treden groot aantal bands ti-apartheidsdag Jamasj Terneuzen •iabetes Vereniging udt symposium Terneuzen Gloednieuwe motormaaier voor groen in Sas van Gent Leerlingen zetten in Hulst een boompje op Akkoord over prikdienst in De Veste Terneuzen streek Dixhoorn ÏZINGEN SPECIALISTEN DONDERDAG 13 APRIL 1989 osities sport andicapten in neuzen en Hulst Directeur Muller Terneuzen tijdelijk op non-actief Symposium over Zeeuws-Vlaamse krekengebied Engelsen worden in Porgy onthaald op Vlaamse blues Serie autokraken in Uzendijke en W aterlandkerkje Cv-ketel gestolen Geen stormloop op winkeltjes in Breskens TEGEMOETKOMING AAN OUDEREN Middenstandsbeurs in Breskens met veel activiteiten Activiteiten in Aurin-huis in Uzendijke Zeeuws-Vlaamse computerclub trekt grote belangstelling Fruittelers in Sluiskil bijeen 'EUZEN - In het jongerencen- Jamasj aan de Dijkstraat in Ter- begint zaterdag om 14.00 uur ote Anti-Apartheidsdag. Na een raak van Jamasj-medewerker ■illemsen treedt een groot aan- ands op, worden video's ver en is er een tentoonstelling in venzaal. De opbrengst van de jesverkoop voor dit benefit-eve nt en de bruto-winst van de bar en overgemaakt aan de organi- NANSO en SAYCO. De eerste ft een Namibische studentenor- EUZEN - Van 17 tot en met 23 wordt de jaarlijkse landelijke te voor de gehandicaptensport den. In dit kader zijn er in Ter- n en Hulst exposities te zien van -art' potloodtekeningen, dracht van het Nationaal Fonds Gehandicapten (NFSG) heeft de rper van de twaalf kunstwerken, tPomp, tekendocent van beroep nnaar van Rotterdam marathon voor rolstoelatleten, twaalf gete- sporten gemaakt beoefend door idicapten. In de tekeningen zijn ndicaps schetsmatig te zien, ter- e sport is uitgewerkt. Deze expo- zijn voornamelijk bedoeld om de idicaptensport uit de anonimi- halen en zodoende een volwaar- jlaats in het sportwereldje te ver- n. tgebeelde sporten op de tekenin- :ijn: rolstoelmarathon, zitvolley- voetbal, rolstoelbasketbal, »n, rolstoel tennis, tandemrace visueel gehandicapten, tafelten- judo, handboogschieten, zwem en paardrijden. eeuwsch-Vlaanderen worden de sities gehouden in zwembad De in Terneuzen van 15 tot en met ril en in gemeenschapscentrum Dullaert in Hulst van 17 tot en 3 april. ganisatie en de andere is een Zuidafri- kaanse jeugdorganisatie. Beiden hou den zich bezig met het zwarte jonge- renverzet tegen apartheid. De Ant-Apartheidsdags, die op met name jongeren is gericht, gaat tot za terdagavond laat door. Daarom lijkt het erop alsof de organisatoren ermee in de wielen rijden van de Stichting Jeugd Muziek Terneuzen, die voor dezelfde avond een concert heeft geor ganiseerd in Porgy Bess. Daar treedt de rock- en soulformatie No Hol ding Back op. Volgens Willemsen bij ten de twee popmuziek-evementen op één avond elkaar niet, omdat ze voor verschillende soorten publiek bedoeld zijn. Daarbij komt, vindt Willemsen, dat Jamasj deze datum reeds in fe bruari heeft geprikt. Het is de tweede keer in de lange ge schiedenis van Jamasj dat het jonge rencentrum zich op het politieke vlak begeeft. Twee jaar geleden zette het TERNEUZEN - Directeur J. Roeland van Willem Muller Nederland bv in Terneuzen is door de directie van het moederbedrijf Wijsmuller in IJmui- den tijdelijk op non-actief gesteld. Die maatregel werd maandag geno men, dinsdag en woensdag werd het personeel geinformeerd. De aanlei ding tot de maatregel is onbekend. Hoofd personeelszaken D. Boot van Wijsmuller bevestigde de maatregel woensdag: „Het is een zuiver interne zaak, waarover verder naar buiten geen