tegen dit soort deprimert ervaringen die kan twee dingen doen: of nooit meer bi of binnen barbecuen. Dat laatste kan met de nieuwe ele! sche barbecue van Tefal. Onder het verwarmingselement speciaal voor gebruik binnenshuis, een waterreservoir, Ve vleessappen druppelen tijdens het roosteren in het watery door u niet bang hoeft te zijn op dat ze al roetend verbram Een bijkomend voordeel van dit waterbad is dat het vlee sappiger boven blijft. De elektrische barbecue, die een va gen heeft van 2000 Watt kost in de winkel f 139. Waterkokers gaan langzaam maar zeker de traditionelel ketels verdrijven, zo lijkt het. Althans, ze zijn aardig in komst. Niet zo verwonderlijk, gelet op de voordelen. Bij de waterketel is bijna nooit precies te doseren hoeveeli er gekookt moet worden. Een waterkoker biedt dat vooi wel. Bijvoorbeeld de Jet van Krups. Daar kun je precies liter water in afmeten die daarbij dan bovendien in driem ten aan de kook is. Tegelijk is er veel veranderd aan de vormgeving vandewi kokers. Ze zijn handiger in het gebruik geworden, vooraloo! ze simpel van het snoer los te klikken zijn. Er blijft echte nadeel aan die waterkokers kleven. Dat is de prijs. De oude trouwde fluitketel blijft stukken goedkoper. ggf !PJM| Waterkoker in opmars. f Wat is bladeren in oude kookboeken toch leuk. Enerzijds kom je er allerlei pro- dukten en recepten in tegen waarvan je dacht dat ze vroeger niet bestonden, anderzijds zie je dat men vroeger heel anders met de ingrediënten omging dan wij nu doen. En de prijzen! Die staan er bij elk recept bij, in het 'Geillustreerd kookboek door A. Simonsz, gediplomeerd leerares in het koken'. De schrijfster geeft iedere huis vrouw ook het advies een kas boekje bij te houden. „Wordt dit op eene practische en weinig tijdroovende wijze gedaan, dan kan zij met een oogopslag en weinig moeite haar financieëele toestand overzien. Het kasboek je kan zoowel dienstig zijn voor de huisvrouw als voor hare dienstbode, die elke dag eene vaste som voor de keuken ont vangt". Maar laten we eerst eens naar een recept kijken. Lamscoteletten a la royale: 8 lamscoteletten (f2.00), 400 gram kalfsvleesch (48 cent), 100 gram boter 14 cent), peper, zout, noot- muscaat (1 cent), 1 ei (5 cent), 1/2 eetlepel gehakte peterselie, 1/2 eetlepel in boter gaar gekookte sjalotten, 1 sneetje wittebrood (5 cent), 1 ei, paneermeel (10 cent). Totaal f2,83. „De coteletten, waarvan langs het lange been al het vleesch of vet is afgesneden, afschrappen, kloppen en zouten, en aan eene zijde in de koekepan bruin bak ken. Het kalfsvleesch malen, vermengen met zout, peper, pe terselie enz. en de gebakken zij de van de coteletten dik met de ze massa bestrijken. Vervolgens de coteletten paneeren en ze aan beide kanten bruin bakken. Hierbij geeft men eene champig non-, truffel- of tomatensaus". Helaas vermeldt mevrouw Si monsz niet hoe zij eene champig non- of truffelsaus bereidt. En haar tomatensaus maakt ze met tomatenpuree, op een manier die ons niet zo zou smaken. Maar de koteletten wil ik ook wel eens op deze manier proberen te be reiden. Alleen koop ik dan wel kalfsgehakt. Mevrouw Simonsz kookt op een kolenfornuis. Bij haar keuke ninventaris geeft ze op dat „1 geëmailleerd circulatiefornuis 78 c.M. bij 52 c.M." te koop is voor f 30,-. Daarbij zijn dan no dig 1 kolenbak, 1 kolenschop, 1 pook, 1 tang samen voor f2,-. pan met water wordt op een vlam gezet om steeds te blijven koken, tot de gerechten gereed zijn. De meest bekende soorten zijn: de Nederlandsche stoom- koker (systeem Vingerhoets), verkrijgbaar bij de Firma Kruyt en