fpzc ransporteurs [egen minder SD-vaar ten (ohnstamm (D66) wijfeit aan Kok Brabantse veehouders willen mestoverschot kwijt in westen Gs zien bijdrage Pechiney aan verzuring door vingers lutten met Zeeuwse delegatie naar Japan Emancipatie is meer dan baas in eigen buik BENOEMING provincie 17 IOST-ZWS-VLAMINGEN IN ACTIE DONDERDAG 13 APRIL 1989 PREEKBEURT KAMERLID: EINDRAPPORT STUURGROEP MESTPROBLEMATIEK ANTWOORDEN OP PVDA-VRAGEN Afweging IERING 380 JAAR BETREKKINGEN Uitwisseling door Willem van Dam Doorsijpelen Eng ULST - De aangekondigde inkrimping van de veerdienst [uiningen-Perkpolder is de transporteurs in met name Oost- [euwsch-Vlaanderen volledig in het verkeerde keelgat ge- hoten. De vervoerders hebben naar aanleiding van het be- Jht in de PZC over de nieuwe dienstregeling, die 28 mei in fcrking zou moeten treden, de Kamer van Koophandel in Ter- luzen en de Protestants-Christelijke Bond voor het Beroeps- Sederenvervoer (PCB) verzocht in het geweer te komen tegen gewraakte bezuinigingsmaatregel. vervoersondernemers vrezen dat kt het vervallen van de vroege over- thten de wachttijden, voornamelijk i de Zeeuws-Vlaamse zijde van de ksterschelde, fors zullen toenemen, lorzitter H. F. Kok van de Zeeuws- lamse Kamer van Koophandel om- hreef de voorgestelde bezuinigings- katregel in het licht van een mogelij- faanleg van de Westerschelde-oever- jrbincling als 'de grootste waanzin', let is toch volslagen onbegrijpelijk ft er enerzijds geijverd wordt voor i WOV waarmee de bereikbaarheid i de regio verbeterd kan worden, rijl anderzijds tegelijktertijd de be- Ikbaarheid en het dienstbetoon wor- n ingekrompen. De PSD kiest in de- |de makkelijkste weg. Beter zou zijn i deze bezuiniging binnen eigen ge lling op te vangen. Nu worden ande- i weer de dupe en ik acht het niet (gesloten dat wij na een onderzoek ar de consequenties van deze in- fcep als Kamer actie zullen ondeme- In." Irecteur R. P. J. Scheerders van het [ijknamige transportbedrijf in Vo lwaarde heeft het nieuws over de ngekondigde inkrimping met ver- Istering vernomen. „Als vervoerders J irden we nu op twee fronten gepakt. 11 Belgische grens kunnen we met on- I wagens voor zes uur 's ochtends niet :er over of we moeten tientallen kilo- ïters omrijden over Sas van Gent. I vroege ponten gaan uit de vaart, I d t lijkt toch nergens op. Mijn chauf- I fa irs kunnen straks vroeger uit de ve- II om langer in de rij voor de pont te staan", benadrukt hij. Scheer- Irs is van plan de bond in te schake- ik D. van Dorsselaer van Van Geyt Kapellebrug vindt de aangekondig- maatregel verwerpelijk. „Het wordt langzamerhand erg moeilijk om Zeeuwsch-Vlaanderen te verlaten. Ge deputeerde De Voogd, zo blijkt wel uit zijn optreden, moet klaarblijkelijk niet elke dag met de pont over, want dan zou hij toch wel eens anders over deze verbinding gaan denken. Voor ons blijft er niets anders over dan te hopen dat de Belgen snel hun Liefkenshoek- tunnel klaar hebben, dan zijn we als Oost-Zeeuws-Vlaamse transporteurs gelukkig van die rotveren af. Als het zo blijft doorgaan, acht ik het niet uit- gsloten dat we straks die Vlaamse tun nelbouwers nog een handje gaan hel pen",aldus een verontwaardigde Van Dorsselaer. Hoewel de transporteurs in Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen, die wel voor zessen via België kunnen rijden, ook weinig gelukkig zijn met de aangekon digde bezuinigingsmaatregel (die de PSD 1,5 ton moet opleveren), is