Geen extra geld kabinet voor verpleegkundigen Eeuw Eiffeltoren Top Polen steunt hervormingen Ijnbach Wereldjamboree in 1995 in Dronten Chimpansee rukt peuter onderarm af de PZC vandaag week-uit week-in RUZIE OVER LEK MILIEUPLAN Afrika verwijdert laatste kolonie Minder zon 232e jaargang no. 71 Zaterdag 1 april 1989 ZIEKENHUISRAAD WIL ACTIES MET BONDEN NIEUW! Republiek Zonneveld Verpleging JAKOBSEN MODES bv Wolkenvelden afgewisseld door perio den met zon. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Middagtem- peratuur omstreeks 12 graden. Show t/m zat. 8 april Hoek Rijksweg Ringbaan West Alle Paasaanbiedingen blijven geldig. 01100 7774 40 goes Padvinders In Leusden toonden gisteren het gemeentebord van Dronten. LEUSDEN (ANP) - De achttiende Wereld Jamboree zal in 1995 plaatsvinden in de gemeente Dronten. Het be stuur van Scouting Nederland heeft dit vrijdagmiddag in Leusden bekendgemaakt. Het is voor het eerst sinds 1937 dat de Wereld Jamboree weer in Nederland plaats vindt. Het gebied van 350 hectare aan het Veluwemeer werd uit elf lokaties gekozen als het meest geschikte. Hier worden in 1995 30.000 jongeren uit honderd landen in tenten gehuisvest en duizenden bezoekers ontvangen. De Jamboree duurt tien dagen. Voor de scouts zijn er zb'n vijftig activiteiten waaronder overlevingstochten, bruggenbouwen en diverse excursies. De nadruk ligt hierbij op watersport. De komende maanden overlegt Scouting Nederland met de gemeente Dronten over de inrichting van het ter rein en de financiering. Het is de bedoeling dat op het terrein ook voorzieningen komen als banken, een post kantoor, restaurants en winkels. Mogelijk kan het ter rein door medefinanciering ook na 1995 voor recreatie gebruikt worden. Mocht de Jamboree onverhoopt toch niet in Dronten georganiseerd kunnen worden, dan zijn er drie alterna tieve lokaties: Spaarnewoude, het Lauwersmeergebied en een combinatie van de gemeenten Steenwijk, Havel- te en Brederwiede. De Wereld Jamboree vindt eens in de vier jaar plaats. De vorige was in Australië, de volgende zal in 1991 in Zuid-Korea plaatsvinden. DEN HAAG (GPD) - De Nationale Zie kenhuisraad (NZR) heeft de vakbon den opgeroepen tot een gesprek over gezamenlijke acties ten behoeve van een loonsverhoging voor verpleeg kundigen. De NZR ging daartoe over nadat een delegatie vrijdagavond van minister De Koning (Sociale Zaken) en staatssecretaris Dees (WVC) te ho ren kreeg dat er geen ruimte is voor extra loon dan de eerder geboden 0,75 procent. De verpleegkundigen eisen er vijf procent bij. De NZR legde het kabinet een compromis van 2,85 pro cent voor, maar kreeg nul op rekest. NZR-voorzitter Van Veldhoven toon de zich teleurgesteld. „Het gesprek was zeer zakelijk maar nog meer te leurstellend. We hebben ons best ge daan maar er zat tot onze spijt niet mee in". Hij sloot zich aan bij minister Van Dijk die sprak van een patstelling. Volgens de NZR-voorman is de tijd voor ziekenhuizen en bonden nu rijp om de koppen bij elkaar te steken en zich te beraden op gezamenlijke ac ties. Dat de bonden tot nu toe een der gelijk gesprek uit de weg gaan noemde hij onverstandig. Van Veldhoven waarschuwde de bonden er wel voor dat een dergelijk gesprek geen herope ning van de CAO-onderhandelingen betekent. De CFO is voor een gesprek met de werkgevers. De christelijke bond liet weten dat de opstelling van het kabi net tot een verharding van de acties leidt. De AkvaKabo wil pas reageren als zij de