\erschoore Neerstorten van sportvliegtuigje op M-Zeeland eist dode en zwaargewonde Opruimen olie in Alaska is een uitzichtloze zaak Gorbatsjov bepleit eensgezind Europa UUR FOTOSERVICE TRIJD KOST 140 LEVENS I Veel bewolking Zakenman werd in Schevenings hotel van twee miljoen beroofd Britse koningin bezit ruim 18 miljard gulden 22e jaargang no. 72 laandag 3 april 1989 GOES - VUSSINGEN-ZIERIKZEE-HULST fA v v ri Spoedzitting Onbegrip CNV- ■eis Succes Raas Verlies PSV EXXON-DIRECTEUR FRANK IAROSSI: •Jk ji i KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT |/?i het zuiden van Zeeland eerst nog I kans op wat regen of motregen. Overi- I gens is er veel bewolking. De schrale I oostenwind is soms vrij krachtig. Tem- Iperatuur 7 graden. HDRT-AU-PRINCE - De woordvoerster van de Ameri- Manse ambassade in Haïti heeft zondagavond gezegd dat presidentiële troepen een staatsgreep tegen het zes tanden oude bewind van luitenant-generaal Prosper Mril hebben verijdeld. ~san Clyde van de Amerikaanse ambassade zei dat Avril ijkbaar korte tijd werd vastgehouden in een militair imp nadat de gevechten zondagmorgen uitbraken, flaar het lijkt erop dat, toen Avril naar de luchthaven ;rd gebracht om te worden verbannen, de leden van de Residentiële Wacht op het vliegveld aankwamen en hem rug naar het paleis escorteerden om zijn plaats als presi- Jnt weer in te nemen," aldus de woordvoerster. :®rder was gemeld dat de stafchef van het leger, generaal Herard Abraham, een staatsgreep had gepleegd en Avril jid afgezet. Hij zou zelf geweigerd hebben het president- Ihap op zich te nemen. Het motief voor de staatsgreep is niet duidelijk. De coup zou zijn gepleegd omdat generaal Avril vorige week vier invloedrijke officieren naar huis stuurde omdat zij zich met de smokkel van drugs zouden hebben ingelaten. Volgens andere versies maken de mili tairen achter de coup zich sterk voor een snelle democrati sering. De staatsgreep begon zondagochtend vroeg, toen er rond het presidentiële paleis in Port-au-Prince schietpartijen uitbraken.'Troepen van de voor de deur gelegen Dessali- nes-kazerne bestormden het paleis. De presidentiële garde zou maar amper weerstand hebben geboden. Er waren geen berichten over doden of gewonden. Een Amerikaanse woordvoerder meldde dat Avril in zijn paleis terug was maar dat de situatie moeilijk was in te schatten. Het internationale vliegveld van Haïti is gesloten voor de internationale luchtvaart. - - - \sws v - - nafhankelij kheid amibia in gevaar (Van onze correspondent l'INDHOEK Zware gevechten tussen guerrilleros van de bevrijdingsbeweging SWAPO en Ie Namibische politie, bijgestaan door het Zuidafrikaanse bezettingsleger, hebben het afgelo- len weekend het streven van de VN om Namibia het komende jaar onafhankelijk te maken, nstig in gevaar gebracht. Bij de strijd zijn zeker 140 mensen gedood, aldus een politiewoord voerder in Windhoek. X - v -.'V-W K V .V Uïs» t< Jr.f J)e strijd ontbrandde in de nacht van Irijdag op zaterdag in het noorden van amibia, dichtbij de Angolese grens, anvankelijk werd melding gemaakt Jan schermutselingen tussen de poli- Be en SWAPO-leden die illegaal de Brens zouden zijn overgestoken. De Buidafrikaanse minister van buiten landse zaken Roelof 'Pik' Botha meld de later dat 38 'SWAPO-terroristen' en »ee agenten waren gedood. Hoofdin- Qjecteur Durand, woordvoerder van Namibische politie, meldde zondag at bij de strijd zeker bijna 140 mensen iedood waren. otha reageerde zaterdag woedend op e beweerde schending van de wapen- itilstand. Hij dreigde alle Untag-vre- estroepen uit Namibia te zetten, tot- at SWAPO 'tot bezinning' komt. De inister nam onmiddellijk na het be- endworden van het treffen tussen de WAPO en de politie contact op met e speciale VN-afgezant voor Namibia, le Fin Martti Ahtisaari, de bevelheb- er van de Untag-vredesmacht, gene- aal Dewan Prem Chand, en de secre- aris-generaal van de VN, Perez de Cuellar. Zowel Perez de Cuellar als Ahtisaari hebben de schendingen veroordeeld, terwijl de Britse premier Thatcher om een spoedzitting van de