ZC Massale betoging voor abortus Geen straling gemeten bij de gezonken onderzeeër Nederlanders zitten in Nepal vast door Indiase grensblokkade Geen grote initiatieven van de VS richting Sovjetunie te verwachten \ërschoörê louaniers tot milieuwachten omscholen daag >sv UUR FOTOSERVICE 10 EN BONDEN OP EEN LIJN PZC/sport Van Eekelen kapittelt eigen partij Swapo zegt troepen terug te trekken Arrestaties in Wenen na moord op 44 patiënten GATT-landen bereiken akkoord .d jaargang no. 78 andag 10 april 1989 Afspraken i beveiligen demonstratie ermeule Rampzalig Specialisten Topvorm GEEN CIJFERS SLACHTOFFERS KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! gmwolkt Veel beioolking en af en toe buiige Herstoj?. Na de middag opklaringen maf en toe een bui. Vrij krachtige Bid, eerst uit zuid later uit zuidwest, temperatuur 13 graden. - GOES-VUSSINGEN-ZIERIKZEE-HULST PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN TB! -XHT (GPD) - Overbodige douane-beambten binnen Europese Gemeenschap zouden omgeschoold moeten M§cn tot milieu-controleurs. Deze suggestie deed CDA- Ejfrekker John Penders zaterdag in Utrecht. Brilt idee accentueerde Penders het belang van een §§§ge controle op de naleving van milieuvoorschriften. Controle op handhaving van milieuwetgeving en het voor komen van nieuwe vervuiling ziet hij als een belangrijke EG-taak voor de toekomst. Voor het uitvoeren van die taak zouden dan de douane- niers kunnen worden ingezet, wier werk wegvalt bij het op heffen van binnengrenzen na 1992. inder operaties Is gevolg acties DEN HAAG (GPD) - In veel Nederlandse ziekenhuizen zullen le komende weken als gevolg van de acties van het zieken- ïuispersoneel minder operaties uitgevoerd kunnen worden. Veelvuldig zal tegelijkertijd het wapen van de zondagsdienst ge strijd worden geworpen. In veel ziekenhuizen zullen werkonderbrekingen voorkomen en zullen stiptheidsacties worden gevoerd. lakend van zelfvertrouwen gaan de |cie bonden en de actiegroep rvIO (Verplegenden en Verzorgenden Opstand) vandaag hun tweede ac- eweek in. De acties zullen de komen- e tijd steeds harder worden. Extra ffleg tussen de bonden en de VVIO eeft zaterdag de plooien gladgestre- sn die in het actiefront waren ont- Hi. De VVIO wilde in zijn wijze van itievoeren verder gaan dan de bon en zich kunnen en willen permitte ren. Regelmatig zullen de verschillen- iflganisaties met elkaar overleg ple- ;en om de gang van zaken te bespre- ren en nieuwe strategieën te bepalen, jonderdag komen de bonden en de jjVKp weer bij elkaar. In het overleg van zaterdag zijn af spraken gemaakt over de strijdwijzen die er uiteindelijk toe moeten leiden dat r e werkgevers (de ziekenhuisbe sturen verenigd in de Nationale Zie- tenhuis Raad) door de knieën gaan. Zij zullen dan moeten instemmen met een loonsverhoging van vijf procent en verdere verbetering van de werk omstandigheden van het verplegend personeel. Daar zal dan een andere houding van het kabinet bij horen. Dat zal immers moeten instemmen met een verhoging van de premies voor ziekenfonds en particuliere ziektekostenverzekering. Die lijkt bij inwilliging van de eisen van de verpleegkundigen niet te ver mijden. Ja de sabotage in Bodegraven toeken de oliemaatschappijen |aar mogelijkheden om hun (tuks te beveiligen. PAGINA 3 Middelburg en Terneuzen Rebben actievoerders gede monstreerd tegen de aanwe zigheid van Shell in Zuidafri- la. PAGINA 5 Ppnieuw heeft John Vermeule &jn tijd op de marathon scher mer gesteld. In de Westlandma- mthon ging hij met overmacht Tinnend over de eindstreep in f- lijd van 2.12.22. Vermeule, l!t> de wereldtop