Juist die kleine dagelijkse dingen hebben onze aandacht streek 25 JAAR RAADGEVEND INGENIEURSBUREAU DORPSRAAD RETRANCHEMENT TIEN JAAR WOENSDAG 29 MAART 1989 ,17 Niets Handboek Schooltje Haan Krant Ontvoering Trolleybussen Spookbijbel Bravenboer en Scheers: een plus een werd drie 11 - I TERNEUZEN - Het duurt even voor het juiste aantal personeelsleden is vastgesteld. De één weet dat er sinds januari alweer vijftig mensen zijn bij gekomen, de ander slaat ook aan het rekenen en komt op een totaalstand van 440 medewerkers. J. A. (John) Bravenboer en J. P. (Jan) Scheers hou den de personeelsgroei van hun Raad gevend Ingenieursbureau niet dage lijks bij. In ieder geval had de man die bij de oprichting van het bureau te gen het duo zei dat hun initiatief geen kans van slagen had, volkomen onge lijk. Er zou voor hen in Terneuzen geen werk zijn. Dat was 25 jaar gele den en het zilveren jubileum, op 7 april, wordt na een voorspoedige groei van een kwart eeuw feestelijk gevierd. Het hoeft geen herdenking van tegen slagen te worden. Ook al hebben de verwikkelingen met het dochterbe drijf KBS-Holland, leveringen aan Irak in 1983, ruimschoots de kranten gehaald. ,,Daar hoeven we nou toch niet meer over te praten", zegt Braven boer. Een grotere stimulans voor het bedrijf was in 1987 de toekenning van de Koning Willem I-prijs voor innova tief ondernemerschap aan het Raad gevend Ingenieursbureau Bravenboer Scheers BV. Want Terneuzen leverde wél voldoen de werk op. De beide HTS'ers Weg- en Waterbouwkunde begonnen in 1964 in een kantoorpand aan de Herenracht, op de plaats waar nu de nieuwe Amro- bank staat. Hun eerste opdracht her inneren de beiden zich nog goed, hoe wel die niet uit Terneuzen kwam. Ar chitectenbureau Jobse te Vlissingen was de opdrachtgever en de jonge in genieurs moesten de constructie door rekenen voor een school in Sint-Maar- tendijk. Dat gebouw staat nog steeds recht overeind. Bravenboer (53, geboren in Rotter dam) en Scheers (47, geboren in Kou- dekerke, Walcheren) belandden door omstandigheden in Terneuzen. Bei den werkten als constructeur aan de tekentafels van de nieuwe sluis, de westsluis in het kanaal van Gent naar Terneuzen. Scheers: „Voor ons was dat werk klaar in 1963. Voor de rest was hier niet zo veel te doen. Behalve dan dat Dow Chemical zich hier kwam vestigen. Dat was een enorme impuls. Voor ons was het de reden om hier te blijven." Scheers en Bravenboer gingen een compagnonschap aan, zonder perso neel, zelf aan de tekentafel en als enige specialiteit beton- en staalconstruc ties. Ze troffen het. De industrie in de Kanaalzone breidde zich snel uit en in de bouw van CPC (nu Cerestar) in Sas van Gent hadden de jongte ingenieurs een belangrijk aandeel. Het bureau groeide en andere specialiteiten wer den in huis gehaald. Bravenboer: „Die groei gaat natuurlijk niet vanzelf. Je moet een beetje gepast risico's ne men." Scheers: „Wat voor ons al heel snel duidelijk werd was dat onze va krichting, civiele techniek, maar een heel klein onderdeeltje van de tech niek is. Ze hebben in de industrie bij voorbeeld veel meer behoefte aan meet- en regeltechniek en werktuig bouwkunde. Dat zijn terreinen waar we zelf te weinig verstand van hadden. Dat moesten we dus uit handen geven. We hebben ontzettend veel geluk ge had met de mensen die we daarvoor kozen." De motivatie van die mensen is volgens beide compagnons altijd erg groot geweest. Hetgeen kan worden gemeten aan het geringe verloop en het eveneens beperkte ziekteverzuim, anderhalf procent in 1988. Via een pand aan de De Jongestraat kwam het Raadgevend Ingenieursbu reau Bravenboer