PZC Ping-pong-kampioen voetbalde liever .pijltjes gooien werd massale volkssport... sport I toppers van weleer JEAN-MARIE WAMPERS WINT PARIJS-ROUBAIX Van Basten k in Barcelona fortuin make Zo gezegd WEDSTRIJD MAANDAG 10 APRIL 1989 Gloriejaren Moeilijkheden Flying Roses Inspiratie Voorbeeldig Tegengesproken GRAAUW - Frans van Waterschoot uit Graauw kan het zich nog als de dag van gisteren herinneren. De veelvoudige Zeeuwse tafeltenniskampioen maakte deel uit van de herenploeg van Sint Aloysius, toen nog uitkomend in de hoog ste klasse van Nederland. „Ik werd op een gegeven moment gevraagd om mee te trainen met de nationale ploeg, waar ook Bert van der Helm en Nico van der Slobbe in zaten. Misschien heb ik toen de fout gemaakt om het niet te doen. Het was op een zondag en dan ging ik nu eenmaal liever voetballen." Terugkijkend op zijn sportieve loop- „Ik was een allroundspeler. Ik hield baan valt op dat de nu 39-jarige Zeeuws-Vlaming zich nooit heeft be perkt tot één sport. Naast zijn triom fen in de tafeltenniswereld fungeerde Van Waterschoot op zondagen ook al tijd als doelman van het eerste elftal van Graauw. „Ik ben op doel gaan staan omdat ze geen keeper konden vinden. Toen ik negen jaar later stopte was er trou wens nog niemand", zegt hij er zelf over. Op zijn 35e waagde hij zich zelfs een tijdje aan het amateurwielrennen. Van Waterschoot: „Als training voor het tafeltennis fietste ik altijd in de zomer en nam ik als trimmer ook deel aan koersen. Ik keek toen ontzettend op tegen gerenommeerde amateurs als Toine van den Bunder en Wim de Waal. Omdat ik bij de trimmers toch steeds in hetzelfde kringetje zat, wilde ik wel eens zien hoe ik het bij de ama teurs zou vanaf brengen", verklaart de Graauwenaar, die het er niet eens zo slecht vanaf bracht. Bij een amateur- koers in Oostburg werd hij zelfs derde. Toch is duidelijk dat het tafeltennis al tijd de eerste sport is geweest van Van Waterschoot. Hij begon er mee toen hij tien jaar was en reeds vijfjaar later leg de hij beslag op zijn eerste Zeeuwse ti tel. Dat huzarenstukje zou hij nog vier keer op rij herhalen. Het waren de gloriejaren van Sint Aloy uit Graauw, een dorp van 1281 inwoners, de trotse bezitter van een heuse eredivisieploeg. „Een schitte rende tijd", weet Van Waterschoot. „Altijd een bomvolle zaal en mooie wedstrijden. Je moest er toen veel voor over hebben. Onze dichtst bij- zijnde uitwedstrijd was in Amster dam. Je was dus altijd een hele dag op pad en meestal nog op eigen kosten ook. Een sponsor hadden we niet." vooral veel van verdedigen en dan toe slaan op de momenten dat de tegen stander het niet verwacht. Die lange slagenwisselingen van toen zie je nu niet meer. Er wordt tegenwoordig met zoveel verschillende rubbers en effec ten gewerkt. Een rally is voorbij voor je het weet. Toch wel jammer", merkt hij op. Op 24-jarige leeftijd stopte Van Wa terschoot van de ene op de andere dag bij Sint Aloy. Een onderbreking die zeven jaar zou duren. „Er waren wat moeilijkheden met Remy Mangnus en rond die tijd had ik het te druk met het bouwen van een huis", geeft de Zeeuws-Vlaming op als reden van zijn onderbreking. Hij werd een tijdje trainer bij SAR uit Kloosterzande en trainer-speler bij Ef fect in Temeuzen. In 1980 keerde hij echter als grote redder terug op het ou de nest. Het damesteam