OETDEELTJES kanttekeningen tno bij milieuvriendelijke diesel vrijdagkrant de vrij(e)dagkrant 12 zeewater 12 vis 13 schokdempers 13 waterwacht 14 cabaret 15 exposities PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT luring eisen vervoer VRIJDAG 14 APRIL 1989 een kubieke meter zeewater bevat voldoende magnesium voor een lichtmetalen fietsframe recepten met vis en kool uit madei ra defecte schokdempers niet op te sporen met 'duwtje' tegen de auto een electronische waterwacht voorkomt onverwachte overstro mingen binnenshuis de goese cabaretgroep de kuil is het schuifdeurenniveau ontgroeid een overzicht van de exposities in de provincie met een selectie uit het aanbod Hitters van Hrsonenauto's, Ireven door een jotor plegen nogal eens jhuldigende vinger in de van hun lëverbruikende collega's en, als het over verontreiniging gaat. [eselmotor zou schoner een lang zo grote je niet leveren aan het jas-effect'. >1 eens achter een rassen-walmende bus of [wagen heeft gestaan, zou Jwel eens vragen kunnen (tellen over die (vriendelijkheid van de Ook de deskundigen dat te doen. De ;ht richt zich daarbij op de uitstoot van [eitjes en stikstofoxyde. lolf Rijkeboer van het iut voor Wegtransport loet dat zeker. Als het Hm ligt, zou het gebruik ■eselmotoren beperkt Ti tot vrachtwagens. „Ik [ijk gezegd geen enkel [dieselmotoren in lenauto's". de tgassenwetgeving vallen forten gassen, namelijk jonoxyde (CO), [aterstof (HC) en ifoxyde (NOx). Over de [twee uitgestoten gassen we ons, volgens loer, wat diesels betreft druk te maken. De ilheid CO is geringer dan een benzinemotor, ■uitstoot is ook laag en bovendien nog veel aan leteren. Het grote ;em zit hem in de uitstoot bx, een belangrijke jzaker van de verzuring Hcht en bodem. Hn indruk te geven, het Ter draagt voor ruim de bij in de verzuring van Blieu voor zover het NOx jt. Daarvan neemt dan lachtverkeer 40 procent ffiijn rekening. Samen met Waterstoffen zorgt NOx lor cl i beruchte 'smog- fng' van laaghangende lilde lucht. De pgenoemde bezitters van bienauto's met een Imotor lijken in één ding [te hebben. [motoren stoten veel fcr CO uit en dragen loor veel minder bij aan Igenaamde Ikaseffect'. Idanks is er wel reden tot Iver de dieselmotor, zeker |in overweging neemt dat It in de uitlaatwetgeving Belde uitstoot van roet en flde groepen organische i, de polycyclische Jatische verbindingen, In kankerverwekkende B1 zitten zoals benzeen en pn, aanzienlijk is. Die leeltjes zijn op zich niet lelijk. Ze hebben echter de ligenschap, dat ze lelijke stoffen absorberen. Boffen hechten zich aan de Jtkant van de roetdeeltjes. |ns Rijkeboer is het niet Baal zeker hoe schadelijk Itdeeltjes daardoor nu pij neemt ook in feging, dat het Itvervoer in de toekomst lal toenemen. De invloed jt broeikaseffect mag dan —finder zijn, zoveel schoner Hru't milieu is diesel volgens ^ilet, Het verschil op dit ■'assen een diesel- en een Tnemotor zal groter worden je nu voorgestelde regels, als de drieweg-katalysator voor benzinemotoren, zijn ingevoerd. Voor vrachtverkeer is er eigenlijk geen alternatief voor dieselbrandstof. Bij bussen is er wel iets aan te doen, vooral in het stadsverkeer. Je kunt daarbij denken aan toevoeging van gasvormige brandstoffen, of zelfs gehele ombouwing van de dieselmotor op gas. Er zijn daarvoor drie mogelijkheden. In de eerste plaats is dat toevoeging van 30 procent gas aan de dieselolie. Door de vermengde verbranding ontstaat er vooral minder roetuitstoot. Dan is er de zogenaamde pilot-injectie. In dat geval rijdt de bus voor 80 procent cp gas en wordt diesel alleen gebruikt voor het ontsteken. Het rendement is echter lager. De derde optie is de al eerdergenoemde ombouw van de motor tot vonkontstekingsmotor. Daarmee kan de bus volledig op gas rijden, maar het rendement is ook in dit geval wat lager dan de met dieselolie gevoede motor. De laatste ingreep is niet nieuw. In Groningen rijden bij wijze van proef al enkele bussen op gas en in Wenen rijden alle bussen op gas. Dat laatste is evenwel niet ingegeven door milieuzorgen, maar eerder door de lage prijs van autogas (LPG). Bij het vraagstuk van de milieu-eisen gaan de blikken al snel in de richting van de Verenigde Staten waar de eisen aanmerkelijk strenger zijn. Daar stelt men eerst de eisen, alvorens te kijken of de mogelijkheid er aan te voldoen er ook is. In Europa wil men eerst zeker weten of maatregelen het gewenste effect opleveren en of invoering inderdaad mogelijk is, voordat men tot het formuleren van eisen komt. Het opmerkelijke feit doet zich echter voor, dat als de eisen er eerst zijn, de mogelijkheden er ook wel komen. In de VS zijn ook strenge eisen aan de vrachtwagenuitstoot gesteld. Voor 1994 moet de uitstoot van