Yvonne van Gennip gaat toch nog door i>: 'f VvSiW Ff 71 4#| j ff Vermeule wordt vader en start in Enschede Jen arrestanten fj Ajax-Utrecht MAANDAG 10 APRIL 1989 Eigenbelang Uitslag Indicatie De Schelde TEGEN FEYENOORD WELLICHT UITVERKOCHT Blessuregolf Vreugdedansje KAMPIOEN LAAT WEER EEN PUNT LIGGEN Overdreven ,x V St •mmrn^ rnmmm U I i ,1 t I i»«t I' ■rfv-. N y s «s f 4 bhn Vermeule tussen de kassen van het Westland op weg naar een persoonlijk record op de marathon. ohn Vermeule kan rol an vedette nu ook aan (Door Koen Mijnheer) |IAASSLUIS - Twee jaar geleden Jjebuteerde John Vermeule in het fcWestland op de marathon. In het ljielzog van de toppers legde de Mid delburger - min of meer anoniem - zijn eerste marathon af in 2.17. Za- jerdag werd de 27-jarige Zeeuwse Atleet binnengehaald als de vedette Van de twintigste Westland-mara- Jion. Het tekent de ontwikkeling jan Vermeule die bijna geplet werd nder de druk van het favoriet-zijn. i Maassluis liet Vermeule in alle pzichten nog eens zien dat hij met lie loden last op zijn schouders een oede marathon kan lopen. Dat le- lerde hem in zijn zesde marathon de Terste overwinning op in een nieu- we persoonlijke recordtijd: 2.12.22. Jermeule leverde in Maassluis het nieuwe bewijs dat hij vorig jaar bij de ©lympische Spelen in Seoul aan de "tart had moeten staan. De erg afge trainde Middelburger is niet het type dat elke stok ter hand neemt om de hond te slaan en daarom verwoordde zijn begeleider Wim Verhoorn de fru stratie van Vermeule door te stellen idat de keuzeheren nog eens hebben Kunnen zien dat ze fout waren". Ver meule vertoont immers een erg con- jtante lijn. Met uitzondering van de joor droge warmte geteisterde ma- lathon van New York (november '88) jep hij in elke marathon tot dusver en persoonlijk record. De 42.195 me- pA.VSSLUIS - Twintigste West- pnd-marathon. Temperatuur 10 Taden celsius. Windkracht vier. De Kopgroep (met John Vermeule en de fe'g Dirk Vanderherten) vertrekt foeen schema van 2.11.30 met de in- Tenfie om het parkoersrecord van for Vriend (2.11.41 in 1984) te verbe uren. Doorkomsttijden met tussen jaakjes de schema-tijd: (15.35) (31.10) (46.45) (1.02.20) (1.05.45) (1.17.55) (1.33.30) (1.49.05) (2.04.40) (2.11.30) ■5 km 15.33 ËO km 31.10 ■5 km 46.52 f20 km 1.02.00 [21,1 km 1.05.35 f25 km 1.17.42 [30 km 1.33.52 [35 km 1.49.26 No km 2.05.17 ■2,2 km 2.12.22 i ter door het winderige Westland vormde daarop geen uitzondering. Zijn bescheidenheid heeft hem vorig jaar vermoedelijk dan ook een ticket naar Seoul gekost. Vermeule staat niet gelijk op de barricaden als hem onrecht wordt aangedaan. Zo zou zijn clubgenoot Kim Reynierse in eerste instantie zijn persoonlijke haas zijn in het Westland. Reynierse liet Vermeule echter in de steek voor een lucratieve(re) wedstrijd in Italië. In de omgeving van Vermeule werd daarover schande gesproken, maar de beste Zeeuwse marathon-loper van dit moment liet zich er niet door uit zijn evenwicht brengen en wei gerde zich over dat gebrek aan soli dariteit uit te laten. Toch is John Vermeule zo langza merhand op het punt aangeland waarop hij zijn eigenbelang moet laten prevaleren en eisen kan stel len. In de Westland-marathon re kende hij bijvoorbeeld af met Dirk Vanderherten en dat is niet de eer ste de beste. Vanderherten is drie voudig Belgisch kampioen op de marathon en twee jaar geleden werd hij nog tiende tijdens de we reldkampioenschappen in Rome. Vermeule leunt ondanks zijn gerin ge gewicht zwaar aan tegen de inter nationale top en daarom is hij te leurgesteld over het feit dat zijn werkgever, De Schelde in Vlissin- gen, daar kennelijk moeilijk van doordrongen raakt. Vermeule werkt nog altijd 32 uur