PZC Siereveld bv stoot helft van de visvloot af Zierikzeeënaar bleef bij ontkenning dronken rijden .je hebt mensen die een ontdekking nèt niet doen. 'Heli-rock' ook op compact disc Karei Prior ontvangt burgemeester Hekman provincie KERNFUSIE 15 ZES MATROZEN ONTSLAGEN ZITTING POLITIERECHTER Stompen Geldgebrek Pingpong ROCK BALLOON HOUDT 'T LEUK WOENSDAG 29 MAART 1989 Auto's toeristen op Schouwen opengebroken ii1111iiii i M11 ii i ii ii i iiiiiii111 ii 11 m VLISSINGEN Het Arnemuidse visserijbedrijf Siereveld bv heeft de helft van zijn vloot afgestoten. De ARM 3 'Jan' is aan gemeld voor sanering en wordt gesloopt. De ARM 14 'Grietje Geertruida' is verkocht aan rederij Toering in De Lemmer. Zes matrozen zijn ontslagen. J. Siereveld sr. sloot maandag niet uit dat nog meer bemanningsleden hun baan verliezen. Visvangstbeperkende maatregelen hebben Siereveld ertoe gedreven het aantal schepen te halveren. „Met pijn in mijn hart", zei de Arnemuidenaar die de afgelopen tientallen jaren zijn bedrijf sterk heeft uitgebouwd. „Wij kochten elk jaar voor miljoenen gul dens aan visrechten van collega's. Dat is blijkbaar nog niet genoeg geweest. Het ministerie van landbouw en visse rij wil ons gewoon kapot hebben. Wij hebben het daarom ever een andere boeg gegooid. Ons bedrijf beschikt nu over meer dan voldoende quotum voor de twee resterende schepen". Siere veld heeft nog twintig vissers in dienst, Eén moderne viskotter biedt gewoon lijk werk aan zeven a acht mensen. Volgens de visserman zijn ontslagen in de toekomst dan ook onvermijdelijk. De ARM 3 was het oudste schip van ZIERIKZEE Vier automobilisten, drie Duitsers en een Nederlander, hebben dinsdagmiddag bij de rijkspo litie op Schouwen-Duiveland aangif te gedaan van een inbraak in hun au to. In alle gevallen werd een ruitje stukge slagen en een radio-cassetterecorder gestolen. De inbraken zijn tussen 12.00 en 18.00 uur gepleegd, verspreid over Schouwen-Duiveland. Een woord voerder van de rijkspolitie sloot niet uit dat inbrekers een rondje over het eiland hadden gedaan en er in de loop van vandaag, woensdag nog meer aan giften te verwachten zijn. Siereveld. De kotter van 1100 pk is ge bouwd in 1973. De ARM 14 is negen jaar later in gebruik genomen en be hoorde toentertijd tot de modernste viskotters in Nederland. Het schip heeft een motorvermogen van 3000 pk en is, volgens Siereveld, in feite renda beler dan de overblijvende ARM 44 'Neeltje Jannetje' uit 1986 en ARM 7 'Jan Senior' die begin 1988 in de vaart kwam. Toch heeft Siereveld de ARM 14 verkocht, omdat dat schip ouder is. „De motoren van de ARM 44 en 7 zijn afgesteld op 3700 pk en hebben elk een vermogen van 4400 pk", legde de reder uit. „Vorig jaar moesten wij echter de boomkor inkorten van vijftien naar twaalf meter. Het motorvermogen kan daardoor niet meer volledig worden benut". Het onafhankelijke Landbouw Econo misch Instituut (LEI), dat zich ook be zighoudt met onderzoek in de visserij sector, heeft bekend gemaakt dat in de Zeeuwse visserij geen scheefgroei be staat. De Arnemuidse en Vlissingse vissersvloot maakt 8 procent van de Nederlandse vloot uit en beschikt dit jaar over 7,7 procent van het tongcon tingent en over 7,3 procent van het scholcontingent. Ir G. Braks, minister van landbouw en visserij, -beweerde vorig jaar nog in de Tweede Kamer dat tien procent van de Nederlandse vloot in Zeeland ligt en dat de Zeeuwen maar over 4 procent van de vangsthoe- veelheden beschikken. Het aantal vis sersschepen dat wordt aangemeld voor sanering, stijgt zeer gestaag. Sinds Braks begin 1988 de sanering van 160.000 pk tot hoofddoelstelling van zijn visserijbeleid verhief, zijn 21 schepen ingeschreven. Zij zijn geza menlijk goed voor 25.000 pk. De ARM 14 'Grietje Geertruida' van Siereveld bv is verkocht aan rederij Toe ring in De Lemmer. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg veroordeelde dinsdag de 34-jarige H. M. G. uit Zierikzee tot een week gevangenisstraf en een jaar rij ontzegging waarvan drie maanden voorwaardelijk voor rijden onder in vloed (2.94 promille) en het vernielen van een tafel in een politiecel in zijn woonplaats. G. ontkende dat hij de auto destijds had bestuurd. Dat zou zijn passagier J. P. K. hebben gedaan. Deze had bij een behandeling van de zaak in september onder ede verklaard dat hij bij het in zicht komen van de politie bliksemsnel de bestuur dersplaats had verlaten omdat hij geen rijbewijs had. Hij had vervolgens G. achter het stuur geduwd. K. kreeg bij die gelegenheid een proces-verbaal wegens meineed aan zijn broek. Des ondanks bleef G. gisteren bij deze le zing van het gebeurde. Hij toonde zich ook hogelijk verbaasd dat de acht of negen biertjes die hij had gedronken een zo hoog promillage tot gevolg gehad zouden hebben. Hij ver onderstelde dat een verdoving van de tandarts hem de das zouden hebben omgedaan, maar op dat punt hielp offi cier van justitie mr H. Oppe hem uit de droom: het verdovingsmiddel draagt niets bij aan het alcoholgehalte van het bloed. De officier schatte G.'s ge bruik op vijftien a twintig consump ties. G. verklaarde dat hij in woede de tafel had vernield, toen hij na het bloed prikken weer terug moest in zijn cel. De politiemannen zouden hem beloofd hebben dat hij na de bloedproef naar huis mocht gaan. De officier stelde vast dat G. zeer dronken was geweest en eiste twee weken gevangenis en een jaar rijontzegging voor beide vergrij pen. Politierechter mr R. A. FibBe ma tigde de straf enigszins nadat G. ver klaard had dat hij zijn rijbewijs niet kon missen voor zijn werk. C. P. D. (44) uit Brugge (B) werd ver oordeeld tot een week voorwaarde lijk en 200 gulden boete omdat hij vo rig jaar augustus zijn landgenoot D. E. S. op een kampeerterrein in Vrouwen polder had mishandeld. De twee kenden elkaar al langer als vaste bezoekers van de camping, maar een jaar eerder had S. hem vals be schuldigd van betrokkenheid bij een autodiefstal, waarvoor D. korte tijd vastzat. Toen hij de man een jaar later weer op het terrein ontwaarde, wend de hij zich tot de campinghouder en eiste dat S. verwijderd zou worden om dat 'er anders een ziekenauto aan te pas moest komen'. Toen dat niet naar zijn zin gebeurde stapte hij zelf op S. af en gaf hem twee fikse stompen tegen het hoofd. Op de zitting zei hij zich niet goed te kunnen herinneren wat hij ge daan had, daar hij geheel buiten zin nen was geweest. S. was naar de zitting gekomen om 1350 gulden schadever goeding te vragen wegens inkomsten derving en een vermiste portefeuille. Maar officier en rechter vonden dat hij niet hard kon maken dat hij deze scha de werkelijk geleden had in verband met de mishandeling; reden om zijn ei§ af te wijzen. De 19-jarige Vlissinger T. A. J. S. werd tot vier weken voorwaardelijk en 450 gulden boete veroordeeld voor zijn rol bij een autodiefstal. Hij reed vorig jaar mei zijn broer en twee anderen naar Eindhoven met het vooropgezet te doel daar een auto weg te nemen. De gestolen wagen werd bij hem in een garage gestald. Op de zitting ontkende hij te hebben geweten wat de anderen van plan wa ren, maar de officier van justitie hield hem aan de verklaring die hij destijds bij de politie aflegde. Ook de anderen hadden de gezamenlijke diefstal toe gegeven. De eis tegen S. was drie we ken voorwaardelijk en 500 gulden. TERNEUZEN - Roem en onbekend heid liggen blijkbaar vlak naast el kaar. Van de Zeeuws-Vlaming dr P. M. Oppeneer, die in 1987 een proef schrift over met name palladium en deuterium schreef, heeft vrijwel nie mand gehoord. De hele wetenschap pelijke pers stort zich daarentegen gretig op de Universiteit