Hard gesprek Thatcher en Gorbatsjov Verpleging heft tol voor 5 proeent Bush wil verkiezingen in bezette gebieden IanDijke BEWAPENING EN LIBIË Nog steeds geen besluit over Hans Paul Verhoef wonen vrijdagkrant Vanaf heden geopend in Vlissingen: Polen koerst op democratie af VANDAAG ZEGGEN WE MASSAAL NEE TEGEN HET ROKEN len enkele bui 2e jaargang no. 75 jjdag 7 april 1989 Nijpels Vrouwen Asielbeleid Museum Acties Vermeule LONDEN - De Britse premier Margaret Thatcher heeft haar persoonlijke relatie met de Russische leider Michaïl Gorbats jov een nieuwe dimensie gegeven. Zowel in haar kring als die van de Russen wordt nu enthousiast gesproken over de onder linge verstandhouding. Ondanks duidelijke dissonanten, zo als de via Amerika uitgelekte Russische leverantie van 15 su personische lange-afstandsbommenwerpers aan wat de pre mier beschouwt als de terroristische staat Libië van kolonel Gadaffi. Intens Akkoord 1-jarige cao ziekenfondsen VOORSTEL ISRAËLISCHE PREMIER SHAMIR HUISHOUDBEURS T/M 9 APRIL AMSTERDAM ral f||t 7 April World No-Smoking Day "i Stichting Volksgezondheid en Roken f CAMPING/TUINMEUBELSHOW \_JAKANTI ELAND Lerst nog veel bewolking maar gelei- lelijk opklaringen met een enkele bui. e zuidwestelijke wind is matig, aan .e kust af en toe krachtig. Tempera- mr 10 graden. ORN (ANP) - Politiemensen uit Hoorn en omgeving ben gisteravond in 20 minuten tijd een einde gemaakt ongeregeldheden veroorzaakt door asielzoekers in de rmalige Hoornse gevangenis Oostereiland. izijn enkele arrestaties verricht en er moest een kleine nd worden geblust. Er is tenminste'éen gedetineerde asielzoeker voor behandeling naar het Westfries Gasthuis in Hoorn overgebracht, aldus de politie. De voormalige Hoornse gevangenis, thans Huis van Bewa ring, biedt onderdak aan ongeveer 130 uitgeprocedeerde asielzoekers. Hen is in hoogste instantie asiel geweigerd en zij wachten op uitzetting. Milieuminister Nijpels lijkt de strijd in de EG over het fiscaal bevoordelen van auto's te win- PAGINA 3 De geringe deelname van vrouwen op de arbeidsmarkt kost de Nederlandse economie jaarlijks 17 miljard. PAGINA 6 De Goese Raad van Kerken pleit voor een ruimhartig, zorgvuldig en eerlijker behan deling van de asielaanvragen. PAGINA 9 Zeeland is toe aan een museum voor hedendaagse beeldende kunst. PAGINA 11 Personeel van Vijvervreugd in Middelburg haakt in op de lan delijke protestmanifestaties ter ondersteuning van de ac ties in de gezondheidszorg. PAGINA 13 Johan Vermeule gaat rustig zijn gang, maar wil nu einde lijk wel eens uit de schaduw van Marti ten Kate treden en zelf winnen. PAGINA 17 PAGINA 19, 21 en 23 PAGINA 17, 29, 31, 34 en 35 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3,5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Provincie: 9,11,12,13,14 en 15 Sport: 16 en 17 (Van onze correspondent Een ander strijdpunt is haar hardnek kig vasthouden aan de modernisering van de strategische nucleaire wapens tegen mogelijke agressie vanuit Oost- Europa. Premier Thatcher stelt zich op het standpunt dat die wapens beho ren tot de nucleaire afschrikking die ten slotte de Russen op een andere koers heeft gebracht. En dat hun ver nieuwing en modernisering van essen tieel belang zijn om de Russen op die koers te houden. In lange intense gesprekken in de ambtswoning van Downing Street 10 heeft Gorbatsjov zijn gastvrouw in niet te mis verstane bewoordingen duidelijk gemaakt dat Rusland druk bezig is zijn militaire strategie te wij zigen en dat haar opstelling over de nucleaire wapens in strijd is met de geest van perestrojka en glasnost, die hij zo nadrukkelijk nastreeft. Niet alleen mevrouw Thatcher en de Russische president, maar vooral de twee ministers van buitenlandse za ken Sir Geoffrey Howe en Edvard She- vamadze hebben scherp van gedach ten gewisseld over de leverantie van de omstreden bommenweppers aan Li bië. De Britse reactie daarop, juist nu er verwoede pogingen in het werk wor den gesteld om in het Midden-Oosten nieuwe vredesinitiatieven op gang te brengen, kon de Russen moeilijk ver rassen. Maar ze hadden er wel op gere kend dat dit