Vrijwilligerswerk voor de Mikke! Ramadan Werken via het tijdelijk jeugdwerk garantieplan Bijen zijn belangrijk voor natuur en milieu GINA'S I SCHOLEN DREMPELS WEG I. \jI. VORMINGSINSTITUUT, VLISSINGEN STOPPEN i DONDERDAG 13 APRIL 1989 §0 &3 heb je nodig voor materiaal 230mm imetaal) 4 maal m 150 mm (metaal 4 maal der 20x20x2 (gewalst) 4maal ■rzijde 20x20x2 (gewalst) 4 x nzijde 20x20x2 (gewalst) 4x [tage strip 31 mm itage fitting (lamp) mlengte mbreedte id ielectrisch) ilatie metaal 20x20x2 4 maal Marian Roedema met de gans 'Gijs' in het vogelasiel. Jc~ IJ" ^beschrijving de uiteinde van onder en boven op 45 graden. Las de staanders op oeken tussen de twee vierkanten boekdetail). Knip of zaag bodem fiaksegmenten volgens tekening, jht dak- en bodemsgementen. jht bodem aan vierkant vast. Las odem af. Las montagestrip in de em. Boore een gat in het midden het dakdoorsnede 8mm. 1 plezier! Pagina is geschreven door jeug- redacteuren uit het voortgezet «wijs: het Delta College in Mid- urS> De Rijksscholengemeen- P Petrus Hondius in Terneuzen, et Vormingsinstituut in Vlissin- s Hondius zette er 6 brugklassen aan het werk. Het Delta College «het eveneens groot aan. Zo'n 150 ingen van 3e klassen van LMO en 0 pakten de reporterspet. Aan de Ja van het Vormingsinstituut "en slechts 14 leerlingen te pas. regelden illustraties en kwamen de krant om bij de opmaak een eng te geven. Het resultaat ver at deze week tussen de nieuwspa- s van de PZC. Als extra accent op antinde klas-week (KIK), dit jaar 10 tot 15 april. journalistieke werk van 14 Zeeuw- asisscholen kwam reeds als bijlage je PZC-abonnee's in de bus. Scho- die voor de KIK-week van onze tenservice gebruik maken krijgen er automatisch bij. Evenals een e werk vellen voor algemeen ge- h van de krant in de klas. dagbladen die zijn aangesloten bij ederlandse Dagbladpers nemen aan deze KIK-week. Het bureau de Stichting Krant in de Klas ver- nnn er a'leen al deze week ruim leerlingen met de krant in de bezig zullen zijn. Vanuit de PZC er behalve het 'klassewerk' van asisscholen per dag ook nog eens 1 ne 6000 extra kranten naar de en toe. Voor deze zesde KIK- zyn dat er weer duizenden meer v°nge jaren. Ik ben Marian Roedema, vrijwillig ster bij het vogelasiel de Mikke. Elke zaterdag en maandag ga ik daar naar toe. Ik verdien er geen geld, maar ik doe het omdat ik het belangrijk voor de vogels vind. Het verzorgen en beter maken van de vogels is erg belangrijk. Voor de vogels zelf, maar ook voor ons en de natuur als we daar van willen blijven genieten. Eerst zal ik vertellen wat de Mikke is.Daarna vertel ik wat voor werk ik doe. Het vogelasiel is genoemd naar een visdiefje.In het fries heet dat een Mik ke. Het vogelasiel is in Middelburg achter de parkeerplaats van Vijvervreugd. Wat gebeurd er in een vogelassiel? In de Mikke verzorgen we verschillende vogels die gewond of ziek zijn De vogels worden bij ons heel goed ver zorgd.Wij verzorgen de hokken van de vogels heel goed. We spuiten de laden, roosters en raampjes van de hokken schoon. Daarna ontsmetten we het met een ontsmetingsmiddel dat helle- miet heet. Wanneer er olieslachtoffers zijn.moeten we de hokken schoonma ken met een ontvettingsmiddel. Schoon werken is heel erg belangrijk als je met zieke vogels werkt. Vogels moeten natuurlijk ook eten. Daar worden ze weer sterk van en bou wen weerstand op. Roofvogels krijgen muizen,ratten en kuikens te eten. Eenden krijgen slob ber als voer. Slobber is gemengd graan met water en brood. Dat geldt ook voor ganzen jonge eend