Veilig heidsraad heeft gevraagd. De SWAPO ontkent de gevechten niet, maar beschuldigt de politie en het Zuidafrikaanse leger ervan de inci denten te hebben uitgelokt en in het wilde weg te hebben geschoten. SWA PO herhaalde wel zich aan de wapen stilstand te willen en zullen houden. Het lijkt er echter op dat de leiding van de militaire vleugel van SWAPO, geen greep heeft op groepen strijders in het zuiden van Angola. De incidenten hebben de twijfel doen toenemen, of de Untag-vredesmacht in staat is om de rol, die zij bij geacht wordt te spelen, waar te maken. Het overgrote deel van de vredesmacht, 4500 militairen in totaal, is nog niet in Namibia gearriveerd en het kan nog wel drie weken duren voordat alle lo gistieke problemen zijn opgelost om de vredesmacht daadwerkelijk opera tief te maken. Hetzelfde kan worden gezegd voor de VN-politiemacht, die uit 500 man moet bestaan, maar waarvan tot op heden slechts twintig man zijn gearriveerd. De gevechten overschaduwden de komst van de Britse premier Thatcher in Namibia. Haar met geheimzinnig heid omgeven bezoek deed in Kaap stad de geruchten aanwakkeren dat de regering-Botha nu zover is om ANC-leider Nelson Mandela en andere vooraanstaande ANC-gevangenen vrij te laten. De leerling-vlieger in het neergestorte motorvliegtuigje kwam om het leven. Zijn instructeur raakte zwaar getoond. DEN HAAG (ANP) - Een Zwitserse handelaar in edelstenen is zaterdag middag in een Scheve nings hotel beroofd van edelstenen en Ameri kaanse dollars ter waar de van in totaal bijna twee miljoen gulden. Een woordvoerder van de Haagse politie heeft dit zondag meegedeeld. De 36-jarige handelaar zat zaterdagmiddag op zijn kamer toen iemand aan zijn deur klopte. De zakenman deed de deur open nadat de bezoeker zich had aangediend als personeelslid. Hij zei de hotelbar bij te komen vullen. Twee mannen stapten daarop naar binnen. Ze bonden de handelaar op een stoel vast en plakten zijn mond dicht met tape. De overvallers vertrok ken met een geldkoffer en drie zeer waardevolle ringen. De Zwitser iverd na drie uur bevrijd door hotelpersoneel. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Het slachtoffer heeft Nederland inmid dels verlaten, aldus de politie-woordvoerder. ARNEMUIDEN - Bij een vliegtuigongeluk op Vliegveld Midden-Zeeland in Arnemuiden is zon dagmorgen de 52-jarige leerlingvlieger W. G. Hof- kes uit Oostvoorne om het leven gekomen. De in- I structeur die naast hem in het toestel zat, R. G. S. ij (48) uif'Papendrecht, werd zwaar gewond naar 4 het Rotterdamse ziekenhuis Dijkzigt vervoerd. X Het sportvliegtuigje waarin de twee van vliegveld Zestienhoven waren gekomen om te oefenen op I Vliegveld Midden-Zeeland stortte om kwart voor twaalf neer. Het vliegtuig verloor zijn balans toen Xj een vleugel verstrikt raakte in een omlaagkomen- de lier van een zweefvliegtuig, dat op de baan er- i naast was opgestegen. Het eenmotorige sport- I vliegtuigje, een Robin PH-SVD, dook steil naar be- neden en boorde zich met de neus in een akker net achter de landingsbaan. De inzittenden raakten zodanig bekneld dat de brandweer hen moest be vrijden. De leerlingvlieger was toen al dood. Het is overigens niet bekend wie van de twee slachtoffers er tijdens het ongeluk achter de stuurknuppel zat. De luchtvaartdienst van de rijkspolitie en de Rijksluchtvaartdienst stellen een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Niet duidelijk is bijvoorbeeld waarom het motorvliegtuig van zijn eigen baan afweek en daardoor op 150 meter hoogte tegen de lier aankwam. De lier was juist losgekoppeld van het zweefvliegtuig en kwam met een parachute naar beneden, waar de lijn tegelij kertijd met een katrol werd opgerold. „We hebben de lier nog snel gekapt, maar het was al te laat", zegt Jan Roose, die op de grond mee hielp met het oprollen van de lier. „Het vliegtuig dook met een bocht naar de grond." „Ik heb er niets van gemerkt. Ik hoorde het pas toen ik weer op de grond stond na mijn vlucht", is de reactie van Bas Noordebos, die in het zweef vliegtuig vloog. De zweefvliegers en