NOx tot de helft zijn teruggebracht en die van roet tot ongeveer een vijfde. Met de nieuwe generatie dieselmotoren komt men al een heel eind, maar er zal nog wel wat moeten gebeuren. Bussen moeten in de VS in 1991 al aan nieuwe normen voldoen. Daar zoekt men het voorlopig in het toevoegen van gas. In Canada en Nieuw Zeeland was men om andere redenen bezig over te schakelen op gas. Daar is men bang voor de afhankelijkheid van de olie- aanvoer. Vooral ten tijde van de energiecrisis is daar een omvangrijk onderzoeksprogramma gestart. De ene keer is het milieu de drijfveer voor onderzoek naar schonere motoren, de andere keer de economie. Het onderzoek dat Rijkeboer en zijn collega's elders doen naar de uitstoot van uitlaatgassen blijft echter hetzelfde. Als de VS doorgaan met het verscherpen van de eisen aan de uitstootbeperking, dan zal men moeten gaan denken aan alternatieve krachtbronnen, zoals de Stirling-motor, een geheel nieuw type motor met een veel geringer verbruik en nauwelijks schadelijke uitlaatgassen, of de gasturbine. Het zal echter nog op zijn minst TNO plaatst kanttekeningen bij de milieuvriendelijkheid van diesel Roetdeeltjes in dieselwalm nemen schadelijke stoffen op. TNO ziet geen direct voordeel bij personenauto's met dieselmotoren. 'enkele decennia duren, eer het onderzoek naar alternatieven vruchten afwerpt. Voor het vrachtvervoer is omschakeling op gas overigens uitgesloten, zo meent Rijkeboer. Daarvoor is te weinig gas voorradig. Voorlopig zitten we dus nog met de NOx-uitstoot van bussen en vrachtwagens. Zou het aanbeveling verdienen om toch maar liever in de benzine-auto te kruipen in plaats te kiezen van uitbreiding van het openbaar vervoer? Rijkeboer zou dat niet willen aanbevelen. „Het is puur een kwestie van een ton gewicht van het voertuig afgezet tegen het vervoer van één passagier. Een auto weegt al gauw een ton. Een bus weegt ongeveer negen ton. Zitten daar meer dan negen passagiers in, dan is het al beter dan één persoon in een benzineauto". De invloed van de verschillende brandstoffen op het broeikaseffect heeft Rijkeboer ook uitgerekend. Stel je een benzineauto met een drieweg katalysator op 100, dan is de uitstoot van een diesel aangedreven auto 90 en een auto op LPG 85. Dat zijn geen cijfers, die aanleiding zouden kunnen geven om op grote schaal te kiezen voor èèn van de genoemde brandstoffen. Bovendien maakt Rijkeboer zich zorgen over de afnemende kwaliteit van dieselolie. Die kwaliteit zal achteruit gaan, omdat dieselolie de komende jaren uit een andere fractie van de aardolie geproduceerd zal worden. Daardoor zal de kwaliteit van de dieselolie aan wisselingen onderhevig zijn. Dat zal het een stuk moeilijker maken te voldoen aan de uitstooteisen. „Persoonlijk ben ik van mening dat je de dieselolie alleen daarom al zou moeten reserveren voor vrachtvervoer. De ontwikkeling van een soort superdieselolie voor personenauto's vind ik een verkeerde optie". Rijkeboer: „Je zou het hele idee achter vrachtvervoer op grote schaal moeten bekijken. Moet het wel zoveel en wel allemaal over de weg. Kan het niet meer per trein of schip? Je zou er bijvoorbeeld ook naar moeten streven geen lege kilometers meer te rijden". Wat dat betreft heeft Rijkeboer 1992 mee. In het Europa zonder grenzen zal de concurrentiestrijd onder andere worden beslecht op dit laatste punt. Wie 'lege kilometers' rijdt door Europa zal zich uit de markt prijzen. Vervanging van aandrijfmechanismen voor voertuigen kunnen bij Rijkeboer op enige scepsis rekenen. „Als de gasturbine zoveel beter zou zijn voor het vrachtvervoer, dan was men al veel verder. De zware dieselmotor is dè motor voor het vrachtvervoer. Als de dieselmotor dat was voor de personenauto, dan had men al veel eerder alle personenauto's ingericht met dieselmotoren. Ik zie geen enkele reden om personenauto's van dieselmotoren te voorzien. De langere levensduur zou wel eens behoorlijk ingekort kunnen worden met die turbo's erop. Welke voordelen biedt diesel dan nog, behalve enkele fiscale, die toch zullen verdwijnen op den duur," zo stelt Rijkeboer tenslotte. NICO HYLKEMA w vrijdagkrant redactie PZC-bijlagen Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 advertentie en administratie rlissingen Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen 01184-84000 Middelburg Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000 Goes Grote Markt 2 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800 opening kantoren Terneuzen Nieuwstraat 22 4531 CW Terneuzen Tel. 01150-94457 Hulst Steenstraat 6 4561 AS Hulst Tel. 01140-14058 Zierikzee Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. Plantenvenster

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 11