gevoelige onderwerp tij dens het bezoek buiten schot zou blij ven. Ze beschuldigen nu Amerika er van dat er met het uitlekken van dit nieuws het scenario voor een geslaag- ZEIST (ANP) - De Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen heeft met de vakbonden in beginsel overeen stemming bereikt over een nieuwe eenjarige cao voor de 8000 werkne mers van de ziekenfondsen. De cao voorziet in een loonsverhoging van 1,5 procent per 1 juli en verhoging van de eindejaarsuitkering met 0,5 pro cent. Dit hebben VNZ en Diensten bond FNV donderdagavond meege deeld. de samenkomst in de Britse hoofd stad, wil dwarsbomen. Maar naast strijdpunten waren er ook positieve elementen in hun bespre kingen. Met name waar het betreft de ontwikkelingen in Afghanistan en Zuidelijk Afrika. Er werden ook di rect zaken gedaan, compleet met gla zen champagne, over betere handels contacten tussen beide landen. En over betere visumregelingen tussen de twee landen om het handelsver keer te bevorderen. De Britten zijn nu van plan om aan Rusland meer tech niek te leveren en er ook nieuwe fa brieken te bouwen. Er wordt nu zelfs al gesproken over de bouw van een Brits handelscentrum in Moskou. Op hun beurt hopen de Russen als beta ling voor de opgevoerde Britse invoer meer chemische produk'ten aan Groot-Brittannië te leveren. AMSTERDAM (ANP) - Verpleeg kundigen van het bejaardenhuis Het Flevohuis heffen bij de Schel- lingwouderbrug in Amsterdam tol van automobilisten om zo zelf vijf procent loonsverhoging bij elkaar te sprokkelen. De automobilisten kregen van een verpleegster op een rijdende brancard een po onder hun neus geschoven om een bijdrage in te doen. Minister De Koning van Sociale Za ken zei donderdag dat hij geen be hoefte heeft aan bemiddeling tussen het kabinet en de Nationale Zieken huisraad in het cao-conflict over de looneis van 5 procent voor het zie kenhuispersoneel. Het standpunt van het kabinet dat er niet meer loonruimte is dan 0,32 procent blijft ongewijzigd, zo heeft de woordvoer der van De Koning donderdag avond meegedeeld. Als er al bemiddeld zou worden, dan zou dat tussen NZR en bonden moe ten gebeuren op verzoek van partij en. De bonden hebben juist gezegd zich van een eventuele bemiddeling afzijdig te willen houden omdat het conflict gaat tussen kabinet en NZR. Terwijl het cao-conflict nog muur vast zit, begint de toch al niet bijzon der innige relatie tussen de vakbon den en het actiecomité WIO (Ver- plegenden en Verzorgenden In Op stand) verder te bekoelen. Het actiecomité dat de bonden eer der wist te bewegen de looneis in één klap van 1,5 naar 5 procent te verho gen, heeft de ergernis van beide bon den gewekt door de bonden te be schuldigen van het tegenhouden van hardere acties. De vijf vakbonden hebben vrijdag onderling overlegd over de acties in de komende weken. Zondagsdien sten en stiptheidsacties zullen dan de plaats innemen van de tot nu toe overwegend ludieke acties. Abva Kabo en CFO zijn van plan donder dag 20 april een grote demonstratie in Den Haag te houden, waarvoor de andere bonden en de WIO zijn uit genodigd. Werknemers van andere diensten en instellingen in de collec tieve sectoren kunnen die dag hun solidariteit betuigen. Ook donderdag is bij tientallen in stellingen actie gevoerd om de looneis kracht bij te zetten. Voor het eerst heeft het fenomeen bezet ting zijn intrede gedaan. Ruim zes tig studenten van de opleiding voor geestelijke gezondheidszorg in Noordwijkerhout houden sinds donderdagmiddag de school uit so lidariteit met de verpleegkundigen bezet. (Van onze correspondent WASHINGTON - De Amerikaanse president Bush heeft donderdag, na afloop van besprekingen met de Is raëlische premier Shamir, gezegd er voorstander van te zijn dat er verkie zingen worden gehouden in de bezette Gazastrook en de Westbank. Met dat voorstel was Shamir naar Washington gekomen. Shamir wil dat (Advertentie) Margaret Thatcher spreekt vanaf een podium voor Downingstreet 10 haar ge hoor toe. Gorbatsjov heeft even meer belangstelling voor de juiste tijd. JERUZALEM (RTR) - De Israëlische minister van buiten landse