eel Zeeuwse erplegenden vóór acties Dodental provincie Kosovo stijgt Bush stuurt topadviseurs naar gebied milieuramp Topambtenaren rekenen op nieuwe tegenvallers BIJ DE KOFFIE THEE CADEAU de PZC vandaag Stakingswapen op Corsica Sovjet-kiezer protesteerde DE MAKELAAR VANDAAG IN DEZE KRANT ^32e jaargang no. 68 /oensdag 29 maart 1989 Infarct Kernfusie Leefbaarheid Familie Fraude Bommenwerper Sanering Kneet BERGINGSOPDRACHT SMIT INTERNATIONALE Olie op snelweg WAARSCHUWING AAN KABINET Bij een 500-grams pakÉri Perla Mild koffie krijgt u nu een doosje met twintig zakjes Engelse thee melange (t.w.v.1.19) cadeau**. Samen £1Q* NU maar OiX*/ Albert Heijn. Per traditie gebrand op koffiekwaliteit. APRIL V; Ook vandaag zonnig PROVINCIALE ZEEUWSE CO WINT BERGEN OP ZOOM/MIDDELBURG - De vakbonden in de ge zondheidszorg demonstreren vandaag (woensdag) in Middel- jburg om hun looneis van vijf procent kracht bij te zetten. Van- jjaf volgende week dinsdag komen er officiële acties in de I Zeeuwse ziekenhuizen, verpleeghuizen en zwakzinnigenin richtingen. In Amsterdam, Utrecht en Haarlem staan vandaag 'spontane acties' (zoals zondagdiensten en straatdemonstra ties) op het programma. Morgen, don derdag, staan in de Limburgse zieken huizen 'uitslaapdiensten' gepland: pa tiënten worden een uur later dan nor maal gewekt, waardoor alle werk zaamheden een uur opschuiven. Dinsdag werd al spontaan actie ge voerd in Den Helder, waar het perso neel van het ziekenhuis het werk gedu rende een uur onderbrak. Ook de toe gangswegen tot de marinestad werden geblokkeerd. De bonden wijzen de prikacties af om dat ze op een te vroeg tijdstip komen. Bovendien kan niet altijd worden voorkomen dat ze ten koste van de pa tiënt gaan. Dat veroordelen de bon den. Vorige week liepen de onderhandelin gen voor een nieuwe CAO-Ziekenhuis- wezen vast. De in de Nationale Zieken huisraad (NZR) verenigde werkgevers gingen niet in op de eis voor vijf pro cent loonsverhoging die het zieken- Margot Keune vecht terug na een herseninfarct: Gek word ik ervan. Iets willen en niet kun nen. PAGINA 2 Nederlanders zijn er niet in ge slaagd kernfusie tot stand te brengen. PAGINA 3 De aarde leefbaar houden is een ongeschreven wet. PAGINA 4 De Pakistaanse premier Bhut to staat bloot aan felle kritiek na het benoemen van familiele den in haar regering. PAGINA 9 De subsidieregeling voor scho ling van werklozen is uiterst fraudegevoelig PAGINA 11 Bij graafwerkzaamheden bij Kapelle zijn wrakstukken van een bommenwerper gevonden. PAGINA 13 Het Arnemuidense visserijbe drijf Siereveld bv stoot de helft van de visvloot af: zes matro zen verliezen hun baan. PAGINA 15 Knetemann hikt niet tegen zijn afscheid van het wielerpeloton aan. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 9 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 11 Provincie: 13,15 en 19 Sport: 20 en 21 huispersoneel stelt. Deze week raad plegen de bonden hun leden. Vrijdag loopt het ultimatum af dat aan de NZR is gesteld. Een woordvoerder van de AbvaKabo zei dinsdag niet te ver wachten dat werknemers en werkge vers deze week nog met elkaar in ge sprek zullen komen. Zeeuwse verpleegkundigen en verzor genden staan volgens regionaal actie coördinator John van den Wildenberg van AbvaKabo „te popelen" om te protesteren tegen het vastlopen van de cao-onderhandelingen. Daarbij kan worden gedacht aan stiptheidsacties (waarbij patiënten tijdens 'vertroetel- dagen' extra veel aandacht krijgen), lunchpauzebijeenkomsten en de wei gering om niet-verpleegkundige han delingen te verrichten, zoals bloed druk meten of injecties toedienen. Heil in een loonsverhoging van 2,85 procent (het laatste