Co. te Amsterdam, en de Be- veridge-stoomkoker, te beko men bij de Firma Voordendag te Dordrecht. Bij beide fabrikaten worden uitvoerige beschrijvin gen verstrekt, waardoor het on- noodig is hier verder uit te wei den over het gebruik er van". Wel, dat is leuk om te weten. Ook vroeger al, lang voordat verko pen een bijna wetenschappelij- Ze vertelt dat „de beste fornui zen zijn de geëmailleerde circu- latiefomuizen. Het zijn kachels, waarbij veel partij van de warm te getrokken wordt. De ver warmde lucht wordt onder de plaat, om de ovens en den water ketel geleid, voor ze door de pijp afgevoerd wordt. De geheele bo- venplaat wordt verwarmd, waardoor het onnoodig is, de pannen met het vuur in aanra king te brengen. Dit voorkomt aanbranden der spijzen en slijta ge van de pannen. Geëmailleer de fornuizen worden met water afgenomen, het voortdurende poetsen, wat bij ijzeren kachels noodzakelijk is, is hier onnood ig". Maar mevrouw Simonsz propa geert ook het gebruik van een stoomkoker (f15). Wel, dat waren we in de Nederlandse keuken ja renlang verleerd. Pas de laatste tijd is er weer een groeiende be langstelling voor deze manier van voedselbereiding. „In een stoomkoker worden de spijzen door middel van stoom gaar. De ke aanpak kreeg en marketing ging heten, gaven fabrikanten kookboeken cadeau. En servetten vouwen komt de laatste tijd ook weer in de be langstelling. Er is zelfs een spe ciaal boekje over deze kunst ver schenen. Mevrouw Simonsz geeft in haar boek een tiental voorbeelden, waarvan ik hier „De Tasch" wil noemen. „Hier toe neme men een langwerpig servit, vouwe dit te zamen en legge er in het midden eene stolpplooi in van 6 centimeter breed en 3 centimeters diep (fig. a). Vervolgens vouwe men de beide zijden, evenwijdig met de plooi, naar het midden, zoodat ze onder de plooi vallen (fig. b). Neem het servet nu zóó, dat de plooi aan de rugzijde komt en maak om en om vouwende fig. c (iedere helft wordt in zessen ver deeld). Men legt de stukken bo ven en onder de plooi open en verkrijgt den gewenschten vorm". MARTIN VAN HUIJSTEE De beide Duitse postadmi nistraties (de Deutsche Bundespost en de Bundes- post Berlin) doen er de laatste jaren alles aan de dalende lijn in de verkoopcijfers van de Jugendmarken weer in op waartse richting te stuwen door motieven op de zegels te brengen, die vooral de jeugd moeten aanspreken. Zo wer den het vorige jaar - na een wedstrijd onder de lezers van een popblad - pop- en rocki- dolen, zoals Buddy Holly, El- vis Presley, John Lennon en musicerende jeugdgroepen afgebeeld, en dit jaar staat de kleurige wereld van het cir cus centraal. Het is echter om twee redenen twijfelachtig of ze in hun stre ven zullen slagen. Er wordt namelijk om te beginnen ten onrechte te veel teruggekeken naar het begin van de hecti sche jaren '80, toen de specu lanten (dus niet alleen in Ne derland) de verkoopcijfers naar grote hoogte joegen. Voor de comités en stichtin gen die goede doelen dienen met het geld dat bijslagseries opbrengen waren die specu lantenjaren inderdaad gou den tijden. Maar de speculan ten zijn verdwenen en bijslag zegels worden nu doorgaans alleen nog gekocht door filate listen en door mensen die goe de doelen willen steunen. wel een beetje veel te worden. Vooral nu in de Bondsrepu bliek de tarieven per 1 april ook nog omhoog zijn gegaan. Vorig jaar moest voor een se rie van vier zegels nog ƒ2,60 plus 1,30 bijslag worden be taald, maar nu is dat ƒ3,10 plus ƒ1,45 geworden. Dat is een prijs geworden die veel mensen er toch van weer houdt een extra serietje te ko pen. Zoals