nu dicht ge vaderd is, krijgt van zijn werk gever echter weinig medewer- ing. PAGINA 9 De wedloop tussen PSV en l?ax is toch weer spannend ge worden. De topclub uit Eindho- r?i rnoest ditmaal een punt in fnschede bij FC Twente ach- jrlaten, terwijl Ajax zegevier- PAGINA 9 Vet Zeeuwse voetbal beleeft tL e rampzalige weken ZVV ait Axel en Sluiskil zijn I' uit de tweede klas gedegra- Ifeerd. Voor Kloetinge en Mid- Telburg is de situatie hopeloos, fhssingen verkeert na drie op eenvolgende thuisnederlagen I in een morele depressie. PAGINA'S 11 en 13 jtadio, tv en kunst: 2 Nnen- en buitenland: 3 Jrovincie 5 en 7 IPort: 9,10, II, 12,13,15 en De operatiecapaciteit van de zieken huizen raakt in de knel, doordat anes- thesie-verpleegkundigen zich aan de kant van de actievoerenden hebben geschaard. Daar komt bij dat de soli dariteitsverklaring van de medische specialisten, verenigd in de Landelij ke Specialisten Vereniging, nog recht overeind staat. Voor de ziekenhuisartsen wordt het werk de komende weken allengs lasti ger, wanneer stiptheidsacties zich gaan verbreiden. Zij zullen onder meer inhouden dat verpleegkundigen in het geheel geen handelingen meer zullen verrichten die zijn voorbehouden aan specialisten en andere artsen. Er zal overigens voor worden gewaakt dat de belangen van de patiënten in de ziekenhuizen worden geschaad. Wel lijkt onontkoombaar dat mensen die op een opname in een ziekenhuis wachten, nog enige tijd geduld zullen moeten hebben, omdat als gevolg van de acties ook de opnamecapaciteit in gedrang zou kunnen komen. Ook hier geldt echter dat opnamen die geen uit stel gedogen, zullen worden uitge voerd. Dat geldt trouwens voor alle handelingen, ook wanneer daarvoor een stiptheidsactie zou moeten wij ken. Filmsterren Whoopie Goldberg (l) en Cybill Shephard tijdens de pro abortus demonstratie in Washington waaraan 300.000 mensen deelnamen. (Van onze correspondent WASHINGTON - Rond 300.000 men sen hebben zondag in Washington deelgenomen aan een demonstratie voor het behoud van vrije abortus. De organisatoren spraken van „de groot ste demonstratie voor vrouwenrech ten in de geschiedenis". Het grote aan tal demonstranten kwam ook voor hen als een verrassing: zij hadden oor spronkelijk verwacht dat tegen de 100.000 mensen zouden deelnemen. Uit het hele land waren de demon stranten, voor het overgrote deel vrou- Na het optreden hadden Sinatra, Minelli en Davis jr. nog een koninklijke ontmoeting met mr. Pieter van Vollenho ven en prinses Margriet. ROTTERDAM (GPD) - Een 25 centi meter lange Havana, uit de doos van Bill Cosby, als dank. Aan Leon van der Helm van La Bastille Pro- dukties, geschonken door mister Sinatra himself. „Hij had maar twee van die stinkstokken bij zich, zei hij, maar ik moest er in de gau wigheid toch maar een van hem aannemen. Zo tevreden was-ie over de hele gang van zaken. Het beste optreden sinds jaren, noemde hij het zelfs", aldus de breed glunde rende Amsterdamse organisator van The Ultimate Event, zaterdag nacht. Was de oude meester zelf best in zijn sas over het geoliede verloop van zijn amper vierenhalf uur durende concertvisite, al zijn fans èn de meest kritische bezoekers waren overdonderd, verbijsterd dan wel in extase. De bejaarde Amerikaanse zanger naar wie velen alleen om zijn reputatie waren gekomen, had ie dereen gewoon helemaal ingepakt ofwel verrast. Stipt om tien uur betrad Frank Si natra zijn sobere speelplaats. Pre cies volgens schema, alleen een groot deel van het 8000-koppige pu bliek vierde op dat moment nog pauze. Zestig enerverende minuten later stapte The Voice als laatste van