in de week als draaier. Hij combineert dat (staand) werk met het lopen van zeer trainingsintensieve marathons. Zijn verzoek om minder te mogen werken werd enkele jaren geleden zelfs in de ondernemingsraad bij De Schelde besproken, maar die 'smeekbede' werd resoluut van tafel geveegd. Vermeule is zelfs door één van zijn superieuren te verstaan ge geven dat hij „maar een middag moest vrijnemen als hij wilde gaan trainen" en dat ze daar niet aan kon den beginnen „omdat straks alle per soneelsleden wel konden vragen om trainingsgelegenheid". Alsof de helft van de werknemers op het punt staat aansluiting te krijgen met de wereld top. zit er maar mee. Ik heb niet de schoolopleiding die Marti ten Kate heeft. Hij kruipt gewoon van achter zijn computer om te gaan trainen. Bij mij ligt dat wat anders. Ik kan niet zomaar stoppen". Rob Mol, schoonvader van de Middelburger en (toevallig) werknemer van De Schelde, maakt zich kwaad over de geringe faciliteiten die zijn schoon zoon krijgt. „Het zou voor een bedrijf als De Schelde toch goed zijn om zo'n jongen wat mogelijkheden te geven. Daar kweek je goodwill mee. John verdient dat ook. Een paar jaar gele den at hij in de auto onderweg naar een wedstrijd zijn handen op van el lende. Dat is nu voorbij. Hij is rusti ger geworden, alleen zou hij nog MAASSLUIS - John Vermeule loopt dit jaar in verband met gezinsuit breiding geen grote internationale marathon. De Middelburger hoopt eind oktober voor de eerste keer va der te worden en in verband daarmee loopt hij 26 augustus in Enschede zijn tweede en laatste marathon van dit jaar. „Ik kan moeilijk het risico lopen dat ik in Peking zit in de perio de rond de bevalling", aldus de 27-ja- rige Dynamo-atleet. „Daarom neem ik het zekere voor het onzekere en start ik eind augustus in Enschede". meer voor zichzelf op moeten ko men". Voorlopig moet Vermeule het slechts stellen met een bescheiden bijdrage van de Nederlandse Sport federatie, waardoor hij van 40 naar 32 uur werk in de week is gegaan. De Middelburger beseft dat hij met de huidige middelen praktisch aan het eind van zijn mogelijkheden zit. „Het komt nu aan op dat soort dingen om straks 2.10 of 2.11 te lopen", stelde hij in Maassluis vast. seerd is op trainingsdiscipline en de zogenaamde bezieling. De Dynamo atleet liep in het Westland een nage noeg perfecte marathon met de Belg Jean Pierre Paumen als de bijna computergestuurde haas. In een voorbeeldig tempo werden Vermeu le en Vanderherten 'gelanceerd' voor de laatste twintig kilometer. „Ik kon zien dat John sterk was van daag", aldus begeleider Roelof Veld. „Als Paumen iets terugviel zat John ernaast en op de klimmetjes zag je hoe taai John was". Vanaf de 23e ki lometer moesten Vermeule en Van derherten alleen verder. Een kleine tien kilometer verder versnelde Ver meule en die demarrage bleek te veel voor de geroutineerde Belg. Vanaf dat moment voegde de Zeeuwse top per daad bij woord. Vermeule koos immers voor de Westland-marathon om uit de schaduw van Ten Kate te treden en bovendien wilde de Mid delburger een marathon winnen. Dat deed hij in Maassluis met over tuiging. „Dit is geweldig voor het zelfvertrou wen. Een marathon winnen is iets aparts", zei Vermeule. Zijn vrouw Jacqueline: „Hij was de laatste da gen niet te genieten". Vermeule: „Als ze dat zegt, zal dat wel zo zijn. Ik wil de hier per se goed lopen. Het is heer lijk om alleen aan de leiding te lo pen". Het topsportklimaat anno 1989 blijkt nog altijd bar. Vermeule: „Ik De scherpe 2.12.22 - twintig secon den sneller dan vorig jaar in Rotter dam - vormt dan ook slechts een in dicatie van de mogelijkheden die Vermeule heeft. Een tijd die geba- De uitslag van de