PZC Bestuur 'Terneuzen kritiek misplaatst Vier gidsen legden hun 'examenrondleiding' af Geschiedenis voortgezet onderwijs in streekmuseum Leerlingen Schippersinternatei bijeen voor zaalvoetbaltoernoo] ■■■PS I Bazaar van school Breskens brengt ruim elf mille op ■■LI Studenten Hogeschool knappel oude marechausseekazerne op streek WEL VOORRANG VOOR OUDERENHUISVESTING jiW INITIATIEF PROMOTIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN DR BOERTIEN LUIDDE SCHOOLBEL INTERNAAT KONINGIN JULIANA ORGANISATOR MUSEUMPLAN AARDENBURG VORDERT MAANDAG 10 APRIL 1989 Hardrijders op de bon in Aardenbur^ en Schoondijke Subsidieaanvragen in Aardenburgse Welzijnscommissie Dialezing over reis naar Nicaragua KOEWACHT NIE UW-NAMEN TERHOLE Jaarvergadering Bouw- en Houtbond FNV in IJzendijke Agrarisch Contact over termijnmarkt WALSOORDEN I a .:9rtu TERNEUZEN - Het bestuur van de Woningbouwvereniging Terneuzen vindt de verwijten dat te weinig aandacht wordt besteed aan de problematiek van de ouderenhuisvesting volkomen misplaatst. De bouwvereniging kent inte gendeel juist hoge voorrang toe aan het oplossen van die problemen. In Ter- neuzen bestaat een schreeuwend tekort aan betaalbare woningen voor oude ren. Volgens de CDA-fractie in de Terneu- zense gemeenteraad had de bouwver eniging zich daarom soepeler moeten opstellen bij de beoordeling van het plan van een projectontwikkelaar om de leegstaande flats in de Peter van Anrooylaan geschikt te maken voor huisvesting van ouderen. De flatge bouwen werden vorig jaar door de bouwvereniging verkocht; de exploi tatielasten waren veel te hoog. In het verkoopcontract werd echter een be paling opgenomen, die het plan om de flats bijvoorbeeld geschikt te maken voor de huisvesting van ouderen on mogelijk maakt. Het CDA verwijt de bouwvereniging 'dat flnancieel-econo- mische motieven kennelijk zwaarder wegen dan de hoofddoelstelling: volkshuisvesting voor die groepen in de samenleving die daar zelf moeilijk in kunnen voorzien'. Dat leverde het CDA al direct een boze reactie van de kant van de PvdA op. Nu heeft ook het bestuur van de wo ningbouwvereniging gereageerd. Het bestuur in een verklaring: „Het verzoek van de gemeente Terneuzen om de reeds door het college gegeven toestemming voor de verkoop van de flats aan de Peter van Anrooylaan in heroverweging te nemen gezien de problematiek rond de huisvesting voor ouderen, heeft het bestuur van de woningbouwvereniging ertoe ge bracht nog meer prioriteit te geven aan de lopende activiteiten met be trekking tot de ouderenhuisvesting. Het is tegen die achtergrond dan ook ronduit verbijsterend uit de krant te moeten lezen dat wij onze doelstellin gen geweld zouden aandoen ten gun-- ste van flnancieel-economische over wegingen." Het tegendeel is waar, stelt het bestuur vast. Door de verkoop van de flats is 'een leegstandsprobleem' opgelost en daarnaast wordt op alle mogelijke manieren gepoogd dat an dere probleem, de ouderenhuisves ting, uit de wereld te helpen. In een verklaring somt het bestuur een aantal mogelijke oplossingen op. Zo vindt op dit moment een haalbaar heidsonderzoek plaats naar de aan passing van de 'portiekflats' a in de Alvarezlaan. In de loop van mei wordt de knoop wat dat betreft door gehakt. Zijn de flats geschikt te ma ken voor de huisvesting van ouderen dan zou dit eind '89 nog zijn beslag kunnen krijgen. „Wel is duidelijk ge worden dat pas van een succesvol project kan worden gesproken als ook de woonomgeving een injectie krijgt", schrijft het bestuur in de ver klaring. Binnen de bouwvereniging wordt ook bekeken of een van de Diepenbrock- flats geschikt gemaakt kan worden voor ouderen. En voorts wordt gestu deerd op uitbreiding van het voorzie ningenpakket ten behoeve van de Ves- te-flats aan het Oostelijk Bolwerk. Daarbij behoort overname van het 'dienstencentrum' door de gemeente tot de mogelijkheden. Zoals bekend wordt onderzocht of de keuken van het dienstencentrum in de toekomst kan worden gebruikt voor het bereiden van maaltijden voor ouderen. En tenslotte werkt de bouwvereniging in