PZC Wispelturige straalstroom was oorzaak Paas-misser weerman Overschot 10,7 miljard lopende betalingsbalans Planbureau komt met cijfers 1990 ETA: verlenging van bestand met Madrid Kritiek op premier Bhutto na benoemen familie in regering VVD acht meer geld akkerbouw in slechte situatie bespreekbaar binnen- en buitenland OMAANSLAGEN EN BRANDSTICHTINGEN V&D voor de rechter wegens koopavonden voor personeel Vlag en volkslied zijn weer verplicht op Japanse scholen Deurwaarders ontslagen WOENSDAG 29 MAART 1989 Invloed Netwerk meldpunten homodiscriminatie Fout GUNSTIGER DAN VERWACHT Spanje wil Britse drugsbaron aan VS uitleveren Smartegeld voor nabestaanden slachtoffers van fregat Stark Rijnmond Air Services naar Quick Airways Vertrouwen E BILT GPD- Een plotselinge afbuiging van een weste- ijke stroming boven de Atlantische Oceaan in zuidelijke ichting ivas er de oorzaak van dat de KNMI-voorspelling ver gure. maartse buien met storm voor het paasweekein- e niet klopten. olgens meteoroloog Henny Vergouw van het KNMI lag iet niet aan de weercomputer dat De Bilt er helemaal mast zat. Tot en met vrijdag liet de computer weerkaar- en zien met een strakke westelijke straalstroom. En dat etekent in dit jaargetijde over het algemeen slecht weer", ovendien lag vrijdag de grens tussen koude en warme ucht nog boven ons land. En dat heeft volgens Vergouw neestal ook regen tot gevolg. „Voor de lange termijnplan- ling blijven we afhankelijk van weer computers. Alleen die unnen veranderingen in de straalstromen berekenen" Idus de zich excuserende weerman. Ook Vergouw was verbaasd over de snelle weersverande ringen. Hij had in de nacht van vrijdag op zaterdag dienst en stelde aan de hand van korte termijn weerkaarten vast dat het paasweekeinde heel anders zou verlopen. „Boven de Atlantische Oceaan ontstond een diepe trog ldepressie die de westelijke straalstroom deed krimpen naar het zuiden. Daardoor kon warme lucht uit Spanje ons land be reiken. Rondom de Middenlandse Zee waren de afgelopen week al temperaturen met zomerse waarden gemeten en daar konden wij nu van profiteren". Volgens Vergouw was het mooie weer geen uitzondering voor de maand maart. „Dergelijke zomerse dagen zijn meer voorgekomen. Watje wel bijzonder mag noemen in maart, is de snelle omslag in het weer. Vrijdag was het nog koud met slagregens en stormachtige wind en twee dagen later kon je op het strand in de zon bakken". Eisen van 10 jaar in Toetanchamon-zaak DEN HAAG (GPD/ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr J. van Ek, heeft dinsdag tien jaar gevangenisstraf geëist tegen twee voormalige medewerkers van het Scheveningse beveiligingsbedrijf Toetanchamon. Beide Hagenaars, de 24-jarige E. G. en de 21-jarige J. ten B., gaven toe dat ze in opdracht van hun baas, de 42-jarige E. H., diverse strafba re feiten hebben gepleegd. Ze stichtten brand bij verschillende panden van Sijthoff Pers en gooiden ruiten in van de woningen van enkele directieleden van deze uitgeverij. Ver der staken ze een kantoor van de Ge meentelijke Sociale Dienst in Den Haag in brand (schade: één miljoen gulden). Beiden waren ook betrokken bij de op zettelijke ontploffing van een auto bij het hoofdkantoor van Sijthoff in Rijs wijk. Ten B. heeft ook nog de ontplof fing van een auto tijdens een wedstrijd van FC Den Haag teweeg gebracht; hierbij vielen gewonden. Hij heeft ook nog een politieauto in brand gestoken, dertig kilo hasj in zijn bezit gehad en een auto gestolen. De Haagse officier had geen goed woord over voor G. en Ten B. Hoewel de officier wilde aannemen dat het me rendeel van de aanslagen in opdracht van de directeur van het beveiligings bedrijf was gebeurd, noemde hij de twee verdachten volledig verantwoor delijk voor hun daden. De voormalige beveiligingsbeambten hadden rekening gehouden met een eis van vier tot zes jaar. Dat was ook wat mr. Westendorp, de advocaat van de directeur/hoofdverdachte, had ver wacht. Westendorp vreest nu dat te gen zijn cliënt, die op 27 april voor de rechtbank