rovincie gaf 18 min uit ian de WOV Kessen een verzameling rijker Ook Oostburg sluit zich aan bij verpieegactie voor looneis 5 pet Dag doemdenken over zeespiegel Vd Bos stapt uit top van Zevibel 15 DONDERDAG 13 APRIL 1989 leimerswaal X feeeland een rol wil spelen in het Bnationale goederenvervoer, is ■vov tussen Kruiningen en Perk- jer een beter alternatief dan een raai gelegen tracé, zo meent de perswaal burgemeester A. Ver- jiekse president |engt bezoek Neeltje Jans BLAAUWE HOEVE IN HULST DOET MEE Cursus I Blaauwe Hoeve Klimaat Bodemdaling Maatsysteem zeeland JdELBURG - Het streven naar een vaste Westerschelde- Brverbinding heeft het Zeeuws provinciebestuur nu al zo'n miljoen gulden gekost. Alleen wanneer het WOV-plan Rdt gerealiseerd, bestaat de kans dat de provincie (een deel 1 dit geld terugkrijgt via de exploitatie. fctWOV-project stond eind vorig jaar jfruim 6 miljoen gulden bij de pro- Be in het krijt. De Zeeuwse staten TSen komende maand over een Mei deze schuld te laten oplopen (ot 6,5 miljoen gulden. Earnaast trok de provincie vorig jaar 65 miljoen gulden uit voor onderzoek Jocedures in het kader van de tra- Ita/milieu-effectenrapportage. ■ijk vergoedt daarvan 0,9 miljoen «ekomstige Zoomweg-Zuid met lansluitende Liefkenshoektunnel len verbinding die een internatio nale transportstroom tussen Rotter- J en de Kanaaltunnel naar Enge- B aankan. Bij Antwerpen loopt het jeer dood in het havengebied. Jlopig bestaan geen plannen voor ■aangepast wegennet aan de we- Tid van de havenstad. Een ooste- ■geleeen WOV is volgens Verbree ren ibetere en kortere route voor het Jhtverkeer. Dat tracé speelt boven- Bde ontwikkeling van een distribu- ^ntrum bij Rilland in de kaart. |De burgemeester hield dit pleidooi psdag bij de opening van het nieu- listributiecentrum van grootgrut- ÉEI.TJE JANS - President Sartzeta- ps van Griekenland en zijn echtgeno- frengen donderdag 20 april een be- K aan de stormvloedkering Ooster- Blde. Samen met minister drs N. nit-Kroes van verkeer en water- komen de Griekse gasten om 16 uur per helicopter op het voor- llige werkeiland aan. Gedeputeer- Ide E. Maris-Koster, loco-burgemees- ^■V. J. Sanderse van Veere, direc teur ir H. Engel van rijkswaterstaat Band en ing H. Verheij, hoofd Istkring Deltakust, vormen de _Kiw.se delegatie. Ze zullen de gas- I len in het Topshuis informeren over I de stormvloedkering. Ook bezoekt I hp gezelschap een pijler. ■ahet bekijken van de kering gaan de ^Ben naar het stadhuis van Veere. Daar treedt minister drs C. P. van Dijk van binnenlandze zaken als gastheer op. "Jij biedt een lunch aan. Per heli- ^Bter gaan de Griekse gasten om ^H) uur weer weg, vanaf een weiland ^Tnover het verzorgingshuis Nieuw Idenburgh. Het bezoek van het Ipaar Sarzetakis heeft een privé ^■kter en volgt op het officiële Jtea ibezoek aan Nederland, van 17 Hp met 19 april. Tijdens dat bezoek ^■de Grieken gast van koningin Bea- *en prins Claus. ter Schuitema Delta BV in Krabben- dijke. Het oostelijk deel van Reimers- waal ligt strategisch aan de rand van de zogeheten zuid-corridor, de as tus sen Antwerpen en Rotterdam, die vol gens Verbree bij vrije grenzen als één economisch centrum moeten worden beschouwd. De burgemeester wil de ontwikkeling van die corridor niet los zien van de WOV. „Een oostelijke oeververbin ding kan de rol van de Zoomweg over nemen, of in ieder geval aanvullend functioneren. Of we dat nu leuk vinden of niet. Trouwens, Rotterdam maakt er geen geheim van dat de WOV onder deel moet zijn van de verbinding tus sen het Rijnmondgebied en de Ka naaltunnel." Een centraal gelegen WOV kan