almanak Verpleegkundigen zoeken steun bij automobilisten Malcolm Frager en de vele stemmingen van Brahms Joegoslaven zonder papieren gepakt met gestolen sieraden Kleinste brouwerij in Nederland geopend zmimm AMERIKAANSE PIANIST BIJ ZEEUWS ORKEST Anders \JACTIES TEGEN SHELL IN AMBACHTENCENTRUM GOES MAANDAG 10 APRIL 1989 Politie treft weinig automobilisten onder ibrekers bezoeken jmingen in Goes ïiten en ram uit Liland gestolen Delta Cultureel opent met dubbele tentoonstelling invloed bij controles Gapingse scholier in voorronde van metselwedstrijd pzc zeeland Opa en oma hadden hun klein zoon van nog geen vier jaar een week te logeren. De eerste dagen vormden geen pro bleem. Het golfslagbad in Vlis singen, boten kijken op de bou levard en een tocht met de trapauto door het bos zijn eve nementen waarmee elke knaap van die leeftijd zich kan uitleven. Maar daarna? Besloten werd tot een bezoek aan het reptielenhuis Iguana. Slangen, kaaimannen, vara- nen en leguanen, ze spreken tot de verbeelding met hun voorhistorisch uiterlijk. Binnen werd het de jongen toch te veel. Hy meende in elke hoek een spin te zien kruipen en in elke spleet een slang kronkelen. Angstvallig bewaarde hij een veilige afstand van de glazen bakken waarin de schorpioe nen of wandelende takken "noesten zitten, maar die hij niet kon onderscheiden, zodat voor hem de vrees gewettigd nas dat minstens enkele exem plaren moesten zijn ontsnapt. i.Gaan we nu", vroeg hij hoop vol, voor de babykamer op de bovenste verdieping was be reikt. Zijn grootouders durfden het hem niet te weigeren. Buiten haalde de jongen opge lucht adem en kreeg hij weer praatjes voor tien. «Was het leuk", vroeg opa glimlachend. Ja hoor, maar ik vond het ei genlijk een beetje té span nend", zei het ventje zo non- ehalant mogelijk. •Misschien ben ik hiervoor nog een jaartje te jong". Malcolm Frager tijdens de repetitie met het Zeeuws Orkest in Middelburg. wDELBURG - Zowel in Middelburg als in Terneuzen heb- actievoerders zaterdag bij benzinestations gedemon- Berd tegen de aanwezigheid van oliemaatschappij Shell in luid-Afrika. Hoewel de acties een vreedzaam karakter droe- T, deden zich toch enkele incidenten voor. Bij het Shell-ser- IvScestation in de Guido Gezellestraat in Terneuzen kwam het bij het begin bijna tot een treffen tussen de groep jonge actie- Birders en de exploitant. verschillende spandoeken werd in niet mis te verstane bewoordingen het ver trek van Shell uit Zuid-Afrika geëist. Automobilisten kregen een pamflet in de hand gedrukt, waarin de actie nog- eens werd toegelicht. foen de actievoerders zich vlakbij de Tpen wilden opstellen, sommeerde Jxploitant hen daar direct te ver ijlen. Een van de actievoerders: Ife hebben geprobeerd hem uit te leg- |en dat de actie echt niet gericht was ^Ji hem en zijn personeel maar dat |iet om Shell zelf ging, want dat con- Jis immers een van de belangrijk- jteunpilaren van het apartheidsre- 1 Maar met die man viel echt niet ■aten; hij was erg boos. Toen zijn ■maar een eindje verder gaan aai ■temen deden zich vervolgens niet flr voor. De politie kwam even een Hge nemen, maar trad niet op. De ac- Buurde van twee tot vier uur. Op BS - Inbrekers hebben in de nacht ^an i ?rdag op zondag een bezoek ge- jhtaan twee woningen op de bega ne grond van serviceflat De Horst aan dejiouise de Colignylaan in Goes. De |rs kwamen bij een van de wonin- Kentinnen door het vernielen van een jraam. Ze gingen ervandoor met lenf ildbedrag en verschillende mun ter), zoals een gouden dukaat, een gou den ientje en zilveren guldens en ^daalders. In totaal vertegen- jrdigt de buit een bedrag van ten- pte enkele honderden guldens. Uit ^pidere woning werd niets vermist, kwamen de inbrekers binnen r het forceren van een hordeur. B nacht eerder werd ingebroken in ■koffieshop aan de Lange Vorst- pt in Goes. De dieven braken een pgeruitje en gingen aan de haal leen citruspers ter waarde van 860 Jen, een metalen geldkistje met in- en de fooienpot. In