c Twijfel bij CDA en PvdA over betaalbaarheid zwakzinnigenzorg Doden bij rellen in Sovjetunie Loonruimte beschikbaar stellen voor het milieu JONGE binnen- en buitenland het weer in zeeland en in europa 3 p. SABOTAGE IN BODEGRAVEN Overval op Amsterdams Citytheater Confrontatie rond kraaien bleef uit KRITIEK OP NOTA DEES VOORSTEL FNV NOORD-BRABANT Boeren MAANDAG 10 APRIL 1989 i)EN HAAG (GPD) - De oliemaatschappijen Esso en Shell zoe ken naar mogelijkheden de ondergrondse olietanks bij benzi- estations te beveiligen tegen sabotage. De maatschappijen den zich hiertoe gedwongen na de actie tegen het Shell-sta tion Bodegraven waarbij actievoerders zo'n tank via het peil- rat lijvulden met water. Het gevolg was dat automobilisten raëlische marine engt bootje met llestijnen tot zinken Hoog water Vooruitzichten I Laag water 1 Vooruitzichten CPN is tegenstander van legitimatieplicht Deetman geeft privatisering beurzen niet op liemaatschappij en eveiligen tanks er getankt hadden, langs de kant van de weg kwamen an. Hen onderzoekje van Avro's Radio- Tiaal bleek dat de beveiliging van ■Jnndergrondse opslagtanks, die ■kwel 100.000 liter brandstof bevat- Hij de meeste pompstations in ons te wensen over laat. Het blijkt heel simpel te zijn om via de peilgaten JuZALEM (DPA/RTR/AFP) - Een louilleschip van de Israëlische line heeft in de nacht van zaterdag opgondag voor de kust aan de grens Libanon een rubberboot tot zin- Bfi gebracht en de vier opvarenden, mannen en een vrouw, gedood. Dit heeft een woordvoerder van de TRredesmacht in Libanon UNIFIL ■ag verklaard. bÜ Israëlische legerwoordvoerder ■eerder alleen gezegd dat alle opva- ■en van het bootje waren gedood, baai had geweigerd te zeggen om hoe- jveel mensen het ging. Naar zijn zeggen jvaren de opvarenden gewapend en Een vermoedelijk landen bij de Is- fflsch plaats Rosh Hanikra om in de guurt daarvan een nederzetting aan te Aan Israëlische zijde vielen slachtoffers, zo zei de woordvoer- Iddels heeft een pro-Syrische Pale- |se groepering in de Zuidlibanese Sidon de verantwoordelijkheid lëist van de mislukte aanval op ■sraelische nederzetting. van de tanks water, suiker of andere stoffen die Schadelijk zijn voor de auto motor, toe te voegen aan de inhoud van de tanks. Uit het onderzoek van de Avro blijkt dat bij de meeste stations de doppen op de peilgaten slechts met een een voudig hangslotje zijn afgesloten. Ook komt het voor dat er niet meer in zit dan een borgpen die met een tikje van een hamer losgeslagen kan worden. In een aantal gevallen was de dop hele maal niet vastgezet, waardoor hij zon der gereedschap losgedraaid kan wor den. Pomphouders en een tankwagen chauffeur die dagelijks de pompsta tions van brandstof voorziet, bevestig den deze bevindingen. „Het is zo los", aldus de pomphouder. Volgens de chauffeur is het bij bijna alle stations „kinderwerk" de doppen los te krijgen. Bij de getroffen pomp in Bodegraven gaat 's nachts voortaan de hoofd- Advertentie mum golfhoogte monding Scheldes: oplopend een halve meter. Hang is het stukken slechter dan Jede afgelopen dagen gewend waren. Stond het weekeinde in het teken van Ieschijn, vandaag is het bewoling fcoi overheersen. Deze bewolking Ii samen met een kleine depressie Bii het gebied nabij Bordeaux naar etnoorden is getrokken en daar is sa- Bgegaan met een storing die zich aföe oceaan naar de Britse eilanden verplaatst. De samengesmolten V trekken vandaag over ons heen Bal resulteert zoals eerder gemeld 'Veel bewolking en af en toe buiige jffisïag. De wind zit in de zuid en is tij krachtig terwijl de termometer on- 'nks de bewolking toch nog kans ziet nlS graden aan te wijzen. De komen- Tagen blijft het wisselvallig en blij- wceaanstoringen de dienst uitma- 11 april Zon Maan ZON EN MAAN op 0652 op 0939 onder 