moet verschijnen, 18 jaar zal worden geëist. G. en Ten B. hadden de aanslagen lie ver niet gepleegd, zo verklaarden zij voor de rechtbank, maar ze konden niet uit onder hun opdrachtgever en directeur. De advocaten van de ver dachten wezen voortdurend op de va derlijke invloed van de directeur op zijn personeel. Ten B., zo werd tot diens verdediging aangevoerd, had de opdrachten zelfs minder rigoureus uitgevoerd dan de directeur wilde. „De bom voor het ge bouw van Sijthoff had niet in de auto, maar in de hal moeten ontploffen. En AMSTERDAM (ANP) - Het waren huisconcern Vroom Dreesmann moet zich volgende week donderdag verantwoorden voor de rechtbank in Amsterdam in verband met het over treden van de winkelsluitingswet. V&D opende in december vorig jaar twee avonden lang de deuren voor het personeel en introducees. Volgens de politie waren die speciale koopavon den in strijd met de winkelsluitings wet. De politie maakte dan ook bij di verse V&D-filialen in Nederland pro ces-verbaal op. Justitie heeft het concern nog de mo gelijkheid gegeven om verdere vervol ging van de overtredingen via een schikkingsvoorstel af te kopen, maar daar is het bedrijf niet op ingegaan. Dit deelde de Amsterdamse persofficier van justitie dinsdag mee. Het kooplustige V&D-personeel kreeg tijdens de koopavonden de mogelijk heid om tegen forse kortingen artike len te kopen. De mensen moesten door de personeelsingang naar binnen en er werd streng gecontroleerd om te voor komen dat ook niet-genodigden de winkels inkwamen. AMSTERDAM (ANP) - Het COC en de Interfacultaire Werkgroep Homostu dies uit Utrecht starten donderdag een Centrum voor Antidiscriminatie Homoseksualiteit (CAT). Het is de be doeling om een landelijk netwerk van meldpunten te installeren waar dis criminatie tegen homoseksuelen wordt geregistreerd, zo maakte het COC dinsdag bekend. Een „CAT-onderzoeksteam" verza melt alle meldingen en voorvallen en probeert vervolgens te achterhalen wat de achtergronden van homo-dis criminatie zijn. „Het is de bedoeling om het overheidsbeleid en het beleid in bedrijven ten aanzien van deze vorm van discriminatie te beïnvloe den of te veranderen", aldus een woordvoerster dinsdag. de bom bij FC Den Haag had tussen een groep agenten moeten worden ge gooid. Maar Ten B. wierp de bom on der een auto om het risico voor slacht offers zoveel mogelijk te verkleinen", aldus zijn advocaat mr. Spong. De officier erkende dat de verdachten hadden gehandeld in opdracht van de directeur. „Ze waren huursoldaten in dienst van een gefrustreerde baas. Een baas, die het niet kon zetten dat de Haagsche Courant had gemeld dat volgens de advocaat van de Staat som mige werknemers van Toetanchamon een justitieel verleden hadden. Er werd diezelfde avond krijgsraad ge houden op het kantoor van Toetan chamon en daarna zijn ze de panden van Sijthoff gaan bekijken. Nog dezelf de nacht ontploften de eerste bom men". Maar hij niettemin vast aan de eigen verantwoordelijkheid van de verdachten. AMSTERDAM (ANP) - Liesbeth den Uyl heeft dinsdag op de Dam het startsein gegeven voor de jaarlijkse col lecteweek „Amsterdam steunt Managua". De hoofdstad onderhoudt sinds vijfjaar een officiële stedenband met de hoofdstad van Nicaragua. De opbrengst van de straatcollecte is bestemd voor de aanleg van een riole ringssysteem in Laureano Mairene, een van de armste wijken van Managua. Tijdens de actieweek proberen twee leden van het Nicaragua-comité het wereld-uurre- cord rioolbuis-zitten te vestigen. Daarvoor zijn op de Dam twee rioolbuizen geplaatst. De recordpoging is aangemeld bij het Guiness Book of Records. Later op de dag verschenen nog twee verdachten voor de rechtbank. De man die heeft bekend in opdracht van de directeur een lamp met explosieven te hebben gestuurd naar de Haagse wethouder Duivesteijn, werd door een te laat verzonden dagvaarding onmid dellijk op vrije voeten gesteld. Maar hij kan wel een nieuwe dagvaarding ver wachten. Tegen de ander eiste de offi cier een gevangenisstraf van vier