'ZC Opslag hoogradioactief kan goed in zoutmijnen KLM waarschuwt voor koopjes van Ad Latjes Koningin Wilhelmina stak archiefstukken in brand binnen- en buitenland [onsterproces tegen Staat om correcte dling familienamen door computer )NCLUSIE NIJMEEGSE POLITICOLOGEN 'dA-fractie rzacht het >orstel over stzeteis mm. Benzine bij de witte pomp en lpg duurder De Koning acht 25.000 extra jongerenbanen haalbare kaart ZES MAANDEN LANG 0% RENTE.* BESLIS VÓÓR 1 MEI A.S. abourleider hokt Britse atholieke Kerk DONDERDAG 13 APRIL 1989 Beleid ECN "NA m NDERZt WK IN l Klant niet verplicht extra uit automaat bank terug te geven Scenario's Langdurig Aantal voortijdige schoolverlaters is kleiner dan gedacht OVER PRIVE-LEVEN PRINS HENDRIK i&E9 DE OPEL 0K-DEALER. TOT 1 MEI VOORDEEL VÓÓR ALLES. L ERSUM (GPD) - De Vereniging Van Leestekendra- vvi) gaat een monsterproces aanspannen tegen de I De bedoeling is zevenhonderd gemeentelijke burger - Imnden en de fiscus te dagvaarden. De leden van de (Lebben er schoon genoeg van om steeds maar weer kfficiële instanties foutief te worden aangeschreven. I aanleiding van eerdere publicaties k.reeg de vereni- bnaeveer honderdvijftig reacties, allemaal van men- ernaam accenten, trema's of cedilles bevat. De ver- q is inmiddels naar een notaris gestapt om een stich tte richten: stichting 'Erop of eronder'. Daarna vol gen daadwerkelijke stappen, aldus pr-woordvoerster J. van Bommel-Günther. „Het is gewoon laksheid van de mensen die achter de computer zitten. Ze hebben geen zin om meer dan twee handelingen voor één letter uit te voe ren". Bijna alle 'computergestuurde' instanties hebben moeite met accenten. De gemeente Delft en PTT zijn gunstige uit zonderingen. „Soms ontstaan er komische situaties, maar er zijn ook gevallen bekend van mensen die van de loonlijst verdwenen, toen ze doorgavenprijs te stellen op hun puntje of hun streepje", vertelt mevrouw Van Bommel. 'olitiek is oorzaak oge werkloosheid MEGEN (GPD) De huidige hoge werkloosheid in Nederland is uitsluitend te wijten aan Iconomische politiek van de jaren zeventig en heeft niets te maken met een economisch ldlot. Dat is de conclusie van de Nijmeegse politicologen drs. W. Visser en drs. R. Wijnhoven. iabinetten Van Agt en Lubbers ko- T bewust voor financiering van doosheid in plaats van financie- van werkgelegenheid. Volgens de egenaren garandeert voortzet- van het huidige beleid een hoge oosheid tot in de volgende eeuw. oliticologen zijn tot hun conclusie men na 25 diepgravende inter 's met bekende politici, topambte- n, ondernemers en vertegenwoor- s van de vakbeweging. In Den presenteerden zij woensdag aan -voorzitter J. Stekelenburg het exemplaar van het boek „Baan :ende politiek". as in de jaren zeventig geen enke- lanciele belemmering voor de re- ïg om een volledige werkgelegen- te realiseren", zo stelt drs. Visser, is natuurlijk een kostbare zaak Jie volledige werkgelegenheid te fi leren. Maar de werkloosheidsuit- igen kosten de staat jaarlijks 10 ((HAAG (GPD) De PvdA-fractie lil terug op haar voornemen het lilijker te maken voor kleine par ies om zich een zetel te verwerven lemeenteraden en provinciale sta- Na de felle kritiek die op het A-voorstel is losgebarsten, zal t de fractie voorstellen drastische Eigingen in het voorstel aan te ken. het aanvankelijke plan, dat door jPvdA-kamerlid Van Otterloo naar In is gebracht, zou een partij pas bang krijgen tot de gemeenteraad [zij voldoende stemmen heeft ge lid voor zo'n zetel. Nu nog kunnen kleine partijtjes meedelen in de peling van restzetels. Dus ook bij minder stemmen dan nodig voor I zetel, kan men toch in de raad ko- 1. storm van kritiek, vooral uit de ae partijen, was het gevolg. De A zou zich op deze wijze willen ver in met de zetels die toekomen aan ieine partijen, zo verweten zij de aal-democraten. Het CDA, dat lankelijk sympathiek tegenover voorstel stond, trok deze steun ij- s weer in. i wil het voorstel nu zo aanpassen, gemeenten met minder dan negen- raadszetels buiten