2030 onder 0304 Wool wHit morgen: met een zuidwestelijke foming wordt zachte maar vochtige aangevoerd. Wolkenvelden afge beld door enkele opklaringen en af toe regen of motregen. Matige later mhtige wind eerst uit zuidwest later zuid. woensdag tot en met vrijdag: oudend wisselvallig. zuid 4 tot 5, ruimend zuidwest, matig, later goed, temperatuur Irnter: 8 graden, afwijking water- Iden: geringe verlagingen, maxi- uur cm uur cm Maandag 10 april Vlissingen 05.29 255 17.58 217 Terneuzen 05.50 278 18.17 239 Bath 06.53 323 19.21 283 Roompot buiten 05.30 192 18.00 158 Zierikzee 07.20 174 19.45 147 Yerseke 07.20 201 19.45 172 Philipsdam West 07.45 181 20.05 157 Dinsdag 11 april Vlissingen 06.17 230 18.48 185 Terneuzen 06.37 252 19.08 207 Bath 07.39 296 20.12 248 Roompot buiten 06.15 176 18.50 135 Zierikzee 08.05 167 20.25 133 Yerseke 08.00 192 20.30 155 Philipsdam West 08.25 175 20.45 143 uur cm uur cm Maandag 10 april Vlissingen 12.06 221 00.26 206 Terneuzen 12.33 233 00.52 217 Bath 01.15 252 13.43 255 Roompot buiten 11.55 164 00.20 154 Zierikzee 13.30 162 Yerseke 01.00 165 13.30 176 Philipsdam West 13.25 170 Dinsdag 11 april Vlissingen 12.48 197 Terneuzen 13.16 207 Bath 01.56 241 14.22 230 Roompot buiten 12.45 151 Zierikzee 01.35 153 14.10 153 Yerseke 01.45 168 14.15 166 Philipsdam West 01.40 163 14.05 161 luid-Scandinavië: Half tot zwaar pwolkt en overwegend droog. Mid- pgtemperatuur rond 12 graden. Jenemarken: Half tot zwaar be volkt en droog. Middagtperatuur nd 13 graden. ritse Eilanden: Veel bewolking en ooral in het westen wat regen, later °k opklaringen.Middagtempera- ur van 10 tot 13 graden, enelux en Bondsrepubliek Duits- mi: Af en toe zon maar ook een en- ele bui. Middagtemperatuur van graden aan de kust tot 17 graden het zuiden. rankrijk: Half tot zwaar bewolkt woensdag af en toe wat regen, ^dagtemperatuur van 12 graden het noorden tot 18 graden in het iden. 'penland: Veel bewolking en Buien. Middagtemperatuur in het raê'and en de dalen rond 17 graden. fjPmije, Portugal: Eerst nog af en e zon, later vanuit het westen op- onrende bewolking en af en toe wat gen. Middagtemperatuur van 16 net noorden tot 23 in het zuiden al'ë, Yoegoslavische- en Griekse- nst: Bewolking en buien. Middag- mperatuur van 17 graden in het oorden tot 20 in het zuiden. W m/s °C Amsterdam licht bew. zo 8 14 Aberdeen zwaar bew. zzo 8 8 Athene half bew.' WZW 2' 19' Barcelona zwaar bew. 0 9 16 Berlijn half bew. W 3 13 Budapest licht bew. w 3 18 Bordeaux regen wzw 2 14 Brussel zwaar bew. ozo 5 15 Cyprus zwaar bew.' zzo 3' 24' Dublin zwaar bew.' z 10' 12' Frankfurt zwaar bew. ZO 4 16 Genève zwaar bew. 0 2 13 Helsinki zwaar bew.' ozo 5' 3' Innsbruck onbewolkt zzo 6 17 Istanbul half bew.' ono 8' 20' Klagenfurt licht bew. verand 16 Kopenhagen regenbui wzw 5 8 Las Palmas zwaar bew.' nw 10' 21' Lissabon regenbui nnw 4 15 Locamo half bew. wnw 2 15 Londen zwaar bew. ozo 7 14 Luxemburg zwaar bew. ozo 6 14 Madrid zwaar bew. nno 2 12 Malaga onweer no 2 14 Mallorca zwaar bew. zzo 4 22 Malta onbewolkt' zo 6' 19' Moskou onbewolkt zzo 1 12 München onbewolkt ono 3 14 Nice zwaar bew. ono 8 16 Oslo zwaar bew. n 1 7 Parijs zwaar bew. ozo 5 15 Praag licht bew. o 2 11 Rome licht bew. z 4 18 Split licht bew. zw 4 19 Stockholm half bew. zzw 3 8 Warschau regenbui nw 4 16 Wenen zwaar bew. nnw 5 16 Zürich zwaar bew. o 4 17 kraan van de waterleiding dicht, maar andere pomphouders hebben daarvan nog geen beleid gemaakt. Volgens de ANWB zijn de benzine pomphouders verantwoordelijk voor schade die automobilisten lijden als hun wagen wordt bijgetankt met ver vuilde benzine. „Tot nu toe konden de pomphouders zich beroepen op over macht. Nu kan dat niet meer. Iedere pomphouder kan weten dat het moge lijk is dat zijn tanks via de peilgaten vervuild worden", aldus