twintigste Westland- marathon in Maassluis is: 1. Vermeule (Ned) 2.12.22, 2. Van der Her ten (Bel) 2.13.15, 3. Dirks (Ned) 2.13.16, 4. Rydzewski (Pol) 2.15.55, 5. Stigter (Ned) 2.16.39, 6. Van Rijthoven (Ned) 2.16.57, 7. Smit (Ned) 2.17.54, 8. Van Huylenbroeck (Bel) 2.18.02, 9. Saelmans (Bel) 2.18.12, 10. Kaczmarski (Pol) 2.18.57,11. Helme (GBr) 2.19.46, 12. Van de Maele (Bel) 2.20.19, 13. Williams (GBr) 2.20.21, 14. Stam (Ned) 2.20.24, 15. Casteele (Bel) 2.21.24, 16. Kraayeveld (Ned) 2.21.33, 17. Pauwelijn (Bel) 2.22.21, 18. Kaniak (Pol) 2.22.44, 19. Ramont (Bel) 2.22.48, 20. De Maat (Ned) 2.24.24. Uitslag Zeeuwen marathon Maasluis: Jan van Laarhoven, Sprint 2.27.20 (4e ve teraan). Kees Priem AV'56 2.44.08. Jan Guiljam, AV'56 2.45.44. Kees Bruins, AV'56 2.50.05. Hans Cornelis, R.A.A. 2.51.45. Wim Wouterse, AV'56 2.55.45. Ewoud Faase, Olympia Halsteren 2.57.00. Jan Korevaer, Dynamo 2.57.54. Henk Nieuwdorp, AV'56 3.00.10. Jan Wiedenhof (vet.), Dynamo 3.04.55. Gerco van Heemst, Delta Sport 3.14.00. Doris Breidenbach, Delta Sport 3.15.33. j>TERDAM (ANP) - De Amster- Jse politie heeft zondag tien sup- ïers aangehouden tijdens de wed- J Ajax-Utrecht. De meeste arres- Ben waren Ajax-supporters. Negen aangehouden wegens openlijke ■eldpleging, één voor mishande- B aldus een politiewoordvoerder. fcns de wedstrijd gooiden rivalise- Bp supporters over en weer voor- Kren in de vakken en poogden jjW-tans het Utrechtvak te betreden. Tjr'die wist dat te voorkomen. «.™nade wedstrijd begeleidde de |fe de Utrecht-supporters naar het ®?n' Daarbij vonden geen inciden- PPlaats. DEN HAAG (ANP) - Yvonne van Gennip zal het komende schaats seizoen haar loopbaan voortzetten. De 24-jari- ge drievoudige Olympi sche kampioene, die lange tijd met de ge- Yvonne van Gennip dachte speelde om te stoppen, heeft besloten mee te blijven draaien met de nieuwe Kern ploeg, die zondagavond bekend is gemaakt. Die kernploeg heeft bij de vrouwen een sterk ge wijzigde samenstelling. Moolhuizen, Preuter, Paul en Bollaert keren niet terug. Voor dit kwartet zijn uitgenodigd de 18-jarige rijdsters Van Schie, Voetelink en Zwolle. Stam en Meijer maken opnieuw deel uit van de kernploeg. Ajax wint gunst van publiek terug AMSTERDAM (GPD) - 'Lucky' Ajax is terug aan het front en er wordt in De Meer dus eindelijk weer 'ns gelachen. Het publiek schaart zich steeds mas saler achter de tot voor kort nog dood gewaande patiënt en dank zij de spec taculaire inhaalrace rinkelt de kassa dit seizoen als nooit tevoren. Kwa men gisteren op het duel tegen FC Utrecht, met 2-0 geklopt, 14.000 men sen af, voor de thuiswedstrijd tegen Feyenoord, aanstaande zondag in het Olympisch stadion, houdt het bestuur rekening met minstens 40.000 bezoe kers. „En ik kijk niet raar op als het een uitverkocht huis wordt", glunder de bestuurslid Coronel. Die financiële klapper komt voor Ajax op een uiterst gelegen moment. Het toeschouwersgemiddelde kan zondag spectaculair opgekrikt worden en dat is hard nodig ook. Door de langdurige sportieve misère kwamen dit, overi gens wel erg curieuze seizoen, gemid deld slechts 10.000 mensen opdagen, met als dieptepunt de verregende thuisbeurt tegen PSV (9.500) in het Olympisch stadion. Het vorige be stuur ging voor het seizoen nog uit van 13.500 bezoekers per thuiswedstrijd. Behalve financieel heeft Ajax ook in sportief opzicht geen enkele reden tot klagen, al dient de vraag zich aan hoe lang het piepjonge elftal de druk nog aankan. Door de blessuregolf is het bij Ajax wekelijks noodgedwongen 'tijd voor teenagers'. Tegen FC Utrecht, door schorsingen en blessures even eens met een overdosis jongeren op stap, moest trainer Kohn een beroep doen op de