Scheers al in 1971 naar een nieuwgebouwd pand aan de mr F. J. Haarmanweg. Dit hoofdkan toor is inmiddels drie keer sterk uitge breid. Om makkelijker opdrachten op de aangrenzende Belgische markt te verwerven werd al vrij snel, in 1969, een vestiging in Zelzate geopend. Daarna volgden bureau's van B S in Middel burg, Spijkenisse en Almere. Vorig jaar kocht de holding een bestaand bu reau met vestigingen in Roosendaal en Brielle. Scheers: „In Zelzate móes ten we wel gaan zitten. De grens is niet meer belangrijk, maar hij ligt er wel. Als je met Belgen wil werken dan heb je een betere kans wanneer je er zelf naar toe gaat. In Middelburg was het de psychologische barrière die de Wes- terschelde nog steeds vormt. Ze vin den het daar toch nog steeds gek wan neer iemand van de 'overkant' komt om het ingenieurswerk te doen. Voor het Botlekgebied hebben we gekozen omdat daar een enorm potentieel aan klanten ligt en Almere is natuurlijk een groeikern bij uitstek. De overname van het bureau in Roosendaal was ge wenst met het oog op de expansie in West-Brabant. Het kantoor erbij in Brielle lijkt een overlapping met Spij kenisse, maar dat is niet erg. We kun nen de vestigingen integreren tot een multidisciplinaire bureaus. De vakgebieden van het ingenieursbu reau zijn na het eerste begin van staal en beton-constructies sterk uitge breid. De bouwconstructies worden er nog altijd berekend, maar daarnaast heeft het bureau vrijwel alle andere technische disciplines in voorraad. Verwarming, luchtbehandeling, werk tuigbouw, pijpleidingaanleg, elektro techniek, meet- en regeltechniek, landmeten, informatica, hydrografie en akoestiek- en lawaaibeheersing. kans van mislukken. We hadden ook de hoop dat het met ons beiden beter zou gaan dan ieder anart." „Een plus een is drie", zo vat Braven boer de samenwerking tussen hem en zijn compagnon samen. Scheers: „De sterke kant van Bravenboer is de ver werving van nieuwe opdrachten en het onderhouden van contacten met de buitenwereld. Ik ben altijd veel meer bezig geweest met de technische kant van het werk, de gang van zaken op het kantoor." Bravenboer: „In de beginfa se hebben we zeker wel een paar keer gebotst. In de eerste vijf jaar was het regelmatig feest. Je moet elkaar eerst leren kennen want we verschillen sterk van elkaar." Scheers: „Als twee mensen dezelfde eigenschappen en ka rakters zouden hebben dan denk ik dat het geen goede compagnons voor elkaar zouden zijn." De beide compagnons van toen zijn nu zowel directeuren als enige aandeel houders in Bravenboer Scheers Hol ding BV, met exact gelijke belangen in het bedrijf. De toekomst van deze ei- ge idomsverhouding 'wordt bestu- deerd'. Per slot van rekening is het tweetal van middelbare leeftijd. Over de kans op voortzetting door een van Scheers' zonen of Bravenboer's doch ters laat geen van beiden zich uit. Bra venboer: „Ze staan nog niet te trappe len." De succesformule die aan de groei van Bravenboer Scheers ten grondslag ligt kunnen de beide compagnons niet in één zin samenvatten. Volgens Bra venboer is het de 'platte' organisatie van het ingenieursbureau die de snelle groei mogelijk maakte. Weinig 'tus- senbazen' tussen hen en de mensen die aan de tekentafels en computers zitten of in het veld hun werk staan te doen. Scheers: „Wat opvallend is in onze be drijfscultuur is dat we veel zelfstandi ge baasjes hebben. Iedere afdeling is bij ons een kleine onderneming binnen een onderneming. Het afdelingshoofd heeft een redelijk zware taak. Hij is verantwoordelijk voor de technische uitvoering, de personeelsbegeleiding en de financiële resultaten." Scheers