een juridisch medewerker van de ANWB. Shell en Esso hebben laten weten schade die veroorzaakt is door het tan ken van inferieure brandstof, te ver goeden. AMSTERDAM (ANP) - Twee overval lers hebben in de nacht van zaterdag op zondag vijf personeelsleden van het Citytheater aan het Leidscheplein in Amsterdam in een kast van de bio scoop opgesloten en wisten zondag rond elf uur met een forse greep uit de kas, die zo'n honderdduizend gulden bevatte, het pand via de achterzijde weer te verlaten. De twee lieten zich na de voorstelling opsluiten in het theater. Rond vier uur in de morgen overmeesterden zij eerst de nachtportier en later vier schoon makers. Zij werden opgesloten in een schoonmaakkast van het theater. De administrateur van de bioscoop on derging gedurende de ochtend hetzelf de lot. In de loop van die zondagochtend kwamen de bedrijfsleider en de assis tent-bedrijfsleider ook het gebouw binnen. Zij werden gedwongen om twee kluizen open te maken, waardoor de overvallers, gehuld in bivakmutsen en met vuurwapens uitgerust, onge veer honderdduizend gulden wisten te bemachtigen. Ook de laatste twee moesten de kast in, waardoor het op gesloten gezelschap uiteindelijk acht personen bedroeg. Een van de schoonmakers wist zon dagochtend de bovenkant van de kast open te breken, waarna de politie werd gewaarschuwd. SOESTDIJK (ANP) - Prins Bernhard en prinses Julia na kijken toe hoe scouts het principe van een hetelucht ballon tonen. Prins Bernhard trad. zaterdagmorgen op paleis Soestdijk na 50 jaar terug als koninklijk commis saris van de vereniging Scouting Nederland. Ter gelegenheid hiervan gaven zo'n 300 padvinders een demonstratie van luchtscouting in de paleistuin. Zo werd ondermeer getoond hoe een lijnbestuurd model vliegtuig gevlogen moet worden. Prins Bernhard en prinses Juliana namen uitgebreid de tijd om zich tijdens een wandeling langs de diverse activiteiten te laten in formeren over luchtscouting. Aan het eind van de rondgang kreeg prins Bernhard een spelenbox aangeboden van de directeur van Scou ting Nederland, de heer H. van Ark. Deze kist bevat al lerlei spelletjes speciaal voor gehandicapten. De spelenbox is ontwikkeld door Scouting Nederland met een financiële bijdrage van de prins en de prinses die een gedeelte van het nationaal geschenk ter gele genheid van hun 50-jarig huwelijksfeest aan de scou ting beschikbaar stelden. De spelletjes in de kist zijn niet alleen bedoeld voor ge handicapte scouts. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Ka mer zet vraagtekens bij de betaal baarheid van de zwakzinnigenzorg in de toekomst. CDA en PvdA missen in de nota Zorg en dienstverlening aan geestelijk gehandicapten van staats secretaris Dees, een hoofdstuk waarin staat hoe hij zijn plannen wil finan cieren. CDA-Tweede Kamerlid Laning-Boer- sema wees er zondag voor de NCRV- radio op dat het ouder worden van de zwakzinnigen de komende jaren zorgt voor nog meer kosten. Ze gelooft niet dat de 17,4 miljoen gulden die Dees ex tra wil uittrekken voor de zorg aan geestelijk gehandicapten, voldoende is. PvdA-woordvoerder Van Otterloo: „De tussenbalans wordt aardig opge maakt in de nota maar er staat niet in, wat er nu moet gebeuren". Ook hij con stateerde dat het extra geld dat Dees beschikbaar stelt, niet voldoende is om de problemen aan te kunnen. De Politieagenten bewaken het belangrijkste regeringsgebouw in Tbilisi tegen de demonstranten. SOECHOEMI (RTR/AFP) - In Tbilisi, de hoofdstad van de Sovjetrepubliek Georgië, zijn in de nacht van zaterdag op zondag zeker zestien mensen omge komen bij een treffen tussen militai ren en nationalistische betogers. Dit heeft de televisie van de republiek ge meld. De televisie, die de gehele ochtend niet had uitgezonden, bracht het nieuws met details