'oolse regering en olidariteit akkoord Nieuwe richtlijn voor remmen van Fokker Verhoef nog steeds gevangen in de VS )FFIC1ELE BOND BLIJFT DWARS Zachte winter oorzaak hoge benzineprijs laniel den Hoed Kliniek stelt ichtlijnen op voor euthanasie Verdachte moord op Palme komt voor rechter MORGEN ZEGGEN WE MASSAAL NEE TEGEN HET ROKEN Afbraak Zeelands agro-industrie Het sprookje van 'rekening rijden' Warmer \2e jaargang no. 74 inderdag 6 april 1989 HAARDEN-KEUKENS-PARKET Otterdam <gpd) - omdat de ont- ckelingen rond euthanasie nog [eds 'verwarrend zijn' en tot dus- re aanleiding hebben gegeven tot |el onbegrip en misverstand' heb- directie en de Medisch Ethische .imissie (MEC) van de Dr. Daniel Hoed Kliniek in Rotterdam voor ziekenhuis 'Richtlijnen Euthana sie opgesteld. Order Omzet Fusie Solleveld Verkiezingen Voetbal Pensioenfonds PGGM geeft geen geld voor verhoging salarissen van verpleegkundigen ||jj|t 7 April World No-Smoking Day i Stichting Volksgezondheid en Roken Israël laat 474 Palestijnen vrij Zwaar bewolkt maar later op de dag ,ok een enkele opklaring. Kans op een oui. De wind is matig tot vrij krachtig uit zuid tot zuidwest. Middagtempera- tuur 10 graden. Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182-2950 ■t deze richtlijnen, waarvoor het in augustus 1984 geformuleerde stand punt van het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst (KNMG) het uitgangspunt was, wil de leiding van het Rotterdamse kanker instituut bereiken: - dat patiënten die euthanasie wensen, kunnen vertrouwen op zorgvuldige af handeling van hun verzoek; - dat patiënten en werkers die gewe tensbezwaren tegen euthanasie heb ben, op eerbiediging van hun principes kunnen vertrouwen; - dat medici handelen binnen het ka der van de geldende wetten en juri sprudentie. Lech Walesa (Van onze correspondent WARSCHAU „Geen vrijheid zonder Solidariteit". Zo begon Le ;h Walesa, leider van de onafhankelijke Poolse vakbewe ging Solidariteit woensdag zijn toespraak op de slotzitting va» de Ronde-Tafelconferentie. Bovendien moet de Sejm akkoord gaan met een wijziging van de Grond wet en een nieuwe Kieswet. Die maken de weg vrij voor vrije verkiezing (in ju ni) van een Eerste Kamer en van 35 procent (161 zetels) van de Senaat. De oppositie heeft de coalitie van commu nistische partij en traditionele politie ke bondgenoten een gegarandeerde meerderheid in de Sejm toegestaan. I Staatssecretaris Van Houwe- lingen heeft Holland Signaal I Apparaten een gigantische or- der bezorgd. PAGINA 7 Sinds de Stormvloedkering in gebruik is ziet de middenstand van Zierikzee haar omzet da len. PAGINA 15 Het nautisch onderwijs in Vlis- singen en Middelburg is niet blij met een fusie. PAGINA 17 De Sejm moet bovendien instemmen met een Grondwetswijziging en een (Van onze correspondent) KOPENHAGEN - Een sinds 14 de cember vorig jaar in voorarrest zit tende Zweed die wordt verdacht van de moord op de Zweedse ex-premier Olof Palme, is woensdag officieel in staat van beschuldiging gesteld. Volgens officier van justitie Axel Mo- rath is de bewijslast tegen Christer Petterson (42) nu „sterk genoeg voor een rechtszaak en een veroordeling van de verdachte". Morath wilde niet zeggen hoe de aanklacht precies luidt. Ook is nog geen datum vastgesteld voor het proces. De officier denkt over een maand de aanklacht te hebben op- IxlSlCO S gesteld. Weer een groot succes voor de wielerploeg van Jan Raas, Gerrit Solleveld wint de klas sieker Gent-Wevelgem. PAGINA 22 Marcó van Basten scoorde voor AC Milan de gelijkmaker tegen Real Madrid: l-l;KVMe- chelen won van Sampdoria en Napoli versloeg Bayern Mün- chen. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Kunst, cultuur en pop: 9 Provincie: 11,13,15,17,19, 20 en 21 Sport: 22 en 23 ZEIST (ANP) - Het pensioenfonds PGGM stelt geen geld beschikbaar in het cao-conflict in de gezondheids zorg. Bestuur en directie van het fonds hebben daartoe woensdag avond in spoedzitting unaniem toe besloten. Het pensioenfonds liet in een verkla ring na afloop van de vergadering we ten dat zowel structurele als eenmali ge maatregelen die ingrijpen in het premiebeleid worden afgewezen. Minister-president Lubbers en minis ter De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid hebben meermalen laten weten dat het vermogen van het pensioenfonds zou moeten worden aangesproken in het cao-conflict. Het geduld van de werknemers in het ziekenhuiswezen om door patiënt vriendelijke acties de looneis van 5 procent binnen te halen, begint op te raken. Vanwege het uitblijven van een opening in het cao-conflict wordt de roep om hardere acties luider. Het ac tiecomité VVIO wil daaraan gehoor geven door volgende week buiten de instellingen acties als wegblokkades en bezettingen op touw te zetten. De vakbonden stellen zich terughouden der op, maar maken ook melding van een „grimmiger" opstelling van de werknemers. ROTTERDAM <GPD) De zachte winter is, hoe vreemd het ook klinkt, de oorzaak van de prijsstijging van de benzine. Het verbruik van diesel en huisbrandolie (gas- olie) was door de zachte winter erg laag en de olieraffi naderijen en tussenhandelaren zijn daardoor met grote hoeveelheden blijven zitten. Omdat bij raffinage van ru we olie meer huisbrandolie en diesel wordt geprodu ceerd dan benzine, waken de raffinaderijen ervoor om de voorraden nog verder te laten oplopen. Daardoor blijft het aanbod van benzine automatisch ook laag, ter wijl de vraag is gestegen. Die verklaring geeft president J. van Wingaarden van het organiserend comité van het Rotterdam Oil Sympo sium, dat volgende week voor de tweede keer in de Maasstad plaatsvindt. Van Wingaarden, tevens voor zitter van de Nederlandse Vereniging van Groothande laren in Aardolieprodukten NVGArekent voor dat de prijs van een ton superbenzine in drie maanden tijd is gestegen van 173 tot 266 dollar. Dat staat buiten verhou ding tot de prijsstijging van ruwe olie, die van 16 dollar naar 20,3 dollar per vat van 157 liter ging. De prijs van een ton gasolie steeg van 154 tot 163 dollar. De ramp met de Exxon Valdez is wel van invloed ge weest op de prijsstijgingen, maar dat effect ebt volgens hem alweer weg. De hogere prijs van benzine zal vol gens Van Wingaarden nog wel enige tijd blijven. nieuwe Kieswet. Die moeten de weg vrijmaken voor de eerste vrije ver kiezingen (in juni) in Oost-Europa. En wel voor een gloednieuwe Eerste Ka mer en voor 35 procent (161 zetels) van de Sejm. De oppositie heeft de coalitie van communistische partij en tradi tionele politieke bondgenoten een ge garandeerde meerderheid in de Sejm toegestaan. De Senaat krijgt wetgevende bevoegd heden en kan door de Sejm aangeno men wetten terugsturen. In dat geval moet in de Sejm opnieuw worden ge stemd, waarbij de door Solidariteit geëiste tweederde meerderheid nood zakelijk is om de afkeuring door de Se naat ongedaan te maken. De tweeder de meerderheid geeft de oppositie in elk geval een theoretische kans om zich te verweren tegen de 65 pet Sejm- zetels