DIE PIEPERSNI GEEFT F3,00 IK KAN U VERZEKEREN DAT RENAULT INDE MODE IS? Nieuwe Expo Stellendam over strijd tegen water eeuwse musea moeten ensgezinder optreden osselpercelen oor vissers Rutten eist andere route dit jaar in Gent eel te duur straaljagers Vlaamse Toervaartreünie voor watersporters mWm 10 JAAR AUTO RENAULT DIJKWEL B.V. provincie V1BEL IN JAARVERSLAG BEROEP OP BEWINDSMAN NS TIJDENS MUSEUMWEEKEINDE VEEL ZEEUWSE PLEZIERVAARDERS VERWACHT Er is een nieuwe smaak Crispy Chips: Mixed Curry. Dat laten we natuurlijk niet ongemerkt voorbijgaan. Bij aankoop van 5 zakken Crispy Chips (alle smaken) krijg je namelijk 3 gulden temg op bank of giro. Daar kun je zowat 2 extra zakken voor kopen. Meer informatie over deze aktie vind je op de speciale aktieverpakking. Crispy aktie toch? EillUUkÉaJ 3 GULDEN TERUG BIJ 5 ZAKKEN CRISPYCfflPS. stickerwedstrijd KADOBON VAN 50,- DONDERDAG 13 APRIL 1989 1 9 Bijeenkomst groentetelers in Serooskerke Zeeuwse teams naar finale schooldammen edaald Museumweekeinde 15 en 16 april KNF-concours in Middelburg Middelburg Uw auto met Maxis sticker gefoto grafeerd geeft u recht op een Deze week: Opel Kadett DJ-99-HD Fiat HG-72-NV Mazda 323 97-TX-69 FordTaunus DT-26-PF Volvo 340 PT-27-44 Kadobonnen af te halen bij onze klantenservice. MAXIS, REUZE GOED EN GOEDKOOP Wervelende Jubileum auto- en modeshow op 15 april a.s. van 12.00-17.00 uur bij Dijkwel, de Renault-dealer voor heel Walcheren. De show op 15 april wordt mede gereali seerd door: Patachou, Hans Rnuijt Herenmode en Hotel Arneville. Gildeweg 16, Vlissingen. Telefoon (01184) 17130. Een onderdeel van de expo in Stellendam. STELLENDAM - Goeree-Overflakkee heeft sinds woensdag zijn eigen Expo. De nieuwe Expo - de oude is naar Neeltje Jans verhuisd - heeft de naam 'De kraan van Nederland' en behelst een overzicht van de strijd tegen het water en in het bijzonder van de diverse acti viteiten op en rond het Haringvliet. De Expo in Stel lendam is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De Expo bij de Haringvlietsluizen, die woensdag door de Zuidhollandse commissaris van de koningin mr S. Patijn werd geopend, is vooral toegespitst op de afslui ting van het Haringvliet in 1971. Daarnaast biedt de Ex po een groot aantal foto's van de duinen van Goeree, de watersport en de visserij. In aquaria en vitrines zijn dio rama's te zien van molens, getijden, flora en fauna en klederdrachten. Verder is er een door een particulier ge maakte 17 meter lange maquette van de Haringvliet sluizen. De provincie Zuid-Holland en de Goereese gemeenten hebben zich de nodige moeite getroost de na het vertrek van de Delta Expo naar Neeltje Jans leeggekomen ge bouwen opnieuw in te richten. Met De kraan van Neder land heeft Goeree nu toch weer een voorziening die bij elk weertype mensen kan trekken. De stichting Haring vliet Expo rekent op zo'n zestigduizend bezoekers per jaar. 1DDELBURG - De Zeeuwse musea ffoeten de komende jaren proberen nsgezinder naar buiten te treden, nationaal museumweekeinde, |at zaterdag en zondag wordt gehou- ien> biedt de mogelijkheid om de ge- menlijke belangen duidelijker op Jlkaar af te stemmen. In Zeeland doen j'Jftien musea aan het museumweek- jnde mee. rovinciaal museumconsulent drs W. Scholten onderneemt pogingen m de musea meer op één lijn te krij- en- O™ fe laten zien dat coördinatie Jan de inspanningen ruimte biedt «oor extra activiteiten, heeft hij in het ader van de landelijke museumda- gen een informatiepakket samenge steld. In de meeste musea, die komend weekeinde geopend zijn, krijgt elke vijfentwintigste bezoeker een boek over de Nederlands