jaar voor de bom bij de sociale dienst en de brandstichting in de politieauto. De uitspraak is op 11 april. TOKYO (RTR) - Vanaf volgend jaar zal het hijsen van de vlag en het zingen van het volkslied weer een verplicht nummer worden op lagere en middelba re scholen in Japan. „We willen dat alle kinderen hierdoor een beter begrip krijgen van Japan", zo lichte een ambtenaar van het ministerie van onderwijs dinsdag het besluit toe. De scholen hebben nu nog de vrije hand om bijzondere gelegenheden op te luisteren met het hijsen van de vlag en het zingen van het volkslied. Sommige scholen weigeren dat pertinent omdat dat zou herinneren aan Japans imperia listische verleden. Het ministerie wil nu dat zoveel mogelijk weer, maar ten minste bij het begin van het schooljaar en de uitreiking van diploma's, wordt gevlagd en het volkslied wordt gezongen. DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft vorig jaar een overschot van 10,7 mil jard gulden geboekt op de zogenoem de lopende rekening van de betalings balans. Het overschot is te danken aan de florerende goederenhandel. Dat heeft minister van Financiën Ru- ding dinsdag bekendgemaakt. Op Prinsjesdag werd nog uitgegaan van een overschot van 7,5 miljard gülden. In 1987 bedroeg het overschot 6,5 mil jard. De onverwacht sterke opleving van de wereldconjunctuur leidde tot een krachtige groei van de internationale handel, waarvan Nederland in sterke mate profiteerde. De export groeide in volume met meer dan tien procent, de uitvoerprijzen verbeterden iets ten op zichte van de invoerprijzen. Dat leidde ertoe dat het overschot op de goede- AMSTERDAM (ANP) - Op de laatste toerit naar de Coentunnel in de richting Zaandam is dinsdag in Amsterdam, langs deA-lObij de Hemweg een verkeerslichtensysteem in gebruik genomen om een betere doorstroming van het verkeer tot stand te brengen. De lichten springen om de paar seconden van rood op groen, waardoor het aanbod van auto's wordt gedoseerd. De bestuurders kregen gisteren folders uitgereikt, waarin de voordelen van hei systeem worden uitgelegd. renbalans (uitgezonderd energie) met 6,6 miljard gulden verbeterde tot 17,5 miljard gulden. De energierekening verslechterde met 1,5 miljard gulden. MADRID (RTR) - Het hooggerechthof van Spanje heeft dinsdag besloten tot de uitlevering van de Brit Howard Marks (43), die wordt beschouwd als een van 's werelds grootste drugshan delaars, en zijn vrouw Judith aan de Verenigde Staten. Het echtpaar werd in juli vorig jaar gearresteerd in zijn woonplaats Palma de Majorca, nadat een Amerikaanse rechtbank ze officieel in staat van be schuldiging had gesteld. Marks zou aan het hoofd staan van een bende drugssmokkelaars die in 14 landen hasjiesj en marihuana verhandelde. Het Spaanse hof heeft wel geëist dat de VS binnen 40 dagen de garantie ge ven dat het tweetal niet meer dan 30 jaar gevangenisstraf krijgt, de maxi mumstraf die in Spanje geldt. Diplo maten in Madrid maakten een voorbe houd wat de uitlevering betreft omdat de Spaanse regering daarmee nog moest instemmen. Een Amerikaanse woordvoerder zei vorig jaar dat Marks bende in de jaren '70 drugs door de VS vervoerde in luid sprekerboxen van bands, zoals die van Eric Clapton. De musici wisten van niets. ENSCHEDE (GPD) - Staatssecretaris Koning (financiën) heeft een Ensche- dese deurwaarder ontslagen wegens ernstig plichtsverzuim. Twee andere deurwaarders uit Enschede en Henge lo is voorwaardelijk ontslag aange zegd. De drie waren eerder dit jaar ge schorst door de Directie Rijksbelas tingen in Zwolle, omdat ze bij hun werk geregeld buiten hun boekje zou den zijn gegaan. De deurwaarders zouden onder meer van een restauranthouder in Beckum gratis dure drankjes en geschenken hebben aangenomen. De rijksrecher che heeft de zaak onderzocht. Volgens raadsman Dijks uit Enschede, die de belangen van de ontslagen deur waarder behartigt, heeft staatssecre taris Koning niets hard kunnen ma ken van de beschuldiging dat zijn cliënt gratis drank en cadeautjes heeft