uitnodiging van de NZR heeft ontvangen. Overigens besloten de bonden komen de week nog geen landelijke acties te voeren. Zij steunen wel lokale en regio nale acties die voor maandag in circa 100 van de 760 instellingen zijn aange kondigd. Patiëntvriendelijkheid staat voorop. Het is niet de bedoeling op werkdagen zondagdiensten te draai en. Afspraken gaan door als patiënten daarop staan. De acties concentreren zich volgende week in Midden-Bra bant. Na het gesprek met de NZR liet minis ter De Koning nog eens weten dat het FOLKESTONE (AP) - Een gekooide chimpansee heeft vrijdag de onder arm van een tweejarig jongetje afge rukt toen die zijn linkerarm door de tralies stak om het dier te aaien. Chi rurgen bleken niet in staat om het zwaar toegetakelde armpje opnieuw aan te hechten. Matthew McDaid was met zijn ouders en grootouders naar de dierentuin ge gaan in Port Lympne, dichtbij de zuid oostelijke kuststad Folkestone. Hij naderde de kooi van de 28-jarige man nelijke chimpansee Bustah en toen hij zijn linkerarm door de tralies stak, greep Bustah die met zoveel kracht vast dat hij aan de elleboog werd afge rukt. Volgens woordvoerder Tom Begg van de dierentuin was Matthew een veiligheidsomheining gepasseerd om bij Bustah te komen. Het april nummer van Hart voor Dieren ligt nü bij uw boekhandel! kabinet op dit moment geen extra geld heeft voor de verpleegkundigen. Voor 1990 zijn alle mogelijkheden nog open. De rijksbegroting voor dat jaar wordt pas in augustus bepaald. Volgens de minister zijn er econo misch gezien te grote belangen in het spel om nu iets extra's te geven. Ook andere groepen eisen dan meer. Het loonmatigingsbeleid komt dan onder druk te staan. De Koning hield de NZR opnieuw voor dat de premies van het pensioenfonds PGGM omlaag kunnen. Deze zijn nu al hoger dan elders. Bovendien heeft het fonds grote reserves. De bewindsman wees er verder op dat de verpleegkun digen tot 1991 nog een salarisverho ging van vier procent te wachten staat. Van Veldhoven legde de verantwoor delijkheid voor de huidige situatie bij de rijksoverheid Hij sprak van een patstelling omdat de bewindslieden ook niets zien in een NZR-compromis de salarissen met 2,85 procent te ver hogen. Wat de suggestie rond de pen sioenpremies betreft zei de NZR-voor man de macht niet te hebben die te verlagen. Bovendien vroeg hij aan dacht voor de maatschappelijke ge volgen. Hij sprak van een principiële zaak. „Pensioenen mogen niet dienen om lonen te betalen". Advertentie vr amibië, Afrika's laatste JLN kolonie, staat vandaag - 1 april - op de drempel van de onafhankelijkheid. De Ver enigde Naties (VN) beginnen er met de uitvoering van een plan dat een eind moet maken aan het Zuidaffi- kaanse bestuur over dit land. Via vrije verkiezingen in november moet hier vervolgens een zelfstandige staat wor den gevestigd onder - vrijwel zeker - een zwarte meerderheidsregering. In de overgangsperiode naar de onafhan kelijkheid zal Namibië worden be stuurd door een koppel van twee man nen, Martii Ahtisaari, hoofd van de speciale VN-commissie voor deze ope ratie, en Louis Pienaar, de door Zuid- afrika benoemde administrateur-ge neraal. Die tamelijk ingewikkelde con structie typeert zelfs in de eindfase nog eens scherp hoe moeizaam de afreke ning met het koloniaal verleden van dit land is. In de eerste wereldoorlog (1915) vielen Zuidafrikaanse troepen de kolonie Duits Zuidwestafrika bin nen. In 1920 kreeg Zuidafrika van de