overleg met de gemeente aan een plan om woningen van oudere mensen aan te passen. De gidsen en hun bezoekers genieten vanaf de toren van Sint-Anna ter Muiden van het Zeeuws-Vlaamse land schap. TERNEUZEN - Ter afronding van de gidsencursus leidden vier aan komende gidsen zaterdag bezoe kers door West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Het was de laatste opdracht die de gidsen moesten volbrengen on der de ogen van twee van hun do centen, de heer Walter Berton (reis- leiden en reisplanning) en me vrouw F. Malfait (kunstgeschiede nis) en van Tiny Maenhout, public- relationsvrouw van de Stichting Promotie Zeeuwsch-Vlaanderen, voor zij door de stichting als gids worden geïnstalleerd. Twee jaar geleden is de Stichting Promotie Zeeuwsch-Vlaanderen on der leiding van mevrouw Maenhout begonnen met het opzetten van een gidsencursus. Doel: Zeeuwsch- Vlaanderen uit zijn isolement halen, verbetering van de beeldvorming en behoud en zo mogelijk vergroting van de koopkracht vanuit België en andere Europese landen. De tocht van zaterdag voerde door polder landschappen, via kreken-, smok kel-, schansen- en grenspalenroutes naar historische plekjes en beziens waardigheden als Sint-Anna ter Muiden, de Stenen Beer in Sluis en de Sint Baafskerk in Aardenburg met als eindpunt Cadzand, de bou levard, de zee en het Zwin. Eerder hadden collega's proefroutes uitge stippeld en gegidst door de Kanaal zone en Oost-Zeeuwscn-Vlaanderen met aandachtspunten als de Schel de voor geïnteresseerden in scheep vaart en visserij, Hulst en Axel voor belangstellenden in folklore en his torie en de Braakman voor de gezel ligheid. De Stichting Promotie Zeeuwsch- Vlaanderen zal in mei 25 personen officieel erkennen als gids voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorlopig zijn er volgens Tiny Maenhout voor dit seizoen al vijftien busreizen, voorzien van gids voor Zeeuwsch- Vlaanderen geboekt. Cursisten wor den ook ingezet voor begeleiding van vrouwengroepen en busreizen en als tolk/vertaler. AARDENBURG/SCHOONDIJKE Bij snelheidscontroles in Aardenbi, en Schoondijke zijn zondagmiddag bestuurders bekeurd. In Aardenburg is gecontroleerd aam Oude Kerkstraat. Van de 688 voert gen die passeerden reden er 36 te ha De hoogst gemeten snelheid bette' 85 kiliometer per uur, waar de toe» stane snelheid vijftig kilometer b uur bedraagt. In Schoondijke werd gecontrole# aan de rijksweg. Hier passeerden j: voertuigen, waarvan er 31 te hardrr den. De hoogst gemeten snelheid ij droeg hier 110 kilometer per uur li een geoorloofde maximumsnelbd van tachtig kilometer per uur. AARDENBURG - De commissie v welzijnsbeleid van Aardenb» krijgt woensdag in de vergader» weer een aantal subsidieverzoek voorgeschoteld. De Stichting Jeugd Centrale vraai geld voor het kinderclubwerk. Ookt Stichting Vervoer Beoefenaars c- handicaptensport, het Zeeuws Orkg Vrouwen Bellen Vrouwen en de Sc: ting Aardenburg zouden graag eeni drag(je) van het Aardenburgs genet tebestuur tegemoet zien. De commissie vergadert vanaf 15. uur in het gemeentehuis. IJZENDIJKE - Jacqueline Doensj dewerkster van het Nicaragua-coi té Zeeuwsch-Vlaanderen houdt zal dag 15 april in het clubwerkgebn aan de Karnemelkstraat in IJzendij een dialezing over haar reis naar! Middenamerikaanse land. Spedl aandacht schenkt de Terneuzenseif het ontwikkelingsproject Oostbil Condega. De dialezing begint omlt| uur. Zaterdag 22 april wordt in IJzendij! een sponsor-wandeltocht gehouJ voor het Condega-project. De tocht! gint om 13.00 uur. Intekenformuliel zijn op 15 april verkrijgbaar infl clubgebouw en daarna bij Annekeif Eek. De heren W. Ooms en P. van de Vijver van de museumcommissie bekijken samen met het echtpaar Boertien Iv.l.n.r.l de tentoonstelling in het streekmuseum in IJzendijke. Schieting In café De Oude Molen i wordt morgen, dinsdag, een schieting voor ouderen gehouden. Aanvang 13.30 uur. Zangkoor Het zangkoor Sint Ce cilia uit Nieuw-Namen houdt woens dag de algemene ledenvergadering in zaal Thilleman. De bijeenkomst be gint na de wekelijkse repetitie van 19.00 