niet op nominatie AKO-prijs Ruzie bewindslieden als een nachtkaars gedoofd Albeda is bereid om te bemiddelen Verscherpt milieubeleid vraagt om 200 man extra Onderzoek toont verband bier en kanker aan ROOS brengt Omroep Zeeland in verlegenheid G< SNAPPER MAAKT MAAIEN AANGENAAM ONTDEK HET VERSCHIL BU CF Exxons omgang met Alaska 232e jaargang no. 73 Woensdag 5 april 1989 TLHNMA&nNEs OOK DIVERSE AKTIE MODELLEN Marechaussee Geneesmiddelen Watersport Onderwijs BRIEF AAN MINISTER CAO-CONFLICT VERPLEGING Minder afval /MOTORENREVBie7 /JWFRISOSTR 31. KRABBENDtJKE 0TI34-1255 A. PLESMANWEG 1. GOES 01100 32288 7 AMSTERDAM (GPD) Anders dan verwacht komt Ge rard Reve met zijn roman 'Bezorgde ouders' niet voor op een strikt geheime lijst van twintig auteurs waaruit van daag de zes genomineerden voor de AKO-prijs gekozen zullen worden. Renate Dorrestein ('Het perpetuum mobi le van de liefde') en debutante Margriet de Moor ('Op de rug gezien') staan wel op de lijst. In uitgeverskringen wordt momenteel druk gespeculeerd over de vraag welke zes schrijvers uiteindelijk kans zullen maken op de AKO-prijs. Aan de prijs is een bedrag van 50.000 gulden verbonden, maar alle genomineerden profi teren van de enorme belangstelling die er voor hun werk ontstaat. Veel getipt zijn A.F.Th, van der Heijden met 'Het leven uit een dag', Jeroen Brouwers met 'De zondvloed', Adriaan van Dis met 'Zilver', M.M. Schoenmakers met 'De honderd bochten van de koningsarend' en Herman Koch met 'Red ons, Maria Montanelli'. Vorig jaar werd de prijs gewonnen door Geerten Meijsing met zijn roman 'Veranderlijk en wisselvallig'. De eerste winnaar was J. Bernlef met 'Publiek geheim'. LONDEN (REUTER/AFP) - Mensen die meer dan 3,5 tot vier liter bier per week drinken lopen drie maal zoveel risico op kanker van de alvleesklier als men sen die niet drinken. Dit is de conclusie van een medisch onderzoek dat van daag wordt vrijgegeven. Het rapport van het Britse Rijksfonds voor Kankeronderzoek (ICRF) bevestigt ook een verband tussen roken en kanker van de alvleesklier. Ieder jaar overlij den in Groot-Brittannië 6.000 mensen aan deze vorm van kanker. Ondanks dat eerdere onderzoeken een verband suggeerden met het drinken van koffie is er nu geen connectie waargenomen tussen pancreaskanker en het drinken van koffie of thee. Het hoofd van het statische bureau van de ICRF, Jack Cuzick, zei dat er wel een verhoogd risico werd geconstateerd als gevolg van het drinken van bier maar geen enkel verband is aangetroffen met het drinken van wijn of sterke drank, met uitzondering van maltwhiskey. Klacht over stijging benzineprijs DEN HAAG (GPD) Konsumenten Kontakt gaat een klacht indienen bij het ministerie van economische zaken over de nieuwe stijging van de benzineprijs. KK overweegt ook in be klag te gaan bij het dagelijks bestuur van de EG in Brussel. De prijs van een liter superbenzine wordt vandaag 3 cent duur der, maar handelaren in olie en benzine verwachten dat de benzineprijs nog verder zal stijgen. ftuwd Gullit laat zich niet gek naken, vanavond moet AC Mi jn Italië van het Real Ma- krid-syndroom afhelpen. PAGINA 21 Iet vertrek van 33 Nederland marechaussee naar Nami- I bië wordt waarschijnlijk enke- le weken uitgesteld. PAGINA 3 l Per 1 mei gaat een groot aantal geneesmiddelen die zowel in de apotheek als bij de drogist ver krijgbaar zijn uit het zieken fondspakket. PAGINA 7 Aan uitbreiding van het aantal ligplaatsen voor waterspor- i ters in het Deltagebied bestaat geen behoefte PAGINA 11 Zeeland krijgt de komende an derhalf jaar 2,2 miljoen rijks subsidie om het voortgezet en beroepsonderwijs bedrijfs- vriendelijker te maken. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3,5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 9 Provincie: 11, 13, 15, 17, 18 en 19 Sport: 20 en 21 VLISSINGEN - Een brief van ROOS, de landelijke organisatie van regio nale omroepen, heeft Omroep Zee land in verlegenheid gebracht. In de brief, gericht aan minister Brink man van Cultuur, vraagt ROOS „na mens de regionale omroepen in Neder land" opheffing van het verbod op het uitzenden van reclame. Drs. G. C. G. van den Heuvel, voorzitter van Om roep Zeeland, is alles behalve gelukkig met de brief. ROOS, aldus Van den Heuvel, wekt ten onrechte de indruk dat ook Omroep Zeeland naar recla me-inkomsten streeft. Dat, zo zegt hij, is nadrukkelijk niet het geval. Van den Heuvel neemt het ROOS kwalijk dat de brief verstuurd is zon der dat de aangesloten leden, waaron der Omroep Zeeland, werden geraad pleegd. ROOS, vindt hij, wekt ten on rechte de indruk dat het om een una niem standpunt gaat. Van den Heuvel zal zijn bestuur voor stellen zich van de brief te distantië ren. Omroep Zeeland komt op 1 janua ri in de lucht. Het benodigde geld komt uit publieke middelen waaronder de heffing van een tientje extra op de om roepbijdrage. De Zeeuwse staten gaven vorig jaar groen licht. Dat gebeurde onder meer op basis van de belofte dat de omroep niet zou proberen inkomsten te ver werven uit reclame. (Zie ook rubriek In Beeld, pagina 15) Ook de Consumentenbond zet grote vraagtekens bij de nieuwe stijgingen van de benzine-prijs. De oliehandel geeft als een van de oorzaken daarvan op de olieramp bij Alaska. Maar vol gens de Consumentenbond is de koers van de olie op de beurs van New York aan het dalen. „Dus is die prijsverho ging niet nodig", aldus woordvoerder F. van der Meijden van de Consumen tenbond. „Het feit dat er te weinig loodvrije benzine verkrijgbaar is, wordt door de oliehandel gebruikt als argument om de gewone benzine in prijs te laten stijgen". De prijsverhoging van 3 cent voor een liter superbenzine die vandaag in gaat, is de vijfde in een paar weken tijd. Handelaren in olie en benzine verwachten dat rond het weekeinde de prijs van een liter benzine opnieuw drie cent omhoog gaan. Begin maart kostte een liter superbenzine aan de zelftankpomp nog f 1,67, vandaag komt de officiële prijs op f 1,73. Woordvoerder B. Donia van Konsu menten Kontakt overweegt in Brussel de monopoliepositie van de oliemaat schappijen aan te kaarten. Zij verho gen tegelijkertijd de prijzen met een zelfde bedrag wat in zijn ogen onaan vaardbaar is. De oliehandel wijst voor de prijsstij gingen een aantal oorzaken aan. Ten eerste koopt Amerika, zoals andere jaren, nu grote hoeveelheden benzine op de Europese markt in (door de overschakeling van winter- naar zo- merkwaliteit). Als tweede oorzaak wordt genoemd de produktievermin- dering van de OPEC-landen die per 1 januari is ingegaan en die nu na drie maanden gaat doorwerken. Voorts is de standaardvoorraad aan olie in Amerika en Europa dit jaar 20 tot 25 procent lager dan andere jaren. En als laatste oorzaak noemt woordvoerder J. Oskam van de oliehandelaren „de enorme publiciteit rond de olieramp bij Alaska, die een nerveuze stem ming heeft veroorzaakt bij de hande laren in olie en benzine". De Korte spreekt tijdens het debat