Emancipatiecommissie Goes Lammertijd topdrukte voor schapenhouder en veearts wil gerichter gaan werken Effectiever gebruik ophalen chemisch afval in Kapelle bepleit 'Schetsjes' van Goesenaar over leven als weduwnaar gebundeld streek KRUISINGEN WINNEN TERREIN WOENSDAG 29 MAART 1989 Sb1 7 VANDAAG BESPREKING WERKPLAN Koploper in overgangsklas dicht bij titel CDA-FRACTIE WIL CHEMOKAR Texelaar Naar buiten Wol IN BOEKJE '12 X ALLEEN' Traditioneel Jaap Schoof tussen zijn schapen. GOES - De emancipatiecommissie van de gemeente Goes wil gerichter gaan werken. De commissie zal aan de hand van een werkplan activiteiten ondernemen op verschillende terrei nen, zoals roldoorbreking in het on derwijs en het bevorderen van een voorbeeldfunctie van de gemeente Goes als werkgeefster ten aanzien van de (toekomstige) vrouwelijke werknemers. Het werkplan komt vandaag, woensdag, aan de orde in de vergadering van de emancipatiecom missie. De commissieleden beseffen dat de commissie, die burgemeester en wet houders adviseert, in haar driejarig be staan weinig concrete resultaten heeft geboekt. „Dat is een probleem van alle emancipatiecommissies en -werkgroe pen in Zeeland", aldus voorzitter me vrouw G. Nendels. „We hebben echter ook de hand in ei gen boezem moeten steken. Het uit blijven van tastbare resultaten was niet alleen te wijten aan het college, dat onze adviezen niet opvolgde. We zijn heel lang braaf en afwachtend ge weest. We hadden wel onze prioriteits tellingen, maar het werk gebeurde te vrijblijvend. Nu zijn we nog steeds netjes, maar we wachten niet meer af'. Zaken waar de emancipatiecommissie mee aan de slag wil, zodra het werk plan is aangenomen, zijn onder meer projecten op basisscholen om kinde ren bewust te maken van gelijkwaar digheid van jongens en meisjes. De plannen moeten nog nader worden uit gewerkt, maar het ligt in de bedoeling om bijvoorbeeld samen te werken met het Regionaal Pedagogisch Centrum MIDDELBURG/GOES - Van Ruiten Fruit behaalde een forse 13-2 over winning op Roovers Sport. De koplo per in de overgangsklas zaalvoetbal regio Walcheren/Beveland staat nu weer twee punten voor op 's-Heer Arendskerke. De Bevelanders konden hun kopposi tie overigens niet verdedigen. De wed strijd tegen Middelburg ging niet door. De scheidsrechter liet verstek gaan. PZEM is enkele plaatsen op de rang lijst gestegen dank zij een 6-4 overwin ning op Torna. De Belt verloor met 9-4 van Draadkrabbers en blijft de hekke- sluiter van de overgangsklas. Raja Wa- li ging met 5-1 voor de bijl tegen De Pantalon. De stand: 1 Van Ruiten Fruit 19-34,2 's-Heer Arendskerke 20-32, 3 Middelburg 19-25, 4 Raja Wali 21-22, 5 PZEM 20-20, 6 Welsinge 19-19, 7 Roovers Sport 19-18, 8 Draadkrab bers 20-18, 9 De Pantalon 20-16, 10 Taxicen trale Vlissingen 20-13, 11 SC Torna 18-12, 12 De Belt 20-5. Het wedstrijdprogramma, vanavond, woensdag, sporthal Baskensburg, Vlissin gen: 18.30 uur PZEM-Welsinge, 19.25 uur Ta xicentrale Vlissingen-Van Ruiten Fruit, 20.20 uur Sport Stijl Sinke-Delphi. Zeeland. „We denken momenteel aan een project van één of een halve dag". Een ander thema is de gemeente in een voorbeeldfunctie als werkgeefster. De commissie heeft het niet voor elkaar gekregen dat de gemeente facetbeleid gaat voeren, waarin elke afdeling oog houdt voor de belangen van vrouwen in het gemeentelijk beleid. Daarom richt de commissie zich nu in eerste in stantie op de vrouwen binnen het ge meentelijk apparaat. Ze staat 'positie ve actie' voor, waarbij vrouwen bij voorrang worden benoemd. Daarmee kan hun achterstand in aantal en be langrijkheid van functies worden inge lopen. „Maar tot nu toe gebeurt het slechts zelden dat bij een vacature vrouwen uitdrukkelijk worden ge vraagd te solliciteren". Om de verhouding