groentjes Ronald en Frank de Boer, Richard Witschge, Bryan Roy en Wim Jonk en hielden onder meer Marciano Vink en A-junior Stanley de Haas de reservebank warm. De blessuregolf die naast Willems, Wouters, Larsson en Van 't Schip nu ook Bergkamp (lieskwetsuur) heeft getroffen, heeft Ajax ogenschijnlijk niet uit balans gebracht. Na de coupe bij PSV ging het niet meer mis, zoals achtereenvolgens Haarlem (5-0), FC Groningen (4-1, met veel geluk) en FC Utrecht bemerkten. Door de reeks triomfen en de serie hele en halve mis stappen van PSV is Ajax plotseling echter onder zware pressie komen te staan. Gisteren werd dat de ploeg bijna te veel. Toen de tijd begon te dringen ble ven alleen Jonk, de onverwachte gang maker van de ploeg, Winter, Richard Witschge en Verkuyl de rust zelve. De overige Ajacieden verloren het over zicht, werden overvallen door de zenu wen en konden zich slechts dank zij een enorme werklust handhaven. De beloning kwam er in de vorm van een late (77e minuut) treffer van Winter (corner Jonk), waarna Rob Witschge, ingevallen voor Ronald de Boer, nog even een strafschop versierde. Verkuyl had vanaf elf meter net zo wei nig problemen Van Ede te passeren als op 5 februari van dit jaar, toen Ajax in het bekerduel aanmerkelijk minder met FC Utrecht had te stellen. In de tweede beurt miste Pettersson, zicht baar vermoeid en door Robert Roest bekwaam bewaakt, echter scherpte, waren Roy en Ronald de Boer teveel uit op eigen succes en stak bovendien de Utrechtse goalie Van Ede in een be tere vorm. Niet de treffers van Winter, eerder ook tegen PSV al reddende engel en de meest prominente Ajacied wiens con tract nog niet verlengd is, en Verkuyl maar een boogbal van Boogers lever de naderhand het meeste stof tot pra ten. De Utrechtse rechterspits, niét begeerd door Ajax, zag tot zijn onstel- tenis de bal via de keiharde grond te gen de lat ketsen. Het reeds ingezette vreugdedansje maakte het kolderieke tafereel nog mooier. „Dat was mazzelen", vond ook Jonk, ten onrechte niet benoemd tot man van de wedstrijd. De Volendamse technicus kende dit seizoen onder Lin- der een uiterst moeizame start, maar heeft zich inmiddels ontwikkeld tot een zeer bruikbare, voor het publiek attractieve kracht. „Aanvankelijk durfde ik niet veel, ging ik ieder risico uit de weg", aldus de 22-jarige huur ling. „Nu is die drempel weg. Ik begin me hier steeds beter thuis te voelen". De hand van de (leer)meester is zicht baar. Jonk rijdt vanuit Volendam da gelijks samen met dorpsgenoot Müh- ren naar Amsterdam en krijgt ook op het trainingsveld de ene na de andere wijze raad ingefluisterd. „De ene dag gaan we met mijn auto, de andere dag met die van Arnold", ver klapte Jonk. Volgend seizoen hoeft de middenvelder minder op de centen te letten. Ajax wil Jonk zeer graag defini tief inlijven, kwam reeds met Volen dam tot overeenstemming en heeft een aantrekkelijk contract voor hem klaarliggen. Ajax - FC Utrecht 2-0 (0-0). 77. Winter 1-0,87 Verkuyl (strafschop) 2-0. Scheidsrechter: Bakker, toeschouwers: 14.000. wmmm •J**- yprvt,./ i* ms «'«fff v liaaflri ■ÉiHI Scheidsrechter Kees Bakker fluit voor een vertreding van Herman Verrips van FC Utrecht tegen Brian Roy van Ajax. PSV: vechtlust en wilskracht ENSCHEDE (GPD) - De schoonheid van het spel heeft voor de rest van dit seizoen bij PSV definitief afgedaan en plaatsgemaakt voor vechtlust en wilskracht. „Als de grote vorm er niet is, en dat merk ik aan mezelf', biecht te Ronald Koeman na afloop van FC Twente-PSV (1-1) eerlijk op, „zullen we voor het resultaat moeten vech ten. Dat zullen we met elkaar moeten doen, met z'n elven. Want als er één wegvalt, kan dat al fataal zijn", over zag de libero