die door de communisten en hun aanhang worden bezet. Walesa sprak deze leuze die Solidar- nosc zeven jaar lang in de illegaliteit heeft moeten koesteren, uit zonder een spoor van triomf in zijn stem. Het was een zakelijke conclusie na negen we ken van hard onderhandelen, die wel iswaar een overeenkomst opleverden tussen regering en oppositie, maar So lidariteit nog niet de zekerheid boden dat het Ronde-Tafelakkoord voor de volle honderd procent zal worden uit gevoerd. BODEGRAVEN (ANP) - Een wegenwachter hevelt water uit een benzinetank van een van de tientallen auto's die vanmorgen strandden bij een benzinestation in Bodegraven. De auto's tankten bij het Shell-station, naar later bleek, benzine met water. De actiegroep Max Havelaar verklaarde zich later verantwoordelijk voor het volpom pen met water van de ondergrondse tanks. De actie is gericht tegen de aanwezigheid van Shell in Zuidafrika. Oorzaak daarvan is de houding van de officiële vakbeweging OPZZ, die met politbureaulid Alfred Miodowicz aan het hoofd weigert in te stemmen met een tussen regering en Solidariteit overeengekomen regeling voor prijs compensatie. Het dwarsliggen van de OPZZ houdt grote risico's in voor Solidariteit. Re geringsleider Rakowski heeft feite lijk ingestemd met de OPZZ-zienswij- ze op de autoriteit van de Ronde Ta fel. En die is dat het de regering is die uiteindelijk beslist welke 'aanbeve lingen' van de Ronde Tafel moeten worden gerealiseerd. De aan de Ronde Tafel gesloten akkor- den gaan nu naar het Poolse parle ment, de Sejm. Maandag wordt daar gestemd over een aantal ontwerpwet- ten en wijzigingen van bestaande wet geving. Daaronder is de nieuwe Vak- bondswet, die Solidariteit een legale basis moet geven. Janus Onyskiewicz, woordvoerder van de vakbond, heeft al aangekondigd dat de aanvraag tot registratie onmiddellijk na de stem ming in de Sejm zal plaatsvinden. SCHIPHOL (ANP) - Fokker heeft woensdag de gebruikers van Fokker- 100 vliegtuigen aanvullende aanwij zingen verstrekt voor het gebruik van het remsysteem van deze vliegtuigen. De nieuwe richtlijn is uitgevaardigd op grond van door Fokker verricht onderzoek van het remsysteem naar aanleiding van het incident met het toestel van de KLM begin maart op het vliegveld van Genève. „De KLM bekijkt momenteel of met deze nieuwe aanwijzingen nu nog een normale operatie met de Fokker-100 mogelijk is", aldus de KLM-woord- voerder woensdagavond desgevraagd. In afwachting daarvan heeft de KLM de vlucht van Schiphol naar Lyon die woensdagavond met de tweede Fok- ker-100 zou worden uitgevoerd, gean nuleerd. De 60 passagiers zullen van daag met Air France naar Lyon wor den gevlogen, zo zei de KLM-woord- voerder. Volgens de woordvoerder van Fokker is de vliegveiligheid van de vijftien nu bij verschillende klanten in gebruik zijnde Fokker-100 toestellen volstrekt niet in gevaar. „Wij hebben het ver moeden dat in het gebruik van het rempedaal, waarbij geen sprake is van een werkelijke rembelasting, de moge lijke oorzaak van het incident met de KLM Fokker-100 zou kunnen liggen", zo stelde hij. Hierbij moeten volgens hem echter ook nog andere factoren een rol spelen. Hij zei de kans dat een dergelijk incident zich nog een keer zou voordoen „praktisch uitgesloten" te achten. De Fokker-100 vliegtuigen hebben in middels in totaal ruim 11.000 landin gen uitgevoerd, zonder dat zich enig probleem met het remsysteem daarbij heeft voorgedaan, aldus de Fokker woordvoerder. Fokker heeft woensdag de