aangenomen. Hij wil beroep aanteke nen bij de ambtenarenrechter. Nederlanders brachten vorig jaar als reactie op de rente-informatieplicht door de banken aan de belastingdienst 1,5 miljard gulden over de grens. Het jaar daarvoor was dat twee miljard gulden. In de tweede helft droogde de stroom 'vluchtkapitaal' vrijwel op. De Nederlandse directe investerin- gensstroom naar het buitenland viel vorig jaar sterk terug, deels als reactie op omvangrijke overnemingen van buitenlandse ondernemingen in 1987. De stroom buitenlandse investeringen in Nederland bleef onveranderd hoog op zes miljard gulden. Per saldo restte een afvloeiing naar het buitenland van 1,1 miljard gulden. Transacties in het effectenverkeer leidden tot een kapitaalinvoer van 6,3 miljard gulden. Achter dit jaarcijfer ging een omslag schuil van kapitaalin voer in het eerste halfjaar naar kapi- taaluitvoer in de tweede helft van 1988. Het buitenland kocht voor 19,1 miljard gulden aan Nederlandse obligaties een aandelen. Nederlanders kochten voor 12,8 miljard buitenland effecten. DEN HAAG (GPD) - Het Centraal/ Planbureau (CPB), de rekenmeester van het kabinet, zal medio april op ei gen gezag een verwachting over de economie in 1990 publiceren. Deze toekomstvoorspelling zal echter niet, zoals eerder de bedoeling was, opge nomen worden in het Centraal Econo misch Plan (CEP) dat het planbureau dit jaar uitbrengt. Dit is de kern van een compromis dat door de top van het CPB en het minis terie van economische zaken is be reikt. Het planbureau opperde eerder dit jaar het idee om in het CEP ook een doorkijk voor volgend jaar op te ne men. Dit gezien de aflopende regeerpe riode van het kabinet. Economische Zaken, de formele baas van het CPB, voelde daar weinig voor omdat het CPB dan zou moeten uitgaan van on gewijzigd beleid. Op het departement bestond enige angst voor het beeld dat CPB-bereke- ningen voor 1990 zouden kunnen op roepen. Dit onder meer gezien de ver wachting dat de diverse inkomens groepen er volgend jaar fors in koop kracht op vooruit zullen gaan. Een beeld dat schril af zou steken tegen een nullijn voor minimumloners en uitke ringstrekkers zoals die tot nu toe in het beleid Is opgenomen. WASHINGTON (DPA) - Iraq zal circa 44 miljoen gulden smartegeld betalen aan nabestaanden van de 37 beman ningsleden van het Amerikaanse fre gat Stark, die in mei 1987 om het leven kwamen bij een beschieting door Iraakse vliegtuigen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken in Washington dinsdag bekendgemaakt. Iraq en de Verenigde Staten zijn het over de hoogte van het smartegeld eens geworden na besprekingen in de Iraakse hoofdstad Baghdad. De beschieting van het Amerikaanse fregat vond plaats op het hoogtepunt van de Golfoorlog. De Iraakse autori teiten spraken destijds van een vergis sing. Over de hoogte van het smartegeld voor twee overlevenden van de Stark, die bij de Iraakse aanval zwaar werden gewond, moet nog verder worden on derhandeld. ROTTERDAM (GPD) - Quick Air ways BV in Eelde heeft de Rotterdam se luchtvaartmaatschappij Aerochar- ter Rijnmond Air Service (RAS) opge kocht. Ook het bedrijf IAS, gespeciali seerd in navigatieapparatuur voor luchtverkeer en een volle dochter van RAS, is bij de overname betrokken. Bij de opgekochte bedrijven werken in totaal 25 mensen, tot de inventaris behoren onder meer vier zakenvlieg- tuigen. MADRID (RTR) - De Baskische afscheidings beweging ETA heeft het bestand dat maandag afliep met drie maan den verlengd om met de Spaanse regering te on derhandelen over de status van de provincie Baskenland. De ETA maakte de verlenging van het bestand maan dag bekend. Het Spaanse ministerie wilde niet reageren op het besluit van de ETA, die al 21 jaar strijd voert voor de onfhankelijk- heid van Baskenland. De guerrillagroepering zei dat de geheime be sprekingen die zij in Al gerije voert met verte genwoordigers van de Spaanse regering op een „hoger niveau" zullen worden gebracht. Ver der eiste de ETA dat drie van haar voormannen die in Frankrijk