Volkenbond het mandaat over het ge bied, dat haar in 1966 door de VN - 'op volger' van de Volkenbond - werd ont nomen. Maar de Zuidafrikanen wei gerden uit Namibië (zoals de VN het omdoopten) te vertrekken. Een lange, slepende oorlog van Zuidafrika met het SWAPO- en SWANU-verzet en met troepen van Angola en Cuba ging vooraf aan een akkoord, vorig jaar, waarin onder meer de onafhankelijk heid van Namibië werd geregeld. En nu is het dan zover. De 'geboorte' van het zelfstandige Namibië zal geen eenvoudige zijn. Er ligt de schaduw overheen van bijna 25 jaar geweld. De strijd tussen het Zuidafrikaanse leger en de guerrilla's heeft verhinderd dat het land een ge zonde economische basis en een even wichtig samenlevingspatroon kon op bouwen. Beide partijen in het conflict hebben duizenden politieke gevange nen gemaakt, die volgens (onafhanke- lijkheids)resolutie 435 van de Verenig de Naties allemaal moeten worden vrijgelaten. Stammentwisten en de apartheidspolitiek van Zuidafrika wa ren voor Namibië nog aparte handi caps. In het buitenland wachten zo'n honderdduizend vluchtelingen en bal lingen op terugkeer. Onder hen zal voor een belangrijk deel het nieuwe politieke en economische elan van het land moeten worden gevonden. Op het ogenblik is in de hoofdstad Windhoek alle macht nog zo'n beetje in handen van een betrekkelijk kleine groep (80.000) blanken, met wie een nieuwe regering straks tot een haast overmij- delijke vorm van 'leven en laten leven' zal moeten komen. Of het zo ook inder daad zal gaan is voorlopig nog een open vraag. Namibië is op zoek naar een eenheid, waarmee het totnogtoe geen spatje ervaring heeft. Internationaal is de onafhankelijk heid van dit land - zeventig jaar lang een 'geëxploiteerd stiefkind' van Zuid afrika - een zware beproeving geweest. VN-vertegenwoordiger Ahtisaari sprak gisteren bij zijn aankomst in Windhoek van de genezing van 'een wond in de flank van Afrika'. Want juist de Verenigde Naties, die sinds het einde van de tweede wereldoorlog zo heeft geijverd voor een snelle afreke ning met alles wat leek op verouderd kolonialisme, heeft hier in een eigen voormalig mandaatgebied bijzonder veel geduld moeten oefenen. Diezelfde VN heeft er daarom nu zeker alle be lang bij dat het proces naar de inrich ting van een nieuwe onafhankelijke staat Namibië zo vlekkeloos mogelijk verloopt en met alle denkbare waar borgen wordt omgeven. Met ingang van vandaag ook gaat een formeel wa penbestand in tussen Zuidafrika en de organisatie van het Zuidwestaffikaan- se volk, zoals SWAPO voluit heet. Een staakt-het-vuren bestond al enige maanden. Al met al is onder interna tionale druk en via de weg van de gelei delijkheid in deze onherbergzame, woestijnachtige uithoek van Afrika een werkbaar compromis bereikt voor de toekomst van Namibië: een land waar blank en zwart elkaar veel te lang hebben bestreden. Voor het Zuidafri kaanse bewind iets om dieper over na të denken soms? vdM. Advertentie BETER GEKLEED VOOR HET ZELFDE GELD Duitsers in de Sovjetunie wil len herstel van hun republiek. PAGINA 3 De verplaatsing van het kin derrevalidatiecentrum Zonne veld loopt vast op een vorm fout. PAGINA 9 De acties in de verpleging wor den steeds grimmiger. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Provincie: 9,11,13,15 en 17 Sport: 38 en 39 The Nits ontdekken Moskou Nieuw werk Umberto Eco uitdaging voor doorbijters Indrukwekkend romandebuut van Cherry Duins Kïllroy en Rambo bedreigen Egyptische monumenten Rik de Saede- leer ziet in de sport de mens op zijn best. PAGINA 21, 22, 23 en 25. Olieramp maakt leven van de natuur onmogelijk Zo merwoningen regeren het Zeeuwse landschap Namibië op weg naar onafhankelijk heid Superbelangen op het spel bij introductie super-tv George Spittael weet alles van oorlogsgraven Kuuroorden veroveren Nederland Snooker, spel met miljoenen. PAGINA 29, 31, 33, 35, 36 en 37. KANAALSTRAAT 55 OOST SOUBURG PARIJS (AP) - Franse acteurs en actrices in kleding van het eind van de vorige eeuw - de man rechts zelfs met een antiek rijwiel aan de hand - verzamelden zich vrijdag onder de Eifféltoren. Doel van de opvallende bijeenkomst onder de befaamde ijzeren schepping van de Franse inge nieur Gustave Eiffel was een heropvoering van de openingsceremonie, die honderd jaar geleden plaats vond. WARSCHAU (DPA/AFP/RTR) - Het Centraal Comi té van de Poolse communistische partij is vrijdag akkoord gegaan met de politieke hervormingen die zijn overeengekomen in het ronde-tafeloverleg tussen de regering en de oppositie. Dit betekent dat het comité instemt met het einde van de alleen heerschappij van de communistische partij, aldus partijwoordvoerder Jan Bisztyga gisteren. Hij verklaarde dat de 230 leden van het comité een resolutie hebben aangenomen waarin zij hun steun uitspreken voor de hervormingspolitiek van de re gering en haar overeenkomst met de oppositie. „Wij hebben vandaag een historische drempel geno men", aldus de woordvoerder. Volgens hem heeft het hoogste besluitvormende partijorgaan zich uitgesproken voor het hervor mingsproces dat een revolutionair karakter heeft. Dit houdt in dat het comité na 45 jaar akkoord gaat met de beëindiging van het machtsmonopolie van de partij. De woordvoerder kon geen verdere details geven over de inhoud van de besprekingen in het comité. Een lid van het verboden vakverbond Solidariteit had eerder op de dag echter de vrees uitgespoken dat binnen de gelederen van de partijtop verzet zou zijn tegen het ronde-tafelakkoord. Volgens hem zouden tegenstanders daarvan probe ren de hervormingsplannen voor een deel terug te draaien. De mate van verzet zal dan ook bepalend zijn voor het lot van de politieke veranderingen die regering en oppositie zijn overeengekomen, zei hij. SALT LAKE CITY (AP) - Een derde wetenschapper zegt nu kernfusie op kamertemperatuur tot stand te hebben ge bracht. Het bericht komt bijna een week nadat twee elec- trochemici de wetenschappelijke wereld verbaasden met hun aankondiging dat kernfusie bij relatief lage tempera turen mogelijk is. Fysicus Steven Jones van de Brigham Young University zal zijn experimenten inzake kernfusie op kamertempera tuur toelichten op een universitaire bijeenkomst, zei woordvoerder Paul Richards van de universiteit. Het onderzoek naar kernfusie, het energiegeheim van de zon, is al 20 jaar aan de gang. Kernfusie, indien praktisch mogelijk, zou immers een goedkope en vrijwel onuitputte lijke bron van energie opleveren en minder radioactief af val meebrengen dan de klassieke nucleaire reactors waar in atoomsplitsing tot stand komt. Vorige week hadden twee electro chemici van de Universi teit van Utah aangekondigd dat ze door middel van een eenvoudig en goedkoop experiment kernfusie hadden ge realiseerd, maar hun techniek is nog niet door andere we tenschappers geverifieerd. Woordvoerder Richards van de Brigham Young Universi teit bevestigde een bericht dat woensdag in