de ver ontwaardiging in de Kanaalzone min der groot. Directeur B. van Opdorp van het gelijknamige bedrijf bij Sas van Gent: „Ons bedrijf ligt qua lokatie gunstig. Voor ons is de veerdienst niet van essentieel belang. Wij kunnen van hieruit gemakkelijk de grens over. Dat neemt niet weg dat ik me levendig kan voorstellen dat deze maatregel bij veel transporteurs verkeerd is gevallen". Ook hebben de transporteurs zich geërgerd aan de opmerking van gede puteerde De Voogd dat er 'geen bloed vloeit' door de besparing. Volgens voorzitter Kok is het niet uitgesloten dat de besparing van 1,5 ton een schijntje is vergeleken met de kosten- derving van het berdrijfsleven. „Zeker is dat deze maatregel het bedrijfsleven geld gaat kosten. Hoeveel is ons niet bekend. Wij gaan dat eerst uitrekenen. Zijn alle consequenties van deze maat regel op een rijtje gezet, dan zullen wij zeker handelend optreden", zei Kok. IDDEEBURG - Het D66-Tweede imerlid J. Kohnstamm vindt het an moed getuigen" dat de PvdA een orstel om te sleutelen aan de Kies- t versoepelt, na een storm van kri ll uit het parlement. Anderzijds [aagt hij zich af „hoe sterk de greep in fractievoorzitter Wim Kok is op eigen fractie en de discussies die lar worden gevoerd". D66'er zei dit woensdagavond op afdelingsvergadering van zijn par- in Middelburg, waar hij scherpe kri- k had op het amendement van het dA-kamerlid G. van Otterloo om |t onmogelijk te maken dat een- nsfracties uitsluitend op basis van tstemmen - en 75 procent van de «deler - in de gemeenteraad ko- tn. looghartig paternalisme" en „,ar- gantie van de macht", vindt Kohn- tmm, die voorrekende dat het amen- (ment in zijn oude vorm D66 over lel Nederland 30 tot 35 van de 230 Tadszetels kost. In Zeeland zouden de Imocraten twee en mogelijk drie van In zes vertegenwoordigers k wij tra in. Ook bij andere kleinere partijen, lals PSP, PPR, rpf, GPV en SGP leigt een ware kaalslag. PvdA, CDA 1 VVD boeken daarentegen een winst Jn tussen de 30 en 70 zetels. E' 066-kamerlid verwijt de PvdA dat B gevolgen van de ingreep in de Kies- ■t' vooraf niet zijn berekend „terwijl |t voorstel al anderhalf jaar geleden (besproken met fractie en fractiebe- Tiur Argumenten dat eenmansfrac- Is de 'bestuurskracht' schaden en (t het plan van Van Otterloo zou bij lagen aan meer uniformiteit en effi- fncy en partijen bovendien dwingen tot samenwerking op plaat selijk niveau, deed hij af als „ridicuul" en „hoogst aanvechtbaar". Als het aan Kohnstamm ligt wordt er wél gesleu teld aan de Kieswet („een lappende ken") maar dan op basis van het uit 1832 daterende 'systeem Webster', dat een veel rechtvaardiger zetelverdeling garandeert. Overigens is het Kamerlid pas bereid om over de wijzigingen te stemmen als het ministerie van bin nenlandse zaken de effecten voor het hele land op basis van de verkiezingen van 1986 heeft berekend. Hij kondigde aan desnoods een 'filibuster' te willen houden: het eindeloos doorpraten over een voorstel om een stemming on mogelijk te maken, zoals dat gebeurt in het Amerikaanse Congres. Een boer rijdt zijn overtollige mest uit. 