mannen/vrouwen binnen het gemeentelijk apparaat wat meer recht te trekken wil de commis sie zich ook sterk maken voor kinde- ropvangmogelijkheden voor de amb tenaren. „Zolang de gemeente zelf niets heeft geregeld, kunnen wij moei lijk bedrijven wijzen op de mogelijk heid van bedrijfsopvang of het kopen van kindplaatsen bij kinderdagver blijven", meent mevrouw Nendels. „Op dit moment heeft de gemeente echter geen regeling". Uiteraard weet de commissie dat niet alleen ambtenaren behoefte hebben aan kinderopvang. Hoewel er nog een schrikbarend tekort is aan opvangmo gelijkheden ziet de commissie het niet als haar taak om meer plaatsen te creëren. „Op dat gebied zijn al instel lingen actief zoals het kinderdagver blijf voor Goes en omstreken, en het gastouderproject op de Bevelanden. Wij willen wel meer plaatsen, maar de gemeente trekt er geen extra geld voor uit". Mevrouw Nendels wijst erop dat de commissie op dit terrein niet stil heeft gezeten. „We hebben bijvoor beeld een bemiddelende rol gespeeld tussen verschillende opleidingen in Goes en het gastouderproject. In de toekomst zullen we de ontwikkelingen in de gaten houden". De commissie zal over een half jaar haar eigen aanpak toetsen om te voor komen dat er weer teveel tijd verloren gaat. Over twee jaar vindt een evalua tie plaats van de doelstellingen en re- sulaten. „Als dat niets oplevert, moe ten we ons gaan afvragen of het wel zin heeft dat een commissie adviezen geeft aan burgemeester en wethou ders", vindt mevrouw Nendels. „Wel licht moet er dan op een andere manier aan emancipatie worden gewerkt, bij voorbeeld door daar ambtenaren voor aan te stellen". Overigens blijft de commissie zich in de eerste plaats richten op de emanci patie van vrouwen. „De culturele min derheden hebben allang hun wegen gevonden naar de gemeente", licht be leidsambtenaar A. van Nes toe. „Wel is er ruimte voor bijvoorbeeld subsidie verzoeken van andere groepen". Hij wijst erop dat het destijds misliep met een subsidieverzoek van het COC, maar vindt dat geen graadmeter voor het beleid van de commissie. „Sinds dien hebben we geen aanvragen meer gehad van andere groeperingen dan vrouwenorganisaties". De emancipatiecommissie vergadert vanaf 20.00 uur in de burgemeesters kamer van het stadhuis aan de Grote Markt in Goes. KAPELLE - De CDA-fractie in Kapel le wil dat de Chemokar vier maal per jaar al het chemisch afval ophaalt. Dat zou de gemeente in vergelijking met nu jaarlijks tienduizend gulden meer kosten. Het CDA stelt dit in een notitie over het inzamelen van che misch afval als een reactie op het ver zoek van b en w op de meerjarenplan ning. Inwoners van Kapelle kunnen hun klein chemisch afval nu inleveren bij een apart depot in de gemeente. De CDA-fractie vraagt zich af of hiervan voldoende gebruik wordt gemaakt en of het meeste afval toch niet in de huis- vuilzak verdwijnt met alle kwalijke ge volgen vandien. De grootste politieke partij in de gemeenteraad verzoekt het college te bekijken hoeveel bedrijven en particulieren chemisch afval heb ben ingeleverd. De Chemokar komt het klein che misch afval vier maal per jaar afhalen in de kernen. Voor de buitengebieden geldt dat de kar langsrijdt op afroep. Uit een bijlage blijkt dat de inwoners van diverse Zeeuwse gemeenten eerst moeten wennen aan de Chemokar, maar zodra deze voor de tweede of der de maal langskomt het aantal ingele verde kilo's aanzienlijk stijgt. In de ge meente Reimerswaal bijvoorbeeld le verde de eerste inzamelbeurt niet meer dan 492 kilo op. Bij de tweede ronde werd 840 kilo aangeboden. De CDA-fractie verzoekt het college zo snel mogelijk deze methode van afva linzameling in te voeren. Een stimule rende werking zou kunnen uitgaan van een zogeheten Chemobox per wo ning. De