de situatie aan de kop van de ranglijst. Met nog zes competitieronden voor de boeg en met de moeilijke thuiswed strijd van zaterdagavond tegen Roda JC in aantocht, lijkt PSV niet erg ge rust op de afloop van het plots weer on gemeen spannende gevecht om de landstitel. „We staan nu nog één punt voor op Ajax, maar als we er één achter komen", is Koeman bevreesd, „denk ik dat het met ons gebeurd is". De klappen die PSV in een tijdsbestek van een paar weken opliep tegen Real Madrid, Ajax en vorige week tegen Sparta hebben de ploeg geen goed ge daan. „Toch is die nederlaag tegen Sparta misschien wel een goede les ge weest", meent Koeman, die zich zater dag met PSV had teruggetrokken voor een trainingskamp in Rijssen. „Voor deze wedstrijd heerste er een bepaalde onzekerheid in de ploeg, nu weten we dat we samen keihard moeten werken om Ajax voor te blijven. Als we van middag weer verloren hadden, was dat veel erger geweest. Nu hebben we alles nog in eigen hand". verdediging. Het was geen toeval dat FC Twente in Elzinga, Paus, Koop man en Rutten (opnieuw) zijn beste spelers had. Meer hout sneed de opmerking van Hiddink dat de gelijkmaker van Schmidt nooit had mogen vallen. Uit een scherp aangesneden hoekschop van Huistra sloeg de al na zeven minu ten in het veld gekomen vervanger van Lipponen (liesblessure) de bal met het hoofd langs doelman Lodewijks. De grote boosdoener in de ogen van Hid dink was echter niet Koeman maar doelman Lodewijks. Met dat doelpunt antwoordde FC Twente bliksemsnel op de openings goal van Lerby. Uit een afgeslagen hoekschop van Vanenburg sloeg doel man De Koning de bal weg, via de rechtervoet van de Deen belandde het leer met een boogje weer in het Twent se strafschopgebied. De Koning liep achterwaarts terug, raakte de bal met de hand en via Scharmin en de onder kant van de lat verdween de bal over de doellijn. In de eerste helft viel er bitter weinig te genieten en waren twee ploegen aan het werk die onder geen enkel beding wilden verliezen. Bij PSV bleef Koe man angstvallig achterin, FC Twente op zijn beurt voelde er evenmin iets voor risico's te nemen. Voor alles hiel den de Enschedeërs de poort naar De Koning gesloten en lagen Romario en Kieft (die voor het eerst in vijf maan den weer in het eerste speelde) stevig aan de ketting bij respectievelijk El zinga en Paus. Het speet linksbuiten Peter Huistra (begeerd door PSV) dat FC Twente pas na de 1-1 de schroom van zich af wierp. „We hadden te veel ontzag voor PSV en geloofden pas na die 1-1 in een goed resultaat. Toen kregen we in de gaten dat dit PSV kwetsbaar is". De brutaliteit en de flair die FC Twen te ineens aan de dag legde, had een verfrissende uitwerking op de wed strijd. FC Twente was tot drie keer toe dicht bij de winnende treffer, maar reikte niet verder dan een schot tegen de lat van Keur. FC Twente - PSV 1-1 (0-0). 50. Lerby 0-1, 58. Schmidt 1-1. Scheidsrechter: Luinge, toe schouwers: 18.000 (uitverkocht). Gele kaar ten: Rutten (FC Twente), Lerby en Heintze (PSV). Gemeten naar de scoringskansen had PSV in het sinds tijden weer uitver kochte Diekman-stadion het minst te klagen. Trainer Guus Hiddink vond dat echter wat overdreven, en ver wees naar de serie van acht hoek schoppen die de ploeg had mogen ne men tegen de helft voor FC Twente. „We hadden daaruit meer rendement moeten halen", verweet Hiddink de aanval een gemis aan scherpte en koelbloedigheid. Omgekeerd kon dat echter ook worden uitgelegd als een bewijs van kracht van de Twentse John Neijenhuis van FC Twente middenbaant zich een weg tussen Ronald Koeman (links) en Berry van Aerle (rechts), beiden van PSV.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 9