mededelingen worden gedaan. Er verandert verder helemaal niets; het werk gaat gewoon door, al vindt de coördinatie nu plaats vanuit IJmui- den." Het werk van Roeland wordt tij delijk overgenomen door een topfunc tionaris uit IJmuiden. Roeland werd ongeveer vijf jaar gele den directeur. Dat was op het moment dat Willem Muller werd overgenomen door Wijsmuller. NEUZEN De afdeling wsch-Vlaanderen van de Diabe- Vereniging Nederland (DVN) t zaterdag een symposium in het enrustcollege in Terneuzen. De gstellenden wordt een dagvul- programma geboden dat om tien egint. Onder de sprekers bevin- ich landelijk bekende specialis- p gebied van diabetes, el de afdeling regelmatig con- agen houdt, is voorzitter Rudi bijzonder ingenomen met het ni- van de gasten. „Voor ons is het j?rote dag, waar we trots op zijn. de aanwezigheid van dr H. F. meijer, internist aan het zieken- |Van de Vrije Universiteit, medisch eur DVN én oprichter van de eer- liniek voor diabeten in ons land. igens is een dergelijke kliniek een gekoesterde wens van onze afde- en het realiseren ervan een doel ing van het huidige bestuur. In dergelijke kliniek zijn een gespe- seerde arts, diëtiste en diabetes- leegkundige direct bereikbaar, de lijn naar de diabeet korter |kt". thema van het symposium, 'Dia- s en de praktijk', geeft aan wat 15 aan de orde komt, namelijk het 'engen van zelfkennis aan diabeti- >als het samen met een arts stellen een diagnose. Ook is er gelegen- kennis te maken met moderne naterialen en bepaalde groepen (Advertentie) centrum een benefietconcert op ten bate van een punkband in de Verenig de Staten die het slachtoffer was ge worden van moralistische censuur. Dit keer ondersteunt het jongerencen trum de Zuidafrikaanse anti-apart heidsbewegingen. Enkele onkosten worden door het jongerencentrum zelf gedragen. Hiertoe besluiten bleek makkelijker dan in het verleden om dat Jamasj tegenwoordig, net als al het andere sociaal-culturele werk in Terneuzen, op eigen kracht en voor ei gen rekening vaart. De politieke profi lering houdt voor Jamasj niet op bij een enkel muzikaal evenement. Het centrum heeft zich daarom officieel aangesloten bij het Terneuzense Anti- Apartheidsplatform. Het eerste optreden 's middags is dat van de experimentele punkband Bi- tak uit Hulst. De meeste leden van de ze band werken in het OJC Kontrast in Hulst. Een andere band is Chronic Disease, een Belgische hardcore band die af en toe een uitstapje maakt naar grind-music. Uit Amsterdam komt De Kift. Die is muzikaal en qua scene te vergelijken met The Ex, dat wil zeg gen ritmische punk. Twee maanden geleden bracht De kift zijn eerste sin gel uit: 'Dag, Haat en Stinkend Stro'. Een half jaar oud is de groep Pro found, het vervolg op Larm. Een bekende in Jamsj is de Eindho- vense groep Afflict. Reeds drie keer speelde deze band haar langzame, zware muziek in Terneuzen. Speciaal voor de Anti-Apartheidsdag komt de band terug uit Berlijn waar zij op het moment concerten geeft. Tussen de optredens door kunnen vi deobanden worden bekeken. Het zijn films die betrekking hebben op de toe komst van Zuid-Afrika, het zwarte jon- gerenverzet, de problemen op de ANC-scholen in de frontlijnstaten en de aanwezigheid van Shell in Zuid- Afrika. van diabetes worden onder de loep ge nomen. Zo is dokter W. L. Fraanje uit Zaamslag een van de artsen die zich verdiept in de oudere diabeet. Steel: „Daarom is het bijzonder prettig dat van alle bejaardencentra in de regio af gevaardigden van het verzorgend per soneel aanwezig zullen zijn". Het symposium wordt om