over de rellen. „Zestien mensen werden gedood en meer dan 100 raakten gewond", aldus de TV die daaraan toevoegde dat verder ook 91 militairen gewond raakten, van wie vier zeer ernstig. Troepen gesteund door tanks veegden zondag Rustaveli Prospekt, waar de ongeregeldheden hadden plaatsge vonden, schoon. „Er bevinden er zich nog zeer velen in de zijstraten", aldus een ooggetuige. „Jongeren rijden rond met zwarte vlaggen en rouwbanden om de doden te eren". De ongeregeldheden braken uit voor het belangrijkste regeringsgebouw in het centrum van de stad, waar zich en kele duizenden mensen hadden verza meld die weigerden gehoor te geven aan diverse oproepen uiteen te gaan. Veel betogers riepen op tot afschei ding van Georgië van de Sovjetunie en van herintegratie van het autonome gebied Abchazië in de republiek. Oog getuigen verklaarden dat zondag zo'n 7.000 Georgiërs in Soechoemi, de hoofdstad van Abchazië, met vlaggen de straat opgingen om te protesteren tegen de Abchazische eis tot afschei ding van hun gebied van Georgië. TILBURG (GPD) - De FNV Noord-Bra bant is bereid om loonruimte in het bedrijfsleven te offeren aan de aan pak van de milieuvervuiling in deze provincie. Dit zei vice-voorzittter J. Broens na afloop van de provinciale voorjaarsvergadering van de FNV, za terdag in Tilburg. „De situatie in het Brabantse is zo ern stig, dat ons milieu alle prioriteit dient te krijgen", aldus Broens. Zelfs als dat ten koste gaat van opslag voor werk nemers, vindt hij. „Ik kan mij goed voorstellen dat de mensen, als zij zich nog sterker bewust worden van de milieuproblemen, be reid zijn wat minder naar het loonzak je te kijken. Wij zullen dat bewustwor dingsproces in elk geval moeten sti muleren", aldus Broens. Hij noemt dit standpunt goed te rij men met de merendeels forse loonei sen (5 tot 6 procent) die de vakorgani saties de afgelopen maanden stelden. „Wij weten heel goed hoeveel loon ruimte er op dit moment is. Er blijft voldoende over voor het bedrijfsleven om een milieuplan op te stellen. We zijn dan ook niet bang dat we met onze looneisen de werkgevers tegen de ha ren in strijken", verduidelijkt Broens. De Brabantse FNV gaat de bewust wording van de bevolking onder meer stimuleren door een actieprogramma. Binnenkort krijgen alle inwoners van de provincie een folder, waarin de FNV de ernst van de milieusituatie uit de doeken doet. Ook werden alle FNV-le- den zaterdag in Tilburg opgeroepen in hun afdelingen te letten op plaatselij ke politici die het niet zo nauw nemen met het milieu. Secretaris Jan Jetten van het dis- trictsbestuur van de FNV Noord-Bra bant maakte zaterdag ook bekend dat sinds het jaarverslag een paar weken geleden verscheen, de toch al niet te beste relatie met de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) is verbroken. De FNV stelt in het jaarverslag de boe ren voor een belangrijk deel verant woordelijk voor de 'grootschalige ver loedering van het buitengebied'. AMERSFOORT (ANP) - De Commu nistische Partij Nederland (CPN) is te genstander van invoering in ons land van een legitimatieplicht. Op haar congres in Amersfoort werd dit stand punt zondag alsnog toegevoegd aan de bestuursopvatting over de bestrij ding van vreemdelingenhaat en dis criminatie. Hoofdpunten van het partijbeleid zijn verder het terugdringen van de bewa pening, een schoon milieu, maat schappelijke en politieke vernieuwin gen, herverdeling van betaalde en on betaalde arbeid, herstel en verbete ring van het stelsel van sociale zeker heid, koopkrachtverhoging. Opnieuw sprak het congres zich uit voor steun aan de strijd tegen de apartheid in Zuidafrika. De CPN schaarde zich achter de op 20 en 21 april te houden vreedzame blokkade van het Shell-laboratorium in Amster dam-noord. Tenslotte legde het congres vast