de strengere nen vallen. Vooral in kleine ge nten zou het voorstel van de PvdA a hard aankomen. Met de nu voor- elde nuancering wordt de pijn zienlijk verzacht. nam ook afstand van de argumen- van zijn fractiegenoot Van Otter- Deze had onder meer met een ver- iging naar de efficiency van de de- ratie, zijn voorstel verdedigd. „Ik iedere suggestie dat dat argument rol heeft gespeeld, af', aldus Kok teren. Hij zei dat hij met Van Otter- inmiddels had gesproken over de [umenten die hij had gebruikt. NDEN (ANP) - Labourleider Neil 'nock heeft de Britse rooms-katho- ien geschokt door premier That- »rte beschrijven als „de onbevlek- Bnis-ontvangenis" Hij noemde de ring van 10 jaar Thatcher als pre- •r de „verjaardag van de hemel- ,r' van de Zalige Margret". nock zei dit zondag bij het begin de campagne voor de verkiezingen r het Europees parlement. De voor- er van de bisschoppenconferentie i Engeland en Wales, kardinaal Ba- B me> heeft Kinnock er in een brief gewezen dat katholieken zo'n paro- "P de onbevlekte ontvangenis en hemelvaart van Maria kwetsend iden. schop Alan Clark van East Anglia ev'eneens zijn diepe verontwaar- laten blijken. „U moet hebben K. dat U de rooms-katholieken en eren in dit land diep zou kwetsen ■or uw volstrekt ongevoelig omgaan J "en van de centrale leerstellingen ■h het rooms-katholieke geloof', al- Uark in een brief aan Kinnock. „U uw geloofwaardigheid bij ernstige I „i kwesties op het spel door uw I .denationale discussie te beper- I tot het niveau van een persoonlij- I anyal op uw tegenstander." c Kwestie is voor Labour pijnlijk om- meerderheid van de rooms-ka- Bmt ^radfihoneel op deze partij tot 15 miljard. En dat zal de komende jaren nog wel zo blijven. Er is dus ook geen sprake van een falend beleid. Er is een bewuste democratische keuze gemaakt", aldus Visser. „Het beleid heeft ook nog andere gevolgen. Door de hoge werkloosheid ligt er een een belangrijke produktiecapaciteit braak. Als de werklozen aan het ar beidsproces kunnen deelnemen, kan daardoor het Bruto Nationaal Pro- dukt met 5 tot 7 procent stijgen en de welvaart in Nederland toenemen". Volgens de onderzoekers heeft het ka binet-Den Uyl geprobeerd de volledi ge werkgelegenheid te bewerkstelli gen, maar liepen die pogingen stuk op het beleid van de toenmalige minister van financiën Duisenberg en tegen werking van het bedrijfsleven. In vol gende kabinetten kreeg de financie ring van de werkloosheid alle aan- WUHAN - De Volksrepubliek China kampt met een toenemende overbe volking. Het afgelopen jaar nam de bevolking toe met 15 miljoen mensen; per dag werden 4.000 baby's geboren. Foto: een volle babyzaal in het Tong- ji ziekenhuis in Wahun, waar 100 nieuwe Chineesjes in lange rijen liggen te slapen. dacht en had het streven naar volledi ge werkgelegenheid een hele lage prioriteit. In die periode was er geen enkele politieke wil om de doelstel ling van de SER, de volledige werkge legenheid, centraal in het beleid te stellen. De overheid stelt dat de huidige hoge werkloosheid te wijten is aan een on gunstig opgebouwde beroepsbevol king ten tijde van de economische re cessie. De onderzoekers vinden dat dit argument niet opgaat. Visser: „De hele wereld had te kampen met een econo mische crisis. Maar landen als Noorwe gen, dat evenals Nederland ook een ongunstige opbouw van de beroepsbe- volkig had, Zweden, Zwitserland, Oos tenrijk en Finland gaven prioriteit aan volledige werkgelegenheid. Daar is de werkloosheid niet of nauwelijks geste gen, terwijl Nederland doorstootte naar de top van de landen met hoge werkloosheid". REMLINGEN - Onderzoekers in de zoutmijn bij Remlingen, waar het Energie Centrum Nederland onderzoek verricht in verband met opslag van radio-actief afval. PETTEN (ANP) - Hoogwaardig radioactief afval kan probleemloos worden opgeslagen in ondergrondse zoutformaties. De kans dat het afval of zijn straling op de korte of de lange re termijn in aanraking komt met de mens of het milieu is nagenoeg uitge sloten. Dat is