Auto-Poppe Walcheren Benzine-oorlog woedt in Ierland Ijevardnadze moet eorgië kalmeren I Kamer debatteert deze week over verpleging Sil in het zilte nat Nog geen beslissing over bergen van onderzeeër Fusie Perscombinatie en NDU op lange baan Ruding is tegen hogere lasten voor het milieu BOSPEEN EN CORDON BLEUSTICKS US NAAR DDR UITGESTELD €helfhorst [keukens Verpleegkundigen lopen tegen muur OV-jaarkaart voor studenten later ingevoerd Men toe zon ALS HET GAAT OM VERHUUR VAN PERSONEN- EN BEDRIJFSWAGENS. Gildeweg 22 - Vlissingen - telefoon 01184-19610 VRIJDAG AVOND KOOP AVOND {taking 1 Herverdeling I Van Dijk blijft bij herverdeling van de politie. I Vertrouwen Seks [Huurders Trots mm MOSKOU: 42 OPVARENDEN OMGEKOMEN DE NOBELAER WELKOM OP DE iüOTE 0CCASI0NADE VAN BOES Bospeen, per bos Cordon bleusticks, albert heljn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. fe St nog af en toe zon. Later toene mende bewolking en vanavond kans no wat regen of motregen. De middag - temperatuur wordt 13 graden. De ■wind is eerst 3 tot 4, geleidelijk 5 tot 6 Beaufort. 232® jsargang no. 79 [Diösdag 11 ap*"i' 1989 BEL VOOR INFORMATIE UWSE COURAN mUBUN (DPA) - In Ierland is een krachtmeting aan de tussen de regering en de internationale oliemaat- Mppijen. In antwoord op een bevriezing van de benzine- ]Mdoor de regering tien dagen geleden hebben de Brits- federlandse oliemaatschappij Koninklijke!Shell en de Hjmkaanse Exxon de invoer van benzine in Ierland stop- yk. Texaco heeft laten weten de situatie nog te bestude- Iren iDeze drie ondernemingen hebben een marktaandeel in iérland van zestig procent. De Ierse regering heeft op 31 maart een prijsstop voor ben zine afgekondigd in antwoord op berichten dat de olie maatschappijen de benzineprijs zouden verhogen. De Ie ren zijn bang dat zo'n prijsverhoging de inflatie verder zal aanjagen. De oliemaatschappijen van hun kant rechtvaardigen hun prijsbeleid met argumenten dat de winsten klein zijn ge weest en de olieprijzen de afgelopen zes maanden met ze ventig procent zijn gestegen. [MOSKOU (AP) - Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze heeft een bezoek aan de DDR uitgesteld en is naar de Sovjet-republiek Georgië gereisd in verband met de hevige onlus ten daar in het afgelopen weekeinde. Maandag maakten militairen in het door een algemene gcing verlamde Georgie met waarschuwingsschoten een einde aan een demonstratieve bij- Hkomst van activisten aan de staatsuniversiteit van Tbilisi. ^ens het Sovjet-persbureau TASS Sjevardnadze overleg gevoerd pet Georgische intellectuelen en ver- Hnwoordigers van de media over Bssing van de crisis. Hij heeft vol- j TASS de plaatselijke leiders ge baand alle eisen van demonstranten f af te wijzen en alles te doen om de si tuatie te stabiliseren. Sjevardnadze is Eileen Georgiër, die in de republiek fflijleider en minister van binnen- Jse zaken is geweest voordat hij in 1985 door Gorbatsjov naar Moskou TK gehaald. |ndag is in Georgië een staking gebroken als protest tegen de dood vanl 18 demonstranten. Zij kwamen Jlag om het leven bij het harde op- jen van het leger tegen een massa demonstratie voor onafhankelijk- I in de hoofdstad Tblisi. Volgens ketuigen bedraagt het werkelijke jial doden echter zeker 50. ■openbaar vervoer en alle kantoren en bedrijven in Tbilisi lagen maandag door de staking vrijwel volledig stil. Alleen essentiële diensten als zieken huizen en levensmiddelenzaken blij ven beperkt in bedrijf. Het Volksfront van Georgië heeft alle bewoners opge roepen om zwarte rouwbanden te dra gen en het werk neer te leggen uit pro test tegen het harde optreden van le ger en politie. Tegen het middaguur verzamelden zich zo'n 1.000 activisten bij de univer siteit, daarmee het verbod op samen scholingen overtredend. Militairen met tanks waren binnen een half uur paraat en maakten met schoten in de lucht een einde aan de bijeenkomst. Een aantal studenten die niet onmid dellijk gehoor gaven aan de order zich te verspreiden werd door militairen in elkaar geslagen, aldus ooggetuigen. Buitenlandse journalisten en Russen die werken voor buitenlandse nieuws media worden niet meer in Georgië toegelaten. Door de straten van de hoofdstad rijden voortdurend tanks en op vrijwel alle straathoeken staan militairen. De belangrijkste activisten van de Georgische onafhankelijkheidsbewe