Cultuurprijs van Axel voor mevrouw Gilhuys Oostburgse commissie bekritiseert kunstbeleid GROTE VERBOUWINGSOPRUIMING PRIJZEN DIE KLINKEN ALS 'N KLOK ALLES MOET WEG! School De Hille voetbalkampioen Yerkeerslessen basisscholieren Vanaf donderdag 30 maart STUWENDE KRACHT ACHTER TENTOONSTELLINGEN NOTA MIST TOEKOMSTVISIE Rommelig NOORDSTRAAT 16 TERNEUZEN TEL. 01150-12337 Gouden, zilveren en doublé sieraden Kwaliteitshorloges o.a. Omega, Seiko, I.W.C., Pulsar etc. Klokken en wekkers Haast u... Het is de moeite waard. Optreden zangkoren ouderen in Clinge Jagen op records in zwembad Terneuzen Scholen Jansenius en Rietveld winnen paasvoetbaltoernooi Ouderenbond in Clinge vergaderde BRESKENS AXEL - De Cultuurprijs 1989 van de gemeente Axel is dit jaar toegekend aan mevrouw E. M. I. Gilhuys-Thijs. De Axelse krijgt de prijs omdat zij al tien jaar in opdracht van de gemeente tentoonstellingen organiseert in het Steekmuseum Het Land van Axel. Daardoor kunnen kunstenaars hun werk aan het Axelse publiek tonen. Wanneer de uitreiking van de prijs, waaraan een bedrag van 500 gulden is verbonden, plaatsvindt is nog niet be kend. ..Ze zet zich altijd met een zeer groot enthousiasme in. Ze weet altijd een zeer gevarieerd aantal tentoonstellin gen naar Axel te krijgen. Mensen die op deze manier opkomen voor de kunst, worden beloond", zo licht cul tuurwethouder J. M. van Schaik de keuze voor mevrouw Gilhuys toe. Het college van burgemeester en wethou ders, dat de toekenning maandag openbaar maakte, volgde met zijn be sluit het advies dat de Welzijnscom- missie vorige week gaf. In besloten ver gadering stemde die via een systeem van gesloten briefes voor mevrouw Gilhuys. ,,Ik vind het leuk dat ik, nu het tiende SAS VAN GENT - De afdeling Sas van Gent/Axel van Veilig Verkeer Ne derland (VVN) gaat de komende maanden weer bij een aantal basis scholen in de Kanaalzone op bezoek om de jeugd vertrouwd te maken met onoverzichtelijke verkeerssituaties. De verkeersprojecten beginnen vol gende week dinsdag met een 'ver- keerspoppenkast' op de Philippiense scholen De Werf en De Stelle. De kinderen uit de groepen 1 tot en met 4 van deze basisscholen maken op een speelse manier kennis met gevaar lijke situaties in het verkeer. Het pop penspel is getiteld: Jan Klaassen en het verkeersspook. De fietsen van de scholieren van zes (Groot-)Sasse scho len worden op twee dagen in mei weer aan de traditionele keuring onderwor pen. Ook de remproef bij transportbe drijf De Rijke staat weer op de rol. De ervaring van de VVN-medewerkers is dat laten zien toch altijd beter werkt dan vertellen. De jeugd schat van te voren hoe lang de remweg van een ge laden dan wel ongeladen vrachtwagen is. De scholieren markeren de plek waar zij denken dat het voertuig stopt en bedenken zich in het vervolg wel twee keer bij het oversteken als blijkt dat de vrachtwagen heel wat meters meer nodig heeft om te remmen. In sa menwerking met ouderverenigingen houdt ook de rijkspolitie een prakti sche verkeersproef voor Sasse scholie ren in mei. Eind juni gaan dan nog eens scholieren van vier scholen naar het verkeerspark in het Belgische Heren tals. Op een speciaal uitgezet parkoers kunnen de jeugdige verkeersdeelne mers nogmaals kennis maken met de gevaren op de weg en hun intussen ver worven kennis testen. seizoen begint, erkenning krijg voor mijn werk", zegt mevrouw Gilhuys in een eerste reactie. ,,Ik had het hele maal niet verwacht. Ik doe dit werk omdat ik er plezier in heb. Als je je al leen inzet om een prijs te krijgen, dan kun je beter ophouden." Zij werd negen jaar geleden geïnstal leerd in de museumcommissie van Axel. Aanvankelijk moest zij, zo luid de de opdracht, alleen pogen kunste naars naar het streekmuseum in Axel te trekken. De gemeente zou de orga nisatie op zich nemen. Spoedig bleek dat ook het organiseren van de ten toonstellingen op haar schouders neerkwam. Hoewel een andere vrijwil ligster van de gemeente ook haar beste beentje voorzette, bleek tentoonstel lingen op poten zetten moeilijker dan men had ingeschat. ..Het is