Rotterdamse koren en orkesten pakken uit Tineke Schoutens zesde show in Rotterdam stappen in - «m EEN TIËNMET EEN GNIFFEL Cadeau Woensdag 29 maart Donderdag 30 maart Vrijdag 31 maart Maandag 3 april Zaterdag 1 april Dinsdag 4 april Zondag 2 april Woensdag 5 april Donderdag 6 april Vrijdag 7 april Zaterdag 8 april Zondag 9 april Dinsdag 11 april Oude zwarte moerbeiboom groeide uit haar krachten ZIERIKZEE - Een zwarte moerbei. Driehonderd jaar oud. Oud en der da gen zat, lijkt het. De familie Van der Riet in de Poststraat in Zierikzee - de boom staat in haar tuin - zou het pronkstuk graag weer wat opkalefa teren. De takken een beetje terugza gen is volgens H. Verkaart van de stichting landschapsverzorging de enige remedie, maar of dat veel zal helpen kan hij niet voorspellen. De boom in kwestie is een zogenoemde zwarte moerbei. De vruchten - de oude boom in de Poststraat geeft elk jaar nog een rijke oogst - hebben een bit terzoete smaak. Ze zijn lekker om uit de hand te eten en zeer geschikt voor jam. De oorsprong van de boom is niet met zekerheid vast te stellen, maar des kundigen veronderstellen dat hij uit het Midden-Oosten stamt. De Grieken en Romeinen voerden de moerbei in Europa in vanwege de vruchten die ze oplevert. Volgens de legende waren de vruchten van de oorspronkelijke moerbei niet zwart maar wit. De witte vruchten kre gen een rode kleur door het bloed van de tragische geliefden Pyramus en Thisbe. Zij zouden elkaar, zo schrijft Shakespeare in zijn Midzomernachts- droom, onder de moerbei ontmoeten. Thisbe was het eerst op de afgespro ken plaats. Ze sloeg op de vlucht voor een leeuwin, zodat de wat verlate Py ramus zijn vriendin niet onder de moerbei aantrof. Hij vond slechts de met bloed besmeurde sluier van zijn geliefde. Pyramus pleegde zelfmoord omdat hij dacht dat Thisbe dood was. Toen Thisbe weer terugkwam bij de moerbei en de dode Pyramus zag, sloeg ook zij de hand aan zichzelf. Ge volg was, aldus de legende, een zwarte moerbei. post op de begroting. Dus we lieten het opknappen van de boom, dat en kele duizenden guldens kostte, ach terwege." De boom is aan alle kanten gestut, want de takken zouden anders zeker op de grond vallen, met alle gevolgen van dien. De boom staat op een donke re plaats achter in de tuin, terwijl een moerbei gebaat is bij veel licht. Der halve heeft Van der Riet al enkele ke ren takken van de omringende bomen afgezaagd, zodat het zorgenkindje meer licht zou krijgen. Dat hielp niet echt veel. De boom lijkt aan zijn einde. Deskundige Verkaart - 'het is een schitterende boom' - vindt het beslist niet verstandig weer een boomchi rurg in te schakelen. „Te veel moeite voor dit geval." Hij heeft de indruk dat de zware takken teveel energie vergen van de boom. „Als u hier en daar wat zou terugzagen, kan dat hel pen", adviseert hij mevrouw van der Riet. „Voor wonden hoeft u niet bang te zijn, want de stam is in feite één en al wond." Verkaart ontdekt een jong lootje aan de stam. Daaruit leidt hij af dat de boom wellicht toch nog te redden zal zijn. De moerbei is volgens Verkaart goed te stekken. Door een stek in de grond te zetten, zou de familie naar zijn oordeel in elk geval weer op een moerbei in haar tuin kunnen rekenen. Maar voordat die weer zo is als het oude exemplaar dat duurt maar liefst drie eeuwen. De familie Van der Riet kreeg de