ook het luchthavenpersoneel begrijpen niet hoe het drama kon gebeuren. De zweefvliegtuigen en motortoestellen vliegen strikt gescheiden van elkaar en ze starten en lan den zelfs tegengesteld. Afspraak is ook dat er maar op één baan tegelijk activiteiten zijn. Het Rotterdamse motorvliegtuig was aan het oefenen met landen en direct daarna weer opstijgen en heeft zich daarom misschien niet precies aan de afspraken gehouden, menen ooggetuigen. Het is overigens gebruikelijk dat er oefenvluchten op Midden-Zeeland plaatsvinden. Leerlingvlie gers moeten zich ook op een ander veld dan waai zij normaal hun lessen volgen bekwamen en Rot- terdam-Arnemuiden is dan een mooie vlucht, die zeker in het weekeinde nogal eens wordt onderno men. De Rijksluchtvaartdienst en het bestuur van het vliegveld zien naar aanleiding van het ongeluk nog geen redenen om maatregelen te treffen. „Het onderzoek moet nog uitwijzen wat er precies ge beurd is", zegt de voorzitter van het vliegveldbe- stuur, G. van den Heuvel. „Op ons veld wordt ge vlogen volgens de voorschriften van de Rijks luchtvaartdienst. Ik denk wel dat we in ieder geval met elkaar van gedachten moeten wisselen over het punt, of het mogelijk blijft met zweefvliegtui gen én motorvliegtuigen op hetzelfde veld te vliegen. Wij doen het al jaren en het gebeurt op diverse andere vliegvelden in Nederland ook. Er gebeuren zelden ongelukken". In de geschiedenis van het Vliegveld Midden-Zee land zijn verschillende ongelukken gebeurd. Een zwarte bladzij werd vlak na de opening in 1970 ge schreven toen een vliegtuig dat gebruikt werd voor rondvluchten vanaf het vliegveld tijdens mist neerstortte op het eilandje de Haringvreter in het Veerse Meer, waarbij drie mensen omkwamen. Ook stortte in 1977 een motorvliegtuigje met twee inzittenden op het veld neer, door een onverwach te draaiing van de wind. De vliegers kwamen er toen met verwondingen af. Het ongeval van zon dagmorgen is het eerste dodelijke ongeluk dat op het veld van Midden-Zeeland plaatsvond. Minister De Koning wijst CNV-eis van 200 miljoen voor uitkeringsgerechtigden van de hand. PAGINA 3 Edwig van Hooijdonck, het 22- jarige talent uit de ploeg Raas is vroeg rijp. De rossige Belg schreef zondag op imponeren de wijze de Ronde van Vlaan deren op zijn naam. PAGINA 9 De spanning is terug in de ere divisie. PSV verloor op eigen veld verrassend met 1-0 van Sparta, terwijl Ajax de uitwed strijd tegen Groningen over tuigend won. Het verschil tus sen beide ploegen bedraagt nu twee punten. PAGINA 9 en 10 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 r •O"'* m. h ik 4 0 'k i - Een volledig met olie besmeurde roodhalsfuut op een strand ruim vijftig kilometer van de gestrande tanker Exxon Valdez. (Van onze correspondent VALDEZ/ROTTERDAM - Exxon-di- recteur Frank Iarossi heeft gezegd dat het opruimen van de olievlek in Alas ka een uitzichtloze zaak is. Een groot gedeelte van de olie drijft inmiddels in de vorm van druppels op het water en kan met de ter beschikking staan de technische middelen niet meer worden opgeschept, aldus Iarossi in de Washington Post. De tanker Exxon Valdez lekt nog steeds. De olieramp neemt nu giganti sche vormen aan en Exxon krijgt steeds hardere kritiek te verwerken van de autoriteiten in Alaska. De olie maatschappij is veel te laat met oprui men begonnen, zo luidt het verwijt. De gouverneur van Alaska, Steve Cowper. dreigde zaterdag de Trans- Alaska pijpleiding te sluiten als de olie-industrie niet kan aantonen dat in de toekomst dergelijke rampen niet meer zullen gebeuren. Wellicht een loos dreigement: zeker 85 percent van Alaska's overheidsbudget (twee mil jard dollar) komt uit de winst van de pijpleiding. Er is ook felle kritiek van de vissers op Exxon, die nog steeds geen buiten landse hulp bij de bestrijding van de olievlek heeft aanvaard. Twee veegar- men van het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Tak staan werkeloos in An chorage. Exxon zou de bestrijding in eigen hand willen houden. Het bedrijf houdt Smit Tak „achter de hand" en betaalt het per