noemt de bedrijfscultuur van zijn inge nieursbureau 'redelijk uniek'. Er ont breekt bijvoorbeeld een personeelchef en geen van beide directeuren heeft een secretaresse. Bravenboer: „We hebben een hand boek gemaakt waarin de procedures voor het uitwerken van een opdracht zijn vastgelegd. Daarin staan alle af spraken die gemaakt moet worden tussen de verschillende afdelingen, over wie welke taak krijgt. Hoewel dat boek eigenlijk nog steeds in ont wikkeling is bewijst het volop zijn diensten. Dat helpt mee aan de kwali teit van ons bureau." Snel beslissen is volgens Bravenboer ook een aspect van de bedrijfscultuur. „Wij beiden kunnen snel beslissen en de mensen in onze organisatie mogen dat zelf ook." Scheers: „Ik denk dat juist daarom hier veel nieuwe activi teiten ontstaan. Mensen krijgen im pulsen om iets nieuws te doen en die moetje niet tegen houden." Een voorbeeld van dat 'nieuwe' is het CartoCAD-systeem. De afdeling Land meten en Hydrografie heeft het ont wikkeld in combinatie met de afdeling informatica. De informatie voor land kaarten en plattegronden is digitaal opgeslagen. De computer kiest uit de veelheid van informatie die gegevens die voor de gewenste kaart noodzake lijk zijn en maakt daar op de gewenste schaal een tekening van. Scheers: „Zo'n systeem blijkt niet alleen heel snel een kaart te maken, maar met de gegevens op de kaart kan de tekenaar ook heel snel bewerkingen op de kaart aangeven. Het is gewoon een kwestie van een druk op de knop geworden. CartoCAD is niet alleen voor ons een stuk gereedschap geworden om ons werk effectiever te doen maar ook voor onze klanten." Gemeentelijke overhe den maken er al druk gebruik van in het uittekenen van nieuwbouwpplan- nen. Bravenboer Scheers is inmiddels langzaam de richting van 'multidisci plinaire' projecten ingeslagen, op drachten voor installaties waarin een veelzijdig bureau veel van zijn specia liteiten kwijt kan. Scheers: „We zijn nu aardig thuis geraakt in de drinkwater zuivering. Die techniek verenigt heel veel van onze vakgebieden." Een tast baar voorbeeld ervan is het zuiverings complex in de Braakman, een op dracht van de WMZ die vorig jaar werd gerealiseerd. Grote mouterijen, waarin grondstof fen voor bier, whisky en bakprodukten worden gemaakt, zijn een andere spe cialiteit van B S. Het ingenieursbu reau ontwierp zulke fabrieken voor Mexico, Turkije en onlangs ook een voor Bulgarije, een project van tachtig miljoen gulden. Maar ook de nieuwe bulkterminal van Aug. de Meyer aan de Zevenaarhaven in Terneuzen was een miljoenenproject dat ontstond op de tekentafels van B S. Groot of niet, Bravenboer Scheers voelen zich niet te groot voor het hele kleine. De kleinste opdracht die het bureau aanvaardde was er eentje die welgeteld vijftig gulden opleverde: een sterkte-berekening voor de as van een draaimolen op de kermis in Terneu zen. J. A. Bravenboer(r) en J. P. Scheers(m) en een van hun medewerkers bij een geautomatiseerd ontwerpsysteem. Gedeputeerde drs R. C. E. Barbé was degene die in 1986 het sterk vergrote kan toor van Bravenboer Scheers in Terneuzen heropende met een druk op knop van het computersysteem. Secretaris/penningmeester J. Amys (links) en voorzitter A. van Oosten van de dorpsraad Retranchement; op de achtergrond het dorpshuis D'ouwe schoole: ...hier gebeurt het allemaal.. Bravenboer en Scheers zijn 25 jaar ge leden met niets begonnen. Ze hadden geen startkapitaal en geen doelstel ling om binnen 25 jaar een bureau te hebben dat aansluiting vindt bij de grootste ingenieursbureaus van Ne derland. Scheers: „Zo indringend is daar toen nooit over gedacht. We had