van St Aloy verkeerde in moeilijkheden in de ere divisie en Frans van Waterschoot zorg de als trainer voor de wederopstan ding. De Zeeuws-Vlaamse dames wis ten een seizoen later zelfs al beslag te leggen op een tweede plaats in de hoogste landelijke afdeling. Tegenwoordig komt Van Waterschoot alweer enige tijd uit voor Rooigem uit Gent, waar hij speelt voor de heren en trainer is van het damesteam, waar voor ook de Zeeuws-Vlaamse Anja van de Vijver uitkomt. Trainersdiploma's heeft hij niet, maar dat belemmert hem niet het ene na het andere succes te boeken. Zo promoveerde het damesteam dit jaar naar de hoogste Belgische klasse. „Ik ben een beetje als CruyfF', merkt hij lachend op, om daarna meteen zijn in breng te relativeren. „Je moet er na tuurlijk wel de spelers voor hebben. Zonder goed materiaal kan geen trai ner presteren." Frans van Waterschoot boekt tegenwoordig als trainer successen. Sheila Ellen is in opperste concentratie tijdens het rankingtoemooi in Souburg. Carl Lucassen rechtsl, Ko van Dis en Benny de Bert (links) kijken toe. VLISSINGEN - Het verhaal wil dat een oude Engelse boogschutter in de middeleeuwen op een regenachtige dag thuiskwam. Hij was koud en doorweekt en had geen zin meer om er nog met zijn pijl en boog op uit te trekken. Het schijnt dat hij toen uit pure verveling zijn pijlen is gaan in korten en bij wijze van training op een blok hout begon te schieten. Zo is volgens de Britten het darts-spel ontstaan. Het is in dat land een mas sale volksport geworden, die door zeven miljoen mensen wordt ge speeld. Vroeger heette het spel 'in het Zeeuwse' ook wel vogelpiek, of ge woon pijltjes gooien. Het werd vaak in café's gedaan, weliswaar op een veel kleiner bord en de regels weken nogal af van die van het originele dartsspel. Maar al enkele jaren zijn er in deze provincie toch ook al een paar honderd wedstrijdspelers die uitkomen in een competitie. De Zeeuwse dartsfederatie, opge richt in 1986, maakt ook nu nog altijd een geweldige groei door. Zondag middag, in de sporthal in Souburg, zijn er zo'n kleine tachtig spelers af gekomen op het rankingtoemooi. Het zijn zo ongeveer alle toppers uit de federatie. De Zeeuwse titels staan op het spel en op twee wedstrijden van het einde is het nog lang niet ze ker wie dit kampioenschap gaat win nen. Darts, zo vinden de bestuurders van de Zeeuwse federatie, is van een café spelletje uitgegroeid tot een geres pecteerde sport. Carl Lucassen uit Goes, de voorzitter van de overkoe pelende organisatie, legt uit: „Drie jaar geleden, op 14 juli 1986, werd de federatie opgericht. Toen hadden we vijftig darters. En nu zijn dat er al 350, van wie de meesten regelmatig wedstrijden doen". Voor die tijd waren de geregistreerde spelers nog aangesloten bij de lande lijke bond, maar volgens het huidige bestuur is dat om financiële reden misgelopen. De Zeeuwen hadden de indruk dat er te veel guldens naar de bond gingen, waar voor de spelers vrijwel niets tegenover stond. Carl Lucassen en zijn medebestuur der Ko van Dis (vooral bekend om zijn kwaliteiten als wedstrijdlei der) kunnen er tijdens het ranking toemooi in Souburg, dat voor de meeste darters als een uitwedstrijd geldt, alles over vertellen. De Ne derlandse dartbond, zo heet het, was min of meer een slokop, die alle contributies naar zich toetrok