dag. President Bush vindt het nog steeds niet nodig dat de federale regering de bestrijding van de olievlek overneemt. De samengeklon terde olie zal over ongeveer een week bezinken en vele jaren het bodemle ven, een belangrijke schakel in de voedselketen, verstikken. Uitlopers van de vlek uit het gestran de schip Exxon Valdez hebben zater dag de Golf van Alaska bereikt, waar door het totale oppervlak is gegroeid tot zo'n 1600 vierkante kilometer. Wanhopige vissers proberen met ei gen materiaal de smurrie uit gebie den te houden waar zalm de komende weken kuit zal schieten. De justitiële autoriteiten in Alaska hebben een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen Joseph Hazelwood, de ka pitein van de olietanker Exxon Val dez. Hij had voor de aanvaring met het rif voor de haven van Valdez ontoe- laatbaar veel alcohol gedronken. De kapitein is al twee keer veroordeeld wegens dronken rijden. Sinds zijn ver trek naar New York is hij spoorloos. De berging, die deze week begint, is ge gund aan twee Amerikaanse bedrij ven. Afhankelijk van hun oordeel, zal Smit Tak al of niet te hulp worden ge roepen. SHANNON (AFP/DPA) - Sovjet-leider Michail Gorbatsjov heeft zondag in Ierland, tijdens een tussenstop op zijn reis naar Cuba, zijn geloof geuit in Europa. Een Europa waarvan de Sov jetunie volgens hem onlosmakelijk deel uit maakt en dat niet kan slagen als het niet alle Europese landen omvat, zowel in het oosten als het westen. De president-partijleider, die in zijn gevolg zijn vrouw Raisa en minister Sjevardnadze van bui tenlandse zaken had, werd op het vliegveld Shannon ontvangen door de Ierse premier, Char les Haughey. Deze uitte zijn bewondering voor de inspanningen van de Russische leider de Sov jet-maatschappij open te stellen en het economi sche en politieke systeem te hervormen. Gor batsjov zei dat het nieuwe denken in de interna tionale gemeenschap en de revolutionaire veran deringen in de Sovjetunie zich wederzijds ver sterken en dé wereld beter en rechtvaardiger ma ken. Na zijn gesprek met Haughey zei Gorbats jov tegenover de pers: „Wij voelen zeer diep dat wij Europeanen zijn". Europa moet zijn huis op orde te brengen. Dit betreft alle Europese lan den, in het oostelijk zowel als het westelijk deel, evenals de militaire bondgenootschappen Navo en Warschaupact. Volgens Gorbatsjov moet Eu ropa uitgaan van de bestaande realiteiten, voor al van de Europese Gemeenschap, de Oosteuro- pese tegenhanger Comecon, de Navo en het War schaupact. „Op basis van deze realiteiten, die nen wij de positieve elementen van het Europa van vandaag te ontwikkelen en de confrontatie, met name de militaire, te verminderen.". Gor batsjov vertrok vanuit Ierland per vliegtuig naar Cuba voor een officieel bezoek. Hij kwam daar tegen middernacht aan. Na Cuba gaat hij naar Londen voor een bezoek dat vorig najaar moest worden afgezegd in verband met de aardbeving in Armenië. LONDEN (DPA) - De Britse koningin Elisabeth is met een vermogen van meer dan 18 miljard gulden de rijkste vrouw ter wereld. Dat blijkt uit een lijst van de 200 rijkste Britten die het weekblad Sunday Times zondag pu bliceerde. Ondanks tien jaar „Thatcher-revolu- tie", die had moeten leiden tot een nieuwe generatie van koene onderne mers, is het nog altijd het familiever mogen dat Groot-Brittannië beheerst. Van de 200 rijkste vrouwen en mannen die samen meer dan 110 miljard gul den hebben acht procent van het Brit se BNP) heeft meer dan de helft zijn rijkdom geërfd. Slechts 86 mensen schraapten hun vermogen bij elkaar met werken. De koningin staat eenzaam aan de top. Op ruime afstand volgt de hertog van Westminster die een vermogen heeft van iets meer 10 miljard gulden. Num mer drie in de top-tien is de 61-jarige Lord Sainsbury, die goed is voor circa 5,7 miljard gulden. Lord Sainsbury be zit de grootste Britse supermarktke ten. Het aantal miljonairs is de afgelopen vijfjaar verviervoudigd: van 5.000 naar 20.000. Een indicatie voor de economi sche opgang die Groot-Brittanni'e doormaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1