de mening van L. Vons, projectcoördinator radioactief afval van het Energieonderzoek centrum Nederland (ECN) in Petten. Vons baseert zijn overtuiging op een studie van het ECN naar de risico's van opslag in ondergrondse zoutlagen. De definitieve resultaten van dat on derzoek worden over enkele maanden gepubliceerd. Vons maakte de voorlo pige resultaten bekend in het West- duitse Remlingen waar in een onder grondse zoutmijn proeven worden uit gevoerd naar de mogelijkheden om zwaar radioactief afval op te slaan in zoutlagen. Aan dat onderzoek werkt het ECN samen met wetenschappers uit onder meer de Bondsrepubliek Duitsland, Spanje, België en Frank rijk. De voormalige zoutmijn in Remlingen bestaat uit een diepe schacht die ruim 900 meter de grond in gaat. De onder zoekers hebben er de bechikking over ruim vijftig kilometer gangen en grote onderaardse zalen om er experimen ten uit te voeren. De resultaten van die onderzoeken zijn bepalend voor de vraag of de Bondsrepubliek een op slagplaats sticht in een zoutlaag bij Gorleben. UTRECHT (GPD) - Klanten die za terdag bij de geldautomaat van de Postbank op de Roelantdreef in Utrecht geld te veel kregen uitbe taald, zijn niet verplicht het extraatje terug te betalen. Zij krijgen wel een verzoek van de Postbank om dat te doen. De automaat heeft geregi- streeerd wie er geld opnamen. De vrijgevigheid was het gevolg van een menselijke fout. De automaat be taalde enige tijd meer uit dan het door de klant ingetoetste bedrag. Onder zoek wees uit dat een medewerker van de Postbank de geldcassettes ver keerd heeft gevuld. De geldautomaat bevat normaal vier geldcasettes: twee gevuld met biljet ten van honderd gulden en twee met biljetten van vijftig gulden. De mede werker heeft een van de cassettes van vijftig gulden abusievelijk gevuld met biljetten van honderd gulden. Toen de cassette van vijftig gulden leeg was, waren er drie cassettes over die elk honderd gulden uitbetaalden. Volgens een woordvoerder van de Postbank heeft de geldautomaat tus sen 14.40 uur en 15.15 uur in totaal ongeveer 3000 gulden te veel uitbe taald. Een eerlijke klant waarschuwde toen de politie. Die maakte een einde aan de vrijgevigheid. Vooralsnog vinden in de mijn bij Rem lingen metingen plaats om te kijken hoe de zoutlagen kunnen reageren op de aanwezigheid van hoog radioactief kernafval en worden uitgevoerd op een diepte van tussen de 600 en de 900 me ter. of die voldoen aan alle criteria. Daar naast moet de politiek zich nog uit spreken over de wenselijkheid van der gelijke opslag in Nederland. Nog dieper onder de grond hebben Westduitse en Amerikaanse onder zoekers gekeken hoe zout reageert op langdurige straling. De onderzoekers plaatsten in een boorgat gedurende twee jaar een vat met het agressief stralende kobalt-60. Tegelijkertijd werd de wand van het boorgat ver warmd tot een temperatuur van 200 graden. Uiteindelijk bleken de stra len van het kobalt tot 30 a 40 centime ter in de omliggende zoutlagen door te dringen, daarna breidde het stra lingsoppervlak zich niet verder uit. In Nederland komen volgens Vons 34 plekken in aanmerking voor dergelij ke opslag, „maar het is maar de vraag Het ECN is uitgegaan van drie scena rio's. Eerst is berekend hoe groot de kans is dat de zoutlagen langs natuur lijke weg het afval uitstoten. „Dat duurt volgens de meest conservatieve berekeningen twee miljoen jaar", al dus Vons. Als er iets onverwachts gebeurt, zoals het lekken van water via de schacht in de zoutlagen is er een stralingsgevaar van 5 tot 7 procent van de achter grondstraling zoals die nu ook in de natuur voorkomt. „Het derde scenario gaat uit van de mogelijkheid dat men over pakweg 250 jaar niet meer weet dat het afval er ligt opgeslagen en bij voorbeeld weer gaat zout winnen. „Maar uit de berekeningen blijkt dat het stralingsgevaar ook dan heel klein is", aldus Vons. AMSTERDAM (ANP) - De KLM heeft woensdag waarschuwende woor den geuit naar aanlei ding van de aankondi ging van het reisbureau Malibu