boom als het ware cadeau. Hij stond vijftien jaar geleden, toen ze het pand aan de Poststraat kochten, al in de tuin. Maar ook destijds zag het er met de boom niet al te best uit. Ze raad pleegden een boomchirurg. Die zag wel mogelijkheden, maar overhan digde tevens een kostenraming. Eige nares R. van der Riet: „Bij het kopen van een huis is de tuin toch het sluit- ROTTERDAM - In de Doelen in Rotterdam geven zaterdag 52 koren en orkesten presentatieconcerten onder de titel 'Klinkt Goed'. De or ganisatie van deze manifestatie van Rotterdamse koren, harmonie- en fanfare-orkesten, brassbands en mandoline- en accordeonorkesten ligt in handen van de Rotterdamse Kunststichting. Vanaf 9.00 uur to nen tien harmonie-orkesten, twee fanfarekorpsen, vier brassbands, negen accordeonorkesten, vier mandoline-orkesten, twee mond harmonica-orkesten en 21 koren aan dat veel Rotterdammers zich bezighouden met deze muziek. Het zijn allemaal amateurmuziekver enigingen, die gesubsidieerd zijn door de Rotterdamse Kunststich ting. In voorgaande jaren speelde deze manifestatie zich af in verschillende wijkcentra in Rotterdam. Dit jaar is het de eerste keer dat 'Klinkt Goed' gehouden wordt in De Doelen, waar door een manifestatie-achtig geheel ontstaat. Voor het publiek is deze vorm veel aantrekkelijker en de akoestiek in alle zalen van de Doe len is voortreffelijk. Overdag is de toegang tot alle zalen gratis. De ko ren zingen in de grote hal, de harmo nie-orkesten, fanfarekorpsen en brassbands in de grote zaal en de kleinere ensembles, zoals mandoli ne-, mondharmonica en accordeon orkesten in de kleine zaal. De con certen worden gejureerd op techni sche aspecten, artistieke kanten en interpretatie van de gespeelde stuk ken. Nieuw in het programma is het slot- concert 's avonds om 20.00 uur. Dit concert wordt opgeluisterd door de zes in voorgaande jaren best beoor deelde Rotterdamse koren en orkes ten. Het slotconcert wordt geopend door de harmoniekapel 'Excelsior', die in 1970 is opgericht. Het orkest speelt uitsluitend concertrepertoire van klassiek tot eigentijds. Het is een jong, modern orkest en staat on der leiding van dirigent Bauke Schut. Daarna is het de beurt aan mandoline-vereniging 'Opbloei'. Het orkest bestaat ui 42 leden, die de mandoline (eerste en tweede stem), de mandola, de gitaar en de contra bas bespelen. Het jongenskoor 'De Zeesterren' sluit het gedeelte voor de pauze af. Het koor komt uit Hoek van Holland en bestaat in principe uit sopranen en alten. Het repertoire omvat vooral religieuze muziek. De laatste tijd staan echter ook profane stukken op het programma. Het koor wordt gedirigeerd door Gerard Breas. Na de pauze met een optreden van de dansgroep 'Radostan' in de hal, speelt de Brassband 'Rijnmond', die in 1978 is opgericht. Deze band groeide al snel uit tot een gerenom meerd orkest. In 1986 haalde de brassband tijdens de Europa Brass band Kampioenschappen te Cardiff in Wales een goede zesde plaats. Vanaf april vorig jaat staat de band onder leiding van Jaap Koops, voor malig directeur van de Marinierska pel. Kenmerkend voor de brassband is dat saxofoons ontbreken en het groepsmelodie-instrument de kor net is, een instrument dat het mid den houdt tussen een posthoorn en een trompet. De Rotterdamse Accordeonvereni ging 'Scala' staat al 41 jaar onder leiding van Rino van der