den met ons tweeën het idee dat de kans van slagen groter was dan de RETRANCHEMENT - Een dorpshuis, een prachtig wandelpad over de wal len, een geheel gerenoveerde molen en een weerhaan die weer met alle winden meewaait. De inwoners van Retranchement kunnen met gepaste trots hun dorp laten zien. Maar zonder dorpsraad was dat vast niet gelukt, vinden vele 'Truzementenaren'. De Vereniging Dorpsraad Retranche ment viert vrijdag 7 april haar tweede lustrum. Vrijwel iedereen van 18 jaar en ouder is lid van de vereniging. Het ging de dorpsraad direct vanaf het be gin voor de wind. Het idee om een raad op te richten onstond spontaan. Tien jaar terug werd een stencil onder de bevolking verspreid om een bijeen komst te houden. Met als motto 'Sa men sterker dan individueel' besloten de tachtig mensen die de bijeenkomst in café Hollandais bezochten, een ver eniging op te richten. „We wilden een soort doorgeefluik zijn naar de gemeente Sluis. Samen aan de bel trekken als er iets in het dorp moest gebeuren. Veel mensen hebben een beetje drempelvrees voor de be stuurders van de gemeente. Die drem pel wilden we via een dorpsraad verla gen. Bij het bestuur van de raad, dorpsgenoten tenslotte, kom je mak kelijker over de vloer", legt J, Amys uit. Hij is secretaris/penningmeester en vormt samen met voorzitter A. van Oosten en vijf leden het bestuur van de dorpsraad. De eerste voorzitter van de raad en te gelijkertijd één van de initiatiefne mers was mr J. F. G. Schlingemann. De oud-gedeputeerde trok de kar ge durende acht jaar en was ere-voorzit- ter van de vereniging tot zijn overlij den, vorig najaar. Hoewel Schlinge mann het klappen van de politieke zweep goed kende, is de dorpsraad vol strekt a-politiek, stelt Amys. „Aan kliekvorming doen we niet, de be stuursleden komen uit alle bevol kingsgroepen." Ook financiële drem pels voor het lidmaatschap worden niet opgeworpen. De jaarlijkse bijdra ge is sinds '79 geen cent omhoog ge gaan. De leden betalen nog steeds niet meer dan een rijksdaalder per jaar aan contributie. Na de oprichting zette de dorpsraad zich eerst in voor het verwerven en opknappen van een onderkomen. Met hulp van alle Truzementse verenigin gen kreeg de raad het voor elkaar om het net vrij gekomen schooltje te transformeren tot dorpshuis. „De kin deren van de basisschool waren net verhuisd naar een gebouw in het nieu we gedeelte van het dorp. Het oude ge bouw kwam vrij en in samenwerking met de verenigingen hebben we D'ou we schoole kunnen inrichten", zegt de voorzitter. In 1980 al kon het hoofdkwartier van de dorpsraad officieel in gebruik wor den genomen. „Dit is echt het centrum van het dorp. Hier gebeurt het. Van uitvaartbijeenkomsten tot de gymnastiek voor de jeugd. Het ge bouw staat open voor de hele bevol king", aldus Van Oosten. D'ouwe schoole bestaat uit twee zaal tjes, een keuken, een toiletgroep en een vergaderruimte. De ene zaal is in gericht als gymlokaal, in de ander kun nen kaarters, biljarters en ook gewone 'koffiekletsers' terecht. De keuken en de vergaderruimte (waar het bestuur zo'n acht keer per jaar bijeen komt) zijn later aangebouwd. Ook de toilet ten zijn grondig gerenoveerd en on langs zijn kasten in de gang van het dorpshuis geplaatst. Elke vereniging heeft nu zijn eigen kast. De manier waarop de kasten er gekomen zijn, is karakteristiek voor het functioneren van de dorpsraad. De gemeente Sluis betaalde het hout, maar vrijwilligers zetten de kasten zelf in elkaar. De raad heeft, door er constant aan dacht voor te vragen, zeker invloed ge had op het tot stand komen van ver schillende grote projecten. Het re noveren