jes en zwanen.Zeevogels krijgen sprotjes garnalen en geknipte vis en een beetje zout en maagkiezel over het eten. Dat laatste krijgen ze om de paar dagen en heeft als doel hun maag te reinigen. In het vogelasiel krijgen we verschil lende vogels binnen: roofvogels, kleine vogels zeevogels en vogels die je in je eigen omgeving ziet, zoals mussen merels, spreeuwen en kokmeeuwen.Soms ook vogels waar van er maar weinig in Nederland zijn. Er komen in de Mikke ook veel vogels binnen, die olie in hun veren hebben gekregen. Zij keek nogal beteuterd toen ze werd aangehouden door de politie. Aan het geluid van de brommer lag het niet. Hij was dan ook pas nieuw. Zelf droeg ze een valhelm en ook het verzekerings plaatje zat erop. Thuis zeiden ze elke keer als ze op de bromfiets wegging:" kijk goed uit en rij niet te hard". Daar hield ze zich dan ook aan. Kon zij het helpen dat haar brommer steeds stil viel als ze moest stoppen. Elke keer de brommer bij roodstoplicht starten was ook te veel van haar gevraagd. Nee, ge makkelijker was het om bij roodlicht gewoon door te rijden, vandaar Ik help dus twee dagen in het vogel asiel de Mikke.Mijn werkdag ziet er ongeveer zo uit. 's Morgens begin ik om tien uur met een kopje koffie. Daar knap je van op en daar word je goed wakker van.Dan ga ik aan het werk.Ik maak altyd de quarantaine schoon. De hokken .vloer en gang moeten goed ontsmet wor den.Daar doe ik ongeveer twee en een half uur over, dan ga ik eten. Na het eten reinig ik de vloer in de keu ken.Anderen geven de vogels te eten. Soms help ik mee met de vogels te voe- ren.Verder doe ik nog huishoudelijk werk, zoals het toilet en de vrieskist onderhouden. In de vrieskist zit het eten voor de vogels. Om vier uur sluiten we. Mijn werkdag bij de Mikke zit er dan op Bij vasten mag je niet eten of drinken van zonsopgang tot dat de zon onder gaat. Als de zon eenmaal onder is mo gen wel wel eten, dan beginnen we met soep en na deze soep eten we altijd de lekkerste maaltijden. De bedoeling van het vasten overdag is een teken van boetedoen en zelfbeheersing, opof fering en sociaal gevoel, met een groot doel - Gods welbehagen. Niet iedereen is verplicht te vasten: tijdens de men struatie en gedurende de periode na een geboorte, gewoonlijk tot en met veertig dagen erna, is vasten voor vrouwen niet toegestaan. Oudere mensen die er fysiek niet toe in staat zijn, hoeven niet te vasten, moeten zij een arme eten geven naar vermogen. Reizigers hoeven niet te vasten. De profeet heeft gezegd: „Het is geen vroomheid op reis te vasten.". De gemeente Vlissingen heeft het TJWG gestart. Het plan is bedoeld voor jongeren, in de leeftijd van 16 t/m 20 jaar die minstens een half jaar werkloos zijn. Voldoet iemand aan de voorwaarden dan kan een tijdelijke dienstverband worden aangegaan voor 19 uur per week. De gemeente Vlissingen is met het plan begonnen omdat ze het on aanvaardbaar vinden dat de kansen van jongeren op werk kleiner worden naar mate ze langer werkloos blijven en hun opleiding als onvoldoende wordt beoordeeld. Plaatsing kan op di verse afdelingen van de Gemeente Vlissingen of bij instellingen zoals b.v. het bejaardenhuis, ziekenhuis, biblio theek enz. Gelijktijdig kan er voor scholing en opleiding gezorgd worden. Twee jonge meiden vertellen hun erva ringen met het TJWG. Sandra 20 jaar jong, kreeg van de ge meente de mogelijkheid om via het TJWG te gaan werken. Haar eerste baan was bij het bejaardenhuis Ter Reede. Het werk daar beviel haar niet zo. In samenwerking met Dhr. den Heijer