musea en een Zeeuwse recreatiegids aangeboden. Voor de verdere toekomst hoopt Scholten meer lijn te brengen in de in richting van tentoonstellingen. Het op te richten overlegorgaan museumedu catie zou daarbij een belangrijke rol kunnen spelen. Om zicht te houden op de ontwikkelin gen worden sinds vorig jaar de bezoe kersaantallen van de diverse musea bijgehouden. In totaal blijken in 1988 ruim 670.000 belangstellenden een kijkje te hebben genomen op Zeeuwse exposities. De Delta Expo op Neeltje Jans was met 450.000 bezoekers de ab solute uitschieter. Het Zeeuws Mu seum in Middelburg trok bijna 46.000 belangstellenden, het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland in Goes 17.500, het streekmuseum in IJzendij- ke ruim 6000, het Stedelijk Museum in Vlissingen 10.000 en de Meestoof in St. Annaland 2500. Opvallend is dat voor al de kleinere musea in het museum jaar 1988 meer bezoekers mochten re gistreren. Voor de grotere instellingen was er sprake van een stabilisatie of een lichte teruggang. Advertentie De ingepakte gevel van het Stedelijk Museum in Vlissingen. ISSINGEN - De huurprijzen voor mosselpercelen worden ■or het ministerie van landbouw en visserij op een zeer on- htvaardige manier berekend. De Zeeuwse vissersvereni- g Zevibel schrijft dit in haar jaarverslag over 1988. Het mi- terie van visserij stelt vooraf een theoretische huurprijs t, Voor tien tot vijftien procent van de mosselvissers pakt systeem, volgens Zevibel, negatief uit. Staatssecretaris J. van Houwelingen gen. De watersportvereniging van Mendonk is van mening dat nog meer Nederlandse pleziervaarders de ste ven naar Vlaanderen zouden wenden indien de sluizen werden bediend. Het toerisme in diverse Vlaamse steden zou er wel bij varen. Vanuit Temeuzen duurt een boottochtje naar Brugge via Gent slechts vijf tot zes uur. VLISSINGEN - Het Stedelijk Mu seum in Vlissingen is ingepakt in een blauwe folie. De voorgevel krijgt een grondige opknapbeurt. Vooral de Ver eniging Vrienden van het Stedelijk Museum heeft daar jarenlang op aan gedrongen. De witte gevel van het karakteristieke pand aan het Bellamypark verkeert in erbarmelijke toestand. Het karwei stond vorig jaar op de begroting van de gemeente Vlissingen, maar moest on der de druk van bezuinigingen wijken. De museumvrienden hebben vorig jaar nog een ludieke actie gevoerd om de gemeente attent te maken op de noodzakelijkheid van de opknap beurt. Binnen het stadhuis is nu dan toch de benodigde 70.000 gulden vrij gemaakt voor de werkzaamheden. De afgelopen dagen is een steiger te gen de voorgevel geplaatst. Vervol gens is een blauw folie uitgerold. Dat is nodig omdat de gevel wordt gezand straald waarbij fijne stofdeeltjes vrij komen. Het zandstralen moet deze week worden afgerond. Daarna wor den scheuren gerepareerd, houten pi lasters vervangen en vensterbanken bijgewerkt. Ten slotte krijgt de gevel een flinke schilderbeurt met witte verf. Het karwei moet voor de zomervakan tie zijn geklaard. Het museum is de laatste tijd vaker onder het mes geweest. Het balkon aan de voorkant is vorig jaar ver nieuwd. Ook de entree en de balie zijn onlangs compleet veranderd. Boven aan het verlanglijstje van het museum staat na de opknapbeurt van de gevel het voor rolstoelen toegankelijk ma ken van alle verdiepingen. SEROOSKERKE - De Zeeuwse Groentetelers Organisaties en de Co öperatieve Groente- en Fruitveiling Zuid-Holland-Zuid houden vrijdag een gezamenlijke bijeenkomst op het bedrijf van L. Joziasse, Oostkapelse- weg 87 in Serooskerke. In verband met de oogst van winterbloemkool willen de organisaties maandag met het blokken beginnen. Op de bijeenkomst demonstreert hoofdkeurmeester H. Bakker de inpak van bloemkool. Een manier van inpak ken en sorteren is een belangrijk on derdeel van de presentatie. Onjuist in gepakte kool kan niet in een blok wor den ingezet en dat heeft grote gevol gen voor de prijs van het produkt. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. BERKEL-ENSCHOT/DE LIER - En kele Zeeuwase scholen hebben zater dag uitstekende prestaties geleverd in de strijd om het Nederlands dam kampioenschap voor schoolviertal- len. Het team van het Goese Buys Ballot College - bestaande uit Andres van de Berge, Jan-Peter van de Veer, Ma- thieu Anthonise, Michel ten Hecken en Inez de Meester - plaatste zich in Berkel-Enschot met gemak (twee maal een 8-0 overwinning) voor de landelijke finale voor de onderbouw van het voortgezet onderwijs. Bij de basisscholen plaatsten twee Zeeuwse teams zich voor de finale, die uit zestien teams zal bestaan. Het vier tal van de Prinses Ireneschool uit Goes - met als spelers Robert Mohan, Remon Mohan, Eric ten Hacken en Menno ten Hacken - won zaterdag in Berkel-Enschot vier maal met 8-0 en één keer met 6-2 en werd daardoor af getekend eerste in de poule. De tweede Zeeuwse finaleplaats ging naar het viertal van Ter Tolne uit Tho- len, dat in De Lier tweede werd achter De Lozanje uit Bleiswijk. De finale van het Nederlands school- damkampioenschap vindt plaats op 13 mei, waarschijnlijk in Nieuwegein. departement van minister ir G. ks heeft de huur van een mossel- Jceel vorig jaar vooraf vastgesteld ■een rijksdaalder per verwachte pro- tieton. Een ton beloopt in de mos- 'ector honderd kilo. Vele huurders mosselpercelen in het westelijk 1 van de Waddenzee zagen in 1988 ter circa 75 procent van hun pro- tie verloren gaan. Zware stormen 'iden de percelen overhoop en le- 'en geen nieuwe mosselen meer op. ibel kenschetst het seizoen 1 gas 's ondanks deze negatieve kantteke- g als een goed jaar. De omzet steeg ongeveer zes miljoen gulden tot i75 miljoen gulden. r de Zeeuwse kottersector was 8 een zeer matig jaar. Over de fi dele resultaten laat Zevibel zich t uit. Zij deelt wel mee dat de ge- delde prijzen voor schol en kabel- w iets hoger waren dan in 1987. De )s van tong was lager, omzet van de vismijnen in Vlissin- en Breskens geeft een algemenere wijzing voor de economische situa- in de kottersector: een daling van 11 veertig procent deed zich vorig rvoor. Voor de kottervissers is door dlstrenge controle op de aanvoer van en allerlei andere regels een on- kbare situatie ontstaan, stelt Zevi- 'Er wordt van de schipper en zijn 'manning een grote zelfbeheersing l'raagd om alle controles, zowel op als aan de wal te kunnen door- 'an, en dat dit lukt soms niet', 'htpartijen tussen politie en vissers vorig jaar februari en oktober bij de ssingse afslag plaatsvonden, noemt 'ibel 'betreurenswaardig' en 'een Volg van een opéénstapeling van in- 'enten en oplopende spanningen'. ,t aantal garnalenvissers is vorig ■r toegenomen. Deze groei is vooral tl wijten aan het nieuwe vergunnin gstelsel voor de vangst op kabel- jlw. Verschillende rondvisvissers die ■ten de boot vielen en geen kabel- Bwdocument kregen, hebben zich op dl garnalenvangst gestort. Op garna- zijn geen vangstbeperkende maat- Heien van toepassing. De aanvoer Hi garnalen is door 'de nieuwe ten- Hns' gestegen van ruim 1,3 miljoen ki- I lo: 1987 naar ruim 1,5 miljoen kilo in ■fes. De omzet nam toe van 4,7 miljoen In Zeeland zijn de volgende musea ge opend: Aardenburg, Gemeentelijk Archeolo gisch Museum, zaterdag en zondag 10 tot 17 uur. gratis entree. Axel, Streekmuseum