het supertrio Sinatra, Minelli en Davis jr., onder de laatste tonen van New York, New York, van het platform. Sinatra versus Ahoy' werd een re gelrechte knock-out voor de vete raan, omdat hij beter zong dan zelfs de grootste kenners hadden durven hopen. Lou van Rees, de man die hem in 1975 en 1977 naar Nederland haalde, moest zelfs bekennen dat hij zijn oren niet had geloofd. „Frank was in absolute topvorm. Veel beter dan de laatste keer dat ik hem zag, vijfjaar geleden in Parijs. Ik denk niet dat we in Nederland ooit nog eens zoiets mogen bele ven". Sammy Davis jr. excuseerde zich dat hij geen modern repertoire zingt. Hij is immers al 63, zegt hij, en wil zich niet belachelijk maken. Meteen daarna gaf hij een Michael Jackson-imitatie weg met Bad, waaruit blijkt dat zijn bijna bejaar de lijf nog niets aan souplesse heeft ingeboet. MetMr. Bo Jangles en The Candy Man zet Davis tenslotte Ahoy op zijn kop. Daarna betrad Liza Minelli het po dium. Ze is één brok vuurwerk. De zaal geniet zichtbaar van de stem met orkaankracht. Als ze tenslotte haar wereldhit Cabaret door de Ahoy laat schallen staat ook haar optreden als een huis; daar zijn de meeste toeschouwers het wel over Buiten bij het metrostation heft een jong stelletje Stangers in the night aan. Een paar jeugdige voorbijgan gers proberen een groepje fans met opmerkingen op de hak te nemen. De fans zijn daar volstrekt ongevoe lig voor: ze kijken nagenietend voor zich uit. OSLO (RTR/DPA) - De eerste metin gen in het water en de lucht op de plaats waar afgelopen vrijdag een on derzeeër van de Sovjetrussische ma rine is vergaan hebben uitgewezen dat daarbij geen radioactieve stra ling is vrijgekomen. Er zijn nog geen watermonsters genomen op grotere diepte. De onderzeeboot ligt op bijna tweeduizend meter diepte. Ook de Noorse minister van defensie, Johan Joergen Holst, verklaarde dat het er naar uit ziet dat er geen stra lingsgevaar bestaat. „Het lijkt er op dat er geen lek is ontstaan", zei hij. „Dat is niet alleen in tegenstelling tot wat we dachten, maar ook tot wat ge beurde bij soortgelijke ongelukken in het verleden". wen, naar de hoofdstad gekomen. De bedoeling van de betoging was in de eerste plaats het Hooggerechtshof te laten weten, hoeveel Amerikanen wil len vasthouden aan het sinds 1973 gel dende recht op vrije abortus. Eind deze maand moet het Hoogge rechtshof zich buigen over een zaak, die een eind zou kunnen betekenen aan de huidige praktijk waarbij vrou wen in alle staten in principe zelf de keus kunnen maken of zij al dan niet abortus willen plegen. Noordelijke IJszee a Sovjet onderzeeër verongelukt NOO WEGEN. SOVJET UNIE Het is nog altijd niet bekend hoeveel slachtoffers het ongeluk met de onder zeeër uit de Mike-klasse heeft gekost. De Noorse televisie meldde zaterdag DEN HAAG (GPD) - De WD doet er niet verstandig aan in zijn verkie zingsprogramma op te nemen dat de groei van de defensieuitgaven de ko mende jaren beperkt kan blijven tot één procent. Dat vindt de nieuwe se cretaris-generaal van de Westeurope- se Unie (WEU), oud-minister van de fensie Van Eekelen. Van Eekelen, ook WD, is bang dat de groei van de uitgaven voor defensie uiteindelijk zelfs nog lager zal uitko men als bij de vorming van een nieuw kabinet over dit punt wordt onderhan deld. Hij zei dat zondag voor de Avro- radio. De oud-minister van defensie werd vo rig jaar, onder meer door zijn eigen partij, gedwongen af te treden wegens zijn rol - als staatssecretaris van bui tenlandse zaken - in de paspoorten-af faire. Over anderhalve maand begint hij in zijn nieuwe functie. onder aanhaling van