's-HERTOGENBOSCH - De Brabant se veehouders kijken tot ver in de ja ren negentig nog vooral in westelijke richting om hun overtollige mest kwijt te raken. Zolang geen groot- schal ige mestverwerkingsfabrieken beschikbaar zijn, blijft transport van varkensdrijfmest naar de akker bouwgebieden van Zuidwest-Neder land de enige mogelijkheid de mest overschotten op te vangen. Door mid del van voorlichting, garanties voor de kwaliteit van de mest, stankloze verspreidingssystemen en de plaat sing van gratis mestsilo's willen de veehouders de akkerbouwers voor het gebruik van dierlijke mest zien te winnen. Een en ander blijkt uit het eindrapport dat de stuurgroep Mestproblematiek Noord-Brabant woensdag in 's-Herto- genbosch heeft gepresenteerd. De Bra bantse milieu-gedeputeerde dr R. W. Welschen vertelde bij die gelegenheid dat in het jaar 2000 landelijk rekening moet worden gehouden met 20 miljoen kubieke meter mest die om bodem en grondwater te beschermen niet op gras- en bouwland in de omgeving van de veehouderijbedrijven mag worden uitgereden. Een mesthoop - of liever mestplas, want de grootste hoeveel heid bestaat uit dunne drijfmest - van die omvang kan, zo hebben stuurgroep en gedeputeerde geconcludeerd, al leen worden opgeruimd door de mest te verwerken. Aan het ook wel geop perde alternatief de aantallen runde ren, varkens en pluimvee maar te hal veren, wordt voorlopig nog niet ge dacht. Op initiatief van de stuurgroep en de Noordbrabantse Christelijke Boeren bond is een aantal proefprojecten aan de gang. In Sterksel wordt onderzocht op welke manier de dunne varkens drijfmest kan worden gescheiden in vaste stof en water dat na zuivering te lozen is op het oppervlaktewater. In Nistelrode zijn proeven in uitvoering met de vergisting van mest. Dat le vert biogas op, waarmee energie kan worden gewonnen, en gemakkelijker van elkaar te scheiden water en vaste stof. Ervaringen die in beide plaatsen zijn opgedaan, hebben een toepassing gekregen in de mestverwerkingsfa briek Promest in Helmond. In deze fa briek worden handzame mestkorrels en gezuiverd water uit mest geprodu ceerd. Promest vormt de schakel tus sen wat op de laboratoriumtafel al mogelijk was en de grootschalige mestverwerking. De proeffabriek kan 100.000 kubieke meter mest aan. De stuurgroep Mestproblematiek ziet de fabrieksmatige verwerking van de mest als de belangrijkste oplossing om op een verantwoorde manier van het mestoverschot af te komen. Welschen suggereerde dat in Nederland twee grote mestcoöperaties moeten worden gevormd: een ten zuiden en een ten noorden van de grote rivieren. Deze schaal is noodzakelijk om voldoende kapitaal te vormen, om de aanvoer van mest de garanderen, om techni sche onvolkomenheden uit de weg te kunnen ruimen en om een markt voor de mestkorrels te kunnen ontwikke len. Franse en Duitse wijnboeren heb ben al belangstellend gereageerd op dit nieuwe Nederlandse exportpro- dukt. Maar de mestkorrel is er voorlo pig nog niet aan toe een wezenlijke bij drage aan de handelsbalans te leveren. Eerst zal een assortiment moeten wor den opgebouwd, aan de hand van de behoeften van de toekomstige gebrui kers. De een zal kleine korrels willen, de ander grotere en een derde zal wen sen dat er ook kunstmest in zit. Toekomstmuziek dus, maar de Bra bantse stuurgroep Mestproblematiek vindt dat haar werk er toch al op zit. Voorzitter ir A. J. Latijnhouwers legde uit dat de stuurgroep vooral een ver kennende en stimulerende taak had. Hij stelde vast dat een van de resulta ten is dat de boeren zijn gaan erkennen dat de mestproblematiek hun pro bleem is. Verder heeft de stuurgroep richtingen aangegeven voor oplossin gen. Die wijzen voorlopig nog gedeeltelijk richting Zeeland. De Brabanders zijn ervan overtuigd dat ze de huiver bij menige