en ei genlijk maar zelden iets te bieden had. „Het had voor ons totaal geen zin om daar lid van te blijven". Jan Ellen, zijn vrouw Sheila (die één van de topspeelsters is in deze pro vincie), Sjaak Goedbloed en Carl Lu- cassen gaven de aanzet tot de federa tie die daarna is ontstaan. Het Zeeuwse district werd een volkomen zelfstandige organisatie, die de com petities en de klassen zelf samenstel de en vanaf dat moment (1986) niets meer had uit te staan met de landelij ke bond. „We zijn toen gaan promoten", ver telt Carl Lucassen. „We gingen café's RpkPïlPtl bezoeken, waren overal alert op en zo kregen we in korte tijd vele nieuwe leden. Ik weet nog dat we een jaar la ter, toen de competities al volop draaiden, 120 spelers hadden. De dartssport sloeg geweldig aan, kun je wel zeggen". Het heeft in die korte tijd geleid tot een provinciale competitie waar aan inmiddels al meer dan dertig teams meedoen. Flyin Roses uit Middelburg staat dit jaar op kop in de hoogste divisie. Het seizoen loopt vanaf 1 september tot ver in de zo mermaanden. Ruim tweehonderd darters, die qua spelpeil een grote progressie hebben gemaakt, komen elkaar nu regelmatig tegen in de on derlinge duels. De roos heet voor kenners nu „the buil", de buitenste ring van het bord telt dubbel, de middelste driedub bel, soms wordt er vanaf 501 ge speeld, maar in andere wedstrijden weer vanaf 701. „Darts", legt voorzit ter Lucassen uit, „kun je individueel spelen, met koppels of met teams van vier". Benny de Bert (23) uit Kapelle mag zich in deze omgeving tot de topspe- lers rekenen en hoort die zondagmid dag in Souburg ook weer tot de favo rieten. Hij staat hoog op de ranglijst, zowel met zijn team in de competitie als individueel in de rankingtoer- nooien. De jonge Bevelandse darter heeft zoals iedere redelijke speler zijn eigen pijlen gekocht. „Voor een schamel bedrag vergeleken met de profspelers", kan hij verzekeren. De Britten, die in toernooien voor grof geld spelen, tellen soms vijfhon derd gulden neer voor gekwalificeer de pijltjes. „Ik merk het verschil niet", zegt De Bert. „Mijn pijlen kos ten vijftig gulden. Ze moeten, vind ik, gewoon lekker in de hand liggen". Bristows (genoemd naar de veelvou dige wereldkampioen Eric Bristow) en Dunlops zijn gekende merken. Carl Lucassen: „Het gewicht van de pijlen varieert ook nogal sterk. Zo zijn de lichtste maar vijftien gram, Belgen heersen in de hel ROUBAIX (ANP) - Met Jean-Marie Wampers, de onbetwiste winnaar, Dirk de Wolf en ook nog Edwig van Hooydonck op het ereschavot van de 87e Parijs-Roubaix hebben de Bel gen eens te meer aangetoond dat de hel hun eigendom is. Het stond al met vette letters in de statistieken. Bij 86 voorgaande passages wonnen de 'Flandriens' 44 keer, tweemaal meer dan alle andere landen bij el kaar. Nederland stond met vier ze ges (Post '64, Janssen '67, Raas '72, Kuiper '73) laag genoteerd in de his torie. De Nederlandse coureurs, in vier ploegen talrijk aan het vertrek, wa ren nu ook nergens. Adri van der Poel behoorde tot het kransje der kans hebbers. Hij kwam met soepele tred uit het beruchte bos van Wallers in een kopgroep, waarin ook Jacques Hanegraaf figureerde. In de finale deed niemand meer mee en werd de koninginneklassieker gedicteerd door de Belgen. Toch stond er op de wielerbaan van Roubaix één zeer blije