volgens Verbree nooit een volwaardige route zijn voor het inter nationale vrachtverkeer en zal slechts van regionaal-economische betekenis blijven. „Tenzij je bij zo'n centrale va riant een vierbaansweg door de Zak van Zuid-Beveland incalculeert." De financiële en strategische voorde len van een tracé Kruiningen-Perkpol- der rechtvaardigen volgens de Rei- merswaalse burgemeester nieuwe aandacht bij de besluitvorming over de WOV. „Via een oostelijke verbin ding kan het verkeer westelijk langs Antwerpen worden geleid. De aan- en afvoerwegen liggen er al, zodat geen of hooguit beperkte investeringen in de infrastructuur noodzakelijk zijn. Het totale project kan vrij snel klaar zijn, waardoor de WOV het bedrijfsleven en de provincie eerder rendement ople vert. De kans dat een vierbaansweg door de Zak van Zuid-Beveland wordt aanlegd is bij deze variant nihil", aldus Verbree. Burgemeester Kessen rechtsbekijkt met verzamelaar Van Olst de collectie wijnflesetiketten die hij cadeau kreeg. KLOOSTERZANDEIWAGENINGEN - „Een gebaar, een aardigheidje"zo betitelde J. van Olst uit het Gel derse Wageningen het verlate verjaardagsgeschenk dat hij woensdagochtend in petto had voor burgemees ter A. A. L. G. M. Kessen van Hontenisse. Kessen was woensdag naar Wageningen afgereisd om het cadeau, een 7000 exemplaren tellende verzameling wijnetiketten, in ontvangst te nemen. De burgemeester toonde zich zeer verheugd met de geste van de heer Van Olst. Het initiatief van de Wageninger om zijn collectie weg te geven werd ingegeven door een steeds nijpender wor dend gebrek aan ruimte. Van Olst, een werkloze boek houder, is een verwoed verzamelaar van bieretiketten. „Inmiddels heb ik een collectie van zo'n 107.000 exem plaren. Als haanloze moetje toch wat met je tijd en aan- gzien ik ook jarenlang examinator ben geweest bij de slijtersvakcentrale leek mij het verzamelen van etiket ten wel een aardige hobby. Dat mijn verzamelwoede een dusdanige vorm zou aannemen had ik nooit verwacht. Momenteel heb ik al twee kamers in mijn huis nodig om mijn bieretiketten te kunnen opslaan", vertelde Van Olst woensdagochtend. Toen de 50-jarige verzamelaar half maart Kessen op de radio in het programma 'De burgemeester is jarig' van Gerrit den Braber hoorde praten over zijn enige hobby, het verzamelen van wijnetiketten, nam Van Olst zich voor om de dozen wijnetiketten die hij in de loop der jaren bij elkaar had gesprokkeld, van de hand te doen. Hij belde vervolgens Kessen op met de mededeling dat hij de collectie - bij wijze van verjaardagsgeschenk - aan hem wilde overdragen. Overigens hoopt Van Olst dat Kessen ook iets voor hem kan betekenen. ,fd jaren probeer ik etiketten van oude Zeeuws-Vlaamse bieren te bemachtigen. In dat gebied werd tot na de oorlog vaak op ambachtelijke wijze bier gebrouwen. In 1967, toen de Westdorpse brouwerij Van Waes Boodts de poorten sloot, liep de regionale geschie denis van het bierbrouwen ten einde. Spijtig, maar het is nu eenmaal zo gelopen. Sinds die tijd probeer ik eti ketten van de oude biermerken uit de streek te achter halen. Van oud-brouwer-hotelier E. Wauters uit Hulst heb ik nog wel eens een paar bierviltjes ontvangen, maar etiketten, nee. Mogelijk kan burgemeester Kessen me nu een handje helpen", aldus Van Olst. Mevrouw Kessen verwacht dat haar man door het on verwachte geschenk de komende maanden wat uurtjes op zolder zal doorbrengen. Hij heeft een hele collectie boven staan, maar is er nog niet aan toegekomen om de etiketten uit te zoeken per wijngebied. Mogelijk is deze aanvulling op zijn verzameling een stimulans om er eens aan