totaal gaat jètom ongeveer 1000 gulden. pTBURG - Uit een weiland aan de lede Hogedijk in Oostburg zijn in ■acht van zaterdag op zondag twee jen en een ram gestolen. De dieren ■eigendom van de heer B. uit Oost- In Middelburg demonstreerden leden van de Werkgroep Zuidelijk Afrika za terdag voor het Shell-benzinestation aan de Middelburgse Kanaalweg. Met spandoeken waarop stond: 'Stop apartheid - boycot Shell' en 'Stop geen zwarten in uw tank' en een speciale ge varendriehoek ('U nadert apartheid') trok de werkgroep de aandacht van automobilisten. Die reageerden wisse lend: er werden zowel duimen opgesto ken als schampere opmerkingen ge maakt en een enkeling probeerde de demonstranten van de weg te druk ken. Ook in Middelburg kreeg de actie een iets ander verloop dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Oorspronkelijk zou er een demonstratie worden ge houden bij de Finapomp aan de Ka naalweg om duidelijk te maken dat automobilisten daar beter konden tanken dan bij de Shell-collega, even verderop. De pomphouder wilde ech ter niet dat de actievoerders op zijn terrein kwamen. De werkgroep postte vervolgens alsnog in de buurt van Shell, al kwam er van het plan om stickers en pamfletten uit te delen niets terecht. MIDDELBURG - „Ze spelen goed..., very good", zegt Malcolm Frager (53), internationaal vermaard con certpianist. Het is donderdag avond. Terwijl buiten de regen met bakken uit de hemel valt, legt een Middelburgse bridgeclub in de foyer van de concertzaal een kaar tje. In de aangrenzende grote zaal zet het Zeeuws Orkest onder lei ding van Lex Veelo - in hemdsmou wen - zijn tanden in de ouverture Le Carnaval Romain van Berlioz. Het is de repetitie voor een kleine voorjaarstournee die het honderd jarige orkest deze week, met de Amerikaan Frager in een hoofdrol, door Zeeland maakt. Een enkeling zit in de zaal om de ver richtingen op het podium te volgen. Onder hen de in 1935 in St. Louis ge boren Frager, in 1960 winnaar van het prestigieuze Koningin Elisa- bethconcours in Brussel. Hij kijkt en luistert aandachtig. Als het stuk klaar is, komt onder het podium de lift met de vleugel in beweging. Het is zijn beurt. Malcolm Frager is in Zeeland in het kader van een Europese tournee die hem nog ruim een maand in beslag neemt. Vandaag, donderdag en vrij dag doet hij met het Zeeuws Orkest Goes, Middelburg en Vlissingen aan. Het programmaboekje ver meldt onder meer het tweede piano concert van Johannes Brahms. „It's very good." Het klinkt ge meend uit de mond van deze vrien delijke man. Maar als de orkestle den zich in de loop van de repetitie - de eerste met Frager - door het lang zame derde deel van Brahms' com positie worstelen, blijkt dat het nog beter kan. Als solist maakt Frager gebruik van zijn recht om in te grij pen. Hij legt het gezelschap met zwierige armgebaren uit hoe de mu ziek nog expressiever kan klinken. Langzame stukken zijn het zwaarst om in te studeren. Zijn interventie blijkt niet zonder succes. Het zou ook zonde zijn, zegt hij, als de adem van de compositie niet tot z'n recht zou komen „in een zaal waar muziek zo mooi klinkt." Malcolm Frager weet als weinig an deren hoe Johannes Brahms (1833- 1897) zijn eigen werken speelde. Vanaf zijn veertiende jaar studeer de de Amerikaan in New York bij de befaamde pedagoog Carl Fried- berg (1872-1955), die zelf een pupil is geweest van Brahms en Clara Schumann. „Het tweede pianoconcert is een stuk van vele stemmingen", zegt hij. „Het vertelt het verhaal van Brahms' leven." Het eerste en twee de deel van de in 1881 voltooide compositie ziet Frager als de ver klanking van de natuur en de harts tocht. Een veel intiemer derde deel - „de expressie van Brahms' eigen ge voelens en zijn zoeken naar rust op latere leeftijd" - gaat vooraf aan het slotstuk, waarin de „bevestiging van de goedheid van de mens" tot uitdrukking komt. Het concert is sterk symfonisch van opzet. Het geldt als een van de zwaarste opgaven in de concertlite