kosten daarvan bedragen twintig gulden. Een eigen bijdrage van inwoners sluit de partij overigens niet uit. ZIERIKZEE - Voor schapenhou ders en veeartsen is het om deze tijd van het jaar een drukte van jewel ste. Weken van heen en weer ge sjouw tussen huis en stal zijn inmid dels beloond met een groot aantal lammetjes. Vanaf eind februari heeft de oudere garde onder de scha pen haar best gedaan. Nu is het aan de jaarlingen om het kroost heel huids op de wereld te brengen. Naast de algemene soort Texelaar worden de laatste jaren steeds meer nieuwe kruisingen als de Flevolan der en Noordhollander geboren. De schuur van Jaap Schoof, aan de dijk bij Ouwerkerk, herbergt in deze dagen enkele honderden schapen. Hongerige lammetjes en moederen de ooien lopen onder luidkeels ge blèr door het stro van de binnenhok ken. Biks en hooi zorgen in sommige hoeken voor rust in de gelederen. Hier en daar een kwispelend staartje vanonder de uier van een ooi, is ook een garantie voor stilte. Het lam metje drinkt. Achterin wachten 'hoogzwangere' exemplaren op wat komen gaat. Fle volanders, een kruising tussen het Fins landschaap en de He de France, hebben over het algemeen minder hulp bij een bevalling nodig dan de Texelaar. Ook geven ze gemiddeld een hoger aantal lammeren. Van de ongeveer vierhonderd schapen in to taal heeft Schoof zo'n negentig van deze kruisingen lopen. Bij de Texe laar ligt het percentage lammeren op 1,7 tot 1,8. De Flevolander steekt daar met kop en schouders bovenuit met een gemiddelde van 2,7. Door kruising en selectie en waar schijnlijk ook door inteelt op het ei land Texel, is het ras Texelaar ont staan. Het stamboek dat in 1909 werd opgericht, begeleidde en sti muleerde de fokkerij. In de loop der jaren verspreidde het ras zich over Nederland. Ook in de ons omringen de landen hoort het Texelse schaap er vandaag de dag bij. Van de dingen die er fout kunnen gaan bij een bevalling, zijn er enkele die Schoof niet zelf af kan. Wanneer een lam te groot voor een ooi is, een probleem dat vaak bij jaarlingen voorkomt, moet een keizersnede uit komst brengen. Dit karwei is voor een veearts weggelegd. Over het ge heel gezien is voor acht tot tien pro cent van de bevallingen de hulp van een veearts nodig. Kleine ontstekin gen bij het moederdier of een ver keerde ligging van het lam voor de bevalling, zijn problemen waar Schoof en vele andere schapenhou ders met hem, wel weg mee weten. Aan het begin van het lammersei- zoen heeft Schoof de bevallingen al leen afgehandeld. Een zeer ver moeiende opgave. Zijn kudde in de schuur moest om de twee uur gecon troleerd worden, 's Nachts werkte hij iets ruimer maar wel met regelmaat want een groot percentage schapen lammert juist dan af. Een aantal we ken later kwamen er studenten dier geneeskunde uit Utrecht. Zo kon hij vanaf begin maart constant de boel met twee man in de gaten houden. Volgende week gaan veel van SchooFs schapen weer naar buiten. De dijken, gepacht van het water schap, in de buurt van zijn bedrijf bieden een prima graasgebied. De veehouder kan zo'n vijftien tot twintig schapen op één hectare grasland weiden. Vanaf eind mei verdwijnt geleidelijk aan een deel van de kudde naar de slacht. Tegen eind september is de helft van de dieren weg. Rammen van de Flevo lander zijn in de meeste gevallen niet meer dan een afvalprodukt. Te xelaar-rammen selecteert de scha penhouder op bruikbaarheid voor eventuele verdere fok. De Texelaar is een ideaal slacht schaap. Het brede korte karkas be vat veel vlees en wat belangrijker is, weinig vet. Een lam groeit snel door tot het slachtgewicht van tussen de zeventien en vijfentwintig kilo. De Flevolander is geen dikzak. Hij geeft minder vlees maar wel van prima kwaliteit. Een ander voordeel van deze