het dagblad Wall Street Journal was verschenen. Daarin stond dat Jo nes had ontdekt dat de kernen van zware waterstofatomen kunnen fuseren binnenin een vast kristal, zonder dat daar voor een stimulans van buitenaf of een zeer hoge tempera tuur nodig is. In het experiment van Jones zouden slechts uiterst kleine hoeveelheden energie zijn vrijgekomen terwijl in het expe riment in Utah vier keer zoveel energie zou zijn vrijgeko men als er werd opgebruikt. droomhond gezocht, tips bij de aanschaf van een trouwe viervoeter. een puzzelmarathon met fantastische prijzen! ÊgS voor mensen die mym van dieren houden (Advertentie) fKANTOORINSTALLATIES Volledige inrichtingsadvie- zen. De beste buro's en bu- VUSSINGEN rostoelen- KaSten 9r' en kl' industrieweg 1-3 Smaakvol èn efficiënt Tei. 01184-10740 'n Bezoek aan onze Fax 01184-13307 ^«room meer dan waard m De Korte ligt met Lubbers overhoop DEN HAAG (GPD) - Minister De Korte is 'verbijsterd' en 'zeer boos' op premier Lubbers, omdat deze hem in het openbaar heeft gekapitteld over het vroegtijdig naar de media uitlekken van de overeenstemming over het Nationaal Milieu Beleidsplan (NMP). „De premier zet hiermee de coalitie onnodig onder druk", zo sprak de leider van de VVD in het kabinet dreigend voor het Nos-journaal. Het is al de tweede keer dat de premier in de clinch ligt met zijn vice-premier. De Korte is eerder in het openbaar te ruggefloten na opmerking over een eventueel staatsbezoek aan Japan. Lubbers zei op zijn persconferentie 'achteraf niet zo gelukkig' te zijn met de publiciteit rond het Milieubeleids plan. „Het ging om vertrouwelijke ge sprekken. Bovendien is de indruk ge wekt dat we rond zijn, maar er zijn nog heel wat punten waar de hele minister raad zich nog over moet buigen". Lub bers hield De Korte verantwoordelijk voor het voortijdig lekken naar de pers en sprak hem daarover aan. Deze zou daarop, aldus de premier, zijn excuses hebben gemaakt. Het NMP kan pas gepubliceerd wor den wanneer minister Ruding (Finan ciën) akkoord gaat met de financiële paragraaf. Omdat Ruding in het bui tenland verblijft, sprak het kabinet vrijdag nog niet over het milieuplan. Premier Lubbers is er falikant op te gen dat geld voor ontwikkelingshulp wordt gebruikt voor het oplossen van Nederlandse milieuproblemen. Wel moet minister Bukman op de begro ting van ontwikkelingshulp geld reser veren voor een bijdrage aan een nieuw op te richten internationaal anti-ver- zuringsfonds. Op die manier kunnen landen in de Derde Wereld worden ge holpen bij het bestrijden van de ver vuiling van hun milieu. Lubbers zei dat vrijdag na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. De pre mier bereikte deze week met minister De Korte (Economische Zaken) en Nij- pels (Milieu) een akkoord over de hoofdlijnen van het Nationaal Milieu beleidsplan, waarin het kabinet het milieubeleid voor de komende jaren zal uiteenzetten. Lubbers weigerde na afloop van het kabinetsberaad in te gaan op de in houd van de 62 maatregelen waarover hij het met Nijpels en De Korte zo goed als eens is geworden. De premier haal de fel uit naar suggesties dat een deel van het geld voor het NMP via een om weg uit de begroting voor ontwikke lingssamenwerking gehaald zal wor den. Vooral de WD laat daarover on duidelijkheid bestaan, aldus CD A-pre mier Lubbers. Hij beschouwt dergelij ke suggesties als „politiek vervuilend, een valse start".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1