uur. IJZENDIJKE - Commissaris der ko ningin dr C. Boertien heeft zaterdag in IJzendijke de tentoonstelling 'Het voortgezet onderwijs in West- Zeeuwsch-Vlaanderen' geopend. De tentoonstelling in het Streekmuseum geeft een overzicht van de geschiede nis van het voortgezet onderwijs van af 1900 tot nu. Er zijn foto's, schriftjes, schoolborden, bankjes en alle moge lijke andere schoolattributen te zien. Voorafgaand aan de opening was er een bijeenkomst in de Nederlandse hervormde kerk, vlakbij het museum. Daar verrichtte dr Boertien eigenlijk al de openingshandeling: hij luidde de bel van de school in Waterlandkerkje. In de kerk stonden dr H. Waalwijk en ir J. Roest uitgebreid stil bij de historie van de scholen. Namens de commissie streekmuseum bood Pol van de Vijver de commissaris én burgemeester J. Kruize van Oostburg een ingelijst 'do cument' aan. De commissaris kreeg een oude brief, waarin de goede ver houding tussen een van zijn voorgan gers en de gemeenten IJzendijke en Oostburg tot uitdrukking kwam en burgemeester Kruize ontving een in gelijste brief uit 1816, waarin de toen malige koning Willem 1 IJzendijke stadsrechten verleende. 'Het voortgezet onderwijs in West- Zeeuwsch-Vlaanderen' is een thema tentoonstelling, die tot en met 22 okto ber te zien is. De tentoonstelling werd ingericht door de vaste krachten van het museum, die daarbij alle mogelijke hulp kregen van medewerkers van de scholen en van de Heemkundige Ver eniging, die vooral naspeuringen ver richtte naar de geschiedenis van in middels verdwenen scholen. Het ver haal van al die scholen is overigens te- IJZENDIJKE - De afdeling IJzendijke van de Bouw- en Houtbond FNV houdt dinsdag haar jaarvergadering in zaal Hofzicht aan de Koninginne straat in IJzendijke. Tijdens de bij eenkomst worden twee jubilarissen gehuldigd: J. Ekkebus en F. de Vilder. Districtsbestuurder H. Lenting zal de bijbehorende versierselen opspelden. Na de vergadering volgt een kaarting. SCHOONDIJKE - Het Regionaal Agrarisch Contact (RAK) West- Zeeuwsch-Vlaanderen houdt donder dag in de agrarische school in Schoon dijke een lezing over de termijnmarkt. Vooral de aardappel- en varkenster- mijnmarkt krijgen de aandacht. Na de lezing is er gelegenheid voor vragen en discussie. rug te vinden in een boekje dat in het museum verkrijgbaar is. De muziekvereniging Geduld Over wint uit IJzendijke zorgde zaterdag, onder leiding van dirigent George Clauws, voor de muzikale omlijsting. Kaarting - In café De Kroon wordt vandaag (maandag) een kaarting ge houden. Aanvang 14.00 uur. Schieting In café Rue du Nord wordt morgen, dinsdag, een schieting voor ouderen gehouden. Aanvang 13.30 uur. "f I f I 1 Een aanval van Prinses Marijke Rotterdamop plaatsgenoot Rotterdam tijdens het zaalvoetbaltoernooi voorscm sinternaten. BRESKENS - De bazaar in de openba re basisschool in Breskens heeft za terdag rond de elfduizend gulden op gebracht. Daar komt naar verwach ting nog een paar duizend gulden bij van de sponsorloop, die werd gehou den. „Het was Breskens op zijn best", meende Wil Verherbrugge, die samen met Menno den Hamer de leiding van de bazaar had. De gehele dag heerste er een gezellige drukte in de school. De kinderen en volwassenen vermaakten zich tijdens de bazaar met activiteiten als enve loppen trekken, schieten, schminken, beschuit versieren en een spelcircuuit. In totaal waren er dertig activiteiten. De wafels, suikerwafeltjes en twintig kilo suikerspekken gingen vlot van de hand. De organisatie deed een goede zet met het vertonen van een film over Breskens, van zo'n 25 jaar geleden. Op die film kwamen ook veel ouderen af. Opmerkingen als 'dat is Marie van Jeek' en 'dat ben jij, maar toen had je nog haar' werden diverse malen ge maakt. Zo'n vijftig mensen besloten dan ook om de videoband te bestellen, die van de film wordt gemaakt. Zo'n zeventig vrijwilligers zorgden dat alles goed verliep tijdens de bazaar. De op brengst van de bazaar wordt besteed aan verfraaiing van het schoolplein. TERNEUZEN - Het zaalvoetbaltoernooi van Nederland se schippersinternaten