soort is dat ze zeer vruchtbaar zijn waardoor de ooien drie keer per twee jaar lammeren kunnen baren. Andere rassen doen dit één maal per jaar. Wil de veehouder met zijn Flevolan ders een goed slachtlam produceren, dan moet er opnieuw gekruist wor den. De Flevolander wordt daarbij gebruikt als moederdier. Een Texel se ram fungeert als vader zodat een schaap op de wereld komt dat én goed vlees geeft én een hoge vrucht baarheid heeft. Hetzelfde principe geldt voor een ander ras in opkomst: de Noordhollander. Net als de Flevo lander heeft deze kruising tussen een Texelaar ooi en Finse ram inmiddels een stamboek waardoor het tot offi ciéél ras is gepromoveerd. Schoof heeft een klein aantal Noordhollan- der-stamboekexemplaren dat hij in de toekomst langzaam uit wil brei den. Voor de wol houdt een boer geen schapen. Van 12.50 gulden per vacht wordt een mens tenslotte niet rijk. Het vlees, daar gaat het in hoofd zaak om. Met de komst van de super heffing binnen de melkveehouderij verschenen meer schapen in Neder land. Zeeland telt er rond de 22.000. Cijfers van het aantal dieren op Schouwen-Duiveland zijn moeilijk te geven. Grofweg ligt het rond de vierduizend. Over het algemeen zijn schapen het meest in de kustprovin cies te vinden. Daar werden ze van oudsher gebruikt om het gras van de dijken kort te houden. Een puur schapenbedrijf is in Neder land maar sporadisch te vinden. Om een dergelijke vorm van veehouderij rendabel te maken, is een zeer groot aantal schapen nodig. Veel dieren vragen om veel grond en die is in ons land nu juist niet beschikbaar. Ook Schoof leeft niet alleen van zijn scha pen. Hij teelt tevens op grote schaal witlof. De door de EG verstrekte subsidie op ooien maakt het sinds vijf jaar aantrekkelijk schapen te gaan hou den. Wie meer dan tien dieren en daarbij een bepaald aantal hectaren in zijn bezit heeft, komt voor de pre mie in aanmerking. Vorig jaar lag dit bedrag op 74 gulden per ooi, dit jaar zal het ongeveer 54 gulden zijn. De premie is bedoeld als aanvulling op de marktprijs tot een garantie prijs ofwel de kostprijs. Op die ma nier wordt de teelt in stand gehou den. Door deze subsidie blijven slachtprijzen in Noord-Europa op een zelfde niveau. Per jaar wordt de hoogte van de subsidie vastgesteld. Markt en garantieprijs zijn daarbij bepalend. Rundvlees verschalkt de Nederlan der als de beste. Per hoofd van de be volking werkt hij tussen de vijftig en zestig kilo per jaar naar binnen. Schapevlees moet daarentegen nog heel wat terrein winnen. Per jaar eet de Nederlander slechts vier ons. Voorlichting en promotie moeten een en ander gaan veranderen. De Zuid-Europese landen en Frankrijk zijn nu de grootste afnemers van ons schapevlees. Een aantal ooien in de kraamkamerbij Jaap Schoof. „Als ik thuis kom/ vraagt geen stem/ wat ik deed of hoe het was./ Als ik thuis kom, is daar de beklemmende stilte./ Bord en kopje waar ik ze liet/ broodk ruimels op de tafel./ Als ik thuis kom, verschoven de wijzers van de klok/ ver der mijn leven". Schetsje nummer elf, dat de titel 'lei repose' draagt, is duidelijk anders van toon, meer berustend, maar er zit ook een vooruitblik in: „Hoog ommuurd frans kerkhofje/ door cypressen gemarkeerd/ blakerend in de zon./ Het zware ijzeren hek/ knar send in zijn scharnieren/ opent onaf wendbaar de weg/ van mijn heden naar mijn toekomst/ lei repose". „Het gemis blijft, maar op den duur treedt een zekere gewenning op", zegt Van Beekom nu, terugkijkend op de eerste jaren van zijn weduwnaarschap. „Er is een gezegde: 'De tijd heelt alle wonden'. Dat is ook zo, maar de litte kens blijven wel achter". „Mijn ondervinding is dat wanneer je partner sterft, je in een zeer onwezen lijke situatie terecht komt. De eerste paar maanden, de eerste