Opstand in gevangenis Leeuwarden Man vernielt schilderijen oude meesters uit wraak Tsjechoslo waakse jongens (15 en 16) kapen vliegtuig n de PZC vandaag Consumenten-verzet tegen stijging van benzineprijs miljoenen schade in dordrechts museum alle gijzelaars ongedeerd EVEN NAAR JAC. HERMANS SNAPPER MAAKT MAAIEN AANGENAAM ONTDEK HET VERSCHIL BU CF TOMATEN gram BLOEMKOOL per stuk Mm-prus&Maxi-keus Het broeinest van de Balkan VW Zeeland sluit gordijnen Warmer 232e jaargang no. 69 Ponderdag 30 maart 1989 Medicijnen Keizerssnede Blues Actie Jager Noodzaak HAAGMAN ADVOCATEN Weduwe opgepakt Gehoorapparaat wordt goedkoper Verbazing 1 HOLLANDSE 500 1 29 Bezuiniging van Paasbrief 1988 nog niet ingevuld Wolkenvelden, maar ook op uitgebrei de schaal zon. De zwakke zuidelijke wind neemt aan de kust toe tot matig. De temperatuurloopt op tot 16 graden vanmiddag. /motorenrevise/ TutNMACMNEs OOK DIVERSE AKTIE MODELLEN /JWFRISOSTR 31. KRABBENDIJKE 0TI34-1255 //A PLESMANWEG 1. GOES 01100-32288 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Leider van moslims in België vermoord (Van onze correspondent BRUSSEL - De geestelijk leider van de moslims in België en diens assistent zijn woensdag door een onbekende in de Brusselse moskee vermoord. De dader heeft waarschijnlijk wraak willen nemen voor de gematigde houding die imam Abdullah al Ahdal heeft ingenomen in de zaak-Rushdie. De 35-jarige Saoedische imam, die di recteur is van het islamitisch centrum van België, en de Tunesische biblio thecaris van de moskee, Salem el Be- hir, zijn om half zeven 's avonds dood in de moskee in het Brusselse Jubel- LEEUWARDEN (ANP) - In de Peni tentiaire Inrichting Leeuwarden (PIL) is woensdagavond een opstand uitgebroken onder zestien van de veertig gevangenen. Korpschef N. van Heiten van de Leeuwarder gemeente politie heeft dit in de nacht van woensdag op donderdag bevestigd. De gedetineerden hebben op grote schaal vernielingen in de recreatiezaal en andere ruimtes van de gevangenis gepleegd. Ze zijn ontevreden over de behandeling. Zij hebben klachten over de bezoekregeling, de kwaliteit van het eten en over het geringe aantal net ten op de televisie, aldus de directie. In de loop van de nacht begonnen verte genwoordigers van de opstandige ge vangenen over hun grieven besprekin gen met de directie. De gevangenis kreeg versterking van een peloton mobiele eenheid maar het was nog onduidelijk of deze ook in ac tie moest komen. De PIL is nog maar enkele weken geleden in gebruik geno men. Het kabinet vindt dat de prijs van medicijnen omlaag kan. PAGINA 3 Dokters grijpen bij een stuitlig- ging van een baby te snel naar de keizerssnede. PAGINA 5 B(lues) B(oy) King modelleer de de na-oorlogse blues en pop. PAGINA 9 De Zeeuwse verpleegkundigen zijn massaal bereid tot actie. PAGINA 11 Het bij Schore neergestorte vliegtuig is een eenpersoons ja ger Lightning. PAGINA 13 Betaald voetbal in Zeeland is een noodzaak. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 11,13 en 15 Sport: 17 en 19 Advertentie ROTTERDAM TELEFOON 010-4364688 TELEX 26051 FAX 010-4365233 park aangetroffen door de vrouw van de imam. De moorden zijn mogelijk al eerder op de dag gepleegd. Onmiddellijk werd aangenomen dat de moorden te maken hebben met de opwinding in de islamitische wereld over het boek 'De Duivelsverzen' van de Britse schrijver Salman Rushdie. De imam liet zich twee weken geleden in een interview voor de franstalige BRUSSEL (AP) - Archieffoto van Ab dullah al Ahdal. Belgische tv nog zeer gematigd uit over Rushdie. Dat is hem niet in dank afgenomen door fundamentalistische kringen in de Belgische moslimwereld. Zoals be kend heeft de Iraanse leider Khomei- ny de islamieten opgeroepen Rushdie te vermoorden. Imam Abdullah al Ah dal was het met die oproep niet eens, ook al deelde hij de kritiek op het boek. De laatste dagen zou de imam enkele malen zijn bedreigd. Hij meende ech ter dat moslims die in democratische landen leven niet zouden mogen in gaan op de oproep van Khomeiny. Vol gens de imam heeft elke mens, dus ook Rushdie, het recht zich te verdedigen voor zijn rechters en moet hij berouw kunnen tonen. De beide mannen zijn door het hoofd geschoten. Onmiddellijk na het be kend worden van de moord stroom den