zaken, Moshe Arens, sluit een preventieve aanval op Libië niet uit om het ervan te weerhouden zijn lange-af- standsbommenwerpers tegen Israël in te zetten. Dit heeft Arens donderdag gezegd in een gesprek met de Israëlische radio. Het gaat om een aantal straalvliegtuigen van het type Su- choi-28, die de Sovjetunie aan Tripoli zal leveren. Deze toe stellen hebben een bereik van 800 kilometer en kunnen bo vendien nog in de lucht worden bijgetankt. Hierdoor zou Libië de joodse staat rechtstreeks kunnen aanvallen. Op de vraag of Israël een preventieve actie overweegt, ant woordde Arens: „Als we actie ondernemen zullen we eerst de gepaste instanties informeren, en daarna pas de pers". Dagelijks van 10-17 uur. Toegangsprijs f. 12,50. Gratis Pendeldienst: volg borden B RAI. Info: RAI Nieuwslijn 020-581 3980. Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. er verkiezingen onder Palestijnen in de bezette gebieden worden gehou den. Die zouden vertegenwoordigers moeten opleveren die met Israël gaan praten over de toekomst van de Gaza strook en de Westbank. President Bush ging verder niet in op de voorwaarden rond verkiezingen in de bezette gebieden. Hij zei alleen erop te vertrouwen dat er een „acceptabele formule" kan worden gevonden voor verkiezingen die „kunnen bijdragen tot het politieke proces van de dia loog". Maar hij zei niets over de nu al opge laaide controverse tussen Israël aan de ene kant en de Arabische wereld en de Palestijnen aan de andere kant. Shamir heeft bijvoorbeeld gezegd on der geen voorwaarde met de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie (PLO) te wil len praten. Het uit vier punten bestaande vredes plan van Shamir, aldus een van de functionarissen, is, „hoewel gevuld met struikelblokken en dubbelzinnig heden, een goed vertrekpunt voor ver dere verfijning en vooruitgang". Shamir maakte gisteren opnieuw dui delijk dat, hoe er ook aan zijn vredes plan wordt geschaafd, hij nimmer met de PLO aan de onderhandelings tafel zal gaan zitten. „Wij willen met iedereen, altijd, overal en zonder voorwaarden vooraf praten als dat de vrede naderbij brengt", aldus Sha mir, „Maar we zullen niets doen dat tot de vorming van een Palestijnse staat leidt, want dat leidt niet tot vre de maar tot oorlog". In Polen hebben regering en oppositie een pact ge sloten, dat uniek is in de Oosteuropese verhoudin gen. De Communistische Partij van Jaruzelski heeft ermee inge stemd om de macht te delen met de on afhankelijke vakbeweging van Lech Walesa. Een Ronde Tafel-conferentie van twee maanden is afgesloten met een akkoord dat vrijwel overal als his torisch wordt beschouwd. Het gaat na melijk - in ieder geval op papier - ver der dan alle ontwikkelingen die 'pere strojka' en 'glasnost' tot nu toe elders hebben opgeleverd. Na zeven jaar on dergronds te hebben geopereerd is de vakbond Solidariteit helemaal terug en zal legaal geworden. Er zijn begin selakkoorden bereikt over sociale her vormingen in het land. En binnen en kele maanden zullen in Polen beperk te vrije verkiezingen worden gehouden voor een - twee kamers tellend - parle ment, waarin ook de oppositie haar stem kan laten horen. Het is de eerste keer sinds de tweede wereldoorlog dat dit in Polen (en tegelijk in heel Oost- Europa) gebeurt. Polen op weg naar echte democratische verhoudingen. Wie had dat een jaar geleden, toen een wilde stakingsgolf het land teisterde, durven hopen? Het resultaat, dat nu op tafel ligt, is te danken aan de werke lijkheidszin die het aan weerskanten heeft gewonnen. Volgens Walesa was er namelijk niet veel keus meer: óf als één natie op vreedzame wijze een onaf hankelijk, soeverein en veilig Polen bouwen, óf ten onder gaan in de chaos van demagogie en burgeroorlog, waar uit geen overwinnaar tevoorschijn zal komen. e Ronde Tafel-conferentie is er in februari gekomen omdat beide partijen bang waren voor complete anarchie. De praktijk van de nu geslo ten akkoorden zal moeten uitwijzen of ze méér waard zijn dan een weerslag van die angst. De twijfels daarover zijn nog groot. Misschien wordt dat nog wel het best getypeerd door het ont breken