premier Lubbers toe, die mei zijn gedachten ergens lijkt te zijn. DEN HAAG (GPD) - Het debat in de Tweede Kamer over de ruzie tussen minister-president Lubbers en vice- premier De Korte heeft dinsdag geen nieuwe politieke schade berokkend aan de coalitie van CDA en VVD. De oppositie nam er genoegen mee dat de twee bewindslieden hun heftige aan- WESEL (RTR) - Tientallen opvarenden van een Frans passagierschip dat dinsdag in brand vloog op de Rijn bij Wesel, tussen Duisburg en de Nederlandse grens, zijn van boord gehaald. Dit deelde de rivierpolitie mee. Ongeveer 36 passagiers en acht bemanningsleden moesten van de Alsace I worden geëvacueerd. Zes van de passagiers, voor het merendeel gepensioneerden, moesten zich in een plaatselijk ziekenhuis onder behan deling stellen wegens een lichte rookvergiftiging. Het scheepvaartverkeer op de Rijn tussen Wesel en Duisburg moest korte tijd worden stilgeleged. varing over het milieubeleid als een „misverstand" omschreven. Volgens oppositieleider Kok (PvdA) is het po litiek gewicht van VVD-vice-premier De Korte inmiddels geslonken tot dat van een „stekelbaars in een stormach tig glas water". De ruzie tussen de twee bewindslieden escaleerde vrijdagavond snel na op merkingen van Lubbers dat De Korte zijn excuses zou hebben aangeboden voor het uitlekken van afspraken over het milieubeleid. De Korte ontkende in alle toonaarden dat hij de bron van die berichten in de pers was, en zei ook dat er van verontschuldigingen geen sprake was. Oppositieleider Wim Kok liet direct weten de bewindslieden aan de tand te zullen voelen over hun ruzie. In de Tweede Kamer erkende De Kor te dat hij de publiciteit bewust gezocht had. Lubbers gaf op zijn beurt toe dat hij zich had vergist: toen De Korte in kleine kring had gezegd ook niet zo ge lukkig te zijn met bepaalde publika- ties in kranten had de premier dat uit gelegd als excuses. „Dat is door mij misverstaan", aldus de premier die zei de lezing van De Korte „volledig te aanvaarden". Lubbers zei dat hij aan de bel had ge trokken over de publiciteit rond het milieubeleid, toen hij het gevoel kreeg dat sommige ministers onder druk werden gezet. DEN HAAG (GPD) - Oud-minister Al beda is, als hem dat wordt gevraagd, bereid te bemiddelen in het conflict over de cao voor de ziekenhuizen. Al beda is voorzitter van de naar hem ge noemde commissie, die bemiddelt in conflicten tussen de overheid en amb tenaren. Albeda meent dat er gekeken moet worden of er niet een derde partij is die een bemiddelende rol kan spelen. Vol gens hem leiden de acties van de ver pleegkundigen en de opstelling van werkgevers en kabinet tot een verhar ding van de standpunten. „Aan de loopgravenoorlog die nu dreigt, heeft niemand wat", aldus Albeda. De bonden in de gezondheidszorg vin den het aanbod van prof. Albeda „sympathiek". Zij menen echter dat een bemiddelingspoging zal moeten worden gedaan tussen het kabinet en de Nationale Ziekenhuisraad. Immers, aldus de bonden, de NZR heeft te ken nen gegeven dat om een eind aan het conflict te maken zij over meer finan ciële middelen moet kunnen beschik ken. Dan pas kunnen vruchtbare on derhandelingen met de bonden tot stand komen. De actiegroep Verplegenden en Ver zorgenden in Opstand (VVIO) intus sen wil hardere acties in de gezond heidszorg. De ludieke en publiek svriendelijke acties leveren volgens woordvoerder Corine Groeneweg te weinig resultaat op. Daarom zijn de bonden AbvaKavo, CFO en NVM uit