van Utah (VS) omdat daar een ideale energie bron is ontdekt: kernfusie met be hulp van palladium en deuterium. Oppeneer, geboren in Hoek en oud leerling van het Zeldenrustcollege in Terneuzen, lijkt in zijn promotie onderzoek rakelings langs deze ont dekking te zijn gelopen, zonder die te zien. „Je hebt mensen die een ont dekking doen en je hebt mensen die dat nèt niet doen. Peter Oppeneer heeft het nèt niet gedaan", zegt dr ir G. C. Dijkhuis uit Terneuzen, des tijds de natuurkundeleraar van Op peneer en zelf ook baanbrekend on derzoeker op het gebied van kernfu- „Als ik dat lees zeg ik: jammer dat hij toen niet heeft geconcludeerd dat er een fusiereactie kan ontstaan", aldus Dijkhuis. In Utah concludeerden ze dat wel en daar hebben ze nu alle eer. Het lijkt de oplossing van veel ener gieproblemen. De nieuwe brandstof heet deuterium, een variant op wa terstof en een bestanddeel van ge woon water. Uit één liter water kan daarom een hoeveelheid energie wor den gewonnen die gelijk staat aan 360 liter benzine. Het kernfusiepro- ces (veel schoner dan de kernreactie) speelt zich af in het palladium dat in staat is om als een spons het deute rium op te nemen en dat onder be paalde omstandigheden aan te zet ten tot de energierijke fusie. Het is daarna nog een kwestie van die hitte 'aftappen' en via een watervat en een stoomturbine om te zetten in stroom. Dijkhuis geloofde de krantenberich ten pas nadat hij het proefschrift van zijn oud-leerling ernaast had gelegd. de door hen gebouwde meetappara tuur worden getest. De Terneuzense onderzoeker is niet bang dat deze vorm van kernfusie de zijne overbodig maakt. Dijkhuis be twijfelt of iemand in staat zal zijn het proces ook grootschalig te herhalen. De vraag is volgens hem of het palla dium dan niet smelt onder de verzen gende hitte van het fusieproces. Daarbij komt: palladium is nog duur der dan goud en een kernfusiereactor van pakweg een kubieke meter in houd is daarom vrijwel onbetaal baar. „Maar energie is iets wat je op allerlei schalen nodig hebt. Zoals er ook grote computers en kleine zakre- kenmachines zijn. Op heel kleine schaal, voor toepassingen die nu nog batterijen nodig hebben, kan deze kernfusie heel goed zijn." Zijn bolbliksem-experimenten rich ten zich op de middelgrote stroomop wekking. Te denken valt aan centra les van twintig megawatt, geschikt voor bijvoorbeeld één stad. Ook Dijk huis zoekt de oplossing in deuterium. Deuterium dat niet in palladium maar in de wervelingen van een kunstmatig opgewekte bolbliksem fuseert en hitte aflevert. sie, niet met palladium maar met bolbliksem. Oppeneer, die momenteel weten schappelijk werk in West-Duitsland doet was gisteren niet voor commen taar bereikbaar. Zijn proefschrift, ge schreven na onderzoek aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, heet: „Electronische isotoopeffecten in het palladium-waterstofsy steem"Een hele mond vol, maar het betreft een onderzoek naar het gedrag van onder meer deuterium-atomen (ook wel zwaar water genoemd) tussen palla- dium-atomen (een edelmetaal, dat samengevoegd met platina 'witgoud' heet). Oppeneer ontdekte de sterk verhoogde snelheden die het deute- rium-atoom krijgt wanneer het palla dium resoneert. De bevindingen stemmen overeen. „Ik ben het proefschrift met stijgen de verbazing gaan lezen. Nu ben ik er van overtuigd dat het kan." Dr ir G. C. Dijkhuis, bolbliksem-expert uit Terneuzen. In zijn handen houdt hij het proefschrift van zijn oud-leerling dr P. M. Oppeneer uit Hoek. Dijkhuis demonstreert het principe van versnelling met een pingpong balletje en een pingpongbatje op de tuintafel. De tafel en het batje moe ten het palladium voorstellen, het balletje het deuterium. Hij laat het balletje op de tafel stuiteren en houdt dan het batje boven het bal letje. Eenvoudig