tientallen mensen naar de mos kee. Dat wond de weduwe van de imam zo op, dat zij rond acht uur naar buiten kwam en met een pistool de aanwezige journalisten bedreigde. Zij werd door de politie opgepakt. De imam en zijn assistent zijn de eer ste slachtoffers in het westen van de heibel rond het boek van Rushdie. Eer der kwamen bij betogingen tegen 'De Duivelsverzen' in Pakistan en India 22 mensen om het leven. Vl» DORDRECHT (ANP) - Directeur De Groot wijst naar de beschadigingen op 'De Luistervink'. DORDRECHT (GPD/ANP) - De 61-ja- rige A. C. de J. uit Papendrecht heeft gisteren in het Dordrechts Museum tien oude meesters uit de zeventiende eeuw zeer ernstig beschadigd. De man heeft onder meer het internationaal bekende doek 'De Luistervink' van Nicolaas Maes met een stanleymes be werkt. De schade loopt in de miljoe nen. De man kwam rond kwart voor twee binnen en begaf zich direct naar de za len op de benedenverdieping, waar de meesters hangen. Na even te zijn rond gelopen stak hij op de doeken in. Dat trok snel de aandacht via de monito ren waarmee de zalen worden be waakt. De dienstdoende bewaker waarschuwde de suppoost die in een andere zaal liep en snelde zelf ook naar de plaats des onheils. De man wist te ontvluchten nadat hij de bewakers zou hebben bedreigd met het mes. Hij verdween per fiets naar UTRECHT (ANP) - Hoortoestellen zullen gemiddeld ongeveer driehon derd gulden goedkoper worden. Onderhandelaars van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) hebben over de prijsverlaging van 20 procent een principe-overeen stemming bereikt met de overkoepe lende organisatie van fabrikanten, im porteurs en detaillisten van gehoor- toestellen. De VNZ heeft dat woensdag- laten weten. BRUSSEL (ANP) - Foto van een televisebeeld waarop te zien is dat de weduwe van de vermoorde imam een pistool op omstanders richt. FRANKFURT (AP/ANP) - Twee Tsjechoslowaakse jon gens van 15 en 16 jaar oud hebben woensdagmorgen in Praag een verkeersvliegtuig van de Hongaarse maat schappij Malev gekaapt, dat op weg was naar Amster dam. Zij gaven zich over nadat het toestel 's middags in Frankfurt was geland. De tien passagiers en vier beman ningsleden die zij nog gijzelden konden het vliegtuig on gedeerd verlaten. De kapers baanden zich op de luchthaven in Praag een weg naar de VIP-lounge, waar ze een luchthavenemployee in gijzeling namen. Daarna braken ze door een glazen wand naar het landingsplatform. Daar kwam het volgens oogge tuigen tot een schietpartij met de politie. Er vielen schoten waarna een politieman op de grond viel. Hij zou een hart aanval hebben gekregen toen hij werd beschoten. De ka pers drongen vervolgens het Malev-toestel binnen, dat op het punt stond met ongeveer 100 passagiers aan boord naar Amsterdam te vertrekken. De Hongaarse consul in Praag bood zich als gijzelaar aan, in ruil voor andere passagiers. Daarop mochten 82 inzitten den, onder wie alle vrouwen en kinderen, het toestel uit. De kapers dwongen het vliegtuig te vertrekken met vier be manningsleden en tien passagiers aan boord, onder wie de consul. Aanvankelijk kreeg de Westduitse verkeersleiding te ho ren dat het vliegtuig koers wilde zetten naar Barcelona. Kort daarop meldde de piloot echter dat hij het toestel in Frankfurt aan de grond wilde zetten. Volgens een woord voerder van de luchthaven in Frankfurt wijzigden de ka pers hun plannen, omdat zij wilden onderhandelen met de autoriteiten van de Amerikaanse luchtmachtbasis Rhein- Main. Deze grenst aan het vliegveld. De Toepolev kreeg na de landing in Frankfurt geen toe stemming naar de luchtmachtbasis te rijden. Hierop stap ten de kapers uit en gaven zich over aan de toegesnelde Amerikaanse militaire politie. Deze droeg hen over aan de Westduitse autoriteiten. De kapers waren gewapend met een geweer met afgezaagde loop, een jachtgeweer en een nep-handgranaat. ROTTERDAM (ANP) - De Consu mentenbond en Konsumenten Kontakt zeggen in een reactie op de woensdag bekend gemaakte nieu we verhoging van de benzineprij zen dat steeds meer blijkt dat de oliemaatschappijen in feite als kartel opereren bij het vaststellen van de prijzen. Konsumenten Kon- takt verwijt het ministerie van economische zaken hiertegen niets te doen. Nadat de oliemaatschappijen de