genodigd om komende zaterdag over verscherping van de acties te overleg gen. uitgebrande en gekap seisde olietankers hebben in de loop van de jaren al heel wat schade veroorzaakt aan het milieu in de wereldzeeën. In Het Kanaal, op de Atlantische Oceaan, op de Noordzee en recent nog in Antarcti ca. Maar wat de Amerikaanse olie maatschappij Exxon op het ogenblik in en om de Prince William Baai in Alaska uitspookt, tart langzamerhand iedere beschrijving. De stranding van de Exxon Valdez - te wijten aan zoiets onvoorstelbaars als de combinatie van een bezopen kapitein en een onbe voegde stuurman - heeft in bijna twee weken een aanslag op alle leven in de wateren van dit gevoelige gebied ge pleegd. Voor de toekomst ervan wordt daarom het ergste gevreesd. De scha de aan het milieu en de economische tegenslag voor de vissers in de omge ving valt nauwelijks te meten. Maar dat is niet het enige. Met de dag groeien ergernis en verontwaardiging over het maatschappelijk gedrag van deze oliegigant. In de eerste dagen na de fatale stranding neemt het bedrijf een loopje met veel van de voorschrif ten in het rampenplan, zoals het oprui men van de uitstromende olie. Oliebe- strij dings vaartuigen in de directe om geving ontbreken. Hulpverleners uit de Sovjetunie en Noorwegen worden op afstand gehouden. Met Nederland se bergers wordt een heel merkwaar dig contract gesloten. Kortom, Exxon doet het voorkomen alsof zij op heel Alaska eigendomsrechten kan laten gelden. De manier waarop de oliemaat schappij in deze noordelijkste staat van de VS ook nu nog traag, ei gengereid en vrijwel ongecontroleerd haar gang kan gaan heeft alles te ma ken met de positie die Exxon in Alaska inneemt. Sinds 1973 heeft de olie-in dustrie in Alaska zwaar geïnvesteerd, er werkgelegenheid en welvaart ge bracht en 'financiert' zij er een hoog percentage van het overheidsbudget. Het stadje Valdez - in de omgeving waarvan de olieramp zich afspeelt - ligt aan het eind van de Trans Alaska- oliepijpleiding. Van de economische bedrijvigheid, die daarmee is binnen gebracht, leeft Valdez. Maar datzelfde Alaska - en vooral de oorspronkelijke inwoners van deze staat - hebben daar ook een hoge prijs voor moeten beta len. Dat wordt nu duidelijk. Een prijs voor de beslissing in het Amerikaanse Congres, die erop neerkwam dat dit deel van Alaska min of meer aan de grillen van de oliemaatschappij werd uitgeleverd. Exxon kreeg toestem ming om in dit uit een oogpunt van mi lieu bijzonder waardevolle gebied naar olie te boren en vervolgens een tame lijk korte pijpleiding aan te leggen naar een punt vanwaar het riskante olietransport overzee nodig was. Pro testen daartegen haalden niets uit. Achteraf blijkt nu dat er aan het ram penplan en de paraatheid van oliebe- strijding - voorwaarden voor activitei ten in dit gebied - ook van alles man keerde. En Alaska krijgt nu de reke ning gepresenteerd. Wrang is het dat de overheid van Alaska in feite machteloos staat tegenover een oliemaatschappij die hier in alle opzichten de dienst uit maakt. Zelfs de Amerikaanse presi dent Bush, die onmiddellijk na de ramp persoonlijk milieu-alarm sloeg en aankondigde dat de opruiming grootscheeps zou worden aangepakt, heeft Exxon kennelijk nauwelijks in de hand. De leiding van het bedrijf pro beerde begin deze week haar gezicht te redden via een paginagrote adverten tie in 165 kranten en tijdschriften met een verontschuldiging voor het onge luk en de verzekering dat 'het