ratuur, waarvoor men over stalen vingers moet beschikken. Men ne me dat niet al te letterlijk, waar schuwt Frager. „Ik denk dat je net zulke vingers als Brahms moet heb ben: kort, sterk en dik." De pianist (Slot zie pagina 7 kolom 7) VEERE - De stichting Delta Cultureel opent zaterdag 22 april weer de deu ren van de Grote Kerk in Veere voor haar zomertentoonstelling. Mevrouw P. Wawn, gedeputeerde van het En gelse graafschap Essex en haar Zeeuwse collega J. D. de Voogd ver richten vrijdag 21 april de openings handeling van twee tentoonstellin gen. In het kader van de William en Mary-herdenking is de tentoonstel ling 'Een gemeen erfgoed; Essex en de Nederlanden door de eeuwen' inge richt. Ter herdenking van het 150 jaar geleden gesloten tractaat met België, waarin de vrije doorvaart over de Westerschelde werd geregeld, is vrij wel de hele expositieruimte van de Grote Kerk gewijd aan het thema '150 jaar Westerschelde; levensader in de Delta'. Aan de opening werkt de Zeeuwse Koorschool onder leiding van Evert Heyblok mee. Het koor zingt onder meer het Zeeuws Volkslied en een ge dicht over de Schelde, dat speciaal voor deze gelegenheid is getoonzet. De plechtigheid begint vrijdag 21 april om 10.00 uur. De tentoonstelling loopt van zaterdag 22 april tot zondag 22 okto ber. Delta Cultureel geeft gedurende het seizoen een reeks concerten in de kerk. De openingstijden zijn: maan dag tot en met zaterdag van 10-17 uur en zondag van 14-17 uur. wijzen bleken te beschikken, maar wel over gestolen waar. De twee - de 21-jarige A. P. en de 26-ja- rige M. D. - hebben geen vaste woon- of verblijfplaats. De douane trof in hun auto sieraden aan, die zaterdagavond gestolen waren in de woning van H. D. aan de Baljuwlaan in Sluiskil. P. en D. worden ook verdacht van een inslui ping in Zaamslag. Ze zouden zich in de omgeving van Gent aan soortgelijke overtredingen hebben schuldig ge maakt. De twee worden nog verhoord. In Terneuzen bleven de demonstranten met hun spandoeken op enige afstand van hel Shell-station in de Guido Gezelle straat, nadat de exploitant hen had gesommeerd om bij de pompen te verdwijnen. ■HSINGEN - Een werknemer van een particulier be- JHinssbedrijf is zondagochtend om drie uur in de Wal- t t in Vlissingen belaagd door zes beschonken lieden. JH jarige man maakte met de auto zijn ronde ter con- ■gya,, een aantal panden, toen het zestal zijn portier rukte en hem beetpakte. deed nog een poging via zijn mobilofoon de politie penr De man te waarschuwen, waarop zijn belagers de draden uit het toestel rukten. Ook werd een deuk in de motorkap gesla gen. Het slachtoffer wist uiteindelijk te ontkomen en heeft daarna bij de politie aangifte gedaan. De daders zijn nog niet achterhaald. De recherche heeft de zaak in onderzoek. 'omphouders jagen iemonstranten weg MIDDELBURG - In de nacht van vrij dag op zaterdag zijn tussen 11.00 en 3.00 uur op vier plaatsen op Walche ren en Noord-Beveland alcoholcon troles gehouden. Hierbij zijn in totaal 190 automobilisten gecontroleerd, die allen moesten blazen. Slechts twee bleken er te diep in het glaasje te heb ben gekeken. Op Noord Beveland is gecontroleerd op de kruising van de provinciale weg 8 en op de Oosterscheldebaan ter hoogte van De Banjaard en op de pro vinciale weg 8 bij Wissenkerke. Op Walcheren in de Schuitvlotstraat in Grijpskerke en de Middelbursestraat in Koudekerke. Bij één persoon werd op het bureau in Serooskerke (W) een ademanalyse verricht. Deze bestuur der kreeg een proces-verbaal en een rij verbod. De andere die met teveel drank op achter het stuur zat kwam er af met een rijverbod. De controles zijn verricht door de ri jkS- politiegroepen Valkenisse en Kortge- ne, in samenwerking met de verkeers- groep Zeeland. Een politiewoordvoer der liet weten dat de politie zeer tevre den is over het resultaat. „De inspan ningen ter bestrijding van het rijden onder invloed zijn duidelijk niet zon der succes", stelde hij. terdag op zondag bij een grenscontro