bod van 'Den Haag'), het aanspreken van de pen sioenfondsen of een nieuw onderzoek naar de werkdruk in de verpleging zien de vakorganisaties niet. „Onaan vaardbaar; een doorzichtige vertra gingspoging", zei regiobestuurder Pe ter Verschragen van AbvaKabo maan dagmiddag op een persconferentie van de gezamenlijke bonden in Bergen (Slot zie pagina 19 kolom 3) PRISTINA (AP) - Militaire- en politievoertuigen beheersen het straatbeeld van Pristina. PRISTINA (AP) - De onlusten in de Servische pro vincie Kosovo hebben de afgelopen twee dagen aan zeker 21 mensen het leven gekost, terwijl vele tientallen anderen gewond raakten. Dat heeft het Joegoslavische ministerie van binnenlandse za ken dinsdag bekendgemaakt. Extra politietroepen zijn naar de zuidelijke pro vincie gestuurd om te proberen het geweld in te dammen, aldus het ministerie in een verklaring die via het officiële persbureau Tanjug werd ver spreid. Tanjug meldde dinsdag laat dat het giste ren in 10 steden tot schermutselingen tussen ste nen gooiende jongeren en de politie is gekomen. Maandag werden twee politieagenten gedood en raakten 25 anderen gewond, onder wie vijf ernstig. Negentien demonstranten kwamen om het leven, terwijl 49 anderen gewond raakten. Volgens het ministerie zijn 146 demonstranten aangehouden. Sinds afgelopen maand in Kosovo de gedeeltelijke noodtoestand werd afgekondigd zijn honderdën etnisch Albanezen gearresteerd en opgesloten. In Kososvo is tussen acht uur s' avonds en 5 uur 's morgens een uitgaansverbod van kracht, en alle samenscholingen van meer dan 3 mensen zijn ver boden. Scholen, bioscopen, theaters en sportsta dions zijn voor onbepaalde tijd gesloten. Ondanks de beperkende maatregelen zetten Alba nese inwoners dinsdag hun acties voort. Ze zijn woedend over de grondwetswijziging die het parle ment van Kosovo afgelopen donderdag aannam en die de deelrepubliek Servië, waartoe de provin cie administratief hoort, een grotere zeggenschap geeft in Kosovo. De politie zag zich dinsdag in verschillende plaat sen herhaaldelijk geconfronteerd door groepen stenen gooiende jongeren, van 50 tot 400 man, die zich snel vormden om ijlings te verdwijnen als traangas en wapenstok werden ingezet. In de stad Pristina, waar de politie herhaaldelijk slaags raak te met jongeren, werden tanks en pantserwagens gesignaleerd. Het Servische parlement stemde dinsdag una niem in met de wijzigingen die de provides Koso vo en Vojvodina een groot deel van hun zelfbe stuur ontnemen. Dat leidde tot feestelijke bijeen komsten in de hele deelrepubliek. De Servische leiders wilden meer zeggenschap over Kosovo om de Servische minderheid daar te beschermen te gen discriminatie. In Kosovo is 85 procent van de 1,9 miljoen inwoners etnisch Albanees. De rest is Serviër of Montenegrijn. Volgens het ministrie van binnenlandse zaken zijn de rellen van de laatste paar dagen georganiseerd door etnisch Albanese separatisten en nationalis ten, die samenwerkten met vijandige immigran ten en „buitenlandse factoren". De onlusten vertonen volgens het ministerie ele menten van een gewapende opstand, nu de politie vanaf daken en zolders door sluipschutters onder vuur is genomen. Met die verklaring gaf Belgrado voeding aan de beschuldigingen dat er een onder grondse beweging actief is, die wil dat Kosovo wordt losgemaakt van Joegoslavië en wordt ge voegd bij het communistische buurland Albanië. BASTIA (AP) - Deze gemaskerde demonstrant, die dinsdag op het Franse eiland Corsica met zijn katapult de politie bestookte, maakte deel uit van een groep van 400 tot 500 actievoerders. De politie reageerde met traangas en de wapenstok. De schermutselingen, die