van de Gemeente Vlissingen kwam ze op de Pedagogische Academie te Mid delburg te werk. "Ik ben kennis wezen maken op 20 juni 1980.Eerst moest ik met het hoofd van de school praten. De ontvangst was hartelijk. Er werd me vertelt welke da gen en op welke tijden ik moest werken. Ook wat het werk zelf betreft kreeg ik goede informatie. De volgen de dag kon ik gelijk beginnen. Toen ik daar aankwam was ik wel zenuwach tig, maar dat ging snel over toen ik aan het personeel werd voorgesteld. Ze wa ren allemaal vriendelijk tegen me en nog steeds. Mijn werk is leuk en afwis selend. Naast het schoonmaken van gangen, lokalen en de bibliotheek moet ik ook zorgen voor de koffie, thee en limonade. Tijdens de pauze helpen ik in de kantine. Het kontakt met de studenten is leuk. Zij zeggen altijd wel wat tegen je. Ik ben wel blij dat er een afwasmachine is, je zal alles met de hand moeten doen Als er een kans is om daar in vaste dienst te komen, doe ik het meteen. Het is een leuke werkplek waar ik veel leer. Naast het werk ga ik naar het I.V.I. in Vlissingen, daar krijg ik verschillende lessen die ik met de school zelf be paal." Miranda, 19 jaar wou graag iets doen, werd het thuiszitten beu. Toen het te lefoontje kwam dat ze kon gaan werken via het TJWG bij de Zeevaart school kon ze haar geluk niet op. "Om daar kennis te maken was ik best gespannen je gaat tenslotte niet elke dag naar een baas toe. Ik zat hele da gen thuis en soms hielp ik mijn moeder in het huishouden. Voor de rest veel door de stad zwerven, niet echt leuk. Daarvoor heb ik ook nog stage gelopen bij de Hema vakken vullen en schoon maken. Bij de Miro was ik invalkracht bij de vulploeg. Via de Gemeente kreeg ik dan toch een echte baan. Ik werk daar in de huishouding. Proble men kwam ik niet tegen. Met mijn col- lega"s kan ik goed opschieten". Als je haar vraagt hoe de "blikken" het vin den dan lacht Miranda." Ik heb echt het gevoel dat ik er bij hoor De drempels die weggehaald worden, liggen nu in de Segeerssingel in Middel burg In Nederland houden ze een actie 'Drempels weg voor gehandicapten'. liiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Als je aan mensen vraagt wat ramadan is, krijg je vaak het antwoord: een soort groente. Het antwoord is natuurlijk fout. Ramadan is voor de moslims de vas tenmaand. Ramadan is afgelopen donderdag 6 april begonnen. De woensdag voor de ramadan zijn we met hele familie bij elkaar gekomen om uitgebreid te eten maar ook om gezellig samen te praten en er wordt muziek gemaakt om het begin van deze voor ons moslims ook feestelijke maand te begroeten. Behalve de zwakke, oude mensen en ontoerekeningsvatbaren moet ieder een het vasten inhalen wanneer zij dit kunnen. De eerste dag na de ramadan is een vreugdevol gebeuren, moslims omhel zen elkaar en vergeven elkaar hun fou ten en kwade woorden van het afgelo pen jaar. We gaan dan 's morgens naar de feestplaats om het feestgebed te bidden. We doen dan nieuwe of schone kleren aan en eten op deze ochtend slechts een kleinigheid als teken dat de ramadan afgelopen is. Iedereen heeft zijn feestdagen, dit is er een van ons volk, deze feestdag noe men we EID OEL-FITR. Het behoort ook tot onze leefwijze om zo'n dag vro lijk en opgewekt te zijn. Illllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Chorria en Carla wilden een jour nalist ondervragen, omdat we nieuwschierig waren hoe een echte krant gemaakt wordt. Bij ons op het vormingscentrum kwam Dolf Snel van de PZC. Waarom bent u journalist gewor den? "Ik ben journalist