le door de douane aangehouden om dat ze niet over geldige identiteitsbe- GOES - Personeel van de Ooster- scheldeziekenhuizen in Goes en Zie- rikzee en het Psychiatrisch Zieken huis Zeeland heeft zaterdagmiddag bij de Zeelandbrug en op de Goese Pa- tijnweg pamfletten uitgedeeld over de acties in de gezondheidszorg. Ruim 2000 passerende automobilisten namen kennis van de eisen voor een nieuwe cao: 5 procent loonsverhoging, waarvan 4 procent als 'echte' salaris verbetering en het restant voor perso neelsuitbreiding en kinderopvang. „De meeste mensen zijn het wel met ons eens, maar niet iedereen is enthou siast als je vertelt dat voor dat doel de ziektekostenpremie met 0.1 procent omhoog moet", zegt Corrie Slabbe- koom van het Zweedse Rode Kruiszie- kenhuis in Zierikzee, die met een klei ne 30 collega's - onder wie werknemers van alle ziekenhuisdiensten - de straat opging. Woensdagmiddag wordt op alle afde lingen van de Oosterscheldezieken- huizen werkoverleg gehouden om tot draaiboeken voor nieuwe acties te ko men. De directie heeft het ziekenhuis personeel toestemming gegeven om tussen twee en drie uur in beraad te gaan. TERNEUZEN - De Terneuzense ge meentepolitie heeft zondagochtend in alle vroegte twee Joegoslaven inge sloten. Ze werden in de nacht van za- Ad Schoenkamers in zijn 'Brouwerij 'De Gans'. GOES - In het Ambachtencentrum van het Goese recreatiegebied De Hollandsche Hoeve hebben Ad en Corry Schoenmakers zaterdag de deur van 'Brouwerij De Gans' ge opend. Het ambachtelijke bedrijlje bezit prachtige koperen ketels om de bieren Tripel, Dubbel en Bitter te produceren. Dat alles staat in een ruimte zo groot als de keuken in een doorsnee doorzonwoning en dat maakt de Goese brouwerij tot de kleinste van het land. Wethouder M. F. van Tooren-Loe- rakker opende 'de kleinste brouwe rij van Nederland' en wees erop dat Goes in vroeger eeuwen een bier brouwerij bezat met dezelfde naam. „De toenmalige brouwerij De Gans begon in 1644 en hield het uit tot 1902", wist de wethouder. Zij wenste het Goese echtpaar toe dat hun am bachtelijke bedrijf het ook lang uit zou houden. Brouwerij De Gans is op woensdag- en zaterdagmiddag geopend, evenals de andere bedrijf jes in het Ambachtencentrum. De winkeltjes van het centrum bieden onderdak aan onder meer een pot tenbakker, een kaarsenmaakster, een glasblazer en een weefster. Verpleegkundigen reiken op de Goese Patijnweg pamfletten aan automobilisten uit. Met de 'positieve actie' vestigt de Zeeuwse Werkgroep Zuidelijk Afrika de aandacht op een aantal landelijke protestmanifestaties rond de aanwe zigheid van Shell in Zuid-Afrika. Don derdag 20 en vrijdag 21 april wordt er een 'spektakelblokkade' gehouden rond het laboratorium van de olie maatschappij in Amsterdam, vrijdag gevolgd door een demonstratie. Dins dag 9 mei is er een landelijke Shell-bel- dag en donderdag 11 mei komt het Ko- mitee Zuidelijk Afrika in het geweer op de aandeelhoudersvergadering in Den Haag. Ook de actievoerders in Terneuzen rie pen iedereen op mee te doen aan de blokkade van het Shell-laboratorium in Amsterdam. De woordvoerder van de actievoerende jongeren: „Ik denk dat dit soort acties zich in Zeeuwsch- Vlaanderen nog wel zal herhalen." VLISSINGEN - B. J. Paauwe uit Ga- pinge is de Zeeuwse deelnemer aan de regionale voorwedstrijd baksteen- metselen, die morgen, dinsdag, in Oosterhout wordt gehouden. Hij is af gevaardigd door de Goese scholenge meenschap Groot Stelle. Het Koninklijk Verbond van Neder landse Baksteenfabrikanten houdt dit jaar voor de 37ste keer zijn jaarlijkse metselwedstrijden. Na de drie regiona le voorwedstrijden is er van 8 tot en met 12 mei een finale. Deze wordt 'ver- metseld' op het Broereplein in Bols- ward. De winnaar van deze finale mag zich bezitter noemen van de Zilveren Troffel. De metselwedstrijden moeten de kwaliteit van en de belangstelling voor het metselonderwijs in Neder land bevorderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 19