maar waar: het bal letje gaat tussen de twee harde vlak ken steeds sneller op en neer naar mate de vlakken dichter bijelkaar komen. Dijkhuis is directeur van Convectron BV, de Nederlandse onderneming die op zoek is naar kernfusie in een bol bliksem, als alternatieve energie bron. Hij steekt al jaren zijn tijd en zijn geld (en ook het geld van veel aandeelhouders) in het uitwerken van zijn ideeën. Een kortstondige bolbliksem en enkele geslaagde com putersimulaties zijn de eerste tastba re resultaten. Het lijkt erop alsof ze hem in Utah te slim afgeweest zijn. Jaloers? „Nee, helemaal niet. Ik ben alleen maar blij dat er een goedkope, mi lieuvriendelijke energiebron is ge vonden. Daarvoor zijn we allemaal in de business." Dijkhuis gelooft dat zijn onderneming zelfs kan profiteren van de vinding. Er zullen de komende jaren zeer veel proefnemingen mee worden gedaan en daarvoor is meet apparatuur nodig. De machine die door Convectron, vooral door de HTS-studenten die er stage lopen, is gebouwd voor deze metingen kan hij wellicht goed aan de man brengen. Het Instituut voor Fundamenteel Onderzoek van de Materie in Nieuwe- gein heeft al op eerste Paasdag ge probeerd het Utah-experiment te herhalen. Het is mislukt. Dijkhuis vertrouwt erop dat het hem wel lukt. Hij poogt althans een installatie hier voor over enkele maanden af te heb ben. Deze proefopstelling wil hij de monstreren in de HTS van Vlissin- gen, tijdens het afstuderen van twee van zijn stagiaires. Dan kan tegelijk Het bolbliksem-project heeft echter nog steeds te kampen met geldge brek. „De aandeelhouders hebben er al genoeg geld in gestopt. Nu wordt het tijd dat de overheid ons steunt", aldus Dijkhuis. Het experiment te Utah is volgens hem een goede aan leiding voor Den Haag om zijn recen te krediet-aanvraag voor een haal baarheidsonderzoek (in samenwer king met de machinefabriek Stork) welwillend te behandelen. Om niet achter te hoeven lopen bij de VS en bij Japan, waar sinds enige tijd bol- bliksem-onderzoek wordt verricht. Onlangs is een bolbliksem-instituut in de Sovjet-Unie geopend. „In tegen stelling tot in Nederland word ik in Japan en in Rusland met veel respect uitgenodigd en ontvangen", aldus Dijkhuis, „we mogen hier niet achter blijven. Het wordt straks een race tussen Nederland, Japan en Rus land. Nee, niet Nederland, Europa. We moeten dit Europees zien." Joost van Leeuwen De hardrockformatie Rock Balloon. Voorgrond: zanger Ruden. MIDDELBURG - Ze wonnen de Zeeuwse Hit 'm or loose talenten jacht. De eerste prijs, een 45 toeren- plaatje opnemen in een professionele studio, zagen ze niet zitten. De vijf jongens van de Middelburgse har drockband Rock Balloon wilden lie ver een cd-single. „Een gewoon singletje zegt niks, dat komt onderop de stapel. Een cd klinkt heerlijk en bo vendien heb je vijf keer zoveel kans dat je er een optreden uitsleept", voorspellen de zelfverzekerde band leden. Een cd-opname kost de band overigens ook vijf maal zoveel als een ouderwets singletje, maar kwaliteit mag blijkbaar duurder zijn. Op de cd staan vijf nieuwe nummers - een van twee seconden, een van twin tig seconden en drie langere. Samen twaalf minuten en negentien seconden hard-rock. Zanger Ruden noemt zijn muziek glimlachend heli-rock: „Wij spelen op een stevige manier luchtige muziek waar niet door heen te prikken valt." Rock Balloon wil niet met serieuze ge zichten muziek maken. Spontaan spe len en lol hebben is veel belangrijker: „We spelen in volle zaaltjes en volle kroegen omdat we ook live een leuk bandje zijn. Wij doen iets extra's tij dens een optreden, bijvoorbeeld expe rimenteren met vuurwerk waardoor het publiek zich vermaakt." De jon gens zijn ervan overtuigd dat de vonk ook via cd zal overspringen. Van de 500 exemplaren zijn er op voorhand al 200 