geworden omdat ik het interessant vind en je komt met veel mensen in kontakt". Heeft u bepaalde op leiding voor journalist gedaan? "Ik heb geen bepaalde opleiding ge daan". Waar bestaat u werk uit? "Ik ben chef nieuwsdienst Ik geef mensen een opdracht,dus ik werk ook met andere mensen samen. Mijn werktijden zijn verschillend ,soms van 9uur tot 6uur maar ook wel eens van lOuur s'ochtens tot lOuur s'avonds) je moet konstant denken en goed schrijven, dus het is wel ver moeiend". Bestaat er nog nacht werk voor een journalist? "Ja, 's avond gebeuren er ook din gen die in de krant moeten". Moet u soms naar het buitenland? "Niet echt. Soms wordt ik door de regering uitgenodigd. Dus dan moet ik wel een vreemde taal kunnen spreken" Wat is het verschil tussen verslagge ver en een journalist? "Daar is niet echt een verschil tus sen". Hoe komt u aan het nieuws? "Ik kom achter het nieuws doordat er mensen opbellen en dingen zien bv een brand". Moet u zich ook aan bepaalde din gen houden in u werk, b.v. mag je sommige dingen niet op schrijven en sommige dingen dan wel? "Ja er zijn wel bepaalde regels bin nen de krant waar wij ons aan moe ten houden". Bent u wel eens erg geschrokken van dingen die je opschrijft, of hoort of ziet? "Ja er gebeuren wel eens enge din gen die je meemaakt". U wordt op geroepen er is brand u bent bezig met uw werk (mensen on der vragen, opschijven hoe het ge beurd is) plotseling hoor je gegil er is nog iemand binnen u kan hem red den. maar wat doe je dan? maak je eerst je verhaal af? (vind je het be langrijker dan zo,n spannend ver haal in de krant komt) of red je die persoon "Als er brand uit breekt dan is de brandweer er bij en het rode kruis en die mensen zijn er voor om mensen in behandeling te nemen. Dus ik moet gewoon door gaan met mijn verhaal". Laatse vraag: heeft u tijd voor hob by, s "Ik heb tijd voor hobby's maar al leen in de vakantie, ik ga b.v. wel eens tennissen, lezen, zwemmen, schaken, muziek luisteren, popmu ziek en klassieke muziek. Want ik ben eigenlijk hele dagen aan het werk dus daarom heb ik alleen maar in de vakantie tijd om zulke dingen te doen". Chorria en Carla interviewen PZC-redacteur Dolf Snel. Ik zit op het vormingscentrum in Vlis singen. Je krijgt er verschillende program ma's. Een van de lessen die je kan doen is natuur en milieu. Er kan al twee jaar les gevolgd worden over bij- en.Er is een groepje dat zich bezig houd met hoe een bij leeft en hoe je met bijen moet werken enz. Wij wil len daar iets over vertellen. Bijen zijn heel belangrijk.Ze zorgen voor bestuiving.Als ze dat niet zouden doen dan hadden we geen groente en fruit.Ze maken ook honing.Zelfs het gif van de angel gebruiken we om medicij nen te maken (tegen reumatiek). Ze verzamelen ook stuifmeel om dat mee te nemen naar de kast.Bijen leven in het wild in een holle boomstam. Vroeger hield de bijenhouder zijn bijen in een korf.Nu doet hij dat in een kast. Dat is voor de imker makkelijker om mee te werken.Een kast bestaat uit verschillende kamers.In een kamer zitten 10 houten raampjes,waarin de bijen de raten maken. Raten zijn zeshoekige hokjes van was aan elkaar gemaakt.De was en de ra ten maken ze zelf.In zo'n bijenkast wo nen verschillende bijen, n.l.werkbijen, darren en 1 koningin.We beginnen met de koningin.De koningin is de baas over een bijenvolk.De koningin wordt bevrucht door darren (mannetjesbij en). De koningin is de enige bij die O (O v» I O eitjes kan leggen.Daaruit worden jon ge bijen geboren. Als de koningin ziek is of dood gaat