Het Land van Axel, zaterdag en zondag 13.30 tot 17 uur, gratis entree. Goes, Museum voor Zuid- en Noord- Beveland, zaterdag 11 tot 16 uur, zon dag gesloten, entree normaal tarief. Heille, Streeklandbquwmuseum West-Zeeuwsch-Vlaanderen, zater dag 10 tot 12 en 13 tot 17 uur, zondag 13 tot 17 uur, gratis entree. Hulst, Streekmuseum De Vier Am bachten, zaterdag en zondag 14 tot 17 uur, entree gereduceerd tarief. IJzendijke, Streekmuseum West- Zeeuwsch-Vlaanderen, zaterdag en zondag 14 tot 17 uur, gratis entree. Middelburg, Zeeuws Museum, zater dag en zondag 10 tot 17 uur, gratis en tree. Neeltje Jans, Delta Expo, zaterdag en zondag 10 tot 17 uur, entree zaterdag gereduceerd tarief, zondag normale prijs. Oostkapelle, Zeeuws Biologisch Mu seum, zaterdag en zondag 10 tot 17 uur, gratis entree. St. Annaland, De Meestoof, zaterdag 12 tot 17 uur, zondag gesloten, entree gereduceerd tarief. Veere, De Schotse Huizen, zaterdag 10 tot 17 uur, zondag gesloten, entree normaal tarief. Vlissingen, Stedelijk Museum, zater dag en zondag 10 tot 17 uur, gratis en tree. Hissingen, Reptielenzoo Iguana, za terdag en zondag 14 tot 17.30 uur, en tree normaal tarief. Zaamslag, Schelpenmuseum, zater dag 9 tot 12 en 13 tot 17 uur, zondag gesloten, gratis entree. Bovendien vraag ik me af of het zo ver standig is om straaljagers te laten oe fenen boven een industriegebied als Vlissingen-Oost en de kerncentrale van Borssele." (Advertentie) gulden in 1987 tot 8,8 miljoen gulden in 1988. Ondanks de forse stijging ziet Ze vibel de toekomst van de garnalensec- tor niet zo rooskleurig in. De indivi duele vangsten waren niet groot en het verbod op het thuis pellen van garna len hangt als een donkere wolk boven de markt. Zevibel vermoedt dat 1 mei 1990 - de datum waarop het thuispel- verbod van kracht wordt - de pelma- chines nog niet voldoende zijn ontwik keld. Het jaarverslag van Zevibel komt za terdag 22 april aan de orde op de jaar vergadering van de vissersvereniging in hotel Goes in Goes. Mr A. J. te Veld huis, Tweede Kamerlid voor de WD, houdt tijdens de bijeenkomst een le zing over het toekomstperspectief van de Zeeuwse visserij. (Advertentie) MIDDELBURG Burgemeester mr Chr. Rutten van Middelburg wil dat staatssecretaris van defensie J. van Houwelingen een deel van de oefen routes voor straaljagers verlegt naar de Westerschelde of de Noordzee. Vol gens Rutten hebben de afgelopen maanden zeker 60 of 70 Middelbur gers bij de gemeente geklaagd over vliegtuiglawaai. Op dinsdagavond scheren straaljagers op 400 tot 600 me ter boven de Zeeuwse hoofdstad, die doelwit is voor vijf van de tien oefen routes. Rutten, die wil dat zijn Vlissingse col lega J. van der Doef de actie bij de staatssecretaris ondersteunt, gelooft dat defensie „zonder veel moeite en energie" andere oplossingen kan kie zen. De burgemeester heeft zich ai een aan tal keren tot het ministerie van defen sie gewend met klachten over het straaljagerlawaai. Onlangs leidde dat tot een bezoek van luitenant-kolonel Margadant van de sectie geluidhinder van de luchtmachtstaf. Die bevestigde dat er vanuit Middelburg, Noord-Lim burg en Twente het vaakst wordt ge klaagd, zowel bij de gemeenten als bij een speciaal telefoonnummer, dat de fensie voor dat doel heeft opengesteld. Een oplossing zag de hoge militair ech ter niet, omdat de vliegroutes tussen Engeland en het zuiden van de Bonds republiek zijn vastgesteld op grond van internationale afspraken. Rutten wil daar niet van weten: „Er zijn uit wijkmogelijkheden genoeg, als je kijkt naar de Westerschelde en de Noordzee. De reünie is voor watersporters nog maals een