tien uur ge opend door Rudi Steel, waarna dokter J. M. Spijker de sprekers zal inleiden. Doker Fraanje houdt een verhande ling over 'Diabetes en tabletgebruik'. Om 10.30 uur spreekt de voorzitter van de Belgische Vereniging van Suiker zieken en diabetoloog van het Acade misch Ziekenhuis te Gent, dokter R. Rottiers, over 'Diabetes en sport'. Het eerste gedeelte wordt afgesloten door mevrouw M. Clarijs, diabetesverpleeg- kundige van het Mariaziekenhuis te Tilburg, die 'Diabetes, educatie vanuit het ziekenhuis' aan de orde stelt. Na de pauze spreekt dr G. J. Bruining, de landelijk bekende kinderarts van het Sophiaziekenhuis te Rotterdam, over de problemen van de jonge dia beet. Dr H. F. Dankmeijer sluit het ochtendprogramma af met een toe komstvisie voor diabeten. Na de lunch is er een info-middag, waar naast de gastsprekers ook aan wezig zullen zijn het Diabetes Informa tieteam, twee diëtistes en een pedicu re. In aparte ruimten geven zij ant woord op vragen. Om 15.40 uur sluit voorzitter Steel het symposium af. Burgemeester mevrouw J. M. H. M. van Rest van Sas van Gent probeerde de nieuwe grasmaaier uit, onder toe ziend oog van de vaste berijder A. van Voren. SAS VAN GENT - Gemeentewer ken van Sas van Gent kan met her nieuwde kracht de plantsoenen en de sportvelden maaien, want woensdag werd een gloednieuwe motormaaier in gebruik genomen. werden in het Spuikompark in Phi lippine getoond aan het publiek. In totaal kostte de maaier een fon. De gemeenteraad stelde onlangs 92.000 gulden voor de maaier beschik baar. De maaikunsten van de machine Het maaivehikel vervangt een ou der type dat zeven seizoenen in dienst is geweest. Hij werkt sneller en heeft grotere maaikooien. Ook is de motor zwaarder dan de vorige en de messen kunnen op elke gewenste snelheid ronddraaien. In totaal heeft de machine een werkbreedte van 3,5 meter. TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse kreken, die als zilveren linten door het landschap gevlochten zijn, staan de laatste jaren fors onder druk. Wa terverontreiniging met chemische, danwel organische stoffen, hebben gzorgd voor een aantasting van het gezonde watermilieu. De natuurbe schermingsvereniging De Steltkluut acht de tijd rijp om de bedreigde kre ken en watergangen eens extra onder de aandacht te brengen van het grote publiek. Om die reden wordt vrijdag 2 juni in het Terneuzense Churchillhotel een symposium over kreken gehouden. Voor deze themabijeenkomst zijn drie deskundigen uitgenodigd die elk zul len ingaan op het wel en wee van de kreken. De natuurbeschermingsvereniging hoopt met deze dag juist de beheer ders van de verschillende kreken in de regio te kunnen strikken. Volgens de Steltkluutbestuurders is ook bij de kreekbeheerders de laatste jaren dui delijk geworden dat het van groot be lang is om de kwaliteit van het opper vlaktewater zo goed mogelijk te bewa ken. Gepleit wordt dan ook voor een stringentere kwaliteitsbewaking, ze ker in deze tijd. Het programma voor de studiedag is nog niet exact bekend. De bijeen komst begint om 10.00 uur. Omstreeks 13.00 uur wordt de themavergadering afgesloten. TERNEUZEN - De Engelse gasten van het Zeldenrustcollege in Terneu zen worden vrijdagavond in Porgy Bess onthaald op Vlaamse blues. Dit concert van de Ambiance Blues Com pany, met de Leuvense saxofonist Geert Polfliet als solist, is weliswaar door het Zeldenrust op touw gezet, maar toegankelijk voor iedereen. De aanvang is 21.00 uur. De Britten, een groep van zo'n dertig scholieren uit Plymouth, arriveerden woensdagavond in Terneuzen