Laan en heeft zestig leden. De avond wordt afgesloten door het Kralings Vrou wenkoor, dat zich vanaf de oprich ting zeventig jaar geleden toelegt op eigentijdse muziek en klassieke werken. De dirigent Richard Ram studeerde koordirectie aan het Haags Conservatorium. Als orga nist werkt hij regelmatig mee aan concerten van het Residentie Or kest. Tineke Schouten ROTTERDAM - Tineke Schouten treedt met haar zesde soloprogram ma' Tien met een gniffel' op in het Lu xor Theater in Rotterdam. Van vrij dag 31 maart tot en met zondag 2 april en van dinsdag 4 april tot en met zon dag 9 april brengt zij in een razend tempo haar tweeëneenhalf uur duren de show. Haar sterkste kant is en blijft het neerzetten van de meest uit eenlopende typetjes, die tot in de kleinste details met veel humor wor den gebracht. Zoals een assertieve agente, een moderne kunstenares, Riet Gullit (zus van Ruud) en niet te vergeten de Belgische Madame Coeur, doctoranda in de moppenlo- gie. Maar Tineke kan ook ontroerend zijn, zoals in de creatie van een alco- holiste. Het klapstuk van de avond is de artiestenfinale. 'Elk optreden is weer een examen'. Zo maar een regeltje uit het slotlied van haar nieuwe show. Wel een regel die aangeeft met welke instelling de Utrechtse cabaretière elke avond weer het podium betreedt. Tineke Schou ten weet haar drang naar perfektie over te brengen op alle medewerkers voor en achter de schermen, die allen meedraaien in een soepel lopende 'theatermachine'. Maar wel eentje waar de nadruk ligt op vakbekwaam heid en samenwerking tussen mensen. Het resultaat is een show, waar niets op af te dingen valt. Tineke staat be kend om de moeiteloze en vooral per- fekte wijze, waarop ze bekende en niet bekende figuren gestalte weet te ge ven. Ook in deze nieuwe show boeit zij met groot gemak haar publiek door de afwisseling tussen humor en ernst. Zij neemt de toeschouwer voor enkele uren volledig mee naar haar gedach- tenwereld. Zoals al jaren het geval is, schrijft en bedenkt Tineke Schouten alle onder delen van haar show zelf. Een unieke zaak, want zelf schrijven is één ding, het publiek er tijdens de hele show mee weten te boeien is een tweede. Ti neke Schouten is uitgegroeid tot een ster. Haar driemansband onder lei ding van Jean-Louis van Dam is een prettige aanvulling en zorgt voor een harmonieus geheel. Ahoy Tentoonstellingscomplex - 11-17.00 en 19-22.00 'Eigenhandig' beurs voor doe-het- zelvers, 'Visma' hengelsportbeurs en 'Vrij en Aktief beurs met sportie ve vakanties in binnen en buiten land De Doelen, hal - 12.45 Lunchconcert met Vaclav Novak, viool, Wladislaw Warenberg, cello en Frans Hoek, piano, met werken van Schumann De Doelen, kleine zaal - 20.15 Concert Nederlands Philharmo- nisch Kamerorkest o.l.v. Lev Mar- kiz, met Miranda van Kralingen, so praan, Ruud van der Heer, bariton en het Residentie Bachkoor, met werken van Haydn en Faure Luxor Theater - 20.15 'De flessentrekker', toneel/cabaret voorstelling door Arjan Nederveen en Tosca Niterink Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Jeanne d'Arc', theatervoorstelling over Jeanne d' Arc, met o.a. Josine van Dalsum Bibliotheek Theater - 20.30 The Magnificent 7 speelt filmmu ziek met o.a. Fay Lovsky, zang en Henny Vrienten, bas Jeugdtheater Hofplein - 13.00 'Jeugdtheaterweek', met '1,2,3,4,5,6,7, ik wil jou...' door Jeugd