te beginnen." OOSTBURG - Met patiëntvriendelij ke acties in het verpleeghuis De Stelle in Oostburg hebben woensdag ook de werknemers in de ziekenzorg in deze gemeente zich aangesloten bij de lan delijke looneis van vijf procent. De 130 patiënten in De Stelle kregen alle maal tijdens hun koffiemiddag een versgebakken wafel met in poeder suiker het getal '5' erop. De actievoe rende verplegers en verpleegsters moesten echter halverwege de toe spraken hun actie onderbreken om de bewoners te helpen bij het verorberen van deze lekkernij. Het heeft lang geduurd voordat in Oostburg de fakkel van de verpleeg kundigen elders in Zeeland en dan vooral die van de militantere collega's in Terneuzen werd overgenomen. Woordvoerder J. A. Steurrijs van het actiecomité in De Stelle zei dat deze vertraging te maken had met het ka rakter van het verpleeghuis. „Aanvan kelijk wilde niemand opstaan. Ik heb het een beetje aangeslingerd en nu is de bereidheid iets groter geworden. We kunnen hier niet dezelfde acties voe ren als in de ziekenhuizen. We hebben een heel andere band met bewoners. Het is meer een vertrouwensrelatie; de bewoners zijn sterk afhankelijk van ons. In een ziekenhuis is de verhou ding veel afstandelijker." Aan de dagelijkse werkzaamheden in De Stelle is gisteren weinig veranderd. Alleen de therapie 's middags is voor alle patiënten komen te vervallen. Voor degenen die niet zonder kunnen hebben de verplegers en verpleegsters op een ander tijdstip van de dag over gewerkt. Steurrijs: „We wilden onze ondersteuning voor de vijf-procentseis toch een beetje fatsoenlijk naar buiten brengen." De verpleegden in De Stelle werden toegesproken door mevrouw N. Flo- russe van het ziekenhuis De Honte in Terneuzen die namens de Abva-Kabo sprak en door mevrouw T. de Blok, raadslid voor D&T in Oostburg, die op Met de uitreiking van een mooi certificaat werd onlangs het slot van de computercursus ge markeerd. Ze kwam er vrolijk wuivend mee thuis, die Middel burgse. En ze verstrekte haar man lange uiteenzettingen over hoe makkelijk het leven voortaan zou worden met de slimme machine op de werkka mer. Maar wie kennis verzamelt, die verzamelt verdriet. Sinds en- Me weken zien ze elkaar nog maar weinig. Haar man pro ved met enige regelmaat I haar te spreken te krijgen, ynaar steeds treft hij haar I mompelend achter het beeld scherm aan terwijl ze raadse- en ontwart. Als hij iets tegen aar zegtwuift ze afwezig - als aar een vage kennis wiens naam haar niet direct te bin nen wil schieten. ij heeft besloten haar eens een brief te schrijven en om er eer van te zijn dat ze die ook lezen, wil hij die in het ge- ten^671 Van 6 comPu^er zet- v°lQt daartoe thans een I cursus. De bewoners van verpleeghuis De Stelle kregen wafels van het personeel aangeboden. Uit solidariteit droegen velen een actiepet van de bond. OOSTBURG - Twee mannen uit Oostburg worden er door de politie van verdacht eind vorig jaar een reeks diefstal len te hebben gepleegd in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De waarde van de gestolen goederen bedraagt ongeveer 55.000 gulden. De politie begon twee weken geleden een nieuw onderzoek naar de inbraken. Dit gebeurde omdat er tips waren bin nengekomen over de daders en nieuwe aanwijzingen wer den gevonden. Het tweetal, de 24-jarige E. V. en de 19-jarige F. H„ is aangehouden en na verhoor weer in vrijheid ge steld. Ze worden verdacht van een inbraak in de lbo-school aan de Nieuwstraat in Oostburg, waar tien computers wer den ontvreemd. Ook sloegen ze hun slag in de kantines van de tennisvereniging in Schoondijke en van de voetbalver