tijd, gaat het C. van Beekom: Als je je partner verliest, kom je in een onwezenlijke situatie J allemaal wel. Mensen hebben veel be- terecht". GOES '12 x alleen', dat is de voor zichzelf sprekende titel van een boek je met twaalf korte schetsjes, die de Goesenaar C. van Beekom (75) schreef na het overlijden van zijn vrouw Eli zabeth, met wie hij ruim 46 jaar ge huwd was. Van Beekoms vrouw stierf in 1985 aan kanker. De gedichten en prozastukjes in '12 x alleen' zijn in de daaropvolgende jaren tot stand geko men. Het spontaan neerschrijven van zijn gedachten gaf Van Beekom in die verdrietige tijd wat rust. Omdat andere mensen die een partner verloren hebben, misschien troost of steun kunnen putten uit zijn ervarin gen, heeft hij zijn schetsjes laten uitge ven. Dit vooral op aandringen van ken nissen die de gedichten en prozastuk jes heel sprekend en herkenbaar von den. Van Beekom: „Ik heb er nooit aan gedacht die schetsjes te publiceren. Ik wilde ze opbergen en dacht dat de kin deren ze dan later wel zouden vinden, maar kennissen die ik ze liet lezen, zei den allemaal dat ik er meer mee moest doen en dat anderen er ook wat aan konden hebben". De schetsjes zijn in volgorde van ont staan opgenomen en het boekje is zo een weerslag van Van Beekoms rouw en verwerkingsproces geworden. In het begin, in schetsje nummer drie 'Thuiskomst' schrijft Van Beekom bijvoorbeeld: langstelling voor jou en je verdriet. Er is ook veel te doen. Zaken moeten afge wikkeld worden. Je moet veel organi seren. Alleen al een lijst maken met adressen voor bedankbrieven na ge toonde belangstelling voor de crema tie of begrafenis kost je bijvoorbeeld de nodige tijd. Je ruimt dingen op. Maar daarna gaat iedereen over tot de orde van de dag en jij zit daar dan al leen." „Mijn vrouw zei dikwijls tijdens haar ziekte tegen mij: 'Denk erom dat je goed voor jezelf zorgt. Daar reken ik op'. Mensen van mijn generatie hou den er het traditionele rollenpatroon op na en wij waren daar geen uitzon dering op. Zij deed het huishouden. Ik verdiende de kost. Ineens moet je dan als man dat huishouden ook zelf doen. Dan sta je daar aardappels te schillen en dan heb je tijd om te piekeren. Op een bepaald moment dacht ik toen: 'Ik ga dit eens opschrijven'. Toen was het eerste schetsje geboren'. „Het zijn natuurlijk mijn persoonlijke ervaringen. Ik heb de stukjes ook nooit opgeschreven met het idee ze uit te ge ven. Ik heb nooit gedacht: 'Deze zin is zo mooier of dit woord klopt niet'. Ik schreef mijn gevoelens gewoon spon- taan op. Ieder schetsje heelt zijn eigen thema. Zo heb ik bijvoorbeeld 'Vlin der' geschreven over de mogelijkheid van een tweede huwelijk. Niet dat ik dat zelf heb meegemaakt, maar er ko men zo wel eens van die gedachten in je hoofd op". Van Beekom publiceerde '12 x alleen' onder het pseudoniem J. M. van den Acker. Johannes Marinus van den Ac ker was zijn verzetsnaam in de oorlog, die hij als landbouwconsulent op Goe- ree-Overflakkee doorbracht. Hij speel de toen een grote rol bij het terughalen vanuit Kampen van 200 gedeporteer de jonge eilanders, eind 1944. Over die ervaringen schreef hij het boekje 'Ei land in Nood'. „Dat was een verant woording voor ons handelen toen", zegt hij. Van Beekom ontving in 1983 het verzetsherdenkingskruis. Na de oorlog werd hij rijkslandbouwconsu- lent in Zeeland en hij ging met pen sioen als hoofdingenieur/directeur. '12 x alleen' is uitgegeven door de Goe- se uitgeverij Pitman bv. Het eerste ex emplaar van het boek wordt op don derdag 6 april door de auteur uitge reikt aan mevrouw J. Boertien-Vele- ma, echtgenote van de Commissaris van de Koningin in Zeeland. Daarna is het boek voor 14,95 gulden in de boek handel verkrijgbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 25