theater Hofpleindansproductie en 'De bruiloft van opa' door Martin Mens, voor kinderen vanaf 5 jaar Lantaren 1 - 20.30 'Leonce en Lena', voorstelling van Georg Buchner/Orkater Poppentheater Lucia Sies - 14.30 'De reis naar weer-terug', poppen theatervoorstelling voor kinderen vanaf 6 jaar Theater 't Kapelletje - 14.00 'Kombuis', muzikale theaterperfor mance door Peter Zegveld, voor kin deren vanaf 8 jaar Theater De Evenaar - 13.00 'Paasvakantie aktiviteiten'voor kinderen tussen de 6 en 12 jaar. Dan sen leren uit verre landen, zoals de tango uit Argentinië. Ahoy Tentoonstellingscomplex - 11-17.00 en 19-22.00 'Eigenhandig', Visma' en 'Vrij en Aktief (zie woensdag 29 maart) De Doelen, grote zaal - 20.15 Concert Rotterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. James Conlon, met Mitsuko Luchida, piano, werken van Mozart en Strauss Luxor Theater - 20.15 'De Flessentrekker' (zie woensdag 29 maart) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'De weerstaanbare opkomst van Ar- turo Ui' door het RO-theater. Een parabel over het aloude verbond tussen zakenleven, politiek en mis daad. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'De afspraak/zand erover', opera door de Kleine Opera Stichting, so pranen: Hieke Meppelink en Ma rianne Koopman Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Potters's Dakterras', cabaretvoor stelling door Cabaret Morsige Ty pes, met Hans Riemens, Rob Kamp huis en Hans Paulides Jeugdtheater Hofplein - 13.00 'Jeugdtheaterweek', met '1,2,3,4,5,6,7, ik wil jou..' en 'Verloren Vlinder en Scarabee', door mime- groep Oceaan, voor kinderen vanaf 5 jaar Lantaren 1 - 20.30 'Leonce en Lena' (zie woensdag 29 maart) Theater De Evenaar - 20.15 'Toekang portret', lezing door Dr. B. Gunawan, met de documentaire 'Een ideaal voor ogen' over de ver slaggeving van de onafhankelijk heidsstrijd '45-'49 in de Polygoon journaals Theater De Evenaar - 13.00 'Paasvakantie aktiviteiten' (zie woensdag 29 maart) Grote of Sint Laurenskerk - 12.45 Middagpauze-concert Lenie Becht, sopraan, Gerda van de Wens, viool en Cor van de Hulst, piano Ahoy Tentoonstellingscomplex - 11-17.00 en 19-22.00 'Eigenhandig', 'Visma' en 'Vrij en Aktief (zie woendag 29 maart) De Doelen, grote zaal - 20.15 Concert Rotterdams Philharmo- nisch Orkest (zie donderdag 30 maart) Luxor theater - 20.15 'Tien met een gniffel' cabaretpro gramma door Tineke Schouten on dersteund door het vertrouwde trio o.l.v. Jean-Louis van Dam Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'De weerstaanbare opkomst van Ar- turo Ui' (zie donderdag 30 maart) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'De afspraak/zand erover' (zie don derdag 30 maart) Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Potters's Dakterras' (zie donderdag 30 maart) Bibliotheek theater - 20.30 'Terror y Miserias de Gonzalito' Spaanstalige voorstelling door Los Comediantos (Chileense theater groep). Jeugdtheater Hofplein - 13.00 'Jeugdtheaterweek', met '1,2,3,4,5,6,7, ik wil jou...' en 'Schild- paddromen' door de Spilkischte, voor kinderen vanaf 5 jaar Lantaren 1 - 20.30 'Leonce en Lena' (zie woensdag 29 maart) Lantaren 2 - 21.00 'Wederopbouw, onze ouders', voor stelling door Mug met de Gouden Tand Theater 't Kapelletje - 20.30 'Scenes', muzikale theaterperfor mance door Peter Zegveld Café Floor-23.30 Elkie Deadman