enigingen in Oostburg en IJzendijke. Daar werden stereo apparatuur, sigaretten, shag en koffie ontvreemd. Verder worden ze verdacht van een inbraak bij de firma W. aan de Havenwestzijde in Breskens, waar een kopieerapparaat werd buitgemaakt. Van de gestolen waar is slechts een klein deel teruggevon den. De computers, de stereo-apparatuur en het kopieerap paraat waren daar niet bij. persoonlijke titel sprak. Zij vertelde hoe zij twintig jaar geleden haar ver pleegstersdiploma haalde en toen 400 gulden minder kreeg dan een gediplo meerd verpleegster nu. Volgens haar is de inflatie in die perio de veel groter geweest. „De financiële achterstand en de werkdruk rechtvaardigen de 5-procentseis", al dus mevrouw De Blok. Ze zei er echter bij dat ze ook niet weet welk pressie middel verpleegkundigen kunnen ge bruiken om hun eisen kracht bij te zet ten. „Je kunt niet, zoals bijvoorbeeld in de havens, de hele sector plat leg gen." In het streekziekenhuis De Honte wordt vandaag (donderdag) begon nen met serieuze acties: het weigeren van medische handelingen. Het was de bedoeling om reeds vanaf vanmor gen 8.00 uur geen infusen en waak- naalden meer aan te brengen. Maar de directie eiste dat de verpleegkundi gen zich aan de afspraken met de bon den houden en dat er tussen de aan kondiging en het tijdstip van acties 48 uur moet zitten. Vandaar dat de ver pleegsters pas vanaf vanmiddag 13.00 uur deze handelingen weigeren. Volgens mevrouw Florusse, woord voerster van het actiecomité in de Honte, wordt het daar door de directie steeds moeilijker gemaakt actie te voeren. Het actiecomité mag alleen nog maar buiten werkuren vergaderen en de verpleegsters en de andere per soneelsleden mogen niet meer in het ziekenhuisuniform op straat demon streren. Ook het verplegend en verzorgend personeel van bejaarden/verpleegte huis De Blaauwe Hoeve in Hulst heeft zich geschaard achter zijn actievoe rende collega's in het land. Maandag werd een actiecomité opgericht, dat zich zal bekommeren om de organisa tie van acties in het Hulster tehuis. De eerste actiedag is morgen, vrijdag. Dan wordt in het tehuis een wafelmid dag gehouden onder het motto 'We houden niet langer onze waf(f)el'. Per soneel zal wafels bakken en deze aan bieden aan bewoners en bezoekers. Te gelijkertijd delen andere werknemers bij de centrale ingang pamfletten uit. De directie van de Blaauwe Hoeve staat achter het personeel. Temeer, omdat het personeel in zijn strijd voor beter loon en arbeidsomstandgiheden de zorg voor bewoners en patiënten voorop blijft stellen. „Die afspraak hebben we gemaakt en daar zullen we ons hoe dan ook aan houden", zo zei een woordvoerster van het actiecomi té. DELFT - Een dagje doemdenken. Daar had het symposium over zee spiegelrijzing en bodemdaling - woensdag, technische universiteit Delft - alles van weg. Want de zee spiegel komt in de toekomst meer omhoog en de bodem zakt dieper weg, dan tot nu toe voor mogelijk werd gehouden. Een reeks deskun digen kwam uitleggen hoe dat komt. Eén ding werd duidelijk: ge tallen staan niet vast; het kan mee- of tegenvallen. Laag-Nederland moet zich wel opmaken voor een stevige voortzetting van de strijd tegen de zee. Mogelijk een nieuw Deltaplan; in het gunstigste geval sterkere zeeweringen. Het rijzen van de zeespiegel komt vooral door het broeikaseffect. Door menselijke activiteiten wor den gassen uitgestoten. Vooral kooldioxide (CO-2) is een grote boosdoener. Het komt met name vrij bij de verbranding van fossiele brandstoffen als steenkool, olie en aardgas. De uitgestoten gassen hopen zich op in de atmosfeer en ingestraalde