van de molen, het aanleggen en toegankelijk maken van de wandel paden over de wallen en het opknap pen van D' ouwe schoole kregen toch wat meer vaart toen de raad meeduw- de. De vereniging is bereid ver te gaan in de strijd voor de leefbaarheid en de verfraaiing van het dorp. Een 'ontvoe ring' van verschillende raadsleden is destijds echter door het gemeentebe stuur voorkomen. Truzement zat op een gegeven mo ment al drie jaar lang zonder haan op haar kerktoren. Het beest was er afge haald omdat hij al een aantal jaren niet meer bewoog hoe hard het ook waaide. Het gemeentebestuur kwam het weerbarstige haantje halen voor reparatie, maar het beest werd maar niet teruggezet op zijn hoge post. Op elke dorpsraadvergadering stond de haan op het 'menu', maar er gebeurde niets. Iemand kwam met het idee om de haan te ontvoeren. Net toen het plan de campagne helemaal rond was, stond de haan opeens weer op de to ren. Bijna tot spijt van een aantal le den van de dorpsraad die nog steeds geloven dat het ontvoeringsplan is uitgelekt. De grote zaken zijn natuurlijk de kren ten in de pap voor de dorpsraad. Maar voorzitter Van Oosten geeft aan dat de kleine dagelijkse dingen nog belangrij ker zijn voor de raad. „Een putje in de weg of juist het ontbreken van een putje. Een regeling om de bloemen op het kerkhof water te geven, het ver dwijnen van een aantal bomen in het dorp. Kleine dingen die echter voor een hoop ergernis kunnen zorgen. Juist dat soort akkefietjes die direct van belang zijn voor de leefbaarheid in een klein dorp hebben de aandacht van de vereniging." De raad zorgt er ook voor dat er af en toe wat te beleven is op het gebied van cultuur en amusement. Zo heeft hij al een groot aantal lezingen over het na bijgelegen natuurgebied Het Zwin op poten gezet. Ook worden regelmatig exposities en hobbydagen in het dorpshuis gehouden. De vereniging hoopt een traditie te maken van de jaarlijkse 'dorpsavond'. De afgelopen twee jaar heeft de bevolking zelf voor ontzettend veel vertier op deze avond en gezorgd. „We beginnen met een een voudige maaltijd en daarna krijgt ie dereen de gelegenheid zijn of haar ta lent te tonen. Daarnaast kan worden deelgenomen aan sketches, muziek uitvoeringen en een quiz. We hebben al eens een gelegenheidskoor van veertig mensen gehad. Iedereen doet wat op zo'n feestavond", verklaart Amys. De raad heeft nu al een datum geprikt voor dit jaar. De dorpsavond wordt ge houden op zaterdag 11 november. De Vereniging Dorpsraad Retranche ment houdt de leden goed op de hoog te van haar activiteiten. Zes keer per jaar wordt de krant 'De Truzemente- naar' rondgebracht. Dorpsnieuwtjes, verslagen van vergaderingen, het nieuws van de burgerlijke stand zijn in dit blad terug te vinden. Maar ook kruiswoordpuzzels en oude anecdotes vinden een plaats in De Truzemente- naar. De kosten van het blad kunnen laag worden gehouden, omdat de ge meente de kopieerkosten betaalt, legt 'hoofdredacteur' Amys uit. De Truzementenaar hoopt binnenkort met nieuws te komen over het nieuw ste initiatief van de dorpsraad. Uit een enquête bleek enkele jaren terug dat er behoefte is aan een speelweide voor de kleinste inwoners van het dorp. De dorpsraad heeft een geschikt terrein- tje aan de Mauritsstraat op het oog. „Het moet een hoekje worden waar de dorpsjeugd samen kan komen en kan tevens gebruikt worden om het speel- plaatsje bij de school wat groter te ma ken. De ideeën zijn nu zover uitge kristalliseerd dat kan worden begon nen met de aanleg. We willen een soort heuveltje opwerpen en vervolgens en kele speeltuigen plaatsen", verklapt Van Oosten. Mariëlla