van een juichstemming in het land. Er zijn dan wel afspraken ge maakt over economische hervormin gen, maar een blauwdruk, hoe Polen uit het economisch slop te halen, ont breekt. En juist dat laatste is het inge bakken risico, want de meeste Polen zullen het resultaat van dit pact afme ten aan wat er op korte termijn in hun levensomstandigheden verandert. So ciale onrust kan daarom snel de kop opsteken, wanneer er lang onzeker heid over het effect van de afspraken blijft bestaan, wanneer eén of beide partijen verzuimen om snel ernst te maken met de uitwerking van hun ak koorden. Afgelopen jaar is gebleken dat de werkende massa in de fabrieken en op de scheepswerven de confronta tie met de autoriteiten aandurft. Er is weinig voor nodig om het weer zover te krijgen. De dialoog komt nu daarom in de fase van het investeren in vertrou wen bij de achterban. Dat is niet alleen een taai karwei, maar het wordt bo vendien nog gehandicapt door tegen krachten aan beide kanten. Solidari teit heeft te maken met de pogingen van de tot nu toe officieel erkende - concurrerende - staatsvakbond OPZZ om het akkoord te dwarsbomen. En premier Rakowski, de man aan de an dere kant van de onderhandelingsta fel, zal nog heel wat moeten onderne men om de weerstand in het partij-ap paraat te overwinnen. Het worden daarom spannende maanden in Polen. Voor Solidari teit komt het erop aan dat ze snel haar identiteit bewijst: als vakbond, als po litieke partij, of als een combinatie van beide. Tenslotte is het van het begin af een beweging geweest met wortels diep in de samenleving. Ze vertegen woordigde de gekoeieneerde arbeider, ze had sterke bindingen met de rooms katholieke kerk en ze vertolkte de na tionalistische gevoelens onder de Po len. Met dit veelkleurige Solidariteit in de voorhoede zijn nu openingen ge vonden naar democratische verhou dingen in een land dat diep in dè put zit. Dat is een ontwikkeling, die veel verwachtingen heeft overtroffen. In Polen hebben partij en oppositie ver hun nek uitgestoken. Het bereikte compromis bevat sterke troeven, maar is ook niet vrij van risico's en zwakheden. Veel zal daarom afhangen van de vraag of dit pact van Warschau van weerskanten een faire kans gebo den wordt. Het was twee maanden lang aan de onderhandelingstafel een kwestie van geven en nemen. In de maanden die nu volgen nog eens te meer. Maar economisch herstel en po litieke stabiliteit in Polen zijn er ook van afhankelijk hoe het buitenland de ze unieke stap in de richting van een democratie in dit Oostblok-land op waarde weet te taxeren. vdM. WASHINGTON (ANP) - Een func tionaris van de Amerikaanse im migratiedienst heeft gisteravond meegedeeld dat er nog geen beslis sing is genomen over het verzoek van Hans Paul Verhoef hem toe te laten tot de Verenigde Staten. De Nederlander wil in San Francisco een conferentie over aids bijwo nen. De functionaris ontkende tegen over het congreslid Nancy Pelosi in Washington dat de immigratie dienst heeft besloten Verhoef uit te wijzen, zoals aanvankelijk gister avond was gemeld. Verhoef heeft donderdag in een ge sprek met functionarissen van de Amerikaanse immigratiedienst verzekerd dat hij niet naar dat land is gekomen om anderen in gevaar te brengen, zo zei zijn raadsvrouwe Helen Haapala. Het gesprek vond plaats in de gevangenis in Oak Park Heights in Minnnesota waar Ver hoef wordt vastgehouden. Behalve de twee advokaten van Verhoef wa ren vier functionarissen van de im migratiedienst aanwezig. De functionarissen van de immigra tiedienst maken zich volgens me vrouw Haapala met name zorgen dat zij door deze zaak negatieve pu bliciteit zullen krijgen, welke beslis sing zij ook zullen nemen. (Advertentie) Advertentie De gloednieuwe, fantastische Disco Cosmo is vanaf hedenavond ge opend. Cosmo: echt ontspannen uitgaan onder het motto: Veilig uit en veilig thuis! Lees door op de achterpagina van dit katern! FRAPOBV Lafuma en Marco meubelen Hoek Rijksweg - Ringbaan West Zeelands ruimst gesorteerde acces- soires- en onderdelensupermarkt. 01100 - 1 14 40 j goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1