opgemerkt staan de mo tieven op de twee series Ju gendmarken, die op 20 april zullen verschijnen, dit jaar in het teken van de 'wereld van het circus'. Op de Westduitse zegels zien we achtereenvol gens: 60 30 pfennig, een oli- fantengroep; 70 30 pfi, een ballerina op een paard; 80 35 pfi, een clown en 100 50 pfi, een circustent. De zegels Deutsche Bundes post Berlin tonen: 60 30 pfi, een dompteur en een roofdie- rengroep; 70 30 pfi, een tra pezewerker; 80 35 pfi, jongle rende zeehonden en 10 50 pfi, een jongleur. De loketver koop voor beide series eindigt 30 september. loop worden gebracht. Eén daarvan is ook nog eens weer een bijslagzegel. De zegel wordt uitgegeven ter gelegen heid van Iphala '89, de Inter nationale Philatelistische Li- teratur-Ausstellung in Frank furt am Main, die van 19 tot en met 23 april wordt gehouden. Op de zegel in de waarde van 100 pfi met een bijslag van 50 pfi zien we in een boekje enke le postzegels met daarvoor een posthoorn. Einde ver koop: 30 september. Tot slot komt op 20 april een 100 pfi-zegel uit naar aanlei ding van de derde directie ver kiezingen voor een Europees Parlement. We zien op de ze gel naast de vlag van Europa de vlaggen van de twaalf EG- lidstaten. Dan komen we bij het tweede punt: de bijslag begint ook Behalve de Jugendmarken zullen er op 20 april ook nog twee bijzondere zegels in om- OOSTENRIJK - Dit jaar heb ben we nog geen aandacht be steed aan Oostenrijkse emis sies. Dat is ook niet zo verwon derlijk, want de Oostenrijkse post is pas op 17 maart met de eerste zegel 1989 gekomen. Daarna evenwel is men weer als vanouds full speed aan de slag gegaan. Op 17 maart dan verscheen een 5 schilling-ze gel (oplage 3 miljoen stuks) ter gelegenheid van het 900-jarig bestaan van het bij veel toeris ten bekende benedictijner stift Melk (1089-1989). Het mo tief op de zegel is ontleend aan een fresco van Paul Troger, die is te zien in de Kolomani- zaal in het stift: Markgraaf Leopold II leidt de monniken uit Lambach Melk binnen. Eveneens op 17 maart ver scheen een 4 s.-zegel (oplage 3 miljoen) die het 25-jarig be staan van het diocees Inns bruck markeert. Afgebeeld wordt het beeld Madonna van Lukas Granach dem Alteren (1472-1553) die bij het hoogal taar in de Dom van Innsbruck staat. WHH Op 24 maart werd een 6 s.-por tretzegel (oplage 3 miljoen) uitgebracht ter ere van de 150e geboortedag van Marian ne Hainisch (1839-1936), grondlegster, voorzitster en I tot haar dood ere-presidentel van de Oostenrijkse Bond van Vrouwenverenigingen. Weer een week later - op 3 maart - werd een 6 s.-zegi (oplage 2,95 miljoen) uitgege-1 ven ter gelegenheid van de se-1 reldkampioenschappen zweefvliegen in Wiener Neus-1 tadt en de wk-paraskien in I Damüls. Links op de zegf zien we een zweefvliegtuig I met op de achtergrond de cob- i touren van Wiener Neustadt I en rechts een parachutist bo-1 ven de 'Mittagsspitze' in Vo-1 ralberg. i ngtisMS t J'f .i Wfp u t Tk ITTF RJlM STEMPELNIEUWS - Van U tot en met 23 april wordt dooi PTT Post Filatelie een bijzon der stempel gebruikt ter gete genheid van de Duitse ten toonstelling Naposta-Ip® '89. Correspondentie na® PTT Post Filatelie, Post» 30051, 9700 RN Groninget- Van 3 tot en met 29 april wo® in Sittard een stempelvlaggfi bruikt met de tekst 'Limbuj provincies zonder grens 183'' 1989' en van 10 april toten®1 5 mei een stempelvlag met® tekst 'Nationale' Pos®8 tentoonstelling Limphüa Kerkrade 5-7 mei'. In beide ge vallen correspondentie na® Regiokantoor Zuid-O® Postbus 99100, 6130 NA tard. 0 hero

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 12