plaatsvonden voor het prefec tuurgebouw van Bastia, duurden de gehele dag. Ten minste een betoger en drie politiemannen liepen verwondingen op, aldus Corsicaanse autoritei ten. De betogers zetten met een bekogeling van het gebouw kracht bij aan vak- bondseisen voor een extra uitkering in verband met de relatief hoge kos ten van levensonderhoud op het eiland. Geschat wordt dat die kosten op Corsica gemiddeld 4,2 procent hoger liggen dan op het Franse vasteland. Premier Michel Rocard heeft aangeboden om over de eisen in Parijs on derhandelingen te voeren, maar verscheidene bonden stellen zich op het standpunt dat er alleen onderhandeld kan worden op Corsica. CVan onze correspondent) WASHINGTON - De Amerikaanse president Bush heeft gisteren drie van zijn töp-adviseurs naar zuid- Alaska gestuurd. Zij gaan bekijken of de federale overheid het schoonma ken van het ernstig door ruwe olie vervuilde gebied moet overnemen van de oliemaatschappij Exxon. Die heeft inmiddels de Nederlandse ber gingsmaatschappij Smit Internatio nale te hulp geroepen. In Amerika zou er geen bedrijf te vinden zijn, dat het karwei kan klaren. De adviseurs van Bush moeten boven dien de oorzaak van de ramp vaststel len. Het staat vast dat de kapitein van het schip niet op de brug was op het moment dat de tanker Exxon Valdez vastliep. De tweede stuurman, die niet bevoegd is het schip in deze wateren te besturen, voerde op dat moment het commando. De kapitein zou al een drankprobleem hebben. De olie, ten minste 40 miljoen liter, kwam vrij toen de tanker Exxon Valdez vrijdag in de Prins William Baai tegen de grond liep. Het schoonmaken is tot dusver geleid door Exxon zelf. Na voorbereidingen in het weekeinde had het eigenlijke werk maandag goed op gang moeten komen, maar daar kwam niets van te recht, door de harde wind. Die zorgde er bovendien voor, dat de olievlek, die nu een omvang van meer dan 200 vier kante kilometer heeft bereikt, zich snel verder door de baai verspreidt en eilanden in de Prins Williambaai ver vuilt. President Frank Iarossi van Exxon Shipping heeft toegegeven dat Exxon de ramp niet meer kan hanteren. Hij gaf daarvoor de wind de schuld. „On ze ergste vrees is bewaarheid gewor den, en dat is dat de olie op drift is ge raakt. Het is ongelooflijk wat er ge beurt. Het is alsof de olievlek zich op een snelweg bevindt", aldus Iarossi. President Bush wilde dinsdag geen commentaar geven op de manier waarop Exxon tot dusver heeft gehan deld. „Het belangrijkste is nu de zaak schoon te krijgen. We moeten het zeer waardevolle milieu daar beschermen". (Advertentie) DEN HAAG (GPD) - Topambtenaren hebben het kabinet gewaarschuwd voor nieuwe miljarden-tegenvallers in 1990. Het gaat daarbij volgens eer ste inzichten om een tekort van tussen drie en vier miljard gulden. De topambteranen, verenigd in de Centraal economische commissie (CEC), zien tegenvallers van een kleine twee miljard gulden op de diverse de partementale begrotingen. De groot ste klap valt bij Onderwijs, waar 1,3 miljard gulden aan ongedekte uitga ven kunnen worden genoteerd. Ook bij VROM ontstaat een gat van enkele honderden miljoenen guldens. Stij gende rente en inflatie, alsmede tegen vallers bij de aardgasbaten zorgen voor een extra tegenvaller van circa 1,5 miljard gulden, aldus de CEC. Voorts zijn er hogere uitgaven voor de sociale zekerheid, die negatief uitwer ken op de sociale fondsen. De ambtenaren hebben bij hun bere keningen geen rekening gehouden met nog door het kabinet voor 1990 te ontwikkelen beleid. Te denken valt dan aan extra milieu-uitgaven, of ex tra lasten door het verlaten van de nul lijn voor uitkeringstrekkers, trendvol