Rijksluchtvaartdienst van de jong ste onderzoeksgegevens op de hoogte gesteld. Het onderzoek van Fokker staat los van het onderzoek dat de Zwitserse autoriteiten naar de oorzaak van het KLM-incident instellen. Het ministe rie van verkeer en waterstaat liet af gelopen zondag weten eerst de uit komsten van het Zwitserse onderzoek te willen afwachten alvorens mede delingen te doen over de mogelijke oorzaak. DEN HAAG/MINNESOTA (ANP) - Voor de ambassade van de Verenigde Staten in Den Haag is gistermiddag een demonstratie gehouden tegen het arresteren van de Rotterdammer Hans Paul Verhoef, die seropositief is. Tevens werd een petitie aangeboden waarin wordt aangedrongen op nale ving van internationale afspraken Advertentie over het omgaan met seropositieven en aids-patiënten. Verhoef (31) is gear resteerd omdat een wet in de Verenig de Staten de mogelijkheid biedt men sen met een overdraagbare ziekte de toegang tot het land te weigeren. Er is nog geen beslissing gevallen over het waiver-verzoek dat Verhoef heeft gedaan om de Verenigde Staten te mo gen binnenkomen. De verwachting is dat daar pas donderdag een besluit over valt. Tot die tijd blijft Verhoef in administratieve hechtenis in de medi sche afdeling van de Oak Park Hyde- gevangenis in Stillwater (Minnesota). Dit heeft woensdagavond Tom Schilt- gen meegedeeld, de district-directeur van de immigratiedienst in het St Paul-district. Een besluit over het wai ver-verzoek loopt via zijn afdeling. Een waiver-verzoek is een verzoek om in een bepaald geval een uitzondering te maken op een wettelijke regeling of voorschrift. Daardoor zou Verhoef bui ten de regeling vallen dat personen met een besmettelijke ziekte zoals aids de toegang tot de Verenigde Sta ten kan worden ontzegd. Verhoef werd zondag op het vliegveld van Minneapolis aangehouden toen bleek dat hij seropositief is. Hij was op weg naar een internationaal aids- congres in San Franscisco, dat woens dag is begonnen. De beslissing van de Coö peratieve Vereniging Suiker Unie om de fabriek in Sas van Gent op te heffen be tekent méér dan de sluiting van een onderneming. Het is de zoveel ste stap op het hellende pad van de onttakeling van de agrarische indus trie in Zeeland. Een kleine twee jaar geleden verloor deze grensstad in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone de sui kerfabriek van het andere concern, CSM. Toen al een signaal dat het met deze bedrijfstak in Zuidwest-Neder land een aflopende zaak begon te wor den. Twee van deze economische ader latingen in zo korte tijd komt ;n Sas van Gent, van oudsher sterk verbon den met de industriële verwerking van suikerbieten, hard aan. De structuur van de gemeenschap zal erdoor verar men, in het gunstigste geval verande ren. De leiding van de Suiker Unie voert als argument aan voor haar be sluit, dat via verbeteringen van het fa bricageproces in de overblijvende ves tigingen in Nederland een hogere pro- duktie aan suiker uit minder grondstof (bieten) kan worden gehaald. Voor dat effect van de voortgaande automatise ring in deze bedrijfstak moet de vesti ging Sas van Gent wijken. Met alle ge volgen vandien. Suiker Unie heeft het eigen personeel en de Sasse gemeen schap, waarin haar fabriek zo lang heeft gefunctioneerd, overrompeld met deze beslissing. Ook de klanten van het bedrijf in Zeeuwsch-Vlaande ren (de aanleverende bietenverbou wers) worden op termijn gedupeerd. Dit alles roept de vraag op of de conse quenties eigenlijk wel goed zijn door dacht. Vertrek van de