gelegenheid om het pro bleem van de bediening van sluizen en bruggen op zondag ter sprake te brengen. Sinds de grote schipperssta- king van 1975 worden kunstwerken op de Belgische waterwegen niet meer bediend. De pleziervaart werd er het slachtoffer van. Voor speciale gelegenheden zoals de reünie, wil de overheid wel een inspan ning doen maar watersportverenigin gen eisen al jaren een vrije doorvaart op zondag. De Vlaamse gemeen schapsminister van verkeer onder zoekt op dit moment of er financiële ruimte bestaat om personeel 's zon dags in te zetten op sluizen en brug- (Van onze correspondent GENT - De jaarlijkse toervaartreünie van de Vlaamse Vereniging voor Wa tersport (WW), die begin mei plaats vindt, wordt dit jaar in Gent gehou den. Organiserende club is de WW Mendonk met zijn thuishaven aan de Moervaart. Meer dan tweehonderd Vlaamse en Nederlandse pleziervaar ders hebben zich tot nu toe gemeld voor dit feestelijk watersportgebeu- ren. Elke schipper die is aangesloten bij een club, maar ook de 'vrije vaar- ders' worden verwacht. „Als je een echte pleziervaarder bent, hoor je erbij te zijn", zegt Jos Smet, voorzitter van de Vlaamse Vereniging voor Watersport. „Als de lente komt moet je varen. Een boot is geen cara van of tuinhuisje. Het is een voordeel dat Hemelvaartsdag dicht bij 1 mei valt. Voor velen betekent dat een week vakantie van 29 april tot 7 mei. We ver wachten ook heel wat Zeeuwse boten." Vanaf zaterdag 29 april kunnen de jachten afmeren in de haven van de WW Mendonk. Dinsdag 2 mei zet de vloot zich vanaf deze plaats voor het eerst in beweging voor een tocht naar het centrum van Gent. Het varend volkje krijgt een rondgang door het historische Gent aangeboden. Op 3 mei arriveert in Mendonk een aantal gastboten waaronder opleidingssche pen van de Belgische zeemacht, de wedstrijdzeilboot 'Rucanor' van Staf Versluys en enkele traditionele Friese platbodems. Deze platbodems zullen vrijdag 5 mei een stukje admiraal-va ren weggeven op het kanaal Gent-Ter- neuzen. Onder zeil zullen ze in forma tie varen op de manier waarop vroeger het schip van de admiraal werd ge groet. De speedboten die aan de reünie deelnemen, doen een uitstap naar Sas van Gent. Op Hemelvaartsdag (4 mei) wordt het feest in Mendonk officieel geopend met een groet aan de vlag, kanonscho ten en trompetgeschal. Het gemeente lijk havenbedrijf van Gent zet het jacht 'Jacob van Artevelde' in voor een bezoek aan de haven. Op de Moervaart vinden roei wedstrijden plaats met zo genaamde wailers. Dat zijn logge, hou ten roeiboten die in vroeger tijden wer den gebruikt bij de walvisvangst. In Mendonk zullen de wailers voor de ge legenheid worden bemand met vier roeiers, een roerganger en een boeg vrouw. MIDDELBURG - De Koninklijke Ne derlandse Federatie van Muziekver enigingen KNF, afdeling Zeeland, houdt zaterdag 15 april en zaterdag 22 april een concours voor solisten en kleine ensembles in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal. Deze muziek- wedstrijd begint beide zaterdagen om 9.30 uur. Op de eerste concoursdag komen er slagwerkers en blazers aan de beurt. Op de tweede zaterdag zijn er alleen blazers te beluisteren. Voor de concertwedstrijd hebben zich in totaal 151 solisten en kleine ensem bles aangemeld. Deze muzikanten zijn afkomstig uit 30 muziekverenigingen, verspreid over de hele provincie Zee land. Het concous wordt mede mogelijk ge maakt door subsidie van de provincie. Bij de beoordeling van de muzikale prestaties worden de normen voor de nationale federatieve concoursen van de KNF gehanteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 39