dat de jaarlijkse dodenherdenking op 4 mei een blijvend karakter moet krij gen en dat bevrijdingsdag (5 mei) tot een nationale feestdag moet worden uitgeroepen waarop iedereen vrij is. Advertentie PvdA'er pleitte voor verhoging van de premie voor de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten AWBZ. „Als de pre mie met ééntiende procent wordt ver hoogd, levert dat 200 miljoen gulden extra op. Maar 100 miljoen is al vol doende", aldus Van Otterloo. De ouders van de geestelijk gehandi capten zijn het daar niet mee eens. De achterstand is zo groot dat verhoging van de AWBZ-premie niet voldoende oplevert om die in te lopen, aldus voorzitter Wijnbeek van de ouderfe deratie. „Als er niet meer geld komt, blijft het pappen en nathouden". HAVELTE (GPD)-In Zuidwest-Dren- the zijn afgelopen zaterdag wel kraai- achtigen afgeschoten, maar in veel mindere mate dan aanvankelijk was verwacht. Toch sprak de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV) na afloop, bij monde van waarnemend-directeur W. van Doorn, van een geslaagde actie. „Als er vijf tig jagers in het veld zijn geweest, zijn wij meer dan tevreden". Middels een kort geding had de stich ting Kritisch Faunabeheer het af schieten willen voorkomen, maar de Asser-rechtbankpresident mr. E. J. Anneveldt doet pas morgen uitspraak. Indien de rechter bepaalt dat de kraai en, die volgens de KNJV schade berok kenen aan landbouwers, wel mogen worden geschoten, stapt Kritisch Fau nabeheer naar de Raad van State. Hoewel Kritisch Faunabeheer en de KNJV met zwaar geschut zaterdag in Zuidwest-Drenthe waren vertegen woordigd, is het niet tot een confronta tie tussen beide partijen gekomen. Simpelweg, omdat ze eikaars aanwe zigheid betwijfelden. De mensen van Kritisch Faunabeheer verkeerden in de veronderstelling dat de jacht was afgeblazen onder druk van de publieke opinie. Er werd echter wel op kleine schaal gejaagd, maar de kopstukken van de KNVJ stonden in het Drentse Havelte alleen de pers te woord. DEN HAAG (GPD) - Minister Deet man van onderwijs houdt vast aan zijn voornemen het geld voor studie beurzen niet meer zelf voor te schie ten. Ondanks het mislukken van zijn plan studenten voortaan geld te laten lenen bij de banken, houdt Deetman vast aan het uitgangspunt dat de beurzen geprivatiseerd moeten wor den. Voor de Tros-radio zei de bewindsman zaterdag dat het niet goed is dat bur gers voor miljarden in het krijt staan bij de overheid. De plannen om studenten voortaan een deel van hun beurs bij de banken te laten lenen mislukten, omdat Deet man het niet met de banken eens kon worden over de hoogte van de afkoop som voor het 'sociaal risico'. Daarmee wordt het risico bedoeld dat de ban ken lopen als afgestudeerden hun le ning niet kunnen terugbetalen. Deetman wil zich niet neerleggen bij deze tegenvaller. Hij wil het komend half jaar gebruiken om toch een oplos sing te vinden en is bereid de onder handelingen met de banken te hervat ten. Maar daarnaast onderzoekt hij de mogelijkheden om een zelfstandige bv - de BV Studielening - op te richten, om op die manier een oplossing te vinden. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Wal straat 94 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst Tel. 01140-14058. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Opening kantoren: maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en t zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 72,05; franco per post 86,50; per maand 24,85; jaarabonnement 275,00; jaarabonnement franco per post 335,00; losse nummers: maandag t/m vrijdag 1,25, zaterdag 1,50 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 140 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen. iillliLÜLU'J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 3