verkocht. Met een nieuwe demotape toog de groep naar Hilversum 'om een goede producer te strikken', die de opnamen zou moeten begeleiden en - belangrij ker - deze samensmelten tot hét eind- produkt. Uiteindelijk reageerde Erwin Musper, die eerder platen voor Def Leppard en Bon Jovi produceerde. Met z'n zessen zaten zij vorig jaar de cember negen volle dagen in de 16-spo- ren studio van Ron Konings in Vrou wenpolder om vijf nummers vast te leggen op band. Op dit moment wor den de opnamen gemastered in de Hil- versumse Wisseloordstudio's en daar na pakt een fabriek in Hannover de cd's in. Over tweeëneenhalve week, rond 20 april, moet de cd klaar zijn voor de verkoop. Om de verschijning op de markt vak kundig te begeleiden - 'wij geloven in ons produkt' - maakt Rock Balloon een kleine tournee door Nederland, te beginnen in Zeeland. Hoeveel optre dens, waar en wanneer is nog niet be kend. BRUINISSE - De AVRO heeft burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse gevraagd om als hoofd persoon op te treden in het radioprogramma Kom 'ns langs van Karei Prior. De opname - met publiek - is op zaterdag 8 april, vanaf 14.00 uur, in het restaurant van re creatiecentrum Aqua- delta Bruinisse. Het programma wordt zon dag 9 april uitgezonden, (Radio 2, aanvang 16.30 uur). Muzikale medewerking verlenen de combo's van Herman Schoonderwalt en Frank Minderaa, zan- Hekman ger Marco Bakker en de Zeeuwse troubadour En gel Reinhoudt. Vast on derdeel van 'Kom 'ns langs' is verder een mu ziekquiz. Als hoofdpersoon van 'Kom 'ns langs' zal bur gemeester Hekman on der meer praten met ka pitein H. Joosten van het ziekenschip de K. Henri Dunant van het Nederlandse Rode Kruis, met Marco Bak ker en Engel Reinhoudt, musicus Frank Minde raa en wethouder C. J. van Liere (visserijzaken) van Bruinisse. De jour nalist Harry de Waard zal burgemeester Hek man zélf aan de tand voelen. Journalist Pierre Huyskens komt als laat ste aan het woord onder het motto 't Was me het weekje wel. De knutselgroep in volle concentratie tijdens de jeugdmuseumdag in het Zeeuws Museum, voor Natuur historie. OOSTKAPELLE - Nog nooit was het tijdens de jeugdmuseumdagen in het Zeeuws Museum voor Natuur- historie zo druk als dinsdagmiddag. Vorige week al moesten verschillen de kinderen in Oostkapelle worden teleurgesteld, omdat voor beide da gen - morgen, donderdag, is de twee de dag - het maximum aantal deel nemers van 150 bereikt was. Dit uiteraard tot grote vreugde van Martha Wedts de Swart, educatief medewerkster van het museum, die evenals voorgaande jaren de jeugd museumdagen in de Paasvakantie organiseerde. Volgens Martha zijn de jeugdmu seumdagen in de herfstvakantie al tijd drukker dan die in de Paas vakantie. Verrast was zij dus dat er dit keer zoveel belangstelling be stond. Ook was zij erg blij met de hulp van vrijwilligers en vele ouders. Het thema van de jeugdmuseumda gen is 'Op de kleintjes letten'. Het hele programma is opgezet rondom de groei van mens, dier. bloemen en planten. De kinderen werden in vijf groepen verdeeld en kregen een pro grammaboekje. Een groep ging knut selen op de zolder van het museum. Een andere groep ging wandelen in de bossen en over het strand en kreeg daarbij verschillende opdrachten mee. In kasteel Westhove waren er voor de derde groep spelletjes, voor weer een andere groep werd de video 'Hallo, hier ben ik' vertoond. Ook bijzonder in de smaak viel het museumspeurspel, waarbij de kinde ren vragen moesten beantwoorden. In de diverse vitrines en in de exposi tie 'Duimelijntje' konden ze de ant woorden vinden. Naast een leuk verhaal is in het pro grammaboekje veel informatie opge nomen, zodat de kinderen zich dins dagmiddag op een leuke ongedwon gen manier verdiepten in de natuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 23