ongeluk al onze aandacht heeft en zal houden'. En Exxons president Lee Raymond presteerde het om publiekelijk de hoop uit te spreken dat zijn maat schappij nu niet door het Amerikaan se Congres belet zal worden om in be schermde natuurgebieden langs de noordelijke kust van Alaska naar olie te boren. Dergelijke reacties verraden een mentaliteit die boekdelen spreekt en weinig goeds belooft voor de be scherming van het milieu van de we reldzeeën. Wanneer overheden bij hun vergunningenbeleid de enorme risi co's van een dergelijke benadering on voldoende incalculeren en zichzelf in de rol van onmondige toeschouwer la ten drukken, ligt een volgende calami teit van deze omvang al op de loer. Want uit de vorige blijkt dan namelijk absoluut niets geleerd. vdM. DEN HAAG (GPD) - Minister Nijpels (milieubeheer) wil zijn departement versterken met tenminste 200 ambte naren. Volgens de bewindsman is de uitbreiding van zijn ambtelijk appa raat onderdeel van het Nationaal Mi lieubeleidsplan, dat deze maand wordt gepubliceerd. Extra man kracht is onontbeerlijk om uitvoering te geven aan een verscherpt milieube leid. Dat zei de minister gisteren tij dens de presentatie van twee nieuwe wetsontwerpen. Met de wetsontwerpen wil Nijpels on dernemingen die een 'uitzonderlijke bedreiging' vormen voor het milieu, kunnen verplichten zich te verzekeren tegen milieurisico's. „Het kan niet zo zijn dat een bedrijf schade toebrengt aan het milieu, terwijl achteraf blijkt dat het de rekening van de herstelkos- ten niet kan betalen", aldus Nijpels. Bedrijven die 'aanmerkelijke geva ren' opleveren voor het milieu, wor den verplicht een bepaald geldbedrag opzij te zetten. Daarmee moet even tuele schade aan het milieu ongedaan gemaakt kunnen worden. Voorts wil de bewindsman bedrijven kunnen verplichten minder afval te produce ren en onderzoek te doen naar milieu- vrienderlijker produktie-processen. De twee wetsontwerpen maken deel uit van een serie van vijf, waarmee Nij pels orde wil scheppen in de warwinkel van bestaande milieuwetten. De be windsman streeft naar één allesom vattende milieuwetgevingsstelsel, in plaats van allerlei aparte wetjes voor geluidhinder, afval, bodem- en lucht vervuiling. Daardoor hoeven bedrij ven straks nog maar één milieuver gunning aan te vragen bij één (lagere) overheid. Dat komt niet alleen de dui delijkheid ten goede, maar vergemak kelijkt tevens de controle op de nale ving. Wanneer provincie- of gemeentebe sturen een bedrijf betrappen op over treding van de milieuregels, kunnen ze op grond van de twee wetsontwer pen naleving van de vergunning ei sen, op straffe van een dwangsom. Dat kan nu nog alleen maar als de Hinder wet of de Wet bodembescherming wordt overtreden. Volgens Nijpels zal zo'n dwangsom zeker enkele duizen den guldens, per dag en per overtre ding, bedragen. Daarnaast wordt het de lagere overhe den makkelijker gemaakt om bedrij ven te sluiten of de milieu-vergunning in te trekken, als een bedrijf de regels niet naleeft. „Als'de lagere overheden daarin te laks zijn, zal ik niet schromen ze voor de rechter te brengen. Hoewel dat een paardemiddel is", aldus Nij pels. Voor een aantal bedrijfstakken komen algemene milieuregels, zodat veel be drijven straks helemaal geen vergun ning meer hoeven aan te vragen. Lozingen op het oppervlaktewater en op het riool blijven -ook in de toe komst- nog apart geregeld. Minister Nijpels

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1