ging zijn het afgelopen weekeinde gearresteerd. Tegen de nationalisten leiders die nog op vrije voeten zijn is een opsporingsbevel uitgevaardigd. PAGINA 3 De verbroken relatie tussen KLM en Fokker is schadelijk I voor het vertrouwen in de Ne- derlandse vliegtuigbouwer. PAGINA 4 Vrouw is vaak ontevreden over seks met partner. PAGINA 5 SCHIEDAM - Minister Van Dijk binnenlandse zaken) kreeg maandag te maken met betogende verpleegkundigen. In Schiedam, waar de bewinds man de eerste paal sloeg voor een politiebureau, stonden demonstranten hem op te wachten. Het kwam niet tot ongeregeldheden. Huurders worden de dupe van het beleid van Heerma. PAGINA 11 I Monique Baljeu, geselecteerd Ivoor het Nederlands elftal, is I nu de trots van haar broers. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 j Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,10,11 en 13 Sport: 14 en 15 DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer debatteert deze week, waar schijnlijk donderdag, over het conflict tussen minister De Koning (So ciale Zaken) en de verpleegkundigen. D66 zal vandaag een spoeddebat aanvragen op grond van een brief die De Koning afgelopen vrijdag aan de Tweede Kamer zond. Daarin blijft de minister bij zijn standpunt dat een loonsverhoging van meer dan 0,75 procent niet mogelijk is. De bonden en het actiecomité Verplegenden en Verzorgenden in Opstand hebben niet de indruk dat de verscherping van de acties maandag zijn beslag al heeft gekregen. De verwachting is dat later deze week wel te merken zal zijn dat hardere acties worden gevoerd. Tijdens het uitdelen van pamfletten heeft een 81-jarige bewoner van ver pleeghuis Bornholm in Hoofddorp maandag een hartstilstand gekregen en is later overleden. Directeur A. Weber van het verpleeghuis wilde geen commentaar geven. Intern onderzoek zal moeten uitwijzen of er sprake is geweest van onzorgvuldigheid van de actievoerders, die demonstratief waren gaan winkelen, waarbij pamfletten werden uitgedeeld. V 'I' //t' i fw. DEN HELDER (ANP) - Bijna zou de tocht van 'Sil de Strandjutter' met zijn door twee paarden getrokken huifkar maandag niet zijn doorgegaan. Vanaf Texel werd de als strandjutter uitgedoste Sil Boon met een landingsvaartuig van de marine naar het strand van het Noordhollandse Huisduinen gebracht. Daar ging het mis. Een van de twee paarden raakte in paniek en trok zijn verzorger door het zilte nat. Alles liep toch nog goed af en zo kon de 170 kilometer lange tocht naar Den Haag worden voorgezet. Daar zal Sil een petitie van verontruste Texelaars aanbieden. De bewoners maken zich ernstige zorgen over de dui nafslag van het eiland en willen graag de nodige maat regelen. MOSKOU/OSLO (DPA/AFP/UPI) - De Sovjetunie heeft nog niet beslist of en wanneer zij zal proberen haar vrijdag voor de Noorse kust gezonken onder zeeboot te bergen. Dit heeft de woord voerder van het Sovjetministerie van buitenlandse zaken, Gennadi Gerasi- mov, maandag op een persconferentie verklaard. Gerasimov zei dat de Sovjetautoritei ten onmiddellijk na het ongeluk het Internationale Atoomagentschap in Wenen (IAEA) en de regeringen van de Verenigde staten, Groot-Brittannië en andere landen op de hoogte hadden gesteld. Sovjetminister van defensie Dmitri Jazov verklaarde maandag dat er voorlopig vanuit wordt gegaan dat de brand is veroorzaakt door kortsluiting in een elektrisch circuit. Volgens Jazov zijn 42 van de 69 beman ningsleden van de onderzeeboot om gekomen. Hij zei dat slechts vier van hen stierven als gevolg van de explo sie, terwijl de anderen kennelijk zijn verdronken. De 27 overlevenden leden aan onderkoelingsverschijnselen, al dus de minister. Jazov zei verder opnieuw dat de ge zonken onderzeeër geen enkel gevaar oplevert voor het milieu. „We hebben geconstateerd dat de reactor volgens een standaardprocedure is uitgescha keld voordat het schip zonk", zei hij. De minister voegde daaraan toe dat (Advertentie) ook de twee nucleaire torpedo's aan boord van het schip geen enkel gevaar vormen. Maar de Noorse regering was hiermee kennelijk niet tevreden en verlangde maandag meer informatie van Moskou over de gezonken onder zeeboot. De Noorse autoriteiten hebben inmid dels diepwatermonsters genomen in het gebied waar de Sovjetonderzeeër is vergaan, maar de resultaten daar van zijn nog niet