zingt hits van o.a. Madonna, Tina Turner, Lionel Ri chie, Bette Midler en Shirley Tem pel Nighttown - 21.00 Concert De Dijk en Mam met mensgrote poppen die dierenfi- guren voorstellen, voor kinderen van 5 tot 10 jaar Jazzcafé Dizzy - 15.30 Optreden Rhythm and brass One Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 Dansvoorstelling door Introdans Ahoy tentoonstellingscomplex - 10 tot 17.00 'Eigenhandig', 'Visma' en 'Vrij en Aktief (zie woensdag 29 maart) De Doelen, diverse zalen - 10.00 tot 17.00 en 20.00 Presentatieconcerten met koren, harmonie en fanfareorkesten en brassbands. Om 20.00 uur slotcon cert door de zes beste ensembles o.a. het Kralingse Vrouwenkoor en Har moniekapel Excelsior De Doelen, kleine zaal - 20.15 Concert Nederlands Koper Quintet, met werken van o.a. Albinoni, J. S. Bach, Lutoslavski en Keuris Luxor Theater - 20.15 'Tien met een gniffel' (zie vrijdag 31 maart) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'De weerstaanbare opkomst van Ar- turo Ui' (zie donderdag 30 maart) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'De afspraak/zand erover' (zie don derdag 30 maart) Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Potters's Dakterras' (zie vrijdag 31 maart) Jeugdtheater Hofplein - 13.00 'Jeugdtheaterweek' met '1,2,3,4,5,6,7, ik wil jou...' en 'De Draak' door Het Vervolg, voor kin deren vanaf 6 jaar Lantaren 1 - 20.30 'Leonce en Lena' (zie woensdag 29 maart) Lantaren 2 - 21.00 'Wederopbouw, onze ouders' (zie vrijdag 31 maart) Poppentheater Lucia Sies - 14.30 'De reis naar weer-terug' (zie woens dag 29 maart) Theater 't Kapelletje - 20.30 'Rondje Rotterdam', optreden van 13 amateurs die voor- en na-oorlogse meezingers brengen Oude of Pelgrimskerk - 16.00 en 20.15 Middagconcert met Geert Bierling, orgel met werk van o.a. Reger. Om 20.15 Concerto Rotterdam o.l.v. Heinz Friesen met werken van o.a. Telemann, Larsson, Haydn, Mozart en Sjostakowitsj Café Floor - 23.30 Elkie Deadman (zie vrijdag 31 maart) Harbour Jazzclub - 21.30 Optreden Stable Roof Jazzband Jazzsocieteit L'Esprit - 21.30 Optreden Non Value, country Ahoy Tentoonstellingscomplex - 10.00 tot 17.00 'Eigenhandig', 'Visma' en 'Vrij en Aktief (zie woensdag 29 maart) De Doelen, grote zaal - 11.00 Zondagochtendconcert met een re prise van 'De ochtend van de Bal kan' met Therese Steinmetz, het or kest van Andrey Serban, de Roe meense panfluitist Nicolae Pirvu en de dansgroep Gaida De Doelen, grote zaal - 14.15 Concert Rotterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. James Conlon De Doelen, grote zaal - 19.00 Hasret Concert, m.m.v. Ceylan, Yu- nus Bulbul, Melike Zobu en anderen Luxor Theater - 20.15 'Tien met een gniffel' (zie vrijdag 31 maart) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 Optreden Mathilde Santing Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 15.00 'Ridder Unkenstein' Jeugdtheater voorstelling door Jeugdtheater De Zwarte Hand Bibliotheek Theater - 14.00 Literair Café, actueel programma over boeken en schrijvers, boeken markt. Dick Valda over Siberië Jeugdtheater Hofplein -13.00 'Jeugdtheaterweek' met '1,2,3,4,5,6,7, ik wil jou...' en 'Van vo ren verloren', door Theater Plok voor kinderen vanaf 5 jaar. met om 15.30 literair kindercafé met als gast Paul Biegel Lantaren 1 - 20.30 'Leonce en Lena' (zie woensdag 29 maart) Puinpaleis - 13.00 en 