akkerbouwer om dierlijke mest in plaats van kunstmest te ge bruiken, met argumenten kunnen be strijden. De veevoederindustrie heeft er de afgelopen jaren voor gezorgd dat bijvoorbeeld de hoeveelheid koper in varkensvoer aanzienlijk is verminderd en daarmee ook in de mest. Verder is de veehouders duidelijk geworden dat ze niet hoeven te proberen runder- mest, zeugengier en kalvergier in de akkerbouwgebieden kwijt te raken. De eerste, omdat er onkruidzaden in kunnen zitten, de laatste twee omdat ze voor meer dan 97 procent uit water bestaan. Droge pluimveemest is bij de akkerbouwers wel gewild. En mestvar- kensdrijfmest komt er ook steeds meer in. Want ze is goedkoper dan kunst mest. En dat is in een kwijnende agra rische sector als de akkerbouw een vaak doorslaggevend argument. zou J. Kohnstamm. MIDDELBURG - Het Zeeuws provin ciebestuur ziet de verhoogde bijdrage van de aluminiumfabriek Pechiney aan de verzuring (uitstoot van meer zwaveldioxyde) door de vingers om dat het bedrijf de uitstoot van andere schadelijke stoffen aanzienlijk terug dringt. Dat blijkt - kort samengevat - uit het antwoord van het dagelijks provincie bestuur op schriftelijke vragen vanuit de PvdA-statenfractie. De vragenstel lers drongen er op aan om Pechiney alsnog te bewegen tot maatregelen ter vermindering van de uitstoot van zwa veldioxyde. Daarover, zo melden gs, is reeds een discussie gaande met het be drijf. Maar of dit tot resultaten zal lei den 'kan thans nog niet worden beoor deeld'. Zoals gemeld zijn de Industriebond FNV, de Zeeuwse Milieu Federatie en inmiddels ook de ondernemingsraad van Pechiney te hoop gelopen tegen de verhoogde uitstoot van zwaveldioxy de die het gevolg zal zijn van de inge bruikname van een nieuwe bakoven. Het is de bedoeling dat bij deze nieuwe oven een zogenaamd droog reinigings systeem wordt toegepast. Dat heeft tot gevolg dat de uitstoot van giftige stoffen, waaronder PAK's, tot bijna de helft kan worden teruggebracht. Na deel is dat de uitstoot van zwaveldio xyde niet langer wordt tegengegaan. Dat heeft tot gevolg dat Pechiney 2,5 procent meer zwaveldioxyde de lucht in gaat brengen, waar overal elders juist strengere normen worden opge legd. Het dagelijks provinciebestuur vindt - voordeel en nadeel tegen elkaar af wegend - dat 'nadrukkelijk' sprake is van winst voor het milieu. Ook nog eens de uitstoot van zwaveldioxyde DDELBURG - Hij leert al ijverig Pans om de gemeenteraad van Na- saki te kunnen toespreken. Maar de ™te talks' na afloop zijn minstens E t)e'angrijk voor het verstevigen Iw de contacten, grapt hij op een I rsconferentie. Om nog maar te zwij- I "van dc verkleinde versie van het I '"dp'burgse stadhuis in puur zilver, ■e zijn stad en de Acquisitiegroep ■dien d ^apanse gastheren cadeau Prgemeester Chris Rutten van Mid- urg vertrekt zondag aan het hoofd l",een vijftien leden tellende Zeeuw delegatie naar het land van de rij- ■nde yen om er - op uitnodiging van Semeentebestuur van zusterstad pgasaki - luister bij te zetten aan 380 ar Nederlands/Japanse betrekkin- •jt Van de groep maken ook deel uit: missaris van de koningin dr C. ertien, gedeputeerde van economi sche zaken drs R. C. E. Barbé, fractie voorzitter van de PvdA in Middelburg mevrouw R. van Colmjon-van der Mark en haar CDA-collega mr J. A. R. M. Douwes en vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel voor Mid den- en Noord-Zeeland, de Middel burgse VW en een aantal Zeeuwse be