bekend. Een zegsman van de internationale milieu-organisatie Greenpeace wees in de Deense hoofdstad Kopenhagen op het belang zo snel mogelijk de reac tor van het rampschip te bergen. Vol gens hem is het onmogelijk dat de radioactieve kern ook op lange termijn geen gevaar oplevert, zoals Moskou steeds verklaart. waar het nieuwe de mode zich manifesteert! vandaag gesloten vanwege modeshow AMSTERDAM (ANP) - De dagbladfu sie tussen de Perscombinatie (PC) en de Nederlandse Dagblad Unie gaat voorlopig niet door. De Raad van commissarissen en de hoofddirectie van de Perscombinatie hebben maan dag in een gesprek met de drie aan deelhoudersstichtingen van de PC (de Volkskrant, het Parool en de Christe lijke Pers (Trouw)) meegedeeld dat er „thans geen mogelijkheden zijn de ge sprekken met Elsevier en NDU over de fusie in de huidige vorm voort te zetten". Ook een variant op de fusieplannen, zoals eerder aangegeven door de stich ting Het Parool, is „zinloos", aldus de Raad en de directie in een maandag avond uitgegeven verklaring. De Raad van Commissarissen en de di rectie van PC hebben besloten eerst na te gaan of er mogelijkheden zijn een „verantwoord geachte koers" voor de toekomst van de Perscombinatie uit te zetten. De raad en directie, aldus de verklaring, hebben de hoofdcommis saris verzocht de komende tijd een aantal „vertrouwelijke gesprekken" te voeren met alle betrokken instanties binnen de Perscombinatie. De vertegenwoordigers van de drie stichtingen hebben maandagavond hun instemming betuigd met de aan pak die door Raad en directie is voor gesteld. Zij zegden hun „volle mede werking" toe. Commissarissen en di rectie van Perscombinatie weigerden maandagavond de verklaring nader toe te lichten. Een woordvoerder van de NDU zei maandagavond in een eerste reactie „de gang van zaken te betreuren, al hoewel wij nog geen officieel bericht van de PC hierover hebben gekregen". Advertentie (Advertentie) van 13 t/m 15 april Advertentie Advertentie DEN HAAG (GPD) - Hogere uitgaven voor het milieu mo gen niet leiden tot zwaardere lasten voor burger en be drijf. „Tegen de tendens op deze manier de rekening te presenteren maak ik grote bezwaren", aldus minister Ru- ding (Financiën) gisteravond op een CDA-bijeenkomst in Honselersdijk. Volgens Ruding leiden extra lasten voor burgers en be drijfsleven voor het milieu tot hogere looneisen. Tegelijk zullen van de overheid meer koopkrachtgaranties ge vraagd worden, aldus Ruding. De bewindsman wees verder op het naar zijn mening veel te grote zwarte en grijze circuit, dat door hogere milieulasten nog een extra impuls zal krijgen. Daarnaast waarschuwde hij voor hogere lasten bij het bedrijfsleven aan de voor avond van het wegvallen van de grenzen binnen de EG. „Ons bedrijfsleven zal daar alleen een negatieve impuls door krijgen." Ruding zei zich wel voor te kunnen stellen dat er nieuwe of hogere milieuheffingen komen om het gedrag van burgers of bedrijven te beïnvloeden. Daartegenover zullen dan el ders lastenverlichtingen van gelijke omvang moeten staan, zo betoogde hij in Honselersdijk. De minister her haalde nog eens dat er naar zijn mening binnen de over heidsfinanciën geen ruimte is voor het financieren van nieuwe verlangens. Dat geld kan alleen vrij komen als er elders in de overheidsuitgaven gesneden wordt. Uitgavenstijgingen voor het milieu die alleen het financie ringstekort verder belasten, betekenen uitstel van beta ling, zo meende Ruding. De rekening gaat dan naar onze kinderen „omdat we er zelf te beroerd voor waren echte keuzes te maken". Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. 100 g A2Q De georganiseerde acties van het personeel in de instellingen voor gezond heidszorg zijn gisteren hun tweede week ingegaan. Maar voorlopig is er nog geen enkel uitzicht op een doorbraak in het loonconflict. Het protest is in ieder geval bij het ka binet tegen een muur opgelopen. In feite geeft de politiek op het ogenblik 'niet thuis'. Minister De Koning van sociale zaken heeft een harde stelling betrokken: geen cent extra voor de verpleegkundigen uit de kas van de overheid, geen bemiddeling van pro fessor Albeda, terug naar de eigen on derhandelingstafel. Een complete pat stelling dus, want ook het ideetje van uit het kabinet om de werknemers in ziekenhuizen en aanverwante instel lingen financieel