Travel (van Ad Latjes) dat goedkope, in Londen gekochte, tic kets wil gaan verkopen. Volgens het reisbureau is dat door een uit spraak van het Europe se Hof weer mogelijk. Het Hof bepaalde dins dag dat Europese lucht vaartmaatschappijen onderling geen prijsaf spraken mogen maken. Latjes verloor vorig jaar een kort geding dat hij tegen de KLM had aan gespannen omdat deze maatschappij weigerde passagiers te vervoeren die met de goedkope vliegbiljetten op Schip hol aan boord wilden stappen. De KLM stelt zich op het standpunt dat passagiers de vlucht moeten aanvangen op de plaats waar de reis volgens de ticket begint. Zo niet dan worden pas sagiers geweigerd tenzij wordt bijbetaald. „We willen toch een dui delijke waarschuwing geven dat we wel dege lijk controleren en dat mensen door deze ticket te kopen het risico lopen tegen te worden gehou den", aldus een woord voerder van KLM. Vol gens Latjes kan de KLM na de uitspraak van het Europese Hof mensen met zijn tickets niet wei geren te vervoeren. De KLM kon woensdag nog niet zeggen wat de gevolgen kunnen zijn voor haar tarieven. De overige Nederlandse maatschappijen, die vooral op de charter- markt operen, deelden mee geen gevolgen te verwachten van de EG- uitspraak. ROTTERDAM (ANP) - Nadat maan dag Shell en andere grote oliemaat schappijen de benzineprijzen met twee cent verhoogden, adviseert nu ook de organisatie van vrije-pomp- houders, de Novok, haar leden een prijsverhoging met twee cent. De nieuwe adviesprijzen (175 cent per li ter super, 169 cent voor een liter euro loodvrij aan de zelftankstations) gaan vandaag in, zo is woensdag in Rotter dam bekendgemaakt. De Novok volgde de prijsverhoging be gin deze week niet, omdat de produkt- noteringen toen een dalende trend ver toonden. Het toch weer aantrekken van deze noteringen in combinatie met een stabiele dollarkoers noopt als nog tot een verhoging, aldus de Novok. Het autogas LPG wordt donderdag eveneens duurder. Zowel de Novok als marktleider BK-Gas verhogen van daag de adviesprijs met 1,6 cent tot 48,9 cent per liter. Ook deze prijsverho ging wordt door de handelaren toege schreven aan de stijging van de pro- duktnoteringen. SMALLINGERLAND (ANP) - Minis ter De Koning (sociale zaken) meent dat het mogelijk moet zijn 25.000 aan vullende arbeidsplaatsen te scheppen voor jongeren van 16 tot 21 jaar om (verplichte) werkervaring op te doen via zijn Jeugdgarantiewet. Hij zei dat woensdag in Smallingerland bij de plaatsing van de 10.000ste jongere in de „tijdelijke voorziening", de niet- verplichte voorloper van het Jeugd werkgarantieplan. Dat moet op 1 ok tober worden ingevoerd. Veel gemeenten, die de regeling moe ten uitvoeren, verwachten die banen niet te hebben, maar De Koning ge looft daar niet zo in. Op een totaal van 1,2 miljoen banen bij overheid en via de overheid betaalde sectoren moeten die 25.000 banen te vinden zijn, zeker bij 100 procent loonkostensubsidie, zo zei hij. De Koning hield vast aan de zoge noemde „sluitende aanpak" in zijn wet, wat inhoudt dat elke jongere die na een half jaar nog zonder werk zit verplicht is een tijdelijke werkerva- ringsbaan plus scholing te aanvaar den, om zo zijn of haar kansen op echt werk te vergroten. Driemaal weigeren betekent verlies van uitkering. Het bedrijfsleven blijft buiten de rege ling, omdat De Koning het normale wervingsproces in het bedrijfsleven niet op onaanvaardbare wijze wil ver storen. AMSTERDAM (GPD) - Het maat schappelijk probleem van de zogehe ten dropouts in het onderwijs is klei ner dan tot nu toe werd aangenomen. Die conclusie trekt drs. Jetske Neve, werkzaam bij het onderzoek- en ad viesbureau Regioplan, uit een door haar uitgevoerd onderzoek naar het aantal leerlingen dat zonder diploma het voortgezet onderwijs verlaat. Dat is 30 procent, maar daarbij wordt, al dus Neve, vergeten dat de helft daar van naar het parttime onderwijs ver trekt. In totaal verlaten jaarlijks circa 30.000 leerlingen het voortgezet onderwijs zonder een diploma te