Leurgans SCHAARBEEK - Liefde maakt vindingrijk. Een Grieks meisje van zestien die met haar ouders in het Belgische Schaarbeek woont, bewees dat maar weer eens. Het meisje was zaterdag net als anders op weg naar Griekse les gegaan, maar kwam daar nooit aan. Toen zij zondag nog niet terug was, waarschuw den haar ouders de politie. Maar het meisje vertoefde intus sen met haar 19-jarige vriend in een hotel. De twee genoten van een romantisch weekeinde. De volgende dag bleek het meisje er niet zo zeker van dat pa en ma erg ingetogen zouden zijn over haar 'spijbelgedrag'. Ze verzon daarom een list en belde maan dagmorgen vroeg huilend haar ouders op. In tranen vertelde ze dat ze door Albanezen was ont voerd en dat er ruim een halve ton aan losgeld werd geëist. Dat losgeld moest klokslag midder nacht in een telefooncel bij het Josephatpark worden gelegd. Een bekende cel voor de Griekse familie. Want van hieruit belden ze eens in de paar weken naar fa milie in Griekenland. Pa en ma belden de politie en twintig man stelden zich verdekt op in de buurt van de telefooncel. Tot hun verbazing kwam het meisje zelf het geld ophalen. Haar minnaar, een buurjongen, zat intussen in het café van de ouders om een alibi te hebben. Tussen de nieuwe waterlanders door vertelde het meisje dat het niet de bedoeling was om er met het geld vandoor te gaan. Ze had alleen niet zo snel een andere smoes kunnen verzinnen. GENT - In Gent rijden vanaf vo rige week weer trolleybussen door de stad. Het vervoersnet in de Arteveldestad is door de rechtstreekse verbindingen tus sen Evergem en het Sint Pieters- station en tussen Gentbrugge en Mariakerke weer op peil. Vol gens de Maatschappij voor In tercommunaal Vervoer Gent (MIVG) moet er aan de lijnen met het zuiden van de stad nog wel het één en ander gebeuren. Maar de portemonee van minis ter Sauwens van verkeer is niet bijster gevuld. De directeur van de MIVG verwacht dan ook dat het nog heel wat trammelant zal geven voor er trams rechtstreeks van het centrum naar het univer sitair ziekenhuis en Flanders Expo rijden. Maar hij is het niet eens met het commentaar van collega-vervoerders dat trolley bussen 'middeleeuws' zijn. De door bovengrondse stroomdra den geleide bussen passen vol gens de directeur juist uitste kend in de historische binnen stad van Gent. En zeg nu zelf, wat is mooier dan per trolleybus naar Sint Jacobs te rijden om daar uit te stappen en een Dui- velsbier in de Trollekelder te be stellen. MOESKROEN - De rijkswach ters van Moeskroen hadden vori ge week heel wat te stellen met een spookrijder. De automobilist reed in de verkeerde richting op de snelweg van Moeskroen naar Dottenijs. Op een gegeven mo ment botste hij tegen de vangrail op de middenberm. De spookrijder bleek meer een 'Heilige Geest'-rijder te zijn. Toen de politie hem wilde inreke nen, ging hij er vandoor met bij bel en kruis in zijn handen. De wetsdienaren konden de man in de weilanden achterhalen. Maar zo gauw hij ivas ingehaald, beet hij één van de agenten in de arm. Even later werd de spookrijder, een 39-jarige inwoner van Moes kroen, door een hartstilstand ge troffen. Of hogere machten op de hand van de spookrijder waren of de zijde van de Hermandad kozen, bleef vervolgens onduidelijk. Een rijkswachtersbusje dat op weg was naar de spookrijder bot ste op een personenwagen. Maar de ambulance die op weg was om de spookrijder naar het zieken huis te brengen, kreeg pech en had daardoor vertraging. De on derzoeksrechter van het parket in Doornik nam voor de zeker heid bijbel en kruis in beslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 31