voor een sociaal-culturele uitwisseling. Ze logeren bij gastgezinnen en vullen hun dagen in deze streek met bezoeken aan de Deltawerken en aan Brugge. In mei volgt een tegenbezoek door de Terneu- zenaren aan deze Zuidengelse haven stad. De Ambiance Blues Company wordt voor de Britten een kennismkaing met het Vlaamse muziekleven. Twee leden, de drummer Jan Harpe en de bassist Ferdi Heyens, zijn Terneuzenaren en de anderen, Luc Coenen (gitaar zang), Willem Arons (gitaar en zang) en Wouter Maréchal (mondharmonica) komen uit Belgisch Vlaanderen. Spe ciaal voor deze avond is Polfliet aan het gezelschap toegevoegd. Gespeeld worden eigen nummers en nummers van anderen maar de stijl is steeds ont leend aan de blues van de jaren dertig en veertig. Wethouder W. D. M. Kayser (links) van Hulst was leerlingen van de Sint Jozefschool in Nieuw-Namen behulpzaam bij de aanplant van heesters langs het voetbalveld. HULST - Ruim 250 leerlingen uit de hoogste groepen van basisscholen uit de gemeente Hulst fleurden woens dagmorgen verschillende lokaties in de gemeente met groen op. Deze plant- activiteiten werden gehouden in het IJZENDIJKE/WATERLANDKERK- JE Bij diefstallen in IJzendijke en Waterlandkerkje zijn de afgelopen dagen autoradio's en velgen van au to's gestolen. In Waterlandkerkje werd in de nacht van maandag op dinsdag de autoradio van W. de C. aan de Torontostraat gestolen. De waarde bedraagt 350,-. Dinsdagmorgen vroeg werden van de auto van R. van K. uit Waterlandkerk je twee velgen van zijn auto gestolen. Dit gebeurde in de Elmarestraat. In IJ zendijke werden in de nacht van dins dag op woensdag twee autoradio's ge stolen. Aan de Rozemarijnstraat ging men met de radio van M. U. lopen. De ze had een waarde van duizend gulden. In de Oranjestraat werd de voorruit uit de auto van J. C. gehaald, waarna een radiocassetterecorder uit de auto werd ontvreemd. kader van de 33ste Nationale Boom feestdag. De leerlingen van De Nobelhorst en de Willibrordusschool uit Hulst droegen samen met de kinderen van Sint Ber- nardus uit Clinge en Inghelosenberg- he uit Sint-Jansteen hun 'boompje' bij aan de aanplant van een paar honderd inlandse eiken in het waterwingebied in Kapellebrug. De Moerschansleer- lingen namen de spade ter hand voor de aanplant van populieren langs de Grote Kreekweg en de leerlingen van De Ark verfraaiden de Dullaertstraat met gierkersen. Bij het Reynaertmo- nument nabij de Gentsepoort assis teerden leerlingen van de Reynaert- school bij het planten van vijf konings linden. Deze al flink uit de kluiten ge wassen bomen zijn door de PZC aan de gemeente Hulst geschonken ter gele genheid van de opening van het nieu we PZC-hoofdkantoor in Vlissingen. NIEUWVLIET-BAD - Dinsdagavond tussen acht en elf uur zijn uit een in aanbouw zijnde woning aan de Hegge- rank in Nieuwvliet-Bad een cv-ketel en een kruiwagen gestolen. De ketel heeft een waarde van 2700 gulden. De spul len zijn eigendom van de firma V. uit Sas van Gent. De laatste plantactiviteit werd ver richt door de leerlingen uit groep 7 en 8 van de Sint Jozefschool in Nieuw-Na- men. Zij herstelden in aanwezigheid van wethouder W. D. M. Kayser de kaalslag die onlangs is aangebracht aan de groenvoorziening langs het plaatselijke voetbalveld. De kinderen voorzagen de omgeving van het ter rein van een aantal heesters die in de toekomst een windscherm gaan vor men rondom het voetbalveld. BRESKENS Er is belangstelling voor de in aanbouw zijnde winkeltjes op het Spuiplein in Breskens. „Maar de gegadigden staan niet te dringen", vertelt