drijven, zoals Hoechst, Total, Eurogas, Hapro Holland en de Algemene Zeeuwse Verzekeringsmaatschappij. Tijdens het bezoek - dat duurt tot dinsdag 25 april - wil Rutten een im puls geven aan de jumelage met Naga saki. Zo bestaan er plannen voor een uitwisseling van Zeeuwse en Japanse fotografen (waarbij de provincie is vertegenwoordigd door Wim Rie- mens en Paul de Nooijer) en scholie ren van het voortgezet onderwijs. Ook wordt gedacht aan de bouw van een kopie van het Middelburgse stad huis in Nagasaki Holland Village, een Nederlands 'modeldorp', dat de Ja panners herinnert aan de eeuwenou de handelsbetrekkingen met ons land via het eilandje Deshima, waar de Ne derlandse handelskolonie tussen 1650 en 1860 exclusief onderdak vond. Bij na 130 jaar later, vrijdag 21 april, ont moet de delegatie uit Zeeland er prin ses Margriet en vice-premier en mi nister van economische zaken Rudolf de Korte, die als lid van een Neder landse missie de viering bijwonen. Nederlanders zetten in 1601 voor het eerst voet op Japanse bodem. Acht jaar later meerden de schepen De Grif fioen en De Leeuw met de Rode Pijlen van de Verenigde Oostindische Com pagnie af in Hirado, 70 kilometer bui ten Nagasaki. Toen het land in 1650 ruim twee eeuwen lang de poorten sloot voor westerse invloeden - het zou de Portugese handelsmissie zuur op breken, nadat die al te ijverig aan het bekeren sloeg - werd de VOC-post ver bannen naar Deshima, een zorgvuldig bewaakt schiereilandje voor de stad. Er woonden ook nogal wat Zeeuwen, Middelburg was tenslotte de tweede VOC-kamer. Het isolement ten spijt, was de Nederlandse invloed op scheepsbouw, geneeskunst en cultuur opvallend. Toen Japan in 1976, na het ondertekenen van een cultureel ver drag met ons land, op zoek ging naar een zusterstad gold Middelburg als 'natuurlijke' kandidaat. De Zeeuwse delegatie werkt een druk programma af. Op 20 april spreekt Rutten de ge meenteraad van Nagasaki toe tijdens een bijzondere raadszitting, de dagen daarna brengt een deel van de afvaar diging aan bezoek aan Hirado, waar ook een ontmoeting met de burge meester op het programma staat. beperken, aldus gs, is 'bepaald niet kosteneffectief of haalbaar in de sfeer van 'de best toepasbare middelen'. De bouw van een rookgasontzwave lingsinstallatie afdwingen, aldus gs, is moeilijk te verwezenlijken, gezien de bestaande landelijke normen. Eisen dat brandstoffen worden gebruikt met een geringer zwavelgehalte, beperkt de vrijheid van het bedrijf bij de aan koop van petroleumcokes. Wel pro beert Zeeland, samen met andere pro vincies, het rijk te bewegen tot aan scherping van de landelijke zwaveldio- xyde-normen en vinden 'discussies' plaats met het bedrijf. Dat in goed overleg met bedrijven soms ook resultaten kunnen geboekt, blijkt uit het voorbeeld van de cokesfa- briek te Sluiskil. Dit bedrijf, zo memo reren gs nog eens, gaat de uitstoot van zwaveldioxyde met 90 procent terug brengen tot ver beneden de landelijke normen. Inmiddels buigt Merijn Boender uit Vrouwenpolder zich opgewekt over het Japanse schrift. Hij is de gangma ker van de scholierenuitwisseling tus sen leerlingen van de hoogste jaren van de Stedelijke Scholengemeen schap Middelburg en de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren en hun tegenvoeters uit Nagasaki. Het is de bedoeling dat in juli zes Walcherse studenten afreizen naar het land van de rijzende zon en het jaar daarop zes Japanse jongeren naar