militaire bron nen dat ten minste 60 van de 100 be manningsleden zijn omgekomen, maar de Sovjetmedia hebben nog steeds geen cijfers gegeven. De dagbladen in de Sovjetunie be perkten zich zondag' tot een weergave van het gebeurde en een condoleance- bericht van het Kremlin aan de nabe staanden van de slachtoffers. Volgens de legerkrant Krasnaja Svesda was de onderzeeboot op weg naar huis toen aan boord brand uitbrak. De beman ning heeft die vijf uur lang vergeefs proberen te blussen, aldus de krant. (van onze correspondent) JOHANNESBURG - Zuid-Afrika, Cu ba en Angola hebben gisteravond een akkoord bereikt over de terugtrek king van Swapo-strijders uit Nami bia. Eerder op de dag had Swapo-lei- der Sam Nujamo zijn guerrilla's opge roepen de strijd te staken en zich te melden bij controleposten van de VN-macht in Namibia, Untag. Er was gisteravond nog geen teken dat de Swapo-strijders gehoor zouden geven aan de oproep van hun leider. Het akkoord werd berikt na twee da gen onderhandelen op een boerderij 200 km van de Namibische hoofdstad Windhoek. Volgens de afspraken moe ten de Swapo-strijders zich melden bij de Untag, en vervolgens terugkeren naar hun bases in Angola, 250 km van de Angolees-Namibische grens. Het akkoord betekent tevens dat het vre desproces in Namibia weer op de rails kan worden gezet. De spoedzitting van de drie bij het Na- mibia-akkoord betrokken landen was noodzakelijk geworden, nadat Swa po-strijders verleden week het noor den van Namibië waren binnen ge trokken. De hevige gevechten die ver volgens uitbraken met eenheden van Zuidafrikaanse troepen dreigden het vredesproces te torpederen. WENEN (DPA/RTR/AFP/UPI) - Drie Oostenrijkse hulpverpleegsters heb ben bekend dat zij sinds 1983 in het Weense Lainz-ziekenhuis 44 patiën ten, die zij beschouwden als „hopelo ze gevallen", hebben gedood. Dit heeft de Weense hoofdcommissaris Gün- .ther Bögl zondag verklaard. Een vierde verpleegster is inmiddels door de politie gearresteerd. Het is een 49-jarige gediplomeerde verpleegkun dige, aldus Bogl die zei dat naar een vijfde verdachte wordt gezocht. Hij zei dat het ging om het grootste aantal moorden ooit in een ziekenhuis ge pleegd. De Weense hoofdcommissaris zei dat drie verpleegsters hadden bekend ver scheidene patiënten te hebben gedood met injecties met overdoses medicij nen, onder meer insuline. Volgens Bögl is uit het voorlopige poli- tie-onderzoek het vermoeden gerezen dat de verpleegsters ook „lastige" pa tiënten, allen ouder dan 75 jaar, had den omgebracht door hen te dwingen grote hoeveelheden water te drinken. Een deel van dit water zou in de longen van de bejaarden zijn terechtgekomen waardoor zij stikten. Nadat op een afdeling van het zieken huis abnormaal veel patiënten begon nen te overlijden, riep het hoofd van de afdeling, Franz Pesendorfer, de hulp van de politie in om een onderzoek in te stellen. Advertentie (Van onze correspondent WASHINGTON - Van de Amerikaan se regering mogen geen „grote, dra matische" wijzigingen in het beleid ten aanzien van de Sovjetunie wor den verwacht. Dat heeft nationaal veiligheidsadvi seur Brent Scowcroft gisteren gezegd. Scowcroft bevestigde daarmee kran tenberichten van zondagochtend. In die berichten staat, dat drie geheime regeringsrapporten over het Ameri kaanse buitenlandse beleid een af wachtende houding ten opzichte van ontwikkelingen in de Sovjetunie en Oost-Europa aanbevelen. Aan die rapporten is gewerkt, sinds Bush in januari als president aantrad. Hij zei toen, eerst het totale Ameri kaanse buitenlandse beleid te willen herzien voor hij dat beleid gestalte gaat