tegemoet te komen via een extra verlaging van de pen sioenpremie is gestrand. Het bewuste pensioenfonds PGGM heeft dat voor stel verontwaardigd van de hand ge wezen. Vandaar dat het 'witte front' van verplegend en verzorgend perso neel - met steun van de vakbeweging - tot een zogeheten harder actiemodel heeft besloten. Het ludieke en pu bliekvriendelijke optreden verandert in zondagsdiensten, werkonderbre kingen en stiptheidsacties in de zie kenhuizen en hinder voor het verkeer buiten de deur. De grote vraag is alleen of de verzorgende-sector-in-opstand met dat alles ook maar iets verder komt. Wie het slagveld van dit conflict probeert te overzien komt tot de ontdekking dat er sprake is van een vorm van machteloosheid aan weers kanten. De acties in de ziekenhuiswe reld zien er tamelijk dreigend uit. Maar tot een echte, ingrijpende ontregeling van de gezondheidszorg zullen ze niet leiden. Het protesterende personeel gaat er, bij alles wat op touw wordt ge zet, van uit dat de patiënten geen na deel mogen ondervinden. En dat is dan tegelijk het zwakke punt van iedere actievorm. Om echt indruk te maken op de politiek moet er méér gebeuren. De politiek op haar beurt heeft best be grip voor de achtergebleven positie van het verplegend en verzorgend per soneel. Ze kan moeilijk ontkennen dat het loonniveau aanpassing verdient. Bovendien is zo helder als glas dat de bezuinigingen in de gezondheidszorg de laatste jaren voornamelijk zijn be reikt door personeelsbestanden in te krimpen. Maar diezelfde politiek staat met de handen omhoog: er is geen geld en we zijn als de dood voor een loon- golf, wanneer deze eisen van de ver pleegkundigen worden ingewilligd. Haaks daarop staat de vrij grote mate van sympathie, die de 'witte opstand' tot nu toe heeft geoogst. Een oplossing van het conflict is daarom op geen stukken na bin nen handbereik. Vroeg of laat komen de verpleegkundigen in de nu lopende en nog komende acties zichzelf tegen. Ze, raken dan verstrikt in het span ningsveld tussen hun rechten en hun plichten. Want een ziekenhuis kan en mag nu eenmaal niet plat. Het kabinet lijkt af te wachten en op dat verloop van de zaak te gokken. Zodra de - nu harde - acties voor de samenleving echte risico's in de gezondheidszorg gaan opleveren, zal de rechter wel in grijpen en is het protest in deze vorm voorbij. Toch zou het wat al te simpel zijn om dat dan ook als het eind van het probleem te zien. Doodlopende ac ties zullen er slechts voor zorgen dat de frustraties en de ongenoegens onder de verplegenden en verzorgenden wor den opgekropt en doorzieken. De kwa liteit van het werk in deze sector komt dan onder druk te staan. Zo dient zich per saldo een veel ernstiger probleem aan. Daarom is de passieve houding van het kabinet in deze kwestie wel wat erg goedkoop en moeilijk te vat ten. De acties in de gezondheidszorg zijn een signaal dat daar structureel van alles fout zit. Wie daarvoor zijn oren dicht stopt en reageert met zoiets als 'jammer, maar niets aan te doen', maakt zich al te gemakkelijk van de zaak af. Wie bovendien een poging tot bemiddeling afwijst uit angst dat het dan toch misschien nog wel eens geld zou kunnen gaan kosten, - die roept zichzelf uit tot een heel korte termijn denker. vdM. DEN HAAG (GPD) - De openbaar-ver- voer-jaarkaart voor studenten zal ze ker niet op 1 september kunnen wor den ingevoerd. De Eerste Kamer zal niet in extra vergadering bijeen ko men, om het wetsontwerp van minis ter Deetman (onderwijs) met spoed te behandelen. Deetman liet de Tweede Kamer vorige week weten dat de parlementaire be handeling van het wetsontwerp deze week moet zijn voltooid, om de OV- jaarkaart nog met ingang van het nieuwe studiejaar te kunnen invoeren. Nu dat niet lukt, wordt de invoering met zeker een maand uitgesteld. Elke maand uitstel kost Deetman 13 miljoen gulden. Hij wilde namelijk te gelijk met de invoering van de jaar kaart de basisbeurs verlagen. In totaal levert dat Deetman een bezuiniging op van 155 miljoen gulden per jaar. CDA en WD in de Eerste Kamer heb ben gisteren laten weten zeker niet in extra vergadering bijeen te zullen ko men om Deetmans wetsontwerp met spoed te behandelen. Eerder leidde een spoedbehandeling van een wets ontwerp van onderwijs tot grote fou ten in die wet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1