is, er geen koningin meer. Of als het volk te groot is en de koningin met een gedeelte van het volk ergens ander naar toe gaat (zwer men),moet er een nieuwe koningin ge boren worden. Dat geeft wel eens moeilijkheden .want er worden wel eens 3 a 4 koninginnen tegelijk gebo ren. De geboren koninginnen moeten dan met elkaar vechten en de sterkste wordt dan koningin (dat gevecht gaat op leven en dood). Behalve de konin gin leven er ook werkbijen. Werkbijen zijn bijen die in een volk werken en wat voor werk Ze houden de kast schoon ,ze maken honing.ze verzamelen stuif meel (dat halen ze van de bloemen) ze verzorgen de eitjes,larven,poppen en de jonge bijen.Darren zijn mannetjes bijen en die zorgen voor de voortplan ting van het volk. Ze hebben een lui le ven. In september worden alle darren dood gemaakt en dat noemen we de darrenslacht. De darren hebben geen angel. Werkbijen wel,maar die steken alleen wanneer ze zich bedreigd voe len. Je zal nooit zomaar gestoken wor den, want als ze hun angel verliezen dan gaan ze altijd dood. Dit was een stukje tekst over bijen. Wij hebben een paar vragen gesteld,aan de deelnemers die vorig jaar het pro- jekt Bijen hebben gedaan en de ant woorden opgeschreven. Hoeveel bijen zitten er in de kast? Dat is verschillend, ongeveer 20.000. Maar in de zomer kunnen dat er wel 50.000 zijn. Als er teveel bijen in de kast zijn dan gaat een deel van het volk weg. Dat noemen we zwermen. Als je met bijen werkt in de kast doe je daar rook bij. Waarom doe je dat? Door de rook worden bijen rustig. De bij drinkt zich vol met honing. Daarom zal de bij rustig zijn. Als je zelf een volle maag hebt, dan heb je ook geen zin om te vechten. Waarom doe je beschermende kleren aan...? Voor de veiligheid. Een bij kan steken. Vooral je gezicht moet goed be schermd worden. Je draagt een pak D a v met een kap op. Voor je gezicht zit een stukje gaas,zodat je kan zien. Steken bijen dan? Bijen steken alleen als je ze pest of be dreigd. Je hoeft niet bang te zijn voor bijen. Bijen vliegen alleen op bloemen ,dus niet op zoetigheid, zoals snoep, cake en limonade .Dat zijn wespen die dat doen. J e zal bijna nooit door een bij gestoken worden, want als een bij steekt gaat ze altijd dood. Hoe lang duurt hei voor een bij gebo ren is? Het ligt er aan wat voor bij er geboren wordt. In een bijenvolk leven drie soor ten bijen: een koningin, werksters en darren.De eerste drie dagen zijn ze ei. Uit het eitje komt een larf, dat is net een klein wormpje. Ze zijn zes dagen larf. Na de larfperiode worden ze pop (denk maar aan een vlinder). Een ko ningin is zeven dagen pop voor ze ge boren wordt, een werkster twaalf da gen en een dar vijftien dagen. Als je het optelt duurt het van ei tot koningin zestien dagen, voor een werkster is dat 21 en voor een dar 24 dagen. Een koningin kan ongeveer drie jaar worden, een dar vier maanden, een werkster in de zomer zes weken en in de winter zes maanden. Wh er L Jj j Je haalt de raten met honing uit de kast. De bijen hebben de honing met een laagje was afgesloten. Dat laagje was haal je er met een speciaal mes af. Daarna worden de raten in een ho ningslinger gezet. Dat is een soort cen trifuge. De honing komt door het rond draaien in de slinger uit der raten. Het moet nog worden gezeefd en dan kan het in de potjes. Waarom is honing zo gezond? Honing is goed voor je keel en helpt bij verkoudheid. Van honing word je niet dik (van suiker wel!) en honing wordt goed opgenomen in je bloed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 11