gers en ambtenaren. De rekenmees ters gaan uit van een ongewijzigd be leid. Volgens kringen rond het kabinet is er geen sprake van een formeel CEC-ad- vies aan het kabinet. Het gaat alleen om een aantal bereke ningen gemaakt aan de vooravond van de opnieuw te starten discussies binnen het kabinet rond het kader voor de begroting 1990. Bovendien hebben de topambtenaren nog geen rekening gehouden met eventuele meevallers onder meer in de vorm van hogere belastinginkomsten als gevolg van de gunstige economisch ontwikkeling. Qp basis van berekeningen van het Centraal planbureau (CPB) menen de topambtenaren in de CEC wel dat er voor 1990 een verlaging van sociale premies mogelijk is. Minister Ruding (Financiën) pleitte daar al eerder voor in de Tweede Kamer. De verlaging van premies zou naast de reeds aangekondigde belasting verlaging, die ligt opgesloten in de voorstellen-Oort, tot stand moeten komen. Gezien de financiële over schotten in de sociale fondsen stelt het CEC echter voor de verlaging over meerdere jaren uit te smeren. Zie ook pagina 9: Overschot betalingsbalans hoger dan verwacht. Aanbieding is geldig t/m zaterdag 1 april a.s. Zolang de voorraad strekt. Of de helft van de winkelwaarde contant (Advertentie) 3 in 1V00RJAARSBEURS - AH0Y' vri j AKTIEF Eigenhandig AKTIEVE REKREATIE EN VRIJE TIJD HOBBY EN MODELBOUW OPEN: VAN 11.00 17.00 UUR EN VAN 19.00 - 22.30 UUR. ZATERDAG EN ZONDAG: VAN 11.00 -1700 UUR. Behalve over de olievlek die al in de Prins William Baai ronddrijft, maken experts zich ook zorgen over de 150 li ter olie, die zich nog aan boord van de Exxon Valdez bevindt. Door de wind kan die olie niet worden overgepompt. Tegelijkertijd wordt gevreesd dat de Exxon Valdez in tweeën breekt. In dat geval is de olieramp, nu al grootste in Amerika, niet meer te overzien. Voor het team van Smit Internationa le, dat gisteren per vliegtuig naar het rampgebied vertrok, heeft de berging van de supertanker dan ook de eerste prioriteit. Pas in tweede instantie wordt bekeken hoe het olielaken van inmiddels 260 vierkant kilometer kan worden opgeruimd. Daartoe zijn ook veegarmen meegenomen uit Neder land. Dit zijn een soort stofzuigers die olie van het wateroppervlak opzui gen. Volgens een deskundige van Rijkswaterstaat kan een vierkante kilometer in ongeveer een uur wor den gereinigd. T"\ uidelijker en openlijker JL/had de bevolking van de Sovjetunie het niet kun nen zeggen: wij willen veran deringen... en snel. De eerste min of meer gedemocratiseerde ver kiezingen in 70 jaar, afgelopen paas weekend, hebben de top en het logge apparaat van de communistische par tij een spiegel voorgehouden van wat er onder bijna 190 miljoen Sovjet-kie zers leeft. De uitslag is uniek, gedurfd en uitdagend tegelijk. Naarmate meer bekend raakt van het gedrag in de stemhokjes in het immense Sovjetrijk wordt duidelijker dat een aanzienlijk aantal partijbonzen het veld heeft moeten ruimen voor onafhankelijke kandidaten. Grootste triomf beleefde de anderhalf jaar geleden afgezette Moskouse partijsecretaris Boris Jelt- sin. Hij maakte de afgelopen maanden zijn politieke come-back met een felle campagne tegen de verlammende bu reaucratie in het land en vóór een hoog tempo in de politieke en economische hervormingen (perestrojka). Jeltsin boekte een ongekende score van ver trouwen onder de kiezers in Moskou (rond 90 procent). Ook in Leningrad, in Kiev, in Alma Ata haalden geharnaste partijbonzen het niet. In de Baltische staten wisten kandidaten van de volksfronten een zetel te verwerven in het 1500 leden tellende Sovjet-parle ment. Voor de partij-elite toch wel een uitslag om zenuwachtig van te wor den. Als