Zeeland ko men. Rütten wil daar een jaarlijkse of tweejaarlijkse traditie van maken. Het bezoek van Riemens en De Nooijer aan Nagasaki en het verblijf van twee Ja panse collega's in Middelburg staat in het teken van 150 jaar fotografie. De eerste Japanse fotograaf was actief in Nagasaki. De uitwisseling, die wordt gesubsidieerd door het ministerie van wvc, moet resulteren in een tentoon stelling en een fotoboek. Ill 111IIII1111111111111111111II1111II1111111 mm&m&fSm Veel flauwe grappen natuurlijk. Allemaal van het genre: wat zielig voor je man. Moet je weten, dat het uitgerekend de 'beklagenswaardige echtge noot' was, die Joan van Dijk het be slissende duwtje in de richting van de Emancipatieraad gaf. „Dus die grappen - ach, ik kom hier uit de omgeving, ik ken de mentali teit een beetje, ik stoor me er niet zo aan." Het Middelburgse WD-raadslid Joan van Dijk-Sturm (50) is per 1 mei benoemd tot lid van de Emanci patieraad, het officiële adviesor gaan van de regering op het gebied van emancipatiebeleid. Het verhaal begint ongeveer een jaar geleden, als in Huize van Dijk aan de Van Kleffenslaan de telefoon rinkelt. We zitten een beetje om hoog, klonk het vanuit Den Haag: in de Emancipatieraad is een vaca ture ontstaan doordat één van de leden een aantrekkelijke baan in het bedrijfsleven aangeboden heeft gekregen. Of Joan van Dijk zin had de open gevallen plaats tijdelijk in te nemen - ze was tenslotte ander half jaar emancipatiewerkster bij de WD geweest en beschikte der halve over enige ervaring. De twijfel was aanvankelijk groot. „Ik dacht: een dermate hoog college, daar durf ik nog even niet aan te beginnen. Het is m'n man geweest, die de doorslag heeft gegeven. Die zei: 'praten kan geen kwaad'. Dat vertel ik er heel bewust bij. Hij is de grote stimulator van alle dingen die ik doe. Want ik ben nog wel zo ouder wets om te denken: da's allemaal wel leuk, maar hij zit met de brok ken, hij zit veel alleen." Ongeveer een jaar mocht Joan van Dijk proeven van de werkzaamhe den van de Emancipatieraad. Het smaakte goed. Het smaakte zelfs naar meer. Daarom besloot zij een gooi te doen ('een eindeloze sollici tatieprocedure, er waren zo'n vier- of vijfhonderd kandidaten') naar een vaste zetel in de nieuwe Eman cipatieraad die - voor een periode van vier jaar - per 1 mei aantreedt. „Ik was met een aantal projecten bezig: de positie van zwarte migran tenvrouwen op de arbeidsmarkt; de hele financiële en maatschappelij ke positie van oudere vrouwen - cij fers wijzen uit, dat de inkomenspo sitie van vrouwen boven de vijftig ongeveer een derde minder is dan die van mannen van die leeftijd. Dat heeft veel te maken met de pensioe nopbouw die bij vrouwen veelal niet aanwezig is, omdat ze nooit gewerkt hebben öf omdat ze vaak dermate laag betaalde banen hadden, dat geen toetreding mogelijk was tot de pensioenfondsen. Door die zwakke financiële positie blijven ze ook ach ter op het gebied van deelname aan het maatschappelijk leven. Ik wil de eindfase van die projecten graag meemaken. En dan kun je maar één ding doen: zorgen dat je er bij blijft." De Emancipatieraad gaat straks z'n derde periode in. En er is, sinds de raad acht jaar geleden werd op gericht, veel tot stand gebracht, vindt Joan van Dijk. Zo langzamer hand begint overal het besef door te sijpelen, dat vrouwen niet uitslui tend achter het aanrecht thuisho ren en gelijkwaardige kansen ver dienen op een goede scholing en goede