gevan genen zitten aan de on derhandelingen mee mogen doen. De Spaan se regering heeft steeds gezegd dat zij niet bereid is om over de politieke eisen van de ETA te pra ten, maar alleen over gratiëring van ETA-le- den die de wapens willen neerleggen. De Franse en Spaanse politie hebben de Baski sche afscheidingsbewe ging de afgelopen maan den zware klappen toe gebracht met een geza menlijk offensief. Daarbij komt dat de ETA steeds meer geïso leerd lijkt te raken in Baskenland. Onlangs betoogden 200.000 men sen in Bilbao tegen de terreurcampagne van de ETA, die al aan ruim 600 mensen het leven heeft gekost. De Spaanse re gering wil de Baskische kwestie graag regelen vóór 1992, wanneer in Barcelona de Olympi sche Spelen worden ge houden. Van onze correspondent) SINGAPORE De Pakistaanse pre mier Benazir Bhutto ondervindt felle kritiek van zowel de oppositie als van haar eigen Pakistaanse Volkspartij op haar recente besluit om haar moe der, Begum Nusrat Bhutto, in het ka binet te benoemen tot haar plaatsver vanger, met de rang van minister zon der portefeuille. Haar aanstelling viel samen met de be noeming van Benazirs schoonvader tot voorzitter van een belangrijke commissie in het parlement. De oppo sitie heeft Benazir beschuldigd van ne potisme, het begunstigen van naaste familie en verwanten. Oppositieleider Nawar Sharif van de Democratische Islamitische Alliantie noemde giste ren de benoemingen „voorbeelden van klasse nepotisme". „Dat betekent, dat de koning of de familie van de konin gin de enige mensen zijn die belangrij ke posities worden toevertrouwd", al dus Sharif. De leiders in de PPP zijn ook verstoord door de benoeming van Begum Nus rat. Zij menen, dat premier Bhutto met deze stappen zichzelf heeft bloot gesteld aan onnodige kritiek van de oppositie. Politieke waarnemers geloven, dat Benazir tot deze benoemingen heeft besloten omdat zij maar weinig men sen in haar onmiddellijke omgeving volkomen kan vertrouwen. Een ande re overweging is haar zwangerschap. Zij is in verwachting van haar tweede kind. Wanneer zij gedwongen wordt om zich terug te trekken, zal haar moeder de leiding van de regering op zich nemen. Premier Bhutto wordt ook laksheid verweten in haar economisch beleid. Benazir Bhutto, die ook de portefeuille van financiën beheert, wordt onerva renheid verweten. Maar haar eigen Pa kistaanse Volkspartij meent, dat Be nazir een voorzichtig beleid voert. GRONINGEN (ANP) - Het is voor de VVD bespreekbaar dat de over heid extra geld uittrekt om de peni bele situatie waarin de Nederland se akkerbouw verzeild is geraakt, te verzachten. Dat zei VVD-fractie- voorzitter Voorhoeve dinsdag na een overleg met de voorzitters van de landbouworganisaties in de provincie Groningen. Tijdens het overleg zijn drie maat regelen besproken die de ergste nood voor de akkerbouwers zouden kunnen lenigen. De meest ingrij pende is die van het geven van tijde lijke inkomenssteun aan de boeren om de moeilijke tijden door te ko men. Volgens Voorhoeve valt hier bij te denken aan zogenoemde hec taretoeslagen voor akkerbouwers. Dat houdt in dat boeren een be paald bedrag overheidssteun krij gen voor iedere hectare waarop zij gewassen verbouwen. Een tweede mogelijkheid om de boeren tegemoet te komen, zou vol gens Voorhoeve het verruimen van de kredietmogelijkheden voor boe ren kunnen zijn. Bovendien denkt de WD-fractievoorzitter dat de boeren meer tijd kan worden ge gund om milieu-investeringen te plegen in het kader van het Natio naal Milieu-beleidsplan. Voorhoeve wilde zich nog niet vast pinnen op genoemde maatregelen. „Dit zijn de punten waarover wij met de landbouworganisaties van gedachten hebben gewisseld. Het is duidelijk dat er iets moet gebeuren. Het boerenbedrijf moet weer per spectieven krijgen", aldus Voorhoe ve. Het overleg maakte deel uit van een werkbezoek van Voorhoeve aan de provincie Groningen dat in het teken stond van de ongunstige in komensontwikkeling in de akker bouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 9