geven. Rapporten over de Sovjetunie, Oost en West-Europa zijn nu klaar, en zijn de afgelopen week voorgelegd aan ver gaderingen van de Nationale Veilig heidsraad, die Bush adviseert op het gebied van buitenlands beleid. Bush zelf was bij die vergaderingen aanwe zig. De inhoud van de rapporten is uitge lekt naar de Washington Post en de New York Times, en volgens die kran ten is Bush aanbevolen geen belangrij ke nieuwe initiatieven te ondernemen, noch ten aanzien van de Sovjetunie, noch ten aanzien van Oost- öf West- Europa. De rapporten stellen, dat de Ameri kaanse regering maar het best kan af wachten wat er de komende tijd in de Sovjetunie gebeurt, en ook moet af wachten, in hoeverre de democratise ringsbewegingen in Oosteuropese lan den resultaten krijgen. Niets moet worden gedaan dat de Rus sische partijleider Gorbatsjov in de wielen zou rijden bij het doorvoeren van zijn glasnost en perestroika. Maar scepsis moet tegelijkertijd de boven toon voeren, en de regering-Bush dient hem dus ook niet al te zeer tegemoet te komen, aldus de rapporten. Dat betekent in de praktijk dat Bush, als hij de rapporten volgt, de komen de tijd geen uitgebreide economische hulp aan de Sovjetunie, als beloning voor verdere democratisering, zal aanbieden. Hij zal ook afzien van dramatische voorstellen op het gebied van ontwa pening. AMSTERDAM/KATMANDU - De re gering van Nepal heeft zaterdag in een persverklaring de noodsituatie aan de orde gesteld die in het land be zig is te ontstaan doordat India 18 da gen geleden besloot alle handels transporten naar Nepal te blokkeren. Op 27 maart liep een handelsakkoord tussen Nepal en India af, zonder dat beide landen het eens waren geworden over een nieuw verdrag. Door sluiting van 13 van de 15 grens overgangen en een blokkade van alle transporten met bestemming Nepal vanuit de Indiase havenstad Calcutta komen al wekenlang geen voedings middelen Nepal binnen, noch medicij nen en brandstof. Door het gebrek aan benzine kunnen bussen en auto's niet rijden, terwijl praktisch alle binnen landse vluchten van de Royal Nepale- se Airlines waarmee toeristen zouden moeten terugkeren naar de hoofdstad Katmandu, bij gebrek aan kerosine geannuleerd zijn. De Nepalese regering schat dat er tus sen de 500 en 1200 Nederlandse toeris ten in Nepal zijn. Door het uitvallen van alle transport ligt ook het postver keer stil. „Nepal is van de buitenwe reld afgesloten," heet het in de pers verklaring, waarin de regering er ook op wijst dat Nepal voor bijna 100 pro cent afhankelijk is van de aanvoer van goederen over land. GENÈVE (RTR/UPI/DPA) - De onder handelingen in het kader van de GATT (de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) zijn afge sloten met een akkoord op alle vijf tien onderdelen. Dit heeft de woord voerder van de GATT, David Wood, zaterdag bekendgemaakt. Tijdens de eerder uitgestelde slotzit ting van alle 105 aan het GATT-over- leg deelnemende landen op zaterdag zijn de akkoordteksten voor de proble matische vier onderdelen - landbouw, textiel, geestelijk eigendom en tarief muren - definitief bekrachtigd. Daar mee zijn de in december in Montreal vastgelopen onderhandelingen, die worden gevoerd onder de noemer van de in september 1986 begonnen „Uru- guay-ronde", weer vlotgetrokken. Hoofddoelstelling van deze vier jaar durende ronde is de liberalisatie van de wereldhandel. De evaluatie van de eerste helft van dit overleg in Montreal liep vast op vier bovengenoemde pun ten. De elf punten waarop wel overeen stemming was bereikt werden tijdelijk „geparkeerd".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1