Nederlander: Peter Post. De ploegleider van Ne derlands duurste wielerstal kon na twee magere jaren eindelijk weer eens overwinning in een grote koers begroeten, al was het met een van zijn mindere goden. Jean-Marie Wampers werd anderhalf jaar geleden door Post binnen ge haald, omdat hij knechten nodig had die tot voorbij de grens van tweehon derd kilometer nog werk voor de kop mannen konden opknappen. Hij had met een overwinning in Rundum den Henninger Turm van '86 zijn oer kracht aangetoond. Zijn tactisch on vermogen liet hij hetzelfde jaar zien in Gent-Wevelgem, waar Bontempi vanuit de achterhoede van zijn 'sur place' kon profiteren. De Vlaamse krachtpatser voelde zich vereerd door het aanbod van Post. Het eerste jaar had de ploegleider van Panasonic nochtans niets aan hem. De ziekte van Pfeiffer kluisterde hem aan het ziekbed. In Roubaix her innerde Wampers zich: „Er waren momenten, dat ik helemaal niets meer kon." De moeilijkste fase in Wampers' le ven was de inspiratiebron voor grootse daden vanaf het moment dat de dokter hem gezond verklaarde. „Ik heb het ooit gekund, dus moet het weer terugkomen", redeneerde de 30-jarige Brusselaar. „Het wach ten is op een goede dag." Die kwam op de zonnige zondag van 9 april in de 'Hel van het Noorden', de vermaledeide wielerstreek waar de meeste Belgische coureurs van dro men. Wampers koerste de gehele dag aan het front. Hij was vertrokken als knecht voor zijn landgenoot Vande- raerden, winnaar in 1987, en voor de Zwitser Freuler. De eerste uren gebeurde hoege naamd niets. Zelfs de traditionele vroege vlucht ontbrak. Een dergelij ke ontsnapping werd door de kop stukken niet meer toegestaan na de verrassende zege van de Belg Dirk Demol vorig jaar. Na 115 kilometer ontsnapte Colotti. De Franse ex-handballer kreeg en tijdje gezelschap van de Brit Yates en bevond ach na het bos van Wallers nog vooraan in de kopgroep met on der anderen Van der Poel en Hane graaf. Toen het eerste pelotonnetje op de kopgroep neerstreek werd en de wedstrijd echt op gang kwam, tel den de Nederlanders niet meer mee. Van Rijen, Verhoeven en Lammerts onderscheidden zich alleen nog in hun rol van knecht. Even voorbij de 200e kilometer viel een voorbeslissing. Vier Belgen en twee Fransen reden weg: Wampers, Planckaert, De Wolf, Van Hooy donck, Duclos-Lassalle en Mare Ma- diot. Van Hooydonck en Planckaert waren de favórieten. De zes werden tot twintig kilometer voor het einde voorbeeldig samen en liepen drie minuten uit. Dat kon mede doordat in het achter volgende pelotonnetje de verstand houding zoek was. De ploeg van Gis- bers met opnieuw een falende Kelly weigerde na een half uur eenzame ar beid van de Belg Dhaenens het vuile werk voor De Wilde, Van der Poel en Fignon op te knappen. De laatste be vond zich echt in de hel. Hij kreeg vier lekke banden en kwam tweemaal ten val. In de kopgroep was Planckaert op zijn sprintsnelheid favoriet. Zijn krachten namen naar het einde toe af. Nadat op 18 kilometer van de fi nish De Wolf demarreerde, waren Planckaerts reserves zo afgenomen, dat hij een bocht miste en tegen de kasseien smakte. De Wolf ging snedig weg, maar Wampers dichtte het gat nog indrukwekkender. Hij fietste als of het hem geen inspanning kostte. De uitslag van de 87e Parijs-Roubaix is: 1. Wampers (Bel) 265,5 km in 6.46 45 (gem 