M. Leenhouts van het gelijkna mige aannemingsbedrijf. De winkel tjes worden gebouwd op het terrein waar vroeger de fabriek van Luteijn stond. Leenhouts is wel met een beleg ger aan het overleggen. „Maar de aankoop is nog niet defini tief'. Ook het aantal winkeltjes dat er komt is nog niet bekend. „Het casco wordt zo gebouwd dat er twee of drie winkeltjes in te maken zijn", aldus Leenhouts. Hij hoopt dat het pand klaar is rond de zomervakantie. TERNEUZEN De directie van streekziekenhuis De Honte in Terneu zen komt tegemoet aan de wens van het Bewonerscontact De Veste om een prikdienst in te stellen in diensten centrum De Veste zelf of in een ge bouw in de directe omgeving van de flats voor ouderen. Het bewonerscon tact deed in december een dringend beroep op de ziekenhuisdirectie de ouderen tegemoet te komen. Vroeger konden ze voor controles en dergelij ke terecht in het Julianaziekenhuis, op een steenworp afstand van De Ves te. Door de opening van het nieuwe streekziekenhuis aan de zuidrand van Terneuzen werd de afstand voor de ou deren bijna onoverbrugbaar. Vandaar hun verzoek om een prikdienst in hun directe omgeving. De ziekenhuisdirec tie bekijkt op dit moment of de dienst moet worden ondergebracht in De Veste zelf of in het wijkgebouw iets ver derop. Het laboratorium van het zie kenhuis streeft ernaar op 1 mei te be ginnen. Woordvoerder P. Hageman: „Maar ik stel met nadruk dat de prik dienst in de binnenstad louter en al leen bestemd is voor ouderen en hulp behoevenden. Het is niet zo dat ieder een er maar terecht kan". De ouderen kunnen straks iedere maandagochtend bij de prikdienst te recht. Voorzitter J. Dierx-Harms en secreta ris A. Verlinde van het bewonerscon tact reageerden woensdag uiterst ver heugd op het besluit van de zieken huisdirectie. Verlinde: „Dit is een mooi succesje. De ouderen zijn straks van die lange tocht naar de andere kant van Terneuzen af. We zijn hier heel blij mee". Promenade Noordstraat 23 4531 GB Terneuzen BRESKENS Vijfjaar nadat in Bres kens een vergelijkbare beurs werd ge houden is een aantal middenstanders ertoe overgegaan weer een dergelijk evenement te organiseren. Het resul taat van maanden voorbereiden is van vrijdag 14 april tot en met zon dagavond te zien in een tent die is op gesteld op het Oranjeplein. Onder de naam Aktief Breskens 1989 presente ren zich een kleine dertig midden standers van het vissersdorp aan het publiek vanaf vrijdagavond 19.00 uur. Dan wordt de beurs door de voor zitter van de winkeliersvereniging Peter Minderhout geopend. Diezelfde avond krijgen de bezoekers nog een modeshow voorgeschoteld door de firma Kosten, Sportshop Spor ting Breskens, Kapsalon Annie en Schoonheidssalon Vera." Shows die in de loop van zaterdag en zondag regel matig zullen worden herhaald. Iedere honderdste bezoeker van de beurs krijgt door de deelnemende winkeliers een attentie aangeboden, terwijl bij een kwis op zondagmiddag ook nog heel wat prijzen te verdienen zijn. Ook aan de kinderen is gedacht. Zaterdag middag is Micky Mouse zelf aanwezig, terwijl Schoonheidssalon Vera de kleintjes gelegenheid geeft de kunst van het schminken eigen te worden. Zaterdagavond belooft een klapper te worden. Dan staat een Oosterse Show op het programma tijdens welke afwis selend levende slangen, een vuurvre ter en fakir het grote podium zullen be volken. De vier beurs-organisatoren Kitty de Rijk, Vera en Edgar de Rooy en Lucien van de Broecke zijn blij verrast met de response die zij van de middenstan ders kregen. „Achteraf bezien is de tent te klein", stelt