zonnewarmte kan niet meer ont snappen. Gevolg is stijging van de temperatuur op aarde. Dat leidt dan weer tot effecten op de ijskap pen van Noord- en Zuidpool; glets jers kunnen smelten; het zeewater zet in volume uit. Als de uitstoot aan broeikas-gassen doorzet, zal de temperatuur in 2100 ongeveer acht graden gestegen zijn. Verschillende deskundigen gaven aan dat de klimaatverandering op zich niet zo'n verontrustende zaak is. Dat is op aarde meer gebeurd en overleefd. Het grote probleem van nu is: de snelheid waarmee de ver andering zich voltrekt. Daardoor is de invloed op de zeespiegel op kor te termijn ingrijpender dan steeds is aangenomen. Bij het ontwikke len van het Deltaplan is nog uitge gaan van een stijging van de zee met maximaal 20 centimeter per eeuw. Daarop is de veiligheid van de dijken, met een overstromings kans van 1 in de 4000 jaar, geba seerd. Hoewel over de hoogte van de zeespiegelrijzing verschillend wordt gedacht, gaan de voorspel lingen allemaal ruim boven die 20 centimeter uit. Prof dr J. Oerlemans, instituut voor meteorologie en oceanografie Utrecht, kwam op een verhoging van 33 centimeter in 2050 en 66 cen timeter in 2100. Hij schreef dat voor al toe aan het uitzetten van zeewa ter door opwarming, afkalvende gletsjers en smelten van de Noord poolkap. Oerlemans betoogde dat de invloed van Antarctica op de zeespiegelrij zing te verwaarlozen is: de ijskap aan de Zuidpool zal grotendeels in tact blijven. Dat komt door sneeuw val die het water vastlegt. Als An tarctica onverhoopt toch smelt, zijn de gevolgen enorm. Het waterni veau stijgt dan met 60 tot 70 meter. „Genoeg reden tot zorg," meende prof Oerlemans. Dr S. Jelgersma, rijks geologische dienst, wees op het probleem van de bodemdaling. Oude bodemla gen, waarvan werd aangenomen dat ze geologisch stabiel waren, zijn door natuurlijke oorzaken t.oeh in beweging. Hoe ouder de laag, hoe geringer de inzakking. De lagen die 65 miljoen jaar geleden gevormd zijn (tertiair) 0,3 tot 0,5 centimeter per eeuw, de lagen die 2,5 miljoen oud zijn (quartair) 2 tot 4 centimeter per eeuw en de jongee- re lagen (120.000 jaar) 1,4 centime ter per eeuw. Door de ligging aan de rand van het stabiele zogenaam de Brabant massief, komt Zeeland er in vergelijking met de rest van laag-Nederland gunstiger van af. Ir P. Noomen, rijkswaterstaat meet kundige dienst, onderstreepte dat de bodembeweging overal in Neder land verschillen is. Dat gegeven is ook van invloed op de omvang van de zeespiegelrijzing. In het westen zakt de bodem tot wel 8 centimeter per eeuw (Noord-Holland, Rotter dam), in het oosten en zuiden is er een stijging van 7 centimeter per eeuw (Twente, Zuid-Limburg). Noomen constateerde dat bij het bestuderen van historische peilge- gevens alsnog rekening gehouden moet worden met de ontdekte bo dembeweging. Ook pleitte hij voor een andere definitie van het Nor maal Amsterdams Peil (NAP), nu blijkt dat Amsterdam zich in een opvallend zakkingsgebied bevindt. Over de situatie in Zeeland kon Noomen geen gegevens verstrek ken. Die ontbreken nog. Hij maakte duidelijk dat de afwezigheid van exacte Zeeuwse bodemgegevens veroorzaakt wordt doordat vroeger de meettechnieken ontoereikend waren om bijvoorbeeld de grote wa teren te overbruggen. Dat is sinds ongeveer 30 jaar veranderd. „We hebben voor Zeeland dus gegevens van de laatste 20-30 jaar. Dat is on voldoende om conclusies aan te ver binden," aldus ir Noomen. „Het duurt nog zeker 10 jaar voor het zover is." Hij was het wel eens met de opvatting dat Zeeland vanwege de ligging bij het Brabant massief, stabieler zou