zaterdag in Terneuzen is gewon nen door 'Sportdorp Irene' bij de jongens en 'Prinses Mar griet' bij de meisjes. De organisatie was ditmaal in handen van het schippersin- ternaat Koningin Juliana uit Terneuzen. Het toernooi, dat werd gehouden in de Axelse sporthal 't Sportuus, had een spannend en sportief verloop. Bij de jongens ging de sporti- viteitsprijs naar Robbenoord uit Rotterdam en bij de meis jes wist de organiserende vereniging deze 'fairplay' in de wacht te slepen. Na afloop reikte directeur A. Koers van het schippersi| naat in de kantine de prijzen uit. Hij had veel iofvof organisatie en benadrukte het belang van een sportevenement. Einduislag, jongens: 1 Prinses Irene (Sportdorp), 2 Pr| Irene (Schiedam), 3 Robbenoord (Rotterdam), Marijke (Rotterdam) 5 Prinses Margriet (Groningen), ningin Juliana (Terneuzen), 7 Prins Hendrik (Zwolle);: jes: 1 Prinses Margriet, 2 Robbenoord, 3 Prins Hen( Koningin Juliana, 5 Prinses Irene, 6 Prinses Marijke. De kinderen konden tijdens de bazaar in Breskens meedoen aan veel activiteiten, waaronder schminken en schieten. AARDENBURG - Studenten van de afdeling Bouwkunde van de Haagse Hogeschool, die tijdens een werk week in Aardenburg willen meewer ken aan de uitvoering van het 'mu seumplan', zullen waarschijnlijk de voormalige marechausseekazerne on derhanden nemen. Het is de tweede keer dat studenten van de school naar Aardenburg komen. Het werk van de studenten levert de gemeente een be sparing op van een kleine 14.000 gul den. B en w van Aardenburg juichen de hulp van de Haagse Hogeschool toe. Tijdens de werkweek gaan de studen ten niet alleen aan de slag in de voor malige marechausseekazerne, maar ook in het Spuithuis, al is daar voor hen niet zoveel meer te doen. B en w in een voorstel dat donderdag aan de or de komt in de raadscommissie voor openbare werken en milieu: „Aan het Spuithuis kunnen de studenten niet zo erg veel werk meer verrichten omdat het - afgezien van wat grof werk - in feite werk is dat tot een goed einde moet worden gebracht door een ge kwalificeerd aannemingsbedrijf. De meeste werkzaamheden liggen in de voormalige marechausseekazerne, te weten sloopwerk en opbouw van mu ren ten behoeve van de geplande pro jectieruimte." Met het werk is 55.000 gulden (bouwkundige kosten) ge moeid. Daarnaast willen b en w de Haagse Hogeschool 4000 gulden ver strekken als tegemoetkoming in de verblijfskosten. Het college kent nog steeds de hoogste prioriteit toe aan de uitvoering van het Museumplan omdat op die manier het aanzien van de Markt kan worden ver beterd. En dat is nodig, oordelen b en w. „Immers, iedereen kan vaststellen dat de Markt thans stilaan een doodse indruk gaat maken. Vijf woningen staan leeg, een horecabedrijf staat te koop en de wand Markt 2-4 maakt een desolate indruk op dit moment. Be paald geen visitekaartje dus voor het talrijke publiek dat zijn weg door Aar denburg zoekt en wellicht voor een deel kan worden vastgehouden als de Markt tot leven komt. Wij blijven van mening dat het opknappen van Markt 2-4 (als blikvanger voor het uit de rich ting België aankomende verkeer) gro te prioriteit verdient." Overigens doet het college er aft de nodige subsidies te vergal® de verdere uitvoering van M seumplan. Het ministerie van verzocht de panden Markt 2 voorrang op de Monumenten)! plaatsen en niet te wachten op' ding van de inventarisatie bouwkunst. Er is ook een beroe daan op het Cultuurfonds van' Bouwfonds Nederlandse Ge»1 én op de EG. Met de totale aft' van het Spuithuis is een 1 moeid van 296.000 gulden. Bin® kunnen de raadsleden wat dat een afgerond voorstel verwaclj raadscommissie praat donder® over het wandelpadenplan 1 137.000 gulden) en over reconsf verbreding van de Verloren V in Eede (60.000 gulden). De co®» vergadering begint direct na^ van de vergadering van de co voor ruimtelijke ordening- zich over een aantal voorbereid» sluiten en bespreekt de ontwffl evaluatie stads- en dorps wingsbeleid Zeeland. De co vergadering begint om 19-30 u

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 22