Kitty de Rijk tevre den vast. De beurs is vrijdag geopend van 19.00 tot 22.00 uur. Zaterdag kunnen belang stellende terecht van 13.00 tot 22.00 uur en op zondag is de beurs geopend van 12.00 tot 19.00 uur. IJZENDIJKE - In het Aurin-huis in IJ zendijke worden vrijdag videofilms vertoond over Auroville in Zuid-Afri- ka. In Auroville zijn ongeveer 40 klei nere en grotere gemeenschappen, sa men zo'n 500 mensen van over de hele wereld, verenigd rond een centraal punt: de Matrimandir. De eerste video gaat over de achter gronden, de filosofie en het ontstaan van Auroville. Het tweede deel brengt een recent verslag van een herbebos singsplan en de problematiek hierom heen. De video's worden vertoond en ingeleid door Elisabeth Smit en Eric Helsuwe die beiden verschillende langdurige bezoeken aan Auroville brachten en de tweede video zelf maakten. De aanvang is 20.00 uur. Zaterdag 15 en zondag 16 april wordt in het Aurin-huis een kennismakings- weekeinde gehouden over de 'Bach Flower Remedies' of wel de 'bloesem therapie'. Deze therapie is een genees wijze waarbij men gebruik maakt van bloesemessences. De bloesems zijn af komstig van wilde struiken, bomen en planten. Zij worden voorgeschreven in overeenstëmming met de gemoedsge steldheid van de mens. Volgens Bach bestaan er geen ziekten. „Er zijn alleen zieke mensen. Als vrede en harmonie in de mens terugkeren, zullen gezond heid en kracht in het lichaam terugke ren". De begeleider tijdens het week einde is Koos van Ravenstijn. Van Ra- venstijn studeerde homeopathie. Bei de dagen beginnen om 10.00 uur en du ren tot 17.00 uur. TERNEUZEN - „Een overweldigende belangstelling". Zo omschreef organi sator Govert Scheele maandagavond het bezoek aan de eerste bijeenkomst van de Hobby Computer Club (HCC) in Terneuzen. De Zeeuws-Vlaamse le den van de computerclub kwamen bijeen in het gebouw Pro Rege. De or ganisatoren telden bijna negentig be zoekers, onder wie zo'n dertig belang stellenden. De leden van de HCC waren tot nu toe aangewezen op de bijeenkomsten in Vlissingen of Goes van de Zeeuwse af deling. De Westerschelde vormt voor de meeste leden echter een onoverko- menlijke barrière. Daarin is nu veran dering gekomen. Na drie jaar aandrin gen bij het Zeeuwse bestuur van de club is er nu een Zeeuws-Vlaamse werkgroep opgericht die maandelijks een bijeenkomst organiseert. Doel is het bevorderen van het contact tussen de leden en het vergaren van de nodige kennis. De leden spraken uitgebreid over het gebruik van de printer naast de com puter. Joke Berghuijs-Goris, de secre taresse van de Zeeuwse afdeling, hield een inleiding over dit onderwerp. Vol gend probleem was de lokatie van de samenkomst. De organisatoren had den in eerste instantie op hooguit der tig bezoekers gerekend. Met de op komst van negentig was de zaal dan ook afgeladen en Govert Scheele denkt dan ook uit te moeten gaan zien naar een grotere zaal. Het ligt namelijk in de bedoeling om ook computers in de zaal op te stellen voor het geven van demonstraties en dan is er flink wat ruimte nodig, aldus de voorzitter. SLUISKIL - De afdeling Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) houdt vandaag - donderdag - een vergadering in hotel Dallinga in Sluiskil. De heer W. v.d. Bliek van het Consulentschap Akker- en Tuinbouw in Goes spreekt over het bewaren van fruit in koelhuizen, waarbij hij diverse methoden zal toelichten. Met name zullen kosten en voordelen voor de te lers worden belicht. De bijeenkomst begint om 19.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 41