de verkiezingen iets hebben aangetoond, dan is het dat deze partij-elite de bevolking van de Sovjet unie van zich heeft vervreemd. Ooit was het de opzet dat in deze unie van republieken de macht bij de Sovjets, de volksraden, zou liggen. Maar op lo kaal, op provinciaal en op nationaal niveau maakten klieks van partijbon zen en ambtenaren de dienst uit. De burger had niets te vertellen, moest ge noegen nemen met de gevolgen van slechte beslissingen vanuit een ver kalkt, corrupt en traag werkend over heidsapparaat. Economisch aan de grond, een levensstandaard vergelijk baar met een ontwikkelingsland, een bevoorrechte positie voor enkelingen. Een wonder dat er bij de kiezer abso luut geen interesse bestond voor een stembus (eenmaal in de vijf jaar), die daarin geen enkele verandering toe liet? De verkiezingen-nieuwe-stijl heb ben deze apathie doorbroken. Presi dent en partijleider Gorbatsjov wilde er de bevolking dichter mee bij het be stuur brengen. En de Sovjetburger heeft die kans niet laten liggen. Een hartgrondig protest tegen wat zich in de gestaalde kaders en in het ondoor grondelijke apparaat van de partij af speelt is het netto-resultaat van deze stembus geworden. Of de opzienbarende uitslag van af gelopen weekend op korte ter mijn veel verandering in de politieke verhoudingen van de Sovjetunie zal brengen is overigens zeer de vraag. De positie van Gorbatsjov Is er zeker niet in één klap helderder door geworden. Wanneer hij inderdaad de radicale her vormer is zoals menigeen hem ziet, dan is zijn macht er aanzienlijk mee versterkt. Maar wanneer hij ondanks alles toch de voorzichtige aanpak voorstaat - ook al om niet in botsing te komen met de behoudende krachten in de Sovjettop - dan is er voor hem reden om bezorgd te worden over wat hij zelf met dit stukje democratie heeft losgemaakt. Want de Sovjetburger heeft laten merken hoe groot de onte vredenheid onder de bevolking is. De kiezer wil eindelij k wel eens zien wat al dat gepraat in het Kremlin over poli tieke en economische veranderingen nu in de praktijk betekent, - thuis, op het werk, op straat, in de winkels. Jelt sin, nog maar zo kort geleden verguisd en uit het partij-apparaat verwijderd, was van die onvrede het symbool. De Sovjet-kiezer heeft in het stemhokje laten blijken dat zijn/haar geduld be gint op te raken. Gorbatsjov en zijn partijtop kunnen het tegendeel niet langer overeind houden. vdM. DEN HAAG (ANP) - Een dochteron derneming van het Rotterdamse sleepvaart- en bergingsbedrijf Smit Internationale, ASCoSmit, heeft dinsdagmiddag op de Noordzee voor de Schotse kust de restanten van het op 6 juli 1988 ontplofte produktieplat- form Piper Alpha opgeblazen. Dat is uit Aberdeen meegedeeld door een woordvoerder van Occidental Inter national Oil, de eigenaar van het plat form. De ramp op Piper Alpha eiste 167 slachtoffers. Met zware springladingen werden de 12,5 duizend ton wegende restanten van Piper Alpha gespleten en werden de 140 meter lange poten op 85 meter onder de zeespiegel half doormidden geblazen. Drie sleepboten en een trek- ponton trokken de wrakstukken van het platform na de explosies verder uiteen, waarna het vervormde ijzer tenminste 75 meter onder de zeespie gel verdween. De operatie was noodza kelijk, omdat het nog juist boven de waterspiegel uitstekende overblijfsel van het platform een gevaar voor de scheepvaart vormde. Wolkenvelden, maar ook veel zon. Het is wat kouder dan gisteren, omstreeks 14 graden. De zuidoostenwind is aan de kust matig, in het oosten van Zee land zwak, 2 tot 3 Bft. 4 PAGINA'S ONROEREND GOED INFORMATIE EN AANBIEDINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1