baan. „Ik denk, dat zestig van de honderd vrouwen zich be wust zijn geworden van hun plaats in de maatschappij en van hun recht op mogelijkheden een zelf standig bestaan op te bouwen." Maar: als het om emancipatie gaat loopt Nederland nog altijd achter bij veel landen in de EG. „De hele sociale wetgeving is nog niet aange past zoals ze aangepast zou moeten worden; met kinderopvang lopen we zwaar achter; het aantal vrou wen dat in Nederland deelneemt aan het arbeidsproces ligt veel lager dan in andere landen." De 1990-maatregel is een mogelijk heid om de achterstand in ieder ge val voor een deel in te lopen. De maatregel komt er kort gezegd op neer, dat meisjes die na 1 januari 1990 de achttienjarige leeftijd berei ken, economisch zelfstandig moe ten worden; trouwen of samenwo nen betekent vanaf dat moment voor vrouwen geen automatische vrijstelling meer van de plicht in ei gen levensonderhoud te voorzien. Daarmee wil het kabinet het aantal vrouwen op de arbeidsmarkt ver groten. Althans, zo wordt het ver kocht. „Zo wordt het verkocht, ja. De Emanicipatieraad is vanuit zijn ideologie blij met de maatregel, om dat er eindelijk een gelijkstelling van jongens en meisjes ontstaat. Aan de andere kant houden we ons hart vastde banen en de voorzie ningen die het meisjes mogelijk moeten maken volwaardig aan het arbeidsproces deel te nemen, moe ten er wél zijn. Zolang die er niet zijn, zullen we heel goed moeten uit kijken, dat het geen maatregel is die zuiver en alleen een bezuiniging voor de schatkist betekent." Nog veel te doen dus. Niet alleen op de hoogste niveaus, maar ook - en misschien zelfs vooral - op de lagere niveaus. Zeker in kleinere gemeen ten heeft de emancipatiegedachte nog altijd niet of nauwelijks postge vat. „In grotere gemeenten gaat het meestal nog wel, in kleinere ge meenten vinden ze het vaak hele maal niet nodig. Dat kom je hier ook tegen - het woord emancipatie wordt hier nog vaak als heel erg eng en bedreigend ervaren, zonder dat men wat het precies inhoudt; ze hebben allemaal nog de beelden van vroeger voor ogen: 'Baas in ei gen Buik' en zo. Maar de emancipa tiebeweging is al lang weg uit de hoek van het extreme feminisme. Het gaat er tegenwoordig veel rusti ger aan toe." Zó rustig zelfs, dat de spandoeken nauwelijks nog ontrold worden en hier en daar al opmerkingen te be luisteren vallen in de geest van: de emancipatiebeweging is dood. „Ja, dat hoor je vaak. Maar dat is hele maal niet zo. Eigenlijk zou het best goed zijn, als er weer eens een grote demonstratie kwam - al was het al leen maar om er de aandacht op te vestigen dat de emancipatiebwe- ging nog lang niet dood is." Vrouwen - zegt Joan van Dijk - moeten voor een volwaardige plaats in de maatschappij nog im mer harder knokken dan een man. Maar hoe zit dat met haarzelf? Ze heeft vijftien jaar in de tapijten ('een echt mannenwereldje') gezeten, ze is medewerkster van het WD-ka- merlid Rempt geweest, maakt deel uit van de gemeenteraad Middel burg, is (interim-(voorzitter van de stichting Middelburg Promotie en straks de Emancipatieraad. Toch niet gek.,Ik weet niet of ik daar har der voor heb moeten vechten. Ik weet alleen, dat ik verdraaid hard geknokt heb. Maar dat is ook een karakterkwestie: als je iets doet, moetje het goed doen." Joan van Dijk-Sturm: ...vooral in kleine gemeenten wordt emancipatie als iets heel bedreigends ervaren... i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 17