laatste suikerfa briek uit Zeeland is namelijk het zo veelste voorbeeld, dat concentratie tendensen altijd in dezelfde richting verkeerd uitpakken. Met de geleidelij ke verdwijning van de agrarische be drijvigheid uit deze provincie worden het industriële pakket en de werkgele genheid er niet bepaald gevarieerder op. Hoog tijd dus om juist in deze sec tor aan ontwikkeling van nieuwe ini tiatieven te gaan werken. Minister Smit-Kroes hééft iets met 'rekening rijden'. Nog maar een paar jaar geleden spuwde ze vuur te gen iedere poging in ons omringende landen - België, Duitse Bondsrepu bliek - om tolheffing in te voeren op de autosnelwegen. Zelf is ze nu al weer ge ruime tijd bezig om dwars tegen alle stapels twijfels en kritiek in een elec- tronische vorm van 'rekening rijden' voor Nederland te ontwikkelen, die op zijn minst een technologisch hoog standje moet worden. De bedoeling er van, zegt ze, is om het autoverkeer in Nederland (eerst in de overvolle Rand stad en later ook elders) terug te drin gen en er tegelijk aan te verdienen. Au torijden wordt dan op bepaalde tijden en trajecten alleen maar mogelijk via een systeem van betaling per credit kaart. Langzamerhand iedereen is het intussen wel duidelijk dat er - tegen to tale verkeerschaos in het centrum van dit land en in het belang van het milieu - iets zal moeten gebeuren om het au toverkeer te reguleren en te verminde ren. Maar of het nieuwe speeltje van mevrouw Smit-Kroes daar nu de ver lossende oplossing voor is, - daar pas sen grote vraagtekens bij. Het hoofd argument Voor 'rekening rijden' is trouwens een ander dan de minister nu plotseling hanteert. Ze heeft enige tijd geleden besloten om de bouw van vier nieuwe bruggen en tunnels in de Randstad particulier te financieren en daarvoor een vorm van tolheffing in te voeren. Alleen zitten daaraan kenne lijk zoveel haken en ogen dat de elec- tronische hokus-pokus almaar inge wikkelder moet worden. De minister is nu bezig met een systeem, dat op zich zelf al handen vol geld moet gaan kos ten zonder dat het nog maar één cent rendement oplevert. Bovendien is het voor gebruikers in hoge mate omslach tig en fraudegevoelig. En met dat laat ste bezwaar hebben we onlangs nog - via het unieke Nederlandse paspoort - miljoenen leergeld en een halve be- windsliedenploeg betaald. Kunnen de centen op het departement van ver keer en waterstaat nu echt niet aan iets beters worden besteed dan aan dit soort ongewisse experimenten? vdM. AL KUBBAH/JERUZALEM (RTR- AFP) - Israël heeft woensdag het be gin van de islamitische vastenmaand ramadan, aanstaande vrijdag, aange grepen om een gebaar van goede wil te maken jegens het Palestijnse volk door bijna 500 gevangen Palestijnen vrij te laten. De Israëlische stap valt samen met het begin van het bezoek van premier Yitzhak Shamir woens dag aan Washington. Op een vliegveld bij de stad Gaza wer den 224 gevangenen uit de Gaza- strook door de Israëlische autoriteiten in vrijheid gesteld. Een groep van meer dan 250 Palestijnen van de Westoever werd woensdag later op de dag in Bethlehem uit hun gevangenschap ontslagen. Onder de vrijgelatenen uit de Gaza- strook zijn 50 jongeren in de leeftijd van 12 tot 16 jaar en tientallen mensen die zonder vorm van proces vastzaten. Volgens Palestijnse en Israëlische zegslieden zijn daarbij geen belangrij ke Palestijnse leiders in vrijheid ge steld. Demonstranten voor de ambassade van de Verenigde Staten in Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1