39,164 km/u», 2. De Wolf (Bel) zelfde tijd, 3. Van Hooydonck (Bel) op 59 sec., 4 Duclos- Lassalle (Fra), 5. Planckaert (Bel), 6. Mare Madiot (Fra) allen zelfde tijd als Van Hooy donck, 7. Frison (Bel) op 4.27, 8. Hanegraaf (Ned), 9 Freuler (Zwi), 10. Lammerts (Ned), 11. Peeters (Bel), 12. Wijnants (Bel) allen zelfde tijd als Frison, 13. Lieckens (Bel) op op 5.12, 14 De Wilde (Bel), 15 Kelly (Ier), 16. Van Holen (Bel) allen zelfde tijd als Lieckens, 17 Verhoeven (Ned) op 5.28, 18. Van der Poel (Ned), 19. Dhaenens (Bel), 20. Vandenbrande (Bel), 21. Goessens (Bel), 22. Van Rijen (Ned) allen zelfde tijd als Ver hoeven, 23. Müller (Zwi) op 6.06, 24. Ile- gems (Bel), 25 Vanderaerden (Bel), 26. Rezze (Fra) allen zelfde tijd als Müller, 27. Colotti (Fra) op 12.50. 28. Chiapucci (Ita). De klasseringen van de overige Nederlan ders zijn: 45. Draaijer op 17.31, 48. Jac van der Poel z.t., 54 Hoondert op 26.56, 55. Cor- nelisse z.t., 56. Nijdam op 32.57. Van de 169 renners reden 57 de koers uit. Klassement wereldbeker na drie wed strijden: 1. Van Hooydonck (Bel) 20 pun ten, 2. Frison (Bel) 13, 3. De Wolf (Bel), Wampers (Bel) en Fignon (Fra) allen 12, 6. Maassen (Ned) 9,7. Lauritzen (Noo) en Baf- fl (Ita) 8,9. Duclos-Lassalle (Fra), Sörensen (Den) en Pensee (Fra) allen 7. Het wereldbekerklassement voor ploe gen is: 1. Hitachi 24 punten, 2. Histor 21, 3. PDM 19, 4. Ariostea 14, 5. Panasonic 13, 6. TVM 12,7. Domex 11,8. Systeme U, Super- Confex en ADR alle 9. maar dat loopt op tot vijftig gram. Dat zijn bijna topredo's, zoals ze door de lucht vliegen". Veel gooien is een vereiste om de top te kunnen halen, trainen, bijvoor beeld op conditie, is onder darters een zeldzaamheid. Benny de Bert: „Je moet een vaste hand hebben, dat wel, maar rekenen is minstens zo be langrijk. Je moet heel goed uit je hoofd kunnen rekenen, anders ben je nergens. Darters tellen zelf hun punten. Hij moet, zeg maar, van 501 naar nul komen en elke worp wordt van die score afgetrokken. Als je daar te veel tijd voor nodig hebt, dan valt je concentratie weg". „Zet maar twee darters aan het bord van dezelfde klasse, van wie de één veel beter kan rekenen dan de ander. Dan is de winnaar van tevoren al be kend", verzekert Benny de Bert. Je mag niet te veel nadenken. Knal, knal, knal... dat zijn de beste wor pen". Dat kan Sheila Ellen, die speelt voor Moby Dick uit Souburg in het enige damesteam beamen. „Maar natuur lijk komt dat ook door veel te gooien. Vroeger, toen ik nog geen kinderen had, ging het allemaal veel gemak kelijker. Ik merk nu dat mijn concen tratie wel eens wegvalt". Darters trainen zo veel mogelijk thuis op een eigen bord. „Maar", zegt Benny de Bert, „profspelers komen wel aan vijf, zes uur per dag. Ik gooi ongeveer een half uurtje per dag". Voorzitter Carl Lucassen: „Ik ben de enige die thuis geen bord heeft. Ik heb het moeten verkopen". Johan van Eenennaam uit Souburg, lid van The Duckies, eindigt zondag in zijn eigen woonplaats als winnaar. Voor vijftig toeschouwers wint hij het rankingtoemooi. Margo Boot van Westdorpe toont zich na een boeiend gevecht de sterkste bij de dames. Het Zeeuws kampioenschap van de darters nadert de ontkno ping. Frits Bakker Juichend spimt Jean-Marie Wampers op de wielerbaan in Roubaix over de fi nish. MILAAN (SID) - Barcelona 1 miljoen gulden over voor