veel werk. Je moet de kunstenaars die exposeren begeleiden. De uitnodigingen voor de tentoonstellingen moeten op tijd bij de drukker liggen. Ook de affiches van de exposities moeten op tijd klaar zijn." Mevrouw Gilhuys verricht haar werk voor de verbreiding van kunst naast een baan als vertegenwoordig ster in materialen voor handvaardig heid en tekenen. De afgelopen jaren zijn de meest uit eenlopende exposities in het streek museum van Axel te bewonderen ge weest. In de beginperiode werd uitslui tend werk van kunstenaars vertoond. Zo waren bij voorbeeld olieverfschilde rijen over de haven van Gent van L. Baart te bezichtigen, evenals geschil derde mythen en sagen van de schilder P. Klinckhamels uit Maastricht. De laatste tijd organiseert mevrouw Gil huys ook exposities die een breder the ma meekrijgen. Rond de paasdagen werden in het museum versierde eie ren tentoongesteld. Een tentoonstel ling Japanse vouwkunst is een ander voorbeeld. Mevrouw Gilhuys gaat ook door met werk van kunstenaars naar Axel te krijgen. „In de toekomst ga ik proberen nog bekendere namen naar Axel te krijgen." Mevrouw Gilhuys bij een door haar georganiseerde expositie. De onderscheiden sporters van de gemeente Axel poseerden samen met burgemeester De Graaf. AXEL De gemeente Axel huldig de dinsdag in cultureelcentrum De Halle haar sportkampioenen, die in 1988 succesvol waren. Burgemees ter W. J. de Graaf reikte aan een tiental individuele sporters gou den, zilveren en bronzen penningen uit. Acht kampioensteams werden geëerd met een trofee en vaantjes. In een toespraakje wees De Graaf de sporters er op dat op bijna alle ter reinen vorig jaar moest worden be zuinigd, behalve op sportgebied. Regionaal gezien, zo zei De Graaf, heeft Axel wat betreft sportmoge lijkheden een voorsprong op andere gemeenten. Zo is er een zweefvlieg- veld, een motorcrosscircuit en een touwtrekveld. De Graaf toonde zich trots over de sportfaciliteiten van Axel. Bij de individuele sporters werd een penning in goud uitgereikt. A. Lok ker, lid van de schietsportvereni ging Brown-Bess, kreeg de gouden waardering voor zijn Nederlands kampioenschap op het onderdeel Miquelet B (50 meterl en zijn tijdens de Nederlandse kampioenschappen behaalde derde plaats op het onder deel dienstgeweer. Een achttal zil veren penningen werden uitgereikt aan: Ferdi Dudek, Zeeuws judo kampioen in de gewichtsklasse 49 kilogram; Silvia Schmitt, Zeeuws winterkampioene op de honderd meter vlinderslag en Zeeuws zomer- kampioene op de 100 meter vlinder en rugslag; Bert van Waes, Zeeuws kampioen op de 100 meter vrije slag bij de jongens tot 10 jaar; Coen de Ridder, Zeeuws kampioen op de 100 meter vlinderslag; Arno van den Berghe; kampioen van Zeeland op de 800 meter vrije slag en medewin- naar van de Zeeland-beker; Anton Thoen, kampioen op de 100 meter rugslag voor heren en ook medewin naar van de Zeeland-beker en Bian- ca van Bendegem, eerste prijs bij turn wedstrijden categorie A Ge west Zeeland. De enige bronzen penning kreeg S. Vanderberghe. Hij werd Zeeuws- Vlaams jeugdkampioen zoetwater- hengelen. Ook een aantal kampioensteams werd in het zonnetje gezet tijdens de avond in De Halle. Trofees en vaan tjes werden respectievelijk uitge deeld aan: meisjesteam mini-tramp springen en lange mat; damesteam mini-tramp springen en lange mat van Voorwaarts; de jeugd van hen- gelsportvereninging Geduld Over wint Alles (GOA); het kampioens viertal van Schuttersmaatschappij Sint Sebastiaan; het kampioens team Toerclub Axel, het zaalvoet balteam ZVA/Verpoorte 1; de touw trekvereniging Cambrinus en het 35 plus team van tennisvereniging Axel. OOSTBURG - De nota 'kunst en cul tuurbeleid' van de gemeente Oost burg mist een visie op het toekomstig beleid. Dat werd dinsdagavond dui delijk tijdens een hoorzitting over de nota en bij de behandeling van die zelfde nota door de Oostburgse wel- zijnscommissie. Alle insprekers waren het erover eens dat de toekomstvisie ontbreekt en wil den graag dat er een culturele raad zal worden ingesteld. Ook de professione le kunstenaars