prijzen van benzine op vrijdag voor Pasen met drie cent per liter ver hoogden wordt autorijden komen de vrijdag opnieuw duurder. De ad viesprijzen stijgen dan met twee cent voor benzine en diesel. Een li ter super gaat dan aan de zelftank- pomp 170 cent kosten, Euro loodvrij 164 cent en diesel 89,8 cent. Dat heb ben de benzinehandelaren woens dag in Rotterdam bekend gemaakt. De prijs van benzine bereikt hier mee een niveau dat sedert begin 1986 niet meer is voorgekomen. Se cretaris J. Oskam van de branche organisatie NOVOK denkt dat de benzineprijs de komende weken nog verder zal oplopen. Ook in Engeland krijgen de grote oliemaatschappijen kritiek op hun prijsbeleid. Volgens de Britse kran ten staat de fusiecommissie op het punt om een onderzoek in te stellen naar een te verwachten verhoging van de benzineprijs. De Britse fusie commissie heeft zich al gebogen over de prijsverhoging met in totaal twaalf pence (43 cent) per gallon (4,54 liter) eerder dit jaar. Daarbij wordt eveneens uitgegaan van de verdenking dat de oliemaatschap pijen bij het vaststellen van hun prijzen samenspannen. De oliemaatschappijen voeren ech ter aan dat de prijsverhoging onver mijdelijk is gezien de kleine winst marges en sterke stijging van de prijs van ruwe olie. Nog enigszins beduusd maar dolgelukkig, keerden woens dagavond zes Nederlandse passagiers terug die getuige waren geweest van de kaping. Zij spraken allen hun ver bazing uit over de gang van zaken in Praag. „Ik riep: een kaping, een kaping, maar niemand reageerde. Ze geloof den me niet", zei Christina Horvath (18) nog steeds ver baasd. Mevrouw M. H. van de Kamp uit Sint-Oedenrode zat al aan boord, samen met haar man, toen ze een schot hoorde. „Eerst dacht ik dat er een bom aan boord was. Ik vroeg aan een stewardess wat er aan de hand was, maar die zei la chend: een kapingeen kaping". De heer en mevrouw Van de Kamp werden van elkaar gescheiden toen de kapers 82 passagiers lieten gaan. Van der Kamp (53) keerde gisteravond als enige Nederlan der, die de vlucht als gijzelaar meemaakte veilig terug op Schiphol. Hij is slechts het eerste half uur van de kaping bang geweest voor zijn leven. „De jongens waren toén zeer gespannen en je weet niet wat er gebeurt als ze niet weg mogen.". Gaandeweg de vlucht nam de spanning echter af. De kapers maakten op Van de Kamp geen professionele indruk. Advertentie Aanbiedingen geldig van do. 30 maart t/m za. 1 april 1989 en alleen in filialen meteen versafdeling. Vd Vf Papendrecht, waar hij zich om half drie bij .de politie meldde. Even na middernacht is hij vrijgelaten. Hij mag een half jaar geen museum betreden en moet zich onder behandeling van een psychiater stellen. Omdat straf rechtelijk gezien alleen sprake is van vernieling (de man bekende alles be halve de bedreiging van het museum personeel) was langer vasthouden niet mogelijk, aldus hoofdinspecteur Harmsen van de politie in Dordrecht. De Papendrechtenaar noemt zijn daad een verzetsactie tegen de Staat, aldus Harmsen. „Hij verzet zich tegen de discriminatie die hij ondervindt omdat hij geen baan meer heeft". De J. had een brief bij zich van een ad vocaat waarin werd geantwoord op zijn plan een eis tot schadevergoeding- in te stellen bij de Staat. Buitenlan ders hadden volgens hem zijn arbeids plaats bezet. De advocaat wees hem erop dat geen schadevergoeding mo gelijk was. „Het is een drama dat zijn gelijke niet kent. Dit is ongeveer het ergste wat je als museumdirecteur kunt meema ken" zei directeur drs. J. H. de Groot woensdag. De schade aan doeken, die miljoenen waard zijn is zeer groot. De (Slot zie pagina 3 kolom 7) Joegoslavische oproerpo litie heeft met harde hand de vrij massale op stand van Albanezen neer geslagen in de - niet langer meer autonome - provincie Kosovo. Bij de ongeregeldheden zijn afgelopen dagen al bijna 25 doden gevallen. Het geweld waarmee de deelrepubliek Ser vië bezig is orde op zaken te stellen in deze weerbarstige uithoek van zijn ter ritoir, liegt er niet om. Onder leiding van de militante partijchef Milosevic wordt zo korte metten gemaakt met de positie van de etnische minderheid van Albanezen in de deelrepubliek. Kosovo grenst aan het hermetisch van de Europese buitenwereld afgesloten, stalinistisch