hebben. Iets meer dan de helft daarvan, namelijk 52 procent, stapt echter over naar het deeltijdonderwijs en behaalt daar een diploma. Van de overblijvende groep hebben mensen die bijvoorbeeld na de vierde klas met de havo ophouden, over het algemeen geen grote moeilijk heden om aan een baan te komen. De echte probleemgroep onder de school verlaters bestaat volgens Jetske Neve uit een kleine 5000 jongeren. Die heb ben het moeilijk met het vinden van een baan. (Advertentie) HAARLEM (GPD) Koningin Wilhelmina heeft in mei 1940, bij de Duitse inval in ons land, archiefmateriaal ver brand waarmee de Duitsers een smet hadden kunnen wer pen op het Nederlandse koningshuis. De stukken gingen over „particuliere zaken" van prins Hendrik, de echtge noot van Wilhelmina. Dit blijkt uit het Geheim Archief van het Kabinet der Ko ningin over de periode 1928-1936, dat zich bevindt in het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Bij een onderzoek naar de overdracht van deze archiefstukken bleek dat in de inventaris van het Geheim Archief is aangetekend, dat Wil helmina destijds „bij nadering van de vijand" een aantal documenten heeft laten verbranden. Het gaat om stukken van prins Hendrik uit 1934 en om aantekeningen over de zaak Van Vredenburch-Van 't Sant uit 1935. FranQcois van 't Sant was particulier secretaris en vertrou wensman van koningin Wilhelmina. Hij regelde de gevol gen van buitenechtelijke escapades van prins Hendrik. On der meer kocht hij mensen af die de prins chanteerden we gens zijn levenswandel. In 1935 kwam het tot een proces tegen Van 't Sant omdat hij in de jaren twintig jonkheer Van Vredenburch, de Ne derlandse gezant in Brussel, zou hebben opgelicht. De stukken in het Geheim Archief van het Kabinet der Ko ningin die in mei 1940 werden verbrand, hadden naar mag worden aangenomen betrekking op deze affaire en vermoedelijk ook 'op financiële knoeierijen van prins Hendrik. In de jaren '20 en '30 maakte de prins veel schulden. Om aan geld te komen voerde hij een aantal dubieuze financië le transacties uit. Wilhelmina heeft, zo blijkt uit aanteke ningen op de inventaris van het Geheim Archief, in de mei dagen van 1940 ook een non-agressieverdrag verbrand, dat Adolf Hitler had aangeboden in 1936. Aannemelijk is dat de koningin er aantekeningen op had gemaakt waarvan zij vond dat die niet in Duitse handen mochten vallen. EEN NIEUWE AUTO EN TOCH OP VAKANTIE! Wij, de Opel OK-dealers van Nederland, maken 't mogelijk. Want u kunt dit jaar veilig en voordelig naar de zon met een perfekte OK-inruilwagen. Die u tot 1 mei a.s. zeer voordelig bij ons kunt financieren: U betaalt pas over 6 maanden. De aan betaling voor de financieringsovereenkomst bedraagt slechts 30% van de aanschaffingswaarde; meestal is de inruil- waarde van uw huidige auto hiervoor al vol doende. Betere inruilprijzen. Wees slim en vermijd de vakantie-inruildrukte. We geven méér voor alle merken, jong en oud. U gelooft 't niet? Kom maar langs! OK- gekeurde Opeis van minder dan 4 jaar oud. Dit is dè kans om Opel te gaan rij den. Want onze showroom staat vol met eerste klasjonge" Corsa's, Kadetts, Manta's, Ascona's, Rekords en Omega's. Minder onderhoud, hoge restwaarde. U zult versteld staan wat de betrouwbaarheid van Opelude komendejaren noggaat schelen in onderhoudskosten. En van z'n waarde, als u 'm over een paar jaar weer inruilt! Aantrekkelijke financiering mogelijk. Na 6 maanden kunt u het restbedrag volledig bij ons financieren tegen aantrekkelijke tarieven. De rente over dat halijaar nemen wij voor onze rekening! Vraag in onze showroom naar de financieringsvoorwaarden. Dit financieringsaanbod is geldig tot 1 mei 1989 en alleen voor OK-gekeurde Opeis, niet ouder dan 4 jaar. De huurkoopover eenkomst wordt op de daarvoor geldende voorwaarden via GMACN-Opel Financiering afgesloten met een maximumlooptijd van 36 maanden. Het maximum te financieren bedrag bedraagt 70% van de aanschaffingswaarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5