komen er volgens de in sprekers bekaaid af in de nota. De PvdA-fractie liet bij monde van het raadslid W. Vermeulen weten, de nota niet te onderschrijven. „Het is een pragmatische, weinig inhoudelijke, niet op de toekomst gerichte nota. Bij aanvaarding van de nota in deze vorm blijven kunst en cultuur een stiefkind in de komende jaren. Wij willen daar niet aan meewerken. Beter geen nota dan deze", aldus Vermeulen. De uitgangspunten in de nota zijn vol gens hem te mager. Het beleid moet er volgens hem op gericht zijn, dat alle burgers het recht hebben en de moge lijkheden krijgen om zich te vormen, ontwikkelen en te richten op vernieu wingen. „Met als doel een leefbaarder maatschappij", aldus Vermeulen. Hij noemde een aantal voorwaarden, die het uitgangspunt voor de nota zou den moeten zijn zoals over flexibele or ganisaties die over bevoegdheden, fi nanciën en mensen beschikken met als overkoepelend orgaan een culture le raad. Een andere voorwaarde zijn de financiën in de vorm van subsidierege lingen, experimentpotten, lage toe gangsprijzen en vervoersubsidié. Anne-Lies Soet, namens kunstzinnige vorming, mist in de nota de relatie met beeldende kunst. „Daar de kunstuit leen geschrapt is, wat toch een belang rijke voedingsbodem is voor ons insi- tuut en de cursisten", aldus Soet. Zij was ook tot de conclusie gekomen dat de gemeente Oostburg een stimule rend beleid voert voor de amateurkun stenaar, maar dat de nota geen stimu lerend beleid uitstraalt voor de profes sionele kunstbeoefening. Ook Jaap Clement, sprekend namens de werk groep Tentoonstellingsbeleid, het Zeeuws Steunpunt Kunstzinnige Vor ming en zichzelf, betreurde dat er met meer aandacht was voor de beroeps kunst. Hij juichte het toe dat men de kunstuitleen wil decentraliseren. „De nota gaat alleen maar over de amateu ristische kunst", vond Willy de Houck van het Zeeuws-Vlaamse Kunstenaar.- sinitiatief. „De amateurs krijgen een voorrangspositie en daar plaatsen wij kanttekeningen bij". het instellen van een culturele raad niet zitten. „Ik zal me daar niet tegen verzetten, maar het beperkte budget zal dan extra worden aangesproken. En dat is een ontwikkeling die tegen draads is". Het D T raadslid T. de Blok noemde de nota rommelig. „Het is een inventa risatie en meer niet. Verder vraag ik me af waarom de cultuurprijs eruit ge haald is". Wethouder J. de Vries vond het jammer dat de raadsleden hun wensen niet eerder kenbaar gemaakt hebben. „Als u dit tijdens de gemeen tebegroting naar voren had gebracht, hadden we daar rekening mee kunnen houden. Maar daar is wel zo'n 40.000 gulden voor nodig. Ik vind het nu mos terd na de maaltijd." De Vries zag ook CLINGE - De Katholieke Bond voor Ouderen, afdeling Clinge, houdt vrij dagmiddag een zangkorenmiddag in het gemeenschapscentrum Malper- tuus te Clinge. In totaal zes ouderen- zangkoren, afkomstig uit Heikant, Sint-Jansteen, Kloosterzande, Koe wacht, Hulst en Clinge, zullen hier aan deelnemen. Het organiserende ouderenkoor opent de korenmiddag, waarna de verschil lende koren, zowel apart als gezamen lijk zullen optreden. Rond half vijf wordt de korenmiddag besloten met een gezamenlijk optreden van alle zes de koren. TERNEUZEN - De gemeente Ter neuzen houdt morgen, donderdag, in het plaatselijke zwembad De Honle de 'nationale recordjacht'. In het zwembad zijn verschillende 're cords-spelen' uitgezet, waaronder vin-springen en luchtbeddenrace. Voor de beste recordjagers zijn medail les beschikbaar. Verder bestaat de mogelijkheid kennis te maken met echte duikers en eens onder water adem te halen aan de persluchtfles. Tevens kan men kano roeien in het instructiebad. Alle deel nemers aan de recordjacht dienen in het bezit te zijn van een zwemdiploma. In totaal kunnen 150 deelnemers mee doen. Het evenement duurt van 9.30 tot 11.3(1 uur. HULST De commissie schoolvoet- bal rayon Hulst hield dinsdag het tra ditionele Paaschoolvoetbaltoernooi voor het voortgezet onderwijs op het sportcomplex van de Hulster vereni ging HW '24. Aan het toernooi namen zowel jon gens- als meisjesteams