moeten zijn dan West- Nederland. Ir J. G. de Ronde, rijkswaterstaat dienst getijdewateren, belichtte een laag (0,5 meter zeestijging in 100 jaar) en een hoog (1,5 meter stijging) scenario. In beide situaties zijn er - naast grote maatschappelijke in vloed - gevolgen voor: veiligheid zeeweringen, toestand duinen en deltawateren, waterhuishouding en ecologie. De kosten voor aanpas sing zijn bij een lage stijging onge veer 5 miljard gulden, bij een hoge stijging 25 miljard gulden, meldde De Ronde. Dagvoorzitter prof dr R. Rummel, faculteit geodesie Delft, noemde het zeer terecht dat in Nederland veel aandacht geschonken wordt aan de gevolgen van een versnelde zeespiegelrijzing. Hij vond een mondiaal toegepast meetsysteem dringend gewenst. Rummel stelde vast dat het denken over het pro bleem in korte tijd enorm veran derd is. „Kennelijk stijgt het water al tot aan de lippen." In de sfeer van doemdenken paste ook de uitspraak van dr Alexander King, in 1968 mede-oprichter van de Club van Rome, dat de ongeveer 300 deelnemers aan het symposium werd voorgehouden. King zei dat de som van het broeikaseffect, de zure regen en het gat in de ozonlaag, net zo desastreus is als de gevolgen van een atoombom. VLISSINGEN De Zeeuwse vissers vereniging Zevibel krijgt na elf jaar een nieuw gezicht. De Tholenaar J. van den Bos (73) neemt begin augus tus afscheid als voorzitter van Zevi bel en wordt zo goed als zeker opge volgd door C. J. van Liere, mosselkwe ker en wethouder in Bruinisse. Het Zevibel-bestuur heeft Van Liere als enige kandidaat voorgedragen voor het voorzitterschap. Van den Bos ontkende vorig jaar okto ber in alle toonaarden dat hij het voor zitterschap van Zevibel zou neerleg gen. „Je denkt toch niet dat ik nü weg ga lopen", zei hij in een interview in de ze krant over de hoogopgelopen span ningen in de zeevisserij. „We moeten Vertrekkend vclti de tl Bos. Zevibel-voorzitter J. proberen een betere bijvangstregeling te krijgen voor boomkorvissers die te veel gevangen kabeljauw dood over boord moeten gooien. Ik wil mijn steentje bijdragen aan een gedegen onderzoek dat daarvoor nodig is. Als ik volgend jaar tenminste weer mag meedoen." Van den Bos geeft nu aan dat het voor hem welletjes is geweest. Volgens de statuten van Zevibel mag de voorzitter niet ouder zijn dan 70 jaar. Van den Bos is 73 jaar. „Ik heb drie keer ontheffing gekregen, 't Wordt tijd om op te stappen. Drie keer is scheepsrecht, 't Gaat ook steeds zwaarder wegen, vorig jaar ben ik eni ge tijd ziek geweest." Van den Bos heeft een lange bestuur lijke carrière achter zich. Hij is burge meester van Arnemuiden en Sint-An- naland geweest én gedeputeerde. Als provinciaal bestuurder had hij visse rijzaken in zijn portefeuille. Het voor zitterschap van Zevibel is voor Van den Bos een sluitstuk. Hij volgde in 1978 oud-gedeputeerde A. L. S. Locke- feer in die functie op. Over de tijd na augustus zegt Van den Bos: ,,'t Zal een gemis zijn, het voorzitterschap is een aardige taak, vooral vanwege de con tacten met vissers. Visserij is toch een v i?; typisch onderdeel van het Zeeuwse ge- laat. Maar: er is een tijd van komen en een tijd van gaan." Leden van Zevibel nemen zaterdag 22 april op de jaarvergadering in hotel Goes een besluit over de opvolging van Van den Bos. De kandidaat-voor zitter Van Liere heeft als wethouder in Bruinisse visserij onder zijn hoede. Hij is ook lid van het provinciaal visserij coördinatie orgaan. Van den Bos neemt waarschijnlijk in juli of augus tus officieel afscheid van Zevibel. (zie ook pagina 19) HM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 31