15.00 'Door de deuren', kindervoorstelling door Paleis Toneel theater Theater De Evenaar - 14.00 'Kaw-de-a-kwa', theatervoorstel ling door Walked Puppets Theatre, Sportpaleis Ahoy - 20.00 Concert Europe De Doelen, grote zaal - 20.15 Concert Rotterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. James Conlon met Cyprien Katsaris, piano met werken van o.a. Liszt De Doelen, kleine zaal - 20.15 'Beethovencyclus', concert met Vera Beths, viool, Jurgen Kuss- maul, altviool, Anner Bijlsma, cello en Jacques Zoon, fluit Luxor Theater -20.15 'Tien met een gniffel' (zie vrijdag 31 maart) Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Separation', voorstelling met o.a. Linda van Dijck. Het stuk behan delt een liefde die ontstaat tussen een Engelse schrijver en een Ameri kaanse actrice. Beiden hebben te kampen met geestelijke en lichame lijke onzekerheden. Ze gaan hun ei gen en eikaars problemen te lijf met veel humor, moed en onvermogen Bibliotheek Theater - 12.30 'Dwalende verhalen', lunchpauze theater door Mirjam Mare. De Ja panse vertelling over de draak. Ligt de waarheid in het midden of aan de andere kant? Muziek Ellen Gieles Sportpaleis Ahoy - 20.00 Concert Gary Moore Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'II barbiere di Siviglia', opera van G. Rossini door de Nederlandse Opera Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Marcel Marceau et Company' op treden 's werelds meest beroemde pantomimespeler Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Dualis', dansvoorstelling door dansgroep Krisztina de Chatel De Doelen, grote zaal - 20.30 Galaconcert 1989, door het Rotter dams Philharmonisch Orkest o.l.v. James Conlon met Emmy Verhey (viool), inclusief souper na afloop Jeugdtheater Hofplein - 19.30 'Tijdval', voorstelling door De Liba non Scholengemeenschap, voor ie- deren vanaf 12 jaar. Met daarna lita- rair jongerencafé met als gast Ivan Wolffers Sportpaleis Ahoy - 20.00 Concert met Frank Sinatra, Liza Minnelli en Sammy Davis jr De Doelen, grote zaal - 20.00 'Zuid Amerika in Zuid Holland', 2e Latijns-Amerikaans festival, met optredens van Carlos Aguilar, Vero nica Castro, Tango Cuatro en ande ren. Ook is er een infomarkt en krijgt men de gelegenheid om mensen en organisaties te leren kennen die een of ander soort werk doen dat met Zuid-Amerika te maken heeft Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Kiezen of Deelder', programma met Jules Deelder Rotterdamse Schouwburg, grote zaal -14.30 'Van Zwarte Woud tot Zwarte Zee', dansvoorstelling door het Folkloris tisch Danstheater Jeugdtheater Hofplein - 14.00 'Kan Yama Kan', voorstelling door de mimespeler Hakim, voor ieder een vanaf 5 jaar met voorafgaand om 13.00 klassiek kinderconcert De Doelen, grote zaal - 20.30 'Evita', de originele Broadway-ver- sie met een groot deel van de oor spronkelijke cast Luxor Theater - 20.15 'Het meisje van de slijterij', cabaret programma door Herman Finkers. De voorstelling is eenvoudig, er zit geen verh aallij k in en er komen geen diepgaande en filosofische bespie gelingen over het leven in voor. Zijn humor is uniek De Nacht van de Balkan, zondag in De Doelen Eigenaresse mevrouw Van der Riet en bomendeskundige Harry Verkaart bekijken de drie eeuwen oude zioarte moerbei in de tuin achter de Poststraat in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 28