deel in de cate gorieën B (12-13 jaar) en C (14-15 jaar). Alle wedstrijden duurden tweemaal tien minuten. De strijd bij de jongens in de B-afdeling werd gewonnen door Rietvliet 1. De vertegenwoordigers van Jansenius eindigden op de tweede en derde plaats. Vierde werd Ravelijn 1, terwijl Rietvliet 2 als vijfde en tevens laatste eindigde. In de C-afdeling ging de over winning naar Jansenius 1. Dit team eindigde vóór de elftallen van Ravelijn 1, Rietvliet 1, Ravelijn 2 en Rietvliet 2, die respectievelijk de tweede tot en met de vijfde plaats bezetten. Het toernooi bij de meisjes-B eindigde in een overwinning voor Jansenius 1. De vierde plaats was voor Jansenius 3. Jansenius 2 eindigde op de vijfde plaats. Na afloop reikte P. Verhagen van het organiserende comité de prij zen uit. CLINGE De diocesane bond van de Katholieke Bond voor Ouderen zal al haar invloed aanwenden om de nade lige gevolgen van het Plan Dekker over de ziektekostenaangelegenhe den voor ouderen zo klein mogelijk te houden. Dit zei de voorzitter van de diocesane bond de heer J. van Dijke dinsdagmiddag tijdens de algemene ledenvergadering van de Clingse af deling van de KBO. De heer Van Dijke gaf verder nog een uiteenzetting over de werkzaamheden van het diocesaan bestuur. Hij stimu leerde de Clingse afdeling om het le denaantal zo hoog mogelijk tehouden De Clingse KBO-afdeling krijgt van de gemeente nog steeds geen subsidie Volgens een schrijven van de gemeen te Hulst aan de KBO-afdeling, moet te Clingse afdeling eerst interen op de grote financiële reserve, die er momen teel nog steeds is. Bij de bestuursverkiezing werd voor zitter C. Hageman in zijn functie her kozen. Verder werden de bestuursle den A. van Cauteren en L. Vonck-Bleij- enberg eveneens herkozen. Kaarting De muziekvereniging Breskens/Groede houdt vrijdag een kaarting in café 't Zonneke te Bres- kens. Men kan deelnemen aan jokeren of bieden. De aanvang is 19.30 uur. TERNEUZEN Basisschool De Hille uit Terneuzen is dinsdag overtuigend Terneuzens veldvoetbalkampioen ge worden. In de finale, die ging tussen de elftallen van De Hille en De Meer paal, zorgden treffers van Mark La- grand (1-0) en René Vink (2-0) ervoor dat de bokaal naar de basisschool De Hille ging. In een zeer sterk bezet schoolvoetbal- toernooi voor jongens slaagden in pou le A de Prins Willem van Oranjeschool en de Zuidlandschool erin door te gaan naar de kruisfinales. In de andere pou les waren dat De Hille en Oude Vaart (poule B), De Stelle en De Golfslag (poule C) en De Meerpaal en De Wiek slag (poule D). De uitslagen van de kwartfinales wa ren: Prins Willem van Oranjeschool- Oude Vaart 5-0, De Hille-De Golfslag 5-0, De Stelle-De Wiekslag 0-2, De Meerpaal-Zuidlandschool 3-1. Alle ploegen die streden om de eerste vier plaatsen waren zeer sterk, zodat het een spannende strijd werd tussen onder andere De Prins Willem van Oranjeschool en De Hille. Deze strijd eindigde in 0-0, maar de jongens van De Hille toonden zich sterker in het ne men van strafschoppen, zodat zij zich voor de finale wisten te plaatsen. De andere halve-finalestrijd ging tussen de elftallen van De Wiekslag en De Meerpaal. In deze wedstrijd waren de jongens van De Meerpaal zichtbaar beter en dat resulteerde in een winst van 2-0. Strafschoppen moesten de strijd om de derde en vierde plaats beslissen, na een 0-0 eindstand tussen De Wiekslag en de Prins Willem van Oranjeschool. De finale, die gespeeld werd onder re delijke publieke belangstelling, ging tussen de jongens van De Hille en De Meerpaal. Mark Lagrand zorgde er al snel voor dat De Hille op voorsprong kwam en via een solo van René Vink werd de wedstrijd beslist in het voor deel van De Hille. Dit elftal mag Terneuzen vertegen woordigen op het Zeeuwse kampioen schap vedlvoetbal voor jongenselftal len van basisscholen op woensdag 3 mei in Yerseke. De eindstand: 1 De Hille, 2 De Meer paal, 3 Prins Willem van Oranjeschool, 4 De Wiekslag. Een Hille-speler breekt door de verdediging van het Meerpaal-team.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 32