de diens van Marco van Basten. De Sp topclub heeft de Nederlandse s een contract, dat in juli 1990 m0(| gaan, van zes jaar voorgelegd. Van Basten zou per seizoen ruim. miljoen gulden gaan verdienen spitsspeler, die de onderhandel® door Cor Coster liet voeren, zoute overeenstemming met de club van han Cruijff hebben bereikt. Guan Gaspart, bij Barcelonadeti de man achter de deze week herko voorzitter Nunez, zei zaterdag dat Europese voetballer van 1988 zijne tract bij AC Milan aan het einde' volgend seizoen niet verlengt. Voor de transfer denkt Barcelona), vermogen nodig te hebben, zoalsin geval van Ronald Koeman. Na afli van zijn contract bij AC Milan ltaj 24-jarige spits voor ruim drie mi| gulden naar een andere club. Koeman betaalde de Catalaanset twaalf miljoen gulden. Marco van Basten heeft zondagot gens de berichten tegengesproi dat hij met Barcelona overeenst ming heeft bereikt over een conti van zes jaar. De verbintenis zoui gens Juan Gaspart, de vice-vooni van de Catalaanse club, ingaan i juli 1990. De aanvaller, die nog tot het einde het volgende seizoen bij de Italia! club onder contract staat, zou volt de Spanjaard in zes jaar 24 miljoeni den incasseren. In de Italiaanse krant Cornered Sport, tevens verantwoordelijk i het bericht van Gaspart, verkli Van Basten zondag: „Ik heb geent tract bij Barcelona getekend. Ik I het goed naar mijn zin bij AC Milan heb nog vijftien maanden te gaai heb geen zin op de zaken vooruitte pen. AC Milan is op dit moment langrijker. Dit verhaal komt ui! rijk der fabelen." Marco van Basten. „Geluk en pech bestaan uol()«| niet". (Dammer Rob C Leeuwarder Coiij „Het leven wordt er niet makkei op voor een sportman die resol over de kaap van de 30 lentes is" (De Belgische journalist Pad Keyser in Het Nieuw Sportwl „Je kan beter een blauwtje lopenJ een groentje blijven". (De bokser Alex Blanchaiil Telen „Mechelen is wel een wereldsm wonen echter slechts 60.000 meni (Erwin Koeman in Voa Internal"! „Eerst hadden we een De Mol, De Wolf en is er misschien ook ra De Das?" (Mart Smeets tijdens* reportage van Parijs-Roni „Ik kom gemiddeld aan 1.2 dollar per jaar, zeg maar eenh miljoen gulden". (De bij de Indiana Pacers spej basketballer Rik Smits in N „Ik ben geen miljonair i maar heb toch aardig wat centjn ten te verdienen". (Ex-profbokser Wim Sno4 Nieuwe Hf „Ik kan een beetje fietsen en n veronderstelt iedereen dat ik <®J les een mening heb". (Wielrenner Edwig van Hooy'l in Het Nieuwsblad Sportsdi „De rotzooi in de voetballerij, dfl'l niet door de voetballers, maar duo mensen er omheen". (FC Den Haag-speler Martial Voetbal Internat* „Het leven is voor mij een stret ken geen zijpaden". (Wielerploegleider Jan Raas*] „Voor VVV lijkt het doek nwffWj hoewel men daar pas werkelijkjj keert als de bierpomp het l (Presentator Tom Egbers in Sl Echt gek op leren waren Voetballen was veel leuker. W«»| de LTS wel afgemaakt, maarn harte. Ik ben electricien, Ronald nicien. Toen hebben we nog e\ volwassenen-MAVO gedaan, toen we boeken moesten gaan zijn we ermee gestopt. Je spreekbeurten houden, nou, lemaal geen prater". (Frank de Boer, linksback bil en tweelingbroer van R®ï Voetbal Internal*! „De essentie van het voetbalsPeljJ het niet met de handen ges\ worden". (Rinus Micbels'11! i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 16