geregeerde Albanië en •wordt voor meer dan 85 procent be volkt door mensen met banden over die grens. Sinds 15 jaar bezat de pro vincie een vergaande vorm van zelfbe stuur binnen Servië, een verkregen recht nog door Tito in de grondwet vastgelegd. Maar voor de op macht be luste Serven maakten de Albanezen daarvan misbruik door de overige in woners van Kosovo (vooral Serviërs) te discrimineren en de intimideren. Daarom hebben ze jaren achtereen een doelbewuste politiek gevoerd om dit 'eigentijdse broeinest op de Bal kan' weer (tegelijk met die andere au tonome provincie Vojvodina) onder het centrale gezag van Belgrado te brengen. Begin deze week is daartoe in het Servische parlement - onder luid applaus - beslist. En het vervolg was: de knoet over de opstandige Albane zen. Dat met deze politieke overwin ning van de Serven de rust in Kosovo terugkeert, is niet waarschijnlijk. Het gist en borrelt er namelijk al jaren. En de nu gekozen oplossing om daaraan een eind te maken zou wel eens volle dig averechts kunnen uitpakken en nog veel meer geweld kunnen uitlok ken. Het gevoel van superioriteit on der de Servische politieke leiders - nu opnieuw nadrukkelijk gedemon streerd - heeft de Joegoslavische een heid al eerder onder druk gezet. Ten slotte is het land nog altijd een tame lijk kunstmatige constructie, die door oprakelen en aanwakkeren van histo rische tegenstellingen gemakkelijk kan worden ondermijnd. Trouwens, Joegoslavië heeft het al moeilijk ge noeg om het hoofd boven water te hou den. Maar de Serven leggen kennelijk andere maatstaven aan. Het algemeen bestuur van de stich ting Provinciale VVV Zeeland sluit de gordijnen wanneer het echt moeilijk wordt. Opmerkelijk voor een organisatie die doorgaans graag aan de weg timmert en veel public rela tions in haar beleid heeft gestopt. Gis teravond vergaderde het bestuur (op nieuw) in besloten zitting, onder meer over de perikelen die de laatste tijd zijn ontstaan door de ontslagaanvra gen van achtereenvolgens de directeur en de algemeen secretaris. Het was de zoveelste stap terug op de weg van de openheid die het bestuur van de VW zegt nadrukkelijk te willen bewande len, maar die - als het erop aankomt - steeds met grote bogen wordt omzeild. Het VW-bestuur geeft met die manier van werken voedsel aan de kritiek dat er zoveel in kleine kring wordt gere geld, dat belanghebbenden en belang stellenden bij het werk ter bevordering van recreatie en toerisme in Zeeland worden beschouwd als pottekijkers. VW Zeeland werkt met een jaarlijkse begroting, die voor bijna de helft be staat uit een subsidie van de provincie, overheidsgeld dus. VVV Zeeland heeft een 'achterban' van zo'n vierduizend mensen in het toeristisch gericht be drijfsleven. Reden genoeg dus voor de leiding van de organisatie om voor een breder front dan aan een besloten ver gaderend algemeen bestuur verant woording af te leggen over wat er zoal in VW Zeeland omgaat. Tot nu toe gaat het VW-bestuur daarbij uiterst selectief te werk. En dat is niet zo ver standig van een club die het toch moet hebben van de interesse die juist het grote publiek voor haar 'produkt' aan de dag legt. VVV Zeeland moet einde lijk de ramen eens durven openzetten. vdM. DEN HAAG (GPD) - Een jaar na dato is het kabinet er nog steeds niet in ge slaagd de miljarden-bezuinigingen die met Pasen 1988 werden aangekon digd, in te vullen. Het is uiterst twij felachtig of de ministersploeg daar in de voorbereiding van de begroting 1990 wel in zal slagen. Vaststaat dat minister Ruding (Financiën) zijn col legae daar wel op zal aanspreken. Na dagen vergaderen presenteerde premier Lubbers op 15 maart 1988 de zogenoemde paasbrief. In dit docu ment werden bezuinigingen van 1495 miljoen gulden binnen de rijksbegro ting aangekondigd. In een driedaags debat, gehouden van 28 tot en met 30 maart 1988, ging de Kamer in grote lij nen met alle maatregelen akkoord. In de Paasbrief werd voor alle maatrege len uitgegaan van de situatie in 1990. Onderzoek heeft geleerd dat het over grote deel van de rond Pasen 1988 ge maakte afspraken nog niet zijn inge vuld door concrete maatregelen. De uitkomsten zijn door kringen rond het kabinet bevestigd. Zie ook pagina 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1